I OFooiy EELANDI 1198.- GRAIISÜ! DIENST! 799- 1499.- '99.- E 229. IS N. Joop den Uyl blikt terug op een unieke loopbaan ainage -RECORDER -RECORDERS hi, Panasonic etc. (TV iCORDERS (1 weekend) t assortiment!!! ZATERDAG 19 JUL11986 n (01105) 2207 Eenderde Kleine ruimte Lockheed Euthanasie Irritatie Paradoxaal Colijn-winst A1J enne 82.- j CD GRATIS! l - lage prijzenlll bss. deck I)foon platen en i prijzen! af 9.95, bespeelde or 27.50) IER OTICA NARS SHOPS WTECHNOLOGIE UNTEN TECHNOLOGIE NANCY SA TIE IE RING efnummer CIM-Magazme a op CIM-Magazme en heb ktiekorling van f 22.50. I Uop zonder postzegel TIJDSCHRIFTEN WC Nijmegen. i i machine, welke door te Biggekerke •r) der in Rilland e) chor Hoek) 'o.a. dubbel de machine zelf, zodat ng" gestelde normen. SfifKlND a ruim twintig jaar het gezicht te zijn geweest van de sociaal- democratie in Nederland, heeft dr. Joop Maarten den Uyl deze week het leiderschap van de PvdA neergelegd. „Geen afscheid, maar verandering van werkkring", zegt de bijna 66- jarige politicus, die ook nu nog niet van echt ophouden weet. Hij blijft lid van de Tweede Kamer om ook vanuit die positie „de kiezers en de partij van dienst te kunnen zijn." Den Uyl is een man, die met onvoorstelbare veerkracht verlies in winst wist om te zetten. Een minister-president die, anders dan al zijn voorgangers, blijvend terugkeerde in de Kamer, omdat hij een ras-volksvertegenwoordiger was en is. Ter gelegenheid van zijn stap van het voortoneel naar het achtertoneel spraken Max de Bok en Jan Greyn met een ontspannen pratende Joop den Uyl, de laatste van de generatie poltici uit de jaren zestig. Door Max de Bok en Jan Greyn „Doe alsjeblieft niet te serieus. An ders denk ik dat ik echt afscheid aan het nemen ben; ik krijg eigen lijk alleen maar een andere betrek king." Bij zijn werkkamer staan de verhuis- boxen hoog opgestapeld. Een beeld dat bijdraagt tot een sfeer van afscheid na twintig jaar politiek. Maar Den Uyl zou Den Uyl niet zijn als-ie niet direct een politieke link zou leggen: „Deze stap kan jammer genoeg niet ontkoppeld worden van de verkiezingsuitslag. Het is heel ver velend dat het niet gelukt is de PvdA weer in de regering te krijgen. Dat is het zure randje eraan. Maar het mag de stemming niet bederven, omdat ik vind dat ik de partij in een redelijk goede staat overdraag en mijn opvolging voorbeeldig is geregeld op een voortreffelijk ogenblik. Wat wil je meer?" Even mijmert hij over de „fundamen tele verandering van positie en aard van mijn werk". „Nee het is niet zo dat ik nu m'n spullen pak en zeg: ik ga met pen sioen, ik ga tuinieren. Ik blijf Kamerlid en de agenda zal wel vollopen. Veel men sen zeggen met zekere trots: ik ga met pensioen en beoog het niet drukker te krijgen dan ik had; ik hoop ook in een aantal opzichten het rustiger te hebben, maar ik hoop ook nog een aantal dingen te kunnen doen." Voelt Den Uyl zich er persoonlijk door aangesproken dat de strijd om CDA en VVD van hun meerderheid af te houden, mislukt is? „Nee, dat niet. Al was het me een lief ding waard geweest als de PvdA weer re geringspartij zou zijn geweest. Dat had ik kunnen zien als een kroon op mijn, nee, hét werk. Die kroon is er niet. We zijn weer oppositiepartij. Een strijdpositie. Stijgend ledental, op een na de beste uit slag sinds veertig jaar. Allemaal goed en wel, maar in de politieke macht sta je er buiten. En dat telt heel sterk." Den Uyl wil niets weten van somber heid over het feit, dat de PvdA sinds het kabinet-Cals (april 65 - november 66, Den Uyl voor het eerst minister) maar zo kort heeft geregeerd. „Gewoon even nuchter naar de feiten kijken. Van de 21 jaar hebben we er ze ven geregeerd. Precies eenderde. Dat houdt niet over, maar is wat anders dan de opmerking dat we er vrijwel altijd bui ten hebben gestaan. Het beeld van de PvdA komt er niet aan te pas, is onjuist." Hij verwijt die korte deelname aan re geringen niet alleen aan de PvdA zelf. Nee, hij heeft een andere verklaring ook. Op z'n Uyliaans: punt twee. En even Uyliaans: een lange monoloog. „Punt twee; dat de PvdA slechts kort geregeerd heeft, ligt aan het instituut en de rol van de confessionele partijen in ons land. Waarom is, in tegenstelling tot bijna alle andere Europese landen, de SDAP (voorloper van de PvdA) pas aan de vooravond van de Tweede Wereldoor log mee gaan regeren Dat is een gevolg van de klerikalisering, van het ontstaan van confessionele partijen als verzet te gen de liberale overheersing in de I9-e eeuw. Die emancipatiefactor van katho lieken en protestanten is nog steeds een hele sterke trek in de Nederlandse sa menleving. Ik moest toch even lachen om het protest van de katholieken in de CDA-fractie omdat er meer protestanten dan katholieken in het kabinet zitlen. Dat is de naklank van wat er in tien jaar tijd op het mes bevochten is." „Door de relatief grote rol die kerk en godsdienst zijn blijven spelen in de maat schappij en de politiek in vergelijking met andere landen, is de politieke ruimte voor liberalen en sociaal-democraten verkleind. Waarom is de sociaal-demo cratie in ons land kleiner dan bijvoor beeld in Duitsland en Engeland? Simpel weg door het bestaan van confessionele partijen. Dat heeft tot aan 1939 de so ciaal-democraten buiten de regering ge houden; dat leidt er toe dat je in Neder land sinds de vorming van het CDA in de jaren zeventig alleen een machtsposi- he kunt opbouwen tegenover dat CDA, 'De kroon op het werk, nee, die is er niet We zijn weer oppositiepartij. Een strijdpositie. Stijgend ledental, op een na de beste uitslag sinds veertig jaar. A llemaal goed en wel, maar in de politieke macht sta je er buiten. En dat telt heel sterk.- foto de stem/johan van gurp hétzij met medewerking van de WD, hétzij door het CDA in de minderheid te brengen. Dat is totnutoe twee keer ge lukt. In '72 en in '81, toen D66 met ze ventien zetels een factor van belang was." „Het mee-regeren van de PvdA vereist daarom een bijzondere stategie. Of naar de WD, óf naar het CDA openingen of verbindingslijnen leggen. Deze keer lag het accent op het in de minderheid bren gen van CDA en WD, omdat het CDA redelijk duidelijk koos voor voortgaan met de WD. Dat schept een groot pro bleem voor de PvdA, zeker als ze ach teraf toch de meerderheid behalen... De oplossing kan zijn met het CDA tot een bijzondere band te komen. Nee, beter, tot bijzondere afspraken, zoals in '70, toen de KVP wél voor de verkiezingen koos voor regeren met de PvdA." „Persoonlijk heb ik hele sterke herin neringen aan het tot een relatief goed einde brengen van de gijzeling in de Franse ambassade, zeker wel; uit een oogpunt van beleid vind ik dat ik de Lockheed-affaire - het klinkt wat ver waand - foutloos behandeld heb." Het kan niet uitblijven, dat Den Uyl die zijn leven lang is opgekomen voor de kleine man en vrouw ineens op die groep 'aan de onderkant' overschakelt. „In 1977 stemden de arme mensen al lemaal - nou bijna allemaal - op de PvdA. Nu ook weer. De PvdA is de partij die opkomt voor mensen die het moeilijk hebben. Dat staat keihard overeind. Dat beeld heeft ze gehouden en versterkt ge kregen. Het optillen van de onderkant. Ja, en wat is leuk Besturen geeft meer plezier dan oppositie voeren. Dat vond ik als wethouder, dat vond ik als minis ter. De hoogtepunten zie je eerder in pe rioden van besturen dan in die van oppo sitie voeren." De periode van oppositie zijn in elk geval een stuk langer geweest. Maar Den Uyl leek nimmer te verslaan. Waar haalt- ie die veerkracht, dat' telkens terugko men, vandaan „Dat is een mengeling van plichtsge voel, calvinistisch schuldbesef - tegen over wat je fout doet, moet je iets goeds zetten - van belangstelling, immense nieuwsgierigheid, de idee datje niet zo maar door het leven kunt gaan, er moet gewerkt worden, je bent verplicht aan je kinderen en kleinkinderen, iets goeds na te laten." 't Is vijf voor half een. Kan nog even, de klok is iets voor. We horen Liesbeth al in de belendende kamer. Den Uyl hoort 't ook en antwoordt gejaagd. Een laatste vraag leidt niettemin tot een levensbeschouwing. We hebben het over euthanasie en de claim van de chris ten-democraten op 'leven en dood'. „Ik trek het me aan dat ik heb het pro bleem wel onderkend heb, maar niet ge voeld heb dat daarmee politiek te bedrij ven viel of mocht worden. We hebben in de fractie een paar voortreffelijke nota's van Ineke Haas behandeld en besloten het rapport van de Staatscommissie af te wachten. Ik heb waardering voor het goede werk dat D66 heeft gedaan, maar ben nog steeds van mening dat ook zij beter op de Staatscommissie hadden kunnen wachten. Ik betwist volstrekt dat christen-democraten over betere papie ren beschikken om, staatsrechtelijk ge sproken, tot een aanvaardbare oplossing te komen. Je kunt wel zeggen dat God Heer is over leven en dood, maar dan moet je daar wel een staatsrechtelijke vertaling aan gé'ven." Op onze opmerking, dat hij zelf ook worstelt met het probleem van de actieve euthanasie, reageert hij met te ontkennen dat dit te maken zou hebben met zijn re ligieus verleden. „Respect voor het leven krijgt wel steeds een diepere betekenis voor mij. Dat hangt ook met de gezinssituatie sa men. Thuis eten we al jaren vegetarisch. Buitenshuis maak ik daar geen punt van. De hele houding ten aanzien van de na tuur, vragen van vivisectie en dergelijke, moeten uiterst serieus genomen worden. Dat heeft geen enkele religieuze achter grond, maar heeft veel meer te maken met het gevoel dat je de nodige inspan ning moet doen om het primaire belang van het leven veilig te stellen!" „Mensen die zich met euthanasie bezig houden, komen vaak ook uit de hoek van degenen die zich juist inspannen om het leven te behoeden. Uit de kring van de anti-vivisectie, het dierenrecht. In die zin is het juist dat elk oppervlakkig gepraat over actieve euthansaie intolerabel is. Het een hele diepe ingreep. En wat daar mee samenhangt, is mijn geobsedeerd heid door kernenergie, de kernwapens. Mij wordt aangewreven dat ik bang ben voor technologie. Kijk, je moet wel weten waarvoor je het nodig hebt, waarvoor je het wil gebruiken. Dat is heel essentieel. Dat besef was kennelijk even afwezig tij dens de kabinetsformatie toen ze de identificatieplicht in het regeerakkoord zetten; al is dat intussen wat bijgesteld. Besturen is vaak afzien van middelen die je kunt gebruiken." Den Uyl raakt duidelijk geïrriteerd -„Feitelijk, geen onzin" - als we hem, na zijn alleenspraak, herinneren aan het pijnlijke jaar 1977, toen hij met tien zetels winst toch dat tweede kabinet-Den Uyl aan zijn neus voorbij zag gaan. Het eer ste - en tevens laatste - kabinet dat zijn naam droeg moest een brugfunctie ver vullen tussen het CDA-in-wording en de PvdA. Dat mislukte. Nog steeds is een veel gehoorde opvatting, dat als Den Uyl toen zijn nek ver had durven uitsteken tegenover de partij, hij opnieuw in het Catshuis gezeteld zou hebben. Feiten en geen onzin dus. „Met, geloof ik, 58 tegen 53 stemmen verwierp de partijraad het tussen Van Thijn, Van Agt en Terlouw gesloten ak koord over de zetelverdeling. De reactie van Van Thijn en mezelf was toen: we trekken er ons niets van aan, we gaan ge woon door. Dat heeft toen een conflict opgeleverd met de toenmalige partijvoor zitter, Ien van den Heuvel. Het heeft pro test opgeleverd van het partijbestuur. Men heeft gecapituleerd en uiteindelijk geaccepeerd dat we gewoon doorgingen. Dat is een." „Twee: Op basis van dat akkoord heb ben we door-onderhandeld. Er hebben zich geheel buiten de partijraad om, rondom de personen nieuwe problemen voorgedaan. Het CDA wilde Lubbers la ten vallen en hem vervangen door An- driessen op Economische Zaken. Daar toe was ik niet bereid, niet alleen uit loyaliteit tegenover Lubbers, maar ook omdat Andriessen het sociaal-econo misch akkoord had afgewezen. Vanwege de geloofwaardigheid van het kabinet kon ik dat niet accepteren. Daar omheen rezen weer andere persoonlijke proble men. Ik vond niet dat Van Agt op Justi tie kon terugkeren. Dat had niets te ma ken met partijraad of partijbestuur. Ik achtte het tegenover de kiezers niet te verdedigen dat met tien zetels winst. Van Agt, de vice-premier, door wiens toedoen het kabinet ten val was gekomen, op Jus titie terugkeerde." Later vroeg Den Uyl zich nog vaak af of hij tijdens de onderhandelingen van '77 niet meer concessies had moeten doen. Veel later hoorde hij dat Frans An driessen - toen gedoodverfd minister van EZ in plaats van Lubbers - ook wel mi nister van Landbouw had willen worden. Den Uyl grinnikt: „Als training voor zijn latere loopbaan als EG-commissaris ze ker. Hij hoefde blijkbaar niet per se op Economische Zaken. Hoe is het toch mo gelijk dat dat mij toen niet verteld is? Dat had de uitweg opgeleverd. Daargela ten of de contacten tussen Van Agt en Wiegel al zover gevorderd waren dat het kabinet-Van Agt I al in de steigers stond, de lezing: kijk eens, als die Den Uyl toen flink was geweest - we hebben de partij raad laten barsten, het heeft niet aan onze flinkheid gelegen. Ik ontken dat de persoonlijke overwegingen die in de eindfase van de formatie een destructieve rol hebben gespeeld, te maken hadden met de vergroting van de machtspositie van de PvdA of het vieren van de over winning." „Er zat in de formatie van '77 een pa radoxaal element. De tien zetels winst waren goeddeels ten koste gegaan van klein links. De regeringspartner PPR zakte naar twee zetels. Het werd wel haast onvermijdelijk dat het tweede kabi net-Den Uyl rechtser van signatuur zou zijn dan het eerste. Een paradoxale uit komst van de verkiezings-overwinning. De vraag was dus hoe te voorkomen dat de kiezers zich bekocht zouden voelen. Alleen door de trachten in de personele samenstelling het progressieve element te versterken. Ik ben er geen moment op uit geweest Van Agt buiten het kabinet te houden. Hij heeft het zelf op een gegeven moment wel gehad over een vertrek 'het politieke bos in'. Ik vind het nog steeds begrijpelijk en verantwoord dat ik de persoonskeuze bij het CDA trachtte te beïnvloeden om het progressieve karak ter van het kabinet tot zijn recht te laten komen." Den Uyl kijkt plotseling heel triom fantelijk. „Er zit een formidabele en iro nische parallel met de situatie van nu. Lubbers voelde niets voor Nijpels als mi nister. Maar ondanks zijn tien zetels winst heeft hij Nijpels niet uit het kabi net kunnen houden. Lubbers is wel ter dege invloed gaan uitoefenen op het aan bod van de VVD. Getuige zijn uitspraak: niet iedereen is geschikt voor elke taak. Ja, dat vond ik toen ook. In feite heeft Lubbers getracht dezelfde exercitie uit te oefenen als ik toen. Met het diabolische resultaat helaas dat ik toen geen kabi net kreeg en hij een kabinet met Nijpels en zonder de beste WD-minister Winse- mius. Een verblindende parallel." Maar wel met als verschil het kabinet- Den Uyl II dat er niet en het kabinet Lubbers II dat er wé! kwam. Zesmaal, alsof er geen twijfel mag zijn, mompelt Den Uyl voor zich uit starend: „Zeker". En alsof-ie nog eens wil duidelijk ma ken dat het niet allemaal zijn schuld is geweest vraagt-ie ineens: „Weet je trou wens wat de primaire eis was van het CDA in '77? Dat het CDA in het nieuwe kabinet tenminste evenveel zetels zou krijgen als de PvdA. Dat stond in de brief van de tweede of derde dag na de verkiezingen. En pas enkele weken weet ik waarom Gaius (De Gaay Fortman, jg/mdb) niet in het kabinet-Van Agt wil de. Hij heeft het mezelf verteld. Omdat hij het niet te verantwoorden vond, datje als CDA eerst een tot op de punt en komma uitonderhandeld regeerakkoord met de PvdA sluit en vier weken later met de WD." Dan treedt de geest van Liesbeth den Uyl voor de eerste keer binnen. Joop ..kijkt opzichtig schuin achterom naar de klok, schuift onrustig op z'n stoel heen en weer, gaat haastig en kort antwoor den. Nog een kwartier kunnen we met hem praten, dan moet-ie met Liesbeth boodschappen gaan doen. Wat vindt hij van het feit, dat dit keer veel niet-confessioneel gebonden mensen op het CDA gestemd hebben? „Veel, veel, veel? Och, het ik de Colijn- winst van '37, de Den Uyl-winst van '77 toen ook veel niet-socialisten op de PvdA stemden. Het komt natuurlijk ook door de waardering voor het leiderschap van Lubbers, technisch gesproken heeft hij het goed gedaan, heeft een paar krach tige momenten in zijn premierschap ge had, dat betwist ik niet. En een goede presentatie." Hij erkent het tenslotte voluit: '77 was voor hem de meest trieste ervaring. Maar er is ook veel goeds te melden uit die twintig jaar. Het hoeft niet te verbazen dat hij vooral met plezier terugziet naar 'zijn' kabinet.

de Stem | 1986 | | pagina 15