Niemand kan meer )in Drees heen De onbetwiste staatsman Een blijvend monument Zo naïef lurgerlijk itie leider Geen doorbraak AOW Troon gered Wederopbouw Sluwe vos Struikelblok Breuk 100 van de AOW, 100 jaar Ie maken dat er qua kleur een lZo drinkt Willem Drees wat Tirschrijft, maar niet wat er op Ichreven staat. JJeen bier. Geen alcohol. Niet I een kwaal, gebrek aan maag- Iral uit overtuiging. Als kind I hoe een bedrijf van een drin- op de fles is gegaan en hoe Jin de Jordaan hun zuurver- I direct verzuipen in de kroeg Jen uitbetaald. Al op zijn zes- km Drees lid van de drankbe- Kl poütici en diplomaten is een gezelligheid een belangrijk in- tin bedrijf, waarin een warme prlog kan vermijden. Eén keer l ook te geloven. Dat is na een te Russische ambassade, waar n rijkelijk vloeit als de radio- "sjernobyl. Drees heeft alle al- rsnaperingen afgeslagen, maar n zijn vrouw gezegd dat het al- hien toch iets gemoedelijker ij voortaan geen 'nee' of 'njet' gen tegen een sigaartje uit an- En zo gaat Drees, na zijn zes- sigaar, die hij snel na zijn ver- litiek voorgoed weer dooft. 1913. „IK acht den tijd gekomen om de af- luiting en droogmaking van de Zuiderzee te [dementen", zegt koningin Wilhelmina in Troonrede. Buiten demonstreren vrou- Kii voor kiesrecht. Willem Drees wordt ior de SDAP gekozen in de Haagse ge- ieenteraad. In zijn maidenspeech maakt hij zich boos er het feit dat er verschil wordt gemaakt ISSen 'beambten' en 'ambtenaren'. Maar de leerderheid van de raad wil dit standsver- :hil niet opheffen, omdat het 'schadelijk ior de werkverhoudingen' zou zijn. De .uwelijks geschoolde portier zo maar de lfde titel geven als de ambtenaar van de erlijke stand? Nee, dét zou toch wel een al te dolle vorm van nivellering zijn. '1 Ondanks die eerste kater werkt Drees zich jp iot een gezaghebbend raadslid en wordt hij in 1919 de eerste socialistische wethouder an Den Haag. Dat zou hij tot 1933 blijven |s hij wordt gekozen tot lid van de Tweede iamer. [Zijn Haagse jaren als wethouder be bouwt de rasbestuurder Willem Drees als :n van de mooiste periodes in zijn carrière, laar het zijn vooral de gebeurtenissen bui- in het Haagse gemeentehuis die de wereld bokken: de Eerste Wereldoorlog, de Rus- jsche Revolutie, de technische sprong voor- [aarts en de lange socialistische mars door Je instituties. n 1918 komt er voorgoed een eind aan hei tijdperk van Pieter Jelles Troelstra en de arste dagen van het strijdbare socialisme, toelstra is een bewogen en bevlogen socia- it van het eerste uur die nog hoopt en ge- ift dat het onderdrukte proletariaat in één tap een eind zal maken aan het kapitalisme jor omverwerping van de heersende klasse. Aan het eind van 1918 denkt hij dat de |d njp was. Er zijn revoluties (of pogingen iartoe) geweest in Rusland, Duitsland en istenrijk-Hongarije en ook in Nederland :ent Troelstra vonkjes te ontdekken die de jplosie kunnen veroorzaken: er zijn rellen iweest onder de gemobiliseerde soldaten ie de kazernes van het neutrale Nederland zat zijn en onder de bevolking wordt gekan kerd en geklaagd over het gebrek aan voed sel JTegen de zin van de meeste SDAP-be- mrders roept Troelstra op tot de machts- ïmame. 'De revolutie die niet doorging', e regering verhoogt de broodrantsoenen or het volk en kondigt een gedeeltelijke mobilisatie af. De vonkjes zijn geblust en droom van Troelstra gaat in rook op. Drees vindt dat maar goed ook en heeft Jch altijd afgevraagd 'hoe een man van een tb briljante intelligentie zo naïef kon zijn', "et is het verschil tussen Troelstra en Drees. [e eerste is de emotionele dromer die het ialisme kracht heeft gegeven. De tweede de koele uitvoerder die het socialisme be- luurlijke macht wil geven. ascetische gedrag staat Willem herinnering van oud-collega? ils een gezellige man. „Hij is al- elijk saai geweest", heeft zijn Van der Goes van Naters hel ibbig gezegd. Willem Drees is een moppentapper, zelfs een slaapverwekkend spreker, die gen noemt en in zijn toptijd in einig vriendschappen sluit, nisters in de kabinetten-Drees of tijdens de lunchpauze in po- deringen, nog wel eens samen borrelen, gaat Drees naar huis de traditie van een huismus, ige man in het moederlijk huis- er van zijn gezin met drie kinde- iter als minister-president, het is ertje Drees. Een keurige huisva- orgens, altijd stipt dezelfde tijd. achter zich dicht trekt om naar lopen en 's avonds om half z® hoofd zit van de tafel met dam- ippels. politiek van de calvinistische so- is is geboren in zijn ouderlijk de broekeman Willem aan dei >evoeld wat een leven zonder terheid is. Willem Drees is een negentiende eeuw dat de sober- paplepel heeft binnengekregen rouw dient Drees de drie jaar dan voor de keuze wat hij verde' doen in het leven? De toekomst ig uit. Zijn oom, de makelaar dit :eld betaald had, vraagt of hij hi) raak komt. „Ik had toen al vroef man kunnen zijn. Maar dat was in handel in huizen. Als jong de ik er niet voor om me daar ii rijgt ook een mooie baan bij erij aangeboden, maar daar voel loholicus Drees even weinig voo' .estudeerde tandarts die wordt verkoper van lollies, drop en che Drees besluit van zijn hobby zij* aken en treedt al snel in dienst al in de Tweede Kamer. Hij is da'1 de SDAP. Dat is hij op zijn ach1' jaardag geworden, n Is het de droom van de revolt] er reikte mijn fantasie niet. Het sv| /as allereerst de strijd tegen de W jestand. Daaraan was ik me gaaS Na de 'revolutie' verandert het gezicht van de SDAP snel en krijgt het burgerlijke ikjes. Maar ondanks de rijkelijke scheuten ter die er in de rode wijn worden gedaan, lurt bet tot 1939 voordat de SDAP voor t eerst in de regering komt met de failliete del van crisis en Colijn. Drees wordt dan letievoorzitter van de Tweede Kamer, rin hij zich als bestuurder overigens linig bevredigd' voelt. 'ang duurt zijn fractievoorzitterschap ït. Op 10 mei 1940, als Willem Drees van is naar het Binnenhof wandelt, wordt er htalarm gegeven. De Duitsers komen. :n vrouw roept Drees binnen en samen uilen ze in de kelder die typerend is voor de serieusheid waarmee Nederland over de 'rlogsdreiging denkt: een tafel met daarop *n matras en een stapel dekens. TAls Drees even later met snelle passen jrder naar het Binnenhof loopt, wordt Den vag gebombardeerd. Omdat premier De ier te bang is naar het parlement te ko- h, legt Kamervoorzitter Van Schaik een klaring af 'en schorst de vergadering voor bepaalde tijd'. De nazi's zullen de demo- jtie vijf jaar schorsen. r'er maanden na de bezetting wordt "ees door de nazi's opgepakt en overge- jcht naar het concentratiekamp Buchen- ld. Samen met prominenten als Lieftinck, B Savornin Lohman en Tilanus wordt hij r vastgehouden in een speciaal hoekje bevoorrechte gevangenen. Die Goldene Na een jaar wordt Drees vrijgelaten hij door zijn maagkwaal lijkt weg te thuis neemt Drees, als verte van de SDAP, deel aan de or- van het verzet. mei 1942 wordt hij weer opgepakt en keer naar het gijzelaarskamp Sint Mi- gebracht. Ook daar zit hij maar een week. en als hij weer vrij is, "ij uit tot een van de leiders van het w... u"'8 voorzitter van het Politiek Con- Het Vaderlands Comité, de Contact- V missie der illegaliteit en als lid van de rouwensmannen. Een bundeling van Ics waaarmee Drees naam maakt als rmhonaal politicus die bekend staat als |uu h f>rocent fatsoenlijk, degelijk en be- at hij zich die positie, binnen de SDAP nationale politiek heeft kunnen ver- heeft Drees zelf altijd gerelativeerd e opmerking dat hij het is geworden gebrek aan anderen', wordt Drees de leider van de SDAP 'e niernand meer heen kan. De presentatie van het eerste kabi- net-Drees. 1945. NEDERLAND is bevrijd. Blijdschap en chaos. Honger en hoop. De oorlogs schade in een leeggeplunderd land kan wor den opgeruimd. De foute Nederlanders ook. Het is de tijd van gebrek. Aan elektriciteit. Woningen. Fietsen. Radio's. Schoenen. Eten. Alles. Eind juni kunnen de kranten, eigenlijk niet veel meer dan een vel schaars papier, melden dat de 'door de H.M. de Koningin aangewezen kabinetsformateurs, de heeren prof.ir. W. Schermerhorn en W. Drees hun taak tot een goed einde hebben gebracht'. Het nationaal kabinet voor herstel en ver nieuwing is er niet zonder slag of stoot geko men, want niet iedereen is het er over eens hóe vernieuwend dat nieuwe kabinet wel niet moet worden. In de vijf jaren van de Duitse bezetting hebben de denkers niet stil gezeten. In Londen voelen nogal wat Neder landse Engelandvaarders niet erg veel voor een efficiënt bewind, dat een eind zal maken aan al het tijdrovende partijpolitieke gekis sebis. Ook koningin Wilhelmina voelt in haar hart, niet in haar handelen, veel voor zo'n krachtig bewind. In Nederland is er een ander idee van ver nieuwing onstaan. Zo is er rond een groep politieke kopstukken, die door de nazi's in het kamp Sint Michielsgestel gegijzeld zijn, het plan gegroeid van een nieuwe politiek, waarin geen plaats meer is voor aparte hok jes voor katholieken, socialisten, anti-revo- lutionaren en liberalen. Die oude starre zui len moeten verdwijnen, vindt de Neder landse Volks Beweging van Schermerhorn. Anderen vinden dat het politieke en par lementaire systeem niet zonder meer op de helling moet. Zo wil Willem Drees best een politieke partij waarin katholieken en libera len welkom zijn, maar de SDAP moet dan wel als basis dienen. Die twee stromingen, van Schermerhorn en Drees, gaan het gezicht bepalen van de nieuwe PvdA die wordt opgericht. En die niet de partij van de doorbraak blijkt, waar van Schermerhorn gedroomd heeft. Want bij de eerste verkiezingen na de bevrijding haalt de PvdA wel meer zetels dan de SDAP ooit gedaan had, maar blijven de zuilen in stand. De KVP wordt de grootste partij en ook de ARP. de CHU en de liberalen hebben hun traditionele kiezersvolk weer getrokken. De naoorlogse droom van de ontzuiling wordt snel vergeten en is toen eigenlijk al leen praktische werkelijkheid geworden voor de intellectuelen die het vernieuwingsidee hebben uitgedacht. Nederland zal nog lang het land blijven waarin socialisten PvdA en katholieken KVP stemmen en de bisschop pen nog in 1954 in het Mandement laten weten dat een goede katholiek toch maar be ter niet op Drees kan stemmen. Toch was het de KVP van Romme die het later mogelijk maakt dat Willem Drees meer dan tien jaar lang minister-president blijft. Drees wordt geaccepteerd omdat hij geen bevlogen socialist is, maar een burgerlijk so ciaal-democraat van calvinistische huize. Omdat hij geen partijpoliticus is, maar een traditioneel bestuurder die boven de par tijen staat. En zó acceptabel is als kapitein op een schip met Romme als stuurman. Al in de eerste dagen van het kabinet- Schermerhorn, waarin Drees vice-premier en minister van Sociale Zaken is, handelt hij zoals mag worden verwacht gezien zijn ver leden. Als de communistisch geleide Een heidsvakcentrale overal stakingen afkondigt, en Canadese soldaten in de Rotterdamse ha ven de schepen met voedselhulp voor honge- Drees maakt de souvereiniteitsover- dracht van Indonesië bekend. Konin gin Juliana luistert. rend Holland moeten lossen, keert Drees zich tegen die stakingen. „Hiervan moeten wij ons goed doordringen: het tekort kan al leen worden aangevuld door produktie en door aanvoer, dat is door arbeid. Onderbre king daarvan door een reeks van arbeids conflicten zou betekenen verlenging van de honger, de koude, de duisternis, van het lo pen op kapot en minderwaardig schoeisel of zelfs zonder schoeisel en in onvoldoende kleren; verlenging ook van het samenwonen in te kleine ruimten." Dat is de opbouwende taal van het na oorlogse Nederland met opgestroopte mou wen. En hij in 1947 dient Drees de Noodvoor ziening voor ouden van dagen in. Daarmee wordt de basis gelegd voor de AOW, die la ter door minister Suurhof wordt ingediend, maar die toch voor altijd de AOW van Drees zal blijven. In 1948 wordt Willem Drees voor de eer ste keer minister-president. De KVP had weliswaar de verkiezingen gewonnen, en een voortzetting van het rooms-rode kabinet- Beel lag dan ook voor de hand. Maar de KVP wilde graag dat de coalitie versterkt zou worden met CHU en WD. Er was maar één prijs die daar voor betaald moest worden, de PvdA moest de premier leveren. En dat werd Drees. Het hoe en waarom van dat eerste pre mierschap Drees is in één woord te geven: Indonesië. Nederland was begonnen met de afbouw van het koloniale tijdperk, waarin Den Haag nog de regeringszetel voor Suri name, de Antillen en Nederlands-Indië is. Maar vóórdat Nederland Indonesië (en Nieuw-Guinea) eindelijk los kan laten, wor den er vele zwarte bladzijden met bloed- smetten in onze geschiedenisboekjes ge schreven. Alleen omdat Nederland het niet kan verkroppen dat de oude kolonie een on afhankelijke republiek wordt onder de ver achte Soekarno. Zelden heeft Nederland, met zijn halsstarrigheid aan de onderhande lingstafel en twee politionele acties, zich in ternationaal slechter vertoond als in deze ja ren jaren waarin Drees premier is. Het is een vlek op het blazoen van Drees, dat overigens als boetekleed gedragen moet worden door bijna alle politici van toen. Succesvoller en doortastender is zijn op treden in de crisis die het koningshuis be dreigt: de Greet Hofmans-affaire. Greet Hofmans is een gebedsgenezeres, die door koningin Juliana naar paleis Soestdijk ge haald is in de hoop dat ze iets kan verbete ren aan het gezichtsvermogen van prinses Marijke, die nu Christina heet. Hoewel die wens niet in vervulling gaat, blijft de konin gin in contact met Greet Hofmans die een mystiek pacifisme preekt dat Juliana erg aanspreekt. Prins Bernard moet niets heb ben van dit vage en zachte gezemel en de wrijvingen blijven niet binnenskamers. De vaderlandse politiek en pers hebben de zaak nog een tijdje in de doofpot kunnen houden, maar als de internationale pers in de Hof mans-affaire duikt, wordt er openlijk ge sproken over een echtscheiding en mogelijke troonsafstand. Op het moment dat de bom lijkt te bar sten, en Juliana denkt aan een toespraak om het Nederlandse volk tekst en uitleg te ge ven, weet Drees de zaak te sussen. De ma nier waarop hij de affaire met Juliana heeft afgewikkeld, bfijft het geheim van Soestdijk, maar dat Juliana sindsdien een foto van Drees op haar bureau heeft staan, mag het bewijs zijn van de vaderlijk vriendelijk wijze waarop dat gebeurd moet zijn. Het is opmerkelijk dat dit niet de enige keer is dat een socialistische premier een cri sis in het koningshuis weet te bezweren. La ter is het PvdA-premier Joop den Uyl (óók van calvinistische huize) die, weer tot volle tevredenheid van Juliana en de nationale politiek, de Lockheed-affaire rond Prins Bernard oplost zonder schokken voor de troon. En dat voor de partij die traditioneel zo weinig op heeft met Oranje Hoewel de erfelijke monarchie haaks mag staan op de ideologie van het socialisme, hebben de sociaal-democraten de Neder landse monarchie aanvaard als een factor voor de politieke en nationale stabiliteit. Ook dat mag mag deels op het conto van Drees worden geschreven. Hij is in de jaren dertig een van de pleitbezorgers om de SDAP te ontdoen van het anti-Oranje-ima- go. Tot 1933 hebben de Kamerleden van de SDAP geweigerd om in de Ridderzaal aan wezig te zijn als de koningin de Troonrede voorleest en ook voor koninklijke onder scheidingen wordt met een vies gezicht be dankt. Drees vouwt de principiële paraplu tijdens de lintjesregen dicht en is daarom een van de eersten die in aanmerkingen komt voor een koninklijke onderscheiding. Hij laat die eer aan partijgenote Suze Groe- neweg, in 1918 de eerste vrouw in de Tweede Kamer en zijn oudere SDAP-col- lega Vliegen. Drees zal zijn onderscheidingen later nog wel krijgen en voegen aan het grote aantal speldjes en lintjes, waarvan de ere-doctor zelf overigens een medaille van het Franse legioen van eer nauwelijks weet te onder scheiden van een Limburgse carnavalsorde. De jaren dat Drees premier is, zijn jaren dat Nederland er nog overzichtelijk en ge zond uitziet. Nederland stroopt de mouwen op en werkt, nauwelijks onderbroken door stakingen, aan de wederopbouw van het land. Er wordt geïnvesteerd. Een nieuwe in dustrie wordt op poten gezet. De werkloos heid is laag en er zal zelfs een schreeuwend tekort aan arbeidskrachten ontstaan. De werknemers zijn tevreden met de geleide loonpolitiek. De prijzen worden in de hand gehouden. En er wordt gebouwd aan een droompaleis van sociale zekerheid. Na de crisis van de jaren dertig en de Tweede Wereldoorlog zijn de Nederlanders dik tevreden en vergeet de PvdA gemakke lijk dat hier niet gebouwd wordt aan de plan-economie die de socialisten op papier hebben gezet, maar aan een herstel van het kapitalisme met een sociaal gezicht. Neder land met het gezicht van Drees, maar geen socialistisch gezicht. Ook politiek is Nederland in de naoor logse jaren eenvoudig in kaart te brengen. De zuilen staan nog even stevig als vroeger. De KVP is Romme. De AR Schouten. De CHU Tilanus. De WD Oud. En de PvdA dat is dus Drees. De fractievoorzitters van de PvdA in de Tweede Kamer, Van der Goes Naters en later Burger, komen er nau welijks aan te pas. Drees is de onbetwiste leider. Hoewel Drees wordt afgeschilderd als een man die boven de politieke partijen staat en daarmee de schijn wordt gewekt dat hij geen partijpoliticus is, moet hij toch wel een sluwe vos geweest zijn om zó lang de eerste man van de PvdA te blijven. Dat is hij ook. De meestertruc: Drees laat zijn partijge noten in hun sop gaar koken en zorgt er voor dat niemand anders dan de PvdA-kie- zers hem op zijn troon houden. En zolang hij de KVP te vriend houdt, blijft hij ook premier. Drees hanteert als premier de zuiverste vorm van dualisme en treedt nauwelijks of niet in overleg met zijn fractie in de Tweede Kamer. Ook vanuit de partij duldt hij nauwelijks in- laat staan tegenspraak. De tijd dat PvdA-leden denken dat ze kunnen beslissen over de aanschaf van vliegtuigen, is nog heel ver weg. 1956. DE Russen trekken Stalin van zijn voetstuk en maken een gewelddadig einde aan de Hongaarse opstand. Nasser nationa liseert het Suez-kanaal. De Tweede Kamer neemt de AOW-wet aan. Bij de verkiezingen haalt de PvdA voor het eerst in de geschie denis meer Kamerzetels dan de KVP. Drees begint aan zijn laatste kabinet, waarin Marga Klompé de eerste vrouwelijke minis ter is. Het zijn nog gouden tijden voor de socia listen. Drees trekt steeds meer stemmen. Het Vrije Volk is de grootste krant van Neder land. Het NW groeit en de hele rode fami lie luistert naar de VARA. Het gaat allemaal goed. Te goed. De eco nomie draait op volle toeren, de prijzen da len, de lonen stijgen, de investeerders weten niet waar ze het geld vandaan moeten sle pen, de overheidsuigaven vliegen de pan uit, er ontstaat een flink tekort en de regering moet op de rem gaan staan. In 1957 is de economische motor oververhit en moet de overheid harde maatregelen nemen. Het is een hapering in het economische vliegwiel dat nog jarenlang doldriest zal draaien, maar het luidt het eind van het tijdperk- Drees in. De kleine crisis werkt door in het loon zakje en de werkloosheidscijfers. Bij verkie zingen van Provinciale Staten en gemeente raden, begin 1958, krijgt de PvdA de reke ning gepresenteerd. De kiezers laten het af weten en de partij begint politieke eisen te stellen die de klank van de jaren zestig al in zich hebben. Dat is het breekpunt voor de christen-democraten, die samen de meerder heid in de Tweede Kamer hebben en ook de VVD nog achter de hand hebben als coali tiepartner. De sfeer in de centrum-linkse coalitie daalt tot ruzieniveau en er is alleen nog maar een bananeschil nodig om het tijdperk Drees af te sluiten. Het struikelblok wordt een voorstel van minister Hofstra (PvdA, fi nanciën) om een tijdelijke belastingverho ging met twee jaar te verlengen. Daar gaat de KVP niet mee akkoord en Drees wordt naar huis gestuurd. Ook al zijn eerder kabinetten zijn voortij dig gestruikeld, mede omdat Drees zo'n slecht formateur is, maar daar is steeds weer een mouw aan gepast. Dit keer niet. De 72- jarige Drees is vermoeid en weet dat het geen zin meer heeft om te lijmen. Dat zijn opvolger Zijlstra het voorstel van Hofstra la- Felecitaties voor de 'uitvinder van de AOW' bij diens 65-ste verjaardag. ter wel door de Kamer krijgt, bevestigt het vermoeden: de PvdA is niet meer nodig en wordt na veertien jaar trouwe dienst tot de oppositiebanken veroordeeld. Het is het his torische lot van de socialisten sinds hun in trede in de Tweede Kamer: de christen-de mocraten bepalen wanneer het de tijd is dat sociaal-democraten op het regeringsfluweel mogen zitten. Na zijn premierschap trekt Drees zich niet helemaal terug uit de politiek. Hij wordt een trouw bezoeker van de vergaderingen van het PvdA-bestuur, maar blijft daar na enkele jaren weg omdat zijn gehoor en ge zichtvermogen langzaam maar zeker afne men. Ook zijn liefde voor de PvdA neemt af. Vadertje Drees vindt dat de PvdA zich in de jaren zestig en zeventig ontwikkelt tot een progressieve partij die teveel afstand doet van de oude socialistische idealen. Met het aanbreken van de jaren zeventig komt de onvermijdelijke breuk. Een groep sociaal-democraten, onder leiding van de zoon van Drees, maakt zich los van de PvdA en doet als Democratisch-Socialisten '70 mee aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer. De oude Drees voelt zich sterk aan getrokken door het nostaligisch socialisti sche DS'70 dat een zuiniger overheidsbeleid bepleit. Drees en zonen vinden dat de wel'- vaartsstaat te ver is doorgeschoten en willen terug naar de dagen dat een Miljoenennota nog geen Iniljardenschuld presenteerde. Vóór Drees senior in 1971 naar de stem bus gaat, doet hij een brief op de post waarin hij bedankt voor het lidmaatschap van de PvdA. Daarna brengt hij zijn stem uit op DS'70. Drees en de PvdA zijn uiteen. En de vraag blijft of Drees met het socialisme heeft ge broken of dat de PvdA geen socialistische partij meer is. Een onterechte vraag. Drees is de socialist gebleven die hij altijd is ge weest. Maar zoals zijn eigentijdse SDAP Troelstra gedesillusioneerd achterliet, zo laat de PvdA Drees teleurgesteld achter. Het is het verhaal van oude mensen en de dingen die voorbij gaan. Wat blijft is het beeld van Drees. Vadertje Drees. Sociaal-democraat. Bestuurder. Man van de AOW. Fatsoenlijk. Degelijk. Sober. En daar overal het woordje 'oer' voor. Een beeld dat pas na zijn premierschap en breuk met de PvdA de conservatieve kleur heeft gekregen waardoor Drees een onomstreden vader des vaderlands werd. Zo is Willem Drees een politicus die pas de stemmen van de meerderheid van de Nederlanders kreeg, als hij al uit de politiek vertrokken is. Willem Drees is een eeuw Nederland. Een eeuw socialisme. Een eeuwig monument. Om zuinig op te zijn. De honderdjarige Willem Drees ziet s{echt en moet zich op de tast langs zijn boekenkast begeven.

de Stem | 1986 | | pagina 21