Legitimatieplicht dient Europese eenwording L Solidariteit bij Jonge werkloze is straks een 'oudere jongere' Handel ii blijft stei even. „rai UITBLAZEN Dorstig klimaat CDA/VVD: BURGER MOET ZICH OP ELK MOMENT KUNNEN IDENTIFICEREN DE STEM CC Garcia krijgt WIM KOCK ■ACHTERGROND" DONDERDAG 3 JULI Bond vraagt wettelijk vloekverbod BEHOEFTE AAN JEUGDWERKPLAN NEEMT AF; DALING KINDERTAL EINDE JEUGDWERKLOOSHEID WIE NEEMT ER EEN INTERNATIONALE I EN KREDIETBRIEFYA DE ANWB? Meesterko] van 'Euro irk.de helpende i__ in het buitenland HET gedonder begint al. De stranden liggen vol kwallen. Kleintjes nog maar. De 'linke' blauwe kwallen komen pas later in het jaar. Intussen verge leek een badmeester het strand met een ijsbaan. Glanzend van de kwallen. Mensen zeuren over de 'vie ze' schuimlijn in het zeewater. Niks vies, zegt de badmeester gedecideerd. Dat schuim is puur natuur. Het heeft te ma ken met het eiwit dat in algen zit. Je moet er maar op komen. De aardbeien groeien te snel waardoor de aanvoer te groot is en de prijs tot onder de pluk- kosten zakt. Doordraaien dus. Maar onze SRV-man heeft vast een eigen adresje want zijn aardbeien zijn niet alleen pri ma. Ze zijn blijkbaar ook goed koop geplukt. Ja, en de boeren zullen niét klagen. Het is al weer te lang droog geweest. Je kunt het zien aan de beregeningsinstallaties die overal in werking zijn. De paar onweersbuien van de afge lopen weken hebben niet gehol pen. Met dit soort weer ver dampt per dag zo'n 6 b 7 mm water en dat is dus het omge keerde van een leuk zacht mot- regentje van een paar uur. In Den Haag moest de brandweer een poesje bevrijden dat zat vastgeplakt aan het ge smolten teer van de dakbedek king van een moskee. Ook op de Veluwe had de brandweer het druk. Daar moesten de spuitgasten 50.000 liter water brengen naar de uitgedroogde poelen waarin everzwijnen en edelherten zich plegen af te koelen. Een van mijn buren heeft er iets op gevonden de merels uit de hele buurt van badwater te voorzien. Hij heeft de afvoer van de dakgoot van z'n schuurtje verstopt en houdt de goot gevuld met water. Het is echt bacterie-weer waarschuwt een serieuzer och tendblad. Als het om zich ver menigvuldigen gaat laten de bacteriën de in dit verband toch spreekwoordelijke konij nen ver achter zich. In dit weer kunnen bacteriën zich twintig minuten na hun 'geboorte' de len. Dat betekent volgens de krant (ik heb het niét nagere kend) dat één bacterie in acht uur tijd een nageslacht van zes tien miljoen vestigt. Het broodje Filet Americain in de vitrine van de cantine heb ik dus maar laten Uggen. Alleen door bakken en braden doodt je bacterieën. Zelfs in de koe ling gaan die vermaledijde beesten door met zich verme nigvuldigen, zij het in een tempo dat de eerder al aange duide krant 'acceptabeler' vindt. Een deling per zestig mi nuten. Tweehonderdzesenvijf tig nakomelingen na acht uur. Als je de maatregelen ziet die de huisvrouw of huisman zou moeten nemen in de strijd tegen de bacteriën, loopt het zweet al in je nek. Wassen, af wassen, .wassen en afwassen. Telkens opnieuw en aan het eind van de dag een wasmand vol éénmaal gebruikte hand- en theedoeken. Overwerk dus. Het kan erger. Je bent in het openbaar en je ontdekt dat je niet gekleed bent. Alleen on dergoed aan bijvoorbeeld. Of nog minder. Alleen een hem- metje en géén onderbroek. Nie mand schijnt het nog opge merkt te hebben, maar dat kan elk moment veranderen. Wan hopig vraag je je af hoe je onge zien weg kunt komen. Zo'n droom schijnt iedereen wel eens te ondergaan. Een collega van mij overkwam iets derge lijks, als gevolg van de warmte, in werkelijkheid. Het stond in onze interne Nieuwsbrief van deze week. Ik vind dat zijn ver haal een grotere lezerskring verdient. Hij had een trimfietstocht gemaakt en daarna een douche genomen. Gekleed in slechts z'n onderbroek kluste hij wat rond in huis tot het hem te bin nen schoot dat het weekend voor de deur stond en er nog geld van de bank gehaald moest worden. Hij trok snel een overhemd aan, sprong op de fiets en repte zich naar de bank. Toen hij daar, voor de balie aangekomen, naar z'n achterzak tastte om zijn bank pas tevoorschijn te halen, merkte hij pas dat hij in z'n on derbroek stond. „Ik heb me in mijn leven nog niet vaak ge schaamd, maar daar stond ik met zo'n grote rooie kop schichtig om me heen te kij ken", zei hij tegen de Nieuws brief-redacteur. Ik kan het me voorstellen. Ik heb het in mijn dromen meermalen meege maakt. En dan je persoonlijke last. Een paar flesjes Kwak gister avond, uit zo'n raar voetloos glas in een houten houdertje, gevolgd door een slaapmuts met ijsblokjes, zijn de vermoe delijke oorzaak van een lichte nadorst vanmorgen. We drin ken koffie onder parasols op het gazon van eenjarige vriend. Of ik iets anders, wil drinken. „Je moet toch wat doen tegen al dat vochtverlies", moedigt hij aan met een blik op de pa rels op m'n voorhoofd. Ik moet helaas weigeren want ik moet dit stukje nog schrijven en als ik om half elf al aan de pils ga, wil ik een uur later alleen nog maar méér. Of slapen. De dorst brandt in mijn keel als ik de flesjes bier voor de anderen, met geringere ver plichtingen, zie aandragen. En het wordt nog erger als ik hun glazen zie beslaan terwijl het koele bier erin loopt. Maar de plicht roept en ik voel me sterk. Gedisciplineerd. En ik zal waarachtig de schade wel inha len. Als er dan ook nog een ver frissende onweersbui wil leegre- genen boven mijn tuintje, kan ik er misschien weer een paar dagen tegen. Dit warme weer is eigenlijk niets voor dorstige mensen. Ze krijgen er alleen maar meer dorst van. lllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlillllllllllllilllilllllllllllllllUIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of j 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. UUIMUCKUAia J JULI ÏUBO JLUIHü^JL'JBaJüSttL io fMVallMM Door Thom Meens Heeft u al een paspoort, rijbewijs of PTT-identi- teitskaart? Dan treft u het, want het ziet er steeds meer naar uit dat elke Nederlander in de komende kabinetspe riode verplicht wordt zich te kunnen legitime ren op straat. Nederland wordt daarmee het laat ste land in Europa dat die plicht invoert. De identificatieplicht is blijkens informateur De Ko ning nodig om de bestrijding van fraude en kleine crimi naliteit te vergemakkelijken. Het moet maar eens afgelo pen zijn met de mogelijkheid dat iedereen die betrapt wordt zich Jan Janssen kan noemen, vindt hij. De achterliggende reden echter blijkt de Europese eenwording te zijn, de af schaffing van de grenscon troles binnen de lidstaten. Nederland voelt daar nog niets voor omdat dat crimi nelen naar ons land zou lok ken die zich veilig in de ano nimiteit zouden kunnen ver bergen. En dus willen CDA en WD onder stevige Europese druk alsnog een legitimatie plicht invoeren. Als elke in woner van dit land op straat verplicht kan worden zijn naam op te geven bestaat die betrekkelijke anonimiteit niet meer en zal de animo om naar Nederland te komen dus afnemen. Dat verklaart tevens waarom de identificatie plicht nu ineens weer opdook in het ontwerp-regeerak- koord, hoewel daarover noch in de verkiezingsprogram ma's van beide partijen, noch in de campagne gepraat is. Wel heeft het CDA in zijn ontwerp-verkiezingspro- gramma gespeeld met de ge- Het moet maar eens afgelopen zijn dat iedereen die betrapt wordt zich Jan Janssen kan noemen, vindt informateur de Koning dachte van een legitimatie plicht. Die paragraaf was af komstig van het CDA-Eerste Kamerlid mevrouw mr. J.J.M.S. Leyten-de Wijkers- looth de Weerdesteyn, justi tiespecialiste. Leyten: „Ik persoonlijk ben gematigd voorstander van invoering van zo'n plicht. Ik vind het van de zotte dat iedereen die in een auto rijdt, naar de biblio theek gaat of geld gaat halen een papier moet kunnen to nen, terwijl diezelfde persoon als die even later een ruit in gooit, niet zijn naam hoeft op te geven. En ook niet ge dwongen kan worden zich te legitimeren. Dan klopt er iets niet." Leyten benadrukt dat het haar niet gaat om een 'big brother is watching you'- maatschappij, maar alleen om een effectieve bestrijding van strafbare feiten. Daarom pleit ze voor een grondige inventarisatie. Er moet een overzicht komen van de belemmeringen die autoriteiten (fiscus, politie) ondervinden als gevolg van de 'naamloosheid' van de burger. „Als alle voors- en tegens op een rij staan kun je een keuze maken. Dan weet je wat je met zo'n plicht kunt bereiken en wat dat kost Al die weerzin bij de burgers vind ik behoorlijk overdre ven." Voor haar telt mee dat er in het hele land vrijwel nie mand is te vinden die géén paspoort, rijbewijs of PTT- kaart heeft. „Zelfs om je uit kering te halen moet je je al legitimeren." Dat mag dan kloppen, het staat los van de verplichting om zo'n ding ook bij je te dra gen als je gewoon op straat de hond uitlaat, naar het strand gaat of wandelt in de bossen. De gedachte aan een politiestaat dringt zich dan snel op. Tegenstanders wijzen graag naar België. Daar kan iedereen zonder aanleiding worden staande gehouden door de politie. Hij moet dan een identiteitsbewijs kunnen tonen. Wie dat niet kan - FOTO ARCHIEF DE STEM wordt beboet. Veel Belgen hebben bij dat kaartje ook nog eens een bedrag van 200 Belgische francs zitten om te voorkomen dat ze wegens vagebonderij worden aange houden. Een erfenis uit het verleden, die echter nog steeds niet is afgeschaft. Zover willen ook de voor-' standers van invoering van een legitimatieplicht niet gaan in ons land. Alleen wie zich schuldig maakt aan een strafbaar feit kan worden staande gehou den. In theorie hoeft iemand die niet van plan is een straf baar feit te plegen dus ook geen papieren bij zich te te hebben. Maar de praktijk zal anders Uitwijzen. Je kunt immers ook bij een strafbaar feit van een derde betrokken raken. Of je bent getuige van een verkeersongeluk. Kun je je dan niet legitimeren, ben je alsnog de klos. Tot nu toe hoeven mensen in Nederland zich niet te le gitimeren als ze op straat door een agent worden aan gesproken. Niemand kan verplicht worden zijn naam op te geven. Dat moet wel als men wordt aangesproken van wege een strafbaar feit. In vroeger dagen leverde die re gel nooit problemen op. Wie daarom gevraagd werd noemde zijn naam. Dat ver- anderde eind jaren zeventig toen jongeren massaal pro testeerden tegen in hun ogen onzinnige regelgeving van de overheid, Vooral de plakver- boden, werden in de grote ste den met de voeten getreden. Justitie stond vrijwel mach teloos omdat plakkers, als ze al betrapt werden, niet hun identiteit prijsgaven. Om toch te kunnen optre den is vervolgens het sys teem van dagvaarding op foto ingevoerd. Anonieme verdachten kunnen zo alsnog voor de rechter gesleept wor den. Ze krijgen bij het verla ten van het politiebureau een dagvaarding uitgereikt waarop in plaats van hun naam een foto voorkomt. Maar klaarblijkelijk werkt dat nog niet effectief genoeg, ontlopen nog teveel mensen de justitie. Het is nu eenmaal moeilijk om een straf ten uit voer te leggen als je niet weet waar de veroordeelde woont. Dan helpt een foto ook niet veel. Niemand echter weet hoe groot de groep mensen is die zo ongestraft de wet schendt Hoeveel zwartrijders er zijn, hoeveel ruiten ongestraft sneuvelen. Hoe groot de schade voor de maatschappij uiteindelijk is. Een voorzichtige schatting is gedaan door de commissie Roethof, dè club die zich be zig hield met de kleine crimi naliteit. Roethof kwam op een totale schadepost van vier miljard gulden per jaar. Hij pleitte echter niet voor identificatieplicht, hoewél dat het verhalen .van de schade op de dader zou ver-, gemakkelijken, maar voor meer controlé. De ervaring heeft geleerd dat het aantal zwartrijders dan fluks vermindert. Voor het CDA gaat dat niet ver genoeg. Nog altijd kan een betrapte zwartrijder weigeren zijn naam te noe men. Dan staan de politie nauwelijks middelen open om de man of vrouw alsnog aan te pakken. De vraag is echter of alleen vanwege die laatste kleine groep van mensen voor iedereen een identificatie plicht moet worden inge voerd. Los van de herinneringen aan de oorlog -frdie dat voor sommigen oproept moet hier in alle eerlijkheid bekeken worden of dat kleine maat schappelijke voordeel op weegt tegen de gevoelsma tige bezwaren van veel men sen. Tegen het gevoel van be knot te worden in je vrijheid, tegen.het gevoel in eigen land niet meer vrij te kunnen rondlopen. We krijgen al het sofi- nummer (sociaal-fiscaal nummer) voor elke Neder lander. Daarin zijn alle be lasting-, premie- en uitke ringsgegevens opgenomen. Fraude is na invoering niet meer mogelijk. Voor dergelijke fraudebe strijding is een legitimatie plicht dus niet meer nodig. En voor de andere fraude lijkt de plicht wel een heel zwaar middel tegen een licht vergrijp. De overheid heeft meer methoden om die te be strijden, Dus van tweeën een: of de regering erkent dat de plicht een gevolg is van het Euro pese verlangen om de gren zen vrij te geven, of ze geeft een goede andere reden. Ge motiveerd en duidelijk. Al leen dan kan de Kamer een echte keuze maken. Komt die afweging er niet, dan moet Nederland gewoon een eigenzinnig buiten beentje blijven. UTRECHT (ANP) - De Bond tegen het Vloeken wil dat het vloeken op straat en in openbare ge bouwen strafbaar wordt gesteld. „Nu de Kroon het vloekverbod van een aantal gemeenten ver nietigd heeft, hopen wij dat de landelijke wetge ver zijn verantwoorde lijkheid in dezen zal ne men", aldus secretaris Van Dijk van de bond. „Een bedenkelijke ont wikkeling in de Neder landse rechtsstaat", aldus Van Dijk, „omdat de I overheid grenzen moet stellen aan het onnodig kwetsen van de gevoelens van een groot deel van j het Nederlandse volk". Door Michael Simmons GDANSK - In de kamer tegenover het oude kan toortje van Lech Walesa op de Lenin-scheeps- werf in Gdansk wordt vandaag de dag nog even graag over de toe komst gediscussieerd als vijf jaar geleden. Wale sa's kantoor is inmiddels omgebouwd tot confe-, rentiezaal, maar in ka mer drie, aan de andere kant van de gang, ver gaderen wekelijks de nieuwe vakbonden waar president Jaruzelski deze week zoveel hoop op vestigt. De vergadering van afge lopen donderdag ging over de werkomstandigheden op de werf (die kunnen beter) en over de huisvesting (kan veel beter). Ook werd het perso- neelsreisje van een paar da gen daarvoor geëvalueerd (dat was de moeite waard ge weest). Het zijn onderwerpen die ver verwijderd lijken van de kwesties die tijdens de hoog tijdagen van Solidariteit aan de orde waren. Toen waren de situatie in Polen en de kansen op fundamentele ver anderingen het dagelijkse onderwerp van gesprek. Het zijn echter noodzakelijke on derwerpen, zegt Leslaw Za- luski, voorman op de werf en een van de nieuwe vakbond- leiders. „Walesa's probleem was dat hij zich met de poli tiek ging bemoeien en het land wilde regeren." Hij vervolgt: „Maar laat er geen twijfel over bestaan: wat Solidariteit gepresteerd heeft, is geweldig. Het waren prachtlui - maar ze schoten hun doel voorbij". Iets meer dan de helft van de 12.000 werknemers van de werf is lid van de nieuwe vakbond. Misschien dat som migen van hen lid zijn ge worden omdat ze anders geen carrière kunnen maken, maar zeker is dat veel ande ren zich volstrekt vrijwillig hebben aangemeld. „We zou den natuurlijk willen dat er nog veel meer mensen lid worden", zegt Zaluski, „en we moeten het helaas toege ven dat sommigen niet zo en thousiast op de vakbond rea geren." Op het moment dat de nu verboden vakbond So lidariteit werd opgericht, werd meer dan tachtig pro cent van de werknemers ogenblikkelijk lid. Daaaren- tegen heeft Zaluski bijna drie jaar nodig gehad om bo ven de vijftig procent uit te komen. Zaluski's openheid werkt enigzins ontwapenend en be nadrukt een van de verschil len tussen het Polen van van daag en het Polen in de da gen van Solidariteit. Het is duidelijk dat er nog geen sprake kan zijn van een wer kelijke verzoening tussen de Poolse regering en de opposi tie, maar er is tegenwoordig wel veel meer openheid en overeenstemming onder alle partijen over de enorme pro blemen die het land heeft. De Poolse regering is ge voelig voor wat men in Gdansk denkt. Het was hier in deze stad, dat in 1970-71 de nationale ontevredenheid tot uitbarsting kwam, het was hier dat Solidariteit geboren werd, tijdens de hete augus tusmaand van 1980. Beide ontwikkelingen veroorzaak ten een nationale crisis en leidden tot verschuivingen in het nationale leiderschap. Gdansk was echter ook de plaats waar de 'bovengrond se' Solidariteit haar laatste adem uitblies. In 1981 werden hier de leiders van de vak bond in hun pyama's gear resteerd door de veiligheids politie, een paar uur na het afkondigen van de noodtoe stand. Nog altijd worden in Gdanks de slachtoffers van de ongelijke strijd met de mi litairen in 1970-71 herdacht - met verse bloemen en bran dende kaarsen, die elke dag weer bij het indrukwek kende en grimmige monu ment voor de toegangshek ken van de werf worden neergelegd. Het monument bestaat uit loodzware stalen ankers en kruisen en is net zo hoog als een flat van twaalf verdiepingen - niet het soort 'standbeeld' dat de autoritei- President Jaruzelski - FOTO AP ten in een enkele nacht onop gemerkt zouden kunnen ver wijderen. Vijf jaar- geleden was de scheepswerf één zee van bloemen en Solidariteit- vlaggen. Tegenwoordig is dat niet meer zo. De bloemen staan netjes in hun bloem bedden, of verleppen lang zaam in de kantoortjes van de managers. Er zijn nog al tijd veel vlaggen, maar hoe wel de kleuren ongeveer het zelfde zijn, is de boodschap niet meer die van vijf jaar geleden. Gdansk heeft net als 'veel ■andere Poolse steden een overvloed aan monumenten, standbeelden en symbolische herdenkingsplaatsen. De eer ste schoten van de Tweede Wereldoorlog werden hier afgevuurd door nazi's, die het postkantoor in het oude stadscentrum belegerde. Bij de deur ligt- een keurig on derhouden grafsteen met daarop, alweer, de bekende bos bloemen. De stad telt ook veel ker ken, die goed bezocht wor den. De speciale diensten in de Kerk van de heilige Maagd Maria, de grootste kerk in Polen, trekken soms meer dan tienduizend bezoe kers. Even verderop staat de kerk, waar de controversiële priester Jankowski preekt - de openhartige vriend van Lech Walesa, een eeuwige doorn in het oóg van de auto riteiten. Wanneer je zijn kerk binnengaat, kom je in het hart van het conflict tussen staat en kerk terecht,een conflict waar Polen al meer dan veertig jaar piee wor stelt. Binnen hangen er Solida- riteit-vlaggen aan de muur. Overal staan kaarsen en kunstvoorwerpen uit het hele land - en van ver daarbuiten vergezeld van briefjes mét bemoedigende teksten.copy- RIGHT THE GUARDIAN/DE STEM Door Pieter Eggen ALS HET aan de toekomstige (en oude) regeringspartijen CDA en VVD ligt is de werk loosheid voor tenminste één groep Nederlanders binnen en kele jaren afgelopen. Alle jon geren onder de 21 jaar moeten in 1990 aan een baan geholpen zijn. Dat ambitieuze en goedklinkende idee werd anderhalve maand geleden al door de toen juist demissionair ge worden minister van Sociale Zaken, De Koning, in zijn politieke 'testa ment' gestopt. Als informateur vond De Koning de gedachte interessant genoeg om aan de onderhandelaars van CDA en WD voor te leggen. Het is dan ook in het regeerakkoord te recht gekomen, dat deze week naar de fracties gestuurd werd. De Konings taakstelling moet bin nen handbereik komen via het zoge heten Jeugdwerkgarantieplan (JWG). Jongeren krijgen van hun ge meenten een leer- of arbeidsplaats aangeboden. Wat ze precies voor werk krijgen is niet helemaal duide lijk; dat geldt wel voor de werktijd van maximaal 20 uur in de week. Daarvoor krijgt een jongere een vari het minimum afgeleid jeugdloon. Zijn rWW-uitkering (bijstand) vervalt in ruil daarvoor. In feite moet de nieuwe regeling, die alleen pas in gfove lijnen is geschetst, als een soort 'terugploeg- regeling' gaan werken. Uitkerings- geld wordt gebruikt om mensen aan een baan te helpen. Het plan moet ongeveer 50.000 ar beidsplaatsen opleveren, net zo veel als er nu jongeren onder de 2fcjaar bij de arbeidsbureaus staan ingeschre ven. Het opmerkelijke punt uit De Ko nings jongste bijdrage aan de bestrij ding van de jeugdwerkloosheid is het dwingende karakter van de regeling. Wie niet meewerkt, verliest zijn rWW-uitkering en is overgeleverd aan de zorg van ouders of anderen. Het is dit onderdeel dat het plan een Zweeds tintje geeft. Daar immers is de dwang om te werken (of om je te scholen) regel evenals het dreigende verlies van de uitkering bij weige ring. Hoe het plan er precies moet gaan uitzien is nog niet bekend. Met de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) moet het overleg nog geopend worden. Daar wil men nog geen oordeel geven over de plannen. Het JWG van De Koning is een van de vele plannen die de laatste jaren zijn gemaakt om met name de jeugd werkloosheid aan te pakken. Sinds juli 1984 in de Stichting van de Arbeid de sociale partners afspraken spe ciaal aandacht te zullen schenken aan de problemen van de jeugdige werk lozen is er een groot aantal plannen gemaakt en is de jeugdwerkloosheid ook fors teruggelopen. Kort voor de verkiezingen van 21 mei van dit jaar waren er 230.000 jon geren tussen de 15 en de 25 jaar zon der baan. Dat zijn er liefst 80.000 min der dan twee jaar daarvoor. Dat het aantal ingeschreven jeugdige werk lozen belangrijk is afgenomen ligt echter niet aan alle banenplannen maar aan iets anders: er zijn gewoon minder j ongeren dan enkele j aren ge leden en die trend zet de komende ja ren in verhevigde mate door. Het aanbod aan jongeren op de ar beidsmarkt nam tussen 1983 en verle den jaar al af met 35.000, terwijl het aantal jongeren dat werkte gelijk bleef. Alleen dus doordat er steeds minder jonge aanwas is, zal de jeugd werkloosheid sterk kunnen teruglo pen, want de echte teruggang moet nog komen. De komende jaren zullen immers de jongeren die in de tweede helft van de jaren zestig zijn geboren aan de bak komen.,Sinds vèrleden jaar is het aantal jongeren bij de ar beidsbureaus overigens met nog eens ruim 30.000 teruggelopen. Een belang rijk deel van die niet ingeschreven jongeren heeft inschrijving uitge steld, om via extra scholing de kansen op een baan te verbeteren. Zo kan het kort-middelbaar beroepsonderwijs zich de laatste jaren in een warme belangstelling verheugen. Volgens deskundigen is inmiddels een situatie aan het ontstaan dat de schoolverlaters bijna allemaal vrij snel aan de bak komen. Enkele jaren geleden kwam toch riog een kleine minderheid ook na één jaar nog niet aan werk. „Je merkt dat er al flink aan de jongeren wordt getrokken", is zijn conclusie. Volgens deze deskun dige is de behoefte aan het jeugd werkgarantieplan van De Koning dan ook niet zo heel groot meer. De jongeren tot 21 jaar komen immers een stuk gemakkelijker aan een baan, ook al omdat de spoeling dunner wordt en de opleidingen al beter aan sluiten. De doelstelling van De Ko ning om 50.000 banen voor deze jonge ren te maken is al nauwelijks hoog genoeg om de terugloop in aanbod op te vangen. Tussen nu en 1990 zullen er 45.000 minder schoolverlaters zijn. (ADVERTENTIE1 UTRECHT (ANP) - Over i meesterkoks hun nieuw ver brengen, wordt het hier en i hoek gaat echt Chinees kokeij Fantasiegerechten als bat Chinese keuken niets te mak gehad. „De Nederlander is uitgek dat de Eurochinees. Deze curl kneepjes van de echte Chinef dinator Ligthart van de SI drijfstak horeca. Samen met de vereniging 700 Chinese restauranthoudl SHV vier Chinese topkoks i mende jaren 2400 koks van Wie de cursus met succes dj men. Dat houdt in dat over twe middeld een meesterkok in 1 AMSTERDAM - De handel! omzet op de Amsterdamse e| van 1986 140,4 miljard bedrt In de eerste zes maandj van 1985 ging er nog voor 9 miljard om aan obligaties aandelen op Beursplein 5. De Nederlandse effec... nfarkt heeft zich de laatste j| ren zeer snel ontwikkeld. 1981 bedroeg de jaaromzet i maar 55 miljard. Na 92 n jard in 1982, 125 miljard 1983 en 154 miljard in 19 kwam vorig jaar een omzet] stand van ƒ206,7 miljard, jaar zet de groei zich voort. De toegenomen hanj speelt zich vooral af op aandelenmarkt. Van de om. in 1982 had nog geen éénden betrekking op aandelen. VoJ jaar nam de aandelenmaif 58 van de handel voor z] rekening, in het afgelop "ïalfjaar steeg dit percent zelfs tot zestig. Die interesse voor risico^, gend beleggen komt voort de grote koerswinsten die afgelopen jaren zijn geboel D? algemene aandelen inda die in 1981 nog op 100.8 stoif stand aan het einde van IEDERIVAKANTIEGAN< DIE D| HELPENDE HAND lEN TELEFOONTJE Wil BEREIKEN. Waar je van de zomer e uithangt, een Internationale Reis- en Kredietbrief biedt h« vast in het buitenland. Eén telefoontje njar alarmnum» 070-141414 en wij bieden de helpende hand na ongelukk bij juridische kwesties, scha: gevallen en tal van andere p blemea De IRK is verkrijgbaar de ANWB, de Rabobank, éi Grenswisselkantoren en oveJ adressen herkenbaar aan hel IRK-raambiljet. UiïfrlIHJISMETreANWBylA^i PRESIDENT Alan Garcia vari schuldigen aan het drama va te pakken. De chef van de pa °ntslag gekregen en de mini van Garcia, is afgetreden. Zij waren de eerstveranh, d ukking van een oproer in a Garcia beschuldigt de garda meest aanhangers van de i tend Pad- te hebben vermoi Oven. Een woedende Garcl zwoer dat alle verantwoorde! Niet zomaar een belofte, i wordt algemeen beschouwd rale socialisme. Sinds zijn a £ls nieuwe machtshebber va leer gegaan. Hij heeft het t nstabiele Peru een nieuwe de sociale ongerechtigheid I Joop den Uyl voorspelt G» nem als de toekomstige 'grg Ret is alleszins begrijpelijk cf -'jn democratische instellinl nssen in Lima zijn gepleeg<3 Het is echter ook duideiil weg heeft gekozen. Garcia f jr'lds zijn er de militairen dia nebben overgedragen maarl i miet het aantreden van krq nacht uit handen hebben 1 oordelingen als gevolg vanl altijd invloedrijke kliek heel Aan de andere kant heeft weging Sendero Luminoso wie de leer van Mao heilig uoor het aanbod van Garcia "un eigen verbeten stn ugt. Met uiterste precisie kef van Socialistische Internatid genisoproer te ontketenen. Promitteren. De militaire la H .2'', ^un troepen de ga 11 .vhf torte metten te mat] Lichtend Pad. De komende maanden zii ste worden uit de tot nu toel Het wonderkind' zal al zijn flodig hebben om het voorl van Peru te redden.

de Stem | 1986 | | pagina 2