HOE IS HET EIGENLIJK MET. Iot VARA verdeeld over deelname Knokke Cup IIP De Grote Bi mannetje ii STERRENI TREA DOBBS, VOORMALIG TIENERIDOOL: ZATERDAG 5 JUL11986 Talentenjacht Redactie Sleeswij k NEDERLANDSE PLOEG WEL IN FINALE, MAAR NIET OP TV Songfestival Geen man r )uske en Wiske )RKE: De him „Gelooft u dat het mooi staat om de baard af te scheren en alleen de snor te laten staan? Mannen zijn zo niet door God geschapen, al leen honden en katten" Patriarch Adrianus (1698) Door Dirk Vellenga VOLLEDIG verdwe nen lijkt Trea Dobbs na de succesvolle jaren zestig. Zelfs al heeft ze kort geleden weer een plaatje gemaakt en is ze ontvangen door Ted de Braak en Herman Emmink in hun radio programma's, de stilte die 17 jaar geduurd heeft, lijkt niet meer te doorbreken. Trea Dobbs denkt daar anders over. In haar be scheiden bovenwoning in Vught ontleent ze aan het ophalen van herinneringen en het draaien van oude plaatjes nieuwe strijdlust: „Als je in het vak hebt geze ten, laat het je nooit meer los". Was het destijds moeilij ker om bekendheid te krij gen dan nu? „Nee hoor, makkelijker. Je had in de jaren zestig veel minder artiesten. Nu heb je de Play-back show en de Sound Mix-show. Daar ko men een heleboel artiesten uit voort. Toen had je An neke Grönloh, Rob de Nijs, Willeke Alberti en mijzelf en dan hield het op. Maar die namen zijn niet meer kapot te krijgen. De ouwe club duikt steeds weer op. Wij zijn de enige echte entertai ners. Wij kunnen amuseren. Wij gaan niet het toneel op met twee of drie hitjes. Ik heb een avondvullend pro gramma van drie kwartier en dan staat de zaal op z'n kop. Ik breng een medley van oude nummers. Niet in de discotheken natuurlijk, daar kent niemand ze". Van optreden is overigens nog geen sprake. Haar ma nager, die ook Koos Alberts en Arne Jansen onder zijn hoede heeft, wacht met het vastleggen van optredens tot het plaatje "n Kus van u me neer' in de hogere regionen van de hitlijsten terecht is gekomen. „Ik luister naar de Neder landstalige programma's en ik houd Frits Spits bij, want ik weet dat hij elke avond precies om kwart ovr zes een Nederlandstalige plaat draait", zegt Trea Dobbs. „Maar de KRO en de NCRV draaien de A-kant niet. Er zitten een paar regels in die niet door de beugel kunnen. Dubbelzinnig, zeggen ze. Be lachelijk. Ik vraag me af wie er eigenlijk dubbelzinnig is. Het is gewoon een kroeglied". Via dit plaaije, geprodu ceerd door Vincent Produc ties in Achtmaal, en een or kestband die klaarligt voor zaaloptredens hoopt Trea Dobbs terug te komen. Ze probeerde het eerder in 1981 met 'Laat het niet verder 'Die leeftijd en dan al dat gevoel. Ongelooflijk!' meer gaan', een strijdlied te gen de vervuiling, gesteund door het Naarder Mannen koor. De plaat flopte. „Ze moeten 'm weer uitbrengen", zegt Trea. „Hij is nu actueel na die kernramp in Rus land". De tijd dat alles rimpel loos verliep, ligt ver achter haar. Ze was een 15-jarige leerlinge van de nijverheids school in Eindhoven, toen ze in 1963 in haar woonplaats de Carlton-talentenjacht won, een paar jaar na An neke Gröriloh. Na het eerste plaatje, 'Casanova bacia'mi', raakten radio en tv geïnte resseerd in het zangeresje, dat toen nog gewoon Trea van der Schoot heette. Alles ging vanzelf. Ze werd vaste zangeres bij het VARA-Dansorkest (na Greetje Mona) en bij het Me- tropole-orkest en ging voor Nederland naar songfesti vals in Knokke en het Poolse Sopot. Lezers van het blad Teenbeat verkozen haar in 1965 en 1966 tot de beste zan geres van ons land. Platen als 'Ik vraag het aan de ster ren' en vooral 'Ploem ploem jenka' werden overal meege zongen. Als er een plaat ter sprake komt, tast Trea in een nogal versleten platenkoff erfje. „Ik had er eigenlijk veel zui niger op moeten zijn", zegt ze. „Maar ik ben zo vaak verhuisd". „Je had studio's met 2- of 3-sporen-bandrecorders en met één microfoon. Toen we een elpee opnamen begon nen we 's morgens om een uur of zes en om twee uur 's middags waren we klaar. Ik begon met het moeilijkste nummer. Dat vind ik nog steeds prachtig. Ze zouden het zo weer uit kunnen bren gen. Zal ik het eens laten ho ren?" Ze draait 'You've lost that lovin' feelin", bekend van de Rigtheous Brothers en Cilla Black. „Moet je horen. Die leeftijd en dan al dat gevoel. Ongelooflijk!" Daarna wordt 'Love's just a broken heart' op de draaitafel gelegd. Ze Trea Dobbs in fe bruari 1965. zingt mee en maakt de dra matische armbewegingen die er bij hoorden. „Zo heb ik Engels geleerd. Ik sprak alles uit zoals ze het me voordeden, maar ik wist niet wat ik zong. Daarna ging ik dingen opzoeken in het woordenboek". Was het een nadeel dat je zo j ong aan de top bent geko men? „Ja, een groot nadeel. Je wordt geleefd. Mensen laten je rennen. Ik ging alleen met het vliegtuig naar Berlijn, snotneus als ik was. Terug moest ik met de trein, omdat er niet gevlogen kon worden. Nou moeten ze me dat niet meer vragen". Ze deed net als Rob de Nijs in de jaren 1964 en 1965 een aanval op de Duitse markt. De start was in ieder geval veelbelovend. „Caterina Valente hoorde mij op de radio en ze zei on middellijk: dat kleine ding zal ik es effe helpen. Toen is haar man, Erik von Aro, er ingedoken. Hij bedacht de naam Dobbs. Van der Schoot is voor een Duitser niet uit te spreken. Ik was ook de enige Nederlandse artieste die mocht optreden in de Cate rina Valente-show. Ik moest een Duits num mer opnemen dat bedoeld was voor een zangeres die zelfmoord had gepleegd. Dat gevoel moest ik overbren gen, hoewel ik nooit aan zelfmoord had gedacht. Von Aro stond voor me van die radeloze gebaren te maken. Dat moest ik nadoen. Hier heb ik het plaatje. Het is Weine Doch Nicht. Moet je eens horen". Ze draait het. „Ik 'wein' echt, hoor je dat? Ik heb ook samen met Rob de Nijs Duitse platen opgenomen. Maar Rob kon bijna geen Duits uitspreken. In Oosten rijk heb ik op de hitparade gestaan". Uit de oude platenkoffer komt ook een elpee met een beduimelde hoes, waarop nog net de letters 'TV-Maga- zine' te lezen zijn. De plaat bevat opnamen uit het tv- programma met dezelfde naam dat in het midden van de jaren zestig op zaterdag avond door de VARA werd uitgezonden. Het was een se rie over de redactie van een tijdschrift, met Rob de Nijs als hoofdredacteur, Trea Dobbs als telefoniste en Ria Valk als Lieve Lita. Kitty Courbois speelde er ook in. Later werd ze vervangen door Marijke Merckens. Na de radio stond ook de tv wijd open voor Trea Dobbs. 'TV-Magazine' be vatte sketches en grappen, maar vooral liedjes, vaak eigen versies van nummers die op dat moment op de hit parade stonden. „Wat Stars on 45 deden, deden wij toen al in Calling the Stars", zegt Trea. „Ria Valk zong Bran dend Zand met een gekke tekst. Het was echt een ge weldige imitatie. Ik herinner me nog, dat Anneke Grönloh er erg kwaad om geworden is". De vaste medewerkers van 'TV-Magazine' paro dieerden tophits op de ma nier van de Engelse Baron Knights. Komische interpre taties van 'Baby Love' van Trea Dobbs nu. de Supremes en 'Time is on my side' van de Rolling Sto nes klinken nu licht ruisend uit de boxen. In de goede jaren trok Trea het hele land door, in de Discobals van Herman, met Willeke Alberti in de kazer nes en later met Harry van Hoof, die haar begeleidde op piano. In maart 1967 trouwde ze met Van Hoof, die begon nen was als lid van de Roc kets van Peter Koelewijn en snel zou opklimmen tot een van de meest gevraagde ar rangeurs en orkestleiders van Nederland. Toch is het mis gegaan. In 1968 werd ze gebombardeerd tot de ster van de Slees wij k- revue. „Elke avond moest ik er alleen naar toe, zonder Harry, want die deed iets anders. Het was de bedoeling dat ik op een gegeven mo ment met mijn gitaar op zou komen uit de orkestbak. Voor dat ik opkwam maakte André van Duin -die zat toen ook al in de revue - me vreselijk aan het lachen. Ik was schor van het lachen als ik moest zingen. Op het po dium stond Donald Jones naast me en die had altijd knoflook op. Tegen hem moest ik 'Baby Face' zingen. Ik ben ermee gestopt. Ik kon het niet aan. Ik bleef 's avonds wel eens hangen en dan kwam ik midden in de nacht thuis. Harry vond dat niet leuk, we zagen elkaar nauwelijks. Ik ben toen huisvrouwtje gaan spelen. Dat vond Harry beter. In het begin kon ik het wel volhou den. Op den duur was het frustrerend. Een paar jaar later ben ik nog eens in de studio geweest om toch nog - FOTO'S ARCHIEF DE STEM een plaatje op te nemenl Toen dacht ik: mijn Godl wat heb ik toch allemaail weggegooidIk was er hele-l maal uit. Ik wist niets meerf Harry wist alles". „Ik wil niets meer oveil mijn showverleden lezen" zei Trea'in een interview ia augustus 1971. „Ik wil zelf de foto's uit die tijd niet meer zien. Ik ben geen ar tieste meer". De dokter con stateerde dat ze overspannen was en schreef haar vol strekte rust voor. In 19! werd een dochter geboren| Zo gemakkelijk als ging toen ze 17 was, zo moei-l lijk werd het boven de 20. Dt| stroomlijning verdween een of andere manier haar leven. Haar huwelijl mislukte. Trea was inder-l daad geen artieste meer,; was niemand meer. Nu probeert ze uit al/ J macht de stuurloosheid', haar bestaan te relativerel Regelmatig maakt ze aanfc| keningen voor een boek i de voorlopige titel 'Oveil spannen(d) boek' heeft ge| kregen. Absurde grappen e gekke sprookjes in schrijfbloc zorgen voor op-I luchting. Ondertussen hocpf ze op een nieuwe 'top' en t sef t ze dat hoe hard de sho'.vl wereld kan zijn voor pril ta-| lent. „Wat ik nog wil zeggen i] een waarschuwing voor deren. Je moet niet te vroe beginnen. Zorg dat je eerj goeie mensen om je het hebt om je te begeleidet| Vooral geen aasgieren! heb ze meegemaakt. Je moe je hard opstellen. Ze overal op de loer". Bij het afscheid zegt TreJ Dobbs: „Maak er een gezellij verhaal van". Ik beloof 1 maar ben er niet helen zeker van of het lukt. doorRaoul van den Booren en Rein van der Helm KNOKKE (B) - De ploeg van de VARA, die momenteel meedoet aan de strijd om de Knokke Cup 86, heeft zich met vlag en wim pel gekwalificeerd voor de vanavond te houden finale. Het team, bestaande uit Lisa Boray, Ruth Jacott en Marielle Tromp, behaalde de meeste punten van alle zes deelnemende ploegen en het is daarom niet uitgesloten dat de Knokke Cup voor de tweede achtereenvolgende maal naar Hilversum gaat. Ondanks dit succes is binnen de VARA lang niet iedereen ge lukkig met de Nederlandse aanwezigheid op dit Belgische lied jesfestijn. Integendeel, er heerst grote verdeeldheid over de vraag of verdere deelname nog wel zin heeft. Niet onwaar schijnlijk dat de VARA volgend jaar in de Belgische badplaats niet langer van de partij zal zijn. Een van de belangrijkste argumenten is dat de Knokke Cup de VARA ieder jaar handenvol geld kost, maar verder weinig oplevert. Zo zal de strijd om de gouden beker dit jaar opnieuw niet rechtstreeks op de Nederlandse televisie te zien zijn. De be langstellende kijker is hiervoor aangewezen op BRT 2, die van avond het Knokse gebeuren op de buis brengt. Alleen als de Nederlanders winnen overweegt de VARA om komende woensdag, na het laatste journaal, een paar minuten zendtijd vrij te maken. Officieel luidt de reden hiervoor dat de VARA op zaterdagavond geen zendtijd heeft. Maar ook al was dat wel het geval, dan nog staat de omroep niet te trappelen om de Knokke Cup in de programmering op te nemen. „De voorselectie vindt al enkele dagen van te voren plaats", legt persvoorlichtster Maria Meijer in de zonovergoten Belgi sche badplaats uit. „Stel dat onze ploeg de finale niet haalt, dan zitten de kijkers de hele avond naar allemaal vreemde zangers uit vreemde landen te kijken. Dat risico is te groot. We gaan er liever van uit dat veel Nederlanders naar de Belgische televisie kijken. Maar ik geef toe, erg bevredigend is het allemaal niet." Teamleider Co de Kloet onderschrijft dat er voor de TV dan wel weinig inzit, maar dat vooral voor de radio-uitzendingen deelname aan de Knokke Cup wel degelijk zin heeft. Dat on danks de bezuinigingen die bij de VARA zijn (of nog worden) doorgevoerd voorzitter Marcel van Dam toch zijn fiat aan deze financiële aderlating gaf, vloeit ook voort uit het feit dat de VARA als winndar van de Knokke Cup 85 nu moeilijk kon weg blijven. Een ander punt van discussie is dat de oorspronkelijke opzet van de Knokke Cup langzaam aan het veranderen is. Aanvan kelijk ging het bij dit liedjesfestijn om een ploegen wedstrijd waarbij het werken binnen een team voorop stond. Vorig jaar werd'echter aan deze strijd de zogenaamde Euro Top Star toe gevoegd, een speciale zangwedstrijd voor solisten uit de deelne mende ploegen. Sindsdien lijken de artiesten meer geïnteres seerd in het behalen van persoonlijke succesjes. „Op deze ma nier wordt de Knokke Cup een soort alternatief Eurovisie Song festival en daar hebben we absoluut geen behoefte aan", zo laat de VARA bij monde van Maria Meijer weten. Ondanks al deze perikelen staat Knokke dezer dagen volop in het teken van de bekende Cup. Dit jaar doen in totaal zes ploe gen mee: Noorwegen, Joegoslavië, België, Ierland, Nederland en Polen. De competitie omvat twee halve finales die eerder deze week plaatsvonden en waarbij Nederland, België en Noorwegen als winnaars uit de bus kwamen. De deelnemers uit deze landen zullen vanavond strijden om de hoogste eer tijdens de finale die door de BRT 2 rechtstreeks wordt uitgezonden vanaf 21.05 uur via het tweede net. De uitzending wordt door een aantal buiten landse omroepen overgenomen waaronder vrijwel uitsluitend Oostbloklanden als Roemenië, Tsjechoslowakije, Bulgarije en Rusland. Andere geïnteresseerden zijn Jordanië, Finland en Europa TV en dat zegt genoeg over de werkelijke belangstelling voor dit festival. De VARA doet inmiddels voor de vierde keer mee en wist in Knokke vorig jaar de eerste prijs in de wacht te slepen met een ploeg die bestond uit Astrid Seriese, Mathilde Santing en Julya Loko. Dit jaar bestaat de Nederlandse ploeg opnieuw uit drie zangeressen, bijeengebracht door Floor van Zuthen die zelf ooit furore maakte op dit festijn. „Ik kon gewoon geen geschikte man vinden", zo verklaart Floor haar keuze voor uitsluitend vrouwen. De Nederlandse deelneemsters zijn Mariëlle Tromp, Ruth Jacott en Lisa Boray. Alle drie hopen zij dat de Knokke Cup voor hun een springplank is naar internationaal succes. Of dat op deze manier zal lukken is nog maar de vraag. De Knokke Cup weet de belangstelling van het grote publiek nog maar nauwelijks te trekken en de dagen van relschoppers als Willem Duijs en Lou van Rees en grote namen als Dave Berry en Engelbert Humperdink zijn wat dit festival betreft al lang voorbij. Toch worden vanavond voor de deuren van het Casino waar het evenement plaatsvindt enkele oploopjes verwacht. Als eregast is namelijk uitgenodigd de doelman Jean Marie Pfaff, sinds Mexico een ware volksheld in België. VA ytfic r> s w?w -4r Zo ziet de Grote Beer er eigen zijn staart en zijn lijf en lijkt 1 een beer. Als je op een zomeral gaat, ver weg van de stadslichj beer zien flonkeren. Hoe lange! daar dan ziet, ontelbaar veel| sluier, geweven uit miljoenen met zijarmen en eilandjes. In de golven kun je koningir men uitstrekt en een kleine springt. Daarboven zweven oever ligt zomaar een lièr, ma ken, moet je de sterrenbeelden Je ziet ook veel vallende zon 15 augustus, soms hele sterren kun je nog meer moois zien 1 mannetje in de maan. Een sterrenkijker kun je zelf een objectief (lens), een buis - glas). Een oculair is een soort scoop hebt, kun je daarvan 1 het anders eens bij een wink kers verkopen. Voor een obje in (tweedehands) opticienart tief bestaat uit twee samengejj regenboogverkleuringen. Het objectief moet een mid een focus tussen 350 en 900 rr. kun je daar zelf achter komel en ga met je rug zó naar de a richting papier gaan. Beweeg kleinste heldere lichvlekje on stand tussen de lens en het pajj Het geeft niet van welk rr maakt is (karton bijv.) als de 1 kunt de koker passend makei op maat met plakband vast tel Snij 10 cm van de koker af dat precies in de grote past da tussenuit te knippen en weer| kertje vast, maar zó dat het - worden met plakband. Snij d de lengte van het focus heeft. I Maak het oculair stevig vL Door een stuk karton om de I buis waar je de huls precies 1 buis aan het einde van de kok in eikaars verlengde komen! vastplakt zo dat je als je del precies een voorwerp kunt zi^ du piept hij vel aiders, lit' t Heb Jl Mj wtt te schritren *6 Afc*. f®?- Y £>e 6R.6VEN VA" .UITSTUREN De VARA-ploeg valt in Knokke vooral op door het openingsnummer waarbij de drie zangeressen gezamenlijk in éér-l het podium betreden. Boze tongen beweren dat dit het eerste teken is dat de VARA fors gaat bezuinigen op de Knokke Cupl

de Stem | 1986 | | pagina 22