antie ;et b.v. EDEREENMIJ lEIK CDA ZIET ADVIES ALS BEVESTIGING EIGEN GELIJK OUDE TIJDEN HERLEVEN Premier Chirac: privatisering gaat toch door Benzine per 1 november negen cent duurder Van Agt heeft nieuwe bijbaan bij fonds in belastingontwijking Vrees voor conflict Thatcher en koningin Ruim anderhalf miljoen zware alcoholisten in Bondsrepubliek Merijntje Nieuwe oliecrisis op komst ins magazijn jing. 01140-12551 I JE HET NODIG HEBT 38,00 19,00 9,50 18,00 6,25 30,00 39,00 28,00 37,00 tl 85,00 49,00 19,00 36,00 9,50 üj gaan! Blootlopen verboden tijdens Vierdaagse Miljoenenfraude in metaalsector Israël heeft nieuwe anti-raket raket Benzine vandaag twee cent goedkoper DONDERDAG 17 JUL11986 Breda krijgt festival voor jongerenfilms Zeer slechte zomer jaagt toeristen uit Italië DE STEM „de 4in1 krant aterdags gesloten. e uit de leuke boetiek waren taboe. Want met mijn Igend 'dikke moeke' Ik zag er veel ouder uit. voelden* lit dankzij een vriendin, die kampte met dezelfde Ir gratis figuuranalyse, werd ik vriendelijk ontvangen I werd gewogen en gemeten j> af zou nemen na het volgen van het programma, lij de duizenden Ton Uw geld terug. Dat gaf bij mij de doorslag. En ik jneters afgenomen dan door Figurella beloofd. Het is rotte moderne kleding draag ik nu ook en mijn man is Gratis figuuranalyse k anders. Maak vrijblijvend een afspraak met hel anders Figurella-instiluut voor een gratis figuur^, k dat Lees in het instituut ook de tientallen Berst een dankbrieven van vrouwen die de methode met sukses - hebben gevolgd. Aarzel niet mma langer maar kies voor slank en gezond. By ÉAIIcen op Figurella - geheel |rd Schriftelijke waarborg De TFM-methode van Figurella is een goed: gezonde en verantwoorde keuze. Figurella garandeen vooraf zwart op withet aantal af te nemen centimeters Dat beteken voor U de zekerheid en waarborg dat Figurd een betrouwbaar instituut is! waarvan u vindt, dat er een kleine gerubriceerde advertentie voor geplaatst moet worden? Plaats dat „Kleintje" dan beslist in De Stem. Tien tegen een dat uw advertentie gelezen wordt. Immers 9 van de lO Stem-lezers en lezeressen pluizen week in week uit onze ,.KIeintjes"-rubrieken na. Dat zijn elke dag vele tienduizenden Kleintjes-lezers. DE STEM 126ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom -< Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1,10 Van on2e speciale verslaggever LUCHON - De Tour is boven zijn legende uitgestegen. Maakten in het verleden de kampioenen de koers kapot, nu maakt de koers de kampioenen dood. Renners buiten adem en publiek ademloos in een meedogenloze Ronde van Frankrijk, met elke dag weer in moordend tempo on- voorspelde, onvoorstelbare ontwikkelingen. Bernard Hinault ging gisteren door met bluffen via een vroege vlucht bij de andere favorieten vandaan en was na afloop op Su- perbagnères allebehalve superman. De grote strateeg van Pau pakte in het tweede Pyre- neeën-bedrijf uit met een actie, die zelfs door de domste boer uit Bretagne niet bedacht had kunnen worden. Het gevolg was dat Hi- nault's ploeggenoot Greg Lemond (etappe winnaar) in het algemeen klassement de gele trui-drager naderde tot op 40 seconden. Daarmee werd de Ronde van Frankrijk weer opengebroken. Hinault verklaarde zijn drieste actie met: „Ik had plotseling een gaatje van 100 meter en toen kon ik de verlei ding niet weerstaan om door te gaan". Voor de start van gisteren raakte de Tour een van zijn belangrijkste deelnemers kwijt. Laurent Fignon besloot om op te geven óm dat hij in de nacht er voor ziek was gewor den. zie verder Tour-pagina's Greg Lemond - FOTO AP Statenfracties overdonderd over nieuw commissariaat van CvK Van et'Ti onzer verslaggevers DEN BOSCH BREDA - Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, mr. A. Van Agt, heeft gisteravond desgevraagd aan De Stem toegegeven sinds maart van dit jaar lid te zijn van de raad van bijstand van het beleggings fonds Orco. Dit fonds in Rotterdam dat Nederlands kapi taal belegt in Australische hypotheken houdt zich bezig met belastingontwijking. Deze bijbaan van Van Agt betekent diens derde commissariaat. De Brabantse commissa ris van de koningin is ook nog commissaris bij DSM in Heerlen en de Twentse bouwmaat schappij in Rijssen. Deze commissariaten wer den bij de benoeming van Van Agt tot commis saris van de koningin heftig bekritiseerd. Van Agt heeft echter steeds geweigerd zijn bijbanen op te geven omdat ze in zijn ogen niet strijdig zijn met de Brabantse belangen die hij als com missaris van de koningin in deze provincie moet dienen. Woordvoerders van de verschillende staten fracties hebben gisteren met ongeloof en te leurstelling op het aanvaarden van deze derde bijbaan door Van Agt gereageerd. De fracties zullen Van Agt zo spoedig mogelijk om ophel dering vragen. zie verder pagina 3 Geen vrijere euthanasie opport "w©oes* KLw»«nae«oom<l»- ijzen tijdens onze^ normaalperm2 54,00 NU 38,00 19,00 39,00 12,50 63,00 52.00 37,00 67,00 38,00 63,00 22,50 ij ons de laagste prijzen betaalt, enen wij 3 jaar garantie. Kurk- en lamelparketleggen wij nu voor zi jn wi j de hele week open. S telefoonnummer O6"0533, ingen of Zierikzee. 4-17294 5) iappiib.tr. NIJMEGEN (ANP) - Vierdaagselopers mogen van de marsleiding niet met ontbloot bovenlijf over het parcours lopen. Dit ondanks de zeer hoge temperaturen van dinsdag en woensdag. Mannen die toch alleen in een broek gaan lopen krijgen van de contro leurs onderweg een ern stige waarschuwing. In het Vierdaagse- reglement is een artikel opgenomen waarin staat dat men 'decent gekleed' aan de wandeltocht dient deel te nemen. Tot mid den jaren zeventig was het zelfs verboden een korte broek te dragen. „We hebben twee rede nen waarom we mensen verbieden hun hemd of blouse uit te trekken. Eerstens willen we al die blootloperij niet omdat het een onordelijk gezicht is, maar ten tweede is het medisch onverantwoord om bij deze hitte zo te gaan lopen. De kans op verbranding en een zon nesteek is vele malen groter", heeft Vier- daagse-marsleider A. van Dongen uitgelegd aan alle protesterende wandelaars. [ROTTERDAM (ANP) - Een I speciaal fraudeteam van poli- I tie, belastingdienst en het Ge- I meenschappelijk Administra- I tiekantoor (GAK) heeft een I miljoenenfraude in de metaal- I sector aan het licht gebracht. Zeven bedrijven zouden met behulp van valse boekhoudin- I gen en koppelbazen vier mil- lioen gulden aan sociale pre- I mies en belasting hebben ont- I doken. Een woordvoerder van I de Rotterdamse politie deelde mee dat in totaal tegen 26 mensen proces-verbaal is op gemaakt. Zeven directeuren plus een boekhouder zijn in- middels voorgeleid aan de of ficier van justitie. De 26 personen varieëren in I leeftijd van 25 tot 45 jaar. Zij j worden verdacht van valsheid in geschrifte, bedrieglijke ankbreuk en verduistering. Marsleider loopt zelf met stropdas Oude tijden lijken te herleven. Op Duindigt vlogen gisteren Romeinse vierspannen rond. programma, dat voor de 'dag van het paard' was samengesteld. Zij reden een onderdeel van het - FOTO ANP LONDEN (REUTER) - De angst voor een constitutioneel conflict tussen premier Margaret Thatcher en koningin Elizabeth zet ministers aan tot het manen van de premier. Conflictstof is de kwestie Zuid-Afrika. Thatcher is tegen sancties en de koningin wil - vanwege de vrede tussen de Geme- nebestlanden - wel sancties. Een aantal ministers geeft via lekken naar de pers uiting aan de vrees dat de koningin en de premier afstevenen op een open lijke botsing tenzij Thatcher instemt met sancties tegen Preto ria. Hun anonieme en zorgvuldig op elkaar afgestemde verkla ringen, die bijna in indentieke bewoordingen zijn gesteld, ver schenen in vijf nationale kranten, waarvan er vier de regering welgezind zijn. De koningin, die naar verluidt bang is voor het uiteenvallen van het Gemenebest als Thatcher volhardt in haar verzet tegen strafmaatregelen, heeft reeds het begin van haar jaarlijkse va kantie in Schotland uitgesteld om de Gemenebest-leiders te ont moeten die volgende maand in Londen bijeenkomen. zie verder pagina 5 TEL AVIV (RTR) - Israël heeft het bestaan van een nieuwe anti-raket raket onthuld, de Barak-I, die is bedoeld om aanval lende raketten in de vlucht te vernietigen. De Barak-1 vliegt snel ler dan het geluid en heeft een bereik van zes kilometer. De Israëlische televisie liet beelden zien van een succesvolle proef, waar bij de Barak-1 een anti- tankraket van het type TOW vernietigde. Vol gens het leger kan de Ba rak-1 worden gebruikt tegen de in Syrië opge stelde SS-21 raket van Sovjetmakelij. BONN (DPA) - Het aantal aan alcohol ver slaafden in West-Duitsland stijgt onrustba rend. De minister van gezondheid, Rita Süss- muth, noemde een aantal van 1,5 miljoen al coholisten die dringend behandeling behoe ven. Hierbij komen nog bijna 50.000 verslaaf den aan drugs. Zo'n 300.000 tot 500.000 mensen misbruiken medicamenten, vooral pijnstil lers en kalmerings- en pepmiddelen. Alcohol is volgens de bewindsvrouw drug nummer een in onze maatschappij. Van onze correspondent PARIJS - De Franse premier Chirac verwijt president Mitter rand het herstel van de Franse economie te vertragen door zijn weigering een algemene maatregel van bestuur te ondertekenen waardoor 65 staatsbedrijven zouden kunnen worden geprivati seerd. In een plechtige verklaring op alle drie de televisienetten zei Chirac gisteravond dat zijn kabinet plannen voor privati sering desondanks zou door zetten. Door deze nu als wets voorstel door het parlement te laten aannemen, wil de pre mier president Mitterrand verplichten de denationalisa- tie te accepteren. Het was de eerste keer sinds de begin dit jaar door rechts gewonnen verkiezingen dat premier Chi rac zich in een televisieverkla ring rechtstreeks tot het Frqnse volk richtte. Afgelopen maandag had president Mit terrand in zijn traditionele toespraak op de 14e juli laten weten de privatiseringsplan nen van de neo-gaullistische- liberale regering niet te zullen aanvaarden. Chirac noemde Mitterrands vrees voor een uitverkoop van Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het CDA ziet het advies van de Raad van State over de mogelijkheden op euthanasiewetgeving als een bevestiging van het eigen standpunt. Coalitiegenoot VVD zal de komende jaren geen mo gelijkheden hebben om mee te werken aan wetgeving, of de liberalen moeten een politieke crisis over dit on derwerp maken. voeten kan dan met de huidige situatie, zo meent de Raad van State. Het doden op verzoek moet dus wel degelijk straf baar blijven. De raad adviseert de be staande praktijk verder via de rechtspraktijk en door juris prudentie door de Hoge Raad eerst te laten uitkristalliseren voordat tot wetswijziging zal worden overgegaan. Boven dien toont de raad zich gevoe lig voor het argument dat Ne derland het eerste land zou worden met een euthanasie wetgeving. De raad noemt dat een reden om behoedzaam te zijn. In zijn advies stelt de raad dat het wel mogelijk is de wet in die zin aan te passen dat in een aantal situaties er de mo gelijkheid van strafuitsluiting bestaat. De raad meent dat strafuitsluiting met een be roep op de wet mogelijk moet zijn als een arts een zinloze behandeling staakt of achter wege laat, mits de patiënt dat nadrukkelijk en ernstig ver langt. Volgens de raad moet dan in medische zin de behan deling zinloos zijn en niet zijn ingegeven door het blote ver zoek van de patiënt. De handelwijze van de arts, die passieve euthanasie toe past, moet, zo schrijft de Raad van State voldoen aan een aantal zorgvuldigheidsnor men. Daarover bestaat binnen de medische wereld een rede lijke mate van eensgezindheid. Die normen moeten in even tuele aangepaste wettelijke regels gaan de toets blijven vormen voor medisch hande len. Mzie verder pagina 3 Die conclusies waren giste ren te trekken nadat het ad vies van de Raad van State was vrijgegeven. De Raad van State schrijft dat het wettelijk toestaan van actieve euthanasie op dit mo ment moet worden afgewezen. De discussie in de samenle ving daarover moet eerst wor den voltooid. Wel is het moge lijk een aantal gevallen in de wet te regelen die 'recht' geven op strafuitsluiting. De raad stelt in zijn advies vast dat de normen die het ka binet ('ondraaglijk lijden en concrete doodsverwachting') en D66 ('uitzichtloze noodsi tuatie') hanteren te weinig 'rechtszekerheid' bieden en niet objectief genoeg zijn. Beide uitgangspunten zijn zelfs zo vaag dat verwacht mag worden dat de medische wereld er minder mee uit de het nationale erfgoed 'volko men ongegrond'. De regering is van plan de adviezen voor privatisering van de Constitu tionele Raad en de Raad van State 'tot op de komma' over te nemen. Staatsbedrijven buiten de concurrentiesector als de Franse spoorwegen of het elektriciteitsbedrijf zullen niet worden geprivatiseerd, aldus Chirac. De premier benadrukte dat hoewel de weigering van pre sident Mitterrand de maatre gelen van bestuur te onderte kenen 'zonder precedent in de geschiedenis van de Ve Repu bliek is' dit hem geen politieke crisis waard is. „De regering verandert niet van koers en zal de missie voltooien die het volk haar heeft toever trouwd", zo zei premier Chi rac. DEN HAAG (ANP) - Het door het ka binet genomen besluit de accijns op energiedragers per 1 november te ver bogen zal tot gevolg hebben dat ben zine negen cent per liter duurder wordt. Dieselolie, petroleum en huisbrand olie worden zeven cent per liter duur der en zware stookolie 2,5 cent per kilo gram. De verhoging van de LPG-toe- slag voor de motorrijtuigenbelasting betekent dat voor een auto met een ge wicht van 900 kilogram op jaarbasis 129 gulden meer moet worden betaald. Het ministerie van Financiën heeft deze cijfers gisteren bekend gemaakt. Premier Lubbers wilde, daarnaar ge vraagd, de cijfers dinsdag na afloop van het kabinetsberaad nog niet geven. De Consumentenbond wijst de voor stellen van het kabinet af. Deze voor stellen leiden er toe dat de eventuele voordelen die de consument heeft door verlaging van de benzine-, aardgas- en elektriciteitsprijzen volledig teniet worden gedaan. De bond wijst er op dat men in het verleden tot bepaalde prijssysternen gekomen is. De Rotterdamse marktno- teringen werden richtinggevend voor ROTTERDAM (ANP) - Voor de tweede keer deze week gaan de prijzen voor ben zine, diesel, huisbrandolie en petroleum omlaag. Met ingang van vandaag worden super en normale benzine twee cent en diesel een cent per liter goedkoper. De literpri jzen van huisbrandolie en petroleum komen achtereenvolgens op 44,3 cent en 51,6 cent bij afname van 1.500 liter of meer. ie prijs van benzine en dergelijke. Dit heeft bij voorbeeld vorig jaar geleid tot een zeer hoog niveau van de benzine prijs en stijgende aardgas- en elektri citeitsprijzen, die volledig ten laste van de consument kwamen. Nu deze zelfde systemen leiden tot prijsdalingen wordt de consument dat voordeel ontnomen door de voorge stelde accijnsverhogingen. Van de ben- zine-accijnsverhoging wordt ook nog gezegd dat die gedeeltelijk aan het we genfonds ten goede zal komen en dat dit een tijdelijke zaak zal zijn. De Con sumentenbond heeft over die tijdelijk heid ziin twiifels. De Stichting Internationaal Jongerenfilmfestival Breda presenteert in oktober een groot aantal Nederlandse en buitenlandse jongerenfilms. Met het filmfestival, dat ieder jaar een vervolg moet hebben, denkt de stichting een bijdrage te kunnen leveren aan een culturele uitwisseling van jongeren uit diverse landen en een einde te maken aan de geringe waardering die dit soort films krijgen. zie Gids Er hangt een nieuwe oliecrisis boven het Midden-Oosten. Al in september vorig jaar kreeg de wereld daarvan een voorproefje. Wat broeden de Arabieren uit? zie Achtergrond Van onze correspondent ROME - Italië wordt ge teisterd door ongekend slecht weer. Met stortre gens, hagel, rukwinden en koude lijkt het er meer op november dan medio juli. Omdat ook de vooruit zichten weinig rooskleu rig zijn, hebben veel grote toeristencentra de maand juli al afgeschre ven. Heel het land vraagt zich af waar de zomer blijft Maandag bijvoor beeld viel er meer regen dan ooit in juli. In Rome werd na enkele wolk breuken 68 mm, regen gemeten. Straten en tun nels kwamen blank te staan en het verkeer raakte volledig in de knoop. Het Romeinse vliegveld Fiumicino ging enkele uren dicht en in het hele land ondervond het treinverkeer grote vertragingen. In Noord-Italië hebben zware hagelbuien grote schade aangericht aan de gewassen op het veld. Zwaar getroffen zijn ook de vakantiecentra aan de Adriatische Zee. De toe ristenbranche klaagt over 30 tot 40 procent minder inkomsten. Het is dit jaar een beetje de omgekeerde wereld. De meteorologi sche situatie die in een groot deel van West- Europa, waaronder Ne derland, voor goed weer zorgt, is tegelijkertijd de bet aan de slechte situatie in Italië en een deel van Zuid-Europa. (ADVERTENTIE) DE NIEUWE ABONNEE HEET: I Naam: I J Adres: Postc.: Plaats: Bank- of gironummer: i Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt J het abonnementsgeld betaald per: maand per automatische afschrijving ad 22.60 I kwartaal per acceptgirokaart ad68.05 J kwartaal per autom. afschrijving ad66,25 i (voorkeur aankruisen). J Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ont- vang ik uw ROLLER-BALLPEN. I Mijn naam: J Adres: Postc.:Plaats: handtekening i Stuur deze bon ingevuld aan De Stem, antwoordnr. 112,4800 VB Breda (postzegel betalen wij)

de Stem | 1986 | | pagina 1