4Afslanking betekent gHRt tevens verschraling9 John Leenhouwers: X tttutti Toernooi Drive in Sas van Gent Voorselectie voor Zeeuws kampioenschap Meer ai 'De marge tussen anonimiteit en glorie voor brui BANEN B MICHEL VAN DE KORPUT AFGESCHREVEN VOOR TOPVOETBAL VRIJDAG 11 JUL11986 Historie BRESKENS - De snc Van Melle te Breda gs briek van Gebroeders I overnemen. De besprei ver gevorderd stadium) overname toe omdat he Breskense bedrijf nu b| er geen banen verloren| familiebedrijf. NU OOK IN TERN] Groeiende vraag naar mentale begeleiding in topspoi zestigjïX^den Pgr hUWelj ACHTTIENDE BELFORT-TOERNOOI SLUIS VAN START T47 PAGINA SPORT 4 Voor tafels in familievet Teteringen 07i WAGENBERG - Michel van de Korput zal al tijd wel een 'ijskouwe' blijven en is daarom in mentaal opzicht nooit kapot te krijgen. Wie bij voorbeeld in een trainingskamp van het Ne derlands elftal ooit op zoek ging naar een en thousiaste Van de Korput, werd steevast ge confronteerd met een koele Brabander, die zich professioneel en kalm voorbereidde op al weer een belangrijke klus. Van onze tennismedewerker SAS VAN GENT - Tennisclub Drive start volgende week voor de eerste keer met een tennistoernooi voor de D- en E-categorie, waaraan tevens een leeftijdsgrens van 25 jaar is gekoppeld. Organisator Eddie Dobbe- leir mikt duidelijk op het ge zelligheidskarakter van een dusdanig toernooi, maar is minder tevreden met het tijd- stip waarop het toernooi op de kalender voorkomt. „Het is in dezelfde week als Sluis. Het is duidelijk dat beide toernooien elkaar wel degelijk bijten. Toch hebben we zo'n kleine honderd partij en, hetgeen inhoudt dat we elke dag om vijf uur starten en dat we zaterdag al de finales kunnen spelen," zegt Eddie Dobbeleir. In de D-categorie bij de he ren is de verliezend finalist van het toernooi in Hulst, Leo van Hoye, als eerste geplaatst, terijl Cor Deij uit Hoek zijn mogelijke tegenstander wordt in de finale. Mogelijke kans- hebers in dit gezelschap zijn Hannie Langeraert uit Sas vn Gent en Terneuzenaar Jan Veraart. De dames-categorie werd samengevoegd en deze kent Netty Deij mogelijkerwijs als favoriete voor de eindzege met Hannie Colsen als mogelijke tweede. Dona Nanna uit St.- Jansteen kan in Sas van Gent zijn in Hulst geleden verlies in de E-categorie goedmaken met een toernooizege. Hij moet dan wel zijn eerste plaats waarmaken. Peter Maas werd als tweede geplaatst. Het duo Reggie en Henk van de Berg kreeg van de plaatsingscom missie een eerste plaats toebe deeld, vóór de combinatie Deij/Edwards van Muyen. Boeij kens/Rottier en Ver aart/Van der Sloot zijn de overige kanshebbers. Van onze paardesportmedewerker BRUINISSE - De eerste van de twee voorselectiewedstrijden voor het Zeeuws kampioenschap paarden, waarin tevens beslist wordt voor af vaardiging naar de nationale kam pioenschappen, wordt zaterdag 12 juli in Bruinisse gehouden. Voor de organisatie tekent de lan delijke rij vereniging en ponyclub Bru uit Bruinisse. Niet minder dan 24 verenigingen hebben ingeschreven voor deze be langrijke wedstrijden en zij hebben hun beste combinaties afgevaardigd. Meer dan 200 combinaties komen er zaterdag aan de start in dressuur- of springwedstrijden. De voorselectie beperkt zich tot de Z-klassen dres suur en springen. Van de twaalf Zeeuwse combina ties in de Zl- en Z2-dressuurklasse hebben er zich acht aangemeld voor de selectie. Dat zijn: Lieveke Goos- sens met Silven van De Oranjeruiters Axel; Hans Albert in 't Veld met No- ran van Oranjeruiters Willemstad; Marina de Fouw met Ticardo van Walcheren; Marleen van Doeselaar met Pegasus van De Zwinruiters; Jan Meyers met Mr Abgar van Oranje zon; Linda Goense met Sianetty van De Weelruiters; Centien Krijger met Urgento van Zuid-Beveland en Kees Steendijk met Boy van Zuid-Beve land. Titelverdediger is Kees Steen- dijk en hij zal op fikse tegenstand kunnen rekenen van vooral Centien Krijger, Linda Goense en Jan Meyers, allen uitkomend in de Z2-klasse. Lie veke Goossens neemt voor het eerst deel aan devoorselectiewedstrijden in de Zl-categorie. Van de tien Zeeuwse Z-springcom- binaties hebben er zich zes aange meld voor de strijd in Bruinisse. Dat zijn: Luc Cornelissens met Vazal van Luctor et Emergo; Sandy den Exter met Orkaan de Normandie van Noord-Beveland; Lenet Sandee met Thyfoon van Noord-Beveland; Lau- ries Boonman met Vident van Schouwse Ruiters; Kees Stouten met Tornado van Schouwse Ruiters en Piet Huige met Salerno van De Weel- ruiters. Heersend kampioene Sandy den Exter, vorig jaar met Tristan en nu uitkomend met Orkaan de Norman die, zal vooral rekening moeten hou den met de voortreffelijk in vorm zijnde Luc Cornelissens, Lenet San dee en Piet Huige. Het belooft dus een spannende strijd te worden zaterdag in Bruinisse. De tweede voorselectiewedstrijd is vastgesteld voor zaterdag 2 augustus in Breskens, waar De Haringruiters en De Zwinruiters gezamenlijk voor de organisatie tekenen. 'Kniezen heeft neen zin' Van onze tennismedewerker SLUIS - „Hoewel veel toer nooien een teruggang onder vinden in het aantal wed strijden, hebben wij nog steeds te kampen met teveel inschrijvingen," zo begon het voorwoord in het tradi tionele programmaboek, uitgegeven door de organi satoren van het Belfort-ten nistoernooi vorig jaar bij de zeventiende editie. Hoewel het programma boekje volop in de maak is, is één ding vrijwel zeker, namelijk dat voormelde zin hierin niet meer voorkomt. Eén van de organisatoren, John Leenhouwers, moet constateren dat Sluis even eens in het rijtje is opgeno men van de tennistoer nooien dat te kampen heeft met een teruggang. Uitgaande van het feit dat er jaarlijks sprake was van teveel partijen, waardoor moest worden uitgeweken naar onder meer Aarden burg, zou het beslist geen ramp zijn dat ook Sluis een achteruitgang ondervindt. John Leenhouwers is het daar allerminst mee eens: „We zijn teruggevallen van ruim 400 partijen naar 320. Dat betekent nog steeds dat er de eerste dagen moet worden uitgeweken naar een ander tennispark, maar het probleem zit meer in het feit dat de afslanking voor namelijk ten koste gaat van de kwaliteit, die in Sluis al tijd hoog in het vaandel heeft gestaan. Dit jaar missen we zonder meer de Duitse inbreng en wat ook belangrijk is, is dat de jeugd momenteel meer naar de jeugdtoernooien trekt, waarmee zij punten kunnen verdienen. Dit alles bij elkaar betekent dat we een afgeslankte top hebben, hetgeen in feite een ver schraling van het toernooi betekent," aldus John Leen houwers. Derhalve dit j aar geen na men als Bündgens," Schaps en Hagelskamp, maar toch kan men in Sluis een sterke Sandra Begijn verwelko men, want wie anders dan zij staat bovenaan het schema van acht bij de B- dames, een toernooi dat vo rig jaar een zege opleverde voor de Brabantse Franny Kalweij in de finale tegen Barbara du Fossé. Verlie zend finaliste bij de Zeeuwse B-kampioenschap pen Annemarie Verrijzer staat als tweede genoteerd op het schema. Bij de B-heren kan Serge Carpentier als favoriet wel licht historie schrijven. In het rijtje van winnaars vanaf het jaar 1969 prijkt tot nu toe geen enkele Zeeuws- Vlaming. Oostburger Carpentier moet in staat worden geacht met succes zijn plaatsing op het schema te verdedigen. Als tweede is geplaatst Frank van Opstal uit het Brabantse Zevenbergen, terwijl TSI-er en clubgenoot van Carpentier Jaap_ Moer land op een derde plaats werd ingeschat. Johan Schautteet maakt de lijst van vier geplaatsten vol. Maaike Verstraeten uit Hulst presteerde het vorig jaar om in de B-categorie de als eerste geplaatste Patri cia van der Steen uit te schakelen. Reden voor de plaatsingscommissie om haar een eerste plaats toe te kennen in de Cl-categorie, hoewel zij in de vorige editie als verliezend finaliste ein digde tegen Mirjam Brak man. Als twweede werd ge plaatst de Souburgse Jeanet Engelse, terwijl Karin van Maarleveld en Jeanine Moerland de overige kans- hebsters zijn. Voor Souburger Antoine I van Bockel lijkt de weg open te zijn voor de eindzege bij I de Cl-heren. Van Bockel werd vorig jaar op een be scheiden zevende plaats opl het schema gezet, maar hield het vol tot in de finale, waarin hij in drie sets ver- I loor van de sterke Mike Thoma. Vlissinger Marcel Wolfert staat als tweede op het schema, terwijl de Bra banders Marcel Verbruggen en Carol Winde respectieve- i lijk als derde en vierde wer- den geplaatst. Sassenaar Onno Queckelberghe lijkt recht te I hebben op de hoogste plaat- sing in de C2-categorie, maar krijgt het niet gemak kelijk met zijn naaste bela- I gers Alex Greeve uit Goes (onlangs winnaar in het toernooi van De Bongerd), Philippe Haldermands en André Laan. Plaatselijk fa voriete Isabelle Leenhou wers voert het schema aan bij de C2-dames. Al het ko-1 mende weekeinde worden er zo'n tachtig partijen afge werkt. De finales zijn voor zondag 20 juli gepland. Overige plaatsingen: HE- D 17+: 1. Egbert Versprille, I 2. Johnny Bleijenberg, 3.1 Leen Deij, 4. Eric vanl Heesch. DE-D 17+: 1. Ellen Ruessen, 2. Coby Verschel- j ling. HE-D 35+: 1. Jurgen Opherden, 2. Jurgen Textor, j 3. Roland Renique, 4. Loetj Erpelinck. DE-D 35+: 1. Dity Boeckhout, 2. Ria Sterren- berg, 3. Godelieve Lison, 4, Christiane Schouppe. Van een onzerg Van Melle hoopt door d<| rentiepositie in binnen-eE doordat het suikerwerkasd gebreid. Verduijn staat momenteel voor een grote investering om dat het bedrijf uit de Bres kense kern gaat verhuizen naar het industrieterrein Del- tahoek te Breskens. Met de verplaatsing en tevens moder nisering is een investering van bijna twaalf miljoen gulden gemoeid. Door de overname zijn die investeringen ook be ter gewaarborgd. Bij het Breskense bedrijf werken ruim 70 mensen. Door de toenemende concurrentie tussen de suikerverwerkende bedrijven krijgt Verduijn nu een sterkere positie nu het be- drijf tesamen met Van Melle kan opereren. Met de overname krijgt Van Melle weer vaste voet in Bres kens, de plaats waar het sui kerverwerkende bedrijf ooit is begonnen. Na het bombarde- ment van de vissersplaats in 1944 is Van Melle verhuisd naar Rotterdam en vervolgens naar Breda. De oude bedrijfs- gebouwen van Van Melle wer den na de Tweede Wereldoor log in Breskens in gebruik ge nomen door het suikerverwer kende bedrijf Luteijn dat het echter niet kon bolwerken. OEGSTGEEST (ANP) - Top sport wordt meer en meer een psychische krachttoer. De hulpverlener in deze bedrijfs tak heet mentale begeleider. Pionier op dit gebied in Neder land is drs. Ferdi Oyen (33) uit OegstgeesL Al acht jaar is hij werkzaam als sport-psychia- ter. „De lichamelijke prestatie is maar de helft van het werk. De geest doet het andere deel. Daarom is mentale begelei ding belangrijk. Dit inzicht groeit en met het inzicht de behoefte". Oyen kent de top sport. In de jaren zeventig maakte hij deel uit van de na tionale kano-selectie. Oyen voorts: „De vraag naar mentale begeleiders groeit. Daar zijn aanwijsbare oorzaken voor. De externe druk om te presteren is sterk toegenomen. Topsport is een beroep geworden. Het wordt niet meer gecombineerd met een maatschappelijke loop baan, er wordt bewust voor het vak topsport gekozen. Het moment van presteren komt steeds vroeger te liggen. Top sporters krijgen geen kans meer te rijpen, maar moeten er direct zijn. Dat ligt een on gelooflijk zware druk op die mensen. En als laatste, de mentaliteit van de huidige ge neratie is bepaald door de ja ren zestig, waarin presteren verboden was. Flower-power tijd. Een keuze werd voor je gemaakt. Dat vind je terug in de sport". Ferdi Oyen behandelt en begeleidt topsporters en coa ches, en geeft cursussen men tale training. „Behandelen veronderstelt de aanwezigheid van klachten, zoals faalangst, vormcrisis, depressiviteit, niet kunnen omgaan met de span ning voor een belangrijke wedstrijd. Begeleiden is meer werk op langere termijn. Dat onderscheidt zich in drie tak ken, het ABC van de sportpsy- chiater. Het aanvullend bege leiden, waardoor je bijvoor beeld een hoger rendement uit de training haalt. Het pre«j tief begeleiden, voorlicht] dus, waarbij ook de nam hoort en het curatief bege'j den, binnen en buiten de sft Daarnaast geef ik lessen] mentale training. Ik leer spj ters om te gaan met zelfftj nose, met de visualiserm techniek, die de sporten: staat stelt een wedstrijd i"| dachten al honderden M minitieus te beleven, alvosj het startschot valt of het tj ginsignaal klinkt. De rol van de coach is Oyen van het grootste be'] „Coaches hebben vaak de hebbelijke gewoonte alles'] eigen rekening te nemen willen er niemand bij, zie") als een vorm van eigen in'* petentie, verafschuwen de'j passing van wetenschap lijke kennis. Zij weten daj zet, concentratie en motf' belangrijke psychologisch'! cetten zijn in de pres": maar weigeren deson® veelal de inbreng van de* cialist op dat terrein". Van een c TERNEUZEN/SLUIS - O Zeeuwsch-Vlaanderen zullen trokken door speciaal daarv, Binnenkort zal het voorbeel ?P dit terrein worden gevol Deze twee gemeenten plaa voor free lance-ambtenaren Terneuzen hoopt daarmee wat op te vrolijken. „We gal ren, zegt chef afdeling bevq gisteren al zes serieuze reac Kandidaten tussen zitten. „AA, trouwt, betaalt daar 300 wat terug verwachten," vinq an de afdeling bevolking al het meest met het publid; gens Reyns hebben dei deling het echter te druk ol "Het zi3n toespral ee-lancers verwachten we en op de mensen die voor 1 werk van maken." De e 'ander zijn, ouder dan 23, rei t1 ^dndje gevallen zijn. tip ,e,rneuzen krijgen de ni= g n Per keer, een ba or, Ün als Goes en Middel! mJv gemeente probeert n| Tooifn" valt een gat door een tt3" Reysterveldt, en vóna is 0511 aPart kar -•vandaar de oproep." Sandra Begijn, de Hulsterse troef die bovenaan het schema is geplaatst bij de B-dames in het Belfort-tennistoernooi in Sluis. - fotowimkooyman Ver Specialiteitenresta Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De gemeente Oostburg is niet erg onder de indruk van de deskundigheid en zorgvuldigheid van stich ting De Blokken, het Terneu- zense bureau dat opkomt voor de belangen van uitkeringsge rechtigden. Mede daarom wil het dagelijks bestuur geen subsidie geven aan de stich ting. Bovendien hebben de ge zamenlijke Zeeuws-Vlaamse colleges van B en W besloten geen steun te geven aan 'De Blokken'. In een voorstel aan de ge meenteraad schrijft het dage lijks bestuur van Oostburg dat zou stoppen na een gewonnen WK-finale. Neem maar van mij aan, dat had hij nooit ge daan". Over zijn periode in het Ne derlandse voetbal laat Van de Korput minder inspirerende verhalen horen. „Ach, ik heb het bij Feyenoord wel naar mijn zin gehad. Maar het is al lemaal van een te laag niveau als je het met de rest van Europa vergelijkt. Daarom heb ik ook steeds de kans ge grepen om elders te kunnen voetballen. Ik lijk misschien een degelijke jongen, maar een stunt in het buitenland ging ik nooit uit de weg. Dat zouden er meer moeten doen". „Gastjes als Mario Been bij Feyenoord, die leren hun grote mond wel af in een land als Italië. Maar ook voor een kan jer als Ruudje Gullit zou het heilzaam zijn te vertrekken. Je moet alleen kien op een kansje zijn en geluk hebben. Hoe ben ik niet bij Torino ge komen? Voor een verdediger is het helemaal moeilijk om in het zuiden aan de bak te ko men. Maar Ruud Krol werd gevraagd door Torino, hij kon niet, liet mijn naam vallen en hup, daar ging ik. Prachtig, nooit spijt van gehad". En onder dat moois is nu een dikke streep getrokken. Mi chel van de Korput wordt nog wel Intensief onder handen genomen door de in het West brabantse Putte werkende Dick van Toorn („In hem heb ik veel vertrouwen"). Honderd procent herstel lijkt zo goed als uitgesloten. „Het zal zwaar worden", liet de werkloze profvoetballer gisteravond nog weten. Medelijden acht hij geenszins op zijn plaats. „Ik ben goed verzekerd en heb nooit wild geleefd Het Nederlandse voetbal, Rinus Michels, Hans Kraay, iedereen rept van een gebrek aan 'karakterjongens'. De voetballerij zal de kalme Van de Korput nog gaan missen. - foto de stem/dick de boer Momenteel licht de 'clubloze' verdediger tamelijk diep in de lappenmand en wederom verliest de Wa genberger zich niet in emotioneel gejammer over zijn nakend afscheid van de voetballerij. Hij is pas 29 jaar, maar het afscheid lijkt inderdaad defi nitief. Aan het eind van een slopend seizoen bij FC Köln, trapte een speler van Fortuna Düsseldorf de achillespees van Van de Korput helemaal los. Daardoor hoefde de ex-Feyen- oorder niet meer mee te hel pen de Keulse club te behoe den voor degradatie uit de Bundesliga. Maar wat erger was, ook de twee finalewed strijden tegen Real Madrid om de UEFA-cup gingen aan Van de Korput voorbij De blessure verergerde later zelfs. Na de operatie aan zijn achillespees kwam er op de zelfde plaats ook nog een ont steking bij. „Ja, het was even slikken, maar ik leg me bij zoiets neer. Wat moet je anders? Ik wil heus nog wel voetballen en zal er veel voor doen om weer op topniveau te kunnen spelen. Maar nu Jqiiezqn, nee dat heeft geen zin. Daarvoor heb ik te veel mooie dingen meege maakt". In de tuin van zijn woning in Wagenberg schat de libero de kansen op volledig herstel realistisch in. „Ik denk dat het voor meer dan vijftig procent zeker is, dat ik nooit meer in de top voetbal. Als dat zo uit pakt, dan voetbal ik niet meer. Ik wil wel als jeugdtrainer bij de voetbalsport betrokken blijven, maar bij een amateur clubje spelen. Nee, dat zie ik, niet zitten. In de tweede klas spelen, ik noem maar wat, en dan steeds iemand tegenover je krijgen die graag eens een keer tegen een ex-profvoet baller wil uitblinken. Laat maar". Het contract bij FC Köln is voor Van de Korput inmiddels afgelopen en er is geen nieuwe verbintenis met een club. En dat voor een verdediger voor wie Ajax nog niet zolang gele den serieuze belangstelling zou hebben getoond. „Ik heb inderdaad geen nieuwe club. Een geblesseerde speler, daar heeft niemand interesse voor. Simpel is dat. Het ligt trou wens ook een beetje aan me zelf hoor. Ik heb gegokt en verloren. Een tijd terug merkte ik, dat Kessler (de hui dige oefenmeester van 1FC Köln) wel met me verder wil de. Ik dacht slim te zijn en zegde al snel mijn contract op. Ik hoopte op die manier er via onderhandelingen een hogere vergoeding uit te slepen. Ja en toen kwam die blessure en bleek de club geluk te hebben. Nu kunnen ze een zwaar ge blesseerde voetballer van de loonlijst afvoeren. Dat hebben ze gedaan ook en dat is begrij pelijk". Ziet Van de Korput nu om vervuld van spijt, baalt hij van een plotseling en te vroeg afscheid? „Vervelend is het wel, ik ben nog jong. Maar ik heb toch mooie dingen meege maakt en goed verdiend. Ik ging op mijn vijftiende of zes tiende al naar Feyenoord. Speelde nog drie seizoenen bij AC Torino, kwam terug, bij Feyenoord en ging nog eens een keer in de Bundesliga spe len. Eredivisie, Serie A, de Bundesliga en het Nederlands elftal, dan heb je toch leuk ge voetbald, of niet? En nu is het voorbij, waarschijnlijk. Als ik 25 jaar was zou ik alles op het spel zetten om weer in het veld te kunnen. Nu niet, ik wil niet het risico nemen, dat ik over een paar jaar helemaal niet meer kan lopen. Ik heb twee kinderen, daar wil ik op een gezonde manier naast blijven wandelen". Wanneer Van de Korput zijn gedachten terug laat gaan naar werkgever Torino, glin steren zijn ogen nog het opval lendst. „Ja, dat was mooi daar. In het begin even wennen na tuurlijk. Mijn zoontje heeft een paar dagen gehuild van de hitte. Hij verdomde het om naar buiten te gaan. Zelf moet je ook acclimatiseren. Maar als je je er eenmaal thuis voelt, werkelijk heerlijk. Dat is pas voetballen daar. Veel mensen, veel aandacht van iedereen. Niemand hoeft hier tegen me De blessure in beeld. op te kijken omdat ik voetbal ler ben, je bent ook maar een gewoon iemand. Maar toch, daar in Italië, die adoratie streelt je onmiskenbaar". „Je maakt daar kennis met een andere wereld. Ik werd eens uitgenodigd door de club eigenaar. Er stonden beneden aan de trap twee van die bo dyguards met geweren. Zo rijk was die man, dan is zoiets no dig. Ik was voor hun begrip pen helemaal niet rijk, maar ook ik moest tralies voor de ramen van mijn appartement laten aanbrengen anders ac cepteerde de verzekering me niet eens". „Het voetbal was daar ook van een geweldig niveau. Dan moet ik echt weieens een beetje lachen hoor, als ze hier zo enthousiast doen over Ne derlandse aanvallers. Ik wil Gullit en Van Basten weieens zien spelen tegen Collovati of Vierchowod, ik noem er maar een paar. Die gasten sterven - foto de stem/dick de boer liever dan dat ze iemand laten scoren. In Duitsland gaat het net zo". In de Bundesliga zegt Van de Korput eveneens veel ge leerd te hebben. „Maar dan vooral in mentaal opzicht. Wat denk je, ik speelde met Schuh- macher achter me in het doel. Als er één fanatiek is en een winnaarsmentaliteit heeft, dan is hij het wel. Een graadje fanatieker en ze kunnen die gast voor gek verklaren. Weet je dat die jongen helemaal geen kniebanden meer heeft? Met veel krachttraining en strak 'intapen' houdt hij zich op de been. Hij vertelde me ooit dat hij weieens een beetje in de put zat. Op zo'n moment keek hij een keer of drie ach tereen naar 'Rocky 1', zag Syl vester Stallone trainen en putte daar moed uit om er ook maar weer tegenaan te gaan. Schuhmacher is het toonbeeld van de Duitse onverzettelijk heid. Hij blijft doorgaan. Hij Michel van de Korput op de behandeltafel in Putte bij Dick van Toorn (rechts). Door Chris van Nijnatten

de Stem | 1986 | | pagina 8