Vlucht van de 'onfortuinlijken Herrera gelooft nog in gele trui Adrie van der Poel vrijwel zeker naar Schuiten VAN RÜTTIMANN, POELS, LAVAINNE EN HAGHENDOOREN DESTEM TWAN POELS GRIJPT WEER NAAST HOOFDPRIJS iCHTnnnnn UITENLAND COIFFURE HOUSE BREDA TOUR MORGEN TOUR OP RADIO EN TV kernproeven ffers Heizeldrama et in Frankrijk -assistent door zaak-Meissner ut amnestiewet aan Nerveus Bescheiden Beloning 16eRIT MIMES 246,5 km en teruggeven Door Hein Groothuis en Jean Nelissen. VRIJDAG 18 JUL11986 Capestang CARCASSONE manui irj!jrnnnrii NIEUWE COUPF. KNIPPEN17.95 WASSEN WATERGOLVEN Incl. VERSTEVIGING EN HAARLAK18.50 Bisschopshoeve 12 Brabantplein 5 - Ginnekenmarkt 8 Donk 32 - Mgr. Nolensplein 20 an heeft een brief aan Sov eld waarin hij voorstelt ge. nwapens en kernproeven tj ork Times, onder aanhalig ens de functionarissen houd testen en wapens met gelijk rant wijst erop dat het vooi lt haar kernproeven te ver S gistermiddag om 17.00 um ie kernproef gehouden in he is de zevende Amerikaan» t, die de codenaam 'Cybat making door de Sovjet-mj oeard Sjevardnadze, dat 4 n de onderhandelingen ovei vatten. Amerikaanse rege. ens uitgesloten dat Wasti lgeheel verbod op kernproe regering heeft een speciaa schadevergoeding zal wor rellen, die vorig jaar mei it de Europese bekerfinai( die rellen, ontketend doo 39 mensen de dood. Het be door een speciale commissii et mag het bedrag van de ge de uitkering zal nooit mee elgische franken (ongevee on, het op één na grootst; heeft gisteren faillissemenl blemen met de energie- er groeiende concurrentie var t LTV meer dan 1,5 miljard de faillissementsaanvraag e weken geleden verklaardi te zijn zulke stappen te on- onderneming zal moeten lei- n herfinanciering van haai Van onze speciale verslaggever HEIN GROOTHUIS BLAGNAC - Mismoedig schudde Twan Poels zijn hoofd in de drukte rond de eindstreep in Blagnac. „Weer is het niks geworden", sprak hij, terwijl lichte vertwijfeling in zijn stem doorklonk. „In de ronde van de Achterhoek en Gent-Wevelgem werd ik tweede, in de ronde van Midden-Zeeland eindigde ik als derde en nu haal ik weer een derde plaats. Het zijn natuurlijk mooie resultaten, maar het levert niks op". 21 50 Maan op 19 44 Maan on- Zon onder: 21 49 Maan op: 21.01 answeert 00 08-12.50 Terneuzen Wemeldinge 00.28-13 13 MOR- irt 01 15-13.54 Terneuzen 00 47- Idlnge 01.39-14.20. lew York nr. Nemrutbay. BARKEN 18 5 New Orleans nr Savannah, BREDA rw.te Caymanisland, FISCUS 21 verw FUSUS 16 Balboa nr Valpari, MAAS- iDLLOYD AMSTERDAM 16 Matadi nr 1A 16 Singapore nr. Lyttelton. NED- NEDLLOYD NILE 16 Castries nr. 17 Portsmouth nr Savannah, NED- aven, OOSTZEE 17 Rotterdam nr, le- 16 Rotterdam nr. Tees, ENGELINA RE ALTUM 16 Rotterdam nr. Pareiso. iretanie, RINGGRACHT 16 te Amster- ement, waar de centrum- ei ebben, heeft gisteren nieuwe rd voor de controle op de im kkelijker buitenlanders uit te igen. Krachtens de omstreden landers niet langer een rech kan nu het hoofd van het de roep mogelijk is. De Franse den mensen toegang tot he ie de wet overtreden, krijgei vergunning willen verlengen van wat bedreiging van dt itwijzing worden overgegaan oppositie, kerkelijke leiders, atigde rechtse politici bekriti- he president Mitterrand heeft geving te betreuren, maar hij gel, oud-lid van de 'Rote Ar- ochumer Schauspielhaus aan- oor de komende theaterperio "est-Duitsland veroordeeld ievoudige poging tot moord en istische vereniging. De leide -, Patrick Steckel, loste met de belofte van zijn voorgange ackernagel in de gevangeni. ijd vastzit, beloofd dat hij 'eer tract met de voormalige terro R) - De Oostduitse geleerde cvlucht zocht in de vertegen heeft sinds 1978 voor het Oost heid gewerkt. Meissner, die vo- k overliep maar zich na enkeli Bonn meldde, heeft toegegeven 5DR verscheidene malen infor- bevindingen tijdens dienstrei- ardigde een arrestatiebevel uit Westduitse regering in een las ingen in Bonn werd gezegd akkig is met de manier waarop t aangepakt. De zaak-Meissnei Bondsrepubliek en de DDR on- Poolse parlement, de Sejm, h< aardelijke amnestiewet aangf op zowel politieke als 'gewoni g van de wet is de weg vrij voo angenen. Voorwaarde is wel® jordeelde zich weer actief in I" n niet terugkeert op de weg VS ot maximaal één jaar wegel lig worden kwijtgescholden, W 5 jaar zullen worden gehalved* schau hebben de afgelopen da politieke gevangenen in Po'el wet. In kringen van het pari? gevangenen op vrije voetent® olitieke gevangenen wordt do® eschat op ruim 300. De winnende Niki Rüttimann: van patient tot kandidaat voor een toppositie in het eindklassement van de Tour de France. - fotoap Het falen in de afwerking begint zo langzamerhand een complex te worden voor de coureur uit Oeffeit, die - vorig jaar prof geworden - nog im mer wacht op zijn eerste zege bij de beroepsrenners. Niet in de laatste plaats is dat ook het gevolg van het feit dat hij na zijn misrekening in Gent-We velgem een golf van weinig vleiende publiciteit over zich heen kreeg. Het groeiend aan tal keren dat hij het heeft moeten laten afweten in de eindfase van een wedstrijd, heeft echter even hard aan zijn zelfvertrouwen geknaagd. Twan Poels voelt zich als hij met een groepje vooruit zit, ze nuwachtiger dan menig ander. Twan Poels: „In de finale ben ik altijd nerveus. Dat zit nu eenmaal opgesloten in mijn karakter. Zoals vandaag speelde ook nog eens door mijn hoofd, wat er in die voor gaande wedstrijden was voor gevallen. Ik zit daar op zulke momenten echt aan te denken. Het is ook niet niks waar het om gaat. De jongens van mijn ploeg, die in het peloton rijden, rekenen op mij. Als ik het dan niet kan afmaken, komt dat hard aan. Als het een keer ge beurt, is het niet zo erg, bij is het nu echter al de vierde keer. Het vertrouwen van de ploeg in mij neemt daardoor begrij pelijkerwijs af. Nee, het knaagt echt aan mij dat ik het niet eens een keer waar maak". Het ontbreken van de koel bloedigheid bij Twan Poels, de oogappel van Kwantum ploegleider Jan Raas, heeft te maken met het feit dat hij niet bepaald over een sterk eind- schot beschikt. „Dat is een echt een groot nadeel. Ik wil niet zeggen dat ik geen meter kan sprinten, echt langzaam ben ik niet, maar als ik er van voren bij zit, zijn er al gauw een paar rapper dan ik. Als het van daag op een eindsprint zou zijn aangekomen, zou ik ook nooit verder zijn gekomen dan de tweede plaats. Die La- vainne is nu eenmaal een stuk sneller dan ik. Rüttimann en Haghendooren kan ik normaal wel hebben". Het was opvallend dat de Tour-debutant uit Oeffeit er de dag na de twee zware Pyre- neeën-etappes meteen stond. De meeste renners waren im mers hard toe aan een wat rustige dag. Poels, die op de laatste zondag van de Tour 23 wordt: „Ik heb in de cols niet echt hoeven afzien. Nou moet ik wel zeggen, dat ik de eerste bergrit het geluk had met een groepje weg te zitten. Daar door kwam ik met zes minuten voorsprong op de eerste col. Dat kwam mij goed van pas, want het duurt toch even voordat je in het ritme van het klimmen bent. De tweede dag ging het al een stuk beter. Toen ben ik lekker bij Ludo Peeters in de groep gebleven. Het had geen zin om me uit te sloven. Ik moest krachten spa ren voor de etappes van van daag en morgen. Na de rit Twan Poels (twee van rechts) aan de leiding in de kopgroep. Rechts van hem Lavianne en links Rüttimann en daar achter Haghendooren. naar Nimes is er niet veel meer te halen voor ons". Halverwege de 154 kilome ter lange etappe van Luchon naar Blagnac sprong Twan Poels attent mee met een vluchtgroep die gedragen werd door de ploeggenoten Lemond en Bauer. Nadat die ontsnapping ten einde was, ging Poels vrijwel meteen weer op avontuur. „Toen het peloton aansluiting had ge kregen, demarreerde Ander son, zonder succes. Daarna probeerde een renner van KAS het tevergeefs. Direct na dat hij teruggepakt, ben ik ge gaan. Ik kreeg Lavainne in het wiel mee, en even later sloten Rüttimann en Haghendooren aan. Met z'n vieren hebben we er lang voluit voor moeten rij den om een behoorlijke voor sprong te krijgen. Tien a vijf tien kilometer lang bleef de voorsprong rond de 55 secon den schommelen. Daarna liep het verschil plotseling snel op. Toen we een minuut of zeven hadden, was ik ervan over tuigd dat we zouden wegblij ven". In de finale diende Kwan- tums assistent-ploegleider Hi- laire van der Schueren, die achter het kopgroepje had plaatsgenomen, Twan Poels van advies. Van der Schueren: „Omdat ik zag dat hij zenuw achtig was, ging ik naar hem toe. Ik zei hem dat als hij zich goed voelde, hij op vier kilo meter voor de finish moest de marreren. Hij probeerde het te vroeg, op vijf kilometer voor het einde. Bovendien zat er op zijn demarrage geen snee. Kennelijk was hij dus niet zo goed en had hij beter niet kun nen aanvallen". Twan Poels trok zich de lichte verwijten van Van der Schueren niet aan. „Die ene kilometer maakte natuurlijk - foto cor vos niets uit. En wat het aanvallen betreft, ik voelde me goed. De anderen, in ieder geval Rütti mann, waren echter iets beter. Rüttimann pakte mij terug en sprong weg, nadat een poging van Haghendooren was verij deld door Lavainne. Haghen dooren en ik hebben nog alles in het werk gesteld bij Rütti mann te komen, maar het beste was er bij ons af. Ik weet nu uit eigen ervaring dat het heel moeilijk is om een Tour etappe te winnen. Maar wat wil je ook, iedereen rijdt goed. Alleen de besten van elke ploeg rijden mee". Van onze speciale verslaggever BLAGNAC - Tien dagen voor de start van de Tour de France lag Niki Rüttimann in een kliniek in Bazel. Hij had in de Ronde van Zwitser land een lelijke val gemaakt. Met 70 Per uur in de afdaling van Montana naar Sion tegen een muur gesmakt. Eerst de diagnose: enkelbreuk. Latere diagnose: zware kneuzingen en een grote bloeduitstorting aan de linker enkel. Hij werd bewerkt met laserstralen door een soort wonder dokter die in het verleden beroemde skiërs met gebroken ledematen snel weer op de been hielp. Gisteren in Blagnac stond Niki Rüttimann op het podium als de grote man van de dag. Etappe gewonnen en zes plaat sen geklommen in het algemeen klassement. Vijfentwintig dagen na dat hij patient in Basel vreesde niet eens aan de start te kunnen komen. Soms is de mens kwetsbaar, maar soms ook heeft hij een groot incasse ringsvermogen. Het was na de Pyreneeën op weg laar de zinderend warme Midi een bloedeloze dag. De 164 overgebleve nen, die de Tourmalet, Aspin, Peyre- sourde en Superbagnères overleefd hadden, gingen met pijnlijke kuiten van start. Woensdag waren de hoge rotsen hun vijand, gisteren de hitte, be temperatuur liep op tot 30 graden en de consumptie aan dranken van de meest uiteenlopende soort be reikte recordhoogten. Toch kwam, en dit is karakteristiek voor deze Tour, na 58 kilometer de bende al op gang. Negen man weg, onder wie Millar, hetgeen natuurlijk een fu rieuze reactie van het peloton te weeg bracht. Daarna 26 man er van door, onder wie nota bene Lemond, die bij een tussensprint 6 seconden bonificatie pakte en nu op 34 secon den van Hinault staat, én de Neder landers Hermans, Veldscholten en Poels. Twan Poels, bescheiden debutant uit het Brabantse, was ook mee in de goede ontsnapping nadat het peloton de 26 had achterhaald. Hij ging er van door met Rüttimann, Haghen dooren en Lavainne, 70 kilometer voor Blagnac. Het kwartet hield een soort bijeenkomst voor 'onfortuinlij ken', want ze waren dit seizoen alle vier door tegenslag geteisterd. Poels draagt het record hechtingen 1986 in het peloton. Hij lag op maandag 10 maart in een niet verlichte tunnel bij Taverna Piccinini met 60 anderen op de grond. Tijdens de Italiaanse etap pewedstrijd Tirreno-Adriatico wa ren ze met 160 man met 65 kilometer per uuur tunnel binnen gereden. Het eerste deel van de tunnel was royaal verlicht, maar in het laatste viel plotseling wegens een stroomstoring het licht uit en reed dat grote pak te gen een muur van duisternis. Zestig man dus op en over elkaar. Gekraak van wielen, sturen, frames en gegil van angstige coureurs. Twan Poels lag er tussen. Groot gat in zijn hoofd, negen hechtingen. Hij lag weer op de grond bij een grote valpartij in de Gold Race op 26 april in Limburg. De televisiecame ra's registreerden een diepe en lange snee die dwars over het been liep. Ditmaal 15 hechtingen. Christian Lavainne werd dit jaar drie keer getroffen door een griep aanval, Paul Haghedooren zag door ziekte zijn voorseizoen ook al naar de knoppen gaan en Niki Rüttimann verscheen dus met een dikke enkel in de Tour, kreeg bovendien op de eerste dag in Parijs disenterie en alsof dit alles nog niet genoeg was, liep er tijdens de tijdrit in Nantes vorige week zaterdag ook nog een grote herdershond onder zijn fiets, waardoor het rijwiel gekraakt werd en hij zeven minuten op Hinault verloor. Dit pelotonnetje der ongelukkigen spoedde zich gisteren onder de bran dende zon richting Blagnac. Einder lijk hadden de vier ook eens geluk. Want de ploeg van Peter Post, die het 'gat' naar de koplopers had wil len dichten, werd twee keer opge houden door lekke banden van Peter Winnen. Van de Velde, Nulens en Van Lancker brachten Winnen tel kens terug. Omdat de Panasonic's het zo druk hadden met hun eigen zorgen en niemand zich verder om de vluchters bekommerde, liepen de vier uit tot 8 minuten. Toen had het voor de ploeg ook geen zin meer om tegen beter weten nog krachten te verspillen. Op 5 kilmometer voor de streep demarreerde Twan Poels, hij werd teruggepakt, en daarna ging Niki Rüttimann er alleen van door. Deze Niki Rüttimann vormt met Urs Zimmermann een soort nieuwe ge neratie in de Zwitserse wielersport, die 35 jaar geleden van absolute we reldklasse was. Hugo Koblet (mooie Hugo) en Ferdi Kübler waren de symbolen in dat oude tijdperk. Sinds hun afscheid werd het kommer en kwel in Zwitserland. Maar nu gloort er weer hoop aan de horizon. Onder meer dankzij Rüttimann. Hij woont in een klein dorpje Untereggen aan het Meer van Konstanz. Zijn oude vader heeft er een boerderij maar de man is ziekelijk en daardoor moet Rüttimann op alle vrije dagen en ze ker in de wintermaanden zware ar beid verrichten. Boerenzonen doen het trouwens goed in het peloton, want ook Sean Kelly heeft altijd hard moeten wer ken op de boerderij van zijn vader in Ierland die zelfs met het binnenha len van de aardappels wachtte tot dat het wielerseizoen achter de rug was. Rüttimann was eergisteren de enige, die zijn kopman Hinault trouw terzijde stond in de ultieme beklimming naar Superbagnères. Terwijl de Amerikaanse 'Clan' van de ploeg aan het demarreren sloeg, bleef Rüttimann aan de zijde van Hinault, sprak hem moed in en hielp hem over een dood punt. Het vorig jaar was Rüttimann trouwens ook de enige, die Hinault bijstond tijdens diens inzinking op de Aubisque. Hi nault heeft gisteren deze trouw be loond. „Vandaag wordt het jouw dag", zei hij bij de start tegen de Zwitser, „ik zal jouw vlucht in de rug dekken". Het gezag van de Bre ton in het peloton is niet gering en Rüttimann profiteerde er van. Hij is een maand tijds van patient tot kan didaat voor een toppositie in de Tour getransfereerd. Van onze speciale verslaggever BLAGNAC - De eerste helft van de Ronde van Frankrijk verliep voor Luis Herrera aanzienlijk minder voorspoedig dan verwacht. De Colom biaanse favoriet bekocht de snoeiharde vlakke aan loop in de Pyreneeën met kramp in de knieën. Hij moest zich zo afbeulen dat hij op Superbagnères de overwinning aan de Ame rikaan Greg Lemond moest laten. In Luchon, startplaats voor de veertiende etappe naar Blagnac, zat Herrera - zeker voor zijn doen - grootsprakerig op het startsein te wachten. „Ik heb nog steeds de beste kans op de gele trui. Die Luis Herrera: nog steeds geloof in het geel. - fotoap negen minuten achter stand werk ik zeker weg. De strijd zal gaan tussen mij en Lemond. Voor Zim mermann ben ik niet bang. Hij heeft te weinig klasse. Van Delgado ook niet. Te wisselvallig. Millar heeft het goed gedaan. Hij is al tijd beter in de Pyreneeën dan in de Alpen. Ik ben be ter in de Alpen dan in de Pyreneeën. Van Hinault zeg ik maar beter niets. Het ergste heb ik achter de rug. Die kramp in mijn knie had geen betekenis". ur Orange La Roche- GAP des-Arnauds# Espróaux Barcillonnette' Laragne- iaronnieK,LMonllS8Üfl Vaison- Mévouilfon la-Romaine[Xj iVilleneuve-lès-Avignon ^Séderon ©Jfr^Comps 1000 500 M nmiMJUMil Espróaux 1160m Mèvouillon 890m Oj Van onze speciale verslaggever BLAGNAC - Het afketsen van on derhandelingen tussen Superconfex, volgend jaar hoofdsponsor van de ploeg Raas, en Skala, over een sa mengaan, betekent dat Adrie van der Poel zo goed als zeker overgaat naar de PDM-ploeg van Roy Schuiten. „Ik denk wel dat het een dezer da gen definitief wordt", verklaarde de Kwantum-renner in het lyceum Ed- mond Rostand in Luchon, waar de meeste Tour-formaties verbleven. De Hoogerheidenaar betreurde het mislukken van de fusiebespreking, die mede zijn aanblijven mogelijk had moeten maken, ten zeerste. „Ik vind het heel jammer dat het zo gelo pen is. Ik was graag bij deze ploeg doorgegaan. De sfeer kan denk ik bijna niet beter. Zelfs nu ik niet zo goed rijd, word ik met rust gelaten". Adrie van der Poel zal bij de ploeg van Schuiten waarschijnlijk een een jarig contract sluiten. „Ik wil eerst eens kijken hoe het daar is. Als het me bevalt, kan ik altijd nog bijteke nen." De Westbrabander wil voor hij een verbintenis aangaat, de komende da gen nog het een en ander regelen met Schuiten. „Het staat al vast dat als ik teken, Henri Manders en Mare Die- ricks met mij mee gaan. Mijn broer Jac zou ik er ook graag hebben. Hij heeft het goed gedaan in de klassie kers. Verder wil ik proberen soigneur Sjef de Jong, die nu parttime voor Skala werkt, mee te nemen. Hij heeft mij al een tiental jaren gemasseerd. Hij kent zijn vak goed. Het is heel be langrijk een stel vakmensen om je heen te hebben. 'Anders kun je niet optimaal functioneren. Mijn resulta ten in het voorjaar zouden een stuk minder zjn geweest als we niet zo'n goed team hadden geliad". Naar het idee van Van der Poel zou er nog meer versterking bij PDM moeten komen met het oog op de klassiekers. „Als ze mij aantrekken, moeten ze een ploeg maken voor de klassiekers. Helemaal alleen kan ik het ook niet maken. Er zouden een paar jongens nodig zijn van het type Peeters. Voor de klassiekers moet je met een man of drie, vier de laatste 60 kilometer in kunnen gaan", aldus van der Poel, die blij is weer voor een Ne derlandse ploeg uit te kunnen komen. „Daar kom ik toch het best tot mijn recht". Adrie van der Poel wil overigens de Tour de France volgend jaar laten schieten als hij in de klassiekers een klinkend succes behaalt. Van der Poel: „Als ik volgend jaar een voorjaarsklassieker win, voel ik er weinig voor in de Tour te rijden. De praktijk is toch dat ik altijd een mindere periode heb tijdens de Tour. Dan bereid ik me in die weken liever voor op de grote najaarswedstrijden. Als ik geen voorjaarsklassieker op mijn naam schrijf, ben ik wel ver plicht naar de Tour te gaan. Dan zal ik me in die wedstrijd moeten zien waar te maken". ident van de Filippijnen, Fer van zijn vermogen op Zwit en aan de nieuwe Filippijn» an de Filippijnse regering ii dvocaat Moritz Leuenbergei koord bereikt over de terug miljoen gulden). Leuenbergei definitieve schikking gaat en r verdere betalingen. Volgers nog niet bindend en moet ei den afgehandeld. De banken oneerd, zeiden niets van een zich verrast door het bericht. Vanaf morgen is het weer gedaan met de be trekkelijke rust in de ka ravaan van de Tour de France. De bergen van de Alpen en het Centraal Massief moeten beklom men worden. Hierbij het schema van die beklim mingen. Bergprijs j builen categorie ca'e9°"e 'Te nerveus in de finale' i CENTAAL MASSIEF 0E LANS 119.5 kin PUY-DE- DÓMEI 190 km TELEVISIE Nederland II: 15.40 Tour de France; 18.45 Tour de France. BRT 1:15.40 Tour de France; 19.00 Toür de France. RADIO Radio 1:14.05 Radio Tour.

de Stem | 1986 | | pagina 5