Hobbelweg door De Klinge krijgt nieuw wegdek Wie niet sterk is. MARKT .AND Pater Ruul Swinne weer even thuis Kinderkunst da 's pas kunst eet istriële iele wereld aan. MAURITSMARKTMOET TRADITIE WORDEN DEBT3S3M VAN ZEELAND lad naar uithoek, (een drukke baan )r een rustig Jerflat, eveneens. |s eenzaam. Dat 't Jde. Maar wat doe ïen beseft, dat'die- Idezelfde situatie Ier eenzaam gevoel. Izoekt, komt u wel- imen, volleybal, een of samen gezellig [n samen koken de schoolkantine? ekt de eenzaamheid ier. De een pakt een erre vriendin, de buurt en als u u het nummer van 1st op de achterzijde centrale nummer de weg wijst naar de die informatie over de onplaats. DE STEM GS werpen zich op Zoomweg- polders WOENSDAG 2 JUL11986 T22 PAGINA ZEELAND 2 MMMeèii .NCY TIE VANUIT MISSIEPOST IN COLOMBIA Bewoners Emmapolder worden vereeuwigd examens Plaatselijk nieuws Hulst Clinge Oud-directeur De Sterre vertrekt Spinnen Morres toch in eerste divisie Wielertocht TIO vanuit Oostburg WPN-premie- keuring in Serooskerke A12 timer CIM-Magazine J CIM-Magazine en heb prting van f 22,50. I OSCHRIFTEN Vijmegen. LSt. king met de Stichting Ideële Reclame. SDtE Middeleeuwse markt in Axel Van ome correspondente SINT-JANSTEEN - Iedere twee jaar komt pater Ruul Swinne uit Sint-Jansteen van uit zijn missiepost Barran- quillo in Colombia op vakantie in Nederland. Op 10 juli wordt hij ook nu weer verwacht bij zijn familie. Voordat hij echter Barran- quillo verlaat, staat er nog een grote gebeurtenis voor de deur. Want paul Paulus VI zal Colombia en met name de krottenwijk waar pater Swinne woont en werkt, be zoeken. Het werk dat pater Swinnen daat met onder andere ook pa ter Serrarens uit Lamswaarde verricht, is erg zwaar en moet onder moeilijke omstandighe den worden gedaan. Waterlei ding is mede door zijn toedoen wel aangelegd, maar de elec- triciteit valt herhaaldelijk uit en met de riolering en vuilop haaldiensten is het ook niet al les. Toch is er in het project waar pater Swinne werkt al heel wat tot stand gekomen. Een ziekenhuis, een kraam- centrum, een kerk, een schooltje, een bank en een winkel. De bedoeling is dat de bewoners deze voorzieningen mettertijd geheel zelfstandig kunnen runnen. De paters kunnen dan weer aan een nieuw project beginnen. Met plezier komt pater Swinne naar zijn moeder in Clinge. Op zijn vakantiepro gramma staan aangename za ken, zoals een 40-jarig pries terjubileum van drie confra ters Camillianen. Pater Serra rens uit Lamswaarde en pate de Caluwé uit Koewacht zij) twee van de feestelingen. Te vens wordt de theoloog H. va Neerven die reeds verschil lende jaren als lekenpastor b pater Swinne in Colombi werkt op 15 augustus te Bakt tot priester gewijd. Toch brengt zijn vakanti ook een minder prettige zaa mee, want ook een ziekenhuis opname staat op zijn agend; Verder moet er nog gewerk worden ook, want de thuispos van de Camillianen vraaj aandacht door middel va vergaderingen en bijeenkom sten. Van een onzer verslaggevers AXEL - De taferelen zoals die door Breughel en zijn tijdgenoten op het doek zijn vastgelegd komen vrijdag in Axel tot leven. Dan wordt vanaf 's middags het marktplein voor het stadhuis het toneel voor een Middeleeuwse markt. Een levendig en kleurrijk gebeuren, geïnspireerd op de Middeleeuwse stadsmarkten waar het volk uit de omliggende plaatsen naartoe kwam om de noodzake lijke levensbehoeften aan te schaffen, handel te drij ven of een 'medische' behandeling te ondergaan. Aan dat laatste heeft het or ganiserende Axel-Promotion zich maar niet gewaagd. Maar voor het overige wordt gepro beerd de sfeer van het Middel eeuwse volksvertier en de daarbijbehorende smulpartij en, overvloedig overgoten met gerstenat, zo dicht mogelijk te benaderen. Het evenement is op touw gezet in het kader van de feestelijkheden rond de her denking van het feit dat prins Maurits 400 jaar geleden de Spanjaarden Axel uitjoeg. Geen wonder dus dat het feestgedruis tot 'Maurits- markt' is gedoopt. Een markt waarvan de initiatiefnemers nu al vinden dat het een jaar lijkse traditie moet worden. Een plaatselijke bakker, slager en vishandelaar passen hun assortiment voor die dag aan en verhandelen boerenbo- ter, scharreleieren, geitekaas, aardewerk, vis bij afslag, vlees, worst, ham, bloedworst en, naar Middeleeuws gebruik, levend pluimvee. Dat wordt voornamelijk aangevoerd door de kleindiervereniging Ter Verbetering, die ook konijnen en cavia's meebrengt. De klederdrachtengroep Axel richt voor de gelegenheid een kraam in met museum- voorwerpen en de vereniging Den Ouwen Woagen stalt een keur aan kijk- en doevoor- werpen van vroeger uit. Zoals de koninginnewagen, een lijk wagen, een windmolen, en een kerksjees. Guust Mortier uit Sint-Jansteen geeft demon straties met een trapzwingel- molen, waarmee hij in het verleden ook op grote mani- Van onze correspondent EMMAHAVEN - Alle in woners van de Emmapol der worden voor het nage slacht vereeuwigd. Zondag 13 juli worden ze rond het middaguur op hun paas- best verwacht bij café Het Verdronken Land om ge- zamenlijk op de foto te gaan. De fotosessie is een ver- I volg op de geslaagde Em- mahavenkermis. Een tra ditie die afgelopen week eind in ere werd hersteld. Er was volop muziek voor jong en oud en er kon ook worden gekaart en gescho ten. Voorts kon de jeugd terecht bij een bollen- kraam en een lijntrek- kraam. Daarnaast waren er nog wat kraampjes an tiek, schilderijen en andere snuisterijen. Aan de ker- misbarbecue deden meer dan 200 mensen mee. Zon dag bracht ook de fanfare De Scheldezonen nog een bezoek aan Emmahaven DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren S Terneuzen, Hulst en Goes. ..Adressen en telefoon- loummers op pagina 2. t Openingstijden: 18 30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der 'Helm (editie-chef), Jan IJansen (plv. chef), Emile gCalon, Co Meertens, Joep trommelen, Cor de Boer iü°to''Ton Koom®n (sport). Hulst: Frank Deij, Eugène verstraeten. Middelburg: denk Postma. Advertentie-exploitatie Inspecteur Zeeland: 0. Menu, privé tel. 01150- f5839. "5-10 festaties in Duitsland veel be wondering oogstte. Charles de Munter trok vroeger met zijn scharesliep door het Zeeuws-Vlaamse land. Dit apparaat met origi nele trapmolen staat nu in het museum te Veere, maar wordt er voor dit doel nog een keer uitgehaald. Voorts is er het Zeeuwse Melkschaap met een aantal dieren, een Middel eeuwse troubadour (Arno Sanders), landschapsschilder Kees Jansen en orgeldraaier A. Jansen uit Terneuzen. Echt Middeleeuws is het op treden van de toneelgroep Wudder. Die voert, te begin nen om 19.00 uur, vier keer een oud wagenspel op. Hongerige bezoekers kunnen terecht bij de verschillende eet- kraampjes, of neerstrijken op de extra terrassen, waar de horeca die dag een Breughe- liaanse maaltijd verzorgt. Daarvoor wordt een enorme barbecue op de markt opge steld. De Mauritsmarkt duurt van 13.00 tot 21.00 uur. Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH - Met gezwinde spoed zullen GS van Brabant de herinrichting van het pol dergebied ten westen van Woensdrecht ter hand nemen nu de Zuidelijke Zoomweg daar doorheen wordt geleid. GS zijn het van harte eens met de trajectkeuze 2a van minister Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat voor de Zuidelijke Zoomweg. De weg loopt van Bergen op Zoom naar Antwerpen en maakt on derdeel uit van de snelweg verbinding tussen Rotterdam en Antwerpen, waarvan het tracé van de noordelijke Zoomweg nog moet worden vastgelegd. HILVERSUM - Ton Smies uit Axel slaagde aan de Muziek- pedagogische Akademie te Hilversum voor het examen eerste graands muziekleraar, akte schoolmuziek B. Vrijkaarten - Als het Ant- waarps Teater een nieuwe productie uitbrengt,worden in de etalages van heel wat mid denstanders affiches uitge hangen. Voor deze vrijwillige reclame-makers heeft het tea ter van Ruud de Ridder een leuke attentie. Na verloting mogen twee mensen gratis naar de voorstelling. Deze keer won Ko Jansen uit Hulst twee vrijkaarten. Hij kan in de maand juli de doldwaze ca priolen gaan bekijken die voorkomen in 't is wèr show in den bungalow. Prijskaarting - Aan de prijs- kaarting in bar-restaurant Cecilia deden 22 kaarters mee. Uitslag 1. F. de Nijs, 2. J. de Burger, 3. R. van de Branden, 4. D. Scheele, 5. A. de Koek. Hengelen - Vissersvereniging De Clingse Hengelaars bindt zaterdag 5 juli de strijd aan met Geduld Overwint Alles uit Axel. Dit gebeurt aan de Verkorting langs de Staten- boomweg, vanwege het grote aantal deelnemers. De wed strijd begint om half twee en duurt drie uur. De wisselbeker is momenteel in het bezit van GOA. De prijzen worden uit gereikt door Leonard de Bl- ijzer, voorzitter van de wed- strij dcommissie. Van onze correspondente HULST - De leerlingen van de boven bouw van de basisschool de Moer- schans in Hulst tonen in de ontmoe tingsruimte van het gemeenschapscen trum den Dullaert enkele prachtige stukjes 'kunst'. Tot 7 juli kunnen ouders en belang stellenden het resultaat bewonderen van de batiklessen die de oudere groe pen kregen van Imelda Luyten-Crau- wels. Zij leerde de leerlingen de ver schillende technieken van het batik ken. Er werd maanden geoefend met was en heel wat lapjes werden in ver schillende kleurbaden gedompeld. De eindresultaten zijn het bekijken meer dan waard. De school vermeldt dan ook met trots: 'Kinderkunst da's pas kunst'. Dit jaar hebben de kunstenaars in de dop vooral gewerkt met enkele the ma's. Zo zijn er enkele voorbeelden van huizen in ariis-blauwe tinten en twee soorten abstract werk. De composities met driehoeken en vierkanten kregen vooral de kleurcombinaties geel, bruin en rood. Grappig is een ijsco-etend mannetje naast een impressie van de Amerikaanse vlag. Een fleurig geheel van een aantal werkstukjes die, zoals een van de toeschouwers opmerkte, men zo zou meenemen om thuis op te hangen.» - FOTO WIM KOOIJMAN Van een onzer wrslaggevers DE KLINGE - De hobbelige kasseiweg door het grensdorp De Klinge, een 'crime' voor het drukke grensverkeer, krijgt een nieuw wegdek. Een nipte meerderheid van de gemeenteraad van St. Gil lis-Waas heeft daartoe beslo ten. Met de verbetering van de ruim een kilometer lange hoofdweg is 30 miljoen fran ken gemoeid. Voor dat geld komt er niet alleen een nieuw wegdek, maar wordt ook de verouderde riolering vervangen. Het voor- Van onze correspondente SINT-JANSTEEN - Oud ge- neesheer-directeur van De Sterre mevrouw Jac'. van En gelen verlaat na een verblijf van zeventien jaar Zeeuwsch- Vlaanderen. Per 8 juli ver huist ze van Sint-Jansteen naar Eindhoven. Mevrouw Van Engelen trad in functie als geneesheer-di recteur van De Sterre op 1 de cember 1969. De zwakzinni geninrichting was toen nog in Sluiskil gevestigd. Tijdens haar directievoering ontston den de bouwplannen voor een nieuwe inrichting te Clinge. Mede onder haar leiding wer den de plannen uitgevoerd en werd de huidige Sterre ge bouwd. Ze was tot mei 1980 ge- neesheer-directeur. Om met de coureur te spre ken "Wie niet slim is, moet sterk zijn' en hij reed de koers twee keer. Ook in het dierenrijk vinden we tal van soorten die de mogelijkheden missen om iets met kracht te bereiken en het daarom op een slimme manier oplossen. Dat chimpansees puntige stokjes in mierennesten ste ken om de erop verzamelde mieren daarna op te peuze len, hoeft ons niet te verwon deren. Het zijn dieren die qua intelligentie tot de hoogst ontwikkelde behoren en dan mag je zo iets verwachten. Willen ze drinken van water dat in boomholten of derge lijke staat en waar ze niet bij kunnen, dan kauwen ze bla deren tot een soort spons, do pen die in het water en zui gen het vocht daarna op. Een naar onze mening sterk staaltje van slimmig heid maakten we vele jaren geleden zelf mee. Een forse Duitse herder (reu en ge naamd Carlo) raakte in con flict met een foxhondje, type 'mennenredderken'. Het liet zich aanzien dat de herder van dat foxje wel even ka chelhout zou maken, maar: fox glipte tussen de voorpo ten van Carlo, zetten zijn hoektandjes in een vitaal deel tussen des herders ach terpoten en vervolgde zijn weg. Carlo jankend zijn hok in, het foxje op zijn dooie ge mak op huis aan. Zonder ook maar om te kijken, zonder enige vrees, alsof er op de hele wereld geen andere hon den meer waren. Slim was het ontegenzeggelijk en hij gebruikte natuurlijke mid delen, geen hulpmiddelen. Buiten de hogere apen en mensen is werktuiggebruik bij zoogdieren minder be kend. Daaromtrent weten we van vogels wat meer. Dar- winvinken op de Galapago- seilanden gebruiken doorns om insecten uit nauwe sple ten te peuteren. Als de Egyp tische aasgier een ei als buit te pakken heeft gekregen, kan hij het dikwijls niet met de snavel openen. Hij neemt een steen in de bek en slaat het ei stuk. Meeuwen en kraaien kunnen we aan onze eigen Schelde en Noordzee bezig zien met mossels en kokkels. Ze halen die op de Hommels hebben in gebroken in de bloemen van de smeerwortel. dammen of op het slik, maar krijgen ze niet open. Ze vlie gen er mee naar de glooiing of de achter de dijk liggende weg en laten het schelpdier op de harde ondergrond val len. Meestal met succes: de schelp barst, de inhoud is be reikbaar. Ook onze zanglijsters ge bruiken een hulpmiddel. Zij zijn verzot op huisjeslakken, alleen die krijgen ze niet stuk. Ze nemen de slak in de snavel en slaan het huisje en kele malen op een steen of dergelijke. Ook daar komt de inhoud dan beschikbaar. Die activiteiten van zanglijsters vallen het meest op in de winter, maar momenteel is het ook al heel duidelijk te zien. Kijkt u maar eens rond in eigen tuin, in plantsoenen, aan dijken en dergelijke. U zult gemakkelijk zo'n lij stersmidse vinden. Rond een steen een heleboel gruis van de huisjes. Mogelijk zijn ze niet te vinden, want ondanks de toename van eksters en kraaien, ondanks het feit dat die 'alles uitmoorden wat los en vast zit', als we sommigen moeten geloven, zijn er nog nooit zoveel jonge lijsters en merels geweest. Opvallend is ook dat er veel minder dan voorheen doodgereden worden. Zijn de sukkels en dutsen eruit gese lecteerd door ekster en kraai en zijn alleen de dieren met kwaliteit nog over? Als het werkt zoals de natuur werkt, dan heeft het vast zo ge werkt. Een ander slimmigheidje kunnen we ook dicht bij huis vinden en wel aan de bloe men van de smeerwortel (wit en paars). Onderin bevindt zich een druppeltje honing en veel insecten zijn daar gek op. Zo ook hommels. Nu is die honing de 'beloning' voor wie zorgt voor de bestuiving. Dus voor wie in de bloembuis kruipt en stuifmeel mee brengt en meeneemt. Voor de hommel is die buis te nauw. Wat nu te doen? Inbreken! Ze bijten een gaatje aan de basis of halverwege de bloembuis, snoepen de ho ning, maar leveren geen te genprestatie. Wie niet sterk is, of in dit geval te dik is, moet slim zijn. Nu we het toch over ge- leedpotigen hebben, een an dere groep die daartoe be hoort, is die van de spinnen. Een web mogen we natuur lijk ook een hulpmiddel noe men, maar op een heel aparte wijze gaat de bolasspin te werk. Zoals (bijna) alle spin nen maakt ze een zijden draad, maar ze maakt er geen web van. Het is een los stuk draad met aan het eind een druppel van een kleve rige stof. Die draad met druppel gaat ze rondzwaaien als een lasso. Zo vangt ze vliegende insecten. Ook de schuttersvis werkt met een druppel. Hij leeft van insecten die boven het wateroppervlak zitten, op planten en zo. Hij zwemt dicht onder het oppervlak, neemt een druppel water in de bek en spuwt die naar het nietsvermoedende insect. Ge troffen valt het op het water oppervlak en is derhalve de sigaar. Het klinkt eenvoudig, maar als je er in betrekt dat zo'n vis de straalbreking in zijn schot moet incalculeren is het geen sinecure. Straal breking? Zet een kopje water voor u, steek er van terzijde schuin een potlood in. Op de grens lucht-water krijgt het potlood ogenschijnlijk een knik. We zien de punt van het potlood op een andere plaats dan waar hij echt is. Gezien vanuit het water is dat ook zo; de vis moet de brekingshoek verrekenen in zijn schot. Tot slot een vogel die niet zozeer een hulpmiddel ge bruikt, eerder een handlan ger. Het zijn de honinggidsen of honingwijzers, een groep van zeventien soorten in Afrika zuidelijk van de Sa hara. Niet groot en merk waardig genoeg levend van bijenwas. Een of twee soor ten wijzen de mens of de ho- ningdas de weg naar het nest van wilde bijen. Beide, mens en honingdas, zijn gek op ho ning. Ze openen het nest, ha len het leeg en de honinggids doet zich tegoed aan de res tanten. Enkele eeuwen gele den al ontdekte een Portu gese missionaris in Afrika de voorliefde van de vogels voor was. Geleid door de geur van brandende waskaarsen vlo gen ze zijn kerk binnen en deden zich te goed aan de op het altaar staande kaarsen. Hoop voor de Schelde? Ria de Wilde uit Kioosterzande zag 22 juni rond de Platen van Walsoorden drie zeehon den. Een grote en twee kleine van zo'n dertig, veertig centi meter. Aan komen zwemmen van elders of zuilen we het nog ooit beleven dat er weer zeehondjes geboren worden op de platen in de Wester- schelde? stel werd ingediend doe CVP-wethouder Karei Vei helst uit De Klinge. Zijn acl terliggende gedachte is dat c hobbelige hoofdstraat niet a leen van belang is voor hi drukke plaatselijke verkee maar ook voor het doorgaanc verkeer van en naar Nede; land. Inmiddels is bij het pr< vinciaal bestuur en het rij aangedrongen op een spoed: verlenen van de benodigc vergunningen. Tevens hoo; men ook wat subsidie te kui nen vangen. Het is de bedoeling dat b< gin volgend jaar het karw kan worden aangepakt. I nieuwe asfaltweg zou dan i 1988 gereed kunnen zijn. Van onze volleybalmedewerker HULST - Het eerste heren team van Morres uit Hulst za volgend seizoen toch uitkome in de eerste divisie. In het ai gelopen seizoen zijn ze uit dez divisie gedegradeerd, en zak ten terug naar de tweede. Doe het terugtrekken van Valbe vol uit Woerden, kwam er i de eerste divisie een plaat vrij, zodat de Hulsternarei opnieuw op dit nivaeu kunne, uitkomen. „Vanmiddag heb ik van d< NeVoBo de bevestiging gekre gen, en ik mag zeggen dat ik e: erg blij mee ben. We wistei trouwens dat er iets speelde' aldus een gelukkige Jo Eve raert, gisteravond. Valbovc was gedegradeerd uit de ere divisie en wilde een nieuv team opbouwen. Dit mislukt helaas voor hen, gelukkig voo Morres". Voor Jan Schut, de nieuw trainer van Morres, toch wee een nieuwe uitdaging. „Ik hai al iets vernomen, maar w hadden nog geen definitiev bevestiging gekregen", aldu Schut, afgelopen week wee vader geworden. „Vorig sei zoen hebben ze het niet ge haald, en dus zal het erg moei lijk worden. Als we maar eei aantal goede wedstrijden spe len. Ze hebben nu ervaring ii deze divisie opgedaan, en W( zullen er hard voor moetei knokken om op dit niveau me te kunnen". Van onze correspondent OOSTBURG - De Oostburgs wielertoerclub TIO houdt za terdag 5 juli de Drie Vlaande rentocht. De tocht heeft eei lengte van 70 kilometer. Start en aankomstplaats is Oost burg. Gestart wordt om acht uuj bij het clublokaal van TIO, ca fé Victory op de Oostburgsi Markt. Inschrijven daar vana kwart over zeven. De toch voert de deelnemers over d West-Zeeuws-Vlaamse en d Belgische Oost-Vlaamse we gen met een gemiddelde snel heid van 22,5 kilometer pe uur. Van onze paardesportmedewerkei SEROOSKERKE - Op de ter reinen van manege De Een dracht aan de Dijkebuurtwe in Serooskerke wordt zaterda. de jaarlijkse centrale WPN premiekeuring gehoudei (Warmbloed Paardenstam boek Nederland). Niet minder dan 125 num mers staan aangegeven, waar van een kwart uit Zeeuwsch Vlaanderen komt. De keurin gen beginnen om 10.00 uur e gaan zonder onderbrekin door tot 17.00 uur.

de Stem | 1986 | | pagina 13