Armoe vier weken in schaduw van voetbcd MEXICAANSE BEVOLKING HEEFT NIETS AAN WK Sijdtené&ariCcfé/ïectett MAANDAG 30 JUN11986 'DM EXTRA OP MAANDAG MEXICO STAD - Nog geen honderd meter buiten het stadion pij nigen de tegenstellin gen het hart van de buitenlandse bezoe ker. Drug! ;s Nieuwe image Actie voeren Zoon verdwenen Geheime agenten Aardbeving Verkiezingen te&sr"' PAPIER VOOR UW PEN Abt Baeten (1) Abt Baeten (2) Abt Baeten (3) Twee van Breda Criminele stad TT Doorgaan Medische Rubriek voor tijdje weg gebruikte au KIME PAGINA ZEEL/) politierap T48 Door Henk Mees Aan de ene kant teren de armoedzaaiers bij bos jes weg in ellendige krot ten. Aan de andere kant kan de Mexicaanse chi que het zich veroorloven hermetisch afgesloten en electronisch beveiligde luxueuze landhuizen te bezitten. Stuk voor stuk afgeschermd van de bui tenwereld door een muur, en allemaal in het oog ge houden door een eigen be wakingsdienst. Dergelijke villawijken kent Mexico-Stad volop. Nog talrij ker zijn de krottenopeenho- pingen, mierennesten zonder fatsoenlijke slaap-, was- of toiletgelegenheid. Met 18 mil joen ingezetenen is Mexico- Stad de grootste bevolkings concentratie ter wereld. Met 3 miljoen motorvoertuigen is het tevens de meest beklem mende, verstikkende metro pool. Fietsers komen er niet voor, ze wagen hun leven niet in het razende verkeer dat van Me xico-Stad een dagelijkse file maakt. De stinkende en ron kende voertuigen, die zich van milieuvoorschriften geen zier aantrekken, zijn verantwoor delijk voor zo'n enorme dosis luchtverontreiniging dat de stad de hele dag in smog ge huld gaat. De zon kan er alleen op z'n sterkste momenten doorheen breken. De almaar aanzwellende bevolking van Mexico-Stad is grotendeels vertrouwd met de schaduwkanten van de maat schappij. Dertig tot vijfender tig procent is werkloos. Van de rest moet het grootste gedeelte zich tevreden stellen met een dagloon van 2000 pesos, nu on geveer 8,-. Er wordt daarom druk ge speurd naar alternatieve geld bronnen. Het wemelt van de bedelaars, moeders steeds die met hun kroost om zich heen tot diep in de nacht de hand ophouden. Bij elk van de on telbare stoplichten wordt met kauwgom, kranten, platte gronden en wat al niet meer geleurd. Door zowel zwangere vrouwen, jonge kinderen als bejaarden. De criminaliteit rijst onder deze omstandigheden de pan uit. Verzekeringsdeskundigen zeggen dat die in Mexico-Stad vijf keer het algemeen aan vaarde gemiddelde bedraagt. De helft van de misdaden komt voor rekening van de po litie, zo wordt alom gezegd, die via berovingen en corruptie het armzalige inkomen wat kan opschroeven. Zo'n vijftigduizend Mexicanen zijn door de aardbeving van vorig jaar dakloos geworden en wachten in tenten hun lot af. - FOTO'S PIET DEN BLANKEN De handel in verdovende middelen tiert ook welig in dit broeinest. In de Verenigde Staten maakt met name sena tor Helms zich daar ontzettend boos over. De Amerikaanse ergernis over een Mexicaanse rol in de drugssmokkel baart nu ook de bovenlaag van de Mexicaanse bevolking zorgen. „De handel in drugs hier is een van de belangrijke oorzaken dat onze inkomsten uit het toerisme zo sterk zijn afgeno men", vertelt Ronald Dickins, de directeur public relations van het nationale WK-organi- satiecomité van Mexico. „Door de aanhoudende waardever mindering van de peso en de handel in drugs heeft Mexico in de loop der jaren een pu bliek van steeds minder allooi aan toeristen getrokken. Het gevolg is geweest dat mensen uit de laagste loonklassen van de Verenigde Staten hier hun vakantie zijn komen vieren. Dat is funest geweest voor onze toeristenindustrie. We hebben hier ontelbare stran den, hele kustgebieden die de moeite waard zijn. Qua opper vlakte en sortering meer dan welk land ook. Daarvoor zijn we voor zestig procent van Amerikanen afhankelijk, maar de laatste jaren zijn er alleen nog maar gekomen met de karabijn achter in de wa gen en het voornemen om niet meer dan honderd dollar per week uit te geven." Dickins, een Mexicaan wiens vader van Engelse komaf is, gaat verder met zijn uitleg: „Mexico moet een nieuw image krijgen, iedereen moet weten dat dit land nog sterk is en leeft. Als dat beeld tot iedereen doordringt, ko men we er misschien weer bo venop. Zo'n wereldkampioen schap is dè mogelijkheid voor ons geweest om Mexico een nieuw image als vrolijk en veilig land te verschaffen." Het particuliere bedrijfsle ven en de regering sloegen daartoe drie jaar geleden de handen ineen. Grootste ani mator daarin was Televisa, de grootste commerciële televi siezender van Mexico die met allerlei ondernemingen als ho tels, schouwburgen, meubelfa brieken, banken en onroerend goed-maatschappijen zo'n im perium heeft opgebouwd dat het het grootste particuliere bedrijf is van Mexico. Alle topfunctionarissen van Tele visa bezitten vooraanstaande functies in de Mexicaanse WK-organisatie. Het mes snijdt daar dus aan twee kanten, want Televisa heeft de afgelopen weken VIER weken lang hebben honderden miljoenen tv- kijkers vrolijke beelden uit Mexico te zien gekregen. Het voetbal op het wereldkampioenschap was vaak niet om aan te zien, maar op de tribunes werd altijd gelachen, gejuicht en gezongen. Prima reclame voor een land dat zich graag van de zonnige kant laat bekijken. Onze verslaggever Henk Mees had in Mexico ook oog voor de schaduwkant waar geen tv-camera's op stonden gericht. Voor veel Mexicanen zijn de vuilnisbelten van Mexico- Stad de enige bron van inkomsten en zelfs voeding. prima zaken gedaan met tv- beelden die via de wereldvoet- balfederatie FIFA aan vrijwel alle landen ter wereld zijn verkocht. Tegelijkertijd hoopt Televisa dat de eigen onderne mingen een opkikker krijgen door de economische impuls die Mexico van het WK moet krijgen volgens de organisato ren. Rosario Ibara de Piedro ge looft geen snars van het prachtige verhaal dat Dickins vertelt. Dit kittige vrouwtje van 59 jaar is de voorzitster van het Nationaal Front tegen Verdrukking. Sinds 1977 voert zij strijd tegen schending van de mensenrechten in Mexico. Ooit stelde ze zich kandidaat voor de presidentsverkiezin gen, nu zit ze in het parlement voor een kleine linkse opposi tiepartij, de PRT. „Ik vraag me af voor wie dit WK wel goed is eigenlijk", zegt ze met zichtbare argwaan in de von kende ogen. „De mensen van Mexico zullen er weinig mee opschieten. Die zijn alleen maar bang nog verder achter uit te gaan in loon en vrezen nog minder werkgelegenheid in de toekomst. Ik ben vorige week in Monterrey geweest, in het noorden van Mexico. Daar heeft de regering zo maar even twee staalfabrieken gesloten. Daar zijn ineens 14.000 mensen op straat komen te staan." Volgens de regering waren de fabrieken niet meer renda bel. Daarom zijn ze failliet verklaard. De mensen in Mon terrey hebben er fel tegen ge protesteerd. Alles wat aan de PRI, de al zeventig jaar aan de macht zijnde regeringspartij die van Mexico een schijnde- mocratie maakt, herinnert, is kapot gescheurd en in brand gestoken. Als strijdvaardig pleitbe zorgster voor de mensenrech ten wordt Rosario Ibara de Piedro elke dag herinnerd aan de hardvochtige overheid. Haar zoon Jésus verdween in 1975. „Als hij nu nog leeft is hij 32 jaar. Twee jaar geleden hebben mensen hem ergens nog in een gevangenis gezien, maar ik heb nooit iets van hem vernomen. Zo zijn er op dit moment in totaal 497 men sen nog spoorloos in Mexico. Van de bij ons bekende ver dwenen mensen zijn er alles bij elkaar 148 vrijgekomen. Waar de rest verblijft weten we niet." „Het zijn allemaal mensen die zich hebben ingezet voor betere levensomstandigheden en daarbij volgens de politie te ver zijn gegaan. Zonder enig bewijs zijn ze opgepakt en je hoort er niets meer van. De laatste jaren zien we succes van onze acties. Zo gauw we vernemen dat mensen worden opgepakt, gaan we actie voe ren voor het Paleis van Justi tie of de gevangenis in de be trokken stad. Zo hebben we al vijftien tot twintig mensen vrij gekregen." Aandacht vragen voor het lot van de 497 verdwenen Me xicanen was ook de bedoeling van Rosario Ibara de Piedro tijdens het WK. Het is er niet van gekomen. „Bij alle sta dions zat geheime politie. Je kon nog geen spandoek ontrol len of ze grepen al in. Stadions kwamen we niet eens in. Ze kenden onze mensen blijk baar." Ronald Dickins maakt geen geheim van de veiligheids maatregelen die in Mexico tij dens het WK van kracht zijn. „De veiligheid is een zaak van de staat. Per dag zijn er twin tigduizend mensen ingescha keld. Politie, leger, maar ook heel veel geheime agenten. Die lopen dan in joggingpakken, verkleed als supporter. Of ze werken als kelner, hostess of telefoniste in de perscentra en stadions. Niemand heeft het in de gaten gehad, maar daar hebben veel geheime agenten bij gezeten. Ja, dat was nodig. Ik ben blij te kunnen zeggen dat er niets is gebeurd. Daar door heeft Mexico voor het oog van de gehele wereld het beeld van een veilige en betrouw bare natie gekregen." De veiligheidsmaatregelen komen geheel voor rekening van de overheid die daarvoor een belangrijk deel beroep heeft gedaan op het leger. Dic kins: „De staat heeft het er graag voor overgehad. Miguel de la Madrid, onze president, was meteen razend enthou siast voor het idee het WK in Mexico te organiseren toen we dat aan hem voorstelden. Hij was toen net gekozen als pre sident en zag ook wel in dat hiervan een geweldige impuls kan uitgaan." De grote onderlaag van de Mexicaanse bevolking denkt er vermoedelijk anders over. Voor hen is het allang een uit gemaakte zaak dat het aantal buitenlandse toeristen ruim schoots onder de verwachte 80.000 is gebleven. Degenen die gekomen zijn, hebben in Mexi co-Stad kunnen constateren dat er nog altijd tenminste tienduizend lijken onder de puinresten moeten liggen van de door de aardbevingsramp, die vorig jaar september naar schatting aan dertigduizend mensen het leven heeft gekost. Zo'n vijftigduizend Mexican en zijn toen dakloos geworden en wachten in hun tenten of noodwoningen verder op nieuwe woonruimte. Op het platteland is de si tuatie al even schrijnend. Daar regeren de 'pistoleros', ingehuurde bendes die in op dracht van de grootgrondbe zitters kleine boeren of daglo ners om het leven brengen. Door een falend landbouwbe leid wordt die situatie met de dag ernstiger. Het is de vraag of Mexico nog kans ziet zich uit de be narde positie te bevrijden. De rente op buitenlandse schul den (nu honderd miljard dol lar) loopt met de dag op. De peso wordt steeds minder waard, de kosten van levens onderhoud stijgen almaar. Hoe lang slikt Mexico dit nog, is de vraag aan Rosario Ibara de Piedro. „Het is een uitzichtloze situatie, maar we gaan door", zegt ze. „De PRI is almachtig in dit land. Iemand die lid is van een vakbond is verplicht daarop te stemmen. Verkiezingen in Mexico zijn niet geheim. Dat is het grote euvel hier. Als de vakbonden op de lijsten een stem aantref fen bij een andere partij dan de PRI zoeken ze uit van wie die stem komt. Zo'n man kan meteen op ontslag rekenen. De vakbonden zijn hier het ver lengde van de regering en zor gen desnoods voor extra stem men. Zolang dat zo blijft, zal het een moeilijke zaak zijn Mexico te hervormen." bjaf- Een bekend Nederlands ge zegde vertelt ons dat de kruik zolang te water gaat, tot zij breektDit lijkt ook toepasselijk op abt Baeten o.a. door zijn opstelling te gen de benoeming van bis schop J. ter Schure van Den Bosch, zijn opzienbarende geste om zijn abdij in Hees- wijk als 'vrijplaats' aan te bieden, and last but not least zijn voorgaan met een pas toraal werkster uit Eindho ven in de Eucharistieviering in de Brabant-hallen in Den Bosch ter gelegenheid van de 8 mei-beweging. Voor vele rooms-katholie- ken en niet op de laatste plaats voor onze bisschop pen leek dit een demonstra tie voor gelijkheid van man en vrouw in de sacramentele bediening. Daarbij was het omstreden gebed van Huub Oosterhuis geen door Rome goedgekeurd tafelgebed. Vervolgens 'De Stem Com mentator' van 21 juni j.l. ci terend, heeft abt Baeten zich ooit eens in het openbaar verantwoord met de vraag of hij eigenlijk wel recht van spreken had. Hij zei daarvan dit: „Om dat ik mijn hele leven met huid en haar op die kerk heb gezet, meen ik recht van spreken te hebben." Echter, naar onze bescheiden me ning ware het toch beter ge weest, indien deze abt in plaats van met huid en haar, zich met hart en ziel aan de heer van onze moeder de heilige kerk zou hebben toe gewijd. Oosterhout, H. Hoegen De berichtgeving in 'De Stem' van 21 juni kon niet op. Een hoofdartikel op de voorpagina en dan nog een uitgebreid artikel van de hoofdredacteur onder de kop 'commentaar'. Het geval is op zichzelf al triest genoeg, 'roomsen moeten niet onder elkaar gaan rommelen', dat doen anders-denkenden wel voldoende. Ook de 'dissiden te' roomsen leveren op dit punt ook een ruime bijdrage en de schrijver van het com mentaar, die ik ervan ver denk dat hij ook tot de dissi dente vleugel behoort, doet ook uitermate zijn best. Ik vraag me af of het wel nodig was dit op een zo ne gatieve manier te doen, de redactie mag toch in z'n ach terhoofd bewaren dat 'hun krant' in hoofdzaak gelezen wordt door niet dissidente (dus normale) katholieken. Dat de dissidente groep meer in het nieuws komt ligt voor de hand, het wordt gre tiger geslikt dan de taal van 'het rijke roomse leven'. Maar het getuigt van een gebrek aan democratisch denken als men een, door een bevoegd gezag genomen besluit, gaat afdoen met de term administratieve (on) macht. Ook vraag ik me af of in het hoofdartikel van De Stem al niet voldoende informatie aan de lezers was verstrekt, dus of een 'com mentaar' op dit punt zin had. Tenslotte wil ik de hoofd redactie de vraag voorleg gen wat zij zelf zou doen be slist moest worden over het al dan niet handhaven van één of meer van zijn 'advi seurs' als die het bewijs had den geleverd op een afwij kende manier bezig te zijn met hun werk waardoor dit schade leed Ik ben van me ning dat de grote groep van niet dissidente (dus norma le) katholieken zich niet al les moet laten welgevallen wat sommige 'betweters' menen te mogen etaleren en dat 'De Stem' in deze geen partij behoort te kiezen. Breda, p, Vorstenbosch Ik las 'De Stem Commen taar' ontslagen abt in uw krant van zaterdag jl. Dat u stelling, neemt tegen de bis schoppen verwondert mij niet, dat is sinds het pausbe zoek normaal bij de media. De abt heeft bij zijn pries terwijding trouw beloofd aan de bisschop! Het doel van de acht meibeweging is het eigen gezicht te laten zien van hun kerk, de bewe ging is met het pausbezoek begonnen met polarisatie te gen de bisschoppen. Nu groepen die trouw wensen te blijven aan paus en bisschoppen zich gaan manifesteren, wat de bewe ging niet had verwacht, rea geert de beweging verbol gen. Omdat niet alle gelovi gen achter hun (acht meibe weging) maatschappelijke standpunten aanlopen. En gaat u met getallen gooche len; wat zijn uiteindelijk 10.000 op het aantal katho lieken in Nederland. Overi gens waren die 10.000 alle maal praktiserend rooms- katholiek? Wenst u overi gens praktiserend rooms- katholieken als abonnee? Halsteren, M. v.d. Beek Burgemeester drs. F. Feij van Breda, bepleit de vrijla ting van de nog 2 gevangen zittende nazibeulen. Dat zijn voorstel bij hem is komen boven borrelen uit het gege ven dat op 1 september men het honderdjarig bestaan van het Wetboek van Straf recht viert, geeft nog geen carte blanche om tot een dergelijke uitspraak te ko men. Of dhr. Feij deze uit spraak heeft gedaan op per soonlijke titel of in de func tie van burgemeester, doet niets terzake. Zijn uitspraak is net zo fout als het gedrag van de twee nazibeulen. Het ver wonderlijke is het feit dat dhr. Feij zich gaat verschui len achter beweringen van prof. mr. Pompe en Abel Herzberg. Lafheid mis schien Dhr. Feij moet toch weten dat de beweringen van dhr. Pompe en dhr. Herzberg ten aanzien van oorlogsmisdadigers al zeer geruime tijd geleden zijn ontzenuwd. Daar komt nog bij, dat dhr. Feij in deze he lemaal geen gevoegdheid heeft om een dergelijke uit spraak te doen. Een uit spraak over vrijlating of niet kan alleen het Ministe rie van Justitie doen. En niet te vergeten een dialoog tus sen het hoofdbestuur 'Voor malig Verzet' en Regering inzake eeh dergelijke kwes tie. Wat dhr. Feij blijkbaar ook over het hoofd heeft ge zien, is het feit dat hij met zijn uitspraak wederom wonden heeft open gere ten Burgemeester, ik kan u bij deze maar een raad ge ven; kom op uw uitspraak terug 1 Oud-Vossemeer, B.C.M.Th. Derwig Het wordt vaak door de zui delijke kranten beweerd dat Amsterdam de onveiligste stad is. Onlangs werd mijn moeder in een plechtige cre matiebijeenkomst te Breda de laatste eer bewezen. Wat gebeurde er buiten op de parkeerplaats Terwijl onze dienst was afgelopen en wij aan de koffie zaten, begon de andere dienst, hier zat een tijdsbestek in van een kwar tier, werden van mijn fami lie 3 wagens gekraakt. Doodgewoon, de ruiten van deze auto's gemold en alles wat los en vast zat meegeno men. Hoe het ook gebeurd is, ik vind dit zeer minder waardig. Gelukkig was in de dienst na de onze een agent van de rijkspolitie aanwezig. En wel de heer Bogers. Deze was weliswaar in burger, maar hij zei dat er personen waren die dit 40 keer per et maal op hun geweten had den. Ongelooflijk. Waar blijft Breda nu met zijn waarheid. Dit alles zal wel 'n staartje krijgen. Amsterdam, C. Willemen et boek, dat ik I Henk beloofde, ligt j JL -JLnog in de kast, i want Henk is op vakantie. En I dat briefje waarop staat dat Loes een telefoontje van mij verwacht, verhuist van het ene plekje van m'n bureau naar het andere, want „Loes is naar En geland en we weten niet precies wanneer ze terugkomt", zeggen haar huisgenoten. Kees en Rietje lopen te lopen in de Ar dennen - of was het Nepal, dat is me ontschoten. De buren zit ten ergens buiten in hun cara van en anderen staan op 't punt van vertrekken. Zo zal het vrij willige volksverhuizen nog een tijdje doorgaan, want zodra Henk, Loes enzovoorts terug zijn, kruipen de vaders en moe ders met vakantie-kinderen in trein, bus, vliegtuig of eigen auto. Waarom al dat gereis en ge trek; waarom al die moeite, als iedereen toch de eigen toilettas, eigen boeken, eigen koffie, eigen levenspartner, eigen bloedjes van kinderen, eigen jeuk en ongemak meezeult naar weet-ik-waar tot de Noordpool toe? Om wég te zijn, zeg je dan. Om even helemaal los te raken van alle gewone dagelijkse ge doe en gedonder. Wég -het geeft eigenlijk niet waar naar toe. Al zit je twintig kilometer verder bij tante Doortje in een pluche fauteuil oude familiefo to's te kijken en ga je naar bed met een citroentje met suiker -da's mijn recept, kind, daar slaap je lekker op en je wordt er oud mee - het leeft daar anders en daarom heet dat vakantie. Het is natuurlijk het aller mooist, wanneer het werkelijk lukt alles maar dan ook alles achter te laten. Een paar weken leven en ademen in een onge rept paradijsje, zonder zorgen en problemen van klein, groot en wereldformaat. Geen weet hebben van armoe en ellende, van werkloosheid en bezuini gingen, van oorlogsdreiging en atoomlobby. Ergens vertoeven, waar het leven loopt zoals een mens zich dat zou wensen. Een kwart eeuw geleden dachten we, dat de maan mis schien wel zo'n nieuw plekje, zo'n uitvluchtsoord zou kunnen worden. „Loop naar de maan" leek geen verwensing meer. Fu turistische reisbureau's ver kochten zelfs al kaartjes, voor als een reis naar de maan ge meengoed zou worden, bereik baar voor iedereen. We hadden beter moeten en kunnen weten. Alle maan- en ander ruimte-on derzoek gebeurde niet voor óns plezier. Het was nooit de be doeling interessante attracties te kunnen bieden aan de ge wone man en vrouw. Het lucht ruim werd gewoon geanne xeerd. Want de honger naar geld bleek niet te stillen met alle mensen en mogelijkheden van het aardse bedrijf en nu rinkelt daarboven de kassa met het grote geld even hard als hier beneden. De maan zal nooit in de reisgidsen komen te staan. Vier dagen, een week, een korte maand - het maakt niet uit hoe lang de vakantie duurt: terugkomen is even gewoon. Je brengt het boek naar Henk, gunt de PTT een halfuurtje bij praten met Loes, informeert naar de blaren van Kees en Rietje en je bent weer thuis met het ouwe vertrouwde jasje van alledag om de schouders. Maar alles wat prikt, trekt en wringt aan dat jasje is er óók nog. Dus bel je, evenals andere ongeruste ouders, huisarts en ANWB of GGD over de Tsjernobil-effec- ten in de landen, die je kinde ren enthousiast als vakantiebe stemming opgeven. Je tekent een protestbrief tegen de slui ting van het kleine bejaarden huis met centrumfunctie er gaat dapper voorbij aan hel voordelige blik Zuidafrikaanse ananas in de supermarkt. Ook dat betekent weer-thuis-zijn. Maar dit alles is niet ge woon. Het afstandnemen tij dens de vakantie geeft er wel een nieuwe kijk op. Het gebeurt toch maar, dat ouderen zelf voor de eigen belangen gaan opkomen, zo zie je dat opeens. Ook dat de nu verkrijgbare lijs ten van Zuidafrikaanse artike len en bedrijven om te boycot ten de zoveelste activiteit is van diepbewogen mensen met ja renlange inzet. En die straling? Zou het niet zo zijn, dat de - zij het gebrekkige - openheid over verhoogde radio-activiteit en hoe daarmee om te gaan, te danken is aan het feit, dat er zoveel actie is gevoerd en zo veel is gepubliceerd over deze materie? Terugkomen van vakantie en de draad weer oppakken is eigenlijk alleen maar mogelijk, omdat er mensen zijn die wei geren alles wat niet goed zit als normaal te beschouwen. Dat geeft hoop om verder te gaan. filllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll In 'Afscheid van Leiden' vraagt Prof. Karei van het Reve of „vervaardigers van diepzinnig Nederlands proza" het werkwoord 'ontbergen' ook kunnen invoeren in onze taal, zoals Frits Raddatz in zijn Coda het voor Karei nieuwe Duitse woord 'entbergen' invoerde in de betekenis van 'aan het licht brengen', met andere woorden het tegenovergesteld van 'verbergen'. Wat mij aanvankelijk er van weerhield Prof. v.h. Reve dit kleine genoegen te doen, was de vrees voor het holle hoongekrijs mijner critici: „O'Mill ziet zichzelf aan voor een vervaardiger van diepzinnig Nederlands proza!". Het is, bedenk ik nu, mogelijk het ene te doen en het andere te ontlopen door proza te vervangeh door poëzie met het volgende, simpele rijm: Ontborgen Talent cglOWat sal ick het ontbergen: lek schrijf ten allen tijd, Ick reus onder de dwergen, enkelt diepzinnigheid. Bij uitgeverij Kosmos te Utert is een boekje verschenen, getiteld: 'Wat Hoe, Fries', ten gebruike van Hollanders op vakantie in Friesland. Het bevat nuttige zinswending en voor het dagelijks gebruik op het vakantieadres, compleet met uitspraak. Bijvoorbeeld: Er zijn te weinig borden Der binne te min boarden (spreek uit: bwadden) Het slot van de toiletdeur is kapot It slot fan 'e hüskedoar is stikken. Ik vraag mij nu af: Moeten wij ons niet haasten hier in ons edele Brabant de Friese en Hollandse vakantiegangers hetzelfde dienstbetoon te bewijzen. Ik denk aan een boekje, gratis verstrekt door de VW Breda met nuttige woorden en uitdrukkingen voor vakantiegangers in het Brabantse, zoals bijvoorbeeld: Heeft u geen kinderbedjes? Edde gullie gin betjes f'r de brakke? Zijn hier eieren verkrijgbaar? Wao kenkier un naai krijge? Het slot van de toiletdeur doet het niet meer 't Slot fan 't schijtuisdurke is naor de klote (spreek uit: kloewatte) Bloemen houden van mensen Luiers houden van babies Buffalos houden van Bill Houden Flodders ook van poUO'Wtea? Onze medische medewerker Jan Paalman is op vakantie. Dat betekent dat u tot begin augustus zijn Medische Rubriek zult moeten missen. met 12 mni Bolkensteei BRESKENS - Op de Buitenlust verleende Hasselt geen voorr; W.V. uit Merelbeke daaropvolgende werden vijf mensen wond. BRESKENS - Zaterc zijn op de veerboot Pi liana vanuit een aut dom van F.V. uit E koelbox en 24 casse vreemd. Later op de de auto van de dader neuzen teruggevonde stolen spullen bevon in de auto. De dievei 34-jarie P. de J. uit VI de 31-jarige A.J. uit gen, en de 33-jarige uit Goes. In samer met de gemeentepoli men vanuit Oostbc diefstal opgelost. CADZAND - In de I laan is uit een auto, van E. Mulheim een waarin geld en een vreemd. Men had ht van een raam weg werken. Aan de Vla derlaan is uit de auto uit Deurne een dame dwenen. In deze tas geld en cheques. M draad heeft men het de deur opengemaakt GROEDE - Aan de K ingebroken in de wc de heer A. van de G. die daar een zom heeft. Met een schroe' heeft men een raa: ceerd. Er wordt kledi dere goederen vermis HULST - De Hulster deed bij de politie woonplaats aangifte stal van een korte waarde 600 gulden, dween zaterdagmoi zijn aan de Poortei Hulst geparkeerd sta; sonenauto. Dat werd doordat men een rui voertuig vernielde. KLOOSTERZANDE automobilist J. L. uit (B) werd zaterdagmi een eenzijdig verkeer op rijksweg 60 licht Zijn personenauto heel vernield. Het on| beurde doordat de ma bocht reed en met tuig in de sloot terechr NIEUWVLIET - rijkspolitie uit Oostk| aangehouden G.B. 18 e uit Teteringen toen een geparkeerd staant fiets van R.B. uit Ni de kilometer- en toe aan het slopen warer moment dat de politie de. SCHOONDIJKE - Of Schoondijke-Bresken; kruising Holland-Bel stond een kleine kei sing waarbij betrokkt C.D. uit Eeklo en A.R. neuzen, alsmede J.B. i kens. Bij deze kop-st£ sing vielen twee gf J.W. liep kneuzingei werd naar het zieke Oostburg vervoerd. R beenwond op en plaatse worden behan SLUISKIL-Bij een i ongeval op rijkswei hoogte van de afs Sluiskil-Oost werdei morgen drie perso: beschadigd. Mevrouw Munster (D) stond s de twee rijbanen om rende file uit tegt stelde richting voorr; ven. Op een gegeven kreeg ze van een tot kend gebleven aut een teken dat ze mocht. Tijdens deze vre werd ze aangere een voertuig, bestuur van D. uit Stekene (B) uit de richting Mr. weg kwam en door d tegen de personenaui van H. uit Belsele (B) TERNEUZEN - De g< politie van Terneuz zaterdagavond in de diepstraat drie mat Vlissingen aangehou; dacht van diefstal uii afgesloten personen; V. uit Eeklo, op de BreSkens-Vlissingen. nen werden zondagm het opmaken van verbaal weer op vrij gesteld. Van een onzer verslat DEN HAAG - Minisl Kroes van Verkeer ei staat heeft haar Bel| lega Olivier van 1 Werken haar zeer verontrusting kenb maakt over 'smeerpi werpen-Tessenderlo. Die leiding voor afvalwater zou vanui derlo bij Antwerpen den in de Schelde.

de Stem | 1986 | | pagina 4