SEVESO TIEN JAAR NA DE DIOXINERAMP Schoonmaak gifvervuiling nog steeds niet klaar 'Opvolger' Bourguiba moet corruptie aanpakken! Turks-Cypriotische leider daagt VN uit E even. UITBLAZEN Rakettenpr< 'Medische wereld moet zoeken naar normen euthanasiebeleid' Foute Nede niet over een kam te Herkomst c [nog niet du stichting ga/. tot ontploffin Troep op de stoep VOORZITTER ARTSENORGANISATIE KNMG: Heerlen wil vier tor DONDERDAG 10 JUL11986 ACHTERGROND T5 PAGINAI DONDERDAG 10 JUL119 m 'OORLOGS-ER VAh EX- GEVANGENISL ®V staaf in WIM KOCK de HET voordeel van het wonen in een kleine stad is dat zoveel mensen met je meeleven. Toen ik bij de slijter bin nenstapte om mijn, onver wacht op een doorde weekse avond duchtig aangesproken, drankvoor raadje aan te vullen, zei vrouw bij de kassa: „Zorg maar gauw dat je thuiskomt, want je vrouw zit op het trottoir te zwoegen. Ik heb al tegen haar gezegd dat ze dat niet moet doen. Dat de gemeente het hoort te doen." Hoewel ik enigszins schrok van die alarmerende aanspo ring liep ik toch eerst even naar het schap met jenever. Je kunt tegenwoordig niet zonder drank zitten. Het is lang gele den dat mensen die op bezoek kwamen het heel gewoon von den dat ze alleen maar koffie kregen, ook als ze lang bleven. Zelf heb ik het ooit meege maakt dat we om een uur of half ^én nog niet waren uitge praat en dat de gastvrouw daarom een nieuwe pot koffie ging zetten. Dat kan nu niet meer en het zal straks zo mogelijk nog min der kunnen. Ik zie dat aan mijn kinderen. Vooral de jongste heeft een zeer omvangrijke kring van jongelui die hij on veranderlijk zijn vrienden en vriendinnen noemt. Het grijze, gemakkelijke en meer vrijblij vende segment kennissen ken je op die leeftijd nog niet. Iemand is je vriend(in) of hij/zij is niet. Sinds het schooljaar nog slechts uit enkele weken van schoolonderzoeken leek te be staan en inmiddels de vakantie erop gevolgd is, kunnen ze op alle uren van de dag binnenval len. Ze zitten nog niet op hun achterste of mijn zoon vraagt al of ze iets willen drinken. En dat niet alleen hij laat ze ook kie zen. De gedachte aan thee of koffie komt in niemands hoofd op. Meestal kiezen ze cola. Aan Spa-rood, het watertje voor mensen die bij-god-niet-meer- weten wat ze moeten drinken Wat zal ik eens nemen?" Lang geaarzel. Herhaalde opsomming van wat er allemaal is. Voortge zet geaarzel en dan: „Och doe mij maar een Spaatje. Rood hé?" Want ze moeten natuurlijk ook nog aan de lijn denken.); aan Spa-rood dus zijn jonge mensen blijkbaar nog niet toe. Aan bier wel en menige jonge gast van mijn zoon kiest voor een flesje uit wat tot voor kort nog exclusief mijn kratje was. Ik heb hem al eens gezegd dat we niet in een café wonen. Dat hij z'n gasten 's-morgens om half elf heus geen keus hoeft te laten en kan volstaan met het aanbieden van een be ker koffie. Maar koffie schijnen ze alleen op het terras in de stad te drinken, raison van 2,50 per porseleinen vinger hoed. Met financiële argumen ten moet je niet bij ze aanko men, al zitten ze zelf altijd krap. Je hebt ze al zo vaak zon der mankeren uit de materiële nood geholpen dat ze dood een- t voudig niet geloven dat op ouderlijke ruggen geen geld groeit. Wat dat betreft ont breekt het barse bezoek van de deurwaarder of een dramati- IIIIIIIIIIIII1IIIIIIIII1IUIUI1II!IIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|IIIIIIIIII|I|I||I||||||||||||||||||T= sche huisuitzetting nog aan hun opvoeding. Vanmorgen aan tafel zei m'n vrouw nog: „Nu die kleine (hij meet bijna één meter 90) met vakantie is, merk ik het na een paar dagen al. Al die fris drank. Ze vond het niet nodig haar zin af te maken. „En dat bier", dacht ik. „Maar", zei ze toen, „je mist hem wel hé? Met al zijn herrie, z'n rommel en z'n aanloop." We wonen op een hoek en hebben dus aardig wat vier kante metertjes trottoir langs voor- en zijtuin. In de voegen van het trottoir groeit onkruid. Niet zomaar een beetje mos en kweekgras. Maar kniehoge planten. Herderstasjes, camille, graanachtige grassen en dan nog een rijke verscheidenheid aan kruiden waarvan ik de na men niet weet. Het is een sme rig gezicht. Een paar weken ge leden hebben we de rijen tegels die onmiddellijk aan onze tuin grensden zelf schoongemaakt. Het was rotwerk en de rest van het trottoir lieten we dus maar over aan de gemeenteman met de gifspuit. Maar die kwam als maar niet en al het onkruid stond al in het zaad te schieten. Toen ik thuiskwam met m'n fles zat mijn vrouw in elk geval niet meer op het trottoir, maar ik zag wel dat de grotere strui ken tussen de tegels vandaan gehaald waren. „Heb je het weer voor ze opgeknapt?" vroeg ik. „Is het je opgevallen dan?" was haar wedervraag. „Ja", zei ik, „maar ik wist eer lijk gezegd dat ik er op moest letten want ik had in de stad al gehoord dat je óp de stoep zat." „Nou, het was toch ook niet meer om aan te zien. Ik heb er alleen maar het ergste uitge haald en nu moet je eens naar de andere hoek kijken, dan zie je het verschil." Onze stad wil zichzelf in den lande gaan promoten. We zijn niet bekend genoeg en sommige Nederlanders, éls ze al ooit van ons hebben ge hoord, schijnen te denken dat onze stad in Gelderland ligt. Men heeft er een slagzin voor laten verzinnen die zegt dat je om onze stad niet heen kunt. Nou, waar je als inwoner van onze stad op de duur in elk ge val niet omheen kunt is dat on kruid in de woonwijken. Dan stroopt de burger zelf de mou wen maar op. Niet zozeer uit burgerzin, zoals vroeger in het dorp waar nog geen reinigings dienst bestond, maar uit schaamte voor de slordige troep rond zijn huis. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag.van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Gregor Saladin 10 JULI 1976, 12.37 uur. In de Icmesa-fabriek voor bestrijdingsmidde len in het tot dan toe volkomen onbekende Italiaanse dorp Seveso springt een ventiel als gevolg van een uit de hand gelopen chemische reactie in een produk- tieketel. Er ontsnapt een wolk gas die is besmet met 300 tot 500 gram 2,3,7,8-tetrachloorben- zodioxine, voor zover bekend de giftigste stof die ooit door mensen is gemaakt. Bijna 200 mensen worden ziek, 3.300 dieren sterven en 77.000 dieren worden af gemaakt. Seveso maakt geschiedenis als de eer ste plaats waar de mo derne industrie op grote schaal zijn tol heeft geëist. Intussen is het lijstje gegroeid met Bhopal en Tsjernobyl. Nu, 10 jaar later, lijkt het dagelijks leven in Seveso nauwelijks te verschillen van dat in andere steden en dorpen in Lombardije. Het schoonmaakwerk is echter w 5 I f*-r v -• i.V. W V»' A'"> 5**. r f* ;-ó V'; Dood.vee na de giframp in Seveso, tien jaar geleden. - FOTO ARCHIEF DE STEM nog steeds niet klaar en de bevolking leeft nog steeds in angst. „Het dioxine heeft zich niet alleen in de lever, maar ook in de hersens afge zet," zegt een verontruste burger. Tot nu toe lijken de gevol gen van het ongeluk voor de volksgezondheid echter te zijn meegevallen. In de eer ste dagen na het ongeluk kregen 193 mensen last van chlooruitslag, een huidaan doening die nu in alle geval len is genezen. Onder de 220.000 mensen in de omge ving die regelmatig worden gecontroleerd zijn tot dusver geen verhoogde cijfers ge vonden voor bepaalde ziek tes. Datzelfde geldt voor het aantal geboorte-afwijkingen en miskramen. Het onder zoek zal tot 1997 worden voortgezet om de schade op lange termijn vast te stellen. In de straten van Seveso spelen weer kinderen, op de bankjes voor de koffiehuizen praten oude mannen weer over voetbal en op de akkers staat weer groente. Alleen in het gebied dat destijds tot gevarenzone A werd gebom bardeerd zijn de gevolgen van het ongeluk nog direct zichtbaar. Twee groene heu vels vormen de plaats waar ongeveer een kwart miljoen kubieke meter besmet mate riaal (aaTde, planten en ste nen van afgebroken gebou wen) werd begraven. Het ge bied draagt nu de naam 'eikenpark', maar de toegang tot het met eikebomen be plante 'park' is nog verbo den. Even verderop wordt nog een nieuwe bovenlaag aangebracht op afgegraven grond die volgend jaar waarschijnlijk weer be bouwd zal worden. De Zwitserse chemie-reus Hoffman-La Roche, de eige naar van het bedrijf in Seve so, heeft na enige juridische touwtrekkerij het boe tekleed aangetrokken en de Italianen in totaal rond 300 miljoen Zwitserse frank aan schadevergoedingen betaald. Maar de zaak zal nog enige tijd slepen, want Gaetano Carro, de voorzitter van het comité van dioxine-slachtof fers, is van plan namens 300 mensen een civiele proce dure te beginnen om smarte- geld te krijgen. Luigi Meazza, de coördi nator van het bevolkingson derzoek, is op dit moment niet bereid uitspraken te doen over de gevaarlijkheid van dioxine. Wel stelt hij dat vast is komen te staan dat de stof voor dieren op korte ter mijn veel gevaarlijker is dan voor mensen. Giuseppe Reggiani, des tijds door La Roche aange steld als hoofd van het kli nisch onderzoek naar de ge volgen van dioxine, drukt zich duidelijker uit Hij stelt dat het onjuist is gebleken dat dioxine werd beschouwd als de giftigste stof die ooit door mensen was gemaakt. Hij stelt dat een tot twee na nogram TCDD per kilo li chaamsgewicht onschadelijk voor de mens is. Carro, die niet alleen voorzitter van het comité van slachtoffers is, maar ook sociaaldemocratisch ge meenteraadslid, zegt dat veel bewoners van de stad nog steeds bang zijn, on danks alle geruststellingen van de experts. Bij iedere ziekte die zich voordoet, denkt iedereen direct aan het ongeluk. Hij vertelt over een 20-jarige met een her sentumor, een 17-jarige met leukemie en een impotente man van 25. In het openbaar wordt in Seveso nauwelijks meer over de ramp gesproken. Cafébe zoekers praten over voetbal en vrouwen en de graffiti in de stad gaat over voetbal en politiek. Onder de opper vlakte leeft de onrust echter voort, want er zijn andere gevallen bekend van 'dioxi ne-gebruik', waarbij na lan gere tijd gevolgen zichtbaar werden. Tijdens de oorlog in Viet nam strooiden Amerikaanse bommenwerpers tonnen 'Agent Orange' uit over het land, een ontbladeringsmid. I del waarin in totaal 170 kilo dioxine was verwerkt. in| talloze ziekenhuizen in Viet, nam zijn de gevolgen ervan I te zien. En ook Amerikaanse piloten die met Agent Orange vlogen hebben in een aantal gevallen kanker ge. kregen. Hun processen tegen de staat stuiten al jaren op het argument dat een direct causaal verband tussen dio- xine en kanker en afwijkin. gen bij het nageslacht nooit wetenschappelijk is vastge- steld. Economisch en psycholo-l gisch hebben de ruim 17.000 inwoners van Seveso de ge- volgen van het ongeluk jarenlang moeten meedra-l gen. Na het ongeluk stortte de hele plaatselijke econo- mie in, omdat niemand in Italië nog produkten uit hetj plaatsje wilde kopen. In eerste jaren na het ongeluk I kwam het zelfs voor, zo ver telt Carro, dat mensen uit Seveso hun woonplaats moesten verzwijgen, om te voorkomen dat ze in cafés plotseling alleen aan de bar zaten. Een bewoner van de stad I belde ooit met de PTT in| Rome om een gesprek aan vragen met Australië. Toenl hij zijn woonplaats noemde was het antwoord: „Seveso? Maar woont daar dan nop iemand?" (ap Door Pieter Eggen PRATEN over normen voor een euthanasiebe leid kan alleen nut heb ben als de politiek de uitkomsten ook serieus neemt. Dat is de opvat ting van de Nijmeegse arts, Th. Derksen, die voorzitter is van de art senorganisatie KNMG. In het deze week eindelijk goedgekeurde regeerakkoord is het horen van de medische wereld een belangrijke sleu tel in de oplossing van het moeilijkste onderwerp dat het komende kabinet op zijn brood krijgt. CDA en WD spraken af dat het kabinet een poging in het werk zal stellen een euthanasiewet te maken, maar dat kan nog wel even duren. Daarom zal in de tus sentijd al geprobeerd worden normen op te stellen die voor rechtszekerheid kunnen zor gen. Volgens het regeerak koord moeten de ministers van Justitie en WVC met vertegenwoordigers en in stellingen uit de medische wereld 'zorgvuldigheidseisen vaststellen waaraan tenmin ste voldaan moet zijn om een beroep te kunnen doen op de algemene strafuitsluitings gronden'. Die moeten aan sluiten op de bestaande juris prudentie uit de inmiddels vele euthanasie-processen. De tekst uit het regeerak koord is in de WD als een kleine overwinning gevierd. Als er nu maar duidelijke normen komen, die de kans op strafvervolging verklei nen als er zorgvuldig is ge handeld, heb je in feite al wetspleging verricht, zo wordt in WD-kring gedacht. Het resultaat daarvan zou zo verreikend kunnen zijn, dat tot feitelijke wijziging van het wetboek van Straf recht niet eens meer zou hoe ven worden overgegaan. Zonder op politiek gevoelige tenen te trappen zou de euthanasie-praktijk van de laatste jaren zodoende oog luikend buiten bereik van het Openbaar Ministerie worden gebracht. Dat die hoop in WD-kring bestaat is niet verwonderlijk. Immers de liberalen hebben het laatste regeerjaar van Lubbers-I vaak spitsroeden moeten lopen voor hun vaak overhaaste en onhandige ge trek aan snelle en voortva rende wetgeving op dit ter rein. De normen voor een euthanasie-beleid dat be staat uit gedogen zijn in we zen al enkele jaren gegeven. De KNMG gaf in 1984 een in eigen kring nogal omstreden euthanasiebrief uit. Daarin staan de criteria die bedoeld worden al genoemd. Eutha nasie kan alleen gebeuren op uitdrukkelijk en herhaald verzoek van de patiënt; er moet sprake zijn van on draaglijk lijden en de arts die het verzoek is gedaan moet minstens enkele andere col lega's raadplegen. Is aan al die voorwaarden voldaan, dan - zo schreef de KNMG in 1984 - moet ook niet tot straf vervolging worden overge gaan. Er ontstaat dan rechts zekerheid voor arts, patiënt én nabestaanden. In wezen is er voor een be leid dat gericht is op het zoe ken van zorgvuldigheidsei sen niet meer nodig dan het formuleren van deze uit gangspunten. Maar het standpunt van de KNMG is zeker niét het enige. Er zijn genoeg artsen die het stand punt van de eigen koepel verwerpen en ook in me- disch-ethische kring lopen voldoende mensen rond die dit soort strafuitsluitings gronden uit den boze vinden. Een treffend voorbeeld daarvan leverde ook de staatscommissie onder lei ding van het lid van de Hoge Raad, mr. Jeukens, die ver deeld naar buiten trad. Ver deeld waren vooral de medi sche deskundigen uit de com missie, hoewel ook die in meerderheid een beleid van strafuitsluiting en recht vaardiging wensten. Het advies van die com missie vormde verleden na jaar de belangrijkste twist appel tussen CDA en WD. Het kabinet formuleerde uit eindelijk zelfs een voorstel (de 'proeve') dat weer afweek van wat de commissie had geadviseerd en nadrukkelijk afstand nam van het D'66- initiatief van Wessel-Tuin- stra én van de bestaande en nog net getolereerde prak tijk. Kabinetsvoorstel én Wes- sel-Tuinstra liggen voorlopig in de wetsgevingsijskast van de Raad van State, waar een advies wordt voorbereid over beide voorstellen. Dat advies en de voorstellen zullen uit eindelijk de basis moeten vormen voor wetgeving. Maar iedereen weet dat ook in het tweede-kabinet Lub bers de christen-democraten niet vreselijk veel haast zul len maken met wetgeving. Dat hoeft ook niet, zo lang de medische wereld samen met het kabinet naar normen op zoek gaat die kunnen standhouden tot het moment waarop wetgeving wel ge maakt wordt. KNMG-voor- zitter Derksen erkent dat het zoeken naar normen een bui tengewoon tijdrovende zaak kan zijn. „Uiteraard denken ook artsen, net als andere mensen, verschillende over deze zaak. Er zijn genoeg art sen die euthanasie altijd zul len afwijzen. Maar ook de politiek komt er niet uit De standpunten zullen niet te overbruggen zijn", aldus Derksen. Maar hoe, moet dan de vraag zijn, zullen de medici en de politici dan normen kunnen opstellen die zowel aan de bestaande praktijk (van enkele duizenden euthanasiegevallen per jaar) als aan de strafbaarstelling uit het wetboek van Straf recht tegemoet komen? Zal het gezoek naar criteria niet een alibi zijn om eventuele wetsvoorstellen met te meeil kracht tegen te kunnen hou-1 den? Weliswaar hebben CDAl en WD afgesproken dat het! kabinet binnen zes maanden I na ontvangst van de advie-j zen van de Raad van State I een standpunt (geen wets- voorstel of 'proeve') op tafel l te leggen, maar dat 'stand-1 punt' kan voorlopiger van I karakter worden naarmate! de discussies in de medische wereld over de wenselijkheid! van strafuitsluiting mindei| concreet worden. Anders zegd: als de medici er al dis-I cussiërend met het kabinet! niet uit komen, hoe moet het I kabinet dan een wetsvoorstel f formuleren. Laat staan dat I zo'n kabinet een voorstel van wet van één van beide coali tiegenoten (de WD) zou kunnen omarmen. Wat er in de tussentijd wel gebeurt is dat het rechters recht, dat in de euthanasie kwestie nu al ruim tien jaar f de praktijk kleurt, nog zeker geruime tijd normstellend zal blijven, terwijl de wetge ver (Tweede Kamer en rege ring) oude en steeds verder verouderde bepalingen uit i het strafwetboek overeind houden. TUNIS (AFP/DPA) - De slechte eco nomische toestand en woekerende corruptie zijn de voornaamste facto ren geweest bij de keus van de Tune sische president, Habib Bourguiba, om de econoom en belastingexpert Rashid Sfar te benoemen als vervan ger voor de lang dienende premier Mohamed Mzali. Dit menen diploma ten in Tunis. De 82-jarige president Bourguiba, die met zijn gezondheid tobt, verraste dinsdag door zijn grondwettelijke opvolger Mzali te ont slaan en hem te vervangen door de minister van economie en financiën, Rashid Sfar. De sinds 1980 in functie zijnde Mzali was tijdens het congres van de regerende Socia listische Destour-partij (PSD) in juni door Bourguiba nog gelauwerd als 'zoon' die hij 'vandaag en morgen' vertrouwde. De aftre dende prémier wordt er verantwoordelijk voor gesteld dat de Tunesische economie niet is gesaneerd, en de buitenlandse schulden tot rond 10 miljard gulden en het tekort op de handelsbalans tot rond 2 miljard gulden (1984) zijn opgelopen. De instorting van de olieprijzen, de sinds 1984 dalende inkomsten uit het toerisme en de door buurland Libië afgedwongen terugkeer van Tunesische ar beiders hebben geleid tot een groot tekort aan deviezen. Ernstige droogte leidde dit jaar tot slechte oogsten in Tunesië. De vervanging van Mzali door Sfar tekent de vastbeslotenheid van Bourguiba na een aantal schandalen de welig tierende corrup tie aan te pakken, menen diplomaten. Zijn eigen zoon, Habib Bourguiba jr., verloor in januari zijn kabinetspost nadat hij een func tionaris verdedigde die in verband werd ge bracht met corruptie. „De staat kijkt uit naar iedereen die openbare gelden en de nationale rijkdom misbruikt. Ik zal daarvan niet af wijken", verklaarde Bourguiba tijdens het PSD-congres. Het dagblad L'Action van de PSD noemde de 52-jarige Sfar, die de portefeuille van eco nomische zaken blijft beheren, woensdag „een voorbeeld van oprechtheid en integri teit, wiens beroeps en politieke loopbaan is gewijd aan het bewaren van de staats-fond- sen en het nationaal belang". Sfar, die als premier volgens de Tunesische grondwet de opvolger van Boruguiba zal f worden na diens overlijden, neemt het pre mierschap over in een tijd dat nog steeds on rust heerst op de universiteiten in het land. I De langdurige confrontatie met het machtige vakverbond UGTT is echter in het voordeel j van de Tunesische regering beslecht. De UGTT, waarvan de vroegere 72-jarige leider: Habib Achour gevangen zit, is weer op de lijn f van de partij gebracht. Maar of dat vol doende is om de ontevredenheid onder bevol king over de economische situatie in de hand te houden moet worden afgewacht. Oorzaak van de sociale onrusten in begin 5 1984 was een prijsverhoging van de eerste le- vensbehoeften. Het onderdrukken van de 'broodopstand' kostte volgens officiële cijfers 80 mensen het leven, andere bronnen spraken van ruim 200. Van onze redactie buitenland DE BLOKKADES die sinds eind vorige week de grensovergangen tussen het Griekse en Turkse deel op het eiland Cyprus hermeti sche afsluiten, vormen de ernstigste crisis sinds jaren op dit verscheurde eiland. De Turks-Cypriotische leider Denktash liet vrijdag de doorlaatposten tussen zijn eenzijdig uitgeroepen minis taatje, de Turkse Republiek Noord-Cyprus', en Zuid-Cy- prus, dat onder gezag staat van de internationaal er kende Grieks-Cyprische re gering sluiten. De maatregel was volgens Denktash een reactie op de 48 uur durende Grieks-Cyprische blokkade van de doorlaatpost in Nico sia tijdens het omstreden driedaagse bezoek van de Turkse premier Ozal aan Noord-Cyprus en de kritiek op dat bezoek van VN-func- tionarissen. Als gevolg van Denktash' stap werden on geveer 650 Deense en Oos tenrijkse VN-troepen in de Turkse zone afgesneden van hun hoofdkwartier in Nico sia. Na overleg met VN-verte- genwoordigers liet Denktash maandag weten dat de grensovergangen tussen beide delen op het eiland voor onbepaalde tijd geslo ten zullen blijven voor bui tenlanders, diplomaten en VN-troepen. Diplomaten en Grieks-Cyprische functio narissen zien in de actie van Denktash vooral een poging om een gelijkwaardige sta tus af te dwingen voor de Turks-Cyprische minder heid ten opzichte van de Grieks-Cyprioten (72 pro cent van de totale eilandbe volking). „Wij zijn bereid (met de Grieks-Cyprioten) als gelijkwaardigen te on derhandelen over de voor waarden waaronder de doorlaatposten weer kunnen worden geopend", zo zei Denktash zaterdag. Tot dusver is er nog geen officiële reactie gekomen van de Grieks-Cyprische re gering. Een hoge regerings ambtenaar liet wel weten dat de regering over bewij zen beschikt dat de actie was voorbereid en door Ankara goedgekeurd vóór het begin van het bezoek van Ozal. Turkije is het enige land dat de in november 1983 eenzij dig uitgeroepen 'Turkse Re publiek Noord-Cyprus' er kent. De VN heeft een in totaal 2.300 man groot vredeskorps op het eiland. Door de blok kade zijn behalve de 650 Deense en Oostenrijkse troe pen ook nog 1.000 buitenlan ders in het Turkse, noorde lijke deel van Cyprus versto ken van VN-bij stand. Begin vorig jaar troffen Denktash en de Grieks-Cy prische president Spyros Kyprianou zich voor het eerst sinds '79 in New York voor een gespreksronde on der leiding van VN-secreta- ris-generaal Perez de Cuel- lar over pogingen het ver deelde eiland te herenigen. Cyprus is al verdeeld sinds een Turkse invasie op het eiland in '74 die volgde op een Grieks-Cypriotische staatsgreep. 25.000 Turkse troepen houden het noorde lijke deel (38 procent van het grondgebied met 130.000 in woners) nog steeds bezet ter wijl in het zuiden 550.000 Grieks-Cyprioten wonen. De Grieks-Cyprioten zijn voor stander van een sterke cen trale regering, waarin beide gemeenschappen naar even redigheid zijn vertegen woordigd. De Turks-Cyprio ten streven daarentegen naar een hoge mate van autonomie in een federaal staatsverband. Inplaats van de 38 procent van het eiland zijn de Turks-Cyprioten be reid met ongeveer 29 procent van het grondgebied genoe gen te nemen terwijl Denk tash vorig jaar al zijn eis voor een roulerend presi dentsschap liet vallen. De Turks-Cyprioten hebben zich er inmiddels bij neerge legd dat Cyprus een presi dentieel regime zal houden waarbij de president een Grieks-Cyprioot en de vice- president een Turks-Cy prioot zal zijn. Als tegen prestatie eiste Denktash tij dens de besprekingen in New York wel de porte feuille van buitenlandse za ken op om het beeld van Cy prus als een gemeni Grieks-Turkse staat nai buiten te kunnen present^ ren. .Die voorzichtig begoni^j besprekingen over de komst van het eiland zS] door de nu opgewor] blokkades in gevaar Si bracht Buitenlandse dip'j maten op het eiland houd/ er al srieus rekening mee dj deze nieuwe situatie de ij nadeslag zal betekenen vo» de eerder zo succesvol gonnen bemiddelingsp<#| gen van Perez de Cuellar. Van een onzer verslaggevers HAAG - De stichting -Verbiedt de kruisraketten' beeft besloten in hoger beroep te gaan tegen het vonnis van de Haagse rechtbank ln het kruisrakettenproces tegen de staat. Van de ongeveer 20.000 me de-eisers, die in november 1984 I het unieke proces zijn gestart, he g« Pi ei; lir m be er de tu 15 Van een onzer verslat HEERLEN - De woningbouwveren maar heil in sloop van de vier tore jaar 1964) in de Heerlense wijk Di plaats wil ze 165 nieuwe woningen t Andere oplossingen betekenen v niging geen oplossing van de tallo; leegstand is enorm. De voornaams [slechte woonsfeer. De drugshande kwam er heroïneprostitutie en dat 1 criminaliteit en vandalisme met zie I niets mee te maken wilden hebben, Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Nederlanders die fout waren in de oorlog, zijn niet over één kam te scheren. Tot die conclusie komt Henk Stouten (77), ja renlang directeur van een drietal inrichtingen waar politieke delinquenten na de oorlog vastzaten, in zijn gis teren verschenen boek 'Naar verkeerd spoor'. Stouten heeft in de jaren dat hij directeur was van strafinrichtingen, gespek- ken gevoerd met 500 poli tieke delinquenten, mensen die veroordeeld waren we gens collaboratie en andere samenwerking met de Duitse bezetter. Volgens Stouten valt de groep foutelandgenoten in drie delen uiteen: mensen die fout waren zonder poli tieke overtuiging, mensen die de politieke filosofie van het nazisme deelden en daarin een legitimering vonden voor gewelddaden en mensen die de politieke visie van de bezetter deelden zonder zelf tot euveldaden te komen. Die laatste groep liet volgens Stouten overigens wel toe dat zijn onderge schikten in de fout gingen. De rustende gevangenis directeur concludeert in zijn boek dat van de heropvoe ding die de Nederlandse overheid voor ogen had voor de politieke delinquenten, weinig of niets terecht is ge komen. De meeste delin quenten voelden zich niet fout en wilden dus van her- or aa so Dl nc sti ze da bc H: Ni de ra ri( W K< wi va ge ee op ne m; gr pe de de Df he ee no an de se< mi w« ge de va scl he di< sp ge SINDHOVEN (ANP) - Het woensdag ingestelde onder- oek naar de herkomst van de 'egen staven dynamiet, die usndag zijn gevonden in een iiantsoen in Eindhoven, heeft ,°g niets opgeleverd. Het zijn (cY^11 \an een bekend merk. eik wil de politie niet zeg- De Centrale Recherche iniormatiedienst (CRI) in Den ag i® ingeschakeld om na te »aan aan wie het bedrijf de jC™ dynamiet heeft gele- Daarvan wordt verplicht n boekhouding bijgehouden. I staat, aldus de politie, er Se^n ontstekingsmecha- .m,e bij de staven dynamiet b'gens de politie is het iit dat de springstof passerende trein is ge- iDrinóot ^6t Pakketje met >ra^l was namelijk inge- L Eerder had een zegs- -aw _ye,rklaard dat de plastic ie springstof gewoon op tenH g' v°or zover be- inti., niemand de ver- tch kheid voor het lino n van de spingla- "në opgeëist 1 me nir de ver bec hal hei spr, nie I mir nac sie\ wa wa, we: fin| woi gas bri; ree ven for: ger dus sta: var dieJ gla: (ADVERTEN

de Stem | 1986 | | pagina 2