tel mond Vader wint tweekamp in Vught LENDL IN TWEE UUR GEKNIPT EN GESCHOREN OP WIMBLEDON Navratilova gaat maar door ij »n Onderzoek naar zwart geld in Italiaans voetbal Klassieke zege van Teuben Van de Ham wint in Nuenen Tenniszege Igor Flego iil NA SPORT 4 MAANDAG 7 JUL11986 T2 PAGINA SPORT 5 WIMBLEDON LOTTO CIJFERSPEL DUITSE LOTTO SPEL 77 BELGISCHE LOTTO ïorg LONDEN - Wie nu nog twijfels heeft over de tenniscapaciteiten van Boris Becker is dwaas of eigenwijs. Van der Ven UITSLAGEN Schaaktitel voor De Greef VIJFDE WIMBLEDON-TITEL OP RIJ DERDE GP- WEDSTRIJD HEEFT WEINIG OM HET LIJF kties van de eerste <ja |ou kwamen op 0a reeg toegewezen. |nse Mariana Stan& op de 3000 meter ta l^oor de beste seizor ieze afstand. Becker snoert critici de Hond Mill Mill, de aanvaller ►en seizoen voor Boru pönchengladbach I speelt het nieuwe se bor Borussia Dortniun In transfer is ruim ai miljoen gulden Clarke ordier Colin Clarke, i kt nationale elftal in li treed om de wereldtitj volgend seizoen zij Ihting in de hoogs Ititie van het Engel al. Southampton bijna twee miljoen poor de voetballer vï Jemouth, een club uit derde divisie. Woods Woods verdedigt i seizoen het doel bij h se Glasgow Rangers. 1! I overgang van Norwii naar Glasgow is een van 600.000 pond (or„ I twee en een half mUjü Ten) gemoeid. nende cijfers zijn: 1-2-13-25, Reservegetal: 2-LAantal deel P524.186. Inleg: f. 2.313.355,00. F ld: f. 1.168.618,00. nende combinatie is: 125946. deelnemers: 230.071. Inleg; 3,00. Prijzengeld: f. 138.041,00. r nende getallen zijn: 2-5-6- Reservegetal: 33. nde combinatie is: 0113383, nende getallen zijn: 2-19-22 L 37. Bijkomende nummer: 16, Jo' ier: 2194336. Jannen blijft een overwegei derlandse aangelegenhë het circuit 'De Witte Ruyi buvel' in Oss werden de dn Janches gewonnen door w onale combinaties. fttslagen: eerste manche: 1. is tel/Van der Bijl (Ned) EML KTM nssen/Geurts van Kessel (Ned) aico, 3. Muller/Van Heek (Ned) pnda, 4. Timmermans/Verhagen (Ni ML Maico, 5. Van Goch/Hurkm» Red) EML Maico, 6. Schrijver/Van 4 [enne (Ned) EML KTM; tweede mud I Van Goch, 2. Timmermans, 3. Bli lid/Fuss (Zwi) EML Jumbo, 4. Jan» Van Heugten/Van Deutekom (Ni "TL Folan, 6. Netterscheid/Hoorfflt _-..Dl) VML Maico; derde mand» [duller, 2. Bëchtold, 3. Van Goch, l ^ranz/Scharer' (Zwi) EML MaiW timmermans, 6. Janssen; dagklu hent: 1. Van Goch 9 punten, 2. Tim® Tans 11,3. Janssen 12. Ugemeen klassement na vier van aces: 1. Timmermans 251, 2. Mulle» Janssen 219, 4. Bens/De Wild P ML Maico, 5. Van Goch 193, 6. V Gastel 166. I Na de vijfde wedstrijd inj ompetitie om de Nederiai (titel motocross in de 125 iasse is Pedro Tragter kof er John van de Berk tof 1 I veertien punten genaderd. I Uitslagen: eerste manche: 1. DaveS I bos (Oss) Ca»va, 2. Frans Xhoflee' I Yamaha, 3. Eric Stuurman (Sliear Kawasaki, 4. Pedro Tragter (Epsri,® da, 5. Jan Postema (Assen) Honda, toon Pruymboom (Eindhoven) Een jaar nadat de Westduitser historie schreef door de jongste winnaar in de ge schiedenis van The Championships' te worden, heeft hij alle critici de mond ge snoerd door Ivan Lendl in de finale af te serveren, weg te volleyen en van het ga zon te smashen. In twee uur en twee minu ten was de wereldkampioen geknipt en geschoren: 6-4 6-3 7-5. De Tsjech, na zijn zevende Wimbledon weer een illusie armer, had niet eens de tijd om moe en bezweet te worden en zat na afloop beteuterd en kurkdroog om zich heen te kij - ken, alsof hij nog niet goed be sefte wat hem overkomen was. Met de eerste de beste bal van de wedstrijd gaf Becker aan Lendl al een indicatie van wat hem allemaal te wachten stond, want dat was tevens de eerste van de vijftien 'clean aces', die de Tsjech om de oren zouden fluiten. Slechts twee maal in de hele wedstrijd leek het er eventjes op, dat de we reldkampioen nog wat in te brengen had. De eerste maal, toen Lendl er in de eerste set op 2-2 zowaar in slaagde om naar 2-3 te breken, waarna Becker, als zo vaak, laconiek orde op zaken stelde door te rug te breken naar 3-3. Die eerste set haalde Becker de buit binnen door eerst op 15-40 nog een ace van Lendl toe te staan, waarna hij op 30-40 de bal zo hard terug sloeg, dat Lendl's racket hem bijna uit de handen vloog. In de tweede set was een service-break op 5-3 vol doende voor de 2-0 voor sprong. In de laatste set brak Becker als eerste de service, van 4-2 naar 4-3, maar toen was het Lendl weer die nog even de rug rechtte, door de opslag van Becker heen ging en dus voor de tweede maal weer helemaal in de wedstrijd leek te zijn, vooral toen hij zich naar 5-4 geserveerd had en in dé tiende game de drie eerste opslagen van Becker winnend wist te retourneren. Dat betekende op 0-40 der halve drie set-points voor de Tsjech, maar dat zinde Becker niet bepaald. De acht jaar jon gere Westduitser gokte op al- of niets, stormde driemaal een wildeman naar het net en koos driemaal de goede hoek om de stand met volleyen weer in evenwicht te trekken. Een ace er overheen, daarna een winner en de stand was 5- 5 in plaats van de voor de hand I wasakl, 5. Xhofleer, 6. Jack (Winschoten) Kawasaki; derde L Strijbos, 2. Pruymboom, 3. Ti— Teus Visser (Papendrecht) Hon«i Stuurman, 6. Marco Mink (EindNJ. Kawaskai; dagklassement: 1. Trap8! punten, 2. Pruymboom 71,3. Xhoflf Stand na vijf van de acht^vedsti gen: 1. Van den Berk (Oss)'YamsM; 2 Tragter 337,3. Rij kers 292,4. Stu»J 279, 5. Xhofleer 281, 8. Alwin van (Valkenswaard) Kawasaki 222. Kees van der Ven blijft presteren in zijn eerste se® in de 500cc-klasse. De mo» crosser uit Bakel eindjj zondag tijdens twee man» om de Grote Prijs van Fr8' rijk als vierde en negende Brabander verdiende daa^ twintig punten en staat °t vijfde plaats in het klassef van de wereldtitelstrijd. ROME (AFP) - In Italië is be roering ontstaan na de onthul ling van het Italiaanse week blad Epoca, dat de spelers van Italiaanse elftal in 1982 400 miljoen Ure (ruim zes miljoen gulden) aan zwart geld hebben ontvangen voor het veroveren van de wereldtitel. Onderzoeksrechter Luciano Infelisi heeft zondag in Rome een diepgaand onderzoek aan gekondigd. Frederico Sordillo, de vorige president van de Italiaanse voetbalbond, die vrijdag af trad, heeft de de uitlatingen scherp veroordeeld. Bonds coach Enzo Bearzot heeft al aangekondigd, dat hij de schrijvers van het artikel zal aanklagen. liggende 4-6. Nog een break en de laatste demonstratie van superieur serveren maakte een einde aan de lijdensweg van Ivan Lendl. „Ik kan niet zeggen of zijn service is verbeterd", aldus Lendl, „er valt trouwens hele maal niets aan te verbeteren. Zijn tweede service is bijna net zo goed als zijn eerste, om dat een dubbele fout hem he lemaal niets interesseert. Hij weet dat hij daarna toch weer gewoon met twee van die grote klappen kan komen". Zo er ooit een wereldkam pioenschap serveren zou wor den gehouden, staat de uitslag bij voorbaat waarschijnlijk al vast. Werd tot nu toe aangeno men dat de service van de Amerikaan Ellsworth Vines het snelste was, die werd al voor de Tweede Wereldoorlog op 225 kilometer per uur ge klokt, volgens Gunther Bosch, de trainer van Becker, gaat een opslag van Becker met een vaart van 160 mijl, een slor dige 250 kilometer per uur, over het net. „En dat is een stuk harder dan vorig jaar", aldus Bosch, „want toen was het nog maar 220 kilometer". Becker, die gisteren 560.000 gulden verdiende, kreeg de'be ker uitgereikt door één van de vier roemruchte Franse Mus ketiers, Jean Borotra. De 88- jarige, die het toernooi in 1924 en in 1926 won, was op de ere tribune in gezelschap van de gebruikelijke verzameling ho temetoten, onder wie ditmaal een Westduitse afvaardiging in de vorm van ambassadeur Von Wechmar en bondspresi dent Von Weizsacker. De gebalde vuisten en de kreten van Becker bij het win nen van de 'big points' deden niet onder voor die van de vo rige finale, maar het vreugde-, betoon na afloop was wat minder dan vorig jaar. Wel licht een kwestie van gewen ning, nu deze supertennisser beseft dat hij zich op moet gaan maken om de serie van vijf van Björn Borg te gaan verbeteren in de kdmende vier jaar. Gezien het karakter van de man ujt Leimen mag ver wacht worden, dat hij zich niet alleen daarop zal gaan richten, maar ook op het behalen van andere Grand Slam-titels en, haast vanzelfsprekend, het leiderschap van de wereld ranglijst. Aanvoerder van die miljo nairsclub is nu nog Lendl, maar die voelt de hete adem van Becker in de magere nek. „Om de beste speler van de wereld te worden", aldus Lendl, „moet je niet alleen hier winnen, maar twaalf maan den per jaar, en niet alleen op gras. Hij won vandaag, en daar valt niets op af te dingen, maar ik sta mijn titel, of hoe jullie dat ook willen noemen, niet zonder slag of stoot af. Ik denk dat mijn staat van dienst beter is dan die van hem, ook al kan die van hem nu al in drukwekkend genoemd wor den. We zullen wel weer zien volgende maand op Flushing Meadows". De Tsjech had natuurlijk gelijk met de opmerking over zijn 'record', want hij heeft al 58 toernooien gewonnen, waaronder twee maal Parijs en eenmaal Flushing Mea dows. Becker heeft tweemaal Wimbledon gewonnen, en drie toernooien van minder allooi, ook al versloeg hij dit voorjaar Lendl in de finale van Chica go. Maar als de huidige koning van Wimbledon nog beter gaat spelen dan hij nu al doet, ko men er ongetwijfeld meer be kers in zijn prijzenkast dan de 58, die Lendl op 26-jarige leef tijd dagelijks af kan stoffen. Zelf denkt de na afloop van iedere pot nog steeds zeer nuchtere Becker, dat de voor naamste vooruitgang, vergele ken met de rijzende ster van een jaar geleden, in zijn hoofd zit. „Ik heb wel wat meer macht gekregen", zo wist hij, „maar daar ligt het niet zozeer aan. Vorig jaar had ik tegen Mayotte en Nyström kunnen verliezen, en heb ik geluk ge had, dit jaar ben ik niet in de problemen geweest. Dat komt, omdat ik nu mijn hersens ge bruik bij de belangrijke pun ten. Toen ik na die 0-40 terug kwam, keek ik Ivan in de ogen en ik zag dat hij niet meer wist wat hij moest doen". Bij de honderste editie van Wimbledon zijn de toeschou wersaantallen van alle voor gaande toernooien gebroken. Ruim 400.000 mensen kwamen de afgelopen veertien dagen de tennissers in levende lijven bewonderen, onder die een op vallend groots Westduitse contigent. Kwestie van Boris- effect dus. Manager Tiriac en trainer Bosch, qua uitstraling Super en Hieper, de twee boeven uit Olivier B. Bommel, van de tenniswereld, hadden na het matchpoint nog het meeste plezier van de 14.500 aanwezi gen op het centre-court. Bosch' sprong van vreugde bijna door het dak en nadat hij weer met beide voeten op de grond ge land was, sloeg de besnorde Tiriac hem zo hard op de rug dat hij prompt in een hoestbui met tranen belandde. Becker tenslotte, die zich, naar eigen zeggen, zowel voor als tijdens de wedstrijd hele maal nergens zorgen om ge maakt had („het centre-court is mijn thuis"), fronste pas na afloop de bijna oranje wenk brauwen. Dat was toen hem gevraagd werd of hij zich al opgemaakt had voor de tradi tionele openingsdans van het 'kampioenenbal', een dans die vorig jaar om de een of andere reden niet doorgegaan is. „Verroest ja, dat is waar ook", aldus Becker, die zich plotsklaps realiseerde dat hij Navratilova in de armen zou moeten nemen, „maar ik heb nog steeds geen dansles geno men". Om vervolgens, net als in een wedstrijd als hij een punt tegen krijgt, de schou ders op de halen en te zeggen: „Nou ja, als ik moet dansen, dan dans ik". Finale dames enkelspel: Martina Navra tilova (VSt) - Hana Mandlikova (Tsj) 7-6 (7-1) 6-3; finale enkelspel veteranen: Jaime Fillol (Chi) - Tony Roche (Aus) 6-3 6-2; finale dames dubbelspel: Martina Na vratilova/Pam Shriver (VSt) - Hana Mandlikova (Tsj)/Wendy Turnbull (Aus) 6-16-3; finale heren dubbelspel: Mats Wilan- der/ Joakim Nyström (Zwe) - Peter Fle ming/Gary Donnelly (VSt) 7-6 (7-4) 6-3 6-3. finale gemengd dubbelspel: Ka thy Jor dan/Ken Flach (VSt) - Martina Navrati lova (VSt/Heinz Günthardt (Zwi) 7-6 6-3. Boris Becker retourneert geconcentreerd een bal in de finale tegen Ivan Lendl. - fotoanp MIJDRECHT (ANP) - De in Utrecht pedagogie stu derende Heieen de Greef volgt het duo Jessica Harmsen/Hanneke van Parreren, dat vorig jaar de eer deelde, op als Ne derlands schaakkam pioene bij de dames. Uitslagen negende en laatste ron de: Pernette Cameron - Heieen de Greef %-Mr, Cathy van der Mije - Carl a Bruinenberg Vk-V», Patricia de Wit - Anne-Marie Benschop. 1- 0, Corrie Vreeken - Franziska Sel- meier 1-0, Jessica Harmsen - Co- chita Pluymert 1-0, Astrid Riem slag - Erika Belle 0-1, Sylvia de Vries - Ada van der Giessen 1-0, Cora van Gent - Mieke van Eist 1- 0. Eindstand aan kop: 1. De Greef 7 punten, 2. Bruinenberg, P. Came ron, Van der Mije, Vreeken en De Wit 6, 7. Belle, Harmsen en Sel- meier 5%. SCHOONEBEEK (ANP) Tonnie Teuben uit Heeren veen zegevierde zaterdag in de Omloop van het Olieveld te Schoonebeek, een B-klassie ker over 160 kilometer. De Fries won de sprint van Ewald Tenhagen (Haaksbergen) en Eric Venema (Heerhugo- waard), met wie hij vijf kilo meter voor het einde was ont snapt uit een kopgroep van 24. - Uitslag: 1. Tonnie Teuben (Heeren veen) 160 kilometer in 3 uur, 52 mi nuten en 10 seconden, 2. Ewald Tenhagen (Haaksbergen) z.t, 3. Eric Venema (Heerhugowaard) z.t, 4. Jac Dijkstra (Haskehorne) op 0.30, 5. Gerrit Teunis (Wierden), 6. Gerrit Schreuder (Grafhorst), 7. Leo Pelgröm (Olst), 8. Marcel Wij- nands (Emmen), 9. Edo Elfrink (Haaksbergen), 10. Bert Uiterwijk Winkel (Hoogeveen) allen in de zelfde tijd als Dijkstra. NUENEN (ANP) - Willy van de Ham heeft zondagmiddag met de schimmel Graf Dago- foert Z het hoofdnummer van het nationale concours hippi- que in Nuenen, om de Grote Prijs, gewonnen. In de barrage maakte hij weliswaar twee springfouten, zijn enige con current, Wout-Jan van dei- Schans, struikelde over drié hindernissen in het door Henk-Jan Drabbe gebouwde parkoers. Zaterdag zegevierde West- Duitsland in een landenwed- strijd voor junioren. België werd tweede en Nederland eindigde als derde. Voornaamste uitslagen: klassiek spring concours, L30 meter, met barrage: 1. Piet Raymakers met NSP Billy 0 strafpun- ten-36,58 seconden, 2. Willy van de Ham Loretto Z 0-37,45; jachtspringconcours, L40 meter:l. Jan Tops met Little Madam 69,6 seconden, 2. Willy van de Ham Graf Dagobert Z 72,6,3. Kyra Svelheim Virtus 74,1; klassiek springconcours, L50 meter, met barrage: 1. Eric van der Vleuten met Gondor 0 strafpunten-37,62 seconden, 2. Jan Tops Werriska 0-38,5, 3. Ad van de Wetering Al Capone 0-39,92; finale 1,30 meter-parkoersen met barrage: 1. Emiel Hendrix met Decision 0 strafpunten- 3929 seconden, 2. Nico van der Heijden Simona 0-40,01; finale 1,40 meter-par koersen met barrage: 1. Sven Harmsen Keeper 4 strafpunten-2921 seconden, 2. Dion van Groesen Expo Creation 12- 31,17, 3. Piet Raymakers Sander 4-67,14 (zonder barrage); Grand Prix-senioren, twee manches met barrage: 1. Willy van de Ham met Graf Dagobert Z 8 straf- punten-35,95 seconden, 2. Wout-Jan van der Schans Okay Jumper 12-3829,3. Eric van der Vleuten Gondor 4-44,15 (zonder barrage). ASSEN (ANP) - De Joegoslaaf Igor Flego heeft zondag het tweede, satelliet-toernooi ge wonnen. Hij zegevierde in As sen in de finale in drie sets over de Amerikaan Mark Hartnett: 6-42-6 7-5. In het dubbelspel verloor het Nederlandse duo Veke- mans/Nijssen van de Zweden Gustafsson en Bergh. Bij de dames, die in Assen met hun circuit van vier toer nooien begonnen, won de 17- jarige Westduitse Heike Thoms in de finale met 7-5 6-2 van Ingelise Driehuis. Door Leon Krijnen LONDEN - Een half uur een echte wedstrijd en daarna drie kwartier eenrichtings verkeer. Dat was de finale van het dames enkelspel op Wimbledon, die zaterdag middag voor de zevende keer in veertien jaar gewon nen werd door Martina Na vratilova: 7-6 (7-1) 6-3. Tot en met 5-3 in de eerste set, toen ze voor de setwinst mocht serveren, speelde Hana Mandlikova briljant tennis, waarna ze haar ser vice verloor en er niet meer in slaagde om de schitte rende slagen te produceren, waarmee ze Navratilova aanvankelijk op achterstand gezet had. De onbetwiste nummer één van de wereld brak nog maals de service van Mand likova, gooide in de tie break alle remmen los (7-1) en een service-break in de daaropvolgende set, van 2-1 naar 3-1, was genoeg voor de wedstrijd en voor de vijfde achtereenvolgende titel. Met die serie van vijf eve naarde 'Magnificent Marti na' zowel een heren- als een damesrecord. De Francaise Suzanne Lenglen won de titel tussen 1919 en 1924, de Zweed Björn Borg ver overde de beker van 1976 tot en met 1980. Niet alleen dat record zal Navratilova volgend jaar willen breken, maar ze wil volgend jaar ook nog een gooi doen naar het record van Helen Moody Wills, die in de jaren twintig acht maal het enkelspel op haar naam bracht. Bovendien heeft ze na gisteren, toen ze ook nog het damesdubbel won, maar het gemengd dubbel in de finale verloor, met respectievelijk Pam Shriver en Heinz Guen- thardt aan haar zijde, in haar veertien jaren op Wim bledon nu vijftien titels in de verschillende disciplines veroverd, waar Billy Jean King nu nog leidster is met twintig overwinningen. Mandlikova, die Navrati lova een jaar of twaalf gele den in Praag leerde kennen, maar toen als ballenmeisje bij Sparta Club, is de laatste speelster, die Navratilova op het Londense gras heeft ver slagen, in de halve finale van 1981. Daarna heeft Na vratilova dus 35 maal op rij gewonnen. Van haar 80 wedstrijden op Wimbledon heeft zij er in totaal maar zes verloren. Saillant detail: niet alleen Mandlikova is één van de zes uitverkore nen, die hem dat lapten, maar ook haar coach Betty Stöve, die Navratilova in de halve finale van 1977 pootje lapte om vervolgens de fi nale van Virgina Wade te verliezen. Zaterdag Ontving Navra tilova, die in haar carrière al meer dan tien miljoen dollar aan prijzengeld bij elkaar heeft geslagen, een cheque van een slordige 500.000 gul den. De zilveren slaschaal, verbonden aan de vetste prijs bij de dames, werd haar overhandigd door de negentig-jarige Kitty God- free, in 1926 winnares aan Church Road. „Een hele bij zondere dame", aldus Na vratilova later, „ik hoop dat ik het net zolang volhou als zij...". De aandacht in het da mestennis verplaatst zich na Wimbledon naar Praag, waar eind deze maand aan de boorden van de Moldau de strijd om de Federation Cup wordt afgewerkt. Voor het eerst sinds tien jaar zal Navratilova, die in 1975 haar land ontvluchtte en die zich later het Amerikaanse staatsburgerschap verwierf, weer een stap binnen de landsgrenzen van haar voormalige vaderland zet ten. Met haar Amerikaanse paspoort verwacht zé daar geen moeilijkheden, temeer omdat haar ouders een uit reisvisum kregen van de Tsjechische autoriteitem en zodoende zaterdag mee kon den genieten, in het gezel schap van Martina's jongere zuster Jana, die een aantal maanden geleden de benen nam naar West-Duitsland. Vreemd genoeg ziet Na vratilova een reprise van de finale van zaterdag op het gravel van het Stvanice Tennis Stadion, het 'home' Martina Navratilova toont het publiek op Wimble don voor het vijfde achtereenvolgende jaar de zilveren schaal, behorende bij de hoofdprijs. - fotoanp van Sparta Club, helemaal niet zitten. Aangenomen dat de Verenigde Staten (Na vratilova, Evert-Lloyd, Gar- risson en Shriver) de finale halen tegen de Tsjechischen (Mandlikova, Sukova, Mar- sikova en Holikova). De dochters van Mandlik en Navratil (in het Tsje chisch betekent het achter voegsel 'ova' dochter van) hebben elkaar op gravel viermaal ontmoet en vier maal won de wereldkam pioene. Geen reden om zich zorgen te maken, maar des ondanks heeft Navratilova's coach Marty Riessen ver zocht om niet haar, maar Chris Evert-Lloyd als num mer één in het enkelspel op te stellen en haarzelf met Shriver de dubbel te laten verzorgen. Angst voor verlies kan het niet zijn. Wellicht dat de ex- Tsjechische in het hol van de leeuw toch niet voor al te veel (s)tennis wil zorgen. EPSSW11' manche: 1. Geottf*. be (Bel) Kawasaki, 2. Eric Geboet" Honda, 3. Andrè Malherbe (Bel) JKees van der Ven (Ned) KTM.5 Nicoll (GBr) KawasaW, 8. Mlchele WJ rotto (Ita) Kawasaki, 10. GerardJJ (Ned) KTM; tweede 1. tweeae mancne. i <GBr> Ho™1*. Malherbe, 5. Nicoll, 6. Carlqvi^l' Yamaha, 9. Van der Ven. WK-stand na 18 van de 24 Thorpe 229 punten. 2. MalherbeJ, VUGHT (ANP) - Het starten van een groot gedeelte van de Australische atletiekploeg heeft zondag nog enige glans gegeven aan de derde en laat ste wedstrijd van het natio nale Grand Prix-circuit in Vught. De Australiërs, op doorreis naar Edinburgh waar eind deze maand de Spelen van het Britse Gemenebest worden gehouden, hadden in Vught ongetwijfeld wat meer tegen stand verwacht. Van de Ne derlandse top ontbrak het me rendeel en interessant was in leite alleen maar de derde di recte confrontatie tussen Nelli ooman en Els Vader op de 100 meter. Evenals dat op de tweede GP-wedstrijd in Lei den en bij de FfeK-games in Hengelo het geval was, zege vierde Nelli Cooman. De twee voudige Europese indoorkam- pioene en wereldrecordhoud ster op de 60 meter boekte haar eenvoudigste zege in drie duels. Els Vader was erg laat weg en kon het verlies bij de start niet meer goed maken. Cooman won in 11,34 seconden. Els Vader, die ontzettend boos was op starter Ed Meeuws („hij schoot al toen ik nog aan het opkomen was uit de star thouding") finishte tweetiende seconde later. Els Vader was zo teleurge steld, dat zij wilde afzien van de 200 meter, het tweede num mer van de sprinttweekamp. De Nederlandse recordhoud ster knielde later toch in de startblokken voor de 200 me ter. Het duel met Nelli Coo man eindigde nu in een over winning voor Vader, de natio nale recordhoudster op de 100, 200 en 400 meter. In de bocht nam" Els Vader royaal afstand van haar grote conurrente en clubgenote, voor wie de 200 meter toch nog een soort 'ma rathon' is. De donkere Rotter- damse moest met 23,85 bijna een halve seconde toegeven aan Vader, die in 23,36 zege vierde. Els Vader won de sprinttweekamp met één punt verschil: 1970 tegen 1969 pun ten. De verwachting was dat in Vught het inmiddels acht jaar oude nationale record op de 100 meter bij de heren, dat met 10,52 seconden op naam van Henk Brouwer staat, zou sneuvelen. Ondanks de goede omstandigheden kon Chris Leeuwenburgh zijn voorne men niet waar maken. De in de Verenigde Staten stude rende Hagenaar dacht zich het 100 meter record te kunnen toe eigenen, omdat zijn snelheid door de training voor het pols stokhoogspringen deze winter aanmerkelijk is vooruit ge gaan. Bij vrijwel windstil weer kwam Leeuwenburgh toch niet verder dan 10,69 se conden. Leeuwenburgh moest later nog een teleurstelling in casseren bij het polsstokhoog springen. Hij begon de wed strijd op 5,30 meter, vijftien centimeter beneden zijn natio nale record, dat hij bij de tweede GP-wedstrijd in Lei den op 19 juni op 5,45 meter had gebracht. Deze aanvangs- hoogte bleek Leeuwenburgh dit keer echter te machtig. De Australische deelnemers zorgden voor de beste presta ties. Christin Stanton won het hoogspringen dames met 1,89 meter, een hoogte die nog nooit door een Nederlandse is ge sprongen. Gale Martin dub belde oj^ discus en kogel bij de dames met "respectievelijk 59,10 en 19,59 meter. Bij het ko gelstoten werd Deborah Du- nant tweede met 16,24 meter, waarmee zij niet alleen voor de beste Nederlandse seizoen prestatie zorgde, maar ook persoonlijk record evenaarde. Zevenkampster Tineke Hid- ding, die zich nog moet kwali ficeren voor de Europese titel strijd van 26 tot en met 31 augustus in Stuttgart, kwam in Vught tweemaal in actie. De Nederlandse recordhoudster, die vorig jaar, na haar ze vende plaats bij de Olympi sche Spelen in Los Angeles, geen zevenkamp kon afwer ken door blessures, moet een limiet halen van 5950 punten. Dat puntentotaal moet haal baar zijn voor de Noordhol landse, die daartoe begin augustus bij de nationale meerkampstrijd nog de moge lijkheid heeft. Drie weken ge leden in Bernhausen kwam Hidding tot een score van 5803 punten. In Vught deed zij twee onderdelen van de zeven kamp: de 100 meter horden en het verspringen. Met 13,94. se conden en 6,06 meter scoorde zij in elk geval beter dan drie weken geleden in Bernhausen, toen zij op deze onderdelen tot respectievelijk 14,07 seconden en 6,01 meter kwam. Voornaamste uitslagen: heren: 100 meter: 1. Chris Leeuwenburgh (Sparta) 10,69, 2. Ahmed de Kom (AAC) 10,72, 3. Robert Stone (Aus) 10,87, 4. Paul Dijkstra (AV '55) 10,97, 5. Alfons Franke- vijle (Schelde Sport) 10,99,6. Frans Maas (Sprint) 11,00; 200 meter: 1. Ahmed de Kom (AAC) 21,18, 2. Bruce Frayne (Aus) 2129, 3. Arjen Visserman (AAC) 21,46, 4. Allen Ellsworth (Lycurgus) 21,88; 400 meter: 1. René Herman (Bel) 47,03,2. Da vid Johnston (Aus) 47,23,3. Cees van Gel deren (Lycurgus) 47,86, 4. Wim Cools (Thor) 48,16; 800 meter: 1. Peter Bourke (Aus) 1.50,45, 2. Philippe Detaelenaere (Bel) 1.5023, 3. Walter Desmet (Bel) 1.50,75, 4. Wim Cools (Thor) 1.51,78, 5. Leon Donners (Unitas) 1.51,80; U0 meter horden: 1. Ruud van Maurik (AAV '36) 14,56, 2. Greddy Burgoss (Startbaan) 1428,3. Meivin Alves (PSV) 14,78; 400 me ter horden: 1. Ken Gordon (Aus) 51,07, 2. Peter Gijsman (Unitas) 54,08; versprin gen: 1, Jacob Kwekel (Spark) 7,21 meter, 2. Simon Shirley (Aus) 7,01,3. Peter Fos- sey (Aus) 6,90; polshoög: 1. Scott Davis (VSt) 520 meter, 2. Marc Maes (Bel) 5,20, 3. Patrick Desruelles (Bel) 5,10,4. Jan van Hocht (Bel) en Jan Sigurdsson (Usl) bei den 5,00, 6. Neil Honey (Aus) 5,00; discus werpen: 1. Paul Nandapi (Aus) 58,06 me ter, 2. Vlad Slavnic (Aus) 5424; speer werpen: 1. Jeroen van de Meer (VLTC) 71,72 meter, 2. Murray Keen (Aus) 6922,3. Mark Heyneman (AAC) 69,04, 4. Marcel Bunck (AAC) 67,70; dames: 100 meter: 1. Nelli Cooman (AVR) 1124, 2. Els Vader (AVR) 11,54, 3. Kerry Johnson (Aus) 12,08,4. Yvonne van Dorp (Holland L.) 12,09, 5. Liliane Mandema (Olympia '48) 1222, 6. Anoeschka Daans (PAC) 1225; 200 meter: 1. Els Vader 2326, 2. Nelli Cooman 23,85, 3. Yvonne van Dorp 2422, 4. Kerry Johnson 24,76, 5. Li- liane Mandema 25,61, 6. Wilma Kamp (Atlos) 25.62; 400 meter: 1. Sharon Ste wart (Aus) 53,16, 2. Marjo van Agt (PSV) 53,66, 3. Tanja van der Wal (Lycurgus) 5325,4. Desiree de Leeuw (ADA) 54,56, 5. Mirjam Knijn (Sparta) 55,85; 800 meter: 1. Julie Schwass (Aus) 2.06,22,2. Mar greet Verbeek (Olympia '48) 2.0828, 3. Petra van Limpt (PH) 2.08,80; 100 meter hor den: 1. Jane Flemming (Aus) 13,65, 2. Jenny Laurendet (Aus) 13,78, 3. Tineke Hidding (Hera) 13,94; 400 meter horden: 1. Jenny Laurendet (Aus) 5720,2. Eveline van Hees (Energie) 60,75,3. Lijsbeth Gijs- sen (Olympia *48) 61,12; verspringen: 1. Megan McLean (Aus) 6,27 meter, 2. Jane Fleming (Aus) 621, 3- Edine van Heezik (ADA) 6,18,4. Tineke Hidding (Hera) 6,06, 5. Marjan Olijslager (Sprint) 6,02; hoog springen: 1. Christine Stanton (Aus) 1,89 meter, 2. Vanessa Brown (Aus) 1,86, 3. Ella Wijnands (Sparta) 1,75, 4. Jocelyne Miller (Aus) 1,75,5. Maria Verheijen (Bel) 1,75; kogelstoten: 1, Gale Martin (Aus) 19,59 meter, 2. Deborah Dunant (ADA) 1624,3. Astra Etienne (Aus) 1524; discus werpen: 1. Gale Martin 59,10 meter, 2. Bea Wiarda (Impala) 54,44, 3. Marie- Paule Geldhof (Bel) 5226,4. Deborah Du nant 51,58,5. Astra Etienhe48,34.

de Stem | 1986 | | pagina 13