Verdwenen dorpen Musicus van formaat concerteert in Axel OP ORANJEBOLWERK IN HULST: Ouders verfraaien schoolplein Clinge Jos de Schepper wint fond- vlucht vanuit Bordeaux H. Merckx aan leiding bij St. Jan DE STEM WOENSDAG 16 JUL11986 T22 PAGINA ZEELAND 2 VAN ZEELAND HULST - De Hulster brommerclub Red Wings en de motorclub De Mikes krijgen na drie jaar zoeken nu toch een eigen clubgebouw. Zeeuwsch- Vlaanderen heeft museumbrochure Plaatselijk nieuws Clinge St.-Jansteen COMMISSIE STRIKT CHARLES DE WOLFF Kopie Terneuzen krijgt geld voor bestrijding criminaliteit Onderdak voor brommerclub Van een onzer verslaggevers De verenigingen mogen een gedeelte gebruiken van de voormalige brandweerkazerne op het Oranjebol werk. De Stichting Oranjebolwerk heeft de behuizing al een tijdje geleden aangeboden, maar omdat de accommodatie niet de meest ideale is, zijn eerst pogingen gedaan elders een geschikter optrekje te vinden. Dat is niet gelukt. „We hebben gezegd, omdat jullie het zo graag willen en omdat jullie al drie jaar lang zoeken, mag je wat ons betreft erin", aldus wethouder P. Weemaes. Het is de bedoeling dat de Red Wings en De Mikes het voorste hokje van de brandweerkazerne zelf op knappen en inrichten. Voordat de materialen ter hand wor den genomen, moeten er nog stringente afspraken worden gemaakt met betrekking tot zaken als het onderhoud en het voorkomen van overlast voor omwonenden. „We heb ben daar het volste vertrou wen in, maar toch. We willen best een probleem oplossen, maar dan niet meteen een an der probleem erbij krijgen". Wethouder Weemaes geeft toe dat het Oranjebolwerk niet de meest ideale oplossing is. „Een wat grotere ruimte zou beter zijn, maar dit is het enige dat we konden vinden. Hij verwacht dat de Red Wings in staat zijn hun club gebouw op eigen kosten op te knappen. Immers, de vereni ging krijgt 3.000 gulden toege stopt van het comité zomer- postzegels. Bovendien vallen ze onder de jeugdsubsidie- verordening en dat betekent dat de gemeente veertig pro cent in de huisvestingskosten bijpast en evenzoveel in acti viteiten. Tenminste, voor zover die niet overlappen met activiteiten van andere door de gemeente gesubsidieerde organisaties. Voor bijvoor- Van onze correspondent ST.-JANSTEEN - Met nog vier schietingen voor de boeg staat H. Merckx met 35 punten nog steeds aan de leiding in de strijd voor het kampioen schap. E. Verschueren bezet met 25 punten de tweede plaats en R. Gijsel met 24 pun ten de derde. Bij de begin nende schutters heeft R. Gijsel de leiding in handen en is daarmee bijna zeker van de overwinning. I De volgende schieting voor het kampioenschap is zondag 17 juli om 19.30 uur. Het ver dere programma is als volgt: vrijdag 18 juli om 19.30 uur va- kantieschieting; zondag 20 juli om 14.30 uur vakantieschie- ling, 29 juli om 19.30 uur va- kantieschieting; 30 augustus traditionele Wilhelminaschie- ting. Tenslotte een grote hul- deschieting ter ere van het viertal dat Nederlands kam pioen handboogschieten op de staande wip werd. De vereni ging wil haar leden H. Merckx, R. van Essen, E. Se- gers en R. Gijsel in september hiermee extra in de bloemetjes zetten. MgBUP VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon nummers op pagina 2. Openingstijden: 8.30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef). Jan Jansen (piv. chef), Emile Calon, Co Meertens, Joep Trommelen, Cor de Boer (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Frank Deij, Eugène Verstraeten. Middelburg: Henk Postma. Advertentie-exploitatie Inspecteur Zeeland: C Menu, privé tel. 01150- 95839. 85-10 beeld het organiseren van een popconcert zijn B en W niet bereid in de beurs te tasten. Ze vinden dat de Red Wings dat dan maar samen moeten doen met het open jongerencen trum. Volgens wethouder Wee maes gaat het in totaal om een groep van zo'n veertig jonge ren. Tot nu toe is de brommer club begeleid door het VEJV. Die begeleiding zal ook in de nieuwe behuizing worden voorgezet. „Dat is dan weer een voordeel van het Oranje bolwerk. Dat ligt maar op een steenworp afstand van het Houtenkwartier". De wethou der denkt dat de Red Wings na de grote vakantie in hun on derkomen aan de slag kunnen. Van onze correspondent CLINGE - Verschillende Clingse ouders zijn druk in de weer om de speelplaats van de St Bernardusschool in het dorp te verfraaien en verbeteren. De inspanningen hebben al geresulteerd in schuilhuis- jes, bloembakken, een zandbak en andere voorzieningen. Met het nieuwe schooljaar verlaten de kleuters de The- resiaschool naast de kerk. Ze verhuizen naar de Bernar dusschool. Daarom wil directeur Karei Lansu, ondanks het weinige geld dat voorhanden is, toch wat leuke voor zieningen voor de kleintjes treffen. Tussen de nieuwko- mertjes en de oudere leerlingen moet er een afscheiding zijn, maar zodanig dat het niet teveel opvalt en dat de kinderen elkaar toch kunnen zien. Op het speelplein zijn nu vier slecht-weer-huisjes ge bouwd. Verder een grote zandbak en een bloembak. Biel zen dienen als zitje. Alles is 'versierd' met een aantal kas tanjebomen en drie Noorse esdoorns. In de pen zit nog het aanbrengen van een muurschildering op de betonnen af scheidingsmuur, maar daarvoor is nog geen geld. Ouders en helpers hebben zich echter tot doel gesteld alles voor het nieuwe schooljaar in orde te hebben. Van onze correspondent AXEL - Tijdens een informele bijeenkomst in restaurant Zo- merlust te Axel werd door Ki- wanis Axel Zeeuwsch-Vlaan deren een brochure gepresen teerd, handelend over de Zeeuws-Vlaamse musea. De brochure, door Kiwanis ver vaardigd in het kader van een cultureel project, werd aan vertegenwoordigers van de acht Zeeuws-Vlaamse musea aangeboden. Behalve informatie over de musea zelf, bevat het prak tisch gevouwen blad informa tie over de regionale VW's en een kaart van Zeeuwsch- Vlaanderen. Hierop staan de plaatsen waar zich een mu seum bevindt, benadrukt, zo dat bijvaorbeeld het rijden van een museumroute moge lijk is. Voorts is de kaart voor iedere toerist een handig hulp middel bij zijn tocht door het Zeeuws-Vlaamse land. Kiwanis-voorzitter Hoek man hoopte dat de nieuwe gids voor zowel de lokale bewoners als de bezoekers een stimulans mag zijn een bezoek te bren gen aan de musea. Tevens stelde hij dat als slecht-weer- voorziening ieder museum wel iets te bieden heeft. Behalve op de diverse VW-kantoren wordt de brochure, met een oplaag van 25.000 exemplaren, verspeid langs de kust, bij de Belgische toeristenbureaus en verder op alle plaatsen die daarvoor in aanmerking ko men. Jos de Schepper uit Koewacht met zijn winnende duif. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van onze duivensportmedewerker KOEWACHT - Jos de Schepper uit Koe wacht heeft in het afgelopen weekeinde historie geschreven. Zowel op nationaal als internationaal niveau, door het winnen van de fondvlucht vanuit het Franse Bordeaux. Bordeaux is de langste eendaagsfond- vlucht voor oude duiven, die jaarlijks wordt gehouden. De duif van De Schepper was de snelste van de ruim 5000 duiven die aan deze monstervlucht werden ingezet door Belgische, Franse, Duitse, Luxemburgse en Nederlandse duivensporthouders. Een ware triomf voor de Koewachtenaar wiens naam daardoor een grote klank heeft gekregen in de internationale duivensportwereld. De Schepper klokte zijn winnende vogel zaterdagavond 12 juli om 19.50 uur en daar mee had de duif de ruim 787 kilometer lange afstand die hem van het Koewachtse thuishok scheidde, overbrugd met een snel heid van 1009 meter per minuut. De kroon op het werk, want De Schepper staat er in Zeeland en ver daarbuiten al ja renlang om bekend dat zijn 'cracks' op de lange afstand als gevaarlijke outsiders ge zien moeten worden. De Schepper won een week daarvoor de provinciale wedvlucht vanuit het Spaanse Barcelona. Kaarting - In gemeenschaps huis Malpertuus wordt vrij dag 18 juli een ouderenkaar- ting gehouden voor mensen vanaf vijftig jaar. Voor ge handicapten is er geen leef tijdsgrens. Voor elke wedstrijd worden punten gegeven die meetellen voor het kampioen schap. De kaarting begint om 13.30 uur, inschrijven vanaf 13.00 uur. Collecte - De jaarlijkse col lecte voor het Koningin Wil- helmina Fonds wordt .van 25 augustus tot 7 september ge houden. Eerder worden bro chures met informatie huis- aan-huis bezorgd. De kerk van Pauluspolder, gesloopt rond 1860. - FOTO ERIK OSSEWAARDE Aandijke, Beoostenblij, Hu- gevliet, Hulsterloo, Paulus polder, Saeftinghe, Sint-Ma - rie en Wevelswaal. Acht na men. Wat zeggen ze ons? Aandijke en Beoostenblij, twee polders. Biervliet kent zijn Hugevlietstraat, Nieuw-Namen zijn Huister- loostraat. Pauluspolder is een buurtschap op de zuid oever van De Vogel. Saef- tinghe kennen we als het Verdronken Land en de We- velswaaldijk scheidt De Braakman van de Wester- schelde. Met betrekkelijk weinig moeite evenwel is dit lijstje tien keer zo lang te maken. Tachtig namen. Weer zouden we er bekende tussen zien: Boterzande, Ga- ternisse, Moggershil, Rei- merswaal en Vreemdike. Het zijn namen van ver dwenen dorpen of zelfs ste den zoals Reimerswaal, dat in 1375 stadsrechten ver wierf. In de 14e en 15e eeuw tot grote bloei gekomen. Na Middelburg en Zierikzee de derde stad van betekenis in Zeeland. In de zestiende eeuw gaat het fout. In 1520 heerst er een grote brand, in 1530 slaat het water toe. Dat herhaalt zich vele malen. De dijken gaan er aan, de stads muren doen dienst als wa terkering. Daar zijn ze niet op gebouwd en in 1631 ver trekt de laatste burger uit de stad. Jarenlang heeft de stad als een eiland in de Ooster- schelde gelegen. Leeg, verla ten, blinden klapperend in de wind, deuren open en dicht gaand met de bewe gingen van eb en vloed. Rei merswaal is nooit meer her rezen. Wat ons nog rest is het Verdronken Land van Reimerswaal tussen Zuid- Beveland en Tholen. Ook het oudste Hontenisse is in zee verdwenen. Ook daar heeft de kerk jarenlang als een eenzame wachter in de verdronken polder ge staan. Op de slikken voor de Kruispolder ter hoogte van het watergemaal kunnen we er nog overblijfselen en spo ren van vinden. De kerk, ge bouwd in 1457, ging met het dorp reeds in ongeveer 1510 verloren. Bij een overstro ming. Hontenisse evenwel herrees. In een hoek van de Noordpolder - tussen Den Eeck en de Bleyko - verrees een nieuwe kerk. Goed vijftig jaar later werd die door de watergeu zen verwoest. Men kerkte voortaan in de kapel van het Hof te Zande, maar in 1645 ging die over in handen van de gereformerde gemeente. Een schuurkerk aan het einde van de Groenedijk bracht uitkomst. Na diverse ongemakken en verbouwin gen kon in 1870 de huidige kerk worden gebouwd. De derde keer de goede keer. Hontenisse heeft het er beter afgebracht dan Reimers waal. De heerlijkheid Saef- tinghe daarentegen is zoals zoveel andere Zeeuwse dor pen en parochies blijvend ten onder gegaan. Deels door overmacht, deels door eigen schuld. Overmacht van het water natuurlijk. De storm verlegde zich, de vloeden Van onze correspondente AXEL - Overal worden in kerken waar er een meer dan behoorlijk orgel staat, concer ten georganiseerd. In de zo mermaanden mikken de orga nisaties ook op de toeristen die een vakantie wel eens willen verrijken met een brokje cul tuur. De Gereformeerde kerk in Axel beschikt over een fraai orgel dat gebouwd is door Standaart. Organist Brakman is voor vele Axelaars een be grip geworden. Jarenlang ver zorgde hij diensten en speelde 'hemels'. Toen hij enkele jaren geleden zijn 50-jarig bestaan als organist vierde, haalden zijn vrienden niemand minder dan Charles de Wolff naar Axel om een jubileumconcert ten beste te geven. Deze zelfde musicus is nu weer 'gestrikt' door de orgelcommissie, Hij speelt zaterdag een aantrek /I kelijk, doch ongewoon pro gramma. „We wisten dat Charles de Wolff elk jaar speelde in Vrouwenpolder op Walche ren", vertelt Dick Oggel. „Via de heer Wattel hebben we toen geïnformeerd of hij niet bereid was om weer eens naar Zeeuws-Vlaanderen te komen. Mensen als de Wolff zijn grootheden die je niet voor een prik krijgt, maar in combina tie met andere uitvoeringen leek het ons een haalbare kaart". De drie Axelse orga nisten die al enkele jaren pro beren om de muziekliefheb bers minimaal twee maal per jaar een afwisselend pro gramma voor te schotelen, zijn reuze blij met het spontane ja woord van een van Neder lands meest besproken en ge waardeerd musicus. De Wolff ging niet alleen direct op de uitnodiging in maar vroeg ook niet het onderste uit de kan. „We werken zonder subsidie en het is frappant dat heel wat uitvoerders dan toch voor wei nig geld bij ons komen spelen. Ze moeten er dan toch echt wel musiceergenot in zien." Dick Oggel, Piet Fraanje en Jan Oppeneer hebben het roer van Brakman overgenomen toen die naar Groningen ver huisde. Ze weten nog als de dag van gisteren dat de hoog bejaarde organist ongelooflijk blij was met het jubileumcon cert waar Charles de Wolff naast enkele Bachwerken ook composities van Brakman ten gehore bracht. „De toegang was toen gratis en de kerk zat bomvol, dat zullen we nu wel niet voor elkaar krijgen maar ik verwacht toch minstens een honderd liefhebbers. Dat is voor een orgelconcert toch een mooi aantal", aldus Oggel. De organisatoren doen er alles aan om de kerk vol te krijgen. „We zijn naar Cadzand gere den en hebben daar affiches opgehangen. We mikken ge woon op de toeristen die wel eens iets meer willen horen dan discomuziek of het eeu wige ruisen van de zee". Charles de Wolff doet dus zaterdag Axel aan. Hij gaf eerder deze week uitvoeringen werden hoger en frequenter. Daar was toendertijd niet tegen op te boksen. Eigen schuld ook voor een deel. Het kostbare moer (veen) dat zowel voor de zoutwin ning als voor huisbrand werd gewonnen en goed geld opbracht, werd weggehaald tot te dicht onder de zeedij ken. Werkgelegenheid niet waar, welvaart, gewone hebzucht misschien, we ken nen het hè? Dan worden er risico's genomen. Je kunt immers beter over vijftig jaar verdrinken dan het nu iets minder doen! Maar de rekening wordt wel gepre senteerd. Wat nog restte van het eens zo welvarende - ze ker niet overdadig rijke en zondige - Saeftinghe ging definitief ten onder in 1584- 1585. Door menselijk toe doen. De dijken van de laat ste droge stukken werden doorgestoken als onderdeel van het grote gebeuren: het Beleg van Antwerpen. De verovering door de Spanjaarden van.de stad op de opstandige Nederlanden. Niet de Spanjaarden even wel staken de dijken door, maar de Zeeuwen. Wat er rest behalve 't Verdronken Land is een gehuchtje, Saef tinghe, halverwege Kiel- drecht en Doel. De tegen de Heerlijkheid gelegen polder van Namen ontsprong in eerste instantie de dans. Tij dens het Beleg van Hulst in 1596 werden weliswaar de dijken doorgestoken, maar men kreeg de zaak weer droog. De stormvloed van 1715 evenwel bracht het ein de. Wat er nog over is aan ruïnes van de voormalige parochie rust nu ergens in de schorren van Saeftinghe, onder enige meters klei. Toch is Namen niet hele maal verdwenen. In 1858 vond de pastoor van de pa rochie Hulsterloo het zinnig die voortaan, als herinne ring, Nieuw-Namen te noe men. Daarmee werd wel Na men herdacht, maar ver dween de aloude naam Hul sterloo, een naam reeds ge noemd in de Reynaert. Naast de naam rest er van Namen ook nog de torenklok (nu te Graauw) en van Hul sterloo een kopie van het beeldje dat grote verering genoot in de bedevaartkapel van Hulsterloo. in Vrouwenpolder en Middel burg. In Axel speelt deze Bachkenner geen enkel werk van deze grootmeester. Jaren lang was hij de man die de Matthauspassion dirigeerde op de televisie en ook enkele malen in Aardenburg. Hij is verbonden als dirigent aan het Noordelijk Filharmonisch Or kest en het Bachkoor Holland. Hij treedt als organist op over de gehele wereld en kent een internationale bekendheid. Dat Axel een man van een dergelijk kaliber nu aan het publiek kan presenteren mag als een prestatie op zich wor den gezien. Op het programma vooral romantische werken die alle een volle registratie vragen. Mendelssohn (1ste sonate) Re- ger en Boëlmann (suite gothi- que) naast de veeleisende corqposities van Widor en C. Franck. Het concert begint om 20.00 uur. De toegangsprijs be draagt 6 (kinderen 2,50). Een kopie. Het staat in het kapelletje aan het begin van de Veerstraat. Het origineel is te Drongen in Vlaanderen. Zit Namen diep onder het slik, Hannekenswerve zit even diep onder een dijk na bij Draaibrug. Van Vreem dike zijn resten gevonden in de Lovenpolder ten noorden van Hoek. Willemskerke lag waar nu de C-oese polder is ook nabij Hoek Vulendike is verdwenen, maar als Schoondijke teruggekomen. Welle, eens op Ncord-Beve- land, is voorgoed verdwe nen. Niets meer van over en zo zijn er veel te noemen. Van Baarsdorp langs de rijksweg Goes-Middelburg resten nog kerkhof en kerk hofmuur en twee vliedber gen. In het Walcherse land was tot voor kort het kerkhof van Schellach nog aan te wijzen. De kapel van Hooge- lande staat verlaten, wel ge restaureerd, in de polder na bij Middelburg. Schakerloo op Tholen en Pauluspolder in het Land van Hulst be staan nog. Beide zijn het buurtschappen, om van ge huchten maar niet te spre ken. Ze vertonen in hun op en neergang gelijkenis. Beide zijn overvleugeld door een buurtschap of dorp dat hogerop klom. Schakerloo ondergesneeuwd door de stad Tholen. Pauluspolder heeft in 1861 zijn kerk moe ten afstaan aan het voorma lige gehuchtje Rapenburg. Dat terwijl Pauluspolder al in 1263 als parochie is opge richt. Nu moet er wel bijgezegd worden dat het kerkje van Pauluspolder wel wat ver vallen was. Men was echt toe aan een nieuw bedehuis en Rapenburg heeft het, om het zo maar eens te zeggen, gewonnen. Het gotische kerkje van Ser Pauluspolder werd afgebroken. Wel is er nog een afbeelding van. Bij gaande foto is gemaakt naar dat schilderij. Het was te be zichtigen in het museum De Vier Ambachten te Hulst, tegenwoordig hangt er een kleurenfoto gemaakt van dat schilderstuk. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN Terneuzen is een van- de 35 gemeenten die geld krijgen in het kader van de bestrijding van de kleine criminaliteit. De ministeries van Binnen landse Zaken en Justitie heb ben hiervoor vijf miljoen gul den vrijgemaakt. In totaal willen beide ministeries ovei een periode van vijf jaar 45 miljoen gulden uitgeven aan preventie van criminaliteit. De uitgekozen projecten richten zich onder meer op het voorkomen van vandalisme, winkeldiefstal, inbraak, fiet sendiefstal en geweldpleging.

de Stem | 1986 | | pagina 11