INTBUT SNV-VRIJWILLIGSTER WIENEKE DE SMET: 'laatselijk nieuws rneuzen ïtranchement ■ede [Sluis DAGEN e4in1 krant" NA ZEELAND 3 .7ATErdAG 5 JUL11986 VAN ZEELAND ert - De Goese R&B for.! _e The Juk Joints treedt Ivond op in het Terneu- fc café Manhattan. Het lert begint om 22.30 en de lee is gratis. Het optredeft kt plaats in het kader van- promotie-tour van del id, want er is onlangs een (we lp van de groep ver-| Enen. i - In de zaal van het Le-i des Heils-gebouw aan de evisserstraat wordt mor-1 (zondag) om 19.00 uur dek 'Als een dief in de nacht' Itoond. De toegang is gratis *De film gaat over een racet, (en de tijd om het leven tel ■den van een jongen die Jr een cobra gebeten is. Dan t verhaal van zijn verloofde fety die enkel voor het hedenj Jft met weinig zorg voor de (komst. Tot ze onverwachfl 1 aanreking komt met hperium', een wereldrege-l |g. Ltuurwandeling VW-Re- hnchement houdt woensdad juli een natuurwandeling jor het Belgische Zwin-ge- (ed. Deze tocht staat onde| iskundige leiding en k jor deelname vier gulden i fersoon. Men start 's morgen Jn 9.00 uur bij De Witte Koks- luts. De deelnemers moeteij larzen en franken meene- (en. Men brengt tevens ezoek aan het vogelpark. uinwedstrijd - Deelnemen! fan de tuinwedstrijd in Eeds In aspirant-deelnemers en be langstellenden worden maan- Bag 7 juli om 20.00 uur ven- Lacht in Hof van Eede. tal lullen zij over de wedstrijil pan gedachten kunnen wisse] ken met de organiserend klorpsraad 'Een kern waar pij In zit' en de jury. Gesproker Jbal worden over hoe vaak dj Ijury op bezoek komt, de prijy Ken en waar rekening mei 1 dient gehouden te worden tij (dens de wedstrijd. School - In de week van 71 en met 11 juli wordt op de b sisschhool St.-Jan het scha jaar 1986-'87 afgesloten diverse activiteiten. Maand: 7 juli is er op school een r creatieve middag. Dinsdagj juli wordt deelgenomen aan4 gezamelijke sportdag die voa de Sluisse basisscholen wol» gehouden op het gemeentel*, sportcomplex aan de Zui| dijkstraat. Woensdagavond! er een fiets-zoektocht. Star tussen 17.30 en 18.30 uur van: het schoolplein. Donderda avond wordt door leraren, den van de oudervereniging a het bestuur voor de leerling® en hun ouders het toneelst» 'De Dubbele Koning' opg< voerd. Dit stuk wordt om 191 uur gebracht in het genaeaj schapscentrum 't Zoute Ve v bat kan. Met zo'n injblijvend proef-op-de- lom aoonnement op die kllemenselijk gevaneerde 14-in-l -krant. (Vul dus snel in die bon len stuur 'm op. Dan kleppert uw krant heel binnenkort 24 dagen lang voor half geld in de bus. MIJ DE STEM jvendop proef LVE PRIJS VAN 10,50. hl ik op uw acceptgirokaart). nveloppe zonder postzegel opsturen ntwoordnummer 112. kan ook: 076-236911 i Een groep verkoopt haakwerk langs de straat, met name aan de toeristen. Naaiproject. De mensen moeten gedwongen buiten zitten want er is geen gebouw. Zimbabwe een vredig land Door Willy van Leeuwen IJZENDIJKE - Duizenden kilometers van huis heeft Wieneke de Smet anderhalf jaar lang als ontwikkelingswerkster in Afrika gewerkt. De IJzendijkse is nu bijna zeven weken terug in ons land. Nog enkele dagen en dan vertrekt ze weer naar Harare, de hoofdstad van Zimbabwe. „Het is een prachtig land," vertelt ze op een zon nige zaterdagmiddag, terwijl ze een weekeinde bij haar ouders is. Een bijna 30-jarige IJzen dijkse, die anderhalf jaar ge leden familie en kennissen 'in de steek' liet om haar krachten aan de bevolking van Zimbabwe te geven. „Ik ben er eigenlijk toevallig ge komen," vervolgt ze haar verhaal. „Ik studeerde so ciale pedagogiek. Deze studie heb ik niet afgerond, door mijn vrijwilligerswerk voor de Landelijke Vereniging van Wereldwinkels kwam ik in aanraking met de SNV." De SNV (Stichting Neder landse Vrijwilligers) had een mogelijkheid om in Zim babwe te gaan werken. Wie neke: „Door mijn opleiding en ervaring kwam ik hier voor in aanmerking. Ik wilde trouwens toch naar een land dat in opbouw is". De vaca ture in Zimbabwe moest met spoed worden opgevuld. Het Zimbabwes Women Bureau (ZWB) zat met spoed op een vrijwilliger te wach ten. Het had al een jaar geen hulp meer gehad en de laat ste 'witte' vrouw (Wieneke praat voortdurend over witte in plaats van blanke, omdat ze dat daar gewend is) was ook in die tijd vertrokken. Ik heb veel contact gehad met mensen die daar al hebben gewerkt. Daarnaast kreeg ik een voorbereidende cursus over Afrikaanse cultuur. Een heel snelle procedure, zodat je niet helemaal blanco daar arriveert." Anderhalf jaar geleden vertrok de oud-IJzendijkse dus naar Harare, waar het ZWB een kantoor heeft. „Dit bureau is met een tweehon derd projecten bezig, ver spreid over het hele land. Er zijn twee medewerksters en elf veldwerksters verzorgen de dagelijkse gang van zaken bij de projecten'". Vanaf het begin had Wie neke veei contact met de plaatselijke bevolking. „In het begin heb ik heel erg ge twijfeld. Ik had slechts twee weken een Shona- (naast En gels en Ndebele de voertaal) cursus gehad en het was toch wel moeilijk de mensen te begrijpen. Daarnaast kom je in een totaal andere cultuur terecht en dat maakt het ex tra moeilijk." Een moeizame start dus. „Ik vroeg me telkens af wat is nu belangrijk voor die vrouwen. Als ik op het plat teland kwam moet ik dan dansen, zoals de bevolking of niet? Moet ik wel of niet ge lijk met hen gaan zitten, het was echt wel even wennen." Vanuit Harare, waar ze haar thuisbasis en woning heeft, bezoekt de SNV-mede werkster de verschillende projecten, sommige op acht honderd kilometer afstand van Harare. Ze schrijft daar vooral verslagen over de pro jecten, maakt foto's en geeft de veldwerksters les in com municatietechniek. Uit de fo to's moet een veelvoud aan informatie naar voren ko men, zodat het voor de do nors van de projecten duide lijk is wat er allemaal met het geld gebeurt. Ze werkt er vooral met vrouwen. Rassenscheiding Ze vertelt: „Zes jaar gele den werd Zimbabwe onaf hankelijk. De witte mensen hebben zich enorm misdra gen. In de maatschappij is er een duidelijke rassenschei ding. De witte mensen heb ben in de stad nog steeds een bepaalde betekenis. Ze heb ben bedienden alsof er nog nooit iets voorgevallen is. Ook voor de ontwikkelings werkers is het nog niet altijd even gemakkelijk om er te komen Werken". Toch is er vanuit de bevol- Wieneke de Smet terug in IJzendijke. king veei waardering voor het werk dat de vrijwilligers daar doen. „De mensen weten best wat ze willen. De projec ten betekenen namelijk geld voor de bevolking. Jij als vrijwilliger bent uitgekozen om te helpen. Laat dan maar eens wat zien, wordt er vaak door hun gedacht". Wieneke somt meteen een aantal projecten op waar de bevolking in samenwerking met het ZWB mee bezig is. „Zimbabwe moet het voor ze ventig procent van de land bouw hebben. De vrouwen, die veelal het landbouwwerk doen, voelen zich verant woordelijk voor hun gezin. Bij de naaiprojecten maken ze schooluniformen, er is een pottenbakkerij en op het platteland is er ook nog een bakkerij. Verder zijn er ook nog de traditonele projecten zoals manden maken van matjes bamboe". Toch ligt Wieneke's werk meer op het terrein van de informatie-overdracht. „Ze moeten leren hun projecten naar buiten toe over te bren gen. Over drie jaar moeten ze zelf hun publiciteitsmate riaal kunnen maken, als mede de programmaboekje." Kortom hoe maak je het best reclame voor je eigen pro- dukt. Training Het werken in Zimbabwe heeft natuurlijk een be paalde charme. Naast de ad ministratieve beslommerin gen en het werken in de doka is het voor Wieneke veelal cent van de totale bevolking. Zij spelen in het bedrijfsle ven nog een belangrijke rol. Er is een langzame weg naar het socialisme. Er is geen grondonteigening en er zijn betere arbeidsvoorwaarden. Er is veel vooruitgang, die voor sommigen zelfs nog niet snel genoeg gaat. Daarnaast ondersteunt de regering de langbouwcoöperaties. De witten zijn niet allemaal welwillend en hebben enige moeite met het socialisme. Zwarten en witten leven op eigen wijze. Ik blijf dus toch eigenlijk altijd een buiten staander." Toch blijkt er gelukkig weinig reden tot paniek. „Zwart en blank leven naast elkaar. Ik ken een aantal ANC-mensen, lieden die lid zijn van de beweging die vecht voor een 'vrij' Zuid- Afrika, in Harare. Zij vech ten dag en nacht voor hun land. Ook in Zimbabwe zelf heb je dissidenten. Er is poli tieke consideratie. De rege ring streeft ernaar tussen wit en zwart vrede te scheppen en dat lukt wonderwel. In het verleden was er misschien hetzelfde aan de hand als in Zuid-Afrika, nu leven ze er in een prettig en vredig kli maat." - foto wim kooyman W OCStij II reizen en vergaderen. Op het platteland zijn het lange werkdagen. Opstaan om half vijf 's morgens is normaal. „Uitslapen tot zeven uur wil ik dan ook niet. Bij aankomst bij een dergelijk project, we reizen met een kleine truck, wordt er door de plaatselijke bevolking gezongen en ge danst. Ze weten dat ze steun en geld van de ZWB kunnen verwachten en zijn dan ook altijd bereid mij te helpen". Het vervoer naar de pro jecten, die veelal in afgelegen gebieden liggen, gebeurt dus met en kleine truck. Er is in Zimbabwe een netwerk van asfaltwegen, maar in het binnenland zijn er nog erg veel zandwegen en slechte paadjes. Wieneke raakte eens vast in een rivierbedding, maar rivierossen hebben haar eruit getrokken. Mocht ze hierdoor bijvoorbeeld op een later tijdstip bij een be paalde plaats arriveren, dan is er nog niemand ongedul dig. „Als ik heb vastgezeten of verdwaald ben, dan wil de plaatselijke bevolking in die gebieden met alle plezier soms vele uren wachten. Het gebeurt bijvoorbeeld dat ik pas de volgende dag aankom, maar dan staan ze weer op hetzelfde tijdstip en op de zelfde plaats te wachten. Dit geeft toch een plezierig ge voel." Vredig Praten over Zimbabwe is toch ook praten over apart heid. De problemen omtrent Zuid-Afrika zijn algemeen bekend. „Er is daar nu een vredige situatie. De witte be volking is ongeveer vijf pro- „Zimbabwe is trouwens een mooi land. In de hoog vlakte is het altijd zonnig en nooit benauwd, terwijl in het noorden veel groen is. Het oostelijk gedeelte heeft veel bergen, terwijl het in de laagvlakte droog is. „Daar zijn de gbieden over tien jaar wellicht in een woestijn ver anderd." Wieneke heeft nu ander half jaar in dit land gewerkt. Wat gaat er nu gebeuren? „Deze week ga ik weer terug voor eenzelfde periode. „Ik heb namelijk voor drie jaar getekend. Misschien vraag ik na deze periode wel verlen ging aan of zoek ik een ander land uit. Toch werkt ze met plezier voor het ZWB. „Het is onder steunend werk. Een plaatse lijke organisatie door zwarte vrouwen opgericht, die we ten wat ze willen en er allen behoefte aan hebben om hun ideeën met professionele hulp uit te dragen. Wij verle nen eigenlijk een overdracht van vaardigheden, daarmee is mijn werk wellicht het best omschreven. Ik leer minstens net zoveel van hen, als zij van mij. Het is tweele dig." Waarom is ze eigenlijk naar dit verre land gegaan? „Ik denk dat ik er een ruimer wereldbeeld door krijg. Het is een geweldige ervaring, waarbij je alleszins veel con tact hebt met de mensen daar. Ik vind het een investe ring van jezelf. Je moet je in een andere cultuur inleven, maar je krijgt er veel voor terug. Cultuur Vooral de andere cultuur lijkt op zich al een hele bele venis. Er is geen sociale ze kerheid of pensioen zoals hier. De landbouw is hun eigen voedselvoorziening. De vrouwen werken er hard, terwijl de mannen veelal in de steden werken. „De vrou wen moeten er altijd wer ken," vervolgt Wieneke, ter wijl ze enige foto's van pro jecten laat zien. „Er is daar veel werkloosheid. De man nen doen nog weinig aan de zogenaamde vrouwenwerk jes, terwijl de vrouwen, dat zie je ook vaak op de foto's, het zware spul op hun hoofd moeten dragen." De vrouwen hebben er nog niet zoveel inspraak. Vooral wat de inspraak betreft is het in Zimbabwe totaal anders dan hier. „Er is een partijlijn, een beperkte pers, terwijl het organiseren van een echte oppositie moeilijk is. De be volking mag best kritiek le veren en er zijn inspraakpro cedures. Er is geen onvrije toestand en dat is al belang rijk." Wieneke was en is altijd nogal veel met politiek bezig geweest. Tijdens haar ver blijf in ons land heeft ze ech ter geen tijd om daaraan te denken. Het laat haar echter niet los. De tweede periode in Zimbabwe staat voor de deur. Opnieuw een belevenis of een avontuur? Wieneke weet het nog niet. Wel weet ze dat ze met goed werk bezig is. De zwarte bevolking accepteert haar zoals ze is. De witte vrouw voor de verhalen en de informatie. „Het is een an der soort leven," verzucht ze als we samen de kalender en de vele foto's beijken. Zim babwe, een mooi land, op nieuw de thuisbasis voor deze oud-IJzendijkse. Bij haar afscheid kreeg Wieneke de Smet geschenken van de plaatselijke bevolking Een pomp, niet voor drinkwater maar voor de irrigatie van de tuinen. Het bestuur van de ZWB in vergadering bijeen. T20 PAGINA ZEELAND 4 ts zeer geslaagd. De op. Cs de kinderen dichter bij I tionale gezondheidszorg! fngen en tevens de ge, linigheid van ziekenhuis! ^rzorgenstehuis weg J Naar de mening van I Ruiter is men daar zeet in geslaagd. Hij vertelt met name de kinderen! (veel vragen stelden ent nu een betere kijk op inctioneren van zieken-1 en verzorgingstehuis! kn. In totaal hebben de [open periode 21 basis- len een bezoek aan het St tius gebracht. r».

de Stem | 1986 | | pagina 13