Hoye ii finale arie halvt Animo - 'Vx 'Filmzomer' brengt 4Diva' en 'Gandhi' BRT BRENGT DOCUMENTAIRE IN TWEE DELEN ook in de BIOSCOOP 'Thomas en Senior' aardige speelfilm voor de kinderen PAGINA ZEELAND a Aardenburg Kloosterzande Huiskamerproject drugsverslaafden is succesvol ÏOOI DRIVE: VRIJDAG 18 JUL11986 A - ZATERDAG SPEELFILMS OP TELEVISIE ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG Bazar - In de St.-Baafed wordt zaterdag 19 en 2oJ 20 juli een bazar gehouden, bate van het restauratief,,! van deze kerk. Topper va»| actie wordt de verloting een weekendreis. Daarna zijn er tal van attracties] een loterij. De bazar valt men met de braderie en de, ganisatoren hopen op <üe nier een graantje mee te ken. Oud papier - Leden van! voetbalclub Hontenisse hal) zaterdag 19 juli vanaf uur weer oud papier op. VLISSINGEN (ANP) huiskamerproject voor drutj verslaafden in Vlissingj heeft in 1985 verhouding,, wijs veel succes gehad vrouwelijke verslaafden, het donderdag verschegi jaarverslag over vorig jj blijkt dat 42 procent van] vrouwen 'clean' werd over 21 procent van de niij nen. Verder blijkt dat overt periode van vier jaar, vanj tot '83, in totaal 27 procent t alle verslaafden die werd] behandeld en methadon vj strekt kregen de drugs de r toekeerden. Het huiskamerproject vaij drugsverslaafden op uit den-Zeeland, met een act, op Vlissingen, Middelburg I Goes. De begeleiders der,] dat het succes voortkomt! het feit dat het project laj drempelig en vrij kleinschaj werkt. De arts-begeleider vant huiskamerproject, A. Stutti heim, levert in hêt jaarver;) kritiek op de onwil i] Zeeuwse specialisten en chiaters drugsverslaafden i in geestelijke en lichamelij problemen zijn geraakt int handeling te nemen. Voor! nische behandeling .van he«| in de hele regio slechts éént beschikbaar. Dit heeft volgens hem al) ontoelaatbare situaties onder andere met er zwaar verslaafde ongele zwangere vrouwen die eld in Nederland moesten wor ondergebracht. Stutterhij pleit voor een aanpassing de psychiatrische voorzien gen voor drugsverslaafden] Zeeland. in- iet ch \t- en ;de ins 6- rd ok aul ch at- sten. Van der Sloot won met| 1, 6-4 van Edo Lokken, Bo kens versloeg met 6-1, 6-1! Terluin en Cor Dey bleek| sterk voor Piet Bertram 6-2). In de dubbelcategoriepla sten zich voor de halve fir het duo Stam/Langeraerti verrassend wonnen van j de Berg/Van de Berg me!' 6-4, terwijl ook de combira! Jan Veraart en Aart van' Sloot te sterk bleek te zijn '4 het duo Compiet/Blaak (M| 5). Gillis van de Gruiter uitA nemuiden wordt de tegensta der van Montenarie. zorgde voor de uitschakel]] van de derde geplaatste a derik van den Heuvel via' zege in drie sets (5-7, 6-2, Bovenin het schema plaats zich Franc Klaassen en 1 Brummer zich voor de ha" finale via zeges op resp velijk Tim van Veldhoven] Jeroen Everling. In de 16-jarige leeftijds0! gorie voegde zich Jeroen ling zich bij het rijtje vanj laatste acht door zijn overf] ning op' Bernd van Qucï berghe met 6-4, 6-3, teP Manon Kienjet, Jenny Francesca Adriaansens Chantal van Schelven 1 voor de halve eindstrijd W sten via overwinningen respectievelijk Bianca Wel Monic Bleijenberg, £"1 Ouwehand en Anique ders. Enkele uitslagen: m® enkel t/m 14 jaar: Kienjet - Margo Dijkstra' 6-1, Chantal van Scheb' l Francesca Adriaansens 6"J 5, Ericka Ouwehand - Wever 5-7, 6-2, 6-0, A,l| Snijders - Linda Morsink 6-0. T2 PAGINA GIDS 1 lA Zweden zetten tanden in mysterie van Greta Garbo Door Dirk Vellenga Toen Greta Garbo op 18 september van het vorige jaar 80 jaar werd, putten de media zich uit in droeve verhalen over de eenzaamheid waarin de legendarische filmster zich zich al veertig jaar be vindt en de triestheid van de wandelingen die ze, nauwelijks herkenbaar, onderneemt in de buurt van haar appartement aan de East River in New York. In 'Two faced woman' was Garbo te gewaagd voor het Amerikaanse publiek. - foto's archief de stem ;Casino 3 in Breda presenteert The Best of Bond' met dage lijks een andere James Bond film. Het betreft produkties uit de hele lange periode van 25 jaar, dat 007 op het witte doek verscheen. Zo is vandaag From Russia with love' uit 1962 te zien; een van de beste [Bondfilms die ooit werd ge maakt, met Sean Connery in de hoofdrol. Voorts worden in volgende volgorde ge- [draaid: 'Goldfinger', 'To live and let die', 'The man with the j golden gun', 'The spie who lo- ■ved me' en 'You only live twi- |ce'. 'Cobra', het spannende maar j gruwelijke avontuur van en met Sylvester Stallone, is ge- I prolongeerd in Grand Theater I in Breda, Roxy 1 in Bergen op rZoom, Luxor in Terneuzen en De Koning van Engeland in Hulst. Inspecteur Cobretti (Stallone) bestrijdt met kei hard geweld gruwelijke (psy- chopatische) misdadigers. 'Highlander', het bizarre spektakel van videoclipregis seur Russell Mulcahy over een onsterfelijke middeleeuwer (Christopher Lambert), blijft in Mignon in Breda. 'Sophies Choice' is opnieuw terug in Cinésol 2 in Breda. Mooie rol van Meryl Streep als een Poolse vrouw met een Duits concentratiekampverle den, die in Amerika haar le ven problematisch deelt met twee mannen. Eddie Murphy, de zwarte Amerikaanse komiek, is in Luxor in Breda te zien in twee van zijn belangrijkste succes sen: '48 Hours' en 'Beverly Hills Cop'. Vooral de eerste is spannend en goed gemaakt. Casino 2 in Breda en Luxor in Terneuzen prolongeren nog steeds 'Out of Africa' met Me ryl Streep. 'Police Academy 3' gaat door in Casino 1 in Breda, City 1 in Roosendaal, Cine- m'actueel 1 en 2 in Bergen op Zoom en De Koning van Enge land in Hulst. Maar Sven Broman, Ake Wihlney en Dan Sail van de Zweedse televisie deden het anders. Ze besloten in de ar chieven te duiken om aan de hand van filmmateriaal, docu menten en interviews het mysterieuze leven van Garbo te reconstrueren. Het resultaat wordt in twee delen door de BRT uitgezonden, vanavond om 21.45 uur het eerste deel en volgende week vrijag het tweede deel. Medewerking aan het Zweedse project werd ver leend door MGM. Deze Ameri kaanse filmmaatschappij opende de schatkamer voor Broman en de zijnen en dat was uitermate belangrijk, om dat de carrière van Greta Garbo nauw verbonden is met MGM, of, om meer precies te zijn, met Louis B. Mayer. Deze filmbaas haalde haar in 1925 naar Amerika, bezorgde haar 24 filmrollen en schakelde in de jaren veertig een heel MGM-team in om de grillige, Zweedse ster aan een geschikt script te helpen. Die laatste operatie mislukte. Na 'Two fa ced woman', die George Cukor in 1941 met haar maakte, ac teerde zij nooit meer op het witte doek. Waarom Garbo finaal kapte met Hollywood is nog steeds een raadsel. Haar laatste film was een flop, ze speelt daarin een vrouw die door wil gaan voor haar wilde, ordinaire zuster om haar huwelijk nieuw leven in te blazen. Dat ging de Amerikanen veel te ver. „Het was alsof je je eigen moeder dronken zag worden", zei een (ex-)bewonderaar. Dat in de jaren daarop niet werd gefilmd, heeft weinig met deze flop te maken, maar veel meer met de oorlog. Garbo wijdde zich tijdelijk aan andere dingen. De journa list William Stevenson, schrij ver van 'A man called Intre pid', beweerde dat Greta Garbo voor de geallieerden contacten onderhield met Scandinavië en meewerkte aan het geheime transport van atoompionier Niels Bohr van Denemarken naar Amerika. Na de oorlog was het be- doelding dat MGM verder zou gaan met Garbo, maar de ve dette wees alle aanbiedingen af. Er waren al eerder wrij vingen tussen de ster en de filmmaatschappij geweest: Garbo staakte eens zeven maanden omdat ze van MGM een forse loonsverhoging eiste. Maar deze keer was de breuk definitief. Greta Garbo ver huisde naar de East Side van Manhattan, naar de flat waar haar goede vriend George Schlee woonde. Miljonair Schlee was ge trouwd met de befaamde ont werpster Valentina, maar wierp zich jaren lang op als de beschermer van Greta Garbo. Samen brachten ze vakanties door in Europa en op een van die zomertrips liet Schlee het leven, zodat Garbo alleen naar huis kon. De verhouding le verde Garbo veel aandelen en bezittingen in Zuid-Frankrijk en Italië op. Over het privé-leven van Greta Garbo is niet veel be kend en waarschijnlijk valt er ook niet meer te ontdekken dan een hang naar isolement, angst voor mensenmenigten, schuchterheid, geslotenheid. Mensen die persoonlijke me dedelingen van Garbo doorga ven aan de pers, werden door haar verstoten als verraders. Haar familieleden in Zweden liet ze beloven nooit iets los te laten over haar armoedige jeugd in Stockholm. Frederick Sands slaagde erin enige ontspannen ge- Garbo en John Gilbert in 'Flesh and the devil' (1926). sprekken met Garbo te voeren en hij legde die vast in het boek 'The Divine Garbo' (1979), waaraan ook de Zweed Sven Broman, de man achter de do cumentaire van vanavond, meewerkte. „Geluk, wat is dat? ik heb het nooit gehad", verzuchtte ze. „Onbewust heb ik altijd geweten dat ik niet geboren ben voor echt, blij vend geluk". Sands kreeg de indruk dat de droeve overpeinzingen van Garbo horen bij haar manier van leven, haar methode van aandacht verwerven. New York een fijne stad om in te wonen met al die theaters en bioscopen? „Ik ga 's avonds nooit meer de straat op. Dus, wat heb ik er aan?". Al haar afkeer legde ze vast in een uit spraak, die half in het Engels en half in het Duits werd afge legd: „The whole world is ver- wahrlost". In 1905 kwam ze ter wereld als Greta Lovisa Gustafsson. Veertien jaar later verloor ze haar vader. Armoede en ver driet troffen het grote gezin. Greta was de enge die zich volledig beheerste en de bui tenwereld niets liet merken. „Ik was altijd bedroefd als kind voor zover ik mij kan herinneren. Ik haatte mensen massa's en zat alleen in een hoekje". Via een baantje op de da meshoedenafdeling in een wa renhuis werd ze model voor advertenties. Ze ontdekte de film en meldde zich bij Mau- ritz Stiller, filmregisseur van joods-Russische afkomst. Stil ler liet het meisje bij de eerste afspraken een paar uur wach ten, dat was nu eenmaal zijn gewoonte, en zei dat ze eerst maar een paar kilo af moest vallen. Maar hij zag toch vrij snel de mogelijkheden van Greta. In 1923 maakte Stiller met het 18-jarige meisje de film 'De sage van Gösta Ber- ling'. Toen Stiller in 1925 op verzoek van Louis B. Mayer naar Californië kwam, eiste hij dat hij zijn ster, Greta Garbo, mee mocht nemen. In Amerika maakten haar films grote indruk, maar Garbo weigerde zich helemaal aan MGM en Hollywood over te geven. „Ik ben moe en ner veus en ik ben in Amerika. Hier weet je niet dat je leeft", schreef ze in 1927. Ze ver huisde 11 keer in 16 jaar, trok van huurhuis naar hotelka mer en vond nooit dat ideale, rustige plattelandshuis, ver weg van de mensheid. Er wa ren verschillende mannen in haar leven,maar tot een huwe lijk is het nooit gekomen. Belangrijk was haar relatie met Mauritz Stiller, die homo seksueel was, maar door Garbo toch als haar bescher mer werd gezien. Na de eerste successen in de VS stierf Stil ler. Garbo was ontroostbaar en bleef jaren over hem praten alsof hij nog in leven was. De affaire John Gilbert, die drie maal haar tegenspeler was, liep bijna uit op een huwe lijksreis per jacht op de Stille Zuidzee, maar Garbo veran derde op het laatste moment van gedachten. Ook een tweede poging van Gilbert mislukte. Toen het tweetal een trouwbriefje wilde halen in Santa Ana, sloot Garbo zich op in de wc in een naburig hotel. „Dat mens houdt iets achter", zei Gilbert teleurgesteld. „Er was nooit een romance tussen ons", verklaarde Garbo. Ze hervatte haar vrienschap met haar Max Gumpel, die ze in Zweden had leren kennen. Nadat er sprake was geweest van een verloving, is er nooit meer iets over de relatie ver nomen. Gumpel was 15 jaar ouder dan Garbo en maar liefst 23 jaar scheidden haar van een andere minnaar, Leo pold Stokowsky, dirigent van het Philadelphia Orchestra. Daarna kwam Gayelord Hamsen (10 jaar ouder), een diëtist, die haar leerde hoe on gezond eten kan zijn. In het eerste deel van de do cumentaire over Greta Garbo gaan de Zweedse tv-makers terug naar haar jeugd in Stockholm, de eerste films met Stiller en de ontmoeting met Louis B. Mayer. Van onze filmredactie Kinderfilms in de bioscoop komen meestal uit Amerika. Karst van de Meulen is een van de weinige Nederlandse regisseurs, die mei aanzienlijk succes speelfilms voor (iets oudere) kinderen maakt, die ook de bioscoop halen. Thomas en Senior op het spoor van Brute Berend' is overigens wel het vervolg op de tele visieserie Thomas en Senior'. V' 'p i -"T-- Vr -T f;. '*V ■myjapwIM y" rf "V f 4 t - '«dfc .-j, - -V h' -'^>1 Hierin lukte het Thomas (Bart Steenbeek) en Senior i (Lex Goudsmit) om een Egyp tische goudschat uit handen van een bende te houden. In de bioscoopfilm raakt het duo van de oude man en het jochie verzeild in een nieuw avon tuur met een nieuwe schat. Thomas heeft zijn oude vriend I verwaarloosd, omdat hij het te druk heeft met een nieuwe I school en nieuwe vriendjes. I Daarom verzint Senior een list <®i Thomas' aandacht te trek ken en Thomas zet een adver- tontie om Senior aan gezel- schap te helpen. Senior doet iet of hij een oude schatkaart gevonden heeft, zogenaamd toebehorend aan de zeerover Brute Berend. Het grapje loopt I uit op een grootscheepse rel. Zelfs de televisie bemoeit zich «mee en bovendien echte schurken, een ondeugende le raar en een opgewonden re- dameman. Het scenario van Karst van a« Meulen en Piet Geelhoed fh goed in elkaar. Maar toch u'ijft het verhaal nogal tam en uitbreekt opwindende span- toig. Er wordt aardig geac- "fvr/l, hoewel hoofdzakelijk vróme Reehuis als de blaas- Aakerige reclameman voor I wat vuurwerk zorgt. De ove- bge acteurs zijn: Cor van Rijn, denk van Ulsen, Carol van derwijnen. Joost Prinsen en een heleboel jonge acteurtjes uit het Gooi. Toch een aardige film, die door erg jonge kinde ren misschien niet begrepen zal worden. Thomas en Senior op het spoor van Brute Berend' draait in Luxor in Breda (ma tinees). Lex Goudsmit, Bart Steenbeek (met kaart) en een paar jeugdige acteurs in "Thomas en Se nior op het spoor van Brute Berend'. - foto edisonhuis Walking tall (USA 1973, Ned. 1, 22.00 uur). Geweldfilm van Phil Karlson over een ex-ma- rinier, die met een slaghout het kwaad in zijn geboorteplaats te lijf gaat. Met Joe Don Baker. De boezemvriend (Neder land 1982, Ned. 2, 20.25 uur). Nogmaals de klucht van Dimi- tri Frenkel Frank met André van Duin en Vanessa. Verzoekfilm (Ned. 2, 22.45 uur). De kijker kan kiezen uit: de Amerikaanse actiefilm 'Southern comfort' van Walter Hill (1981), de Italiaanse ram penfilm 'SOS Concorde' van Ruggero Deodato (1978) en de Franse actiefilm 'Le ruffian' van José Giovanni. Teseo contra il Minotauro (Italië 1960, Did. 1, 22.30 uur). Mythologische spektakelfilm over Theseus, Ariadne en het monster in het labyrint van Kreta. Met Rosanna Schiaffino en Bob Mathias. Frankenstein (USA 1931, Did. 1, 24.00 uur). James Wha le's klassieke griezelfilm met Boris Karloff als het enig echte monster. Van onze filmredactie HET PROGRAMMA van de 'Filmzomer' in de Bredase bioscoop Cinésol is voor de komende week als volgt: Vanavond (vrijdag): 'Pur ple Rose of Cairo' van Woody Allen. Een meester lijk vormgegeven komedie, waarin tijdens de crisisjaren dertig een filmheld letterlijk van het witte doek de zaal instapt en een verhouding begint met de doodgewone huisvrouw (Mia Farrow), die hem aanbidt. Alles blijft, net als in de jaren-dertig films, even onschuldig. De dialogen zijn veel minder geestig dan in eerdere Al- len-komedies. Niettemin een filmisch juweel. Woody Al len speelt er zelf geen rol in. Zaterdag 19 juli: 'Diva' van Jean-Jacques Beineix. Prachtig uitziend, thriller achtig verhaal over een jonge postbode die verliefd wordt op een zwarte opera zangeres (Wilhelmina Wig gins). Hij belandt daardoor in de (criminele) problemen, die zich nogal onwaar schijnlijk ontwikkelen. Zondag 20 juli: 'Time Bandits', fantasierijke, ko mische reis door de tijd van Terry Gilliam van het Monty Python-team. Maandag 21 juli: 'Gandhi' van Richard Attenborough. Grootscheeps epos over de grote Indiase politicus van het niet-gewelddadige ver zet. Opzienbarende massas cènes in het zich van de Britten losmakende, kolo niale India. Mooie hoofdrol van Ben Kingsley. Dinsdag 22 juli: 'Catch 22' van Mike Nichols. Half ge slaagde verfilming van de roman van Joseph Heller over de surrealistische waanzin in het leger tijdens de Tweede Wereldoorlog. Ambitieuze opzet met goede rolbezetting; o.a. Richard Benjamin, Art Garfunkel, Anthony Perkins, Martin Sheen, John Voight en Or son Welles. Woensdag 23 juli: 'The Glenn Miller Story' uit 1954 van Anthony Mann. Fantas tische muziek van mensen als Louis Armstrong en Gene Krupa. Het verhaal over het leven van Miller, de tijdens de tweede wereld oorlog met zijn vliegtuig verongelukte blanke band- Humprey Bogart - foto archief de stem leider, is nogal sentimenteel en ouderwets geworden. Ja mes Stewart komt echter in de titelrol overtuigend over. Alle Miller-hits worden uit- gevoed. June Allyson speelt de brave echtgenote van de even brave bandleider. Donderdag 24 juli: 'Casa blanca' uit 1943 van Michael Curtiz. Spannend blijvende classic met Humphrey Bo gart als een nachtclubeige naar met een geheimzinnig verleden, die zijn vroegere geliefde (Ingrid Bergman) weer ontmoet in Casablanca tijdens de tweede wereld oorlog. Zij is met haar man op de vlucht voor de Gesta po, zoals meerdere bezoekers van de nachtclub. The league of gentlemen (Engeland 1960, Did. 2, 15.00 uur). Ontslagen kolonel wil zich wreken door met een groep collega's de Bank van Engeland te kraken. Misdaad komedie van Basil Dearden met Jack Hawkins als de kolo nel. Wunschfilm der Woche (Did. 2,20.15 uur). De keuze gaat tus sen de drie koninklijke levens verhalen: 'Maria Theresia' met Paula Wessely (1951), 'Königin Christina' met Greta Garbo (1933) en 'Katja, die unge- krönte Kaiserin' met Romy Schneider (1959). Trouble in paradise (USA 1932, Did. 1,14.55 uur). Een op lichters-echtpaar komt in de problemen, wanneer een van hen verliefd wordt. Komedie van Ernst Lubitsch. Le bal (Italië 1983, Did. 1, 22.00 uur). Tegén het decor van een danszaal speelt zich een halve eeuw geschiedenis af. Ettora Scola is de regisseur van deze woordloze film. Escape from Alcatraz (USA 1979, Did. 3 WDF, 22.45 uur). Clint Eastwood als de gevan gene Frank Morris, die in 1962 uit het beruchte Alcatraz wist te ontsnappen. Film van Don Siegel. Who is killing the great chefs of Europe? (USA 1978, België 1, 20.40 uur). Misdaad komedie van Ted Kotcheff rond de mysterieuze moorden op vier gerenommeerde koks. George Segal en Jacqueline Bisset in de belangrijkste rol len. Magic town (USA 1947, Ned. 1, 15.00 uur). Opiniepeiler met weinig succes ontdekt dat het geheim van goede voorspellin gen in een klein Amerikaans stadje ligt. James Stewart in een' komedie van William A. Wellman. La venere dei pirati (Italië 1960, Did. 1,11.05 uur). Piraten- film van Mario Costa met Scilla Gabel. Raices de sangre (Mexico 1976, Did. 1, 23.00 uur). Sociaal drama over de problemen van Mexicaanse gastarbeiders in Californië. Blue Fin (Australië 1978, Ned. 1, 15.45 uur). Jeugdfilm over een jongen, die door zijn vader niet geschikt wordt geacht om evenals hij tonijn visser te worden. Met Greg Rowe en Hardy Krüger. Carry on spying (Engeland 1964, Did. 2, 20.15 uur). Ge slaagde parodie op de James Bond-films door het Carry on- team. Les yeux sans visage (Frankrijk 1959, Did. 3 WDF, 22.30 uur). Lugubere variant op de Frankenstein-films van Georges Franju. Met Pierre Brasseur en Alida Valli. Un assasin qui passe (Frankrijk 1980, België 1, 20.40 uur). Vrouwenmoordenaar krijgt een politie-inspecteur achter zich aan, die veel met hem gemeen heeft. Met Ri chard Berry en Jean-Louis Trintignant. Wild pony (Canada 1983, Ned. 1, 17.40 uur). Jeugdfilm over de liefde van een twaalf jarige jongen voor een wilde pony. The final countdown (USA 1980, Ned. 2, 19.12 uur). Science fiction-film van Don Taylor over een vliegdekschip dat door een electrische storm wordt overvallen en terugvalt in de de tijd, aan de vooravond van Pearl Harbor. Met Kirk Douglas en Martin Sheen. The invisible man returns (USA 1940, Did. 3 WDF, 20.15 uur). Vervolg op 'The invisible man', nu met Vincent Price. De onzichtbare keert terug, wan neer een man ten onrechte van moord wordt verdacht.

de Stem | 1986 | | pagina 13