jtns raadsels rond vier grote en vele kleine branden opgelost nberg nales agen oers ZWARE BOMAANSLAG IN MADRID Baby te vondeling gelegd en weer meegenomen Ontsnapten schieten rijkswachter dood Jongens vinden landmijn op strand van Cadzand tthijn in estdorpe rkste Dees wacht forse bezuinigingstaak 11 I T Israël bombardeert bases bij Beiroet Rood staan goedkoper Connie wint in OOI SLUIS Den Uyl treedt maandag terug Merijntje MIDDELBURGSE POLITIE VOOR RAADSEL POLITIE: BLIJF VAN MUNITIE AF' OM BLOKKADES TE ONTLOPEN Betoncentrale op vliegbasis Woensdrecht DINSDAG 15 JUL11986 Het fiimsucces van Golan en Globus NAVO luistert onder water Hermans komt meter te kort ----- DE STEM „de 4in1 krant ker van het Sluise Bei- gaan en dat bete van Daele een ge- het zal tevens de de scepter zwaait ent. ekelberghe in de eerste Keiaar Liet Erpelinek enstander. Erpelinek in de eerste ronde ger Wouter van Bockel ets met 4-6,6-1,6-4. De Paul en Geert de ere waren tijdens hun optreden minder for- Beiden incasseerden Sjaak Risseeuw eiste sets de zege op tegen e Bruijckere, terwijl aul Roozen zich een erder speelde via Geert "ckere, hoewel ook hier nodig waren: 6-3, 5-7, burger Stefan Steijaert rantwoordelijk voor de keling van Henk Jan- rwijl Alexander Bun ns het schema verlaat 3, 6-1-verlies tegen Pa an de Broucke. Bij de es werden twee routi- de eerste ronde uitge- ld. Marijke Robesin vooral in de derde set tekort tegen Ellen Rue- 5, 4-6, 6-0), terwijl Bep Vijver het niet redde -rin Geerdink: 6-1,7-5. uitslagen HE-O 35+: Gerard -Theo Alberti 6-4, 6-3; Wira van Kampen 4-6, 6-2, 6-3; Jo e Saalmink 6-0, 6-2; Herman -Guido van Daele 6-2, 4-6, 7-5. 17+Jolanda de Kam-Claudia 1,6-4. rker aar geworden van de D. Heijermans, Gameren; 4. J. de Ovezande; 5. C. Mottet, Hans- H. Slabbekoorn, Kapelle; 7. J. de St-WiUebrord; 8. J. Schrijver, 9. C. Boden, Wouwse Plantage; "er, Putte. orie: 1. A. van Ree, Willemstad; ejjers, Bergen op Zoom; 3. J. Gij- seke; 4. J. de Goede, Standdaar- 5. C. van der Horst, Standdaar- 6. C. de Jong, Nispen; 7. J. Smet, K. Beenhakker, 's-Heer Arends- 9. R. Koeken, Prinsenbeek; 10. P. "len, Nispen. orie: 1. T. van Dijke, Tholen; 2. J. Nieuwdorp; 3. P. Bastianen, Ber- -oom; 4. B. Peeters, Kwadendam- Joosse, Aagtekeke; 6. W. Karei- re; 7. J, van den Dries, 's-Heeren- C. Zweedijk, Oostdijk; 9. C. Wal- oes; 10. G. Steenbergen, Hein- d. Veteranen: 1. J. van Stel, gen; 2. J. van Dalen, Goes; 3. T. ijnckel, Vlissingen; 4. C. Geijs, A. de Wolf, Kattendijke. an onze sportmedewerker TDORPE - In de zevende meetellend voor het wse kampioenschap rossen, toonde Rini Dat* uit Oostburg aan uit het e sporthout gesneden te idat hij in zijn categorie val was gekomen en lg daarvan enige puntjes ?t Zeeuws kampioenscahp peelde, kwam hij knap te- in de open klas. Mede door mocht hij tot twee toe het podium bij gast- De Kreekcrossers tdorpe betreden. het algemeen waren de tdorpenaren toch tevre- Temeer, omdat er, on es de vakantieperikelen. nog 118 rennertjes de theuvel beklommen. agen jongens 5 jaar: 1. Jurgen 2. Birger Donie, 3. Steven W waart. 6 jaar: 1. Dominique Rijs<W^ rco Da tthijn, 3. Joost van Meerhag ir: 1. Wim Vanhijfte, 2. Mark-Pe«i Doorn, 3. Ludoviek Slagmulder. 1. Heiki de Smet, 2. Philip Weste»J vid van Speybroek. 9 jaar: 1. Tiiflw rhaets, 2. Bart Vanhijfte, 3. Ban*1 Boute. 10 jaar: 1. Michel Schellek^ lek de Rijk, 3. Cornells WesdoiT 1. Barry de Rijke, 2. Sven van *0" >erg, 3. Jimmy Vermeire. 12 J®*r' q i de Mey, 2. Geoffrey Vandammev de Rudder. 13 Jaar: 1. Chris van de, 2. Erwin Sarfaty, 3. Rini Da 14 jaar: 1. Tom Steels, 2. Piet Boog 3. Peter Vermeire. 15 jaar: 1. L*3 nbach, 2. Erwin Schijvens. 16 Ja#r'a Fijnaut, 2. Chris Vercauteren. Vervoort. Meisjes A: 1. An de ïlanie Willemsen, 3. Sandy de F®" naker. B: 1. Judith de Mey, 2. gr Rausch, 3. Ilse Heyvaert. C: 1-Jt,y Loo, 2. Mariska Verplancke, 3. K&f' :ock. D: 1. Cindy Dierickx, 2-^ /aert, 3. Melinda van den Dale. >ara de Ruyter, 2. Linda de Bruyc»r Tania Westein. F: l. Pascalien mput, 2. Anja Legrand. Open ar: 1. Mark-Peter van Doorn; 1. Michel Schellekens; 11-13 JMjv. Datthijn; 14 jaar en ouder: 1- aut cUBM TIJD OM TE LEZEN verga®' Usn niet de Kleintjes" door te n0(Tlün. Er staat vast iets van uw gading bij. Ook vandaag I DE STEM rfr r~Sl i -J r >-r 126ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1,10 Van onze Haagse redactie DEN HAAG - PvdA-leider joop den Uyl zal volgende week het voorzitterschap van de fractie in de Tweede Kamer en daarmee het poli tiek leiderschap van de PvdA neerleggen. In een vergadering van de fractie zal hij zijn taken over dragen aan Wim Kok, die zal debuteren in het debat over de regeringsverklaring op 30 en 31 juli en 1 augustus. Den Uyl, die sinds 1967 leider van de PvdA was, zal lid van de Tweede Kamer blijven. Hij wil zich in de toekomst vooral bezig houden met buitenlandse politiek. Den Uyl - FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Bredanaar Dick Dees (43) is gis teren door de koningin beëidigd tót staatssecre taris voor Volksgezondheid. Dees, geboortig uit Zeeuwsch-Vlaanderen, zal de komende vier jaar onder CD A-minister Brinkman de portefeuille van volksgezondheid bestieren. Vandaag moet hij daarover precieze afspraken maken met zijn politieke baas. Dees was tot voor kort Kamerlid voor de WD en dat al sinds 1972. Hij kreeg daarvoor in 1985 een koninklijke onderscheiding. Dees, heeft na zijn studie tot apotheker van 1971 tot 1978 in de Bredase gemeenteraad gezeten. Tussen 1969 en 1971 was hij voorzitter van de JOVD. In de Tweede-Kamerfractie was hij belast met volksgezondheid en onderwijs. Voor de WD deed hij ook de voor zijn partij moeilijke RSV-affaire. Het laatste jaar was hij als eutha- nasie-specialist van zijn fractie ook meermalen de direkte tegenspeler van Brinkman en het CDA. Twee jaar geleden lanceerde hij een - toen kansloos - voorstel voor ingrijpende bezuini gingen in de volksgezondheid. Zijn ideeën van toen sloten goed aan bij enkele denkbeelden die in het politieke 'testament' van Van der Reijden stonden, zoals eigen risico's en het betalen van ligdagen in het ziekenhuis voor ziekenfondspa tiënten. zie ook pagina 3 Dees op weg naar de koningin. Bredanaar bekent brandstichting Van een onzer verslaggevers BREDA - De politie heeft de raadsels rond de serie grote en kleine branden van de afgelopen weken in Breda opgelost. De man die, zoals De Stem gisteren reeds meldde, zaterdagnacht vlak na een beginnende brand werd aangehouden, heeft inmiddels bijna alle brandstich tingen bekend. Zondag is ook nog een andere ver dachte opgepakt. Het gaat om de 24-jarige F. van R. en een 17-jarige jongen, beiden uit Breda. De twee gin gen in de meeste gevallen sa men met de auto op pad en volgden meldingen van brandweer en politie via de scanner. Elke avond werd er dan een uur getrimd, waarna het duo weer de meldingen af reed, of doelloos rondzwierf. Tijdens die ritten, volgens Van R, zijn enige hobby, werden de branden gesticht. In sommige gevallen ging Van R. solo op pad nadat hij rond half elf zijn compaan naar huis had gebracht. Een motief voor de daden hebben de twee niet. De 'doelen' wer den willekeurig uitgekozen en ook bestaat er volgens de poli tie geen verband tussen de verdachten en de slachtoffers. De branden werden meestal door middel van aanmaak blokjes voor de barbecue aan gestoken. Van R. werd overigens al vanaf zondag 6 juli gevolgd nadat zijn auto was gezien bij een brandende container in de binnenstad en bij de enorme brand aan de Oude Baan. Vanaf die dag werd ook door minimaal vijftien politiemen sen gepost en gesurveilleerd op industrieterreinen. Van R. werd daarbij regelmatig ge signaleerd, maar probeerde geen brand te stichten. Zater dagnacht echter deed hij dat wel en zag een postende poli tieman hem zijn auto parke ren. Korte tijd later zag deze hem hollend een brandgang aan de Minckelersstraat ver laten. Van R. ging terug naar zijn auto en juist op het mo ment dat de hem volgende po litieman de brandmelding doorkreeg, startte Van R. de auto om naar de brand te gaan kijken. Onderweg daar naar toe kon hij worden aangehou den. De grote branden die nu zijn opgelost, betreffen papierhan del Puijflik, een groothandel aan de Koelemij en de be drijfspanden aan de Rudonk en Oude Baan. Daarnaast zijn de in de kiem gesmoorde branden bij de IHBO-school, Mermans en houthandel aan de Minckelersstraat bekend, evenals meer branden in con tainers en auto's. BEIROET (Reuter/AFP) - De Israëlische luchtmacht heeft stellingen van pro-Syrische Palestijnen in de bergen bij Beiroet gebombardeerd. Volgens voorlopige gege vens van Libanese en Pales tijnse zijde zijn daarbij vijf boden en elf gewonden geval len. Alle slachtoffers behoor den tot de Progressieve Socia listische Partij van Druzenlei- ber Walid Jumblatt en het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina van George Ha- basj. Vier jachtbommenwerpers, bie beschermd werden door zes gevechtsjagers, voerden oen 30 minuten durend bom bardement uit op dorpen in net door Druzen beheerste ge bied. Volgens de Libanese ra dio werden verscheidene Pa lestijnse posities getroffen, waaronder een gebouw van el atah, een Palestijnse guerril- bi-organisatie die zich van 'LO-leider Jasser Arafat hoeft afgekeerd. Pyromaan mag nu uitblazen Zwaarste aanslag sinds 1974 in Madrid. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Een onbe kende heeft donderdag avond bij het winkelcen trum Dauwendaele te Mid delburg een enkele maanden oud kindje te vondeling ge legd. In de loop van de avond is de baby gevonden door een jongen. Het kindje lag in een mandje met het gebruike lijke briefje van de moeder waarop stond te lezen dat ze niet meer in staat was om voor de baby te zorgen. Terwijl de Middelburgse jongen het briefje aan het lezen was, arriveerde een auto bij het winkelcentrum. Een man en een vrouw stap ten uit en vroegen aan de jongen wat hij had gevon den. Toen hij het verhaal had verteld zei het tweetal dat ze de baby wel naar het politiebureau zouden bren gen. Daarop namen ze het mandje met het kindje mee in hun auto en vertrokken richting Middelburg-Zuid. Er j» echter geen aangifte gedaan bij de gemeentepoli tie. De politie kwam van de zaak op de hoogte doordat de moeder van de betrokken jongen zaterdagmorgen in formeerde naar de gezond heidstoestand van de baby. De politie vermoedt dat de moeder het kind is komen ophalen, maar zekerheid daarover bestaat niet. Men vraagt daarom aan mensen die meer over deze zaak we ten contact op te nemen met de gemeentepolitie. BRUSSEL (ANP) - In Luik zijn twee mannen aangehouden die zondagavond waren betrokken bij een schietpartij met een ver- keerspatrouille van de rijkswacht in de buurt van Gent. Eén van de arrestanten heeft inmiddels bekend dat hij een 44- jarige wachtmeester heeft doodgeschoten. De twee mannen (22 en 27) werden zondagavond tegengehou den op het verkeersplein Zwijnaarde. Toen de rijkswacht aan stalten maakte hun niet geregistreerde en onverzekerde motor in beslag te nemen trok de jongste van het stel een wapen en schoot de wachtmeester dood. De andere rijkswacht werd ontvoerd in zijn politiewagen. Hij werd geketend aan een paal achtergelaten in het kustplaatsje Wesduine, waar hij pas de volgende ochtend werd bevrijd. De politiewagen werd teruggevonden in Oostende. AMSTERDAM (ANP) - Met ingang van vandaag wordt 'rood staan' bij de bank goedkoper. Als eerste bank heeft de Amrobank aangekondigd, dat zij de toeslag op de debetrente in verband met de dalende rente op de geldmarkt zal verlagen van een heel tot een half pro cent. Addere grote banken, zoals de ABN, de NMB en de Rabo- organisatie zeiden desgevraagd nog geen beslissing te heb ben genomen over een verlaging, maar de verwachting in de markt is, dat de maatregel van de Amrobank spoedig door de andere banken zal worden gevolgd. MADRID (REUTER/UPI/AFP/DPA) - Bij een zware bomaan slag op het Republica Dominica plein in het centrum van de Spaanse hoofdstad Madrid zijn zeker acht mensen om het leven gekomen, allen leden van de Guardia Civil. Ongeveer 45 personen, onder wie vier burgers, liepen verwon dingen op. Twaalf van de gewonden zijn er ernstig aan toe. De bom, die verborgen was in een auto, werd van afstand tot ontploffing gebracht toen een bus met 58 jeugdige verkeers agenten van de Guardia Civil voorbij reed. Vier inzittenden van de bus waren op slag dood, vier leden van de Guardia Civil overleden op weg naar het ziekenhuis. Het voertuig stond al meer dan een maand op de bewuste plaats geparkeerd. Door de explosie werd ook een tweede bus met verkeersagen ten en verscheidene personenauto's getroffen. De inzittenden van deze voertuigen kwamen met de schrik vrij. Volgens de po litie was de bomauto geladen met ongeveer 50 kilo explosieven en grote hoeveelheden schroeven en kettingschakels. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is nog niet opgeëist, maar vermoed wordt dat het gaat om werk van de Baskische af scheidingsbeweging ETA. Het is de zwaarste aanslag in Spanje sinds de bomexplosie in een café in Madrid in 1974, waarbij elf mensen om het leven kwamen. zie ook pagina 5 Van een onzer verslaggevers CADZAND-BAD - Ongelovig staarde Her man van Liere zaterdagavond naar het me talen voorwerp aan de onderkant van de trap naar zijn strandpaviljoen Caricole in Cad- zand-Bad. Twee jongens van rond veertien jaar hadden hem gevraagd wat het was dat zij gevonden hadden. „Een landmijn", zei Herman. „Ik zag dat gelijk. Ik heb in dienst veel met oefen-land mijnen gewerkt, en die zagen er precies zo uit, daarom dat ik direct wist wat het was". Herman van Liere zei de jongens van het oorlogstuig af te blijven en waarschuwde on middellijk de politie. Die hadden binnen de kortste keren de Explosieven Opruimings dienst op de hoogte gesteld. De experts kwa men zondagmorgen, haalden de mijn op en brachten die in de Zwarte Polder tot ontplof fing. De knal was tot ver in de omgeving te horen. De jongens hadden de mijn gevonden met een metaaldetector. Het wapentuig zat be hoorlijk onder slik en roest. Met een schop gingen zij het voorwerp te lijf en vervolgens spoelden ze het af in de zee. „Ze dachten dat ze een stuk koper hadden gevonden of zo", zegt Herman. „Zij zijn er goed van afgeko men. Ik ook trouwens. Voor hetzelfde geld was hier een ramp gebeurd en zou mijn sei zoen wel erg vroeg afgelopen zijn geweest". Adjudant C. van Wely van de Rijkspolitie -West-Zeeuwsch-Vlaanderen vindt het onbe grijpelijk dat er nog steeds mensen zijn die zo onverantwoord met gevonden munitie om springen. Met afschuw denkt hij nog aan de avond van de vierde juli. Toen bracht een jongen een 'groen geribbeld metalen voorwerp' op het bureau met de vraag wat hij nu precies had gevonden. De dienstdoende agent heeft het voorwerp, dat hij direct herkende als een handgranaat, voorzichtig overgenomen en in de munitiekist gelegd. 'Daarna hebben we niet meer met de deuren geklapperd' staat te lezen in het dagrapport. Vorige week maakte de groep West- Zeeuwsch-Vlaanderen nog een onbegrijpe lijke stunt mee. Een boer uit de regio vond enkele handgranten op zijn land. Hij klopte de klei er af en nam ze mee naar huis, waarna hij de politie belde. „Dat is dan een inwoner uit deze streek, iemand die toch kan weten hoe gevaarlijk zoiets is". „Wanneer iemand munitie vindt, of denkt dat hij iets gevaarlijks heeft gevonden, dan moet hij ervan afblijven en ons waarschu wen. Munitie is levensgevaarlijk. Elke keer ben ik weer verbaasd dat er nog geen doden zijn gevallen als ik weer hoor van zo'n stunt", zegt de adjudant. Van een onzer verslaggevers WOENSDRECHT - Er komt voor de bouw van de raket bunkers een aparte betoncen trale op de vliegbasis Woens drecht. Daarmee zou voorko men moeten worden dat acti visten betontransporten die bestemd zijn voor Woens drecht tegenhouden. Dit zeggen medewerkers van betoncentrale De Schelde uit Bergen op Zoom, waar zondag brand is gesticht uit protest tegen deelname van dit bedrijf aan de bouwactivitei ten op de vliegbasis. Een woordvoerder van de vliegbasis Woensdrecht kon het bericht bevestigen noch ontkennen. „Over de feitelijke bouwactiviteiten op de vlieg basis doen wij geen medede lingen", aldus de voorlichter. Aanvoer van zand, grind en cement zou trouwens bij een eigen betoncentrale op de vliegbasis noodzakelijk blij ven. De kwetsbaarheid van die transporten valt evenwel vol gens medewerkers van De Schelde niet te vergelijken met die van beton. „De betonmixers waarin de betonpap vervoerd wordt moeten blijven draaien omdat het spul anders in de wagens al hard wordt. Er is bij een blokkade bij Woensdrecht al eens geprobeerd om een be tonmixer (de Wagens waarin de betonmortel wordt ver voerd) leeg te laten lopen. Dat mislukte. Toen hadden we het geluk dat het bedieningssys teem van de mixer binnen in de auto zat", aldus de woord voerder. In 1979 begonnen als een piepkleine filmmaatschappij groeide Cannon onder leiding van de Israëli's Menahem Golan en Yoram Globus uit tot 's werelds succesvolste onafhankelijke filmmaatschappij. „Het is nog nooit zo goed gegaan met de film als nu", zegt Globus voldaan. zie Gids IN DE Italiaanse plaats La Spezia is een schip van bijna 100 miljoen gulden van stapel gelopen, waarop de passagiers ongestoord naar het ruisen van de zee kunnen luisteren. Niet voor hun plezier, maar ter wille van de verdediging van de NAVO. Over dit schip en deze NAVO-activiteiten een verhaal op de Stem Achtergrond in de elfde etappe van de Tour de France, de rit naar de 'Hollandse' stad Bordeaux, kwam de Nederlander in Spaanse dienst, Mathieu Hermans, net iets te kort voor de zege. De Belg Rudy Dhaenens, die overigens niet leek te verwachten dat Hermans nog zo dichtbij zou komen, bleef hem een wiellengte voor. zie Sport Waar Mathieu Hermans te kort kwam, daar slaagde Connie Meier in de Tour Feminin wel. De Nederlandse renster zorgde met deze zege voor een 'honderd procent stand' van de Nederlandse dames in Bordeaux. In drie jaar vrouwentour ging ook drie keer de zege in de wijnstad naar een oranje trui. zie Sport (ADVERTENTIE) ROU-ER bal l kado Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd. 7 J Naam: i J Adres: Postc.:Plaats: Bank- of gironummer: i Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt J het abonnementsgeld betaald per: i maand per automatische afschrijving ad22.60 kwartaal per acceptgirokaart ad68.05 kwartaal per autom. afschrijving ad66,25 i (voorkeur aankruisen). Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ont- vang ik uw ROLLER-BALLPEN. i Mijn naam: Adres: J Postc.:Plaats: handtekening Stuur deze bon ingevuld aan De Stem, antwoordnr. 112,4800 VB Breda (postzegel betalen wij)

de Stem | 1986 | | pagina 1