isme >loeg Toerisme valt enorm tegen FRANSE B-PLOEG TEN KOSTE VAN BELGIË DERDE Sectiebestuur: Eredivisie toch inkrimpen tot 16 clubs 'WK moet korter' DE Bestuur Feyenoord moet veld ruimen voor clubsponsors 'Eindronde WK 2002 in China' DUBBEL VERLIES VOOR ARM MEXICO VGÏNA SPORT 2- 't Huil te itter >t-kaliber ïke Bartels suurproef tainebleau MAANDAG 30 JUN11986 T14 PAGINA SPORT 3 1990 IN ITALIË Steun slachtoffers HAVELANGE: P) - De voorberei- waterpoloselectie mag tot dusverre ld, maar van groot |n de tweede wed- i sprake. Inder leek te hebben I blessure, onbenut ge- tafworp, betekende de Ier. Hongarije liet door |ten van Doczy uit tot V bleef het bij, vooral wat bij Nederland de ■situatie veel te wensen |t. Tien keer had de |t voordeel van een ex en slechts drie keer look zinvol. Ikteristieken zijn: [-Hongarij* 9-9 <1-2,2-2,4-2,2- ferechters: Van der Vreeken lepelman (Ned); toeschouwers: op: Imre Toth 0-1 (man meer), 1-2, Noordegraaf 1-2, Szileczky 1 Sandor Toth 1-4 (strafworp), lat 2-4, De Vries 3-4, Piel- (strafworp), Van Belkum 5-4 5-5 (m.m.), Havekotte 6-5, n 7-5, Gyonski 7-6 (m.m.), (-7 en 7-8 (m.m.). Van Winsen Imre Toth 8-9 (m.m.), Noorde- Vm.). -Hongarije 4-6 <2-2,2-2,0-2,0- prechters: Van der Vreeken onnekes (Ned); toeschouwers: bp Van Belkum 1-0 (man ispar 1-1 (m.m.), Vlad 1-2 ■n Winsen 2-2 (mm.), Piel- -, Kiss 3-3, Pielstroom 4-3 i, Doczy 4-4 (mm.), Doczy 4-5, EN (ANP) - Flip van 't aterdag op de Leus- Nederlands kam- Ihieten met het groot geweer geworden. Van naai te behalen 600 Ichreef de schutter uit er 583 op zijn as niet genoeg om zich nderdeel te kwalifice- de strijd om de we: eind augustus in |t Van 't Huil bij het udingen' wel de limiet naald, ligt voor hem al |et naar Zweden klaar. :de plaats was voor nan uit Den Haag. Hij pet als nummer drie, 1 Korting uit Leusden, len bij elkaar. Bij de Ing het goud naar het I Ros uit Almelo met Iten. De tweede plaats |edeeld door KSVR am) en NWS (Gro- net 1669 punten. K schieten groot kaliber ge- idueei: 1. Flip van 't Huil 583 punten, 2. Theo Timan j)^ 581, 3. Maarten Korting ■Twentse Ros (Almelo) 1677, 2. ■terdam) 1669, 3. NWS (Gro- INEBLEAU (ANP) - tartels heeft zondag in tbleau met Olympic zesde van twaalf atiewedstrijden voor Idbeker dressuur ge- De jury waardeerde iden van de amazone e Mierde met 7.21. ïaar zege is Bartels in sement tien plaatsen naar de derde positie, ser Christine Stückel- lie bij de wedstrijd in 'bleau niet bij de bes- igde, is eerste. De fi- strijd wordt volgend art in Dortmund ge- ia: 1 Tineke Bartels (Ned) uco 7.21, 2. Ulla Hakanson mgo 7.15, 3. Dominique d'Es- resh Wind 7.02,4. Jane Bartle :chio 6.85, 5. Alois Lah (Joe) ■5.76. I van de twaalf wedstrijden: Stuckelberger (Zwi) Gau- y 33 punten, 2. Lah 30,3. Bar- iakanson 18, 5. d'Esmee en Helen Aubert (Ned), Mesier emarie Sanders (Ned), Amon factor. Hij verwacht duel de sleutelwed- ardt voor Nederland halen van de tweede "anada en Joegoslavië erk voor ons. Nieuw en Maleisië normaal n te zwak. Dan gaat tussen Argentinië en a West-Duitsland 104 - 98 <21- -21, 25-30)Scorers Nederland: schilp 0. De Waart 31, Esveldt Van Dinthen 9, Van de Lage- in Noord 7, Heydeman 11. st-DulIsland: Andres 2, Koch 0. Greunke 8, Villwock 2 iwa 11, Gnad 10, Wadehn 18 roder O.Behncke 11. Nederland-West-Dultaland 23-19. 26-23. 17-20).Scoren Hagens 7, Schilp 17, De lottse 0, Esveldt 15, Smits 7 Van Dinthen 6, Van de Lage- Noord 8, Heydeman 12. it-Duitaland: Andres 4, Koch 4 6, Greunke 8, VUlwock 2, °wa 8. Gnad 12, Wadehn 4 óder 0. Behncke 14. Van onze speciale verslaggevers MEXICO-STAD - De wereldtitelstrijd voetbal lijkt voor de Mexicanen een grote deceptie te uit te draaien. Nadat eerder de, door iedereen als ijdel gekwalificeerde, hoop op een wereld titel al als een ballon uit elkaar was geklapt, blijkt nu het we- reldkampioensdchap voetbal ten einde is ook de toeristen-in dustrie gevoelig in problemen te komen. Niet de met veel bravoure aangekondigde 350.000 voetbal- en cultuurliefhebbers brachten in juni een bezoek aan het Mid- denamerikaanse land, maar slechts 45.000. Tenminste, als het Mexicaanse ministerie van Toerisme mag worden geloofd. Dat wilde eindelijk, na wekenlang verzoeken van journalisten te hebben gekregen om informatie, wat duidelijkheid verschaf fen. Want wat meer officieuze bronnen in Mexico-Stad houden het aantal toeristen op dertigduizend, en zelfs dat zou nog een ruime schatting zijn. Maar José Salazar, voorlichter van het ministerie, wilde daar niets van weten. Hij weigert ook te spreken van een te leurstelling. „De hotels in de steden waar de westrijden zijn ge houden, hebben gedurende het toernooi een bezettingsgraad gehad van 75 tot 80 procent". Salazar vergeet daarbij naar vo ren te brengen dat in dat percentage ook opgenomen zijn de meer dan 5000 journalisten, die de wereldtitelstrijd bezochten en nauwelijks tijd zullen hebben gehad iets meer dan het zwarte asfalt en de groene zoden te zien. Ook de spelers, offi cials en assistenten werden op kosten van de organisatie on dergebracht in die hotels. Realistischer en dus teleurgesteld is Rafael Suarez Vazguez, voorzitter van het Mexicaanse verbond van hoteleigenaars. „Ongelukkig genoeg zijn de inkorhsten niet zo hoog als wij wel verwacht hadden". Vooral in de steden waarin niet gevoetbald is de laatste weken, was nauwelijks iets te merken van toeris me. De voorzitter van het Amerikaanse verbond van reis-bu- reaus, Miguel Robledo, wist ook de oorzaak van de sterk tegen vallende stroom toeristen: de hetze die er in de buitenlandse pers gevoerd is tegen Mexico. Dat de hoge kosten van de reis en het verblijf in de hotels ook enigszins hebben meegespeeld, is volgens Robledo ook wel mogelijk. Zelfs als er 45.000 buitenlanders op het toernooi om het we reldkampioenschap zijn afgekomen, valt dat aantal nog altijd in het niet bij de normale toeristenstroom. Jaarlijks komen er 4.4 miljoen geïnteresseerden naar het land, meest Amerikanen. Zij zorgen voor een inkomenstenbron van 1.6 miljard dollar, 4 miljard gulden. De inkomsten tijdens het WK bedragen vol gens Salazar 300 miljoen gulden. Officieuze bronnen houden het echter op minder dan de helft, 125 miljoen. Wat de prijzen van hotel-kamers betreft, kan de Mexicaanse overheid voor een deel de hand in eigen boezem steken. Het stelde zelf de kosten per kamer vast en verhoogde daarbij soms de voor de wereldtitelstrijd geldende prijzen met 300 procent. Een twee-persoonskamer in een vijf-sterrenhotel kwam daar door op ongeveer 225 gulden. De speciale aardbevings-verho- ging die de overheid oplegde aan reisbureaus, mocht door deze organisaties worden doorberekend. De prijzen, die buiten landse organisaties vroegen voor een geheel verzorgde trip naar het toernooi, zullen ook veel kandidaten hebben weerhou den. Een WK-pakket werd soms voor 14.000 gulden aangebo den. Geïnteresseerden regelden dan liever zelf een ticket, zo'n 2000 gulden, en hotel. Eenmaal in Mexico aangekomen bleek het meestal nog wel mogelijk kaartjes voor wedstrijden aan te schaffen. Toen reisorganisaties in de gaten hadden dat de pak ketten niet werden verkocht, verlaagden zij hun aanbiedingen met soms 50 procent. Veel maakte het toen niet meer uit. 'Het duel dat nooit gespeeld had mogen worden' Door Ted van Leeuwen PUEBLA - Niet de Belgen die graag wilden, maar de Franse B-ploeg waarvoor het alle maal zonodig niet hoefde, heeft zaterdag in Puebla beslag gelegd op de vetleren medaille behorend bij de derde plaats op het wereld kampioenschap voetbal 1986. Het met zeven invallers spelende Franse team won na verlenging met 4-2 van de Belgen, die zelf verrast waren zover gekomen te zijn. Dat feit hadden zij met een derde plaats willen omlijsten, maar zo was het ook best. - MÉÊFrA W -V*- I V >V'V W-* i» HM ÉÉI |§p pjil 1ÜPI BH -* Mt LA,* A.,-4'. De trieste gang van Jean-Marie Pfaff in beeld. Frankrijk is in de verleging zo juist op 4-2 gekomen en de kansen van België op het WK-brons zijn definitief verkeken. - fotoap Bernard Genghini (geheel rechts) ontneemt de Belgen de laatste hoop door tijdens de verlenging 4-2 te laten aantekenen. - fotoap „Een wedstrijd die nooit ge speeld had moeten worden", vonden beide kampen. „De strijd om de derde plaats kan net zo goed afgeschaft wor den", had de Belgische bonds coach Guy Thijs overigens al vooraf laten weten. „Geen van de bondscoaches, die ik er over gesproken heb, weet waarom die wedstrijd gespeeld wordt. Wat maakt het uit of je derde of vierde wordt". En de Franse record-inter national Maxim Bossis, voor wie het de laatste wedstrijd voor de 'tricolores' was: „Een onzinnig partijtje. Beide ploe gen zijn teleurgestelde halve- finalisten en die moeten dan ook nog tegen elkaar spelen. Dat gaat niet, want de motiva tie is weg. Deze wedstrijd moet geschrapt worden". Voor de wedstrijd hadden Thijs en zijn Franse collega Henri Mi chel om de tafel gezeten en zich het hoofd gebroken wat nu met deze wedstrijd aan te vangen. Thijs: „We hebben af gesproken er voor het publiek dan maar het beste van te ma ken en ons niet in te graven bij een voorsprong". Zeven De Fransen, die ook al niet de beschikking over de gebles seerde Rocheteau hadden, lie ten nog maar liefst zeven in vallers opdraven. Bats, Aya- che, Fernandez, Stopyra, Pla tini, Bossis en Giresse stonden niet in de basis-elf. De laatste twee zullen niet meer voor het nationale elftal in aanmerking komen, evenmin als Tigana, die in Puebla zijn laatste in terland speelde. Platini twij felt nog. De erfgenamen van deze grote generatie, die het nu welletjes vindt, stonden zater dag op het veld. Vercruysse, Genghini en Ferreri zullen de komende jaren mogen probe ren het unieke gezelschap te doen vergeten, een onmoge lijke opgave. Ook doelman Rust, een 32-jarige debutant in het A-team, Le Roux, Bibard en de weer herstelde Papin mochten op de valreep nog van de WK-sfeer proeven. De Belgische bondscoach Thijs had eveneens een mas saal optreden van de reserves voor ogen gestaan, maar de spelers hadden hem op andere gedachten. Zij wilden het toer nooi met de vaste formatie af maken. Thijs deed alleen een concessie. Hij hield de ver moeide Vercauteren op de bank en liet Raymond Mom mens meedoen. De 26-jarige Mommens, ooit een der grootste beloften van het Belgisch voetbal, stond in het elftal Hat in 1980 de EK-fi- nale van Duitsland verloor. Mommens was ook aanwezig op het WK van '82, het EK van '84 en dus de Mexicaanse Mundial. Mommens speelde nooit een seconde, hij was al tijd 22ste man. Voor die be toonde trouw (en na geklaag van de speler zelf) liet Thijs de middenvelder, die komend sei zoen Lokeren voor Sporting Charleroi verruilt, dit maal meedoen. Zijn 15de interland in zeven jaar. Het was allemaal illustra tief voor de wedstrijd, die ove rigens best aardige momenten kende, maar waarin elke vorm van strijd ontbrak. Soms vol trok het duel zich in het tempo van een processie, dan weer viel er voor de doelen veel te beleven, doorgaans een gevolg van zeer ongeconcentreerd verdedigen. Ceulemans had de Belgen fraai op voorsprong gezet, waarop België zijn zuiderbu ren twee treffers (Ferreri en Papin) aanbood. Claesen maakte na rust gelijk, zodat er opnieuw een verlenging nood zakelijk was. Voor de Belgen was het de derde verlenging in successie, waardoor zij in ze ven wedstrijden in totaal 720 minuten in het veld stonden, een periode waarover men normaal acht wedstrijden doet. In die verlenging maakte Genghini en Amoros (uit een strafschop) een eind aan de verveling die zich inmiddels had meester gemaakt van het Cuauthemoc-stadion. Leuk „Derde was leuk geweest, maar dit is ook best", ver klaarde Eric Gerets na afloop. „Eerst denk je, wat moet ik met die wedstrijd, dan wil je toch winnen, maar in het veld blijkt dan de concentratie toch niet optimaal", aldus doelman Jean-Marie Pfaff, die geluk had dat hij niet van het veld werd gestuurd na een wraak actie tegen Papin. Michel Platini, die zaterdag niet in actie kwam, bekijkt de doorzijn teamgenoten op Belgiè veroverde bronzen medaille. Stopyra geniet mee. - fotoafj „Dit toernooi heeft bewezen dat we op de goede weg zijn", analyseerde Eric Gerets. „Als België zich kwalificeert voor het Europees Kampioenschap over twee jaar, dan kan men van deze ploeg zeer mooie din gen verwachten. Er zijn veel conflicten geweest. De oude ren zijn daarop naar de trai ner gegaan en hebben gezegd dat het zo niet langer ging. Thijs heeft toen de jongeren een kans gegeven. En dat is goed bevallen. Al hoop ik uit de grond van mijn hart dat Rene Vandereycken weer te rugkomt in de ploeg". „De jongeren Brün en De- mol kende ik al, maar Ver voort heeft me verrast. Hij heeft België in een klap van het linksback-probleem ver lost. Of ik volgend seizoen li bero speel, hangt af van mijn rol bij PSV. Kom ik daar li bero te staan, dan word ik dat ook bij de Rode Duivels". BELGIE-FRANKRIJK 2-4 (2-2, 1-2). 11 Ceulemans 1-0, 27. Ferreri 1-1, 43. Papin 1-2,72. Claesen 2-2,104. Genghini 2-3,109. Amoros 2-4 (strafschop). Scheidsrechter Courtney (Eng). Toeschouwers 22.000. Gele kaart: Pfaff (Bel). BELGIE: Pfaff, Gerets, Demol, Renquin (46.Frankie van der Eist), Vervoort en Grun, Scifo (65. Leo van der Eist), Mom mens, en Ceulemans, Veyt en Claesen. FRANKRIJK: Rust, Bibard, Le Roux (57. Bossis), Battiston en Amoros, Tigana (84. Tusseau), Ferreri, Vercruysse en Genghini, Papin en Bellone. ZEIST (ANP) - Ondanks heftige te genstand van de meerderheid van de betaalde clubs moet de eredivi sie met ingang van het seizoen 1987-1988 niet bestaan uit achttien, maar uit zestien teams. Dit standpunt heeft het sectiebe stuur betaald voetbal van de KJ^VB ingenomen na twee recente zittingen. Het besluit is gepubli ceerd in het bulletin Betaald Voet bal, dat zaterdag met een uitge breide bijlage bij de verenigingen in de postbus belandde. Voor het komende seizoen ligt een plan klaar voor een na-competitie in de hoogste klasse voor Europees voet bal, dat evenwel pas kan ingaan als de UEFA goedkeuring verleent. De eerste reacties van clubbe stuurders op de inkrimping waren over het algemeen negatief. „Ik verwacht, dat er op ons initiatief op zeer korte termijn een buitenge wone ledenvergadering wordt uit geschreven", zei voorzitter Spren- gers van eredivisieclub WV. Sprengers is woordvoerder van de twaalf zuidelijke clubs, die in mei met een alternatief plan zijn geko men, dat binnen het betaald voet bal met instemming werd begroet. „Het sectiebestuur zou het wel eens erg moeilijk kunnen krijgen. Na tuurlijk is het een legaal besluit. Maar eerst suggereren, dat de clubs inspraak hebben en dan als het ware een paleisrevolutie ontkete nen, nee, dat kan niet". Ook niet-zuidelijke clubs waren op zijn zachtst gezegd verbaasd over het standpunt van het sectie bestuur. Sprengers telefoneerde met onder anderen Dé Stoop, voor zitter van het gepromoveerde FC Den Haag. „De provocerende hou ding van het sectiebestuur moet dringend worden gecorrigeerd", meende Stoop, die per sé een bui tengewone vergadering wenste. „Het bestuur maakt tamelijk veel fouten, zie de affaires rond Sony- Philips, FilmNet en toch ook Been hakker. Nu dit weer. We leven toch in een democratisch land?". „Wat heeft het nog voor zin pei lingen te houden onder de clubs", vroeg voorzitter Bontenbal van Ex celsior zich af. Secretaris Kesler van FC Twente: „Het sectiebestuur heeft zijn zin doorgedreven. Voor veel clubs verdwijnt een flink deel van de inkomsten als er minder wordt gespeeld". Voorzitter Aal- bers van FC Utrecht had het over waanzin. „Het sectiebestuur moet niet alleen letten op de sportieve, maar ook op de financiële kant. Twee divisies met elk zestien clubs zou in de toekomst denkbaar zijn, maar nog niet in dit stadium, waarin velen financieel gezien moeilijk zitten". Voorzitter De Vries van FC Groningen, tevens sectiebestuurder, was positiever: „Er komen spannendere duels, die de klim naar de top bevorderen. In het belang van het voetbal moeten we dit plan accepteren. Het gezond verstand dient te overwinnen". De meeste kritici willen, ondanks de vakantieperiode, het liefst in de loop van juli in een buitengewone vergadering bijeen komen. „We zoeken en krijgen denk ik gemak kelijk ten minste tien clubs, die de handen ineen slaan", meldde Stoop. Het algemeen belang gaat vol gens het sectiebestuur boven het individuele belang. Nederland moet weer een toonaangevende voetbalnatie worden, is het motto, dus met ruimte voor Oranje en in ternationale wedstrijden en verbe tering van het spelpeil door minder krachtsverschil. In het bulletin Be taald Voetbal heeft het sectiebe stuur zich met een verwijzing naar de reglementen al voorbereid op de te verwachten storm van protest. „De vaststelling van de promotie- en degradatieregeling is aan het sectiebestuur opgedragen. Het sec tiebestuur is van mening, dat het na de hoorzitting van 15 mei en de algemene vergadering van 26 mei zijn eigen verantwoordelijkheid moet nemen". De zuidelijke woordvoerder Sprengers realiseerde zich dat wel, maar mobiliseerde in het week einde desondanks zijn achterban. „Wij leggen ons zeker niet neer bij het bestuursvoornemen. Voor de eredivisieclubs, maar vooral voor de eerste divisie, waarvoor dit plan de doodsteek betekent. Promotie wordt moeilijker, degradatie wordt ineens een dreiging". Het plan van de groep-Sprengers ging ook uit van wijzigingen, met een ver scherpte degradatieregeling en een na-competitie om een plaats in het toernooi om de UEFA-beker, maar met behoud van het huidige aantal clubs (37). Het standpunt van het sectiebe stuur is gebaseerd op het begin mei uitgelekte plan van de werkgroep competitiezaken onder voorzitter schap van Jacques Hogewoning. In de zelfde maand keerde de meer derheid van de verenigingen zich twee keer tegen het idee. Eerst in een onderlinge bijeenkomst te Utrecht, daarna in de officiële ver gadering betaald voetbal te Zeist. De werkgroep is in het leven ge roepen met de bedoeling te onder zoeken, hoe de competitie aantrek kelijker kan worden gemaakt en hoe er meer ruimte kan worden ge maakt voor interlandwedstrijden. Behalve Hogewoning, tevens on dervoorzitter van het sectiebe stuur, hadden technisch directeur van de KNVB Rinus Michels, se cretaris Jan Huijbregts, de be stuursleden Bouwer (Sparta), Ker- kum (Feyenoord), Ruts (PSV) en Van Eijden (Ajax), manager Dorjee (Vitesse), Van Duivenbode (WCS) en Van der Lugt (WON) zitting in de commissie. Enkele verontruste clubbestuurders wezen in het weekeinde op het feit, dat de mo dale betaalde verenigingen in te genstelling tot de topclubs wel erg mager waren vertegenwoordigd in de commissie. Van onze speciale verslaggever MEXICO-STAD - Bij Feyenoord moet het bestuur wijken voo) een raad van commissarissen waarin de sponsors van de Botten damse club zitting nemen. De geldschieters hopen op korte ten mijn een directeur aan te kunnen stellen, die de dagelijkse lefe ding van Feyenoord in handen krijgt. Sinds het vertrek van Pes ter Stephan, heeft Feyenoord geen manager meer in dienst ge had. Volgens Theo van der Gun, woordvoerder van shirt-sponsoi Opel, is over de structuurwijziging al overeenstemming bereik) met de amateurafdeling en met de NV Stadion Feyenoord. A die geledingen zijn in het bestuur vertegenwoordigd tot op he den. Van het huidige bestuur neemt vermoedelijk alleen voorzittel Gerard Kerkum plaats in de nieuw te vormen raad van commis sarissen. Van der Gun ontvouwde de plannen afgelopen week. einde in Mexico, waar Opel een van de twaalf officiële WK' sponsors is. In de nieuwe opzet zal bij Feyenoord ook meei plaats worden ingeruimd voor sub-sponsors. Een van de belang, rijkste kandidaten daarvoor is Philips. Omgekeerd fungeert Opel sinds enige tijd reeds als een van de sub-sponsors van PSV. ZURICH (RTR) - Het voetbal toernooi om het wereldkam pioenschap moet in 1990 in Ita lië met zeven dagen worden ingekort tot 23. Dat heeft Jo seph Blatter, secretaris-gene raal van de Internationale Voetbal Federatie (FIFA), ge zegd in een interview met het Zwitserse blad Sport. „Het toernooi in Mexico duurde te lang", vertelde Blat ter. „Met de dagen voor accli- matisatie er bij duurde het evenement langer dan de Olympische Spelen. Dat is toch een beetje te gek". Vol gens Blatter worden in Italië drie wedstrijden per dag ge speeld, beginnend om 16.00, 18.00 en 22.00 uur plaatselijke tijd. Voorts toonde Blatter ziel ontevereden met de selectif van officials, met namt scheidsrechters. „Wij moetet zoeken naar de beste arbiters Dus moet het mogelijk zijr meer dan één scheidsrechte] per topland uit te nodigen". Van onze speciale verslaggever MEXICO STAD - Gedupeer den van de aardbevingsramp vorig jaar september in Me xico hebben steun gekregen vanuit West-Duitsland. Bora Milutinovic, de Joegoslavische coach van het Mexicaanse voetbalelftal, heeft een cheque van 51.000 Duitse Mark in ont vangst mogen nemen. Het be drag werd in de Bondsrepu bliek bijeengebracht door on geveer 30.000 mensen. Van onze speciale verslaggevers LONDEN - Joao Havelangt de voorzitter van de wereld voetbalbond FIFA, wil d eindronde van de strijd om he wereldkampioenschap voetba in 2002 onderbrengen in d volksrepubliek China. Tot nu toe werd het eind toernooi afwisselend in ee Europees of een Zuidameri kaans land gehouden. Have lange wil deze gewoonte door breken. De strijd om de we reldtitel in 1990 vindt in Itali plaats en Marokko heeft zie kandidaat gesteld voor de or ganisatie in 1994.

de Stem | 1986 | | pagina 11