Bijna kwart van branden wordt aangestoken Huurders sterker de dupe door bezuinigingen Heineken-ontvoerders al twee jaar in juridisch gevecht even UITBLAZEN OPNIEL 25% 1 toonzaai Gewetenloos Pasjes regeling JDÏÏ BRANDSTICHTING KOST VERZEKERAARS 200 MILJOEN PER JAAR J|l Meubelfei ÖEStemco WIMKOCK !ML VRIJDAG 11 JUL11986 ACHTERGROND .VRIJDAG 11 JULI Onderscheid wettige i Gedetineerde organiseren 'Prisoners Ai» NA FUSIE STU Tegemoetkom Tijt op slecl IN WELK rijtje zou Ne derland zich het liefst geplaatst zien? Rijtje 1Zweden, Zwitser land, Groot-Brittannië, Ierland, de Verenigde Sta ten, Canada en Australië. Rijtje 2: België, Luxem burg, de Bondsrepubliek, Frankrijk, Spanje, Turkije en Griekenland. Persoonlijk heb ik niet eens zo'n lichte voorkeur voor rijtje 1. Scandinaviërs üggen mij be ter dan Mediterranen. Ik weet niet of dat geoorloofd is, een dergelijke voorkeur, maar het is zo. Daarnaast ben ik al m'n le ven lang Anglofiel en sinds ik het begrip ken ook Atlanticus. Daar doen mensen als That cher en Reagan niks aan af. Reagans gaan voorbij. Misschien ügt de oorsprong van mijn voorkeur helemaal niet zo diep en ben ik geleid door het feit dat ik de twee rijtjes aantrof in een weekblad artikel over de identificatie plichtIn de landen van rijtje 2 bestaat die plicht. In de landen van rijtje 1 hoef je geen gevolg te geven aan de sommatie van de eerste de beste gezagsdie- naar om te bewijzen dat je bent die je opgeeft te zijn. Zelfs dat laatste hoef je niet te doen. Je kunt het de gezagsdienaar zelf laten uitzoeken. Dat is natuurlijk tijdrovend, maar de burger is er niet om het de diender gemakkelijk te maken. Als dat zo was, als wij er waren om het de wetgever en de wetsdienaar naar de zin te maken dan zouden Heer Hendrikskinderen, hele maal in Zeeland. Maar ach, je was jong en je wilde wat, maar je kon het niet altijd krijgen dus behielp je je met een papieren surrogaat. Tous les pays du monde, all countries of the world. Ze zeggen dat het wel mee valt met de identificatieplicht zoals die de politici, die er eerst altijd zo tegen waren, voor ogen staat. Voor bus- en tram conducteurs en politiemannen zou het een zegen zijn, niet meer door zwartrijders en fiet sers met kapot achterlicht bela zerd te kunnen worden waar ze zelf bij staan. Er komt geen persoonsbewijs aan te pas; het gehate en aan 1940-'45 herinne rende identiteitsbewijs waar mee vandaag de dag Belgen en Duitsers, naar het lijkt, net zo frank en vrij door het leven gaan als wij. Mensen die niets op hun kerfstok hebben hoeven van een identificatieplicht niets te vrezen, zeggen ze. Mensen die schuldig aan een mis- drijf(je) daarentegen juist wel. Dat is toch mooi voor een land dat al jaren bol staat van de pleidooien voor een krachtiger er geen a bestrijding van de (kleine) cri- wetsdienaren nodig zijn. Dan minaliteit? waren we dat allemaal zelf al. Zo lang ik me heugen kan loop ik dagelijks met m'n pas poort op zak. Je zou kunnen zeggen dat het paspoort in feite de reden is dat ik altijd colberts ben blijven dragen. Zo'n pas poort hoort in een portefeuille en als je die dus toch hebt gaan er ook het papieren geld, de be taalcheques, het rijbewijs, het kentekenbewijs, de perskaart in én allerlei andere papieren rommel waarvan je op een goede dag doel en betekenis niet meer weet. Waar laat je een portefeuille? In je binnen zak. Vandaar dus dat je zou kunnen zeggen dat ik vanwege dat paspoort een hele modegolf aan mij voorbij heb laten gaan. Zelden heb ik me afge vraagd, zoals nu, waarom ik eigenlijk altijd m'n paspoort bij me heb. Het is simpelweg een gewoonte geworden en ik weet nog hoe die is ontstaan. Ik was pas journalist geworden en ik dacht: ik moet een paspoort hebben. Niet een dat slechts geldig was in Europa maar een met het toen nog bereisd ogen de, drietalige stempel: Alle lan den van de wereld - Tous les pays du monde - All countries of the world. Immers: als journa list kon je elk moment worden uitgezonden naar alle uithoe ken van de aarde, overal waar -het grote nieuws te vinden was. Dat was natuurlijk pure autosuggestie. Ik maakte dat =j mezelf wijs omdat ik het zo graag wilde geloven. Voorlopig zou ik ook als journalist niet veel verder komen dan Hoge Zwaluwe, Ulicoten, Zwingel- spaan en misschien een keer 's iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii We kunnen volstaan met de paperassen die we al hebben. Rijbewijs, paspoort. En mon sterboekje, voegde een wel heel gedienstige krant efaan toe.»En de mensen die niet over rijbe wijs, paspoort of monster boekje beschikken? Die zullen er beslist wel zijn want zonder die papieren valt er binnen de grenzen van het koninkrijk best te leven. Voor wie in Nederland blijft en fiets, bus of trein pakt is de giropas veel belangrijker. Maar daar zit je foto niet op. Moeten deze mensen dus wél een Ausweisje gaan halen op stadhuis of politiebureau? Het is misschien niet konse- kwent voor iemand die dag in dag uit vrijwillig met een sta peltje identiteitspapieren op zak loopt om tegen de alge mene identificatieplicht te zijn. Toch ben ik het. Mordicus. Heb ik dan wat op m'n kerf stok? Niet voor zover ik weet. In elk geval niet iets waar de politie aandacht aan zou willen wijden. Zonder wrok presenteer ik bij de bank m'n bankpas, bij de super m'n giropas, aan de grens m'n paspoort en in de verkeers- fuik m'n rijbewijs. Geen pro bleem. Maar een algemene identificatieplicht. Nee. Zo maar gevoelsmatig én omdat ik het idee heb dat het een stapje is op een hellende weg die naar het computercentrum van een toekomstige Albedil leidt. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ'Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertentiës uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag'van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RflnkrpIfltiPQ" Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. 3 &J)M\i T5 PAGINA 2 Door Rosé Lokhoff EEN voorzichtige schat ting: brandstichtingen kosten verzekeraars per jaar zeker 200 miljoen gulden. Een ander cijfer: 23 procent van de bran den waarbij uiteindelijk de verzekering wordt betrokken, is aangesto ken. Logisch dus dat verzekeraars zich steeds meer willen gaan be moeien met de bestrij ding van brandstichting, immers; steeds weer tien procent van het premie inkomen in rook op te zien gaan, is geen sine cure. Economische problemen scoren hoog als het gaat om motieven voor brandstich ting. Vandalisme haalt ook heel wat punten en gezien de omvang van de schade wor den ook actiegroepen een steeds groter probleem, denk maar aan anti-apartheid groeperingen die niet vinden dat Shell helpt of anti-fascis ten die de centrumpartij uit een hotel branden. De grote branden van de afgelopen weken in Breda hebben de verzekeraars nog eens versterkt in hun mening dat er nu wel eens serieus wat moet gaan gebeuren met het rapport van de werk groep Bestrijding Brand- De brandweer in actie bij de brand van een papieropslagplaats in Breda. Brandstich ting wordt vermoed, maar is nog niet bewezen. - foto de stem johan van gurp stichting. Dit ligt al enkele maanden op de betreffende ministeries, maar die wach ten op hun nieuwe baas en voordat die er zich mee kan gaan bemoeien, zal 1986 al bijna voorbij zijn. De belangrijkste aanbeve ling van het rapport is een betere samenwerking tussen politie, brandweer en verze keringsexperts. „We moeten door de politie niet langer ge zien worden als pottekijkers. We willen aanvullend wer ken, niet vervangend", zegt J.M.F. Waterreus, vice-voor- zitter van de Vereniging voor Brandassuradeuren. Water reus is voorzitter van de Stichting Salvage en heeft in die functie te maken gehad met een salvage-experiment in Eindhoven. Salvage staat voor betere dienstverlening aan de ver zekerden, beperking van schades en snelle aanwezig heid op de plek des onheils. Het Eindhovens experiment kan geslaagd worden ge noemd. Vooral het snel ter plekke zijn als er brand is, werkt schadebeperkend. Zelfs zou het aantal brand stichtingen zijn afgenomen. „Hopelijk denkt de brand stichter 'als er hier binnen een kwartier iemand aanwe zig is, ziet hij me misschien wel weglopen", verklaart drs F.H.E. Renger, 'lid van de werkgroep Bestrijding Brandstichting. Renger is als adjunct-directeur Schade bij Amev nauw betrokken bij de branden in Breda en is er dus bij gebaat dat er snel een op lossing komt. Er vanuitgaand dat er in geen enkel geval sprake is van spontane brand, is het voor zijn maat schappij belangrijk zo snel mogelijk te weten of er sprake is van vandalisme, een pyromaan of verzeke ringsfraude. In de eerste twee gevallen kost het geld, maar in het laatste kan de portemonnee dicht blijven. Snelheid is ook geboden omdat verzekerde vaak de volgende dag al op de stoep staat voor de penningen. Ook al heeft hij de boel zelf aan gestoken. De brutaliteit gaat zelfs zo ver dat er wordt overgegaan tot een kort ge ding om zo aan het geld te komen. Later bleek dan dat er toch sprake was van fraude en kon de verzekeraar naar het ten onrechte be taalde geld fluiten. „Vandaar dat wij willen dat er in een vroeg stadium formele informatie komt van de politie. Kijk, als een re chercheur in de kroeg tegen een van mijn experts iets door laat schemeren, hebben we daar niets aan. De rechter kan er dan namelijk niets mee doen", aldus Rengen. Volgens hem lopen de be langen van politie justitie en verzekering bij brand stichting heel lang parallel. Pas in een later stadium gaan de wegen uiteen. Justi tie zet eventueel vervolging in gang en de verzekeraar probeert de portemonnee dicht te houden. Eenheid over de bestrij ding van schade, al dan niet door brandstichting, is er dan wel binnen de genoemde werkgroep, maar lang niet binnen het collectief van ver zekeraars. Zo bestaat er nog steeds concurrentie bij het accepteren van het risico; vooral kleintjes willen nogal eens wat minder veiligheids eisen stellen om zo klanten te trekken. „En dat zou moeten verdwijnen. Zit mijn klant naast die van een ander waar brand ontstaat omdat de vei ligheidseisen te laag waren, ben ik ook mooi de dupe van mijn collega. Laten we dus alsjeblieft die concurrentie vergeten. Willen ze wat aan de prijs doen, oké, maar voorkom schades door betere maatregelen te nemen", al dus Waterreus. Door Aipthieu Kothuis 'EEN werkgroep onder zoekt op welke wijze de huursubsidies 'substan tieel' kunnen worden verminder^'. Dreigende taal in hef regeerak koord tussen CDA en VVD dat niet veel goeds voorspelt voor huurders met een smalle beurs. Uit het gisteren gepubli ceerde jaarverslag van de Nationale Woningraad NWR) blijkt dat het aandeel van"de woonlasten in het be steedbaar inkomen vorig jaar is gestegen tot een onge kende hoogte van 27,6 pro cent. Een 'substantiële' ver mindering van de huursubsi die in de komende jaren kan dat aandeel dus nog fors ver hogen. De cijfers uit het NWR- jaarverslag spreken trou- wens boekdelen. Het gemid delde netto-inkomen van alle huurders lag in '85 op 2.200 gulden pdr maand. Dat bete kent dat, na aftrek van de huursubsidie, een gemiddeld huishouden in een huurwo ning per maand 616 gulden verwoont. In dat licht bezien, zo zegt de NWR, is de huur verhoging van twee procent per 1 juli van dit jaar dan ook fors. Vorig jaar, zo berekent de NWR, zijn de woonlasten in totaal met vijf procent geste gen. In de periode tussen 1978 en begin dit jaar stegen de huren in totaal met vijftig procent. De kosten van ver warming en electriciteit gin gen in die acht jaar zelfs met honderd procent omhoog. En begin deze maand zijn veel huurders geconfronteerd met een huurverhoging van vier of zes procent in het kader van de huurharmonisatie. „Indien het huidige te onge nuanceerde harmonisatiebe leid niet tijdig wordt bijge steld zullen leegstand en huurachterstand toenemen", aldus de NWR die verder vaststelt dat er gezien deze cijfers de afgelopen jaren niet veel is terecht gekomen van het voornemen van de regering om de woonlasten niet te veel te laten stij gen. De huursubsidie gaat dus onder het mes, zo blijkt uit het voornemen in het regeer akkoord. Het lijkt erop dat Mr. Gerrit Brokx, (nog) staatssecretaris van volks huisvesting. - foto archief de stem. staatsecretaris Gerrit Brokx daarmee een flink stuk ter rein heeft moeten prijsgeven aan de WD die al vaker van haar bezuinigingsdrift op dit terrein heeft kennis gegeven. „Wie nog wat met de indivi duele huursubsidie wil die komt mij tegen", riep Brokx een paar maanden geleden nog ferm uit. Maar dat was nog diep in de verkiezings strijd. Toch is de afbraak van het huursubsidiestelsel al jaren aan de gang en het regeerak koord zet die trend alleen maar voort. Als gevolg van de bezuinigingen is het aan tal subsidietoekenningen in de afgelopen jaren al sterk afgeremd. In het tijdvak '85/ '86 steeg dit aantal slechts met 0,7 procent tot 730.000. Het percentage huurders (in nieuwbouwwoningen) die huursubsidie hebben ontvan gen daalde daarentegen in de afgelopen jaren gestaag van 43,8 procent in '81 tot 32 pro cent in '84. Een en ander is een rechtsstreeks gevolg van de (bezuinigings-)aanpassin- gen in het individuele huur subsidiesysteem. En de NWR stelt dan ook vast dat nieuw bouwwoningen voor lagere inkomens steeds minder be reikbaar worden, zelfs al zijn die huren iets gedaald. Maar er zijn meer gevaren die de volkshuissector in de komende jaren bedreigen. Zo moeten departementen be zuinigen op bouwuitgaven en gaat de bouw van 6.000 pre miekoopwoningen niet door. De bouwbonden hebben al fel afwijzend gereageerd op de bijgestelde bouwparagraaf in het regeerakkoord. Zo vre zen zij het verlies van rond 30.000 banen, boven de al eer der voorziene daling van de werkgelegenheid in de bouw met 20.000 banen en een aan tasting van de stadsvernieu wing en woningverbete ringsprojecten. Bovendien boort de regering volgens het CNV hiermee alle initiatie ven van werkgevers en werknemers in de grond om de werkgelegenheid in de bouw te verbeteren. De NWR stelt in zijn jaar verslag ook vast dat de rege ring tot nog toe stelselmatig de woningbehoefte en wo- ningvraag onderschat omdat demografische ontwikkelin gen, zoals bevolkingsgroei en toename van het aantal huis houdens, op zich onvoldoende houvast bieden voor nieuw- bouwprognoses. Kortom, duurdere nieuwbouwwonin gen worden door bezuinigin gen in de huursubsidie min- COR van Hout (28) en Willem Holleeder (27), die momenteel in de Franse gevangenis zit ten, voeren via hun ad vocaten vanuit dat land al meer dan twee jaar een juridisch gevecht met Nederland om htm evehtuele uitlevering te laten plaats vinden on der voor hen acceptabele voorwaarden. Het twee tal wordt algemeen be schouwd als de belang rijkste verdachten in de ontvoeringszaak van de biermagnaat Heineken enjzijn chauffeur Dode- rer op 9 november 1983. De ontvoering eindigde na drie weken met htm bevrijding uit een ge heime bergplaats in een loods in Amsterdam. Er was eerder een losgeld ruim dertig miljoen gul den betaald, waarvan het grootste deel werd teruggevonden. Van dit bedrag zou echter nog steeds acht miljoen gul den ontbreken. De drie andere ontvoer ders, van wie er een voort- vuchtig is, zijn door Neder landse rechters inmiddels veroordeeld tot gevangenis straffen variërend van acht tot twaalf jaar. Van Hout en Holleeder werden op 29 februari 1984 in Parijs aangehouden en in voorarrest genomen. Neder land diende een uitleverings verzoek in, waarover de Franse Raad van State op 6 november 1985 uiteindelijk bepaalde dat de twee niet De Heinekenantvoerders Cor van Hout (l) en Willem Holleeder. - foto archief de stem konden worden uitgeleverd op grond van afpersing en wederrechtelijke vrijdheids- beroving, maar wel voor het delict schriftelijke bedrei ging. De Franse Raad van State baseerde zich daarbij op het vorige uitleverings verdrag tussen Frankrijk en Nederland dat uit 1895 da teerde. Toen de Franse minister van justitie de uitspraak van de Raad van State bekrach tigde, maakte het ministerie van justitie in Den Haag op 5 december vorig jaar bekend dat Nederland het verzoek tot uitlevering van Cor van Hout en Willem Holleeder introk. Op het delict schrifte lijke bedreiging staat een maximumstraf van vier jaar. Als de verdachten op grond daarvan waren uitgeleverd, konden zij niet worden ver volgd voor afpersing (maxi mumstraf negen jaar en in dien in vereniging gepleegd twaalf jaar) en wederrechte lijke vrijheidsberoving (ma ximumstraf 7,5 jaar). Justitie maakte toen ver der bekend dat dit niet bete kende dat het openbaar mi nisterie afzag van strafver volging. Beide verdachten bleven nationaal en interna tionaal gesignaleerd. De Franse autoriteiten na men op 6 december het be sluit de twee ontvoerders het land uit te wijzen. Frankrijk was juridisch verplicht een land te vinden dat geen uitle veringsverdrag met Neder land heeft omdat het in een andere uitwijzingszaak als eens op de vingers was getikt door het Europese hof voor de rechten van de mens. Het ging toen om de uitwijzing van een Italiaanse terrorist naar Zwitserland. Uiteinde lijk zette Zwitserland de man de grens met Italië over. Der gelijke 'verkapte uitleverin gen' zijn niet toegestaan, zo zei een woordvoerder van het Franse ministerie van bin nenlandse zaken op 10 de cember in een toelichting op het besluit. De zoektocht naar een land dat Cor van Hout en Willem Holleeder wilde opnemen en geen uitleveringsverdrag met Nederland heeft, leverde echter geen resultaat op. De advocaten van de twee, mr. M. Moszkowicz en mr. I. de Vos, probeerden op 19 de cember 1985 in een kort ge ding tegen de Nederlandse staat nog te bewerkstelligen dat Nederland zich toch aan het eerdere uitleveringsver zoek zou houden. Zij betoog den dat intrekking zou leiden tot 'verkapte uitlevering' om dat er geen ander land te vinden zou zijn dat Neder landers zonder geldige papie ren wil opnemen. De ver dachten verloren dit kort ge ding, zo bleek uit de uit spraak van de Haagse recht bankpresident mr. M.R. Wijnholt op 23 december. „Eisers zijn- voortvluchtig en daardoor in een positie dat zij geen aanspraak kunnen maken op rechtsbescherming voor hun specifieke belang. Aan deze positie komt pas een einde als de eigers dóór de Nederlandse autoriteiten zijn aangehouden en aldus een einde is gekomen aan de vluchtsituatie", zo oordeelde mr. Wijnholt. In afwachting van hun uit wijzing werden Van Hout en Holleeder onder politiebewa king gesteld in hotel Campa nile in Beauvais, zeventig ki lometer ten noorden van Pa rijs. Heineken zelf stuurde zes veiligheidsfunctionaris sen om in de gaten te houden wat er met het tweetal ging gebeuren. Vanaf 3 januari verbleven de verdachten in hotel Les Arcades in Cergy- Pontoise nadat de politie van Beauvais hun bewaking als een te grote belasting was gaan voelen. Óp 13 februari dit jaar werd het tweetal nog op een tropische vakantie vergast: een vliegtuig bracht hen naar het Franse Guadeloupe I waarna ze doorreisden naai het Franse deel van Sint] Maarten, Saint Martin, plaatselijke bevolking bleek daar echter niet bepaald l diend van hun aanwezigheid en liet dat zo duidelijk mer ken dat de autoriteiten het raadzamer achtten de twee met een bootje af te voeren] naar het onbewoonde| eilandje Tintamerre. Vandaar uit werden ze met] een helikopter weer terug ge bracht naar Guadeloupe Ook daar rees fel verzet te-[ gen de aanwezigheid van „df twee ongewenste Neder-B landse bandieten". Na fel be stookt te zijn door lokale autoriteiten liet Parijs ten; slotte weten dat het tweetal weer op een vliegtuig naai Frankrijk zou worden gezet Op 20 februari kwamen de twee aan in Parijs en werden ondergebracht in een hotel w voorstad van Parijs, Ivrïf Nadat Frankrijk in mei nieuw Frans-NederlandijJ uitleveringsverdrag had i dertekend, diende Nederla» ogenblikkelijk een nieuM uitleveringsverzoek in. 0f| basis daarvan werd I tweetal weer in arrest gei men en verdween in de l vangenis. Hun advocaten de-Ij den nog een verzoek tot on- j middellijke invrijheidssteHj ling, maar de rechter we® dat verzoek op 18 juni afc gronden van openbare ord1 (ANPil der toegankelijk voor lagere] inkomens, terwijl woning verbetering en stadsvernieu wing in de knel komen. De Nationale Woningraad] waarschuwt dat als dit 'on- genuanceerde beleid' niet snel wordt veranderd, leeg-] stand en huurschulden zullen I toenemen. De NWR vindt dat regering en Tweede Kamer] onvoldoende luisteren naar I de kritiek uit volkshuisves-1 tingskringen. Ook adviezen] van de Raad voor de Volks-f huisvesting worden in del wind geslagen. Het kabinets-l beleid van decentralisatie en deregulering - meer taken voor gemeenten en provin cies, minder regeltjes - is in feite niets anders is dan een methode om te bezuinigen op de volkshuisvesting in het al gemeen en op de sociale wo-1 ningbouw in het bijzonder De Woningraad vindt verder] dat de behoefte aan nieuw-1 bouw minstens twee keer i groot is als de politiek veron-1 derstelt. „Behoefte aan en vraag naar woningen zijn stelselmatig onderschat". De huurder, vooral die met een laag inkomen, zal hét in de komende regeerperiode aan| den lijve ondervinden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het onderst deren - kinderen van geh len. Het kabinet heeft gi strekking naar de Raad vs In het wetsvoorstel wor het mogelijk maakt het vi kind juridisch vast Ie steil houdsplichtig. Aan de andere kant krij derrechter 'erkenning' van en kind daarvan niets wi paalde voorwaarden tot er Overigens is het ondersc deren al sinds 1982 uit het 'Ff MAASTRICHT (ANP) - alle gevangenissen en hu van bewaring in ons 1 wordt dezer dagen een ii melingsactie gehouden hongerende kinderen in E pië. De initiatiefnemers ho tien tot vijftienduizend gul te kunnen ophalen. Dat g gaat dan naar 'Aid for Afri< Het initiatief voor deze a gaat uit van de gedetinee Oudendijk in het huis van waring in Maastricht, voorzitter van de gedetine dencommissie daar. Na een tensieve voorbereiding deze 'Prisoner's Aid' schn hij ruim twee weken gelee een brief aan alle gedetine dencommissies van de inri< tingen in Nederland met e oproep om mee te doen. De rectie van het huis van bew ring in Maastricht steunt actie en liet de brief vergezi gaan van een oproep aan a directies om hun medewe king te geven. In Maastricht werd inmi dels al twaalfhonderd guldi ingezameld. In Den Bosc waar de bevolking van 1 huis van bewaring tot ong veer vijftig mensen is terugj bracht in verband met verbouwing, werd al e kleine vierhonderd gulden b eengebracht. Van onze Hat DEN HAAG HBO-studenb bun instelling extra kosten r de toekomst een eenmalige kabinet beslist. In aanmerking komen stu< dierichting stonden ingeschi wordt ondergebracht. Zij schrijven. Ook studenten die ingesch: gevolg van een fusie moet v ming in de extra (reis) koster De eenmalige uitkering den, afhankelijk van de afsü het bestuur van de nieuwe (AD VI Roosendaal. Dr. Brabeisstraat 2 Oisterwijk, Heusdensebaan 6> Hulst (Z.), Absdaalseweg 1. wfnnde Pf.esider|t van de Verei h'?lln Nicaragua hem een d« com dat Nicaragua dient e &UTmeen dat het slecl Rwaad mer'ka bevindt zick T?dminste' warineer de Ver h \%°TF En dat is waar Rc van nü f momen' van zijn verd^m dat hi' niet rust fiinzinn 2ljn' 0rT1 dat doel te &n'26me,hodes- Hij hante SChe r»K^,eC0n0miSChe druk rikaanf o waar het maar k£ tra a2 Con9res onder zware Comras 9ere nanoiüi ""9.die plannen goedge de Amie-iIT1lddelen voor aanwe. dacht^ nl^aanse re9ei"ing vervo 120 m r van een verregE Peru on T6n dollar aan voeds den-Amn Vusië over ,e hevele maakt waarvan dus ooh cratjsr-ho 'n plaa,s van voedse Che.rf'senator Tom Harkin.. "sneid getuigen.

de Stem | 1986 | | pagina 2