tl feest van de eeuw rond jarig vrijheidsbeeld "Liclit der naties weer ontstoken' Ontwikkelingsgeld roor militaire icties in Tsjaad Paus komt op voor rechten indianen ''Opnieuw 1000 vakbondsleden in Zuid-Afrïka gearresteerd' ieuwsoverzicht nnnoo nnnnnnnnn buitenland Paus prijst Vrijheidsbeeld als zinnebeeld van hoop Mitterrand bekrachtigt omstreden arbeidswet )L)JJcui BUITENLAND PAGINA 5 hthulling franse affaire Carrefour: Onenigheid Duitse en Nederlandse justitie over drugszaak Dost Ontslag werknemers nu eenvoudiger BOND GEMEENTE-ARBEIDERS SABMAWV: Veel doden door landmijn in Nicaragua Shell grootste met-Amerikaans bedrijf Bericht Oostduits ontsnappingsdrama vals Fanfani bemiddelt in kabinetscrisis Italië Felle strijd rond Mehran in Golfoorlog Proteststaking in Chili hard onderdrukt 'AIDS door ongedierte overgebracht' Eerste kinderen uit bevroren eicellen IMF-topman: rentetarieven dalen verder Zon en maan Hoogwater Scheepsberichten T47 ZATERDAG 5 JUL11986 T21 NEW YORK (UPI) - De president van de VS, Ronald Reagan, heeft met een druk op de knop de voor restauratie gedoofde toorts van het Vrijheidsbeeld in de haven van New York City aangestoken en bij die gelegenheid de toorts een licht voor de naties' genoemd. God zegene Amerika, Vive la France', riep Reagan in de richting van zijn gast, president Francois Mit terrand van Frankrijk die, enkele ogenblikken tevo ren, de Verenigde Staten èn het Vrijheidsbeeld dat Amerika 100 jaar geleden van Frankrijk kreeg, in het Engels een gelukkige verjaardag had toegewenst. aezocht dit voorjaar I China. en ervaringen srhalen. iing 2. Met de ogen van de natie ge richt op 'dit zinnebeeld van Amerika, dit visioen van alles wat wij zijn en willen zijn', overgeslagen woorden overi gens in Reagans vooraf gepu bliceerde tekst, leidde Reagan het feest op een kille, winde rige juli-dag op de 210e ver jaardag van de VS. Nadat de president de toorts had aangestoken, reikte hij speciaal voor deze gelegenheid ingestelde 'Medals of Liberty' uit aan een twaalftal hoog op geklommen, genaturaliseerde merikanen, onder wie de ex- Duitser Henry Kissinger, de ex-Brit Bob Hope en de ex- Rus Irving Berlin, die niet kon komen. Hierna werd een kort vuur werk boven het beeld afgesto ken en toen de president het winderige, kille Governor's Is land verliet, cirkelde zijn heli kopter boven de 'moeder der ballingen' en de duizenden bootjes in de haven beneden. Reagan bracht hulde aan de soons en kleinzoons van immi granten die de restauratie van het Vrijheidsbeeld uitvoerden en hij herinnerde zijn om- angrijke televisiegehoor en Ie 3.000 lijfelijk aanwezige asten op Governor's Island ie voor het voorrecht 5.000 lollar per persoon hadden be- lald, aan de miljoenen die te ugkeerden naar Amerika en oor wie het Vrijheidsbeeld iet eerste vertrouwde beeld an thuis was. President Reagan huldigde ook de Amerikaans-Franse vriendschap. „Moge het altijd zo zijn. God bless America. Vive la France. Wij zijn de be hoeders van de Vlam van de Vrijheid. Wij houden haar vanavond hoog zodat de we reld een baken van hoop, een licht voor de naties, ziet". Aan een revue werd meegewerkt door Frank Sinatra, Gregory Peck, Kenny Rogers, Neil Dia mond, Shirley MacLaine, José Feliciano en tientallen andere artiesten. Op een groot televisie scherm kon men er kennis van nemen hoe opperrechter War ren Burger, die verwees naar zijn eigen Oostenrijks-Zwit serse voorouders, op het nabu rige Ellis Island 250 nieuwe Amerikanen de eed afnam. Onder de nieuwe Ameri kaanse staatsburgers is de in Letland geboren balletdanser Michail Baryshnikov, die zich vervolgens naar het Gover nor's Island begaf om er zijn eerste danspassen als Ameri kaan te maken. In zijn redevoering haalde president Reagan een bouw vakker aan, bijgenaamd Blac- kie, die elke ochtend over het water heen naar het Vrij heidsbeeld keek en dan zei: 'That's my gal'. „In werkelijkheid is zij 'eve rybody's gal'. Wij vergeten wel eens dat zelfs degenen die hier als eersten kwamen om zich in de Nieuwe Wereld te vestigen, ook vreemdelingen waren", aldus Reagan. In dag uit bezig met printil Idaten bloot te leggen, eef I duren. Iloven. Confucius, voor ao altijd een latente vere| pg heeft gehad, maar or de 'Bende van vier' decaf |nt werd genoemd, er in hoog aanzien. De Ba -uitgeverij heeft onlan In gigantische uitgave vanc llangrijkste werken van aoïsme op de markt racht. I Het is echter allerminst e ppulaire editie, want de elen kosten de lieve som vaj yuan, ruim een jaariot lan een arbeider die heel eij lard werkt, en dat is zelfs vofl |e nieuwe rijken een in| frukwekkend bedrag. Aan de zijde-routi Jiouden de meeste Chij kezen het wat betre hun geestelijke traditii Berhalve bij wierookj fokjes, kaarsen en rucht of een broodj| joot Boeddha. Van onze correspondent 'ARIJS - De in opspraak gekomen Franse stichting voor ont- vikkelingssamenwerking 'Carrefour du développement', heeft in de zomer van 1983 een geheime militaire actie gefinancierd in 'sjaad. ns branden wierookstokjes 'j ode. Het populaire Franse week blad Paris Match meldde gis- eren dat huurlingen via Car refour zijn betaald om een aanval uit te voeren op de door Libit- bezette oase Faya-Lar- go. Twee persoonlijke advi seurs van president Mitter rand zouden die operatie heb- en gecoördineerd. De kosten van de actie vul- jlen voor een deel de 'gaten' die ae nieuwe minister van ont wikkelingssamenwerking turillac aantrof in de boek houding van Carrefour. Deze tin of meer ter ziele gegane ptiehting is drie jaar geleden foor de socialisten opgericht Dm naar het heette 'meer be kendheid te geven aan de lerde Wereld-problematiek', laarvoor gaf men onder meer en informatieblad uit. Afgezien van de mogelijk heid dat Carrefour als dek- hantel heeft gediend ter fi- hanciering van een militaire gctie in Tsjaad staat vast dat F hij de stichting op grote pchaal is gezwendeld. Met lame penningmeester Yves -halier, tevens kabinetschef Fan de vorige minister van Ontwikkelingssamenwerking, Je socialist Christian Nucci, peeft zich met voor ontwikke lingshulp bestemde gelden lerrijkt. Zo speelde hij zich- elf onder meer een kasteel toe de Solognestreek. Dit was arigekocht om er een vor mingscentrum voor Afrikaans aderpersoneel in te huisves- Jen, maar werd ai spoedig ■oorverkocht naar een door fnalier beheerde onroerend ea-maatschappij. Twee me- piichtigen bij de transactie, nder wie de onderprefect van Jat departement Cher zijn la "gehouden. Evenals een ste wardess, die zich door Chalier iet verwennen met een appar- I l'ent in Parijs en een dure Volgens Paris Match ge loot de stewardess het dub- e privilege ook nog mai- £?kSe* Z13n van een adviseur pm het Elysée. ■a?P^kel«k in de affaire is CL 5 en ziïn handlan- E u k°?den zwendelen door ErV,!. k®nine van Nucci te Istor vfn'« voormalige mi- Imfk 4 v.erklaard het ge- di r Vai! zhn handtekening |°or zijn kabinetschef te heb- rtL?eautoriseerd- HiJ heeft I r tL'cn moment gedacht dat deze daarvan misbruik zou kunnen maken. Na een mysterieus zwijgen liet Nucci deze week weten een aan klacht tegen Chalier te hebben ingediend wegens valsheid in geschrifte en misbruik van vertrouwen. Vreemd is dat Nucci en Chalier over een ge meenschappelijke privéreke- ning beschikten met daarop voor Carrefour bestemd over heidsgeld. Maar het meest bizarre in deze zaak is toch wel dat ter wijl drie van zijn medeplichti gen zijn aangehouden tegen hoofdverdachte Chalier zelf nog niet eens een opsporings verzoek werd uitgevaardigd. De ex-kabinetschef is sinds eind april niet meer gezien en zou zijn ondergedoken in de Parijse regio. De speciale be handeling van Chalier zou kunnen wijzen op betrokken heid van een aantal hoogge plaatste personen. De breek bare cohabitation (samenwo ning) van de linkse president Mitterrand met de rechtse premier Chirac gebiedt ken nelijk uiterste voorzichtigheid. Overigens worden binnenkort nieuwe arrestaties in verband met deze zaak verwacht. 'Het grootste vuurwerk uit de geschiedenis' licht het 100- jarige vrijheidsbeeld in New York op. - fotoap De platbodem 'De Goede Verwachting' is samen met een aantal andere Nederlandse schepen met een speciaal dok schip naar New York overgebracht om mee te varen in de vlootshow langs het Vrijheidsbeeld. - fotoap VATICAANSTAD (RTR) - Paus Jo hannes Paulus II heeft in een televisie boodschap het Amerikaanse Vrijheids beeld een zinnebeeld van hoop ge noemd en Amerika geprezen om zijn geloof in God. „Wij kunnen ons indenken wat dit welkomstsymbool voor de arme en ontwortelde mensen van de wereld moet hebben betekend en nog steeds betekent", aldus de paus, die er aan toevoegde dat het juist was om de vie ring van het 100-jarige bestaan van het beeld te beginnen met 'thanksgiving' aan God. Verwijzend naar het religieuze ge loof 'dat zovelen naar uw kust bracht en dat het kostbaarste erfgoed van uw burgers blijft', bad de paus dat het beeld zinnebeeld van geloof zowel als hoop zou blijven. Hij besloot zijn bood schap met een 'God bless America'. Van onze correspondent BONN - Dinsdag 8 juli begint in Diisseldorf de rechtszaak tegen de Nederlander Harm Dost, die wordt beschuldigd van handel in softdrugs. Voor de behandeling zijn niet minder dan tien dagen uitgetrokken. Het dagblad Frankfurter Rundschau be steedde een artikel aan deze affaire, die heeft geleid tot een fikse onenigheid tussen Duitse en Nederlandse justitie. De Rundschau constateert dat Dost anderhalf jaar gele den op verzoek van Duitsland in Spanje was gearresteerd en aan Duitsland was uitgele verd. Dit op grond van de be schuldiging, dat Dost soft drugs had ingevoerd in de Bondsrepubliek. Alleen op die grond kon uitlevering plaats vinden. Echter, het hele straf bare feit van import van drugs in de Bondsrepubliek komt in de aanklacht tegen Dost niet meer voor. De verdachte moet in Diisseldorf nu terechtstaan voor feiten die hij buiten de Bondsrepubliek heeft ge pleegd. Nederland heeft daarom al - vergeefs - om uit levering van haar staatsbur ger gevraagd. Dat Dost inderdaad in soft drugs heeft gehandeld, daar over zijn de Nederlandse en de Duitse justitie het wel eens. Dat beide overheden heel ver schillend tegen de handel in softdrugs aankijken is ook be kend. De Rundschau citeert de Nederlandse Europarlementa riër Bram van der Lek, die zich het lot van Dost heeft aangetrokken. Hij heeft de verdachte vorige week in zijn cel opgezocht. Volgens Van der Lek wil justitie in de Bondsre publiek met de zaak tegen Harm Dost de Nederlandse drugspolitiek in zijn alge meenheid aan de kaak stellen. „In Nederland zou met toene mend succes verschil worden gemaakt in de strafvervolging van harde en zachte drugs", aldus de Frankfurter Rund schau. „De milde houding ten aanzien van de zachte drugs zou ertoe hebben geleid dat de consumptie van harddrugs duidelijk teruggelopen is." Volgens Van der Lek wil de Duitse justitie „ons een lesje leren, dat het zo niet gaat." Een poging van Van der Lek om de zaak met de minister van Justitie in de deelstaat Noordrijn-Westfalen, Rolf Krumsiek (SPD), te bespreken is mislukt. De afspraak was al gemaakt, maar Krumsiek zegde die af toen Van der Lek had aangekondigd, de pers over het gespreksresultaat in te lichten. Harm Dost is twee weken geleden in hongerstaking ge gaan, uit protest tegen het lange voorarrest en de naar zijn mening onterechte'gevan- genhouding. POPAYAN (CIC) - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren tijdens een gebedsdienst in de stad Popayan de autoriteiten in Colombia opge roepen de rechten van de indianen op werk, on derwijs, eigendom en behoud van hun eigen cultuur te respecteren en te bevorderen. Bij de indianen drong hij erop aan bij hun strijd voor de bescherming van hun eigen cul tuur trouw te blijven aan de katholieke kerk. „Blijf steeds trouw aan de Kerk van Christus, het gebod van de broederlijke liefde en de ver zoening. Dat is de opdracht die de paus jullie geeft", zo verklaarde hij. Popayan ligt in het zuiden van Colombia, waar de meeste indianen wonen. De paus schetste een bijna uitsluitend positief beeld van het werk van de Europese missionarissen in de afgelopen eeuwen, al gaf hij toe dat de vooral Spaanse missionarissen ook fouten hebben ge maakt en soms een gebrek aan begrip voor de indianen toonden. Hij waarschuwde voor een 'zwak en opppervlakkig katholicisme' dat sek ten kansen biedt en dat tot magie, fatalisme of onderdrukking kan leiden. Verder herinnerde hij aan de natuurrampen die het gebied rond Popayan herhaaldelijk heb ben geteisterd. Op 31 maart 1983 kwamen bij een aardbeving in de stad honderden mensen om het leven. Ongeveer 25.000 van de 120.000 in woners wonen nog altijd in tentenkampen. Het bezoek van de paus aan Colombia is met zware veiligheidsmaatregelen omgeven. Degenen die de ochtendmis van de paus in een park in de stad Chiquinquira willen bij wonen, moeten zich laten fouilleren op eventueel bezit van wapens. - fotoap PARIJS (RTR) - De Franse president, Francois Mitter rand, heeft zijn handtekening gezet onder een omstreden ar beidswet die het werkgevers makkelijker maakt werkne mers te ontslaan. De wet, die het werk is van de centrumrechtse regering van premier Jacques Chirac, treedt volgend jaar in wer king. Het is de tweede belangrijke wet op sociaal-economisch terrein van de regering-Chi- rac die deze week door de so cialistische Franse president werd bekrachtigd. Donderdag tekende Mitterrand een pak ket economische maatregelen dat de weg vrijmaakt voor de privatisering van 65 staatsbe drijven. Een aantal daarvan werd in 1982 genationaliseerd door Mitterrand. Volgens politieke waarne mers vormen de bekrachtigin gen een aanwijzing dat Mit terrand het binnenlandse be leid wil overlaten aan de rege- ring-Chirac, waarmee Mitter rand sinds de verkiezingsne derlaag van zijn socialistische partij dit voorjaar moet sa menwerken. De arbeidswet, die vorige maand tot stakingen in de pu blieke sector leidde, vereen voudigt de ingewikkelde pro cedures die werkgevers moe ten doorlopen voordat zij werknemers kunnen ontslaan of overtollig kunnen verkla ren. JOHANNESBURG (AFP/RTR) - De Zuidafrikaanse politie heeft bijna dui zend leden gearresteerd van de vak bond voor zwarte gemeentearbeiders SABMAWU in de stad Tembisa bij Jo hannesburg. Dit heeft een woordvoerder van de bond bekendgemaakt. Op grond van de noodtoestand weigerde het Zuidafri kaanse informatiebureau commentaar te geven op de gemelde arrestaties. Volgens de woordvoerder betreft het de grootste actie van de Zuidafri kaanse politie sinds de afkondiging van de noodtoestand drie weken gele den. Het merendeel van de opgepakte vakbondsleden was in mei door het ge meentebestuur van Tembisa op straat gezet na een staking. De arbeiders wa ren bijeengekomen om de uitslag te vernemen van een proces dat vijf van hen tegen het ontslag hadden aange spannen. In de diamantmijnen van Kimberley in het noorden van de Kaapprovincie hebben meer dan 1.100 zwarte mijn werkers het werk neergelegd uit pro test tegen dé arrestatie van een groot aantal vakbondsleiders. De staking is de eerste grote actie in de voor Zuid- Afrika zo vitale diamantsector. De dia mantenmij nen zijn goed voor meer dan de helft van de deviezeninkomsten van het land. Volgens woordvoerder Rob Hudson van het diamantconcern De Beers wordt in vier mijnen gestaakt. Hudson vertelde dat de stakers eisen dat het concern stappen onderneemt om de vrijlating te bewerkstelligen van vak bondsfunctionarissen die onder de noodtoestand zijn aangehouden. Ook willen zij loonsverhoging. Volgens de woordvoerder zijn de on derhandelingen over de looneisen van de arbeiders komen stil te liggen door de gedwongen afwezigheid van ver antwoordelijke vakbondsfunctionaris sen. Hij onthulde dat de topman van het concern, Julian Ogilvie Thompson, de regering tien dagen geleden de vrij lating heeft gevraagd van alle vak bondsleiders die zonder aanklacht vastzitten. De zwarte vakcentrale COSATU, waarbij 650.000 arbeiders zijn aange sloten, heeft voor 14 juli acties aange kondigd tegen de aanhoudingen. De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Roelof 'Pik' Bo tha, heeft op een bijeenkomst van de regerende Nasionale Party zijn land genoten opgeroepen zich te wapenen tegen langdurige buitenlandse straf maatregelen. Botha hield zijn gehoor in Witbank in de provincie Transvaal voor dat het niet waarschijnlijk is dat eventuele strafmaatregelen snel zullen worden opgeheven, als zelfs de 'conservatieve leiders' in Groot-Brittannië en de VS zich achter strengere sancties tegen Pretoria scharen. „Als we willen over leven, moeten we niet bevreesd zijn voor de duur van die sancties", aldus Botha. De Zuidafrikaanse minister noemde de hervormingseisen, die het buitenland aan Pretoria stelt, overdre ven en zei dat zij voor de Zuidafri kaanse regering neerkomen op zelf moord. Bij een bomaanslag in een blanke voorstad van de Zuidafrikaanse hoofd stad Pretoria zijn gisteren 15 mensen gewond, zo heeft de regering meege deeld. De bom ontplofte bij een bus halte bij een winkelcentrum in Silver- ton. Het is de dertiende bomaanslag sinds de afkondiging van de noodtoe stand. Bij de reeks aanslagen zijn tot dusver drie doden en ongeveer 120 ge wonden gevallen. Volgens de uitgewezen Westduitse televisiejournalist Heinrich Büttgen heeft de Zuidafrikaanse politie sinds de afkondiging van de noodtoestand 96 mensen doodgeschoten. Vanuit Zuid- Af rika kan dergelijke informatie niet gemeld worden vanwege de censuur op de media, zo zei Büttgen bij aankomst in Stuttgart. MANAGUA (UPI) - In Nicaragua zijn 32 mensen, onder wie 12 kinderen, omgekomen doordat een vrachtauto met passagiers op een landmijn is gereden. Dat gebeurde op een landweg in de pro vincie Jinotega, 150 kilometer ten noorden van de hoofdstad Ma nagua. De mijn werd van afstand tot ontploffing gebracht op het moment dat de vrachauto passeerde.De regering in Managua stelt de contra's, Nicaraguaanse opstandelingen die met Ameri kaanse steun vechten om de regering omver te werpen, verant woordelijk. Het is een 'doelbewuste en in koelen bloede' uitge voerde aanslag, die verband houdt met het feit dat het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden vorige week instemde met een verzoek van president Reagan voor 100 miljoen dollar nieuwe hulp aan de contra's, liet het Sandinistische bewind weten. NEW YORK (UPI) - In een onderzoek van het Amerikaanse tijdschrift Forbes naar de 500 grootste ondernemingen buiten de Verenigde Staten is de Koninklijke/Shell Groep als de nummer één uit de bus gekomen. Shell had volgens Forbes in 1985 een omzet van 81,79 miljard dollar, bijna net zoveel als de nummer één van de VS, Exxon, en veel meer dan Amerika's nummer twee, Mobil. Volgens het tijdschrift was de totale omzet van de 500 grootste buitenlandse ondernemingen in 1985 3,19 biljoen dol lar. Dit is bijna twintig procent meer dan de omzet van de 500 grootste Amerikaanse ondernemingen in 1985. Na Koninklijke/ Shell behoren vier Japanse ondernemingen tot de top-vijfMit sui, Mitsubishi, Itoh en Marubeni. Japan herbergt 153 van de 500 grootste niet-Amerikaanse ondernemingen. Groot-Brittannië staat op de tweede plaats op de Forbes-lijst met 69 ondernemin gen en West-Duitsland is derde met 61 ondernemingen. BONN (AFP) - De berichten in de Westduitse pers over een mis lukte ontsnappingspoging uit de DDR zijn waarschijnlijk geba seerd op valse informatie. Dit heeft de kabinetschef van de Westduitse Bondskanselarij gezegd. Een aantal Westduitse kranten berichtte eerder deze week dat 6 Oostduitse reservisten zouden zijn doodgeschoten bij een poging via een metrotunnel naar West-Berlijn te ontsnappen. Zes ar restanten zouden achteraf zijn geëxecuteerd. ROME (RTR) - De president van Italië, Francesco Cossiga, zal, omdat hij geen onmiddellijke oplossing voor de Italiaanse kabi netscrisis ziet dagen, de oude rot Amintore Fanfani belasten met het bemiddelaarschap tussen de verschillende politieke partijen. Dit deelde de aftredende minister van defensie, Giovanni Spa- dolini, mee. Spadolini, de leider van de Republikeinse Partij, zei dat hem was meegedeeld dat Cossiga Fanfani zou opdragen om pendelend tussen de coalitiegenoten naar een oplossing te zoe ken. Het besluit betekent dat de president ondanks een week van proberen sinds het aftreden van de socialistische premier Bet- tino Craxi, niet in staat is geweest een 'nieuwe eerste-minister voor te dragen. BAGDAD (DPA/RTR) - Iraakse gevechtsvliegtuigen hebben volgens een militaire woordvoerder in Bagdad een Iraans kon vooi van 250 vrachtwagens aangevallen en 'vernietigd'. De strijd in het gebied van de Iraanse stad Mehran werd gisteren onver minderd voortgezet. Iraakse toestellen vielen nog andere Iraanse troepenconcentraties aan en 'maakten duizenden slacht offers'. Mehran, dat ligt in het centrale deel van het front in de Golfoorlog, werd woensdag door de Iraanse strijdkrachten her overd na een zeven weken durende Iraakse bezetting. De stad is tijdens de zes jaar oude oorlog al drie maal in andere handen overgegaan. Santiago (AFP) - In Chili zijn bij de tweedaagse algemene sta king uit protest tegen 12 jaar militaire dictatuur tientallen men sen het slachtoffer geworden van geweld door ordetroepen. Uit officiële bron is vernomen dat de laatste stakingsavond in San tiago nog eens drie personen dodelijk getroffen zijn door kogels. De dag tevoren waren drie mensen gedood, onder wie een 13-ja- rig meisje. De totale tol in twee dagen bedraagt zes doden, 36 ge wonden, 600 arrestaties en 75 bomaanslagen. Volgens een offi ciële mededeling werden 36 mensen verwond met kogels of hagel en bevonden zich er vijf politiemannen onder de gewonden. JOHANNESBURG (AFP) - Wandluizen en ander bloedzuigend ongedierte zouden het virus van de immuniteitsziekte AIDS op gezonde mensen kunnen overbrengen. Dit heeft het Zuidafri kaanse Nationale Instituut voor Virologie bekendgemaakt. Twee aan het instituut verbonden onderzoekers stelden vast, dat een insect dat zich voedt met mensenbloed, de ziekte kan over dragen. Dat gevaar bestaat volgens hen vooral in landen, bij voorbeeld in Afrika, waar de hygiëne dikwijls slecht is en de mensen minder weerstand hebben. ADELAIDE (UPI) - In Australië zijn voor de eerste maal twee kinderen geboren uit eicellen die enige tijd in bevroren toestand waren bewaard. De tweeling, een meisje en een jongen, en de 29- jarige moeder maken het goed Bij de hier gevolgde techniek wa ren drie eicellen van de vrouw, die door beschadigde eileiders niet zwanger kon worden, in vloeibare stikstof van bijna 200 graden onder het vriespunt bewaard tot zij nodig waren. Toen de tijd rijp was werden de eicellen ontdooid, bevrucht met zaad van de toekomstige vader en tenslotte in de baarmoeder van de vrouw geplaatst. Twee eicellen begonnen zich te ontwikkelen en de zwangerschap verliep voorspoedig. WASHINGTON (RTR) - De directeur van het Internationale Monetaire Fonds (IMF), Jacques de Larosière, gelooft dat de rentetarieven in de wereld verder zullen dalen. Dit heeft de IMF-topman gisteren gezegd tijdens de vergadering van de Eco nomische en Sociale Raad van de Verenigde Naties in Genève. De Larosière gaf aan dat in de afgelopen twee jaar de tarieven met ongeveer 4,5 percentage-eenheden zijn afgenomen, waar door de betalingen die schuldenlanden moeten doen ongeveer zestien miljard dollar lager uitvallen. „Gegeven de gunstige vooruitzichten voor de prijzen, de combinatie van een verstandig begrotingsbeleid en een gematigd niveau van monetaire expan sie is de weg vrij voor een verdergaande verlaging van de rente tarieven", zei hij. VANDAAG/ Zon op: 05.26. Zon onder: 22.01. Maan op: 03.17. Maan on der: 21.17 MORGEN/ Zon op: 05.27. Zon onder: 22.01. Maan op: 03.59 Maan onder: 22.18. MAANDAG/ Zon op: 5.28. Zon onder: 22.00. Maan op: 4.55. Maan onder: 22.58. VANDAAG/ Bath: 03.09-15.37. Hansweert: 02.40-15.06. Terneuzen: 02.09-14.37, Vlissingen: 01.51-14.18. Wemeldinge: 03.12-15.36. MOR GEN/ Bath: 03.52-16.16. Hansweert: 03.24-15.46. Terneuzen: 02.51- 15.15. Vlissingen: 02.32-14.56. Wemeldinge: 03.57-16.18. MAANDAG/ Bath: 4.32-16.53. Hansweert: 4.03-16.22. Terneuzen: 3.28-15.50. Vlissin gen: 3.09-15.30. Wemeldinge: 4.37-16.56. GROTE VAART/ BARKEN 5 verw. te Ghent, CONTINENTAL RELIANCE 3 630 zzw Vancouver nr. Sakaide, CORAL ISIS 3 Grangemouth nr. Ratnes, FELANIA 4 te Kingston, FOSSARUS 4 vera/, te Chiba, FULGUR 16 verw. te Cairns, FUSUS 7 verw. te Curacao, HAPPY MAMMOTH 4 Panamacanal nr. Antiqua, NEDLLOYD AMSTERDAM 3 Dakar nr. Abidjan. NEDLLOYD BALTI MORE 4 te Lyttelton, NEDLLOYD CLARENCE 4 te Livorno, NEDLLOYD LOIRE 3 Singapore nr. Port Louis, NEDLLOYD ROTTERDAM 3 Savannah nr. New York, NEDLLOYD WESTERKERK 4 Douala nr. Abidjhan. NISO 23 verw te Kachsiung, SAFOCEAN MILDURA 4 te Sydney, STELLARIS 3 Singapore nr. Kobe. KLEINE VAART/ ANNA BROERE 3 Rotterdam nr. Immingham, BLACK SEA 8 verw. te Hoganas, BONTEGRACHT 3 Gavle nr. Ferral, DUTCH FAITH 4 te Bilbao, ENGELINA BROERE 3 te Rotterdam, MIDSLAND 3 te Rotter dam, PACIFIC LILY 3 Ie Matadi, SINGELGRACHT 3 Karlshamn, WIEL- DRECHT 3 Tocopilla nr. Longbeach, YEMEN PIONEER 4 te Rotterdam.

de Stem | 1986 | | pagina 5