Verrassende ontknoping formatie BROCCOLI EN RUNDERGEHAKT DE SCHELDE IN BERGEN OP ZOOM SLACHTOFFER VAN ACTIEGROEP Arrestant gewond bij brand in politiecel Bredase politie pakt man na brandstichting eren op ies met mers Libië oefent in Golf van Sydra, VS erbuiten Moeder Teresa: aantal abortussen geeft armoede van een natie aan Merijntje Klimmers houden Bernard Hinault binnen bereik Nigel Mansell wint voor op NK atletiek o c ennismaking Rode Kruis De Kringloop beurs NISSAN W B ]26ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1,10 eynaertmarkt Schieting vleeskaarting 't Karrewiel Amerikaans meisje van 16 ter dood veroordeeld laatste nieuws VONHOFF EN DE GRAAFF-NAUTA WEIGEREN MAANDAG 14 JUL11986 Goud voor Broccoli, kilo Rundergehakt, 500 gér9S5.98ir\ QQ kilo)1238 I -^i^i 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes ietten. DE STEM „de 4in1 krant" A6; CS oo on t- cT o a. De Stem, Postbus 3229, /an onze rayonkantoren inveloppe linksboven het CHARM. wed. 54 jr zou gr naar leven weer inhoud willen geven. Welke repi neer tot 60 jr. schrijft mij' 3rieven liefst m.foto tel.o.nr. 934353 v.d.blad KNAPPE man, 38 jr., zwad haar, 1.78 lang, zoekt set kennism. met man (25-38 jr.) in Zld. of NBr Br.m.f.o.e.r. o.nr. 934404| v.d. blad. 5-80-84-57-36-17-61 -56-93-1 -81-86-76-62-23-33-63-65- f -64-99-18-60-40-24-71-52-1 -26-47-59-55-22-77-05-27. 14. Aan- en verkoop, bent deling van nieuwe- en t bruikte goederen. Kringloopbeurs, Wilheid' nastr. 82a, St. Janstee Tel. 01140-10257. DE STEM AlEY0^ ROME/WASHINGTON (DPA) - Libië is begonnen met drie dagen durende marine-oefeningen in de Golf van Sy- dra, die het beschouwt als territoriaal gebied. Dit heeft de Italiaanse tv gemeld on der aanhaling van het Libische pers bureau Jana. Dat meldde dat bij de oefeningen raketten zijn afgevuurd, die hun vastgestelde doel bereikten. Naar de Washington Post meldde oefent de Amerikaanse marine de af gelopen weken weer in de Middel landse Zee voor de kust van Libië. Daarbij zijn ook Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen betrokken. De vluchten zouden echter geen procerend karakter hebben en een precies vastge stelde koers volgen. Het zijn de eerste Libische manoeu vres in het gebied na het Amerikaanse bombardement op Tripoli en Benghazi in april. In maart liep de confrontatie uit op gevechten, waarbij twee Libi sche patrouilleboten en een raketin stallatie door Amerikaanse toestellen werden vernietigd. Moeder Teresa (rechts): abortus armoe van een natie. - FOTO AP BONN (KNA) - Het aantal abortussen in een land geeft de armoede van een natie aan. Dat verklaarde moeder Te resa, in 1979 winnares van de Nobel prijs voor de vrede, tijdens een anti- abortusdemonstratie in Bonn. De demonstratie met als motto Redt het ongeboren leven was georganiseerd omdat tien jaar geleden abortus in de Duitse Bondsrepubliek werd gelegali seerd. Er namen 4000 mensen aan deel. Moeder Teresa wees erop dat er overal in de wereld ongewenste men sen zijn. Zij sprak de hoop uit dat in Bonn geen kind ongewenst is. „Als jul lie het niet willen, dan wil ik het", al dus moeder Teresa. Een medewerker van de Westduitse katholieke kerk, de priester Paul Bocklet, verweet de vredesbeweging en de milieuorganisaties wel te strijden voor de vrede en een schoner milieu, maar niets te doen aan de bescherming van het ongeboren leven. „Het is be langrijk te letten op de rangorde van de waarden en geloofwaardig te blij ven", zo verklaarde Bocklet. Brand bij 4 Woensd recht'-be drijf ONGEHUW. man, 36 jr.,1 bouwend aan zelfst. toe-| komst, houdt van klasil muz., kunst, dans en rei-| zen, zoekt een vrouw die| voor hem een steun kaj zijn. Br.o.nr. 934407 v.d blad. ulst 14.00-18.00 uur akties. Van een onzer verslaggevers OOSTERHOUT - De 21-jarige F.B. uit Breda heeft gister morgen in een Oosterhoutse politiecel tweedegraads brandwonden aan hoofd en armen opgelopen, nadat hij de matras in zijn cel met een meegesmokkelde aansteker had aangestoken. Volgens een woordvoerder van de politie konden agenten die op het hulpgeroep van B. afgekomen waren hem tenau- wernood redden omdat de rookontwikkeling in de cel he vig was. B. is overgebracht naar een ziekenhuis in Rotter dam. B. verbleef sinds vrijdag op het Oosterhoutse politiebu reau, nadat hij op verzoek van de rechter-commissaris in be waring was genomen in ver band met auto-diefstallen en diefstallen uit auto's. Vrijdag was er in het Huis van Bewa ring in Breda geen plaats. Op verzoek van de gemeen tepolitie in Oosterhout en in overleg met de officier van de justitie is de rijksrecherche gevraagd een onderzoek in te stellen naar de vraag hoe het kon gebeuren dat de man een aansteker zijn cel heeft bin nengesmokkeld. De woordvoerder van de Oosterhoutse politie: „In te genstelling tot de regels in het Huis van Bewaring mag men bij ons geen lucifers of aanste kers meenemen in een Cel". VANCOUVER/LONDEN (RTR/AFP) - Het bezoek aan I Canada van de Britse premier, Margaret Thatcher, wordt ge-' Idomineerd door de positie van Londen ten opzichte van sanc ties tegen Zuid-Afrika. De premier wordt steeds Imeer geconfronteerd met kri- Jtiek uit de Gemenebestlanden [die eisen dat Groot-Brittannië maatregelen neemt om een leinde te maken aan het apart- jheidssysteem. op zaterdag 12 en zondajj 13 juli bij Rudie en Sofll'l in de Noordstraat, aan'l vang 14.30 uur. (ADVERTENTIE) 'exclusieve occasions en classic cars op voorraad: I rnercedes-benz (meer dan 100 st, j alle leeftijden en typen), porche, bmw, saab, volvo, rover, audi, rolls-royce, alfa romeo, bugatti, cisitalia, hispano suiza, ferrari, isotta fraschini, 'amborghini, lancia, maserati, osca en diverse /^TX originele sportwagens, f li Zondag 13 juli gewaarborgd 35 priiteJ| begin 14.30 uur. Café H Thilleman, Nieuw NamefH zorgvlietstraat 1, breda Zat. 12 en zon. 13 juli, W| misschieting en gaai ling in Vogelwaarde, aanvartj 14.30 uur. Woensdrecht ''blijft in brandpunt van de belangstelling Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - Een actiegroep heeft gistermorgen vroeg bij betoncentrale De Schelde bv aan de Van Konijnenburg weg in Bergen op Zoom brand gesticht. Met een anoniem telefoontje naar deze krant meldde een der actievoerders 'De Schelde aangepakt te hebben', omdat dit bedrijf medewerking verleent aan de werkzaamheden op de vliegbasis Woensdrecht. Politie met hond op onderzoek na de brand. F0T0C0BVIVEEN CROWN PORT (DPA) - De 16- jarige Paula Cooper is in Crown Port, in de Ameri kaanse staat Indiana, wegens moord ter dood veroordeeld. Zij is niet alleen het eerste meisje, maar ook de jongste Amerikaanse burger tegen wie ooit de doodstraf is uitge sproken. Het Hooggerechtshof van Indiana moet het vonnis nog bekrachtigen. Samen met drie andere tie ners had Paula Cooper in mei 1985 een 78-jarige vrouw, die bijbelles gaf, beroofd en ver moord. Zij heeft bekend dat zij als leidster van het viertal op trad, en dat zij het plan voor de misdaad gesmeed had. De openbare aanklager noemde de doodstraf een juiste straf, omdat er sprake was van een verschrikkelijk en zinloos misdrijf. Eén van Paula's medeplichtigen was Paula Cooper - FOTO AP eerder tot 35 jaar gevangenis straf veroordeeld. Een ander kreeg 60 jaar celstraf opge legd. Het vierde lid van de groep verneemt haar straf in augustus, maar ze moet op 50 jaar gevangenis rekenen. BREDA - De Bredase politie heeft zaterdagnacht vlak na een beginnende brand bij een houthandel een man aangehouden op de Noordelijke Rondweg, niet ver van de plaats van het vuur. Dit werd zondagnacht des gevraagd bevestigd door een woordvoerder van de gemeen tepolitie. Op de vraag of de man ook inderdaad wordt ver dacht van brandstichting, wilde hij geen commentaar geven. „We hebben dit week end wel goede vorderingen ge maakt met het onderzoek", al dus de woordvoerder. Of de verdachte te maken heeft met de branden van de afgelopen tijd, is nog niet duidelijk. De man zit nog wel vast. Snel optreden van de Bre dase brandweer en een buurt bewoner heeft zaterdagnacht een grote brand in Breda voorkomen. Het bedrijf dat deze keer doel was van brandstichting is houthandel Cantrijn aan de Minckelersstraat. Om half- twaalf kreeg de brandweer de melding binnen dat er een sta pel hout tegen een loods van dit bedrijf in brand stond. Tien' minuten later kon het sein 'brand meester' al worden gegeven, mede omdat een van de omwonenden het brandje met een brandblusser had be streden om zo zijn eigendom te beschermen. Volgens woordvoerder F. Hagmanns van de Bredase brandweer kan brandstichting bijna niet meer worden uitge sloten. „Een andere mogelijk heid bestaat er haast niet. Hout gaat niet vanzelf bran den", is zijn mening. Volgens hem had de brand veel groter kunnen zijn, ondanks dat er niet veel wind stond. „Als hout eenmaal warm wordt, is er geen houden aan", aldus de woordvoerder. „Zolang bedrijven doorgaan met leveringen aan Woens drecht en dus meewerken aan verdergaande militarisering, gaan wij door met dit soort ac ties", aldus de actievoerder, die verder zei drie brandbom men geplaatst te hebben. Een gedeelte van een kan toorpand is uitgebrand. De schade wordt op enkele tien duizenden guldens geschat. Op het terrein zijn twee geïmpro viseerde brandbommen ge vonden. Een daarvan is ont ploft, maar heeft geen schade aangericht. Volgens bedrijfsleider J. Vergouwen van De Schelde le vert het bedrijf niet aan Woensdrecht. „Wel hebben wij afnemers, die betrokken zijn bij werkzaamheden op de ba sis, maar dat betreft normaal onderhoud. Dat gebeurt al langer en heeft niets te maken met de komst van de kruisra ketten", aldus Vergouwen, die overigens geen rekening had gehouden met eventuele acties tegen zijn bedrijf. „De over heid moet hier tegen optreden. Vandaag gooien ze bommen in een leeg bedrijf, morgen in een bedrijf waar mensen werken. Waar blijf je dan". De brand werd ontdekt door een nachtwaker, die zijn ge bruikelijke ronde langs de ha ven deed. Hij gaf omstreeks vijf voor vijf zondagmorgen een brandmelding door aan de brandweer Bergen op Zoom. Deze kon om half zeven het sein 'brand meester' geven. Na onderzoek door de politie Bergen op Zoom bleek dat de brandstichters eerst in het kantoorpand hebben ingebro ken, alvorens dit gebouw in brand te steken. In het gebouw zijn overigens geen sporen van een brandbom gevonden. Een van de twee door de activisten geplaatste bommen is ontploft. De andere werd elders op het terrein gevonden. Deze was gemaakt van een jerrycan (in houd vijf liter) met daarop een wekker en een batterij als ont stekingsmechanisme. De Ex plosieven Opruimings Dienst heeft de bom onschadelijk ge maakt. De bedrijf leider, van De Schelde ontdekte bij'een rond gang over het terrein dat van drie betonmortelvrachtwa- gens de benzinedoppen waren verwijderd. Uit de tanks hin gen doeken doordrenkt met dieselolie. Rond de wagens was dieselolie gesprenkeld. Tussen de vrachtauto's werd de bom gevonden, die later on schadelijk is gemaakt. Het was de bedoeling van de actie voerders dat ook deze vracht wagens in vlammen op zouden gaan. zie ook pagina 3 Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De vorming van het ka binet Lubbers II, dat vandaag beëdigd wordt, kreeg zaterdag toch nog een verrassende ontknoping. Lubbers en De Korte slaagden er niet in hun kan didaten voor Binnenlandse Zaken (de Friese gedeputeerde De Graaff-Nauta) en voor Defensie (de Groningse com missaris Vonhoff) over te halen in het kabinet zitting te nemen. Kort daarop hakten ze de knoop door: Op Binnen landse Zaken komt het Kamerlid Cees van Dijk (CDA), op Defensie demissio nair staatssecretaris Wim van Eekelen (WD). Vanochtend komen de kandidaat ministers in constituerend beraad bij een. In die vergadering wordt nog eens nagegaan of er, op basis van het re geerakkoord, voldoende eenheid in het optredende kabinet bestaat. Meestal is een dergelijk beraad een formaliteit. In de constituerende vergadering zullen de ministers ook hun voorkeuren voor de bezetting van de staatssecretariaten bekend maken. Na de vergadering - de bedoeling is rond het middaguur - worden de ministers beëdigd op paleis Noordeinde. In de loop van de middag presenteert de nieuwe ploeg zich aan de media. De benoeming van Van Eekelen op Defensie is ook daarom verrassend, omdat de staatssecretaris van Euro pese Zaken zijn benoeming tot perma nent vertegenwoordiger bij de Euro pese Gemeenschap in Brussel op zak had. Van Eekelen was ten tijde van het kabinet-Van Agt I staatssecretaris op defensie, in welke functie hij later - door de RSV-enquête - omstreden werd vanwege zijn aandeel in de Wal rus-affaire. Van Dijk geldt als een fi nancieel specialist, maar kreeg vooral bekendheid door zijn voorzitterschap van de RSV-enquêtecommissie. Hij was in het kabinet-Van Agt II en III minister van Ontwikkelingssamen werking. Het aanzoeken van de elf staatsse cretarissen kan nog een enkel pro bleem opleveren. Staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) heeft zijn be noeming bij minister Nijpels nog in be raad. In de afgelopen weken heeft Brokx hier en daar laten doorscheme ren dat hij niet erg gecharmeerd was van het idee om 'onder' Nijpels te moe ten dienen. Zou Brokx inderdaad wei geren, dan lijkt het CDA-kamerlid Frans Wolters het eerst in aanmerking te komen voor deze post. Een aantal staatssecretariaten staat vrijwel vast. Op Financiën keert, op nadrukkelijk beding van minister Ru- ding, staatssecretaris Henk Koning (WD) terug. Op Sociale Zaken mag Lou de Graaf (CDA) zijn karwei afma ken. Op Justitie keert Virginie De Kor- te-Van Hemel (CDA) terug. Op Defen sie Jan van Houwelingen (CDA). Zo goed als zeker van het voortzetten van haar functie op Onderwijs en We tenschappen is ook Nel Ginjaar-Maas (WD). Als nieuwe staatssecretarissen wor den genoemd: het Kamerlid Rene van der Linden (CDA) op Buitenlandse Zaken (Euro pese Zaken); Als staatssecretaris op Binnenlandse Zaken wordt mevrouw De Graaff- Nauta genoemd, die het ministersschap niet aandurfde. Het Kamerlid Dick Dees (WD) is ge vraagd voor het staatssecretariaat van WVC (volksgezondheid). Het is ongewis welke andere kandi daten naar voren worden geschoven. Uit het kabinet verdwijnen de staatssecretarissen Van Leijenhorst (CDA, Onderwijs), Van der Reijden (CDA, volksgezondheid), Bolkestein (WD, Economische Zaken), Hoekzema (WD, Defensie personeel), Kappeijne van de Coppello (WD, Sociale Zaken, emancipatie), Ploeg (VVD, landbouw), Scherpenhuizen (WD, Verkeer en Wa terstaat) en waarschijnlijk Van Amels- foort (CDA, Binnenlandse Zaken). ONDANKS het feit dat vijfvoudig winnaar Bernard Hinauit in de individuele tijdrit van zaterdag in de Tour de France verschrikkelijk uithaalde, hebben de klimspecialisten de Breton toch binnen bereik gehouden. Mannen als Roche, Zimmermann, Millar, Delgado en ook Luis Herrera zijn met morgen de eerste beklimmingen van de Pyreneeën- cols op het programma beslist nog niet kansloos voor de eindzege. Het enige 'slachtoffer' van de dadendrang van Hinault werd eigenlijk alleen Laurent „Saaon. NIGEL Mansell heeft titelverdediger Alain Prost bijgehaald in de stand van het wereldkampioenschap Formule 1. De Brit won voor eigen publiek de Grote Prijs van Engeland op het circuit van Brands Hatch, die werd ontsierd door een kettingbotsing, waarvan Jacques Latfite het voornaamste slachtoffer werd. GAIL Greenough heeft in Aken hippische historie geschreven. Als eerste vrouw in de finale van de wereibeker voor springruiters won zij meteen het goud. Het was tevens de eerste maal dat een deelnemer uit Canada met de hoofdprijs aan de haal ging. Tijdens de nationale atletiekkampioenschappen in Amsterdam werden twee sprintrecords verbeterd. Op de 100 meier heren snelde Ahmed de Kom naar de snelste Nederlandse tijd, bij de dames op dezelfde afstand deed dat Nelli Cooman. (ADVERTENTIES) Elke maandag en dinsdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. roU-EB bal L kado Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd. 1 j DE NIEUWE ABONNEE HEET: J Naam: J Adres: i i J Postc.:Plaats:j Bank- of gironummer:I i Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt J het abonnementsgeld betaald per: maand per automatische afschrijving ad22.60 S kwartaal per acceptgirokaart ad68.05 J kwartaal per autom. afschrijving ad66,25 i (voorkeur aankruisen). J Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ont- j vang ik uw ROLLER-BALLPEN. J* Mijn naam: Adres: I Postc.:Plaats: handtekening i Stuur deze bon ingevuld aan De Stem, antwoordnr. 112,4800 VB Breda (postzegel betalen wij) L

de Stem | 1986 | | pagina 1