Suriname laat journalisten vrij Holland Festival is groot succes Kaunda verdenkt Westen van racisme Film Wallraff toch in beslag genomen ONTEVREDENHEID OVER AANBLIJVEN VOORZITTER Misdaad in VS groeiend probleem Taxichauffeurs bezetten centrale in Rotterdam MAANDAG 30 JUN11986 iBINNEN-BUITENLANÜ: Australisch record in oplichting van sociale verzekering ZWART AFRIKA TELEURGESTELD DOOR EG-TOP lEUWSOVERZICHTDDOan QXDOO BUITENLAND Blokkade Oostenrijks-Duitse grensposten Gorbatsjov op Pools partijcongres Weer aanslagen op Spaanse politie Parijs: arrestatie zaak bejaardenmoorden Joegoslavische partij kiest nieuwe top Portugese socialisten kiezen nieuwe leider IEUWS0 VERZICHT DODDO WDDDDD BINNENLAND TT-Assen 'vrij rustig' verlopen Eerste biologische boerenmarkt in Boxtel 'Roze zaterdag' in Utrecht Raad Verkeer en Waterstaat Zon en maan B Hoogwater T7 Van onze correspondent BONN - Het is het Open baar Ministerie in München vorige week toch nog gelukt, een originele filmopname van de Keulse schrijver en journalist Günter Wallraff in beslag te nemen. Een zoekactie een week eerder in Wallraffs woning had niets opgeleverd. De politie sloeg toe in München, tijdens een bij eenkomst van leden van een vereniging van filmjourna listen. Op een filmfestival werd een deel van Wallraffs originele beeldmateriaal ge toond, dat als basis heeft ge diend voor de speelfilm en het boek Ganz Unten (Ik, Ali). De journalisten zouden na het zien van de originele opnamen discussiëren over de vraag of met de waarheid in de film de hand was ge licht. Tot een voorstelling in deze besloten bijeenkomst is het door het ingrijpen van de politie niet gekomen. Een rechter in München heeft het Openbaar Ministe rie toestemming gegeven de originele filmopnamen van Wallraff in beslag te nemen. Dit naar aanleiding van een klacht van de koppelbaas Hans Vogel uit Oberhausen. Wallraff heeft hem gefilmd terwijl hij bezig was illegale buitenlanders te ronselen voor de staalgigant Thyssen. De schrijver heeft intus sen een klacht tegen de Münchense rechter inge diend wegens machtsmis bruik en rechtsverdraaiing. Hij verwijt justitie, dat die zich voor de kar van Thys sen laat spannen. Die onder neming heeft een aantal klachten tegen Wallraff in gediend, die Wallraff vol gens de regisseur met zijn originele filmopnamen alle maal kan weerleggen. ICTO valt verder uiteen BAARN (ANP) - De scheuring binnen het ICTO (Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening) zet zich voort. De afgevaardigden van ongeveer twintig van de honderd afdelingen uit de verenigingsraad beraden zich nu op nadere stappen, omdat de meerderheid mr. J. Janssen van Raay als voorzitter wenst te handha ven. Een compromisvoorstel om een ad interim-bestuur onder voorzitterschap van kol. b.d. H. Meijer te benoemen zonder Janssen van Raay, is om for mele redenen niet in stem ming gebracht. Daarop verlie ten bovengenoemde afgevaar- WASHINGTON (RTR) - Vorig jaar is evenals in 1984 één op elke vier gezinnen in de Ver enigde Staten slachtoffer ge worden van een in mindere of meerdere mate ernstig mis drijf. Meer dan 22 miljoen huis houdens, aldus een jaarlijks rapport van het ministerie van justitie dat vandaag is gepu bliceerd, hadden te maken met verkrachting, beroving, over val en inbraak of diefstal. Er is niettemin sprake van een verbetering ten opzichte van 1975, een jaar toen de sta tistiek voor het eerst werd bij gehouden en bijna eenderde van de Amerikaanse gezinnen slachtoffer van een misdaad werd. „Het is duidelijk dat mis daad een ernstig probleem voor onze samenleving blijft", zei Steven Schlesinger, direc teur van het Bureau voor de Statistiek van het ministerie. Het enige vergrijp dat vorig jaar in belangrijke mate min der werd gepleegd dan in 1984, was beroving. Volgens het rapport zijn vo rig jaar vooral de families met hoog inkomen in voorsteden slachtoffer van de misdaad. SYDNEY (RTR) - Een Nieuw-Zeelander die aardig op weg was om rijk te worden aan Australische werkloos heidsuitkeringen heeft in Sydney wegens oplich ting acht jaar gevange nisstraf gekregen. De 27-jarige Wayne Patterson, die pas in 1983 in Australië was aange komen, bekende dat hij zich had bediend van 53 verzonnen namen en 50 postbusadressen om in het bezit te komen van 650.000 gulden. De officier van justitie op Pattersons proces ver klaarde dat het plannetje van de verdachte op de grootste oplichting van de sociale verzekering uit haar geschiedenis neer kwam. Bij zijn aanhouding had Patterson tegen de recherche gezegd: „Ik wilde rijk zijn. Ik zou over een paar maanden miljonair zijn geweest als u er niet tussengekomen was". Rechter Bruce McNab kon er enige bewonde ring voor opbrengen dat Patterson zijn geld niet had opgemaakt aan 'drank, vrouwen of speel tafel', maar met aanzien lijke winst de geldmarkt had bespeeld. digden de zaal van de gerefor meerde kruiskerk te Baarn. Janssen van Raay noemde na afloop het opstappen van deze leden van de verenigings raad geen verzwakking voor het ICTO. Op een persconfe rentie zei hij juridische stap pen te overwegen als ze daad werkelijk mensen zouden op roepen voor het ICTO te be danken. Als het compromis voorstel zou zijn aanvaard, zou naar zijn mening het ver lies aan leden en afdelingen niet meer te overzien zijn ge weest. De afdelingen zouden het niet genomen hebben als 'een kleine minderheid hen had weggétreiterd', zo liet hij weten. Het Tweede-Kamerlid W. Mateman (CDA), voor de eer ste keer als lid van het Comité van Advies en Aanbeveling uitgenodigd een vergadering bij te wonen; zei na afloop dat Janssen van Raay weliswaar de slag had gewonnen, maar een slagveld had achtergela ten. Vorige maand traden vier bestuursleden af die weiger den nog langer met Janssen van Raay samen te werken. Zij verweten hem dat hij te nauwe banden onderhoudt met het Oud Strijders Legioen (OSL), dat hij het ICTO ge bruikt om propaganda te ma ken voor het Strategisch De fensie Initiatief (SDI) en dat hij de betrekkingen met de kerken verwaarloost. Behalve Mateman zijn van het Comité van Advies en Aanbeveling ondermeer de WD-Kamerleden prof dr. ir. J. Voorhoeve en A. Ploeg als mede het Eerste Kamerlid van het CDA dr. K. de Vries, lid. Kaal, maar blij van Surinaamse gevangenschap verlost te zijn, kwamen de twee journalisten van Nieuwe Revu, Pieter Storms (l.) en Pegerard Wessel aan op Schiphol, ivaar hun familie hen opwachtte. - fotoanp SCHIPHOL (ANP) - De twee journa listen van het weekblad Nieuwe Revu die ruim twee weken geleden in Suri name werden gearresteerd op verden king van 'staatsgevaarlijke activitei ten' zijn zaterdagavond teruggekeerd in Nederland. Verslaggever Pieter Storms (31) en fotograaf Gerard Wessel (26) werden op 11 juni in Suriname gearresteerd omdat zij Ronnie Brunswijk, voorma lig lijfwacht van legerleider Bouterse, geholpen zouden hebben Suriname uit te vluchten. Daartoe zou de huidige te genstander van Bouterse een vervalst Nederlands paspoort hebben gekregen. Brunswijk wordt in Suriname gezocht wegens overvallen en berovingen. Storms en Wessel ontkennen ten stelligste de beschuldiging van de Suri naamse autoriteiten. „Brunswijk had al een paspoort toen wij hem ontmoet ten in Frans Guyana. Met dit slecht vervalst exemplaar wilde hij naar Ne derland reizen. Of hij dat echt gedaan heeft is ons niet bekend", aldus de twee journalisten. Met kaal geschoren hoofden - om hygiënische redenen, volgens de mili tairen in Fort Zeelandia - zijn de twee zaterdagmorgen, zonder aankondiging vooraf, vrijgelaten uit hun eenzame opsluiting. Beiden zijn naar eigen zeg gen goed behandeld in Fort Zeelandia. Wel hadden de twee erg veel moeite met de afmetingen van hun cel: drie bij ander halve meter, vol muskieten. Mis handeld zijn de twee niet. De militaire verhoren gingen wel gepaard met scheldpartijen. Ook bedreigden ze de Nederlanders met de dood. Storms en Wessel zijn evenals hun hoofdredacteur D. Sauer uitermate verbolgen over de in hun ogen onte rechte arrestatie. „Dat wij nadat de rechter-commissaris gelast had ons vrij te laten nog ruim een week in on zekerheid hebben vastgezeten is schan dalig", aldus de twee journalisten. AMSTERDAM (ANP) - Het Holland Festival dat de hele maand juni geduurd heeft, is een groot succes geworden. Geschat wordt dat ruim 56.000 mensen de 150 voorstellingen van ruim vijftig verschillende produkties uit binnen- en buiten land bezocht hebben. Hoe groot het bezoekersaantal en de op brengst van het Holland Festival precies zijn, is nog niet precies bekend, aldus Holland Festival-directeur Ad 's Gravesande gis teren op een afsluitende persconferentie. Het Holland Festival is een cultureel festival dat sinds 1948 vooral in Amsterdam jaarlijks gehouden wordt. Het festival heeft een omzet van vijf miljoen gulden. Dit jaar werd het Hol land Festival naast de subsidies van het ministerie van WVC en de gemeente Amsterdam voor het eerst gesponsord door het be drijfsleven. Dit bracht ruim 800.000 gulden bij elkaar voor het evenement. Uitschieters tijdens het Holland Festival waren volgens 's Gravesande de Westduitse dansgroep J?ina Bausch en de opera van Frankfurt met 'Die Entführung aus dem Serail' van Mozart. Ook de zeven uur durende produktie van 'l'histoire terrible mais inacheveé de Norodome Sihanouk' van het Franse Theatre du Soleil was een klapper. Natuurbescherming Leerstoel voor prins Bernhard DE BILT (ANP) - 'Na mens heel velen' heeft Prins Bernhard zondag van het bestuur van de Stichting Verjaardag Prins Bernhard voor zijn vijfenzeventigste ver jaardag een aantal ge schenken gekregen. Zo ontving de prins een bijzondere leerstoel in de internationale aspecten van natuurbescherming aan de rijksuniversiteit van Utrecht. Voorzitter W. Boel- laard van de stichting zei dat de leerstoel een uiting van bewondering en dank is voor het onver moeid en succesvol wer ken van de prins voor de natuurbescherming. ROTTERDAM (ANP) - Taxichauffeurs houden sinds zondag ochtend de Taxi Telefooncentrale (XTC) aan de Westzeedijk in Rotterdam bezet uit protest tegen het gebrekkig functioneren van de computer die de ritten regelt. Vandaag vindt er in de ochtenduren een gesprek plaats met het gemeentebestuur en de Raad van Commissarissen van de TTC. Afhankelijk van de uitkomsten van dat gesprek zullen de actievoerders, van wie de harde kern wordt gevormd door een tiental chauffeurs, besluiten of zij zullen doorgaan met de bezet ting. Overigens merkt het publiek niets van de actie. De taxi's doen gewoon dienst. De computer, waar sinds de invoering vorig jaar al veel pro blemen om zijn geweest, viel zaterdag rond middernacht voor de zoveelste keer uit. De bezetters regelen de uitgifte van ritten nu weer via de mobilofoon. De taxichauffeurs eisen dat de computer voorlopig buiten be drijf wordt gehouden. Het uitvallen van de computer levert de taxichauffeurs financiële schade op van 80 gulden per dienst, al dus de chauffeurs. LOESAKA (RTR) - De Zambiaanse president, Kenneth Kaunda, heeft za terdag verklaard dat hij vermoedt dat de weerstand van sommige westerse leiders tegen dwingende sancties tegen Zuid-Afrika westerse leiders het ge volg is van racisme. Ook de Zuidafrikaanse bisschop Desmond Tutu heeft de deelnemers aan de Eurotop in Den Haag ervan be schuldigd dat zij 'al het mogelijk heb ben gedaan om de Zuidafrikaanse re gering een dienst te bewijzen'. Kaunda zei niet te geloven dat de Britse premier Thatcher, de Ameri kaanse president Reagan en andere leiders alleen weigeren de druk op Pre toria op te voeren om de investeringen in Zuid-Afrika te beschermen. Tegen over de bezoekende Labour-politicus Denis Healy zei de Zambiaanse presi dent: „ik kan niet geloven dat het al leen hun investeringen zijn waarover ze zich zorgen maken. Ik begin te den ken dat er iets meer is... ik bid god dat ik fout ben in mijn analyse dat wes terse leiders in Washington, Londen, Bonn en Parijs letten op de (huids) kleur en niet hun investeringen". Het is absurd te denken dat het af schaffen van het blanke bewind zou leiden tot beperking van handel en in vestering, omdat dit zou leiden tot ge lijker verdeling van de rijkdom en dus tot een welvarender zwarte meerder heid, zo voegde de president eraan toe. De Amerikaanse regering zou echter volgens recente berichten haar politiek ten opzichte van Zuid-Afrika 'ingrij pend willen veranderen, vooral waar het haar betrekkingen betreft met het verboden Afrikaanse Nationale Con gres. Dit is vernomen van hooggeplaat ste regeringsfunctionarissen in Santa Barbara, Californië, het tijdelijke pre sidentiële centrum. Het nieuws over de beleidsherzie- ning is verrassend, omdat president Reagan en leden van zijn kabinet bij voortduring hebben verzekerd dat geen wijziging in de politiek van 'op bouwende betrokkenheid' werd over wogen. Reagan was ook niet voor krachtiger sancties tegen Zuid-Afrika, omdat alleen de arbeiders in Ameri kaanse fabrieken in Zuid-Afrika eron der te lijden zouden hebben. Volgens de New York Times van gis teren vindt de heroverweging plaats onder leiding van de minister van Bui tenlandse Zaken, George Shultz. De Amerikaanse regering zou proberen rechtstreeks contact te leggen met zwarte leiders, onder wie Oliver Tambo van het ANC. Healey, die in Loesaka arriveerde na een bezoek van vier dagen aan Zuid- Afrika, zei Kaunda volledig in te stem men met algehele sancties teneinde een bloedbad in Zuid-Afrika te voorko men. Maar hij meende niet dat That chers weigering een zaak van racisme is. Volgens Healy zal Thatcher door de groeiende politieke druk haar beleid tegenover Zuid-Afrika op termijn moeten herzien. Zo betoogden zaterdag in het cen trum van Londen naar schatting zo'n 100.000 mensen tegen de apartheid in Zuid-Afrika en eisten van premier Thatcher dat ze algehele economische strafmaatregelen uitvaardigt tegen Pretoria. In Zuid-Afrika heeft een reeks ar restaties plaats aan de vooravond van een 'topconferentie' die de belangrijk ste zwarte vakcentrale wil houden over de manier waarop zij de vrijlating kan afdwingen van haar leden. Het gaat om het congres van Zuidafrikaanse vakbonden (COSATU), dat 500.000 le den telt en waarvan veel kaderleden ondergronds gegaan zijn na de afkon diging van de noodtoestand. „De door president Botha van Zuid- Afrika voorgestelde presidentiële raad kan een belangrijke stap op weg zijn naar de bevrijding van de zwarten in het land. Maar hij kan pas echt func tioneren als ANC-leider Nelson Man dela vrij is en het recht heeft er zitting in te nemen". Dit heeft Zoeloeleider Boethelezi gisteren in Soweto gezegd. Op een zogeheten gebedsbijeen komst, de enige toegelaten vorm van openbare bijeenkomsten van zwarten in Zuid-Afrika, riep Boethelezi de zwarte Zuidafrikanen er toe op het on derlinge geweld te staken. „Ik ben hier omdat ik weet dat als we niets aan de hoge tol van dode zwarten door de hand van zwarten doen, we aan de rand van een burgeroorlog geraken die nooit meer ophoudt, ook al komt de be vrijding morgen", aldus Boethelezi in het met 15.000 Zoeloe's volgepakte sta dion van Soweto. WENEN (RTR/AFP) - Honderden anti-kernenergiedemon stranten hebben zaterdagochtend vijf grensovergangen tussen Oostenrijk en de Bondsrepubliek Duitsland geblokkeerd nadat de Westduitse grenspolitie hen de toegang tot het land had ge weigerd. De demonstranten wilden deelnemen aan een betoging tegen de bouw van een opwerkingscentrale in Wackersdorf, maar werden óp last van de Beierse minister van binnenlandse zaken, Karl Hillerheimer, tegengehouden. Door de protestactie vormden zich op de snelweg tussen München en Wenen enorme files. De Beierse politie heeft zaterdag ook vier explosieve ladin gen met een totaal gewicht van 40 kilo onschadelijk gemaakt die zich in de buurt van de kerncentrale Gundremmingen bevonden. De ladingen zaten in vier blusapparaten aan de voet van hoog spanningsmasten. De beramers van de mislukte aanslag, de tot nu toe onbekende groep 'Edelweiss-piraten', lieten vlugschriften achter waarin ze de onmiddellijke sluiting van alle kerncentra les eisen. WARSCHAU (DPA) - De leider van de communistische Poolse Verenigde Arbeiderspartij, generaal Wojciech Jaruzelski, heeft gisteren in Warschau het tiende partijcongres geopend in tegen woordigheid van de Russische partijleider Michail Gorbatsjov. Zijn aanwezigheid wordt door waarnemers als het bewijs gezien dat de Poolse partij weer helemaal in de communistische ge meenschap is opgenomen. Het partijcongres in Warschau duurt officieel tot donderdag en het zal zich vermoedelijk in de eerste plaats bezighouden met de zorgwekkende economische toestand. Terwijl Jaruzelski op het congres van de communistische partij een gedeeltelijke amnestie voor politieke gevangenen beloofde, sloeg de politie in de westelijke stad Poznan een betoging van een 5000-tal kerkgangers met de wapenstok uiteen. SAN SEBASTIAN (RTR/DPA) - Bij vier bomaanslagen op Spaanse politieagenten in Baskenland is zaterdagmorgen één lid van de Guardia civil omgekomen en zijn in totaal 11 mensen ge wond geraakt. Een konvooi van de paramilitaire Guardia civil werd in de noordelijke stad Zarauz getroffen door drie bomaan slagen, waarbij één agent werd gedood en zes gewond raakten. Bij een aanslag in de haven van Bilbao raakten vier gardisten en een voorbijganger gewond, toen een van afstand bestuurde bom tot ontploffing werd gebracht bij het passeren van twee politie wagens. De politie vermoedt dat de guerrilla-organisatie ETA achter de aanslagen zit. PARIJS (AFP) - In de nacht van zaterdag op zondag is in Parijs een man aangehouden in verband met de moord op 23 juni in de Maraiswijk van de Franse hoofdstad van een bejaarde vrouw. Haar lijk werd zaterdagavond gevonden. Zij is de veertiende be jaarde dame die sinds januari in Parijs om het leven is gebracht. De arrestant, een 32-j arige werkloze Tunesiër heeft bekend dat hij de 74-jarige weduwe, van wie hij sinds enkele maanden de minnaar was, na een woordenwisseling heeft vermoord. De poli tie onderzoekt of de verdachte ook de moord op de andere be jaarde vrouwen op zijn geweten heeft. BELGRADO (RTR/UPI) - De Joegoslavische communistische partij heeft zaterdag haar 13e congres beëindigd met de verkie zing van een jonger centraal comité, waarin de meeste leden zijn vervangen. Milenko Renovica (57), een partijfunctionaris uit het gebied van Sarajevo, is tot voorzitter van het centrale comité be noemd. Hij volgt partijleider Vidoje Zarkovic op. Het congres eindigde met oproepen tot eenheid tussen de zes republieken en de twee autonome provincies, om de economische crisis op natio naal niveau het hoofd te kunnen bieden. Functionarissen wijzen op de scherpe zelfkritiek die tijdens het partijcongres is geuit. LISSABON (RTR/AFP/UPI) - De Portugese socialisten (PS) hebben gisteren met overweldigende meerderheid de voorma lige directeur van de Portugese centrale bank, Victor Constan- cio, tot hun nieuwe leider gekozen. De ex-minister van financiën kreeg op de laatste dag van het driedaagse partijcongres bijna 80 procent van de stemmen op een totaal van ruim 1300 afgevaar digden. Hij komt in de plaats van Mario Soares, die de partij in 1973 oprichtte en in februari tot president van Portugal werd ge kozen. Constancio, die geldt als een zeer ervaren financieel-des- kundige, zei dat mei dit congres een periode van vernieuwing voor de partij is aangebroken. Er is ook een nieuw beginselpro gramma aangenomen, waarin alle verwijzingen naar het mar xisme zijn geschrapt. ASSEN (ANP) - De politie van Assen zegt afgezien van de dom per van het dodelijk motorongeval zaterdagavond, tevreden te zijn over de als 'vrij rustig' gekarakteriseerde 56ste TT dit week einde in Assen. Alleen in de avond en de nacht na de races is het in het centrum van Assen en het naburige dorp Witten enige tijd onrustig geweest. De politie is tevreden over het nieuwe systeem waarbij stuntende of veel te hard rijdende motorrijders worden aangehouden. Hun voertuig wordt in beslaggenomen en kan te gen contante betaling van een forse boete worden teruggekre gen. In totaal heeft de politie op deze wijze enige tientallen mo toren in beslag genomen. Volgens de TT-organisatoren waren er dit jaar 140.000 bezoekers. BOXTEL (ANP) - In het Brabantse Boxtel is zaterdagmorgen de eerste Nederlandse biologische boerenmarkt van start gegaan. Op die markt verkopen milieuvriendelijk werkende bedrijfjes iedere zaterdagmorgen tot en met 1 november hun onbespoten produkten direct aan de klant. Het aanbod bestond onder meer uit groenten, fruit, zuivel, eieren, kippen, kruiden, granen, brood en koek. De boerenmarkt is een initiatief van de Nederlandse Vereniging voor Ecologische Landbouw en de Stichting De Kleine Aarde in Boxtel. UTRECHT (ANP) - Acht- tot tienduizend mensen hebben zater dag in Utrecht meegelopen met de optocht ter gelegenheid van Roze Zaterdag, de jaarlijkse actiedag van de Nederlandse homo beweging. De politie, die een kleine honderd agenten had ingezet om bij ongeregeldheden in actie te kunnen komen, had het rus tig. De demonstratie bood in het stralende weer een feestelijke aanblik. De Amsterdamse straatartiest Fabiola reed, gehuld in tientallen meters veelkleurig aluminiumfolie, mee in een door twee paarden getrokken koetsje. DEN HAAG (ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en water staat) heeft in Den Haag de Voorlopige Raad voor Verkeer en Waterstaat geïnstalleerd. Deze raad zal zich bezighouden met de coördinatie van de advisering op het terrein van verkeer en wa terstaat en met de herziening van de huidige adviesstructuur. Voorzitter van de voorlopige raad is oud-premier mr. B. Bies heuvel. De herziening moet uiteindelijk leiden tot een aanzien lijke vermindering van het huidige aantal adviesorganen bij Verkeer. VANDAAG/ Zon op. 05.22. Zon onder: 22.04. Maan op: 01.46. Maan on der 15.33. MORGEN/ Zon op: 05 22. Zon onder: 22.03. Maan op: 02.00. Maan onder: 16.46. VANDAAG/ Bath: 10.56-23.21. Hansweert: 10.30-22.53. Terneuzen 10.01-22.26. Vlissingen: 09.41-22.05. Wemeldinge: 10.58-23.16. MOR GEN/ Bath 11.58- Hansweert. 11.33-23.56 Terneuzen: 11.05- 23.30. Vlissingen 10.46-23.11Wemeldinge: 11.57-

de Stem | 1986 | | pagina 3