even..i UITBLAZEN Tsjernobyl-effect ebt maand na verkiezingen alweer weg Draait beroepsmilitair op voor bezuingingen? \VNG TEL jein< Brandwee loopt uit [Euthana [steeds k Eureka: Fraaie volzinnen en luchtbalonnen Ander beeld Mevrouw de Majesteit JU 'INHERENT VEILIGE REACTOR' KOMT COALITIE GOED VAN PAS VERLOOP BIJ PERSONEEL DEFENSIE MOMENTEEL AL ERG GROOT EUROPESE BEDRIJVEN ZIJN VOORALSNOG OP ZICHZELF AANGEWEZEN DESTEMCOJ WIM KOCK ZATERDAG 5 JUL11986 ACHTERGROND |- ZATERDAG 5 JUL1198 TWEE ERNSTIG GEW INUPELS ZINSPEELT PRINS Bernhard heeft vorige week de leef tijd der sterken be reikt. Je kunt het hem aan zien, al heeft hij zijn slanke gestalte weten te bewaren. Hij oogt te oud om nog iemand te kunnen misleiden door het aan trekken van een admiraals- of generaalsuniform. Alleen al daarom zal hij het ook niet doen. Hij wil hoogstens nog in een uniform begraven worden, zo vertrouwde hij tv-intervie wer Jaap van Meekren toe. Het leek mij een grapje. Hoe teer dat punt van Bern- hards uniformen nog ligt bleek uit de reacties van de politici Joop den Uyl en Henk Vrede- ling. Trouwens ook bij de prins zelf. Tegen Van Meekren had prins Bernhard gezegd dat nie mand hem kon verbieden een uniform te dragen. Fout! riep Den Uyl. Het is hem door ons kabinet verboden en die maat regel mag niet ongedaan wor den gemaakt. Ik ben het hem zelf op paleis Soestdijk, in zijn eigen werkkamer, wezen vertel len, voegde Vredeling, destijds minister van Defensie onder premier Den Uyl, eraan toe. Alle kranten meldden dat. Prins Bernhard en de Rijks- Voorlichtingsdienst lieten het er niet bij zitten. Het heet nu dat de prins, als eervol ontsla gen opperofficier, het wettelijk recht heeft bij gelegenheid het uniform aan te trekken, zoals hij dat deed, na overleg met premier Van Agt overigens, bij de begrafenis van lord Mount- batten. Om hem dat recht te ontnemen zou niet minder dan een Koninklijk Besluit nodig zijn. nodig. Vredeling pruttelde nog wel dat het eervol ontslag de prins slechts op 'rechtspositionele gronden' werd verleend, maar eervol is eervol volgens de rege ling. Punt dus. Het ziet er nu naar uit dat Vredelings tocht naar de prin selijke werkkamer een loos ge baar is geweest. Of er is een halve maatregel genomen. In tussen blijkt het 'uniformver- bod' ook na tien jaar nog uit stekend te kunnen functioneren als stemmingmakertje. De vra gen van Van Meekren, de ant woorden van de prins, de on middellijke reacties van Den Uyl en Vredeling tonen het aan. Evenals trouwens het de monstratief dragen van met an jers en medailles versierde blauwe blazers door hoge oud gedienden die in elk geval ge rechtigd zouden zijn geweest het uniform te dragen op het varjaardagsfeest van de oud-In- specteur Generaal van de Krijgsmacht. Het is mij ontgaan bij welke gelegenheid koningin Beatrix zou hebben gezegd dat zij met Majesteit wenst te worden aan gesproken. Ik neem aan dat ze het inderdaad op z'n minst heeft laten doorschemeren want ik heb in verschillende kranten ingezonden brieven zien staan van mensen die zich er verschrikkelijk over opwon den. Voorspelbare reacties als 'niet meer van deze tijd' en zo. Een van die mensen, de Haagse advocaat mr. B. Schwanebeck, richtte zijn brief niet aan een krant, althans niet in eerste in stantie, maar aan het adres waar zo'n reactie wezen moet: bij Hare Majesteit zelf. Niette min kwam zijn brief ook te recht in het Algemeen Dagblad, wat voor mij reden was om even in het telefoonboek na te zien of de naam Schwanebeck wel echt bestaat. Hij bestaat. De naam en ook de advocaat. Mr. B.J.J. Schwanebeck. De advocaat schreef de ko ningin: „wie de klok terug wil zetten wekt slechts hilariteit." Hij herinnert in zijn brief aan een bezoek dat hij en enkele mede-studenten in 1950 aan koningin Juliana brachten. „Ons werd toen op het hart ge drukt", schrijft hij, „dat uw moeder er de voorkeur aan gaf met mevrouw te worden aange sproken." Hij vraagt de koning, die in 1950 nog een kind van 12 was, of ze het niet paradoxaal vindt dat zij 'de pretentie heeft om met majesteit te worden aangesproken'. Volgens Schwa nebeck bestaan majesteiten eigenlijk alleen nog in kinder sprookjes. Volg toch het voor beeld van uw moeder, zo spoort hij de koningin aan. Het is een wat eigenaardige redenering. Nadoen wat Ju liana 36 jaar geleden al deed; is dat niét de klok terugzetten? Was Beatrix echt progressief dan zou ze tegen iedereen zeg gen: „Hallo. Zeg maar Bea."- Alleen al te spreken van 'de klok terugzetten'. De klok die Schwanebeck bedoelt heeft dui zend wijzers die evenveel tijden aanwijzen. Alleen van .de slin ger valt nog iets wijs te worden. Die zwaait heen en weer en komt telkens terug op hetzelfde punt. Wat hebben we alleen al in de laatste 36 jaar niet van de rommelzolder en uit de oude doos gehaald om het weer op te poetsen en hoogst modem te noemen? Bea is het meisje uit de straat en mevrouw is de buur vrouw. Beatrix is koningin. Ook koninginnen zijn buiten de sprookjesboeken zeer schaars en daarom mag ze zich van mij gemst majesteit laten noemen. Onze carnavalsprins spreek ik ook aan met 'hoogheid', zodra het protokol dat verlangt. Daar heb ik absoluut geen moeite mee al weet ik dat hij eigenlijk Kees heet en bij de belastingen werkt. Bovendien: wie weet is ko ningin Beatrix wel een trend setter en is het voor we het we ten weer bon ton om te spreken van excellenties en edelacht- baren, weledelgestrengen en hoogedelgeborenen. Ik zei het al: we hebben al zoveel uit de oude doos gehaald. llllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillifT Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes, Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150 Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand. f 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties® 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA Door Frans Boogaard DE wereld hield de adem even in toen eind april de eerste berichten over een kernramp 'er gens in de Sovjet-Unie' doorkwamen. Geruch ten over meer dan twee duizend doden deden de ronde, en toen na een paar dagen de wind draaide pakte ook ons landje zijn deel mee. In Leidschendam kwam een drukbezet coördinatie centrum, politie-agenten moesten plotseling het on derscheid gaan leren tussen melk- en ander rundvee, spi nazie werd doorgedraaid en sla en andere bladgroenten moesten worden extra ge wassen. Ook politiek bleven de ge volgen niet uit. Verklaarden Lubbers en Van Aardenne (Economische Zaken) tot da gen na de ramp dat 'Tsjerno- byl' geen consequenties mocht hebben voor het Ne derlandse bouwprogramma - Van Aardenne toonde zich daarin buitengewoon hard nekkig - vlak voor de Kamer zich ermee ging bemoeien kwam in ieder geval Lub bers, en onder druk van Win- semius (Milieubeheer) ook de rest van het kabinet, daar toch op terug. Dezelfde avond nog, daags voor Hemelvaartsdag, dien- Lubbers ..snel vergeten.. - carpress den Lansink (CDA) en Braams (WD) een motie in, die aandrong op 'een gron dige analyse en evaluatie van de kernramp' en 'herbezin ning op de wenselijkheid en mogelijkheid van de toepas sing van kernenergie in Ne derland'. Politiek een gouden greep. De oppositie werd hierdoor alle wind uit zeilen genomen, en zag niet langer kans munt te slaan uit de kernramp. De coalitie was ermee uit de politieke problemen, zon der er beleidsmatige voor te rug te krijgen: de evaluatie en herbezinning kunnen makkelijk worden afgerond vóór maart '87, het tijdstip dat als 'deadline' geldt voor een beslissing over nieuwe kerncentrales. Intussen werkt 'Tsjerno- byl' door. Niet alleen in de Oekraïne, maar ook in Ne derland. De Bestuurlijke Coördinatie Groep (BCG), via wie alle maatregelen werden genomen, blijft nog actief tot medio november. Volgens het 'werkplan af wikkeling Tsjernobyl' dat Winsemius kort geleden naar de Kamer stuurde - en dat, maar dat zal toeval zijn, het zelfde Kamernummer heeft als de stukken over de vesti gingsplaatsen voor de nieuwe kerncentrales - ne men bestaande instanties de dan nog resterende taken over. Nu al beperkt de infor matievoorziening zich nage noeg tot reistips voor Oost- blokgangers. Maar dat is dan ook het minste van wat er nog aan werk ligt. Zo is de Kamer een bijna voortdurende bemonstering toegezegd van het oppervlak tewater en grondwater in drinkwatergebieden, vinden er intensieve controles plaats in de conservenindustrie en moeten, gezien de langdurige werking van sommige radio actieve stoffen, tal van goe deren die uit risico-gebieden worden geïmporteerd nog gedurende een lange reeks van jaren extra worden ge controleerd. Nieuwe impulsen zijn ge geven aan het internationale overleg over waarschu- wings- en rampenregelingen, alsmede over de normstel ling; de centrales in Dode- waard en Borssele - waarvan jarenlang bij God en vader land is gezworen dat ze vol komen veilig zijn - worden opnieuw getemperatuurd. En intussen vestigen, alsof er niets is gebeurd, de twee par tijen die straks het kabinet Lubbers-II zijn parlemen taire basis moeten geven, al ongegeneerd hun hoop op de 'inherent veilige reactor'. Naar deze computerge stuurde variant van de be staande kerncentrales, waarin als gevolg van men selijk falen ernstige ongeval len nooit helemaal uit te slui ten zijn, moet nu het onder zoek worden voortgezet. Het concept-regeerak koord, op dit punt vrucht van overleg tussen de energiespe cialisten Braams en Lansink, is daar duidelijk genoeg over. Alternatieve bronnen krijgen aandacht - dat is al jaren zo - maar onvoldoende om tot een factor van betekenis te kun nen uitgroeien. Wat vele Binnenhof-wat chers al ruim van tevoren za gen aankomen wordt dus nu, ruim een maand na de ver kiezingen, bewaarheid: de diepe zorg van CDA en WD na de kernramp in Tsjerno byl was in de allereerste plaats politiek bepaald, en blijkt nu dan ook een veel kortere halveringswaarde te hebben dan de meeste van de radio-actieve stoffen die er zijn vrijgekomen. Nederland - de weigering van Economische Zaken op alternatieve bronnen in te zetten is een veeg teken - gaat samen met de rest van de westerse wereld gewoon verder met kernenergie. On danks dringende oproepen van de Vereniging van We tenschappelijke Werkers vooral de lange termijn-ge- volgen nu eerst nog eens door echt onafhankelijke deskun digen te laten door-exerce ren. Maar volledig in het spoor van een afgelopen week in The New York Times gepu bliceerde brief van Sovjet partijsecretaris Gorbatsjov aan Hans Blix, directeur van het Internationaal Atoom Energie Agentschap. In die brief wijdt Gorbats jov schone woorden aan de gevaren van kernenergie en de universele plicht te komen tot een betrouwbare en vol strekt veilige kernenergie voorziening. Alleen waar het gaat over internationale ver ificatie is de Sovjet-leider weer iets minder bevlogen. Dat soort grenzen blijkt nog steeds moeilijk te nemen. Precies zoals CDA en VVD in Nederland er zich niet toe kunnen zetten kernenergie te zien als een internationaal uitstekende vorm van ener gievoorziening, waarvoor óns land te klein is. En precies zoals de PvdA steeds de nei ging heeft de de buitenge- woon schadelijke nevenef- fecten van grootschaliger in zet van fossiele brandstoffen (de vorming van koolzuur- gas) te kleineren, enkel en al- leen omdat zij door CDA en WD worden aangevoerd als argument pro kernenergie. Hans Blix, ook in The New York Times: 'Ik ben om mi- I lieuredenen tot mijn keus voor kernenergie gekomen. Het enige alternatief de ko mende generaties is steen kool, en dat zou onvermijde lijk leiden tot nog gevaarlij ker vormen van vervuiling'. Het zou goed zijn als 'Tsjernobyl' de westerse we reld ertoe had gebracht een I uiterste krachtsinspanning- te leveren om af te rekenen met een nu alweer bijna veertig jaar lang kernverle den zonder dat de techniek i 'af' is. Zeker zij die de vor ming van koolzuurgas als een enorme bedreiging zien voor de stabiliteit van het klimaat op aarde, mensen dus als Blix, zouden met minder geen genoegen mogen nemen. Maar als de Gorbatsjovs I verificatie en dus informatie blijven weigeren en de spe cialisten van CDA en WD hun energie eerder investe ren in pogingen alsnog hun zin te krijgen dan in de ont wikkeling van werkelijk vei- liger technieken, blijven de nucleaire risiko's bestaan. .- Niet alleen in de Sovjet Unie, maar op elke plaats waar kerncentrales staan. UTRECHT (ANP) - Na de specialisten hebben ook de tandartsen besloten de stan daardovereenkomst met de ziekenfondsen op te zeggen. De tandartsen zijn geïrri teerd over een circulaire waarin de verenigde zieken fondsen adviseren de tand artsen strakke regels op te leggen voor meervoudige praktijkbezetting. Voorzitter Groen van de sectie huistandartsen van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tand heelkunde is daar volgens het blad van de NMT zeer boos over: „de wijze waarop Door Jan Greyn TERWIJL CDA en WD een tevreden blik wer pen op de (voorlopige) overeenkomst dat de be groting van Defensie de komende vier jaar niet met drie maar met twee procent mag groeien, nemen de personele pro blemen op dit departe ment gestaag toe. Het bedrijfsleven blijft zeer aanlokkelijk voor de be roepsmilitair vanwege gun stige (financiële) perspectie ven en menigeen verruilt het sobere uniform weer voor het elegante burgerkloffie. In het ontwerp-regeerak- koord van CDA en WD staat wel dat 'extra gelden worden toegevoegd aan de begroting voor het oplossen van knel punten in de personeelsvoor ziening', maar er moet om de NAVO te plezieren ook nog eens een smak geld komen voor uitbreiding van een van de bestaande kerntaken, de nucleaire artillerie èn voor vernieuwing van de F-16's. Dat kost in de komende kabi netsperiode toch al gauw an derhalf miljard gulden. De aflopende interesse voor de krijgsmacht van schoolverlaters en het tus sentijdse vertrek van be roepsmilitairen naar het be drijfsleven baart Defensie al geruime tijd grote zorgen. Op lange termijn betekent dat een groeiend tekort aan ge kwalificeerde krachten in de legerleiding. Het geringere animo van 'de arbeidsmarkt' voor het leger is overigens niet iets van gisteren. De werving van beroepsmilitairen stagneert al vanaf 1965, terwijl het tus sentijdse, gestage verloop van het - voornamelijk - midden-kader-personeel ook al enkele jaren aan de gang is. Waarom neemt Defensie dan geen maatregelen?. Directeur 'personeel' De Leeuw van het ministerie van Defensie haast zich te wijzen op 'historische' oorza ken. Na de oorlog en bij de toetreding tot de NAVO zag het ernaar uit dat Nederland een grotere legermacht zou >*665 MB Beroepsmilitairen: het bedrijfsleven lokt. krijgen dan achteraf het ge val bleek. Dat betekende dat de krijgsmacht lange tijd in de hogere rangen relatief oude personeelsleden kende, die de doorstroming tegen hielden. 'Na 20 jaar kom je dan plotseling tot de ontdekking dat je te weinig hoger kader hebt. Dat is een sluipende ge beurtenis die je niet kunt voorspellen. Voeg daarbij de geringe interesse de laatste twintig jaar voor de krijgs macht en het probleem wordt - foto de stem/ben steffen duidelijk', aldus De Leeuw die slechts aarzelend spreekt over de slechtere arbeids voorwaarden bij Defensie. Toch is dat een aantoon baar mankement in de perso- neelsvoorziening.Uit over zichtjes blijkt duidelijk dat in de rangen luitenant (ter zee) tot kapitein ter zee of ko lonel in alle drie de krijgs machtdelen tekorten zijn. Die tekorten lopen percentueel op tot 36 procent bij de lucht macht. Bij dat krijgsmacht deel zijn de tekorten aan vliegeniers manifest. Om aan de uitstroom naar het bedrijfsleven - vooral van militairen tussen 30 en 40 jaar - een halt toe te roepen werden aparte premies vast gesteld. De Leeuw meent dat Defensie 'moet leren leven' met zekere personeelstekor ten, 'maar het wordt echt nij pend als er fregatten niet meer kunnen uitvaren of als vliegtuigen niet meer kunnen opstijgen'. Zo erg is het nog niet. De Leeuw denkt dat dergelijke gebeurtenissen pas echt aan geven hoe triest het gesteld is met de aantrekkingskracht van de krijgsmacht en de daaruit voortvloeiende per sonele problemen. 'De poli tiek' trekt zich de problemen vooralsnog niet echt aan. Omdat het geld kost. Een pakketvergelijking toonde onlangs aan dat met name het midden en hogere kader bij Defensie in loon achterligt op het bedrijfsle ven. Dat werd voor kennisge ving aangenomen, hoewel het toch om in totaal 130.000 werknemers gaat - 56.000 'be roeps', 46.000 dienstplichtigen en 20.000 'burgers'. Defensie neemt wel orga nisatorische maatregelen. Het is de bedoeling dat het gesloten systeem van de krijgsmacht wordt doorbro ken. Totnogtoe kun je bij wijze van spreken alleen ko lonel worden als je als sol daat begint. Het moet in de toekomst - en mondjesmaat gebeurt dat al in de techni sche beroepen - mogelijk zijn om als kapitein te beginnen De wervingscampagnes zul len geïntensiveerd worden; Nu al wordt jaarlijks een be drag van 14 miljoen gulden uitgetrokken voor wervings activiteiten. 'De politiek' zal een ant woord moeten geven op deze roep uit Defensie. Maar de politiek hoort al genoeg hulpkreten. Als de NAVO niet om een 'redelijke' finan ciële inspanning vraagt van de Nederlandse krijgsmacht, is het minister Onno Ruding wel die vindt dat het defén- sie-budget omlaag moet. En het personeel dreigt tussen de wal en het (bijna onbe mande) schip te vallen. Bij een kleine brandweeroefen in Venlo zijn twee brandweerli Twee mannen, van 25 en 31 j dencentrum van een Gronings brandwondencentrum in Bevet Het ongeluk gebeurde toen c der van een slooppand een sta zij tevoren met benzine hadde was dat de brand door leden uit Hout-Blerick zou worden g< Doordat het sein om de bran verwacht, kon te veel benzine beide beroeps-brandweerliede doordat zij persluchtapparatui fen door een steekvlam. De bra Door Pieter-Jan Dekkers AAN 'wervende' namen geen gebrek. 'Hercule', 'Eurolaser', 'Moses', 'Prometheus', 'Eau Clai re', 'Transpolis' en 'Pa- radi'. Enkele van de 72 projekten die deze week tijdens de derde Eureka- ministersconferentie zijn goedgekeurd. Pretentieuze namen, dat ook. Want hoewel het Eureka-projekt na enige aanloopmoeilijkheden nu echt uit de startblokken lijkt te zijn geschoten, moet nog maar worden afgewacht of de ambitieuze plannen van het Europese bedrijfsleven ooit werkelijkheid zullen worden. In dat verband wordt, als men het over die projekten heeft, al gauw smalend gesproken over de bekende luchtbalonnen. Ruim een jaar geleden be sloten achttien Europese lan den op initiatief van Frank rijk op technologische gebied te gaan samenwerken: hét antwoord op het Ameri kaanse 'Star Wars'-plan. Pa rijs wilde voorkomen dat het continent straks zou worden overspoeld met nieuwe, tech nologisch hoog gekwalifi ceerde Amerikaanse en Ja panse produkten. Amerika's president Ro nald Reagan had eerder West-Europa uitgenodigd deel te nemen aan 'Star Wars' (SDI), een plan om de wereld vanuit de ruimte te verdedigen. De meeste Euro pese landen voelden daar, om politieke redenen, weinig voor, ondanks de Ameri kaanse poging het Europese bedrijfsleven vette orders voor te houden. Slechts West-Duitsland en Groot- Brittannië hebben met de VS De Westduitse buitenlandminister Genscher is een van de 'voorvechters' van Eureka. - fotoarchief de stem een SDI-overeenkomst geslo ten. De politieke afwijzing van de meeste andere landen zou grote economische en techno logische consequenties kun nen krijgen. Immers, 'Star Wars' vereist een geheel nieuwe technologie, die be halve voor de ruimtedefensie ook goed gebruikt zou kun nen worden voor technolo gisch hoogwaardige, niet-mi- litaire produkten. Vandaar het alternatief dat de Franse president Francois Mitterrand de rest van Europa bood: een sa menwerking tussen Europese regeringen èn bedrijven om te proberen de technologi sche achterstand op de VS (en Japan) door 'Star-Wars' nog niet groter te laten wor den. Het eerste jaar van Eureka is gekenmerkt door veel one nigheid over de meest onbe langrijke zaken, zoals de hoofdzetel van Eureka en de omvang van het apparaat, terwijl de deelnemers - de bedrijven - in het onzekere werden gelaten over de fi nanciering van Eureka. De hoofdzetel komt nu in Brussel en het moet klein en slagvaardig zijn. Er is geen enkele behoefte aan een nieuwe, logge en bureaucra tische loot aan de EG-stam. Na lang touwtrekken is ge kozen voor een secretariaat waarin zes landen (waaron der Nederland) en de Euro pese Gemeenschap zijn ver tegenwoordigd. Op de in Londen gehouden ministersconferentie is men het ook eens geworden over een lijst met 72 projekten (waaronder 14 waarbij Ne derlandse bedrijven zijn be trokken) die in het kader van Eureka zullen worden uitge voerd. Veel van die projekten 'lopen' trouwens al en zijn voor de gelegenheid voorzien van het Eureka-label. Veel echt nieuwe projekten zijn niet aangemeld. Boven dien zitten er een paar bij waarvan nog maar moet worden afgewacht of ze ooit kunnen worden gerealiseerd. Overigens is dat pas later van belang, nu gaat het er in eerste instantie om Europese bedrijven bij elkaar te bren gen die samen de mogelijk heden voor nieuwe, hoog waardige produkten onder zoeken. Één projekt springt er uit: het Prometheus-projekt, waarbij overigens geen Ne derlands bedrijf is betrok ken. Het beoogt een compute risering van het Europese autoverkeer. Als het ooit gerealiseerd wordt rijdt in de toekomst elke Europese auto met een computer rond, die de be stuurder niet allen helpt bij het besturen van zijn vehikel, maar ook in verbinding staat met computers in de auto's van medeweggebruikers. Voordeel: de ene auto kan re kening houden met het 'ge drag' van de andere auto en zo kunnen botsingen worden voorkomen. Voorwaar een revolutio naire gedachte, die, mocht zij ooit werkelijkheid worden, de verkeersveiligheid zal be vorderden en het autorijden zeer efficiënt zal maken. Overigens werkt Philips ook al geruime tijd aan een beeldplaat, die de automobi list straks bijvoorbeeld kan informeren over de beste route die hij moet volgen. Vooral voor het vrachtver voer van belang. Het al lan ger lopende projekt wordt nu onder de naam Carminat door Philips en Renault on der Eureka-vlag verder uit gewerkt. Dit en veel andere projekten zouden echter ook zonder Eureka zijn uitge voerd. Een voorbeeld van een projekt dat zonder Europese Thatcher hoogdravend - carpress samenwerking weinig kans van slagen zou hebben gehad is Eurotrans. Dat is een pro jekt om het Europese weg vervoer te vereenvoudigen en te stroomlijnen. Bij één onderdeel, Transpotel, zijn Wilma, Philips en de PTT betrokken. Dit projekt beoogt een informatiesysteem voor het wegvervoer om te voor komen dat veel vrachtwa gens leeg terugrijden, zoals nu vaak het geval is. Andere projekten op het terrein van het milieu, bio technologie, geneeskunde, in formatica, communicatie en het gebruik van nieuwe ma terialen waren net zo als Carminat reeds eerder door bedrijven in gang gezet. Eureka is hooguit een stimu lans om er mee door te gaan. Als het bedrijfsleven ver wacht had dat Eureka be halve het bundelen van pro jekten ook voor de financie ring zou hebben gezorg, is het bedrogen uitgekomen. Er is enige overheidssteun (Neder land stelt bijvoorbeeld 30 miljoen gulden voor Eureka beschikbaar) maar dat staat in geen enkele verhouding tot de bedragen die men in de VS en Japan in de technolo gische vernieuwing stopt. Dat is overigens ook nooit de bedoeling geweest. De aangesloten landen stellen zich terughoudend op, de be drijven moeten het immers doen. En die deden dat, ge tuige het groot aantal reeds geruime tijd in uitvoering genomen projekten, al ruim' schoots. Eureka is in dat verband hooguit een stimulans, vooral gericht op samenwerking tussen kleinere en middel grote bedrijven. Wat Neder land betreft zijn er ruim 300 projekten aangemeld, waar van de meeste dus niet het Eureka-stempel hebben ge kregen. Opvallend is dat on der de bedrijven die aan de veertien wél goedgekeurde projekten deelnemen, enkel klein of middelgroot bedrijf zit, terwijl dat toch juist de opzet was. Veel vragen dus, ondanks de fraaie volzinnen waarmee de Britse premier Thatcher afgelopen week in Londen Eureka officieel ten doop hield. Veel goede voornemens ook om Europese bedrijven bij elkaar te brengen. Maar een echt alternatief voor het Amerikaans-Ja panse technologische offen sief?. Vooralsnog niet. Zolang de aangesloten landen tal men met het op elkaar af stemmen van standaarden en normen inzake de industriële produktie, blijft Eureka slechts een platform waar Europese bedrijven elkaar kunnen ontmoeten. Noodza kelijk, dat wel, maar vol strekt onvoldoende om mee te kunnen in de race met de VS en Japan. Van onze Hcu DEN HAAG - De onderhan De Vries en Nijpels, zijn zijdse voorstellen op het pi geving niet nader tot elkaai Volgens Nijpels is niet uit gesloten dat informateur De Koning, auteur van euthana- siepassage in het eerste ont- werp-regeerakkoord, ook de komende dagen de onderhan delaars weer een eigen tekst voorlegt. De Vries zei gister avond niet te denken 'aan een compleet nieuwe tekst'. Zowel hij als Nijpels onder streepten dat de inzet er is om eruit te komen, en dat de we derzijdse bereidheid daartoe ilijkt uit het feit dat tijdens iet vier uur durende beraad gisteren van beide zijden voorstellen werden gedaan. Daarnaast benadrukte Nijpels log eens dat het 'jammer, iiaar een politiek feit' is dat lij het CDA over de euthana- iieparagraaf in het eerste ont- werp-akkoord problemen ge- 'ezen zijn. Eerder al noemde lij het akkoord op dit punt broos' en 'een bouwwerk vaar je niet zomaar stenen uit runt halen'. Verrassenderwijs zal infor- AMERIKA is en blijft voor velen 1,. 3elijkheden. Vooral President Re irn aan te geven hoe geweldig prachtige land'. In de VS wordt momenteel uitt estaureerde Vrijheidsbeeld in de, terd jaar geleden door Frankrijl schonken, fungeerde het als een] Vnerika een nieuwe toekomst daarin geslaagd en mede dank jeworden tot wat het nu is: de m; Toch valt het niet te ontkenner» Vrijheidsbeeld schuilgaat (moedJ ie laatste jaren in Amerika aan 'loed van de Reagan-doctrine M leM slecht is, springt men in An iet begrip ballingen. Wanneer I jen uit Cuba of Nicaragua zich l an spreken de lopers uitgelegd] en met een totalitair regime ve M-en worden toegelaten, wore «tuurd naar hun vaderland. Uok schermt Reagan erg *ansen voor iedereen'. Daarbij ["^Schappelijk geslaa] l. m'nder hebben ge =,?^VSw et stat'stisch bewezen c« fJL-6 Vereni9de Staten ver ondl usaties als die van moeder Thera r®nkaanse steden hun bestaa] e armsten. Een grote stad als ende zakenhart van de VS, hert ,®®,rilen wachi^nden voor ga: erika een alledaags beeld gev üppih ^a't ,e vrezen dat de kon-, »it Zu worc)en rechtgetroH ■efrio 12lch eerder vertalen in Tpp rw ln 1 daadwerkelijk oq *~ureerd 'S 6911 ander beeld wat 1

de Stem | 1986 | | pagina 2