Buitengewone vergadering KNVB begin augustus Clubs geplaatst voor EC-loting Nelson Pessoa is trekpleister i Van der Steen ongenaakbaar RBC start met overwinnning P NAAR DE KUIP en3Augustus'86 ^enoord Paul Schockemöhle Amerikanen de baas Lepoeter klopt Belgisch trio Dobbervissen op zee urm r»jivi ui/ T14 PAGI.MA SPORT 3 GINA SPORT 2 l ■qURYI canada één helft in bedwang gehouden SANTA CRUZ (ANP) - Het Nederlands bas ketbalteam is praktisch uitgeschakeld voor de halve finaleronden op het wereldkampioen schap. De ploeg leed woensdag in Santa Cruz de Tenerife de derde nederlaag in groep D. RUUD BROOD OOK BIJGETEKEND Picavet tpechvol in België [Rallycross in iilland-Bath antosf.c ,r\U HIPPISCH CENTRUM 'DE BRUGSE VAART OOSTBURG V Mogelijkheden 'j t Wereldrecord W ereldrecord van Saloemae HENGEL- RUBRIEK uurcucnuMVa iu JULI iaoo ZEIST (ANP) - De buitengewone ledenvergadering betaald voetbal van de KNVB over de reorganisatie van de ere- en eer ste divisie zal niet eerder dan begin augustus worden gehouden. Volgens KNVB-voorlichter Jesse is de eerder genoemde da tum van 14 juli niet haalbaar. „Er zijn te veel mensen op vakan tie om de door de clubs gevraagde vergadering op korte termijn uit te schrijven". Woordvoerder Sprengers van de twaalf zuidelijke clubs vindt de verschuiving niet bezwaarlijk. „Het is beter dat alle clubs op zo'n vergadering aanwezig zijn. Begin augustus zijn ook de eer ste divisie ploegen weer in training. Een aantal clubs is voor 14 juli niet meer te bereiken. Nu hebben we tijd genoeg om ons voor te bereiden", zei Sprengers gistermiddag. Twintig clubs uit de professionele klassen hadden om een spoedvergadering gevraagd, omdat de KNVB anderhalve week geleden bekend maakte, dat de eredivisie vanaf 1987 uit zestien in plaats van achttien clubs zou moeten bestaan. In de eerste di visie zou degradatie naar de amateurs mogelijk moeten worden. Met deze maatregelen hoopt de KNVB de competities spannen der te maken. Ook het Nederlands elftal zou meer ruimte krij gen voor oefenwedstrijden. \Lit Ossendrecht samen I - FOTO LEO VAN Buml hems, Risten 9, Rijsber- Jongenelen, Margriet-1 Bosschenhoofd, 8; de Bliek, Liniewal 13, ,7; :n. Peerboom 50, West I 142, fenbeek, lings, 138, Nederland zo goed als uitgeschakeld ZURICH (ANP/RTR) - Italië en Roemenië hebben ieder drie deelnemers, die in de Europese bekertoernooien een voorkeurs behandeling krijgen. Juventus, AS Roma, Inter Milaan, Steaua Boekarest en Dinamo Boekarest alsmede Universtatea Craiova zijn geplaatst voor de loting, die vandaag in Genève wordt ver richt. Nederlandse vertegenwoordigers, PSV, Ajax, Feyenoord en FC Groningen, verkeren niet in die positie. De clubs die de UEFA heeft geplaatst komen in geen geval in de eerste ronde te gen elkaar uit. Geplaatst zijn: andskampioenen: Bayern München, Austria Wien, Anderlecht, Real Ma drid, Panathinaikos, Porto, Steaua Boekarest, Dinamo Kiev; bekerwinnaars: Rapid Wenen, Aberdeen, Bordeaux, AS Roma, Benfica en Dinamo Boekarest; UFA-bekertoernoi: Bayer Uerdingen, FC Luik, Dundee United, Barcelo na, Atletico Madrid, Inter Milaan, Widzew Lodz, Universitatea Craiova, IFK Göteborg, Dukla Praag, Hajduk Split en Sredetz Sofia. Na een ruststand van 41-41 drukte Canada na de pauze door naar 79-96. Slechts één helft heeft de nationale basketbalploeg woensdag in Santa Cruz de Tenerife de hoop mogen koes teren op een plaats in de halve finaleronde van het wereld kampioenschap. Met noeste arbeid werd de rommelpot te gen Canada in de eerste twin tig minuten gelijk afgesloten (41-41). Na de pauze brachten de Canadezen hun technisch overwicht in de score tot uit drukking; 79-96. Door deze derde, geflatteerde nederlaag werd Oranje praktisch zeker uitgeschakeld. Alleen een be- Oudlandstraat 135,1 ;rgen, 7; i Gils, Graaf Willem I- Geertruidenberg, 7 rand, Grote Waard 27, (bergen, 7; ly van der List, Watt- Roosendaal, 7; de Logt, Duiventoorn| (denbosch, 7; de Manacher, Van de (tedeweg 64, Hulst, 7; :sters, Stenenhof 38, :ht, 7; Roozendaal, Markgra-| raat 27, Baarle-Hertog, 7; ctus, Olmenstraat 2, Vo-| larde, 7; ■rhoeven. Kalkoenstraat (eda, 7; rrschelden, Wilhelmina- 109, Sint-Jansteen, 7; ït, Nicolaas Beetsstraatj 1st, 7; immel, Otterring 46, Bre-I in de Linden, Van Mete-| traat 23, Breda, 7. de 136 kaarten waarop del n van etappe-winnaat| tempi voorkwam bena- e de Willebrorder L Ga- s uit de Marijkestraat mei opgegeven tijd (4.46.47) hel tst de door de Italiaaul gezette tijd (4.47.01). Gal Is verzekerde zich daarj van een rit-overwinninil le Lezers-Tour van Bi a. uitslag van de zesde etap-l Gabriels, Marijkestrail 3int Willebrord, Bontempl 47; .onny Ooomen, Tuintjes usenbeek, Bontemf .18; larco van Meel, Meeuwen! 26, Made, BontempiJ (.02. EKEREN - RBC is de oefenpe riode begonnen met een krappe 2-1 zege op de Belgi sche derde klasser Germinal Ekeren. Na een 0-1 achter stand zorgden Johan Mole naar en Ruud Brood, uit straf - op, voor de Roosendaalse doelpunten. Trainer Hans Verel was te vreden over de prestatie van zijn pupillen: „Dit was feite- 1 lijk de eerste keer dat de jon gens weer contact met de bal hadden. Op de trainingen had den we tot dusverre alleen maar gelopen. Het resultaat is meegenomen, maar nauwe lijks van belang". Verrassend was dat Ruud Brood gewoon meespeelde. Hij verving in de rust de licht ge blesseerde Voets. Brood, net terug van vakantie, was toch nog vlot tot overeenstemming gekomen met het RBC-be- stuur, reden genoeg voor Verel om hem gewoon mee te nemen naar Ekeren. Wim van der Steene en Cristel van Cam- penhout hadden nog te veel last van hun blessures en speelden derhalve niet mee. De opstelling van RBC: Brugel (46e minuut Mathijssen); Pijpers, Ma rio molenaar, van Ham, Kerstens; Johan Molenaar, Voets (46e minuut Brood), Jurgens, Bastiaansen; Ma theuse en Van der Laan (Vande- putte). WIM DE WAAL uit Axel toonde zich uitstekend op dreef in een amateurkoers met 40 vertrekkers in het Belgische Watervliet. Hij bolde er als tweede over de meet. JACKY FORTREI uit Bres- kens kwam in actie in een nieuwelingenkoers in Dender- windeke, waar veertig renners aan de start kwamen. Een massaspurt bracht de beslis sing en de Bressiaander werd .hierin vijfde. GUIDO DE SMIT legde beslag op de zesde plaats. iZAAMSLAG - In het Belgi sche Arendonck kwam de .Zaamslagse rallycrosser Fons Picavet aan de start in een landen wedstrijd België-Ne- derland. De VW Golf-rijder •tuitte in de reeksen constant op Gaston Hendrickx, een man die uiterst moeilijk te passe ren bleek, hetgeen voor Pica vet uiteindelijk de vierde, derde en tweede plaats ople verde, waardoor hij in de B- finale terecht kwam. Ook hier verliep de wed strijd niet bepaald vlekkeloos. Picavet werd door Ad Luyckx de bocht uit geramd en kon daardoor pas als laatste aan de achtervolging beginnen. •Het leverde hem uiteindelijk de veertiende plaats op. RILLAND-BATH - Op het Scheldecircuit te Rilland-Bath noudt de AEWBR zaterdag 13 Ivierde wedstrijd rally- t cross voor de strijd om de |clubtitels. Aan de start komen zoals gewoonlijk de volgende klas- formule I, II en III. De iwaimngen beginnen 's mor gens om tien uur en het eerste i«artschot klinkt om 12.00 uur. (ADVERTENTIE) vlieging van Nieuw-Zeeland tegen Argentinië kan Neder land aan het ticket voor Oviedo helpen, maar die kans is uiterst onwaarschijnlijk. Door de zege kwalificeerde Canada zich voor de volgende ronde, net als Joegoslavië eer der op de avond. Hoewel de basketballers voor hun laatste kans streden hun debuut op het wereld kampioenschap enige glans te geven, gebood de realiteit te zeggen, dat een zege tegen de Canadezen nauwelijks in het verschiet lag. Het vreemdelin genlegioen van Canada had de voorafgaande dagen soms oogstrelend basketbal gede monstreerd. Gebaseerd op een hoog tempo, een center van wereldklasse (Wilijer) en vin- gervaste schutters. Voor de pauze slaagde de ploeg van coach Harrewijn er in de motor van de Canadese ploeg flink te laten haperen. Bovendien was Wiltjer met zijn gedachten nog niet bij de wedstrijd en maakte hij zijn faam nauwelijks waar. Er ontstond een chaotisch duel met slecht spel van beide kan ten, waarin de inzet van Ne- Heyclenen (14) in duel met een Canadees. Rechts Esveldt. Fragment met de verloren wedstrijd van Oranje tegen Ca nada (79-96). - FOTO-ANP derland voldoende compensa tie bood voor de grotere bal vaardigheid van de Canade zen. Van Dinten (4), Smits (3) en Van Noord (3) maakten het team na de pauze kwetsbaar. Te kwetsbaar, bleek in de tweede helft. Wiltjer kreeg vrij spel en maakte in die fase duidelijk waarom hij de beste betaalde Canadese basketbal ler is. De blonde reus, die bij Barcelona 100.000 dollar per seizoen opstrijkt, drukte in het tweede helft 15 punten af. Scores: Nederland: Hagens 16, De Waard 11, Schilp 0, Van de Lagemaat 0, Smits 13, Heijdeman 11, Van Dinten 4, Griekspoor 0, E beitjes 2, Bottse 11, Esveldt 7, Van Noord 4. Canada: Kelsey 7, Simms 4, Pasquale 18, Turcotte 0, Kazanowski 16, Triano 18, Besselink 0, Herbert 3, Mun- gar 0, Hatch 3, Wiltjer 20, Meagher 7. Overige uitslagen: groep A: Brazilië- Griekenland 115-95 (56-45), groep B: Cu ba-Angola 81-53 (46-23), groep C: China- Ivoorkust 84-72 (48-35), groep D: Joego slavië-Argentinië 87-68 (40-41) Door Ton Koomen OOSTBURG - Zeeuwsch- Vlaanderen is een hippisch centrum rijker. In Oostburg werd enkele dagen geleden het prachtige hippisch cen trum 'De Brugse Vaart' offi cieel geopend en dat bete kent een aanwinst voor rui- tersport-minded Zeeuwsch- Vlaanderen. Het centrum herbergt tevens de Nelson Pessoa Club. De eigenaar van De Brugse Vaart, Groep Devos uit het Belgische Aal ter, slaagde er namelijk in de in België woonachtige Bra ziliaanse wereldrecordhou der Nelson Pessoa te strik ken. Pessoa zal in Oostburg zijn hoofdkantoor, trai ningscentrum, stages en in ternationale concoursen lei den. Een hippisch centrum waarin duidelijk op zowel Belgische als Zeeuwse rui ters en amazones zal worden gemikt in de toekomst. Alex Devos, woordvoerder van de Groep Devos: „Het is eigenlijk vrij snel beslist. Ik kwam voor een pony voor mijn zoontje naar de Brugse Vaart en hoorde dat de ma nege te koop stond. Heb met een beslist dat dit het was. Het hippisch centrum ligt in een uniek stukje natuurge bied op slechts enkele kilo meters van Knokke, Cad- zand en Sluis en binnen straal van minder dan een uur van Brussel, Antwerpen en Rotterdam. We wilden de zaken groots aanpakken. Als je iets doet, moet je het goed doen. Toppers aantrekken. Daarom zijn we blij dat we Nelson Pessoa hebben kun nen contracteren. De Nelson Pessoa Club is een uniek project in Europa, zowel wat concept als infrastructuur betreft. Het is een compleet en exclusief ontmoetings centrum voor ruiter en paard. Het hippisch centrum richt zich zowel op Neder landse als Belgische ruiters en amazones, die aan zich zelf en hun paard aparte en hoge eisen stellen." Er zijn volop mogelijkhe den in De Brugse Vaart. Alex Devos: „Er kunnen springlessen worden ge volgd, die gegeven worden door de Braziliaanse wereld recordhouder Nelson Pessoa en de Belgische kampioene Evelyne Blaton, meiüessen door topmenner Ysbrand Chardon, dressuuronder- richt door de Nederlandse specialist Theo van Keken en er zijn voorts verschil lende erkende 'Deurne-in- structeurs' voor beginnende en gevorderde ruiters. Te vens zijn er mogelijkheden voor meerdaagse stages en er zullen internationale con coursen worden gehouden." De Brugse Vaart kan ge rust een 'compleet centrum worden' genoemd. Zo is er een binnenmanege, twee buitenpistes, een military- terrein, dressuurterrein, drie springparkoersen, een ren baan met een lengte van 2000 meter, een menterrein, polo- veld, gelegenheid voor bui- tenritten en pensionmoge lijkheden voot paarden. Het centrum is tevens de thuis haven voor de paarden van Nelson Pessoa en Evelyne Blaton. De in Rio de Janeiro gebo ren Braziliaan Nelson Pes soa, woont sinds 1961 in Europa. Aanvankelijk in Geneve, vervolgens in Chan- 7 Nelson Pessoa in actie. De Braziliaanse wereldrecordhouder geeft zelf springlessen in De Brugse Vaart in Oost burg. - foto de stem tilly en sinds vier jaar in Brussel. Pessoa, die momen teel tevens een huis gehuurd heeft in Sluis, om dicht bij De Brugse Vaart te zitten, bleek meteen enthousiast voor De Brugse Vaart. „Een unieke gelegenheid om top sporters bij elkaar te krij gen. Een geweldig centrum," zegt Pessoa, die in 1974 pro fessional werd. Pessoa is een klinkende naam in de internationale ruitersportwereld. Op 16-ja- rige leeftijd werd hij voor het eerst springkampioen van Brazilië en heeft nu al meer dan tien nationale ti tels op zijn naam staan. Hij was de jongste ruiter die ooit aan de Olympische Spelen heeft deelgenomen (Stock holm 1956). Zijn erelijst ziet er formidabel uit: gouden en zilveren medaille op de Pa- raméricains in 1968; kam pioen van Europa in 1968; twee keer internationaal kampioen van Frankrijk en West-Duitsland; tweede tij dens de strijd om de wereld beker in 1984 en hij startte dit jaar zijn vijfentwintigste internationale jaar met een overwinning in Palm Beach. Nelson Pessoa, wereldre cordhouder met een sprong van 2.33 meter - Longchamp in 1983 - bereidt zich mo menteel in Oostburg voor op de wereldkampioenschap pen in Aken, Hij is captain van de Braziliaanse springe- quipe, die zich op dit mo ment samen met de Spaanse en Argentijnse ploegen voor Aken in hippisch centrum De Brugse Vaart bevinden. Het management van De Brugse Vaart, waar ook een landelijke rij vereniging en ponyclub van start gaat, be reidt in samenwerking met Nelson Pessoa momenteel een groot internationaal concours hippique voor, dat in de derde week van sep tember moet worden gehou den. Pessoa: „Dat wordt een groot evenement, waaraan door ruiters en amazones van een zevental landen wordt deelgenomen. Het wordt voor de Belgische en Nederlandse ruitersportlief hebbers en vooral die in Zee land en Vlaanderen een unieke gelegenheid de gro ten in eigen streek aan het werk te zien." Vergevorderde plannen zijn er voorts een polowed strijd te houden tussen En gelse topclubs. Deze wed strijden gaan naar alle waarschijnlijkheid in het voorjaar van 1986 door. Alex Devos: „We bestuderen op dit moment de mogelijkhe den voor de organisatie van de strijd om een Super-cup voor winnaars van grote toernooien. Nevenactivitei ten krijgen in de toekomst eveneens alle aandacht. Nu reeds zijn er ideeën een avondconcert te laten sa menvloeien met dressuurde- monstraties en wordt er ge dacht aan folkloristische steekspelen. De Nelson Pes soa Club zal ook regelmatig zijn deuren openen voor kunstexposities, zodat sport en cultuur in Oostburg ook daadwerkelijk hand in hand zullen gaan." ZOUTELANDE - Toon van der Steen boekte woensdag avond in Zoutelande zijn acht ste overwinning in dit seizoen. De renner uit Bruinisse klopte in de eindsprint gemakkelijk zes medevluchters. De beslissende fase werd in geluid met nog ene kleine twintig kilometer te gaan. Op het vinketouw sprongen toen Van der Steen, Ton Akker mans, John de Crom, Hennie Rovers, Kees de Nooyer en Pierre Raas. Patrick Bol zag nog tijdig het gevaar in en wipte dan ook in de lift. Dit ze vental dwong in feite een snelle beslissing af door 25 se conden winst te pakken. Als jagers dienden zich nog wel aan Peter van de Klun- dert, Tommy Post, Willem- Jan van Loenhout en Kees Vleugel, maar een echte vuist kon dit viertal niet meer ma ken. Het restant van het veld was toen reeds geklopt. In het eerste koersuur was er weinig te beleven voor de circa vijf duizend toeschouwers. Pas na vijftig kilometer stak Peter van de Klundert de lont in het kruit en maakte een gaatje. De Brabander draafde ronden lang voorop met een maximale winst van 23 seconden maar toen onder andere Kees de Nooyer, Pierre Raas en Toon van der Steen het tempo op voerden zag Van de klundert het niet langer meer zitten en werd hij ingelopen. De renner uit Hoogerheide stak wel de leidersprijs op zak. De bloe men gingen zoals verteld naar Toon van der Steen die in de eindsprint zijn concurrenten met diverse fietslengten ach ter zich hield. Uitslag: 1. A. van der Steen (Brui nisse) 100 km. in 2.21.17, 2. T. Ak kermans (Zevenbergen), 3. J. de Crom (Hoogerheide), 4. P. Bol (Hoeven), 5. H. Rovers (Roosen daal), 7. P. Raas ('s-Heerenhoek), 8. op 16 sec. P. van de Klundert (Hoo gerheide), 9. T. Post (Oosterhout), 10. W. J. van Loenhout (Nieuw Vossemeer), 11. C. Vleugel (Wemel- dinge), 12. op 27 sec. A. Verplanke (IJzendijke), 13. J. Goedendorp (Oudenhoorn), 14. F. Zijlmans (Oud Gastel), 15. H. Vis ('s-Gravenpol- der), 16. J. Nieuwkoop (Roosen daal), 17. F. Franse (Kwadendam- me), 18. F. Rijeveld (Dordrecht), 19. J. Bol (Hoeven), 20. C. Tak (Oud Gastel). MOSKOU (TASS) - De Russin Erika Saloemae heeft gisteren tijdens de wielerwedstrijden van de Vriendschapsspelen in Moskou op de baan van Kry- latskoye het wereldrecord op de 200 meter met vliegende start verbeterd en gebracht op 11,489 seconden. Het oude wereldrecord stond sedert vorig jaar met 11,494 seconden reeds op haar naam. Saloemae verbeterde het record in de kwalificatie- ritten. Van onze speciale verslaggever AKEN - De West-Duitse ruiter Paul Schockemöhle is het WK in zijn eigen land goed begonnen. Het eerste onderdeel, een jachtconcours werd een prooi voor de telg van de beroemde ruiterf amilie. Uitslag eerste onderdeel, een jachtspringconcours (700 meter, 14 hinder nissen, 17 sprongen, toegestane tijd 105 seconden, maximale hoogte 1,50 meter); 1. Paul Schockemöhle (WD1) met Deister, 84,96 seconden 0 straf punten voor de wereldtitel), 2. Conrad Homfeld (Vst) Abdullah 86,74 (0,89), 3. Michael Matz (Vst) Chef 89,09 (2,07), 4. Malcolm Pyrah (Gbr) Ang- lezarke 89,23 (2,14), 5. Nick Skelton (Gbr) Apollo 92,72 (3,88), 6. Katie Mona- han (Vst) Amadia 92,80 (3,92), 7. Jorge-Fernando Hernandez (Mex) Aldila 93,00 (4,02), 8. Ian Millar (Can) Big Ben 93,38 (4,21), 9. Pierre Durand (Fra) Jappeloup de Luze 93,57 (4,31), 10. Jeff McVean (Aus) Fürst Z 95,51 (5,27), 20. Rob Ehrens (Ned) Oscar Drum 100,59 (7,82), 29. Emile Hendrix (Ned) Optie Een 10637 (10,71), 31. Wout-Jan van der Schans (Ned) Olympic Tref fer 107,07 (11,06), 37. Piet Raymakers (Ned) Jogger 109,35 (1230). Lan- denklassement na één onderdeel: 1. Verenigde Staten 6,88 strafpunten, 2. Groot-Brittannië 12,69, 3. West-Duitsland 18,27, 4. Frankrijk 19,82, 5. Ca nada 24,88,6. Mexico 28,30,7. Nederland 2939,8. Italië 30,72,9. Zwitserland 37,42,10. Oostenrijk 41.23. Von onze sportmedewerker WESTDORPE - Van ver ging Lepoeter uit Oost-Souburg de sprint aan. Zonder echt be dreigd1 te worden, kwam hij zegevierend over de meet in de veertig kilometer lange koers voor C-trimmers in Westdor pe. De zege van de kleine man van 'de overkant' was er een van allure. Eerder had Lepoeter name lijk al kans gezien solerend aan te sluiten bij een kwartet renners dat de kuierlatten had genomen. Bij deze vier man op kop een drietal rappe Belgen, te weten Willems, d'Hont en Moens. De vierde man was Bosma uit Philippine. Deze vijf op kop gingen de finale in, omdat mannen als Cloetens en Harms of geen kans kregen weg te koihen. Uitslag C-trimmen: 1. J. Lepoeter, Oost-Souburg; 2, F. Willems, Wachtebe- ke; 3. R d'Hont, Assenede; 4. L. Moens, Ertvelde; 5. J. Bosma, Philippine; 6. W. de Feber, Hoek; 7. D. de Clerck, Brugge; 8. G. van Damme, Eksaarde; 9. R Cloe tens, Brugge; 10. R Heyboer, Terneuzen; 11. M. Dieleman, Zaamslag; 12. E. de Schrijver, Lamswaarde; 13. R van Baele, Brugge; 14. P. van Goethem, Koewacht; 15. P. Bouvrê, Vogelwaarde. Jeugd 10-12 jaar: 1. G. van Damme, Kluisbergen; 2. W. van de Berghe, Axel; 3. C. Dierickx, Lochristie; 4. P. Savbo, Assenede; 5. G. de Jonge, Melsele; 6. D. Schout, Sas van Gent 12-15 jaar: 1. J. van Cadsand, Westdorpe; 2. R Lybaert, Sluiskil; 3. J. Dey, Maldegem; 4. A. van de Abeele, Westdorpe; 5. A. de Mey, Westdorpe. Op zee wordt doorgaans op de bodem gevist. Zwaar lood moet het aas daar houden vxiar de vis zit, aan de grond. Op die manier worden vooral platvissen en enkele pelagische vissoorten als ka beljauw en wijting gevan gen. Veel sportvissers vragen zich terecht af hoe het komt dat veel vissoorten die wel in de netten van het beroep te rechtkomen niet door henge laars worden gevangen of slechts sporadisch in de vangsten te zien zijn. De ver klaring is eenvoudig. Op de eerste plaats vissen sportvis sers minder ver weg. Grote schepen mogen niet eens buiten de 20-mijlszone vis sen. Kleine boten die het wel doen, vangen dan ook wel degelijk meer andere vis soorten. Experimenteren Bovendien zijn er heel wat vissen in de Noordzee, die nauwelijks met een bodem- tuig kunen worden gevan gen. Goed voorbeeld daarvan is de geep, zowat de enige vissoort die met de dobber wordt belaagd door onze sportvissers. Zeebaars, pol lak, koolvis, haring, maar ook zeeforel, haai (ook vlak bij onze kust, maar nimmer intensief bevist) zijn de soor ten die in aanmerking ko men voor het dobbervissen. Sportvissers uit het Rotter damse hebben onlangs bewe zen met schuifdobbers (groot formaat snoekdrijver) kabel jauw en platvis te kunnen vangen. Daarover staat een uitgebreid artikel in één van het laatst uitgegeven 'Sport vissersjournaal', vóórdat dit blad opging in Het Visblad van de NWS. Wat is er trouwens op te gen eens wat te experimen teren met het dobbervissen langs de dijken en in de Schelde of op het Wad. Niets, want wel degelijk worden botten, paling, schollen en andere vissoorten op deze wijze buitgemaakt. Groot voordeel van de dobbervisse rij: men heeft minder last van wier en het dus DE me thode voor ondiep wierrijk Wadwater of in de Ooster- schelde. Men kan op het strand de paalhoofden af- centimeteren, zoals de kop- pen van rivierkribben wor den afgevist door voornvis sers. Dat gaat als het volgt in zijn werk. Men neemt een forse Franse snoekdrijver met centraal gat. Men lijmt in dat gat een krimpkousje, zodat het gat smaller wordt. Een stuitje op de lijn zorgt voor de dieptestelling, een schuifloodje onderaan zorgt voor het op diepte komen van het aas. De aaslijn neemt men lang en dun. Voor plat vis niet meer dan 22/100, geep zelfs maar 15/100, voor kabeljauw enz. wat dikker, maar nimmer veel meer dan 30/100. De haakgrootte past men aan aan de soort vis waarop men vist. Het vissen gaat als het volgt. Men vist gewoon met de stroom mee! Wil men te- genstrooms vissen dan kan dat, maar dat vergt veel lood en een aantal meters over dreven diepte-instelling. Men kan op deze wijze wel degelijk vanaf dijk en strand vissen, maar eigenlijk nog veel beter vanaf een boot. Het aas laat men zachtjes over de bodem huppelen, over een wrak heen of tussen steen- stort door. De kans is haast 100%, dat er vis toehapt, om dat het aas, forse zager, kluit zeepieren of stukje vis zo op natuurlijke wijze in het wa ter zweeft. De dobber gaat onder met een forse ruk,, of verdwijnt doodgewoon alsof de boel vastloopt. Bij een goede dieptestelling kan men zich daarin nauwelijks vergissen. Slikbodems en zandplaten zijn haast overal vrij vlak. Soorten als zee baars, tarbot, baaitjes en grote platvissen kunnen zo beter worden opgezocht en bevist Wellicht doet U er in uw vakantie ook eens goed aan te gaan dobbervissen.

de Stem | 1986 | | pagina 9