Uniformen Bernhard blijven in de kast mi.TE EUROPESE VERVOERSMARKT IN HET VERSCHIET FELICITATIE Ruziënde directie van ANP onder toezicht geplaatst Senaat stemt in met wet bodembescherming Advocaat Masson pleit zich vrij Ad Langebent vertrekt als KRO-correspondent naar Rome ^eden Consumentenbond oen vaker een beroep p de rechtsbijstand WOENSDAG 2 JUL11986 PAGINA 3 BINNENLAND DEN UYL: 'VERBOD IS NOOIT VERZACHT hartpatiënte Lijn kwijt door stimulator Standbeeld voor Drees in Den Haag Duizendste bedrijfskundig ingenieur TH Eindhoven NA ADVIES RAAD VAN STATE: Veel discriminatie en weinig klachten BINNENLAND an de houding van Groot-Brittannië, dat '1 weten van produk- perking. Maar de val e olieprijs is in eerste tie veroorzaakt door ing van de OPEC-lan- elf hun aandeel op de dmarkt te vergroten meer olie op de markt ngen. menteel bedraagt dat eel 38 procent. Dat is waar meer dan de 30 nt in 1985 - een diepte- - maar veel minder dan procent die de OPEC in tijden had. Tijden die meer terugkeren. Bo- 'en kostte die operatie liefst 60 miljard dollar miljard gulden) aan inkomsten. t zou wel eens zo kun- lopen dat de poging het eel op de wereldmarkt eroveren zal leiden tot breuk in het OPEC-kar- (fant het geduld van ge- 'gde olielanden als Saoe- rabië en de Golfstaten t langzamerhand op. oor de consument in de rse industrielanden de ontwikkleing op termijn voordelig uit akken. Immers, de olie- s kan na 'Brioni' verder n en dat leidt automa- h tot goedkopere oliepru- ten. "aar of dat voordeel op termijn opweegt tegen adelen van een volledig e markt, als de OPEC uit ar spat, moet worden -feld. e werkmaatschappij elders ij een financieringsmaat- concern in een belasting- onbeperkt aftrekbaar voor us. Op die manier slaat de t het best uitkomt. Die ens in de vorm van (onfcJe- naar Nederland, es moeten wel intelligent in stoken. Al te doorzichtige n op grond van de zoge- effing' worden afgestraft, tijd nog mogelijk, bij voor- ginspectie na te gaan waar e wettelijke mogelijkheden, zogenaamde 'ruling'-beleid 1 compromis gesloten, ndere belastingparadijzen n nog het streepje voor dat itiek klimaat heerst. Daar- ezigheid van een verhou- aantal multinationale con- d een geruststellende ge- cale bermtoeristen van el- T28 onze Haagse redactie gtf HAAG - De uniformen prins Bernhard blijven in kast. De prins is nog steeds et gerechtigd om bij officiële legenheden een van zijn mi- ;aire uniformen te dragen. pe voormalig minister van ïfensie, Vredeling, heeft dat imens het toenmalige kabi- Den Uyl overduidelijk in 76 aan prins Bernhard laten ;ten, aldus de huidige PvdA- jctievoorzitter Den Uyl. Pen Uyl heeft dat gisteren kendgemaakt omdat de prins onlangs in een interview liet weten dat niemand hem het dragen van een uniform kan verbieden „omdat ik eer vol ontslagen ben". Dat eervolle ontslag van de prins uit al zijn militaire func ties kwam voort uit zijn be trokkenheid bij de zoge naamde 'Lockheed-affaire'. Na onderzoek door een rege ringscommissie bleek dat de prins steekpenningen van de Amerikaanse vliegtuigbouwer had aangenomen. Volgens Den Uyl heeft de voormalige minister van De fensie, Vredeling, in opdracht van het kabinet aan de prins persoonlijk laten weten dat hij al zijn militaire functies moest neerleggen en dat het hem daarom ook in de toekomst verboden werd in het open baar een uniform te dragen. Den Uyl is van mening dat dit besluit ook niet meer terugge draaid moet worden. Prins Bernhard heeft overi gens na 1976 nog één maal een militair uniform gedragen: in september 1979 woonde hij in het uniform van luitenant-ad miraal van de Koninklijke Marine de begrafenis van de Britse Lord Mountbatten bij. Premier van Agt had daar voor speciaal toestemming voor gegeven omdat Mount batten een speciale band met de prins had. Beiden waren aan het eind van de Tweede Wereldoorlog opperbevelheb ber. De prins kreeg afgelopen zondag op zijn 75-ste verjaar dag van zijn vrienden een schilderij waarop hij afge beeld staat in het gala-uni form van generaal der grena diers. Tijdens een vraagge sprek met Veronica-televisie afgelopen zondag werd hij ge prikkeld door de opmerking of hij het niet erg vond dat hij geen uniform meer mocht dra gen. „Wat is dat voor flauwe kul. Ik mag ze allamaal dra gen," aldus de prins. Hij voegde daar later aan toe het 'wel leuk' te vinden om in uniform begraven te wor den. Wegtransport krijgt de ruimte Van een onzer verslaggevers }EN HAAG - De Nederlandse transporton- ernemingen krijgen de komende jaren meer uimte op de Europese wegen. Vanaf 1 januari zal het aantal internationale ver ruimingen jaarlijks met 40 toenemen. Dat betekent oor het Nederlandse internationale transport dat het antal vergunningen oploopt van 955 nu tot 7000 in 992. Over de omvang van de 'uropese vervoerscontingen- ;n is een akkoord bereikt op e laatste bijeenkomst van erkeersministers die nog on er Nederlands voorzitter- chap stond. Secretaris drs. R. Enthoven an de Commissie Overleg ,oederenvervoer van de vier rerkgeversorganisaties in het regtransport spreekt van een I elangrijke doorbraak. De uit breiding van de vergunningen komt er op neer dat over vijf jaar de Europese vervoers markt praktisch gesproken vrij is. De groei van het aantal azilegerije. Tijdens schiet- -feningen van de politie van e Neurenbergse wijk Ans- ach was een vrij grote hoe- eelheid munitie verdwenen n dergelijke munitie was ebruikt bij de moord op uit- ever Lewin en zijn vriendin. Beweringen van de Neu- enbergse politieleiding dat 'e munitie moest zijn gesto en door leden van Hoff- anns legertje, werden nog eze maand gelogenstraft, na twee gevallen van zelfmoord 'oor Ansbacher politiemen- en. In beide gevallen was unitie uit de destijds ver wenen voorraad gebruikt n in de auto van een van hen ond de politie, het grootste deel van de bij de oefening verdwenen kogels terug. De vroegere politiechef van Ansbach, Werner Ma- luck, had bij het 'opblazen' van de Wehrsportgruppe Hoffmann al beweerd dat er banden moesten bestaan tus sen de Neurenbergse politie leiding en de groep-Hoff- mann. Die beweringen wer den toen door zijn bazen boos als 'avontuurlijke specula ties' afgedaan. In de rechtszaak is de con nectie politie-Hoffmann niet onderzocht. Hoffmann zelf heeft er tijdens zijn dertig uur durende laatste woord ook niet over gesproken. uJJMEGEN (ANP) - Het Nij- beegse Canisius-Wilhelmina- pekenhuis heeft anderhalve ek geleden als eerste zie lenhuis in Nederland een 66- rige hartpatiënte van haar Jjn afgeholpen door het in fanten van een hartzenuwsti- lulator, een apparaatje dat Jet kleine stroomstootjes het orgeven van pijnprikkels Jgengaat. De patiënte maakt het goed mag een dezer dagen het ekenhuis verlaten, zo liet ledisch directeur M. Verste gen van het Nijmeegse zieken- fcis weten. I De hartzenuwstimulator is in recente Amerikaanse uit- nding. In Europa is het ap- iraatje, behalve in Nijmegen, leen nog in Zweden toege- ist. De stimulator doet niets in de hartziekte die de pijn iroorzaakt, angina pectoris hartkramp, maar verdooft pijn. Iedere jongere tot en met 21 jaar krijgt gegarandeerd een werk-of leerplaats. Willen de jongeren niet, dan moeten ze op een houtje bijten. Ze krij gen geen uitkering meer. Een maatregel die voor alle jon geren gevolgen kan hebben. Werkgevers zullen niet meer staan te springen om jongeren volledige banen of het jeudloon te bieden. Deel tijdbanen, leerplaatsen en flexibele contracten liggen voor hen in het verschiet. Groepen die de komende vier jaar evenmin rust krij gen zijn de weduwen en de mensen die van de bijstand leven. Onder het mom van gelijke behandeling spelen de regeringspartijen met de ge dachte ten koste van de inko mens van de weduwen een pensioen voor weduwnaars in te voeren. Even hard wordt gedacht aan aanpas sing van de bijstand aan de samenstelling van het gezin dat de bijstand krijgt. Waar de Nederlandse werknemers kunnen profite ren van loonstijgingen omdat het in het bedrijf beter gaat en er meer wordt geïnves teerd, zullen de mensen die van de overheid afhankelijk zijn nog even moeten slikken. Zolang de overheid met geld gebrek kampt, is de beloofde rust niet meer dan rust op papier. Europese vergunningen on dergraaft op de duur het sys teem van ritvergunningen dat de Europese landen onderling hanteren. Voor de Neder landse transporteurs betekent met name het beleid van West-Duitsland en Frankrijk op dit punt een belemmering. De verkeersministers, onder leiding van de Nederlandse bewindsvrouw Smit-Kroes, hebben aan deze zogenaamde bilaterale vergunningen niets gedaan, evenmin als ze het stelsel van transito-vergun ningen hebben aangepakt. Een ondernemer-moet bijvoorbeeld van de Franse autoriteiten toestemming hebben om een rit naar Spanje te kunnen uit voeren. Ook de handicap van deze transito's wordt echter geleidelijk minder knellend naarmate het aantal algemeen geldende Europese vergunnin gen groter wordt. Om de overgang naar een volledig vrije transportmarkt in Europa geleidelijk te doen verlopen, hebben de ministers besloten het aantal bilaterale vergunningen gelijke tred te laten houden met de groei van de handel. De Europese ministers had den al eerder afgesproken dat in 1992 het wegtransport moest zijn geliberaliseerd. Eén van de technische zaken waarover zij het nog eens moesten wor den, betrof de toegestane as- druk van vrachtauto's. Afge sproken is nu dat in 1992 die asdruk maximaal 11,5 ton mag zijn. Voor Engeland en Ierland geldt een maximum van 10,5 ton. De autoriteiten daar zijn bang dat de wegen anders te veel zullen leiden. In Neder land geldt tot dusver een norm van 10 ton. De verhoging van dat maximum betekent dat de vrachtrijders met een zwaar dere lading de weg op mogen. Dat is uiteraard gunstig voor de exploitatie van het wagen park. ïN HAAG (ANP) - In 1985 hebben ruim 55.000 leden n de Consumentenbond een beroep gedaan op de ridische ledenservice van de bond. Ruim 11.000 deden dat per ief (een toename van 16 pro- it ten opzichte van 1984) en »r dan 44.000 per telefoon MS 13 procent). Dat maakte hond gisteravond bekend. [n de meeste gevallen kon afdeling juridische leden- "vice de leden direct helpen it een advies en een groot el van de klachten kon door middeling van de bond tot aoplossing worden ge acht. In een aantal gevallen werd sloten op kosten van de nd te procederen. In 1985 •rden 23 nieuwe rechtsbij- 'ndzaken geboekt, een da- ■g ten opzichte van 1984 toen 45 werden aangenomen. Er iren op 1 januari 1985 nog 39 ken in behandeling. Vorig ar werd in 18 zaken op aller- gebied een uitspraak ver ben. Hiervan werden er ftien door de consument ge- innen. Zeventien zaken ein- Sden buiten de rechter om, ms nog bij het uitbrengen n de dagvaarding, zo blijkt ;het jaarverslag. De Consumentenbond ziet processen vaak als proef lessen en probeert hier- or de naar zijn mening ge brekkige rechtpositie van de consument te verbeteren. Vroeger werden de processen vaak op naam van de consu ment gevoerd maar de laatste jaren is de bond er toe over ge gaan vaker zelf als procespar tij op te gaan treden. In 1985 wees de Hoge Raad, het hoogste Nederlandse rechtscollege, de Consumen tenbond nog als belangheb bende af, maar gaf wel naar de mening van de bond de ruimte aan waarbinnen be langenorganisaties als de Con sumentenbond als partij kun nen optreden. De rechtbank in Den Haag heeft inmiddels de bond als belanghebbende in een - overigens verloren - zaak geaccepteerd. De Consumentenbond is in 1969 begonnen met hulp aan leden bij gerechtelijke proce dures. De bond ging hiertoe over omdat naar zijn mening er een ongelijkwaardigheid van de partijen (bij voorbeeld consument en verkoper) be stond doordat de ene partij een groter apparaat achter zich had staan. Daardoor werden de kosten van een procedure voor de consument onevenre dig hoog. Vlak na de beëdiging tot luitenant ter zee der derde klasse wordt prins Willem Alexander gefeliciteerd door zijn moeder koningin Beatrix op het fregat Hr. Ms. Tromp. - foto anp DEN HAAG - Burgemeester en wethouders van Den Haag zijn bereid te bevorderen dat in htm stad een standbeeld komt van dr. Willem Drees sr. Dat hebben zij gisteren geantwoord op vragen van het raadslid A. Steenbergen-Kijlstra.Drees, die zaterdag 5 juli honderd jaar wordt, werd kort na de Eerste Wereldoorlog al wethouder in Den Haag. Hij woont er nog steeds. Hij kreeg er inmiddels het ereburgerschap en er werd een park naar hem genoemd. Burgemeester en wethouders van Den Haag zeiden dat ze al overleg met Drees' familie hadden gehad. De familie wil wel dat Drees sr. nu eens wordt uitgebeeld als jongeman. „Toen hij zich voor onze stad bijzonder actief heeft getoond" aldus het college instemmend. Den Haag- De directie van het Algemeen Nederlands Persbu reau (ANP) komt tijdelijk onder toezicht te staan van een gede legeerde. Bovendien zal een extern organisatiebureau een on derzoek instellen en binnen enkele maanden adviseren over maatregelen. EINDHOVEN (ANP) - Aan de Technische Hogeschool (TH) Eindhoven is gister middag de duizendste be drijfskundig ingenieur af gestudeerd. Het is de 27-ja- rige G. Hoek uit Eindho ven. De opleiding tot be drijfskundig ingenieur startte in Eindhoven bij wijze van experiment in 1966. Momenteel is het in Nederland één van de meest geliefde opleidingen. Hoewel er jaarlijks slechts plaats is voor duizend nieuwe studenten is de aanmelding een veelvoud daarvan. In Eindhoven zijn inmiddels ook 26 vrou wen afgestudeerd als be drijfskundig ingenieur. De studie leidt niet op tot een specifiek vakgebied. Be drijfskundig ingenieurs kunnen in vrijwel alle sec toren van het bedrijfsleven en de overheid aan de slag. Vim onze Haagse redactie DEN HAAG - De Senaat heeft zijn bezwaren tegen de Wet Bodembescherming laten varen, nadat de Raad van State te kennen heeft gegeven geen grondwettelijke bezwaren te zien tegen een aparte regeling van risico-aansprakelijkheid. Het zag er lange tijd naar uit dat de Eerste Kamer te gen de Wet Bodembescher ming zou gaan stemmen juist vanwege de regeling voor risico-aansprakelijk heid die op voorspraak van CDA-kamerlid Lansink in de wet was opgenomen. Vol gens de meerderheid van de Senaat moest de financiële aansprakelijkheid na het veroorzaken van milieu schade in een aparte wet of in het nieuwe burgerlijk wetboek worden geregeld. Het "jawoord' van de Se naat gisteren tegen de Wet Bodembescherming bete kent dat maatregelen om het mestoverschot aan te pak ken op 1 januari 1987 van start kunnen gaan. Die maatregelen houden beper kingen in ten aanzien van het uitrijden van mest, waarbij 'fosfaatnormen' gaan gelden. De Senaat ging gisteren ook akkoord met een initia tiefwetsvoorstel van de ka merleden Tazelaar (PvdA), Van der Linden (CDA) en Te Veldhuis (WD). De Tweede Kamer schaarde zich hier twee weken geleden al ach ter. Dat wetsvoorstel houdt in dat voortaan geen 'mest- plaatsen' meer verkocht mo gen worden aan varkens- en pluimveehouders in een concentratiegebied (Noord- Brabant, Noord-Limburg en Gelderland). Die transacties zorgden ervoor dat op be paalde plaatsen 'piek-over- bemesting' ontstond. Er is sprake van een verre gaande vertrouwenscrisis bin nen het ANP, dat zich toespitst op de tweehoofdige directie, maar doorwerkt in het hele bedrijf. Morgen zullen onderne mingsraad, directie en redac tieraad van het persbureau een standpunt innemen over de maatregelen in de top. Vo rige week deed de Raad van Beheer van het ANP drasti sche voorstellen, na bijeenge roepen te zijn in spoedverga dering. Het voorstel is, de Nij- megenaar drs. A. Thijssen te benoemen tot tijdelijk gedele geerde namens de Raad van Beheer en voorzitter van de directievergadering. Drs. Thijssen was tot voor kort (hij maakte gebruik van de VUT) voorzitter van de directie van het uitgeversconcern AUDET, waar ook dit dagblad deel van uitmaakt. Voor het 'doorlich ten' van de ANP-directie wordt het GITP in Nijmegen aangezocht. Binnen het ANP is al ge ruime tijd sprake van on werkbare verhoudingen, ont staan door de structuur van de directie en door onverenig baarheid van karakters van de directieleden. In de krante wereld is het ANP-conflict dan ook geen nieuws, wel dat de onderlinge conflicten zó es caleerden. Een jaar geleden was er al een hevige botsing, waarbij de Raad van Beheer moest ingrijpen. Nieuwe af spraken, met als doel een gro tere besluitvaardigheid bleken op de langere duur niet te werken. Het persbureau kent een tweehoofdige nevenge schikte directie, algemeen di recteur Carel van Ditshuizen en hoofdredacteur-directeur Henk Lichtenveldt. Daarnaast is er een onderdirecteur. MAASTRICHT - „Volstrekte waanzin. Als je cliënt bijna een jaar in voorlopige hechtenis heeft gezeten is het evident, dat je voor hem zaken afwikkelt. Dat is dan ook gebeurd, vaak zelfs in overleg met de rechter-commissaris". Mr. A. Pfeil, raadsman van ABP-hoofdverdachte A. Mas son ontkent verontwaardigd dat hij buiten zijn boekje is gegaan bij het uitvoeren van opdrachten van zijn cliënt. „Ik heb dingen geregeld die een advocaat in zo'n geval dient te regelen. Niets meer en niets minder". Pfeil spreekt niet te gen dat hij contacten heeft ge legd op Jersey, maar dat ging niet verder dan "bijvoorbeeld ervoor zorgen dat er een advo caat voor meneer Masson kon optreden". De Maastrichtse rechter commissaris mr. J. Swane be vestigde in deze krant van gis teren dat er vragen over Pfeil's optreden zijn gesteld aan John Vibert op Jersey. Justitie is benieuwd wie heeft gezorgd voor de contac ten met Vibert in de tijd dat Masson (van mei '84 tot fe bruari '85) in het huis van be waring vast zat. Vibert is de beheerder van de brievenbus firma van de voormalige di recteur beleggingen van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds. HILVERSUM - Na slechts een paar jaar in de top van de KRO-televisie, duikt Ad Lan gebent weer de journalistiek in. Hij wordt per 1 januari cor respondent voor zijn omroep in Rome en slaat daarmee twee vliegen in een klap: hij is weer terug in zijn ouwe stiel en hij kan nu daadwerkelijk de K van de KRO opvijzelen. Wie zijn opvolger wordt, is nog niet bekend. De procedure daarover moet zelfs nog in werking gesteld worden. En waarom Langebent 'degra deert' is ook nog de vraag, maar de KRO verklaart hevig dat er geen addertjes onder het gras zitten. Langebent heeft vrijwillig gesolliciteerd en de omroep is blij eindelijk weer een correspondent in de Heilige Stad te hebben, nota bene een zwaargewicht. Dat Langebent zich happy in Rome zal voelen, staat nu al vast. Als programma-leider televisie riep hij steevast uit dat elk KRO-programma een katholieke signatuur moest hebben. Langebent was negentien jaar verbonden aan Brand punt. Hij kreeg vermaardheid om zijn soms bitse interviews, werd baas van de actualitei tenrubriek en zijn bekwaam heid en werkdrift resulteerde uiteindelijk in zijn benoeming tot programma-leider televi sie. De KRO was flink in het slop geraakt, er moest vak kundig jacht gemaakt worden op de achterban en het achter land. De KRO moest niet doem denken, maar inspiratie zoe ken in het positieve in de sa menleving, verkondigde Lan gebent en Brandpunt in de Markt werd van deze filosofie de uitdrager. Geen naargees- Ad Langebent verdwijnt uit de top van de KRO-tele visie en wordt correspondent van deze omroep in Rome. - FCTOANH tig gedoe over sluitingen, dia bolische directies en de verloe dering van de mens, maar op beurende geluiden en beelden. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN - Er wordt maar weinig officieel geklaagd over rassendiscriminatie en ge rechtelijke uitspraken zijn er nog minder. Dit ofschoon er veel en vaak sprake van dis criminatie is. Een groot deel van de klach ten valt voortijdig af, omdat men twijfelt aan het effect van een gerechtelijke proce dure of ook wel uit angst voor represailles. Claudia Biegel en Kenneth Tsjoen-Tak-Sen van het insti tuut voor rechtssociologie van de Nijmeegse universiteit gin gen in opdracht van het minis terie van justitie na wat voor klachten het zijn en wat ermee gebeurt. Volgens Claudia Biegel be treffen de meest bekende klachten van rassendiscrimi natie: racistische leuzen, het vartwege de huidskleur niet binnengelaten worden in een café én klachten over over- I heidsambtenaren Uitlevering DE 25-JARIGE J.R. uit Uden die onlangs in het Zwitserse Luzern werd aangehouden met in zijn bezit 210.000 Zwit serse franken afkomstig uit het losgeld dat in 1983 is be taald voor de vrijlating van de ontvoerde mevrouw T. van der Valk uit Nuland, is gisteren uitgeleverd aan Nederland. De verdachte heeft tot nu toe ge weigerd een verklaring af te leggen. De politie gelooft niet dat hij destijds daadwerkelijk bij de ontvoering was betrok ken. Bijstandskosten HET RIJK heeft de gemeenten over de periode 1982-1984 te weinig vergoed om de stij gende bijstandskosten te beta len. Dit blijkt uit het rapport Sectorale Werkgroep Sociale Zaken, dat gisteren aan infor mateur en kabinet is gepre senteerd. Er is uitgegaan van een minimum en een maxi mum bedrag dat door de ge meenten moest worden bijge past. Het minimumbedrag is 227 miljoen gulden, het maxi mum 355 miljoen gulden. Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht hebben rela tief minder vergoed gekregen dan de andere gemeenten. Dorstige herten DE BRANDWEERKORPSEN van Otterlo en Hoenderlo zijn dinsdag op dringend verzoek van het Nationaal Park de Hoge Veluwe de 260 edelher ten en ongeveer 50 wilde zwij - nen te hulp geschoten. De die ren kampen door de enorme droogte van de afgelopen we ken met een groot gebrek aan drinkwater. De brandweer heeft 50.000 liter water naar het park gebracht. Klamer gestorven NA EEN korte ziekte is op 63- jarige leeftijd radiopastor Alje Klamer overleden. Elke eerste zondag van de maand sprak ds. Klamer in het programma 'mensen', waarna hij thuis uren achtereen luisteraars te woord stond. Het is de grote verdienste van ds. Klamer ge weest dat hij in al die jaren onderwerpen bespreekbaar heeft gemaakt, waarover voordien zelden in het open baar werd gesproken. Meestal waren dat kwesties die te ma ken hadden met het seksuele leven van de mens. Argentijnen HET IN Goirle woonachtige Argentijnse gezin Origlia, dat met uitzetting naar Argentinië was bedreigd, mag definitief in Nederland blijven. Het mi nisterie van justitie heeft 'op humanitaire gronden' besloten het gezin alsnog een verblijfs vergunning te geven. Omdat gedwongen terugkeer naar Argentinië absolute armoede zou betekenen, werd begin dit jaar door de burgerij in Goirle actie gevoerd richting Den Haag. Vreemdelingen DE KONINKLIJKE Mare chaussee heeft in 1985 in totaal 7.359 vreemdelingen ons land uitgezet. Dat zijn er 777 min der vergeleken met het jaar daarvoor. De grootste groep uitgezette vreemdelingen (4.685) verbleef illegaal in ons land; 1.882 vreemdelingen vormden een gevaar voor de openbare orde; 410 vreemde lingen beschikten over onvol doende middelen van bestaan en 351 buitenlanders werden uitgezet op basis van de Opiumwet. Shell-aandelen DE INDUSTRIE- en Voe dingsbond CNV gaat zijn aan delen met een verkoopwaarde van 1,1 miljoen gulden in Shell verkopen. De bondsraad vindt deze stap noodzakelijk in ver band met de ontwikkelingen in Zuid-Afrika. Volgens de bondsraad maakt Shell onvol doende gebruik van haar posi tie en macht om de Zuidafri- kaanse regering te beïnvloe den. Bovendien stelt Shell met haar verwerking van olie de Zuidafrikaanse politie en het leger in staat om de zwarte be volking te onderdrukken. Ira-leden DE IRA-LEDEN McFarlane en Kelly worden voorlopig niet uitgewezen aan Groot- Brittannië. Eerst worden ze door de Hoge Raad gehoord. De twee leden van het verbo den Iers Republikeinse leger werden in januari in een huis in Amsterdam gearresteerd. Tegenstanders van hun uitle vering wijzen op de onmense lijke en vernederende situatie die hen in Groot-Britannië te wachten zal staan. Nieuw rijbewijs VANAF 1 OKTOBER aan staande geven alle gemeenten in Nederland nieuwe rijbewij zen af. Het rijbewijs hoeft dan ook niet meer om de vijf jaar vernieuwd te worden, maar blijft tot het 70-ste levensjaar geldig. De Eerste Kamer is gisteren akkoord gegaan met dit voorstel van demissionair staatssecretaris Scherpenhui- zen (Verkeer en Waterstaat).

de Stem | 1986 | | pagina 3