Jelle Nijdam: pech op fataal moment ITB.V. VAN DE VELDE: „NOG NOOIT ZO Maria Canins gaat gewoon verder Bontempi: 4Ik kon niet verliezen9 ■iwjRFE, Andersen naar ploeg Guimard 7eRIT -201 km„ CHERBOURG TOUR VANDAAG TOUR MORGEN TOUR OP RADIO EN TV MY WAY BODY-LINE DONDERDAG 10 JUL11986 DE STEM HEIKANT OCCASIONS Door Hein Groothuis en Jean Nelissen. WESTBRABANDER VIERDE NEDERLANDSE UITVALLER PAGINA SPORT 1 T26 CHERBOURG - De gehele dag heeft gisteren de gele trui van Johan van de Velde aan een zijden draad gehangen. De Brabander had de pech dat er tussen Villers-sur-Mer en Cher bourg vanaf de start enorm hard gereden werd. Tegenslag Jacht 8eRIT Echte ploeg 10.7.86 i Martinya$t^§§ï \Bricquebec^~ JE LEKKER VOELEN EN AFVALLEN EN JE CONDITIE MOEITELOOS VERBETEREN 1 uor BODY LINE ss 7 uur FITNESS Meerwijk 35 - Breda (Hoge Vucht) 078-877557, AUTO'S EN MOTOREN is ple,n 29 Zaamslag 55 Tel 01153-1781 Alfa Sud Sprint1984 Mitsubishi Lancer1984 Talbot Horizon 1.31983 Volvo 340 DL1983 Opel Kadett 1.2 S1982 Peugeot 505 GL1982 Honda Civic 5-drs1982 Fiat 1321981 Opel Kadett1980 Mitsubishi Lancer1979 BMW 3181979 gfalbot Horizon1979j Geel aan een zijden draadje CHERBOURG - De tweede Tour van Jelle Nijdam heeft maar zes dagen mogen duren. De 22-jarige Zundertenaar die vorig jaar bij zijn debuut Pa rijs haalde, werd gisteren sa men met de Fransman Esnault en de Italiaan Ferraro uit de strijd genomen, omdat zij ge drieën vele minuten na het sluiten van de tijdeontrole door de finish gingen. Nijdam, die flink de pest in had, werd het slachtoffer van een combinatie van pech en bijzondere omstandigheden. „Ik reed op een bijzonder on gelukkig moment lek, na on geveer 50 kilometer, toen de kopgroep met Hinault net weg was. Ik kreeg snel een ander wiel, maar dat maakte in dit geval niets uit. Ik ben amper meer tussen de auto's geweest, doordat ze van voren als gek ken reden. Normaal wordt zo'n groepje vrij snel terugge pakt. Toevallig lag dat nu even anders. Er werd de hele tijd gejaagd emn daardoor was ik kansloos om terug te komen. Ik heb heel lang alleen gereden. Later kreeg ik gezel schap van Ferraro en Esnault Met hen er bij was er ook geen beginnen aan, met steeds die wind op kop. Het is wel uiterst lullig om er op zo'n manier uit te vliegen. En ook nog nu ik er net een beetje aan het doorko men was. Van die slijmtoe- standen heb ik nu niet zo veel last meer. Ik reed ook goed vandaag. Voordat ik die lekke band kreeg, had ik een paar 'catches' (tussensprints, red.) voor Solleveld aangetrokken". Jelle Nijdam nam het Kwantum-ploegleider Jan Raas allerminst kwalijk dat die geen ploeggenoten had la ten wachten. „Ik heb er alle begrip voor dat hij geen jon gens heeft laten afzakken. Was dat wel gebeurd, dan wa ren die mannen gegarandeerd ook te laten binnen geweest. In deze snelle rit viel er voor een enkeling en een klein groepje niets te redden". 's Morgens bij de start in Villers-sur-Mer had Nijdam nog glunderend rondgelopen. Hij was dus verlost van zijn ademhalingsmoeilijkheden en bezoek van de huw.:.. Voor het eerst in 57 jaar ein digde een etappe van de Ronde ran Frankrijk in Cherbourg, dat begin deze eeuw vijftien teer finishplaats was. Guido Bontempi werd de opvolger ran de beroemde Andre Le- pteQ, de laatste winnaar in i-herbourg. De Baskische afscheidings beweging ETA heeft een actie aangekondigd bij de passage an de Ronde van Frankrijk ra?1 de Pyreneeën. De eerste nJteneeënrit gaat dinsdag van ayonne naar Pau, de tweede woensdag van Pau naar Lu- ohon. Johan van de Velde is de der- hende gele-truidrager met de Nederlandse nationaliteit. Hij werd de opvolger van Adrie van der Poel die op 2 juli 1984 een dag het geel droeg. Van onze speciale verslaggevers GRANVILLE - Maria Canins, vorig jaar glorieus winna res van de tweede uitvoering van de Ronde van Frank rijk voor dames, is gisteren bij de proloog van de vrou wentour in Granville op dezelfde voet doorgegaan. De Italiaanse startte in het geel en bleef er ook in, al voorspelde '1a mama' aanvankelijk nog een verlies van een handvol seconden ten opzichte van de concurrentie. De 37-jarige Canins legde echter het 2.2 kilometer lange parkoers als een volleerd achtervolgster af in 3 minuten en drie seconden. Op de eindstreep had ze één tel voor sprong op de Francaise Jeannie Longo, de favoriete voor de proloog. Valerie Simonnet werd derde. Beste Neder landse in de tijdrit was Mieke Havik. Ze werd vijfde op vier seconden van de winnares. De uitslag van de proloog is: 1. Maria Canins (Ita) 2.2 km in 3.03,2. Jeannie Longo (Fra) op 0.01, 3. Valery Simonnet (Fra) op 0.02, 4. Inge Thompson (VSt) op 0.03,5. Mieke Havik (Ned) op 0.04,6. Na thalie Pelletier (Fra) z.t, 7. Marie Hölher (Zwe) op 0.05. 8. Paula Westher (Zwe) z.t., 9. Evelyne Müller (Zwl) z.t., 10. Petra de Bruin (Ned) op 0.06,16. Heieen Hage op 0.07. Van onze speciale verslaggever CHERBOURG - De Deense profrenner Kim Andersen gaat er van uit dat hij niet langer dan vier maanden geschorst zal zijn voor zijn dubbele dopinggeval dit seizoen en dat op 16 augustus de competitie kan hervatten. Andersen werd niet met zo veel woorden ont slagen door zijn sponsor Bernard Tapie van de ploeg Hinault, maar hij kreeg geen salaris meer overgemaakt. Intussen kreeg hij wel aanbiedin gen van twee andere Franse ploegen voor het volgende seizoen. Het is waarschijnlijk dat hij de formatie van Guimard boven die van Thevenet zal verkiezen. Andersen werd op do ping betrapt in de Waalse Pijl en de Ronde van Noord-West Zwitserland en bleef daardoor uit de Ronden van Italië en Frankrijk. Intussen heeft hij een laboratorium in Zwitserland laten uitzoe ken in welk product uit zijn medicijntas de ver boden efedrine zat. An dersen is op het ogenblik in volle voorbereiding op het wereldkampioen schap in Colorado Springs. De Deense bond heeft toegezegd hem te zullen selecteren. koesterde grote plannen voor de resterende vlakke etappes voor de bergen. „Het gaat weer prima met me", sprak hij met een brede lach. Vijftig ki lometer na het vertrek verging Nijdam het lachen. Assistent ploegleider van Kwantum, Van der Schueren vertelde: „Jelle kwam in de volle wind te zitten, terwijl het peloton wel tachtig per uur reed. Het was onbegonnen werk". Jelle Nijdam: lek gereden op een totaal verkeerd moment. - FOTO DE STEM/BEN STEFFEfl igt U als U Uw onder- i van De Stem Van onze speciale verslaggever De 200 kilometer door Normandië werd afgeraasd met een gemiddelde snelheid van bijna 42 kilometer per uur. Van de Velde zelf was nog niet hersteld van de enorme inspanning, die hij zich ge troost heeft om de gele trui te pakken. Hij bereikte welis waar in de schoot van het grote peloton de eindstreep, maar vertelde na aankomst: dat hij een van de moeilijkste dagen in zijn loopbaan had doorgemaakt. „Ik werd wel tien keer ge lost toen het peloton in stuk ken brak. Het heeft veel wils kracht gekost om de gaten dicht te rijden". Twee keer kwam zijn gele trui echt in gevaar. Na 50 kilo meter sprintte Bernard Hi nault weg. Hij kreeg in zijn wiel de halve ploeg van Carre- ra, inclusief Stephen Roche mee. Plus nog wat krijgers van diverse pluimage en ...drie ploegmakkers van Van de Velde die natuurlijk geen trap teveel deden. Lubberding, Van Lancker en Nulens konden echter niet voorkomen dat de kopgroep van 12 onder impuls van Hinault, Roche, Maechler, Schepers, Peeters, Solleveld en Vandenbroucke vlot ander halve minuut voorsprong nam. gezien dat de ploeg van Fignon zich letterlijk stuk reed op de Brabander. Tientallen kilome ters lang had de ploeg van Fignon enorm veel werk ver richt in de volle wind en die inspanning woog zo zwaar dat de mannen uitgeput de finish bereikten. Daarom vond Hi nault gisteren pa 50 kilometer de tijd gekomen om de ploeg van Fignon opnieuw op de knieën te krijgen. Zeventig kilometer lang duurde de jacht eer Laurent Fignon uiteindelijk Hinault in zicht kreeg. Johan van de Velde kon op dat moment op gelucht ademhalen. Zijn ploeg was buiten het strijdgewoel gebleven en had de Franse kemphanen laten uitrazen. Op 35 kilometer voor Cher bourg werd de ploeg van Post echter zwaar op de proef ge steld. Na een spervuur van de marrages ontsnapten bij de voorlaatste tussensprint vijf man onder wie de gevaarlijke Italiaanse reus Guido Bon tempi, met een achterstand van 1.39 de best geplaatste on der de koplopers Bernaudeau, Sergeant, Pagnin en Garde. Johan van de Velde in het geel. De Westbrabandfer had het gisteren beslist niet gemakkelijk. - fotoanp Van onze speciale verslaggevers CHERBOURG Met de klassieker Gent-Wevelgem en vijf etappezeges in de Ronde van Italië op zijn visitiekaartje moest de Italiaan Guido Bontempi een van de voornaamste jagers op de dagprijzen voorstellen. 'De Buffel' wachtte de eerste dagen geduldig massasprints voor de eerste plaats af. Er kwam er niet één. Na zes dagen had Bontempi er genoeg van. „Als er steeds groepjes weg zijn, moet ik maar een keer mee zijn". De Italiaan sloot aan in de goede vlucht op weg naar Cherbourg en won de sprint van het vijftal van kop af met een ongewone superioriteit. „Tegen deze mannen kon ik niet verliezen", verklaarde hij. „Eigenlijk kon niemand mij kloppen, want ik train altijd tegen zo'n heuvel als deze op". Voor Bontempi was de Tour op de zesde dag al geslaagd. „Ik hoef maar een etappe te winnen", zei hij voor de start. In tegen stelling tot zijn eigen land was Bontempi nooit succesvol in Frankrijk. Hij startte twee keer eerder in de Tour, maar won nooit een etappe. Dit jaar is zijn topjaar geworden, nadat hij overging tot de ouderwetse trainingsmethode en zich voordu rend onder de meest geavanceerde medische controle stelde. De gigant was groots in de voorjaarswedstrijden, de Giro d'Italia en, als bekroning, ook in de Tour de France. De erelijst van de 26-jarige Guido Bontempi is: prof in 1981, vier zeges, waarbij twee etappes Ronde van Spanje; 1982: vier zeges, waarbij een etappe Ronde van Italië; 1983: tién zeges, waarbij twee etappes Ronde van Italië; 1984: vijf zeges, waarbij Gent-Wevelgem en een etappe Ronde van Italië; 1985: vier zeges; 1986: 2e proloog Tirreno-Adriatico, 15e Milaan-San Remo, le Reggio Calabria, le Gent-Wevelgem, le zevende, le tiende, le elfde, le dertiende en le zeventiende etappe plus le puntenkla- sement Ronde van Italië, le zesde etappe Ronde van Frankrijk. Guido Bontempi wint zijn eerste Tour-etappe in zijn al met successen rijk beladen wielercarriêre. - fotoap 11.7.86 ST-HILAIRE- DU-HARC0UÊT ■James Loges- J"*j&Marchis I Louvigné FTremblay OLilfré [Noyal-sur-Vilaine iJanzé 204 kill tlhourielXl Ba \>ChSteaubriant #nCarquefou 5NANTES t u het dan. Als u ruim- een van onze kantoren astuurt, dan garanderen relicitatiedienst pakket met en reductie- erkartikelfa- Op 12 kilometer voor Cher bourg was Van de Velde zijn gele trui kwijt. Onder impuls van Bontempi joeg de kop groep toen twee minuten voor het peloton uit. Op dat moment verschenen vijf Panasonic's op kop van het peloton en begonnen aan een indrukwekkende achter volging. Lubberding, Van Lancker, Nulens, Anderson, Planckaert reden voor wat ze waard waren en zienderogen liep de voorsprong van Bon tempi c.s. terug. „Ik kon de mannen niet helpen en dat was heel vervelend, want ik had dikke benen", vertelde Van de Velde, „maar de ploeg Heeft woord gehouden. De mannen hadden beloofd voor de gele trui te vechten en dat hebben ze gedaan. Toen ik zag hoe hard er voor mij gewerkt werd, kwam ik er zelf ook weer een beetje door". In Cherbourg won de beres terke Bontempi weliswaar de etappe, maar nog geen minuut na de Italiaan denderde de grote groep met Johan van de Velde over de streep. Hij blijft dus in het geel en krijgt dus een nachtrust er Bij om reser ves op te doen. „Het was vandaag een ge weldige ervaring om in de gele trui te rijden", zei hij, „ik heb gemerkt dat op de campings in Normandië veel Nederlanders verblijven. Ik ben onderweg enorm aangemoedigd en dat was ook wel nodig, want ik heb zelden zo veel pijn geleden om het tempo van het peloton te volgen. Een voordeel is dat onze ploeg weer een echte ploeg is geworden. De mannen weten nu waarvoor ze rijden. We hebben de twee belang rijkste truien in handen, de gele van mij en de groene van Vanderaerden. Die brengen elke dag een paar duizend gul den op. Het is dus de moeite waard om er een inspanning voor te doen". Het tempo schommelde voortdurend rond 50 kilometer per uur. Er werd zo hard gere den dat de ongelukkige Jelle Nijdam, die midden in de jacht een lekke band kreeg, nooit meer kon terugkomen, on danks het feit, dat hij vrij snel een ander wiel kreeg. Nijdam bereikte de streep met 36 mi nuten achterstand en werd met zijn metgezellen Esnault en Ferraro uit de wedstrijd genomen. In het brandpunt van de vlucht van de twaalf, stond de zenuwenoorlog die ontketend is tussen de twee Franse favo rieten Hinault en Fignon. De dag er voor tijdens de vlucht van Van de Velde, had Hinault TELEVISIE Nederland II: 15.40 Tour de France; 18.45 Tour de France. BRT 1:15.40 Tour de France; 18.45 Tour de France. D RADIO Radio 1: 16.02 Radio Tour de France.

de Stem | 1986 | | pagina 7