OPEC voor dreigende breuk Nederland belastingparadijs Rechters negeren nazi-ideeën ^eden Cons loen vake Beloofde rust is rust op papier 'P de ree even..L UITBLAZEN RITE EU vu jaar bikini WIM KOCK ACHTERGROND /OENSDAG 2 JUL1198 HAVIKEN HEBBEN SLECHTS OOG VOOR EIGEN OLIEBELANGEN KARL-HEINZ HOFFMANN GEVONNIST ALS GEWONE MISDADIGER ïartpatiënte ijn kwijt door stimulator en HAAG (ANP) - In 1 tn de Consumentenbon ridische ledenservice v VIJFTIG-plussers hebben al heel wat gezien in hun leven. De eerste jet, man op de maan, de eerste harttrans plantatie, de opmars van de computer, de uitvin ding van de electrische tandenborstel en de biki ni. Het is deze zomer 40 jaar geleden dat het tweedelig bad pak opschudding, maar meer nog opwinding veroorzaakte aan de Franse Rivièra. 1946. De oorlog was net voorbij. De een bekwam er wat sneller van dan de ander. De Franse auto ingenieur Louis Read had de ogen op een zonniger toekomst gericht toen hij de bikini ont wierp voor de modefirma van zijn moeder. Alleen al de naam bikini ge tuigt 40 jaar na dato van grote onschuld. Waar kwam die naam vandaan? Er was maar één Bikini dat de aandacht van de wereld trok: de atol in de Stille Zuidzee waarop Amerika nen atoombommen lieten ont ploffen. Louis Read heeft nooit duidelijk uitgelegd waarom hij zijn tweedelig badpak bikini noemde, maar het ligt voor de hand dat hij door die atol geïn spireerd moet zijn geweest. Een exotisch begrip gepaard aan ex plosieve kracht. Jawel. In grote delen van Neder land was het in 1946 nog nor maal dat jongens en meisjes niet tegelijk in één zwembad mochten. Toen ik in 1950 op Cura9ao arriveerde had ik nog nooit 'gemengd gezwommen'. Ik keek m'n ogen uit die eerste dagen aan de Sint Michiels- baai. Maar de dochters van de gelijke marine-onderofficieren droegen nog geen bikini's. Zelfs in Amerika stonden de puriteinen de opmars van de bikini danig in de weg. Pas toen Hollywood het tweedelig bad pak aanvaardde en jonge film sterren zich in bikini lieten fo tograferen, was ook in de Ver enigde Staten de doorbraak een feit. Nederland volgde aarze lend. Die bikini van rond '50 leek slechts in één opzicht op wat er over is van het tweedelig bad pak: het blote middenstuk. Het toenmalige topje was nog een complete bustehouder met draagband en cups. Het broekje begon op de taille en eindigde in pijpjes. Wie van daag bij mooi weer de buur vrouw naar de rijdende SRV- winkel ziet wandelen begrijpt niet waarover de puriteinen van 1950 zich zo opwonden. Met de bikini kon het van meet af aan maar één kant uit. Groter kon niet want dan zou het na een paar centimeter al weer 'n eendelig badpak zijn geworden. Kleiner dus. Zelfs het topje verdween. Déér was het inmiddels verlichte Neder land heel wat vlugger bij dan destijds bij de bikinimode. Het broekje kon ook nog heel wat kleiner. Tot er van het achter pand nog slechts een in de bils pleet verzonken veter over was. De lieslijn werd zo hoog opge trokken dat de benen weliswaar ademloos lang werden, maar ook dat je je afvroeg of zo'n vrouw nu in zo'n ding stond of hing. lllllllllllllllllllllllllMlllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIll Helemaal bloot is de ul- tieme stap die de badmodeont- werpers niét zullen zetten. Ze hebben dan niets meer te ver- S kopen. Daarom kleden ze de E badgaste weer aan met eende- lig, aprés-plage-rokjes etc. Een S zegen voor al die vrouwen die E niet over zo'n perfect manne- quins-lijf beschikken. Er kan E weer wat verhuld worden. Want in z'n 40-jarig bestaan §j heeft de bikini meer onthuld dan er te genieten viel. De lange weg van een boek f SINDS vanmorgen, 1 juli, voel |j ik me Echtelijk in het hemd staan. Weken lang heb ik tele- E foontjes beantwoord met een E belofte die ik niet na kan ko- E men. Wat is het geval? In fe- bruari j.l. zou de rubriek Even E Uitblazen tien jaar bestaan. Het E idee werd geboren ter gelegen- E heid daarvan een keuze uit de E meer dan 2.250 tot dan ver- E schenen 'columns' te bundelen E in een boek. E In februari verschenen ad- E vertenties in de krant waarin de verschijning van het boek met E vijftig (door Gerard van Herpen E geselecteerde) columns 'in april' S werd aangekondigd. Er stond E een bon bij met behulp waar- E van de lezers op het boek kon- E den intekenen. E Boeken produceren is voor E een krantendrukkerij sowieso E geen dagelijks werk en voor het E drukken zelf' moesten we zeker E buiten de deur. Eind maart E bleek dat we moesten uitzien E naar een andere drukker dan E degene die we oorspronkelijk E op het oog hadden. Op 1 april E aanvaardde die nieuwe drukker E de opdracht. Omdat we hem E wat tijd moesten gunnen ging E er een brief, gedateerd 10 april, E uit naar de intekenaars met ex- E cuses en de mededeling dat het E boek 'begin juni' zou verschij- E nen. Dat was - voor alle zeker- E heid - ruim bemeten want we E hadden met de drukker afge- E sproken dat het eind mei ge- E reed zou zijn. S Sinds eind mei bellen regel- E matig inschrijvers op om te vra- E gen waar het boek blijft. Om- E dat ik niet meer durfde hopen E op een snelle aflevering dacht ik het zekere voor het onzekere te nemen door te antwoorden: E eind juni. Vanmorgen hebben we (op- 3 nieuw) contact opgenomen met E de drukkerij. Het boek is nog E niet gedrukt. Ze zijn het 'aan E het drukken'. We hebben de E drukker de belofte ontrukt dat E het boek 'eind volgende week' E beschikbaar zal zijn voor de in- E tekenaars. Het komt daarna E ook in de boekhandel. Zo staan E de zaken. Ik durf de inschrij- E vers niet te beloven dat het E boek nog mee kan in de vakan- E tiekoffer. Ik durf niets meer te beloven, maar door de toezeg- E ging van de drukker hier zwart E op wit te vermelden, hoop ik; S hem aan z'n belofte te hebben E gebonden. E Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41S 236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: f 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van ƒ1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 'tKleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdagrvan 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 R^nlr föluttpc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447, NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Pieter- Jan Dekkers 'IK heb thuis wel wat beters te doen'. Met deze mededeling verliet de Algerijnse olieminister Belkacem Nabi het af gelopen weekeinde voortijdig de conferen tie van de OPEC-landen in het Joegoslavische Brioni. Waarmee hij tevens aan gaf dat het overleg van de veertien in dit kartel ver enigde olieproducerende landen tot mislukken was gedoemd. Men was het wel eens over het uigangspunt: een lagere produktie zodat de prijs weer wat omhoog kan, maar men weigerde daarvoor de prijs te betalen. Zoals eerder dit jaar in Genève bleken de 'haviken' Algerije, Libië en Iran niet van plan zich te schikken naar de wens van de andere OPEC-landen: een geleide lijke vermindering van de produktie en een olieprijs van tussen de 17 en 19 dollar per vat. Nee, lieten de militante olielanden - dit keer ver sterkt met Gabon - weten, alleen een prijs van rond de 28 dollar is bespreekbaar. Met andere woorden: de to tale OPEC-produktie zou tot maximum 16 miljoen vaten per dag moeten worden te ruggebracht in plaats van de 17,6 miljoen vaten, die de ge matigde OPEC-landen ac- Nieuwe OPEC-voorzitter Bilwanu Bukman. - fotoap ceptabel vinden. Momenteel produceren de OPEC-landen samen ruim 19 miljoen vaten per dag. De militante olielanden snijden zich met hun optre den in Brioni in eigen vin gers. Hun opzet - door een sterk verminderde produktie de prijs kunstmatig opvijze len - is mislukt omdat ze weigerden zelf de prijs te be talen in de vorm van een la gere produktie. De houding van Iran bij voorbeeld is niet van hypo crisie ontbloot. Dit land, een van de felste strijders voor een vergaande produktie- beperking, wil tegelijkertijd zijn eigen aandeel in de to tale produktie behouden. In reactie, op de eis van Irak - handhaving van de be staande produktie - zei de Iraanse olieminister Agha- zadeh zelfs, dat voor elk vat olie dat Irak extra produ ceert om zijn oolog tegen Iran te kunnen financieren, Teheran twee vaten extra op de markt zal brengen. Het enige waarover men het in Brioni eens werd, is de volgende bijeenkomst, eind deze maand in Genève. In de tussentijd mag de nieuwe voorzitter van het oliekartel, de Nigeriaan Lukman, pro beren de afzonderlijke lan den op één lijn te brengen. Of hij daarin zal slagen, is de vraag. Zijn voorganger, de Venezolaan Grisanti, heeft een'half jaar de tijd ge had om de onderlinge ver schillen weg te masseren. Dat is hem niet gelukt, hoe wel Grisanti wel veel succes heeft geboekt in het overleg met de niet-OPEC-landen, die olie produceren. Met landen als Mexico, Egypte, Maleisië, Oman en Angola zijn afspraken ge maakt over een wereldwijde produktiebeperking op voor waarde, dat de OPEC-lan den het intern eens zouden worden over hun bijdrage aan een produktie-beper- king. Zelfs Noorwegen had het kamp van de stugge Britse premier Thatcher verlaten en was bereid aan een dergelijke produktie-be- perking mee te werken. In Brioni had de OPEC een eerste stap kunnen zet ten naar wereldwijde af spraken om de internatio nale oliemarkt te stabilise ren. De 'haviken' hebben dat verhinderd, daarmee de toe komst van de OPEC onder geschikt gemaakt aan hun eigen oliebelangen. De poging van de OPEC- landen om hun verloren ge- gane aandeel in de wereld- produktie terug te veroveren mag dan gedeeltelijk ge slaagd zijn, de prijs die er voor moet worden betaald zal een aantal olielanden - ook vanwege hun torenhoge schulden - aan de rand van een financiëel bankroet brengen. Sinds december vorig jaar is de olieprijs van 28 dollar meer dan gehalveerd. Som mige OPEC-landen wijten dat aan de houding van vooral Groot-Brittannië, dat niets wil weten van produk- tie-beperking. Maar de val van de olieprijs is in eerste instantie veroorzaakt door de poging van de OPEC-lan den zelf hun aandeel op de wereldmarkt te vergroten door meer olie op de markt te brengen. Momenteel bedraagt dat aandeel 38 procent. Dat is weliswaar meer dan de 30 procent in 1985 - een diepte punt - maar veel minder dan de 65 procent die de OPEC in goede tijden had. Tijden die niet meer terugkeren. Bo vendien kostte die operatie maar liefst 60 miljard dollar (150 miljard gulden) aan olie-inkomsten. Het zou wel eens zo kun nen lopen dat de poging het aandeel op de wereldmarkt te heroveren zal leiden tot een breuk in het OPEC-kar- tel. Want het geduld van ge matigde olielanden als Saoe- dië Arabië en de Golfstaten raakt langzamerhand op. Voor de consument in de westerse industrielanden lijkt de ontwikkleing op korte termijn voordelig uit te pakken. Immers, de olie prijs kan na 'Brioni' verder dalen en dat leidt automa tisch tot goedkopere oliepru- dukten. Maar of dat voordeel op korte termijn opweegt tegen de nadelen van een volledig vrije markt, als de OPEC uit elkaar spat, moet worden betwijfeld. Lrt onze Haagse redactie HAAG - De uniformen in prins Bernhard blijven in l kast. De prins is nog steeds et gerechtigd om bij officiële jegenheden een van zijn mi- 'aire uniformen te dragen. pe voormalig minister van efensie, Vredeling, heeft dat imens het toenmalige kabi- ■t Den Uyl overduidelijk in 76 aan prins Bernhard laten eten, aldus de huidige PvdA- actievoorzitter Den Uyl. Den Uyl heeft dat gisteren kendgemaakt omdat de We Van een onzer Door Louis van de Geijn WANDELEND over het Rokin of de Coolsingel komt het beeld van blin kende stranden en wuivende palmen misschien wat moeizaam door. Toch vinden sommige ondernemers hier het zelfde klimaat als op zondoorstoofde eilanden als Bermuda of de Antillen. Fiscaal gesproken, dus. Nederland staat in de financiële wereld al jaren bekend als een belastingparadijs voor multinationale ondernemingen. De Britse krantenmagnaat burggraaf Rothermere, uit gever van populaire bladen als Daily Mail en Mail on Sunday, heeft al enkele jaren plannen om met zijn houdstermaatschappij Nederlands fiscale luwte te zoeken. Van de Britse wetgever moet hij daarvoor toestemming hebben van het ministerie van Financiën, maar de burggraaf meent dat de Europese regels hem dat zonder meer mogelijk maken. Nu hij de zaak bij het Europese Hof in Straatsburg heeft aangekaart, is zijn plan de zer dagen een publieke zaak geworden die de Britse ogen heeft gericht op het Nederlandse belastingklimaat. Het is natuurlijk niet het tarief van de ven nootschapsbelasting, waardoor internationale ondernemingen worden aangelokt. Hoewel de laatste jaren verlaagd, is het Nederlandse ta rief van 42% niet echt 'concurrerend'. Enge land bijvoorbeeld zit daar onder. Wat echter telt, is de belasting die feitelijk wordt betaald. En die komt voor een handige moedermaatschappij, trust of holding eerder in de buurt van de nul dan van de tien procent. Belastingdeskundige dr. A. Albregtse van de Rotterdamse Erasmus Universiteit geeft een tweeledige verklaring: de zogenaamde deelne mingsvrijstelling en het uitgebreide net van fiscale verdragen dat voorkomt dat bedrijven dubbele belasting betalen. Een deelnemingsvrijstelling betekent dat een in Nederland gevestigde moedermaat schappij in Nederland geen belasting behoeft te betalen over dividend dat door een buiten landse werkmaatschappij wordt afgedragen. Tezamen met de fiscale verdragen die de Ne derlandse overheid met de meeste landen heeft, zorgt deze vrijstelling ervoor dat maat schappijen die hier alleen hun juridische zetel hebben, in de praktijk niet of nauwelijks be last worden. Er zijn nog meer fiscale aardigheidjes: kapi taalwinst is hier vrij. De boekwinst bij ver koop van een pakket aandelen is belastingvrij. Firma's die meer doen in Nederland dan alleen een brievenbus of een kantoor aanhouden, kunnen hun belastingplicht zonder veel moeite ook heel dragelijk maken. Dat kan aldus gaan: de rente over een lening die een Nederlandse werkmaatschappij elders sluit, bijvoorbeeld bij een financieringsmaat schappij tj e van het concern in een belasting- vriendelijk land, is onbeperkt aftrekbaar voor de Nederlandse fiscus. Op die manier slaat de winst neer waar dat het best uitkomt. Die winst keert vervolgens in de vorm van (ont last) dividend terug naar Nederland. Dergelijke opzetjes moeten wel intelligent in elkaar worden gestoken. Al te doorzichtige constructies kunnen op grond van de zoge naamde Tichtige heffing' worden afgestraft, Overigens is het altijd nog mogelijk, bij voor baat bij de belastinginspectie na te gaan waar de grens ligt van de wettelijke mogelijkheden. Op basis van het zogenaamde 'ruling'-beleid wordt menig fiscaal compromis gesloten. Op sommige andere belastingparadijzen heeft Nederland dan nog het streepje voor dat hier een stabiel politiek klimaat heerst. Daar naast is de aanwezigheid van een verhou dingsgewijs groot aantal multinationale con cerns in Nederland een geruststellende ge dachte voor de fiscale bermtoeristen van el ders. Door Rink Drost NEGEN EN een half jaar celstraf heeft de nu 48-jarige West-Duitser Karl-Heinz Hoffmann, oprichter van de neona- zistische 'Wehrsport- gruppe Hoffmann' ge kregen van de recht bank in Neurenberg. Plus een vrijspraak van een misdrijf dat hem levens lang zou hebben opgeleverd indien hij schuldig zou zijn bevonden. Hoffmann is de ergste neo nazi die ooit voor de rechters is verschenen. De zaal waarin hij zijn vonnis aan hoorde, was de zaal waarin na de Tweede Wereldoorlog de kopstukken van Hitiers Derde Rijk - voorzover niet overleden aan zelfmoord of voortvluchtig - zich moesten verantwoorden voor een tri bunaal van de geallieerde overwinnaars. Hoffmann is de oprichter van een gruwelijke organisa tie, die was getraind op moord, intimidatie en geweld en die in haar structuur een mengeling was van Hitiers SA en SS. De bedoeling was, als zelfstandige eenheid bin nen de PLO een robbertje mee te schieten in het Mid den-Oosten. Dg officieren van justitie in het mammoetproces van bijna twee jaren (185 dagen effectieve behandeling) heb ben genoeg geprobeerd Hoff manns nazi-ideeën bij het proces te betrekken om de verdorvenheid van zijn orga nisatie aan te tonen en te waarschuwen voor nieuwe organisaties van Duitsers met nazi-sympathieën. De schande van het be staan van Hoffmanns Wehr- sportgruppe kwam ook dui delijk naar voren uit een aantal van de vele getuigen verhoren. Op gruwelijke wijze werden jongelui gefol terd die in een vlaag van ver stand duidelijk maakten dat ze uit de groep wilden stap pen. De onpartijdige rechters hebben Hoffmann ongetwij feld formeel gesproken recht gedaan. In zijn vonnis zei rechtbankpresident Koob, dat er weliswaar vele aan wijzingen waren voor Hoff manns opdracht tot moord op de joodse uitgever Shlomo Lewin en zijn levensgezellin Frida Poeschke, maar dat het sluitende bewijs niet was ge leverd. Maar jammer blijft Neo-nazi Hoffmann - FOTOAP het dat de rechters in hun uitvoerige vonnis Hoffmanns nazistiche praktijken buiten beschouwing hebben gelaten. De verdachte is veroordeeld voor een aantal 'gewone' misdrijven als valsemunterij, het toebrengen van lichame lijk letsel (de blijkens getui genverhoren gruwelijke fol- terpartijen), verboden wa penbezit. Niets over het op richten en leiden van een verboden organisatie. Geen signaal aan de jongere Duit sers voor wie Hoffmann een idool is. Op die manier blijft in het buitenland het beeld over eind dat een groep nazisti sche en hardleerse Duitsers in dit land ongestoord haar gang mag gaan. Her en der in de Bondsrepubliek houden georganiseerde neo-nazi's vrijwel ongehinderd hun bij eenkomsten, in de geest van Hitiers SA. Wanneer ze de straat op gaan om te demon streren, krijgen ze nog poli tiebescherming ook. Ze voe len zich nu gesterkt door het feit dat niet de neo-nazi Hoffmann, maar de misdadi ger Hoffmann voor een aan tal jaren uit de roulatie is. Met de afsluiting van deze slepende rechtszaak is ook nog een groot raadsel over eind gebleven. Onduidelijk is nog, in hoeverre de leiding van de politie in Neurenberg betrokken is geweest bij de praktijken van Hoffmanns nazilegertje. Tijdens schiet oefeningen van de politie van de Neurenbergse wijk Ans- bach was een vrij grote hoe veelheid munitie verdwenen en dergelijke munitie was gebruikt bij de moord op uit gever Lewin en zijn vriendin, Beweringen van de Neu renbergse politieleiding dat de munitie moest zijn gesto len door leden van Hoff manns legertje, werden nog deze maand gelogenstraft, na twee gevallen van zelfmoord door Ansbacher politiemen sen. In beide gevallen was munitie uit de destijds ver dwenen voorraad gebruikt en in de auto van een van hen vond de politie,, het grootste deel van' de bij de oefening verdwenen kogels terug. De vroegere politiechef van Ansbach, Werner Ma- luck, had bij het 'opblazen' van de Wehrsportgruppe Hoffmann al beweerd dat er banden moesten bestaan tus sen de Neurenbergse politie leiding en de groep-Hoff- mann. Die beweringen wer den toen door zijn bazen boos als 'avontuurlijke specula ties' afgedaan. In de rechtszaak is de con nectie politie-Hoffmann niet onderzocht. Hoffmann zelf heeft er tijdens zijn dertig uur durende laatste woord ook niet over gesproken. JEN HAAG - De Ne lernemingen krijgen uimte op de Europese Vanaf 1 januari zal het ;unningen jaarlijks met 'oor het Nederlandse inter antal vergunningen opl .992. Over de omvang van de uropese vervoerscontingen- ;n is een akkoord bereikt op e laatste bijeenkomst van erkeersministers die nog on er Nederlands voorzitter- :hap stond. Secretaris drs. R. Enthoven an de Commissie Overleg oederenvervoer van de vier 'erkgeversorganisaties in het regtransport spreekt van een langrijke doorbraak. De uit- eiding van de vergunningen imt er op neer dat over vijf lar de Europese vervoers- larkt praktisch gesproken rij is. De groei van het aantal IJMEGEN (ANP) - Het Nij- leegse Canisius-Wilhelmina- ekenhuis heeft anderhalve eek geleden als eerste zie- enhuis in Nederland een 66- rige hartpatiënte van haar jn afgeholpen door het in- anten van een hartzenuwsti- ulator, een apparaatje dat et kleine stroomstootjes het Ktrgeven van pijnprikkels gengaat. De patiënte maakt het goed i mag een dezer dagen het ekenhuis verlaten, zo liet edisch directeur M. Verste- :n van het Nijmeegse zieken- uis weten. De hartzenuwstimulator i~ sn recente Amerikaanse uit nding. In Europa is het ap- feraatje, behalve in Nijmegen leen nog in Zweden toege ast. De stimulator doet nie' in de hartziekte die de pij ïroorzaakt, angina pectori hartkramp, maar verdoof epijn. Door Lidy Nicolasen RUST AAN het inko mensfront. Behoud van de koopkracht. Meer ruimte voor ambtena ren. Informateur De Koning heeft al deze mooie verkie- zings-kreten niet vergeten. Hij verwerkte ze allemaal keurig in het ontwerp- re geerakkoord, waarmee de re geringspartijen CDA en WD in de slag moeten. Tegelij kertijd gooide De Koning met één klap de deur dicht voor mensen met een uitkering, ambtenaren, trendvolgers en jongeren. Wie er ook allemaal van de opleving van de economie mogen profiteren, hen is elk perspectief op een plezieriger toekomst ontnomen. Het draait altijd om het behoud van koopkracht en natuurlijk garandeert De Koning die. Zelfs over een periode van vier jaar en dat werd in Nederland nog nooit vertoond. Daar schuilt het addertje onder het gras dan ook. Stel dat de koopkracht als gevolg van meevallers in 1987 in vergelijking met dit jaar stijgt. Veronderstel dat die meevallers zitten in de verla ging van de sociale premies en in de aardgasprijs. leder een kan daarvan meeprofite'- ren en met een beter gevuld loonzakje huiswaarts keren. Stel dat die meevallers er in 1988 en in 1989 niet zijn. Er is geen extraalje meer; het wegvallen daarvan noemden we tot nog toe verlies van koopkracht. Onder aanvoe ring van De Koning doen we dat niet meer. Want, zegt hij, als we er maar voor zorgen dat we in 1990 precies uitko men waar we in 1986 zijn be gonnen. Dan is er geen man over boord. Sterker nog: de koopkracht over een periode van vier jaar is behouden. De Koning zit zelf ook een beetje in de maag met zijn redenering. Want in 1987 is er inderdaad een forse koop krachtstijging te verwach ten. De sociale fondsen kam pen met overschotten die lei den tot daling van de premies en de aardgasprijs zou wel met 17 cent kunnen dalen. Om die reden heeft hij in het ontwerp-akkoord aan sluiting gezocht bij wat het kabinet al van plan is: de stijging van koopkracht af romen. Dat betekent: voor komen dat de héle koop krachtverbetering terecht komt bij alle mensen. Dat mag. Per slot van rekening moet ergens het verlies aan inkomensten van het aardgas worden goedgemaakt. Ten dele kan dat gebeuren door de aardgasprijs veel minder fors te verlagen. Daarnaast liggen er plan nen op de plank om de BTW- tarieven (per 1 oktober) te verhogen en wordt met de gedachte gespeeld om de zie kenfondspremie te verhogen. Is dat allemaal nog te weinig, dan rest nog de verlaging van de huursubsidie. Per slot van rekening moet het terug brengen van deze subsidie die afhankelijk is van het in komen, volgens het ontwerp akkoord de komende vier jaar 500 miljoen opbrengen. Het extraatje wordt op die manier weggewerkt ten be hoeve van verlaging van het financieringstekort. De men sen hoeven niet of nauwe lijks te merken dat er een ex traatje was en de Kamer hoeft niet bang te zijn dat elk jaar opnieuw een discussie over de minima gevoerd moet worden. Anders nog ligt het met de ambtenaren. De Koning wil hen meer ruimte geven om te onderhandelen over hun eigen arbeidsvoorwaarden. Jaarlijks stelt het kabinet in overleg -en met het oog op de ontwikkelingen in het be drijfsleven- met de ambte- narencentrales vast hoeveel geld er is. Over de besteding daarvan kan worden onder handeld. En dat is een wassen neus. Er is geen geld voor verbete ring van de lonen. Tijdens het overleg over het regeer akkoord is al dikwijls de sug gestie geopperd om ook de komende vier jaar de lonen van ambtenaren en trendvol gers te bevriezen. Het staat er niet met zoveel woorden in. De extraatjes gaan naar schaarse en vaak hogere ambtenaren, die anders wor den weggekocht door het be drijfsleven. De ambtenaren mogen dus praten. Maar De Koning heeft hen al duidelijk ge maakt dat de premiedaling moet worden besteed aan ar beidstijdverkorting en her bezetting, dat de 1 miljard die de afslanking met 20.000 volledige banen oplevert ge stopt moet worden in de re organisatie. Met vrijheid van cao-overleg heeft dat in elk geval niets te maken. De Koning komt de vakbe weging tegemoet door ook -tot ongenoegen van de werkgevers - te spreken over een daling van het aantal werklozen in de komende vier jaar met 200.000. Als ge volg daarvan kan de werk loosheidspremie omlaag. Juist nu iedereen daarvan kan profiteren, volgt De Ko ning het plan van de 'christe lijke vakbeweging CNV om de verantwoordelijkheid over de werknemerspremies over te hevelen naar de so ciale partners. Die krijgen daardoor de kans bij het cao- overleg zelf te bepalen hoe hoog een WW-of WAO-uit- kering moet zijn. De werkne mersverzekeringen kunnen omhoog naarmate het de be drijven beter gaat en er min der werklozen zijn. Maar de mensen, die aan gewezen zijn op de volksver zekeringen (Bijstand, AOW, AWW bijvoordbeeld) blijven eenzaam gebukt gaan onder de druk van het financie ringstekort. Zij mogen niet meeprofiteren van een ho gere welvaart. Naar Zweeds model wil De Koning voorkomen dat jon geren werkloos worden. Iedere jongere tot en met 21 jaar krijgt gegarandeerd een werk-of leerplaats. Willen de jongeren niet, dan moeten ze op een houtje bijten. Ze krij gen geen uitkering meer. Een maatregel die voor alle jon geren gevolgen kan hebben. Werkgevers zullen niet meer staan te springen om jongeren volledige banen of het jeudloon te bieden. Deel tijdbanen, leerplaatsen en flexibele contracten liggen voor hen in het verschiet. Groepen die de komende vier jaar evenmin rust krij gen zijn de weduwen en de mensen die van de bijstand leven. Onder het mom van gelijke behandeling spelen de regeringspartijen met de ge dachte ten koste van de inko mens van de weduwen een pensioen voor weduwnaars in te voeren. Even hard wordt gedacht aan aanpas sing van de bijstand aan de samenstelling van het gezin dat de bijstand krijgt. Waar de Nederlandse werknemers kunnen profite ren van loonstijgingen omdat het in het bedrijf beter gaat en er meer wordt geïnves teerd, zullen de mensen die van de overheid afhankelijk zijn nog even moeten slikken. w Zolang de overheid met geld- ns gebrek kampt, is de beloofde rust niet meer dan rust op papier. Ruim 11.000 deden dat pe ief (een toename van 16 pro at ten opzichte van 1984) e' ser dan 44.000 per telefoo lus 13 procent). Dat maak bond gisteravond bekend. In de meeste gevallen ko afdeling juridische leden rvice de leden direct helpe rt een advies en een groot ■ei van de klachten kon doo middeling van de bond to oplossing worden ge acht. In een aantal gevallen wer sloten op kosten van d 'nd te procederen. In 19 Tden 23 nieuwe rechtsbij mdzaken geboekt, een da tg ten opzichte van 1984 toe 45 werden aangenomen. E tren op 1 januari 1985 nog ten in behandeling. Vori tr werd in 18 zaken op alle gebied een uitspraak ve egen. Hiervan werden ftien door de consument g tnrien. Zeventien zaken ei 'den buiten de rechter o nog bij het uitbrenge -n de dagvaarding, zo blij het j aarverslag. He Consumentenbond zi processen vaak als proe |°cessen en probeert hie 'r de naar zijn mening g

de Stem | 1986 | | pagina 2