JOOP ZOETEMELK: DAN BEN IK MAAR GEK' ING '0% RUNG Koers Breskens is sterk bezet DUEL OM ZEEUWSE ATLETIEKTITELS IM1NG Derde wedstrijd CD-competitie eken de triatleten actief in Breskens Burfduel Breskens ILAGES TORIA Portugese voetbalbond schorst acht spelers 99.' 109. PUT 10 VERGORDIJN A5i DONDERDAG 3 JUL11986 I x 170 PARIJS (ANP) - Hij kon in Duitsland met de vingers in zijn neus een onverdienen. Zoetemelk verkoos de Ronde van Frankrijk. Karateka dood getrapt wegens vuil wedstrijd- pak lertapijt Gelijk spel NEC in intertoto iprijs synthetisch •STANTEN 9.50 p.* 1 2.85 p.m. iTHLON VAN NSM IN AXEL I°P Programma staat een familie-triathlon met 200 meter haÏÏ16"' 10 kilometer fietsen en 2,5 kilometer lopen. Daar- ast kan er die dag een achtste en een vierde triathlon worden gewerkt Voor nadere informatie kan men zich wenden tot Jasperse of Piet Gans in Axel. Randv van Gils goed op dreef T14 PAGINA SPORT 2 'Ik laat haal wat geld liggen' MAROKKAANSE ERBERTAPIJTEN ware kwaliteit met olmerk. Zolang de ■voorraad strekt. INEEMPRIJS lx 60 lx 70 lx 100 lx 150 x 200 x 200 P cm nu voor 75.- nu voor 125.- nu voor 180.- nu voor 375.- nu voor 510.- nu voor 625.- nu voor 750.- nu voor 600.- garantie j u aan huis ond Joop riskeert dat de Tour hem dit jaar meer pijn zal doen dan alle vijftien vorige teren bij elkaar. „Als ik weer meedoe, haal ik me een hoop ellende op de hals", zei hij in april na de Amstel Goldrace. „Ik moet wel gek zijn wil ik daar nog eens aan beginnen". Nu het zeker is dat hij zich voor de zestiende keer bij Felix Levitan meldt, zegt hij: „Dan ben ik maar gek". TOKIO (Reuter) - Tet- suya Mori, een 19-jarige Japanse karateka, is woensdag in een zieken huis in Tokio overleden aan de gevolgen van trappen, die hij van colle- gas had gekregen als straf voor het niet was sen van zijn wed- strijdkleding. De politie heeft vijf studenten van de univer siteit naar aanleiding van het gebeurde in hechtenis genomen. iOEDAPEST (SID) - NEC leeft woensdag in Boedapest tan het intertoto-duel tegen één punt overgehouden: 2-2. Bij rust leidde de Hon- jaarse ploeg met 1-0. In Nij- ïegen verloor NEC met 0-3 ran Boedapest. Voor de eer- ite-dlvisieploeg uit Nijmegen (tekende de remise het eerste lunt in de competitie. MTK roert de ranglijst van groep 1 tan. De wereldkampioen doet het niet voor het geld. „Nie mand vergoedt mij het afge zegde contract in de Duitse criteriums. Ik laat daar heel wat geld liggen. Ik fiets ook niet meer alleen voor het geld. Het is gebleken dat ik niet buiten de Tour kan. Telkens als ik dacht dat ik er niet bij zou zijn kreeg ik de kriebels. Bovendien ben ik van mening dat de wereldkampioen zijn trui moet laten zien in de be langrijkste wedstrijd van het jaar". Zoetemelk heeft het nog niet beslist, hij heeft er wel al aan gedacht zijn loopbaan met nog een jaar te verlengen. Jan Raas die bezig is zijn ploeg drastisch te verjongen heeft al gezegd graag een plaatsje vrij te houden voor de veertiger. „Als Joop er nog een jaartje aan vast knoopt is het uiter aard bij ons". In dat geval wordt 1987 het afbouwjaar voor Nederlands populairste wielrenner aller tijden. Hoewel? Kan Zoetemelk wel afbouwen? „Ik zou niet weten hoe dat moet", zegt. hij. „Ik heb niets bijzonders ge daan voor dit seizoen. Het koersen ging vanzelf. Er kwa men veel aanbiedingen om te komen rijden. Naast de ge bruikelijke criteriums ook etappekoersen als de Dauphi- né Liberé en de Ronde van Zweden. Ik heb er gereden en het ging beter dan ik durfde hopen. Derde in de Dauphiné, waar ik zelden goed reed. On voorstelbaar. Daarom ben ik niet bang voor de Tour, al is het schema dit jaar bijzonder zwaar. Mijn voordeel is, dat ik ontspannen kah rijden. Ik hoef niets meer te bewijzen. Dat heb ik genoeg gedaan, dacht ik. Ik trek mijn eigen plan en zie wel wat het wordt. Ik heb voor mezelf geen enkel doel gesteld". De regenboogkleuren blij ken zelfs een 39-jarige nog ex tra te stimuleren. In de dagen voor de Tour fietste Zoetemelk met ongeremd enthousiasme in het rond. Zondag zegevierde hij tot groot enthousiasme van 25.000 Amsterdammers in het criterium op het Damrak. „Ik heb er nog zo veel plezier in", beweert de veteraan, „het wielrennen is nu eenmaal mijn leven". In de 73e Ronde van Frank rijk krijgt Joop van Jan Raas volledig de vrije hand. Hij mag zijn eigen plan trekken in het tot 210 eenheden aange wassen peloton. Via zijn be proefde meesluipmethode wil hij voor de laatste keer een goed klassement maken. „Een plaats bij de eerste tien in het eindklassement zou fantas tisch zijn". In een meute van 210 zijn de komende gebeurtenissen on gewisser dan ooit. De ervaren rot weet het beter dan wie ook. „Lukt het niet, is het geen ramp. Als ik uit het klasse ment val, probeer ik nog eens een etappe te winnen". De zestiende start van Zoe temelk in de Tour is uniek in de geschiedenis van de Tour, zijn leeftijd niet. In 1976 was Raymond Poulidor de veertig reeds gepasseerd. In die Tour met vijf aankomsten bergop eindigde 'Poupou' als derde. Joaquim Agostinho was in 1983 ook veertig met de elfde plaats in het eindklassement. De Nashua-Guide du Tour de France meldde dat de Frans man Paret uit Saint-Etienne op 50-jarige leeftijd in de Tour debuteerde en op de elfde plaats eindigde. Geld noch records zijn niet Zoetemelk tijdens een van de belangrijkste momenten in zijn loopbaan. De overwinning in het Italiaanse Giavera del Montello, waarmee hij de wereldtitel voor zich °Pe*s^T0AHCHIEFDESTEM de drijfveer voor Joop Zoete melk. „Ik verdien goed genoeg en records interesseren me to taal niet. Ik word alleen voort gestuwd door de liefde voor het wielrennen". ANTON TAK (Oud Gastel) eindigde woensdag als zesde in een juniorenkoers te Maas dijk. Fred van Son (Zevenber gen) behaalde daar een ze vende plaats, Comé Voogt (Breda) een achtste (Voogt werd dinsdagavond veer tiende in Kerkdriel), Niels El- zakker (Hoogerheide) een ne gende en John Akkermans (Nieuw Vosmeer) een vijf tiende plaats. ANJO VAN LOON, de ama teur uit Sint-Willebrord, be haalde woensdag een derde plaats de Waterschapsronde. Het betrof een klassieker van 170 kilometer lang met start en finish in Voorburg. Van Loon reed er mee als gastrenner van de Dordtse wielervereniging Barrhopoort. MARTIN KEMP, de prof uit Made, finishte woensdag als derde in Waver (B), waar een koers over 130 kilometer ver reden werd. JURGEN SMITS uit Ooster hout klasseerde zich woensdag als tweede in een junioren- koers te Lith. Daar werd Sjef Graafmans (Dongen) zevende. LISSABON (RTR) - De Portugese voetbalbond heeft acht spelers uit de se lectie voor de wereldtitel strijd voor het leven uitge sloten van een optreden in de nationale ploeg. Het achttal wordt verantwoor delijk gesteld voor de on rust binnen de ploeg, een paar dagen voor het begin van het toernooi in Mexico. Een in de ogen van de spelers te geringe finan ciële tegemoetkoming bracht hen er toe te weige ren een oefenwedstrijd te spelen. De revolte in Me xico werd in eigen land kritisch ontvangen. De pers viel eenstemmig over de ploeg heen, de regering liet weten de actie van de spelers onsportief, op het verkeerde moment en on terecht te vinden. De in Midden-Amerika aanwezige bondsgedele- geerden weigerden met de selectie te onderhandelen over het akkoord, dat de bond voor het toernooi met de spelers was overeenge komen. President Mario Soares zond een telegram, waarin hij er bij de spelers op aandrong het geschil punt te vergeten. Dat ge beurde uiteindelijk, maar meer dan een Wapenstil stand was het niet. Met de prestaties maakte de ploeg de eisen er niet sterker op. Winst op Engeland werd gevolgd door nederlagen tegen Polen (0-1) en Ma rokko (1-3), waardoor de uitschakeling in de eerste ronde een feit was. Tot de acht geschorste spelers hoort ook doelman en aanvoerder Manuel Bento. Vooral hij wordt in een verklaring van de bond scherp veroordeeld. De andere geschorste spe lers zijn de middenvelders Carlos Manuel, Jaime Pa- checo en Antonio Andre, de verdedigers Joao Pinto, Luis Sobrinho en Joée An tonio. Ook aanvaller Dia- mantino, doelpuntenmaker in het laatste duel tegen Marokko, komt niet meer voor de selectie in aanmer king. Naast het dispuut met betrekking tot een gel delijke beloning, is de bond ook gevallen over de in stelling van de spelers. Hen wordt arrogantie, een ge brek aan discipline en on beschaamdheid verweten. De schorsing is slechts een voorlopige maatregel. Ook de uitbetaling van de verdiensten van de spelers in Mexico is tegengehou den, totdat een uitgebrei der onderzoek naar het ge drag van de selectie be kend is. Het opleggen van boetes is één van de moge lijkheden, die de bond ach ter de hand houdt. De maatregelen zijn de uit komst van een harde woordenstrijd tussen de selectie en de voorzitter van de bond, Antero Silva Resende. Via hun woord voerder Bento beschul digde de groep de officials ondermeer van dictato riaal gedrag bij de onder handelingen. Van onze atletiekmedewerker BRESKENS - Tot vorig jaar vas de Breskense triathlon sen recreatief gebeuren. Deze leer, zaterdag 5 juli, is men faarvan afgestapt. Jaap van eperstraten, hoofd van de or- anisatie: „Ons uitgangspunt nog steeds recreatief, alleen het niet de realiteit. Men wil Ie beste zijn en daarom heb- we nu het wedstrijdele ment ingevoerd en worden de litslagen per computer ver- orgd door Tonny van der looft" Er komen heel wat bekende 'iatleten naar de Breskense laai zaterdag, waar starter- ijdwaarnemer Hans Brand m 13.00 uur alles tegelijker- Ijd in het water van de Wes- erschelde laat duiken. Voor iet publiek dus een duidelijke tak: wie aan de leiding ligt 'ordt winnaar. Dit in tegen- elling tot het starten in se cs, waar altijd eerst de eind- Jlans moet worden opge raakt om de winnaar aan te annen wijzen. tTopfavoriet is ongetwijfeld n Louisse. De Kapellenaar lat in eigen provincie op eenzame hoogte. Bij de vetera nen is Cees Nooyens de favo- rietenrol opgedrongen. Andere mannen die een rol van bete kenis kunnen spelen zijn: Adri Gerards, Jan de Jonge, Cees Roose, Camiel de Rooy, John Simons, Gerard Verhuist, Sjaak de Kok, Jan van de Lin de, Huib Meerman, de Belg Patrick Rotthier en niet te vergeten Mario Willems, de man die we nog weinig gezien hebben dit seizoen, maar die in feite de enige is die het Louisse moeilijk kan maken. Bij de dames zijn er favorie- tenrollen weggelegd voor Jan- neke van Loo, Jeanette Leunis en Jolanda de Rijke. De Bres kense triathlon omvat 1000 meter zwemmen, 45 kilometer fietsen en 10 kilometer lopen. Ruim zestig vrijwilligers zijn 'bij het spektakel betrokken met daarnaast ronde-arts Hermanides, de onderwater sportvereniging Narwal, mas sageteam NSF en de EHBO. De bekende wielerspeaker Ton van Oosten hanteert de microfoon en een aantal KNWU-juryleden zal de zaak in goede banen helpen leiden. Niets aan het toeval overgela ten dus deze keer in Breskens. Van onze sportmedewerker jlRESKENS De windsurf- Creniging Zeeuwsch-Vlaan- (eren houdt zondag 6 juli de Ijfde Scheldetocht. De start is H 12.00 uur aan de oostelijke «rhaven in Breskens. Geva- Pn wordt tot aan de Paulina- Jsven, waar het keerpunt ge legen is. Tien begeleidingsvaartui gen zullen de verrichtingen van de surfers nauwlettend volgen. Inschrijven voor deel name is mogelijk bij voorin schrijving bij winds urfshop Vogelwaarde of tussen 11.00 en 12.00 uur op de dag van de tocht aan de start te Breskens. Van onze atletiekmedewerker J De triathlon van Graauw, die gepland stond voor zon- rm september, gaat niet door. In plaats daarvan houdt de rjl-trimclub <4' Sluiskil een triathlon In het Axelse bos op za- rdag 30 augustus. Van onze sportmedewerker BRESKENS - Het wielercomi- té 'Bressaans' mag zich op nieuw verheugen over de be langstelling van het amateur korps. Ruim zestig inschrij vingen rolden In de bus bij Bram Buize voor deze Prome- nadekoers, die vrijdag wordt gehouden en waarin evenals voorgaande jaren een aardige duit te verdienen is. Onder de zestig inschrijvin gen de gebroeders Peter en Nico van de Klundert, John de Crom, Anton de Bruin, Hennie Roovers, Frank Pirard, Corné van Rijen, de winnaar van vo rig jaar, Daan Luykx, Anton van Putten, afgelopen zater dag nog winnaar van de Om loop van de Krimpenerwaard, Twan de Braber en Reinier Valkenburg. Deze sterke klep pers van buiten de provincie krijgen af te rekenen met mannen als Werner Wieme, al eens eerder succesvol in Bres kens, Karei van Goethem, Rob Bijvank, Kees de Nooyer, An- toine Goense en Kees Vleugel. Voorts niet te vergeten een Freddy de Muynck, Conno van de Sande en de man in topcon ditie Guus Barhorst. De kans bestaat dat ook dat de Belgische crack Danny Lip pens naar de vissersplaats komt. De ex-prof uit Bentille wipt dit seizoen regelmatig de grens over en de kans is groot dat hij een aantal zuiderburen meeneemt, zo deelde Bram Buize, die samen met Tweeuw van Meenen en Sjaak de Hul ster voor de organisatie te kent, mee. Breskens, waar het rode as falt van de Promenade - een klimmetje dat veertig keer moet worden genomen - door de coureurs vervloekt wordt, kan dus weer uitgroeien tot de topwedstrijd van het West- Zeeuws-Vlaamse landje. Het startschot voor de tachtig kilo meter lange koers wordt gege ven om half zeven. De finish is ten opzichte van voorgaande jaren verplaatst van het Spui- plein naar de Boulevard, waar men een keurige laatste rechte lijn heeft, hetgeen de veilig heid voor de renners zeker heeft verhoogd. WIM DE WAAL uit Axel reed in een amateurkoers in het Belgische Wachtebeke naar een vijfde plaats. Er versche nen 35 renners aan de start. RUDI RABOUT uit Zuid- zande kwam in actie in een nieuwelingenkoers in Oost winkel, waar 49 renners hun rugnummer kwamen afhalen. Hij werd er zesde. JACKY FORTREI uit Breskens kwam als negende over de finishlijn. Werner Wieme, al eens eerder succesvol in Breskens, is één van de favorieten vrijdagavond in het West-Zeeuws- Vlaamse vissersdorp. - foto de stem/ben steffen HULST - De Hulsterse atletiekvereniging RKHAV houdt zater dag 5 juli de derde wedstrijd ln het kader van de CD-junioren competitie van het district West II. Alle categorieën werken de volgende onderdelen af: estafette, horden, lange afstand, sprint, hoogspringen, verspringen en ko gelstoten. De C-junioren doen daarnaast nog discus- en speer werpen en ook de D-jongens hanteren de discus. Alle Zeeuwse verenigingen komen in actie op de accommodatie van RKHAV, waar men om 12.00 uur met de wedstrijden begint. Van onze sportmedewerker GOES - Van de Zeeuwse jeugdrenners die deelna men aan wedstrijden in Rijswijk, bereikte Randy van Gils van Theo Mid delkamp het beste resul taat. Hij werd in de eer ste serie tweede bij de 14- jarigen. Ricardo de Smit van de wielervereniging Zeeuwsch-Vlaanderen kwam als zevende over de meet In de tweede serie klasseerde Johnny van Cadsand van Zeeuwsch- Vlaanderen zich als zes de. Overige resultaten: 13 jaar: 14. Ronald Lijbaart, Zeeuwsch-Vlaanderen. 12 jaar: 13. Wilmar van de Berghe, Zeeuwsch- Vlaanderen. 11 jaar: 13. Richard van Gils, Theo Middelkamp. Van onze atletiekmedewerker VLISSINGEN - Het laatste deel van de individuele Zeeuwse atletiekkampioen- schappen voor senioren eu AB-junioren wordt zaterdag 5 juli op het Vlissingse kunststof van Baskensburg afgewerkt. Het programma omvat nog de onderdelen 100,400 en 1500 me ter, speerwerpen, verspringen, hoogspringen, kogelstoten, discuswerpen en voor de he ren-senioren de 5000 meter. Was de belangstelling de af gelopen jaren voor deze open Zeeuwse kampioenschappen matig tot slecht, deze keer is de opkomst goed. Met name van buiten de provincie ko men aardig wat sterke atleten naar de Scheldemond, waar de Goese atletiekvereniging AV'56 voor de organisatie zorgt. In totaal werden 211 na men door Lenie Polfliet geno teerd en. dat is in het nabije verleden voor een Zeeuws kampioenschap wel eens an ders geweest. Met name de 5000 meter bij de heren kan een aantrekke lijke race worden met van Zeeuwse zijde in de arena: Leon van der Velden, Gerard Bras, Johan de Vlieger, Frank Kooman, Rian van de Broeke, Sam Polderman, Peter Ha- meeteman en de ex-Zeeuw en nu voor Sprint uitkomende Henk Cijsouw. Op de 400 me ter zien we niet in wie Gert van der Weele van de Zeeuwse titel af moet houden. De pro vinciale inbreng op de 100 me ter komt van Onno Sturm, Daan van Oosten en Bram Hoogesteger. Bert de Jonge aast op de titels bij het kogel stoten en discuswerpen en Pe ter Catsman is favoriet op het onderdeel speerwerpen. Michel Houdijk van Spado uit Bergen op Zoom komt het de Zeeuwen in eigen huis las tig maken op de 1500 meter. Ook bij de dames is de bezet ting naar Zeeuwse maatsta ven goed te noemen. Wat de jeugd betreft eveneens geen klagen. Het enige probleem vormde eigenlijk het krijgen van voldoende juryleden. Mede dankzij het vele werk van afdelingsman Bas de Vos is men daar echter ook in ge slaagd. Het programma begint om 12.00 uur.

de Stem | 1986 | | pagina 7