even..i UITBLAZEN Van der Reijden mag karwei niet afmaken Klaas de Jonge één jaar gevangen in Zuid-Afrika Rome niet onveiliger dan andere steden Strijd VS tegen drugs krijgt gewapend karakter AMERIKAANSE MILITAIREN EN VLIEGTUIGEN NAAR BOLIVIA VERZEKE MEEST SMAAKMAKENDE BEWINDSMAN VALT UIT POLITIEKE BOOT Kommer en Kwel ShowO DESTEMC( Principieel c VRIJDAG 18 JUL11986 gfMM ACHTERGROND T5 PAGINA EéN UUR per dag gedurende ongeveer één maand per jaar dringt zonlicht door tot het kantoortje in de Nederlandse am bassade in het cen trum van Pretoria. SLECHTE REPUTATIE ITALIAANSE HOOFDSTAD NIET TERECHT VRIJDAG 18 JUL1196 4m ZOETERMEER (AN kundigen regelmatig gevolgen het herziei kerheid heeft. WIM KOCK HET gaat mij niet aan natuurlijk - ik ben geen lid - en de VARA moet zelf weten wat ze doet, maar sinds ik de Kommer en Kwel Show van Frits Bom heb gezien vraag ik me af of dat rijden langs Spaanse kusten financieel gesproken loont. Bij nader inziens maakt het niets uit of de sterren die de show maken in blote bast tegen de geel-blauwe achtergrond van zand en zee voor de camera verschijnen of in windjack met wollen shawl om onder een winters kale eik. Het zijn ge woon dezelfde zeurpieten. Gisteravond stond zo'n blo- terik met polderaccent uit te leggen wat 'n rotzooi het was op zijn camping. „Maar ja", zei hij, „je bent hier in Spanje." Met andere woorden: de man had niet anders verwacht dan dat het er een (Spaanse) rotzooi zou zijn. Dus wat had hij te kla gen? Ik kon niet alles verstaan omdat het geluid zo zacht stond en alle ramen en deuren open waren en daaraan kan het hebben gelegen dat ik niet goed begreep wat die Hollanders eigenlijk wilden wier camping aan een stinkend riviertje was gelegen. Dat riviertje stonk zo vreselijk dat sommige mensen er ziek van waren geworden. Bom naar de plaatselijke auto riteiten! Zijn reputatie als on vermoeibaar strijder tegen het kleine onrecht moet de Consu mentenbus zijn vooruit gesneld want de autoriteiten reageerden snel en stuurden een bulldozer. Het riviertje bleek zijn vuile water niet te kunnen lozen om dat de monding werd afgeslo ten door een zandbank. Het doorsteken van die natuurlijke dam was het doel van de bull dozer. Maar nu wierpen de Hollanders zelf een dam op. Een dijk van roodverbrand vlees; om de bulldozer de weg te versperren. Bij de inwoners van een land dat grotendeels onder Nieuw Amsterdams Peil ligt moet je niet aankomen met waterbouwkundige Haarlem- merdijkies. Die zandbank is daar door de zeestroming gelegd, rede neerden de kampeerders, dus ligt het voor de hand te vrezen dat de zee ook het vuil van de rivier weer in de richting van de kust stuurt en dan is ons strandje naar de fiüstijnen. Ik vond die redenering nog niet zo gek en de plaatselijke autoritei ten zagen er ook wat in want ze trokken hun bulldozer terug en kwamen nu met een drijvende pijpleiding aanzetten die het vuile water, over de zandbank heen, wat verder naar zee zou voeren waar, volgens deskundi gen, een stroming stond die het vuil juist verder in zee zou ver spreiden. Maar daar beliefden de kampeerders ook niet in te trappen. Voorzover ik ze be greep wilden ze nu dat de Spanjaarden tot september zouden wachten met hun wa terstaatkundige werken. En de niet te harden stank dan? De Bom-bus maakt af en toe rendez-vous met een bus van de ANWB, waarmee een team reist dat alles weet van de IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIililllllllllllllllllllllllllllllllli? kwaliteit van het zwemwater Ook in de uitzending van gis teravond zat zo'n ontmoeting. Werd het kleurloze water in de buisjes, na toevoeging van een paar druppels van het een of ander, paars en groen dan zat er te veel nitriet en ammoniak in het water, een combinatie die bij faecaliën en urine hoort. En geloof maar dat het water in de buisjes verkleurde. 'Mooi zo', dacht ik tevreden want een mens ziet zijn vooroordelen graag bevestigd en ik heb wat tegen de Spaanse kust. Nog mooier werd het toen ik van de ANWB-man vernam dat bij Torremolinos zelfs hele drollen in het water dreven en dat niet alleen: ze spoelden er ook aan. „Daaraan kunnen de mensen gemakkelijk zelf zien dat het water niet geschikt is om in te zwemmen", zei de olij- kerd. Tenzij ze al stront in d'r ogen hebben natuurlijk. Hoewel van de ANWB het zwemwater over het algemeen 'goed' mocht worden genoemd, geloof ik niet dat de Spaanse VW blij zal zijn met zulke per tv naar Nederland uitgezonden rapportcijfers. Ik zou wel eens willen zien wat wij hier zouden zeggen als een Duitse tv-Fritz dit soort verhalen aan onze wa terkant kwam filmen. Overal waar mensen op een kluitje wil len zitten in de warmte is wel wat te klagen en er heeft nog geen mens voor Boms camera gestaan die iets had meege maakt dat niet ontelbare andé ren voor hem al is overkomen en waarover elk voorjaar de ANWB, de Consumentenbond en tal van anderen uitgebreid hun zegje doen. De akeligste typen die op treden in de Kommer en Kwel Show zijn de lui die door de maestro worden uitgenodigd om voor de camera te vertellen aan wie ze vooral niét de groe ten willen doen en dat Idaar- blijkelijk niet nemen voor wat zou moeten zijn: een grapje. In volle ernst branden ze los. Op vallend vaak zijn de buren het onderwerp van zelfs op de zon nige vakantiestek zorgvuldig gekoesterde haat. Het moet een plaag zijn naast zulke mensen te moeten wonen. Maar als de gehate buren van hetzelfde slag zijn en ze zien zo'n hatelijk- heidje op de televisie dan zou den ze wel eens in de verleiding kunnen komen de vakantiegan gers bij thuiskomst een poepie te laten ruiken. Wat Bom in dit pro gramma-onderdeel ziet, snap ik niet of het moet zijn dat hij op zoek is naar een onderwerp voor de komende winter. Vre derechter spelen in de familie- en burenruzies, opgewarmd aan de Costa Brava, aangewak kerd door een hatelijk smoel werk uit het verre Spanje op de buis thuis. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Pieter Eggen „JE SPREEKT nu met iemand die in de WW zit en dat zal nog wel even zo blijven. Voorlopig heb ik vakantie". Ex-staats secretaris Van der Reij- den (CDA, Volksgezond heid) wil nu niet al te veel zeggen over wat hij gaat doen, nadat hij min of meer geruisloos het politieke veld heeft ver laten. Het zat er al een tijdje aan te komen dat de stellig meest spraakmakende staatssecre taris uit het eerste kabinet Lubbers het veld moest rui men. In het bied en loofspel van de formatie kwam het zo uit dat het staatssecretariaat voor volkgezondheid aan de WD zou toevallen. Dat werd een zekerheid toen het CDA in de formatie uiteindelijk ook de post WVC behield, iets waarvoor in een van de vele formatieschema's Nijpels voorbestemd was. Van der Reijden ...veel overhoop ge haald - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Voor Van der Reijden was de gang van zaken het einde van de politieke rit, die vier jaar geleden een vliegende start kreeg. De inmiddels 59- jarige econoom en ex-sport- man, ex-vee- en vleesbelan genbehartiger, ex-ziektekos- tenverzekeringsdirecteur en ex-VNO-directeur kwam vier jaar geleden als een soort grote onbekende op de post Volksgezondheid. Hij liet zich in korte tijd kennen als een man die hard werkte en met grootse plan nen in no-nonsense stijl rondliep over de toekomst van de gezondheidszorg. Hij lanceerde een drie-trapsra- ket, waarin hij de lijnen voor een gedeeltelijk 'geprivati seerd' ziektekostenstelsel uit een zette. De voortvarend heid van presentatie van Van der Reijden paste uitstekend in het beeld van doortastende managers dat rond het kabi net hing. Maar ook de grootste door tastendheid of bereidheid van de regeringspartijen daarin mee te gaan bleek niet opgewassen tegen de betrek kelijke traagheid waarmee zaken in de gezondheidszorg gerealiseerd kunnen worden. In een fameus interview (Van der Reijden gaf er vele) sprak de extraverte be windsman er zijn frustratie over uit dat politiek handelen nog het meeste van een Ech- ternachter processie weg heeft: drie stappen vooruit, twee achteruit. „Nooit kun je direct zijn. Alles moet over de band", verzuchtte hij bij die gelegenheid. Veel van wat hij direct en niet over de band had willen doen, is blijven liggen als on uitvoerbare stootbeelden op een biljartlaken. Wat hij wel bereikte was - na forse vertraging - de ge deeltelijke opheffing van failliet geachte delen van de ziekenfondsverzekering, de invoering van de medicij nenknaak en de budgettering van ziekenhuizen. Want hoe traag ook alles mag gaan, Van der Reijden heeft veel overhoop gehaald in de ge zondheidszorgwereld. Daar voor was hij ingehuurd, dat heeft hij gedaan. Al dat gesleutel leverde natuurlijk de beminnelijke, maar wel eens te onstuimige Van der Reijden ook veel vij anden op. Met specialisten, ziekenfondsen en huisartsen lag hij hopeloos overhoop. En zowel bij de conflicten met de specialisten als de huisartsen sloeg de ruzie ook naar bin nen, in de boezem van het kabinet. Twee maal vond hij WD-ministers tegenover zich en een enkele keer ook Lubbers. Van der Reijden besefte ook door die conflicten dat hij in een volgende kabinets periode slechts als minister en niet als staatssecretaris een veel verdergaande her vorming van het verzeke- rings- en financieringsstelsel kon bewerkstelligen. Hij eiste een ministerszetel, want anders kwam hij niet terug. Een deel van de de CDA- fractie riep daarop: 'Geluk kig, zijn we die kwijt', terwijl een ander deel Van der Reij- dens claim ondersteunde. Uiteindelijk hebben de eer sten gewonnen. Niet hij, maar Brinkman keerde terug als minister en niet Van der Reijden, maar de liberale Dees mag als staatssecretaris het karwei afmaken. Daar mee krijgen de huisartsen zelfs nog hun zin. Enkele maanden geleden op een pro testbijeenkomst in de Rai in Amsterdam droegen huisart sen spandoeken mee met daarop de tekst: „Laat Van der Reijden zijn karwei niet afmaken". Veroordeelde gevangenen worden over het algemeen een uur per dag gelucht. De Jonge moet het doen met gym-oefeningen en een blik op Church-street in Pretoria of een binnenplaatsje dat is afgezet met prikkeldraad. De Jonge zit nu een jaar in zijn schuilplaats in het ambassadekantoortje. Hij werd vorig jaar op 19 juli overgedragen aan Neder land nadat hij op 22 juni door de Zuidafrikaanse poli tie was gearresteerd op ver denking van het aanleggen van wapenvoorraden voor het verboden Afrikaans Na tionale Congres (ANC). Op 9 juli wist hij te ontsnappen aan bewakers die met hem voor het onderzoek belang rijke plaatsen in Pretoria bezochten. Nog in de boeien vluchtte De Jonge de am bassade in. Hij werd daaruit weggesleept, maar daarbij schond de Zuidafrikaanse politie de Nederlandse di plomatieke immuniteit. En dus moest hij tien dagen la- ter weer aan de Nederlandse missie worden overgedra gen. Klaas de Jonge heeft een uitzonderlijk jaar doorge bracht tijdens zijn verblijf in het Nedbank-gebouw waarin de ambassade ligt. Als intelligente en betrok ken waarnemer van de poli tieke toestand in Zuid- Afrika maakte hij mee hoe twee maal de noodtoestand werd ingesteld, en zag hij hoe het geweld van de Zuid afrikaanse staat en binnen de diverse gemeenschappen toenam. Hij volgde het pro ces van zijn vermeende me- de-complotteur en voorma lige echtgenote Helène Pas- stoors, die onlangs tot tien jaar gevangenisstraf is ver oordeeld wegens hoogver raad. De Jonge heeft als „ge vangene" minder afleiding dan in het echte leven. Dat heeft natuurlijk invloed op zijn ideeën, die echter niet noodzakelijkerwijs samen vallen met het beeld van de ANC-terrorist, dat van hem wordt geschilderd. De denkbeelden van De Jonge over het geweld in Zuid-Afrika en de slachtof fers ervan komen groten deels overeen met die van Passtoors, zoals zij die eer der dit jaar in de beklaag denbank uitte. Aanslagen op politieke en militaire doelen vindt hij blijkens eerdere uitspraken aanvaardbaar. Het is onver mijdelijk dat daarbij in de vuurlinie slachtoffers val len. Maar „zachte doelen" als bommen in winkelcentra acht hij contra-produktief en zijn een vertoon van zwakte. Zijn dagelijkse routine bestaat uit: koken, lezen, schrijven, gymnastiek, tv kijken, bizarre conversaties met bluffende Zuidafri kaanse politiemannen die hem bewaken, en prettiger gesprekken met medewer kers van de ambassade en de leden van de Nederlandse marechaussee die hem be schermen. De Jonge kende dit jaar zijn momenten van twijfel, vrees en crisis. De krachtige propaganda-oor- log rond zijn persoon werd nog aangewakkerd door de diplomatieke stilte over de situatie, die leidde tot ge ruchten en speculatie. In twee of drie gevallen doemde het gevaar op dat hij inderdaad in een cel zou belanden. Dat was mogelijk geweest als de Nederlandse regering was ingegaan op het Zuidafrikaanse verzoek hem over te dragen of als de Zuidafrikanen hun dreige ment hadden uitgevoerd hem met geweid uit zijn verblijf te halen. Maar ondanks alle beper kingen en onzekerheid over zijn lot weet hij dat hij beter in de ambassade kan zitten dan in een Zuidafrikaanse politiecel. Ondanks de uit zichtloze situatie, kan hij in de ambassade tenminste brieven schrijven en ont vangen, spreken met fami lieleden (vooral met zoon Enno), en enorm veel leren over Zuid-Afrika. Hoewel Klaas de Jonge geen aanhanger is van de christen-democraten, voelt hij zich veiliger met het ver grote CDA-aandeel in de Nederlandse regering, om dat het een WD-lobby zou Klaas de Jonge in zijn „cel". zijn geweest die hem wilde overdragen aan de autori teiten in Pretoria. De Jonge's drijfveren om zich in te laten met de Zuid afrikaanse politiek zijn de zelfde gebleven. De Belang rijkste beweegredenen noemt hij de destabilisering door Zuid-Afrika van Mo zambique en zijn afschuw van het raciale kapitalisme, dat hij beschouwt als een gruwelijke vorm van uitbui ting. Maar hij behoudt een goed-ontwikkeld gevoel voor zelfbehoud en de kracht waarmee hij kon vol houden, zoals hij zegt. Al die kracht zal hij nog nodig hebben in afwachting van een nieuwe ronde onderhan delingen over zijn persoon die betrekkelijk spoedig moet beginnen. Kracht zou hij ook nodig hebben als hij in Zuid- Afrika voor het gerecht zou verschijnen. Want hij blijft resoluut weigeren het Zuid afrikaanse rechtssysteem te erkennen en zal, tenzij hem de doodstraf staat te wach ten, geen verdediging aan vaarden in een eventueel proces. Door Gerard Kessels DE REPUTATIE van Rome is er de laatste tijd niet op vooruit gegaan. Vooral in Nederland schijnt de indruk post gevat te hebben dat de eeuwige stad bijzonder onveilig is geworden voor toeristen. De feiten zijn echter anders: „Wij kunnen beslist niet zeg gen dat Rome onveiliger is dan andere Italiaanse steden", beklemtoont W.A. Jansen, hoofd van het ANWB-kantoor in Mendrisio. Vanuit Mendrisio waakt Jansen over de belangen van de Nederlandse vakantie gangers in Zwitserland en Italië. „Als ik hier de dossiers zo eens naloop, kan ik echt niet beweren dat Rome on veiliger zou zijn dan bijvoor beeld Milaan. Het is eerder omgekeerd. Een onveilige stad in Italië is Napels, maar dat is, ook in Nederland, al langer bekend. Wanneer iemand in Napels bestolen wordt, dan denk ik wel eens: Ija, dat had je kunnen we ten", aldus Jansen. Hij heeft de persoonlijke indruk dat het met de criminaliteit in Spanje heel wat erger gesteld is. „Daar gebeurt het dat toe risten op de autoweg klem gereden worden. De mensen moeten uitstappen en kun nen hun spullen inleveren. Dat heb ik hier nog niet mee gemaakt." Ook het Nederlandse con sulaat in Rome constateert geen toename van het aantal diefstallen waarvan Neder landers het slachtoffer zijn geworden. Consul J. Kap- pert: „Lang niet alle diefstal len worden hier natuurlijk gemeld, omdat veel via de reisorganisatie en de reisver zekering wordt afgewikkeld. Als ook de paspoorten en an dere documenten gestolen zijn, komen de mensen hier. Wat dat betreft moet ik zeg gen dat het aantal meldingen zeker niet hoger is dan verle den jaar." Dat Italië en Rome en onveiliger zouden zijn dan andere zuidelijke vakantie landen, gelooft hij niet. Dezelfde geluiden komen uit het Romeinse kantoor van de ADAC, de Duitse te genhanger van de ANWB. „Rome gevaarlijker dan an dere Italiaanse steden? Nee, dat kunnen wij beslist niet zeggen. Het aantal diefstal len dat ons ter ore komt, blijft al een paar jaar vrij konstant", zegt de woord voerster. De toerist in Rome moet gewoon aan een paar dingen denken. In het grote centrale station Termini en de omrin gende straten zijn altijd veel gauwdieven aktief. Veel toe risten, murw van de uren lange reis, laten de aandacht voor hun spullen in de im mense stations even verslap pen en dat kan fataal zijn. In het hoogseizoen is een dief met twee of drie passen weer ondergedoken in de massa. In Rome is het verder oppassen geblazen voor de beruchte 'scippatori', die vanaf de duo van de motor of scooter handtasjes weggrissen. Handtasjes kunnen daarom maar beter niet aan de straatkant gedragen worden. De brutaliteit van de 'scippa tori' neemt toe. De laatste tijd is het voorgekomen dat ge motoriseerde dieven zelfs niet terugschrikken voor het overvallen van een auto waarvan de eigenaar achter het stuur zit. Voor een stop licht bijvoorbeeld wordt bliksemsnel een achterruitje ingeslagen, een fototoestel van de achterbank gegraaid en voordat de autobestuur der goed en wel in de gaten heeft wat er gebeurt, flitsen de dieven weg door het groene licht. Consul Kappert heeft de indruk dat het aantal Neder landse toeristen in Rome wat afneemt. Italië is te duur ge worden, zo meent hij. „Italië prijst zichzelf uit de markt. De hotelprijzen zijn enorm gestegen. Vroeger werd dat nog goedgemaakt door de in flatie. Dan kregen de toeris ten gewoon meer lires voor hun gulden. Maar nu is de in flatie fors gedaald terwijl de prijsstijging gewoon door gaat. Wij hebben hier een statistiek waaruit blijkt, dat de kosten van levensonder houd tussen april 1983 en augustus 1985 met 30 procent gestegen zijn", aldus Kap pert. Door Jo Wijnen AMERIKA heeft 160 mi litairen, zes helicopters, een groot en drie kleine transportvliegtuigen naar Bolivia gezonden om de regering van dat land te helpen bij een of fensief tegen de drugs smokkel. Daarmee heeft de oorlog die de VS aan de drugs hebben ver klaard, het karakter van een gewapende strijd gekregen. Woordvoerder Ed Djere- jian van het Witte Huis ver klaarde recent met nadruk dat Amerika de militairen en de vliegtuigen op uitdrukke lijk verzoek van de Boli viaanse regering beschik baar heeft gesteld. Maar Dje- rejian gaf ook toe dat de actie maandenlang was voorbe reid en onder de recht streekse supervisie van de minister van Defensie, Cas par Weinberger, heeft ge staan. De actie lijkt op het eerst gezicht alleszins gerecht vaardigd. Bolivia is een van de grootste producenten van het coca-blad dat tot zuivere cocaïne kan worden ver werkt. In het land worden per jaar tussen de 30.000 en 50.000 ton coca-bladeren geoogst. Er is slechts één land dat een grotere produktie heeft. Dat is Peru waar jaar lijks 60.000 ton wordt ver bouwd. Amerika wordt op dit ogenblik overspoeld door re latief goedkope en uit Mid den- en Latijns-Amerika aangevoerde cocaïne. Het drugsprobleem heeft in de VS intussen de vorm van een nationale ramp aangenomen. Toch worden in Washing ton talloze vragen over de onverwachte actie van de VS gesteld. De zes Blackhawk- helicopters die naar Bolivia zijn gezonden, zijn typische gevechtstoestellen. De Witte- Huiswoordvoerder wilde niet zeggen of de toestellen van wapens zijn voorzien. Boven dien is niet precies vastge steld welke rol de Ameri kaanse militairen in Bolivia gaan spelen. Washington zegt dat de Boliviaanse poli tie alle activiteiten op de grond zal uitvoeren en dat de Amerikaanse vliegtuigen slechts dienen „als een soort taxi's" voor het vervoer van de politie. Feit is evenwel dat de cocaïne-smokkelaars in Bolivia zeer goed zijn geor ganiseerd en graag bereid zijn gewapende weerstand te bieden tegen de Boliviaanse autoriteiten. „We hebben al- Dit type helicopter is geleverd aan Bolivia. les gedaan om de Ameri kaanse militairen buiten eventuele confrontaties te houden", zei de Witte-Huis- woordvoerder. Maar in Washington wordt niettemin gevreesd dat de Amerikaanse militairen zeer gemakkelijk bij gevechten tegen de uitste kend bewapende cocaïne- bendes betrokken kunnen raken. In Washington wordt bo vendien de vraag opgewor pen of de VS-regering deze, als tijdelijk bestempelde ac tie zonder toestemming van het Congres kan onderne men. De Boliviaanse president Victor Paz Estenssoro mag dan wel persoonlijk om Amerikaanse hulp hebben verzocht, feit is dat hij door Washington tegelijkertijd onder grote druk is gezet. Amerika wilde dat de Boli viaanse regering de cocaïne- bendes zeer hard aanpakte. Washington eiste bovendien dat een groot deel van de co- caïne-velden in Bolivia door gifbespuiting moest worden vernietigd. De regering in La Paz deed allerlei beloften, maar ondernam in feite niets. Daarop dreigde Wash ington tenminste een deel van een speciaal hulppro gramma ter grootte van ruim 14 miljoen dollar in te trek ken. Zelfs dat dreigement hielp niets. Door enige tijd geleden de helft van dat hulpprogramma niet uit te betalen, zetten de VS de Boli viaanse president Paz Es tenssoro in feite met de rug tegen de muur. Het is overigens nog zeer de vraag of de acties van de Boliviaanse politie en de Amerikaanse militairen tot het gewenste resultaat lei den. Gezegd wordt dat be paalde functionarissen van het leger en de politie in Boli via bij de grootscheepse drugshandel zouden zijn be trokken. Een ander probleem is dat de drugssmokkel het zeer arme Bolivia van een niet onaanzienlijke hoeveel heid buitenlandse valuta voorziet. Vaak hebben de bij het verbouwen van de coca- planten betrokken boeren geen andere middelen van bestaan. Bij dat alles komt nog dat de zeer dichte oer wouden van het land een grootscheepse jacht op de drugsbendes nagenoeg on mogelijk maken. De Verenigde Staten wa ren eerder bij soortgelijke, maar van opzet veel kleinere militaire acties op de Ba hama Eilanden betrokken. AMSTERDAM (ANP) - van het ziekteverzuim in t de afgelopen jaren is gei tot nu toe is gesteld. Tot deze conclusie komi ting CCOZ (Coördinatie, catie en onderzoek ziekt op grond van een vergeli feronderzoek. Op basis neemt zij aan dat het ziek in de jaren 1977-1985 jaa ongeveer eentiende proci daald van 7,4 in 1977 tot t vorig jaar. Dat bleek gisteren ti, Sociale Verzekeringsrad maatregelen van het n woordigers van het mil werkgelegenheid komer feit dat zij de wetgeving Eén van hen verzucht „Het is griezelig als je beden dat de systematiek van de w zo kan zijn dat je recht hebt een uitkering die je niet krij uitbetaald." In de wet staat een artik waarin een werkloze ir recht op uitkering dat ree verliest als hij of zij een na het oordeel van de bedriji vereniging noodzakelijke o leiding volgt. Als de werklc aamelij k de opleiding volgt, hij of zij niet beschikbaar vo de arbeidsmarkt, en dat juist één van de twee voo waarden voor dat recht andere is werkloosheid). De raad is het daarmee n eens en deed de ministerii vertegenwoordigers de su gestie daaraan nog maar ee wat te doen. Eén van hen pi beerde de gemoederen te si sen door te zeggen dat de ou wetgeving ook niet eenvouc was. «Sibotm f De werknemersvertege woordigers in de raad voo zien na 1 januari - de beoog invoeringsdatum van het he ziene stelsel - chaos bij de ui voeringsorganen. Zij noer den, na vele anderen eerd( het stelsel onduidelijk, gecor pliceerd en voor velerlei uitl vatbaar. FNV en CNV vind dat de zwarte Piet in gev van chaos niet naar de uitvo ringsorganen geschoven m worden. De raad moet zich, toezichthouder van die org BIJ HET aantreden van het van Agt zich, in de van hem uit over lieden en organisatis moeten ontduiken door mis wetgeving. Daar moest, zo c den opgetreden. „Waar staat geschreven heeft Van Agt blijkbaar gered hij zonder blikken of blozei welke is gespecialiseerd in b< Om diverse redenen kan beugel. Allereerst heeft hij vi de kwestie van zijn commiss schappij speelde, de fractiel commissariaat op de hoogti geeft de Brabantse Commiss veelste maal blijk van dat he Staten van Brabant over zijn 1 Maar er is meer. Tijdens zij bestuur' is er rond van Agt m baarheid gecreëerd. Door d beleggingsfonds te verzwijgi zijn image van betrouwbaarh Interessant is ook de vraa glngsfonds de Brabantse Ci als adviseur op te treden. Nie Tijdens zijn periode als prerr toegegeven dat kennis van e punt is. Duidelijk is dat het van de naamsbekendheid va tijdelijk minister van Buitenla zou echter moeten begrijpei soort activiteiten de minister ding, behoorlijk voor de voet wetgeving kost veel tijd en in Per is gedicht (Canada), zij weer te snel af door weer es van Nederlands kapitaal in Ai Het is begrijpelijk dat de i en teleurstelling hebben gere hun spraakmakende voorzitt met de Staten in aanvaring c met het belang van de prov den. Tot een openlijke verooi sofie 'Van Agt is een buitenbs bant' bleek tijdens de discuss tekenis te zijn. Afgezien van 20 veel heeft bereikt (tot nu t 2ijn vele buitenlp-"lse reizen deels mislukt), k. er ditmaa Principe kan een functionaris 9in geen advisegr zijn van |eerd in het ontwijken van fis Staten om hem dat 'klip en Wanneer Van Agt meent dat zijn eigen functioneren moet h'et kosten, want tenslotte h ken dat het provinciehuis in I 'e zijn.

de Stem | 1986 | | pagina 2