Dertig punten voor Dave Strijbos Geen optimisme voor waterpoloploeg FRAN: Sectie! Goede generale basketbalteam Oranje ZEVEN GEPLAATSTE SPELERS BU DE LAATSTE ZESTIEN MAANDAG 30 JUN11986 T4 PAGÏNA SPORT 2 FOUTEN IN GP KILLINCHY Kramer haalt diploma voetbaltrainer Dubbel verlies hockeyteam Jong Oranje Vekemans en Nijssen en winnen dubbel Overwinning Steylaerts LONDEN - De laatste dag van de eerste week op Wimbledon is zaterdag begonnen zoals de eerste. Met de uitschakeling van een van de beschermde spelers, die op papier minstens de kwartfinale had moeten halen. WIMBLEDON UITSLAGEN WIMBLEDON Johnson wint 500 cc-cross in Carlsbad Van 't Huil beste schutter groot-kaliber Tineke Bartels wint dressuurproef F ontainebleau MAANDAG 30 JUNI «N VfiffAl KILLINCHY (ANP) - Dave Strijbos heeft in Noord-Ier- land geen afstand kunnen ne men van zijn zijn voornaam ste tegenstander voor de we reldtitel motorcross in in de 125cc-klasse. Strijbos en de Fin Pekka Vehkonen werden in de ze vende wedstrijd voor het kampioenschap in Killinchy dertig punten rijker. Daardoor behoudt de Nederlander een voorsprong van een punt op zijn Noordeuropese opponent. Strijbos schreef de Ierse GP op zijn naam. Beiden maakten fouten in deze confrontatie voor het wereldkampioen- schap. Strijbos viel twee keer in de eerste race, waarin zij teamgenoot Vehkonen de volle winst naar zich toetrok. In de tweede race waren de rollen omgekeerd, Strijbos werkte zich na een matige start op naar de tweede plaats, terwijl Vehkonen ten val kwam en een hoge positie verspeelde. John van den Berk was geen lachende derde. Van den Berk bood Strijbos'in de eerste race uitstekend partij, maar ver prutste door versnellingspro blemen de tweede start. Van uit de laatste positie knokte Van den Berk zich terug tot de zevende plaats, waardoor hij de derde plaats in de reeks om het wereldkampioenschap heeft opgeëist. De Italiaan Massimo Contini moest een stapje terug doen. Contini liep in de tijdtrai- ning een beenblessure op. Mede daardoor blijft de strijd om de wereldtitel in deze klasse een open strijd met ge- rinbge verschillen tussen de vier koplopers. Strijbos, die kampt met een schouderbles sure, heeft het relatieve voor deel, dat zijn merkgenoten Vehkonen en Contini ook met lichamelijke ongemakken sukkelen. De blessures van Vehkonen en Contini laten zich echter ernstiger aanzien. Eerste manche: 1. Pekka Vehkonen (Fin), Cagiva), 2. John van den Berk (Ned), Yamaha), 3. Bob Moore (VSt) Suzuki), 4. Dave Strijbos (Ned) Cagiva, 5. Alberto Barozzi (Ita), Benelli, 6. Ismo Vehkonen (Fin), Honda), 7. Mika Kouki (Fin), Yamaha, 8. Arto Panttila (Fin), KTM, 9. Alain Lejeune (Bel), Suzu ki, 10. Thierry Godfroid (Bel), Ka wasaki, 12. Pedro Tragter (Ned), Honda), 16. Antoon Pruijmboom (Ned), Honda), 17. Jopie Rijkers (Ned), Kawasaki). Tweede manche: 1. Kouki, 2. Strij bos, 3. Massimo Contini (Italië/Ca- giva, 4 Lejeune, 5. Isno Vehkonen, 6. Pekka Vehkonen, 7. Van den Berk, 8. Moore, 9. Alberto Barozzi, 10. Arto Panttila, 14. Jopie Rijkers, 15. Greg Hanson (Eng), Kawasaki), 18. Pruijmboom, 22. Tragter. WK-stand in de 125 cc: 1. Strijbos 187 punten, 2. Pekka Vehkonen 186, 3. Van den Berk 174,4. Contini 167, 5. Kouki 146, 6. Panttila 114, 7. Isno Vehkonen 112, 8. Barozzi 93, 9. Le jeune 71,10. Kovar 49. ZEIST (ANP) - Het leven van een quizmaster is onzeker. Dat moet Frank Kramer stellig hebben gedacht toen hij zich voor een cursus voetbaltrainer opgaf. Kramer, een verdienstelijk voetballer die zijn loopbaan enige jaren geleden bij Volen- dam afsloot, deed met goed ge volg examen voor het diploma oefenmeester 1 van de KNVB. Hij was een van de 26 geslaag den. In het betaald voetbal zal de televisie-presentator voorlo pig nog geen rol spelen. Maar mogelijk geeft het eerste trai nersdiploma Kramer een 'hint' voor zijn eigen toekomst. De Amsterdammer is echter iemand die steeds iets nieuws zoekt. Bij de keuze van zijn beroepsbezigheden gaf hij blijk van originaliteit. Zo was hij ooit steward bij een lucht vaartmaatschappij, toen zijn voetbalcarrière maar niet van de grond wilde komen. AMSTELVEEN (ANP) - Het Jong-Oranje jongens hockey team heeft dit weekeinde twee oefenwedstrijden tegen de Westduitse leeftijdsgenoten verloren. Zaterdag werd het in Loe- nen 1-2, zondag verloor Jong Oranje na een voorsprong van 2-0 met 2-3. Zaterdag: Jong Oranje - Jong West- Duitsland 1-2 (1-1). Doelpuntenmakers: Nederland: Van der Meulen (strafbal), West-Duitsland: Thomas Brinkmann (strafbal) en Saliger. Zondag: Jong Oranje - Jong West- Duitsland 2-3 (2-1). Nederland: Van der Wal en Van de Honert West-Duitsland: Thomas Brinkmann (strafbal), Nonn (strafcorner) en Mikloweit (sc). TILBURG (ANP) - Ondanks de uitschakeling van Jan-Wil lem Lodder en Christian Feenstra in de halve finales van het enkelspel heeft het zo- mersatelliet-toernooi in Til burg een Nederlands succes opgeleverd. Johan Vekemans en Tom Nijssen wonnen zon dag in de dubbelspel-finale van het Japans-Italiaanse duo Shigeizu Ota en Stefano Mez- zadri met 7-6 en 6-3. De Argentijn Thomas Stal- handske won het enkelspel- toernooi. In de eindstrijd was hij met 6-4 en 6-3 de meerdere van de Zweed Magnus Gus- tafsson. UITSLAGEN Enkelspel: halve finales: Magnus Gus- tafsson (Zwe) - Jan-Willem Lodder (Ned) 4-6,6-3,4-0 (opgave Lodder wegens blaren op de voet), Thomas Stalhanaske (Arg) - Christian Feenstra (Ned) 6-0,7-5; finale: Thomas Stalhanske (Arg) - Mag nus Gustafsson (Zwe) 6-4,6-3. Dubbelspel: finale: Johan Vekemans/ Tom Nijssen (Ned) - Shigeizu Ota/Ste- fano Mezzadri (Jap/Ita) 7-6,6-3. BLOEMEN DAAI. (ANP) - Raymond Steylaerts heeft gis teren tijdens een internatio naal kunststoot-toernooi in Bloemendaal de Nederlandse Europees- en wereldkampioen Jean Bessems verslagen. In de finale had de Belg drie stoten minder nodig dan de favoriet. De uitslag: 1. Raymond Steylaerts (Bel), 2. Jean Bessems (Cadier en Keer), 3. Frans Belderbos (Enkhuizen), 4. Ben Velthuis (Oldenzaal). Ook Stefan Edberg onderuit Sneuvelde op de eerste dag van het toernooi al Jimmy Connors, en later in de week in diens voetspo ren de geplaatsten Kriek, Jarryd, Jaite, Curren, Nys- trom, Gomez en Vilas, gisteren, toen in de onderste helft van het schema de vierde ronde werd afgewerkt, moest ook Stefan Edberg er aan geloven. De nummer vijf sneuvelde tegen wat men zijn 'Angstgeg- ner' zou kunnen noemen, want in de twee voorgaande par tijen tegen de Tsjech Miroslav Mecir had hij al geen set kun nen winnen. Twee tradities werden er' op de bloedhete za terdagmiddag derhalve voort gezet, want niet alleen ging Edberg op baan twee (Het Kerkhof) onderuit, ook dit maal slaagde hij er niet in om een spelreeks op zijn naam te brengen: 6-4', 6-4,6-4. 'The Big Cat', zo wordt Me cir door zijn collega-tennissers genoemd, omdat zijn manier van voortbewegen zo sloom oogt, terwijl hij op de een of andere manier toch altijd in slaagt om achter de bal te ko men. Ook Edberg was er na afloop nog niet helemal achter wat er nou eigenlijk allemaal gebeurd was. „Ik stond helemaal niet slecht te serveren", aldus de Zweed, die in december nog het Grand Slam toernooi van Melbourne had gewonnen, „maar er was gewoon geen be ginnen aan. Hij stond gewoon nog beter te serveren, hij staat maar te wachten en als je denkt dat je de bal langs hem geslagen hebt, komt hij toch weer terug, ik geloof dat hij in de hele partij geen fout ge maakt heeft". Het bleef zaterdag bij de uitschakeling van Edberg, al thans wat het overgebleven groepje geplaatsten betrof. Pernfors, Becker, Leconte en Wilander gingen niet in de fout, terwijl ook de Ameri kaan Brad Gilbert en de Australiërs John Fitzgerald en Pat Cash tot de vierde ronde doordrongen. Vooral Cash, zijn rentree na bijna een jaar blessure-el lende verloopt boven ver wachting, is bezig zich onster felijk populair te maken bij de horden gillende kostschool meiden die ook zaterdag weer de bijbanen omzoomden. De reden? De miljonair uit Melbourne heeft er een ge woonte van gemaakt om na de hoofd- en polsbandjes in het publiek te smijten, wat tot ge nante taferelen leidt, want voor zo'n nat vodje zijn de En gelse fans bereid om elkaar de ogen uit te krabben. Cash ver loor een set van de linkshan dige Amerikaan Jay Lapidus in de tie-break, maar verder kwam hij nauwelijks in de problemen. (6-1, 6-4, 6-7 (3-7), 7-5. In de kwartfinales ontmoet hij Mats Wilander, die een set af moest staan tegen Mark Kratzmann, een talentvolle en jeugdige landgenoot van Cash, (6-4,6-4,2-6,6-1). Het contigent Australiërs is daarmee geslonken tot twee, .want McNamee verloor van Becker (6-4, 6-4, 4-6,6-4) en de twee andere 'kangaroo's', Wally Masur en John Fitzge rald hadden de pech dat ze elkaar troffen. Waarbij 'Fitzy' zijn maatje de baas bleef in wat de spannendste partij van de dag was, maar die jammer genoeg op de onooglijke baan vier werd afgewerkt en dus veel minder toeschouwers trok dan hij verdiend had (7-6 (7-5), 7-6 (7-2), 5-7,6-4). De cijfers doen het al ver moeden: vier sets waarin de eerste de beste service-break na bijna drie uur spelen de doorslag gaf. Curieus, niet dan? Met het verstrijken van de dagen van 'The Champions hips' van 1986 worden er dage lijks minder wedstrijden in de twee hoofdtoernooien, het da mesenkel en het herenenkel, afgewerkt, zodat nu ook het mixed dubbel aan de beurt is gekomen. Hetgeen gevoeglijk als overbodig en folkoristisch, maar wel gezellig om af en toe eens een blik op te werpen kan worden beschouwd. Want in het gemengd dub bel komt nogal wat vergane glorie aan bod, meestal ge combineerd met een partner die enkele decennia jonger is, dit om de ademnood een beetje te compenseren. De geplaatste combinaties, zoals bijvoor beeld Flach en Jordan, McNa mee en Mandlikova en Guen- thardt en Navratilova kunnen nog serieus genomen worden, maar wat de duo's, die via een wild-card in het toernooi ge sluisd zijn, er af en toe van bakken, hoort in een circus thuis. Want Bob Hewitt, John Newcombe, Frew McMillan, Dennis Ralston en John Fea- ver bezitten weliswaar nog steeds de superieure slagen techniek van weleer, maar het loopwerk is allemaal wat min der geworden, de buikjes daarentegen wat dikker. Vooral Newcombe, in 1970 en 1971 winnaar van het en kelspel, maakte er zaterdag een dolle boel. Een service achteruit slaan, voor hallen- jongen gaan spelen, zoge naamd dood neervallen, het hele repertoire dat ook Nas- tase in zijn nadagen nog wel Stefan Edberg koelt zijn woede op zijn racket. SDe Zweed kon het tegen de Tjechoslowaak Mecir niet klaren. - fotoanp. DAMES Enkelspel, derde ronde: Martina Navratilova (VSt) - Kristin Kinney (VSt) 6-0, 6-2; Hana Mandlikova (Tsj) - Iva Budarova (Tsj) 6-2, 6-0; Gabriëla Sabatini (Arg) - Barbara Gerken (VSt) 6-2, 6-1; Bettina Bunge (WD1) - Patty Fendick (VSt) 6-2, 6-3; Raffaella Reggi (Ita) - Claudia Kohde-Kilsch (WD1) 4-6, 1-6; Carling Bassett (Can) - Marie- Christine Calleja (Fra) 6-4, 6-2; Lori McNeil (VSt) - Elise Burgin (VSt) 6-3, 6-2; Isabelle Demongeot (Fra) - Terry Phelps (VSt) 6-3, 6-2; Kathy Jordan (VSt) - Melissa Gur- ney (VSt) 6-4, 6-1; Chris Evert- Lloyd (VSt) - Kathleen Horvath (VSt) 6-4, 6-1; Manuela Malejeva (Bul) - Elisabeth Smylie (Aus) 7-6, 6-1; Betsy Nagelsen (VSt) - Kate- rina Malejeva (Bul) 6-4, 6-1 Cata- rina Lindqvist (Zwe) - Elisabeth Minter (Aus) 3-6, 7-6, 6-3; Robin White (VSt) - Anne Hobbs (GBr) 6- 4, 6-2; Helena Sukova (Tsj) - Anne Minter (Aus) 6-1,6-4; Dianne Bale- strat (Aus) - Jo Durie (GBr) 5-7, 6- 3,6-2 HEREN Enkelspel, derde ronde: Henri Le conte (Fra) - Greg Holmes (VSt) 6- 4,6-2,7-6; Mikael Pernfors (Zwe) - Sammy Giammalva (VSt) 2-6, 6-4, 6-3, 6-1; Miloslav Mecir (Tsj) - Se- fan Edberg (Ze) 6-4, 6-4, 6-4; Mats Wilander (Zwe) - Mark Kratz mann (Aus) 6-4, 6-4, 2-6, 6-1; Brad Gilbert (VSt) - Milan Srejber (Tsj) 7-5, 6-7, 6-3, 6-3; Pat Cash (Aus) - Jay Lapidus (VST) 6-1,6-4,6-7,7-5; John Fitzgerald (Aus) - Wally Ma sur (Aus) 7-6, 7-6, 5-7, 6-4; Boris Becker (WD1) - Paul McNamee (Aus) 6-4,6-4,4-6,6-4 eens wilde opvoeren, kwam op baan veertien aan bod. Newcombe's partner, ene Miss Thompson, lachte zich een kriek, net als het publiek. En wat meegenomen was, aan de andere kant van het net raakten Marcel Freeman en Zina Garrison, die toch heus niet voor spek en bonen voor het mixed dubbel hadden in geschreven, er danig van uit hun concentratie. Zodanig dat 'Newk' en Thompson met 4-6, 6-4 en 7-5 zowaar aan het langste eind vn de grapjasserij trokken. De tribunes werden er bijna bij afgebroken door het zo geprezen en serieuze Engelse publiek. De opa's en oma's, die zit ting hebben in het bestuur van de 'All England Club' zijn zich de afgelopen week rot ge schrokken van alle heisa die naar aanleiding van de bela chelijke dopingcontrole van de MIPTC is onstaan. De bejaardenclub is een paar dagen in conclaaf gegaan en zaterdag deed ze wat ook in de politiek voor de hand zou liggen. Via een officieel, met beladen woorden volgepropt communique werd alle ver antwoordelijkheid van de hand gewezen. „Deze verklaring is bedoeld om enkele onduidelijkheden uit de wereld te helpen en om de discussie en de daarin ge hanteerde feiten naar een ho ger niveau van duidelijkheid te tillen", aldus de inleiding. Je hoort het Thatcher of Lubbers ai zeggen, de hete aardappel in de keel. We zullen U verder niet lastig vallen met het gezwollen taal gebruik van de schijnheilige knieval naar de Engelse me dia. Een en ander komt er in ieder geval op neer, dat de do pingcontrole niet het idee van de All England Club was, dat de test niet op de geweide grond van de club zullen wor den uitgevoerd en dat alles de schuld van de MIPTC is. „Sommige mensen schijnen te denken dat de dopingcon trole is ingevoerd omdat er do ping gebruikt wordt in onze sport", aldus 'Buzzer' Had- dingham, de voorzitter van de All England Club in de laatste alinea van de verklaring. Een uitspraak die te bela chelijk is om hem hier achter wege te laten:„En dat is na tuurlijk niet zo. Wij hopen en verwachten niet anders dan dat er bijna geen, of helemaal geen positieve uitslagen zullen voorkomen". EMMELOORD/PAPENDAL (ANP) - De voorberei ding van de verjongde Nederlandse waterpoloselectie op het toernooi om de wereldtitel mag tot dusverre niet tegenvallend worden genoemd, maar van groot optimisme was na de nederlaag in de tweede wed strijd tegen Hongarije (4-6) evenmin sprake. Bondscoach George Geurt- sen was gisteren zo boos en vooral ook zo teleurgesteld over het spel van Oranje, dat hij nog een nachtje wenste te slapen voor hij de definitieve selectie voor de Vriendschaps- spelen (Goodwill Games) in Moskou bekend maakt. Na de overtuigende over winning in het vier-landen- toernooi, met onder meer Cuba en Australië, was afge lopen week het sterke Honga rije, dat ook de bezadigde ve detten van weleer opzij heeft geschoven, trainings- en spar ringpartner. Op het sportcen trum Papendal leverde de eer ste officiële interlandwed strijd zaterdag een knap gelijk spel (9-9) op. Gisteren werd in Emmeloord het tweede treffen verloren, zij het met gering verschil. Ter vergelijking: vorig jaar bij het Europees kampioen schap in Sofia verloor Neder land, dat daar zevende werd, in de laatste wedstrijd met vier doelpunten verschil van Hongarije. En dan nog alleen omdat de Hongaren in een goede bui waren en Oranje niet helemaal naar de bodem wilden helpen en zelf weiger den tot de bodem te gaan. Op Papendal speelde Neder land gelijk: 9-9. Een overwin ning had echter met iets meer geluk - veel schoten eindigden op of op de onderkant van de lat - tot de mogelijkheden be hoort. In dit duel moest op nieuw veel komen van de ge routineerde sterspeler Stan van Belkum, die dit keer min der schutters-assistentie kreeg van Remco Pielstroom. Met een ingepakt dijbeen koos Pielstroom voor voorzichtig heid. De opvallende flair van talenten als Havekotte en De Vries, die met sprongen voor uitgaan, was daarbij een licht punt. Een dag later bleken de door dit resultaat gewekte ver wachtingen toch te voorbarig. Twee perioden kon Nederland de Hongaren, die nog het meest last hadden van de war rige arbitrage, bijbenen. Een door Pielstroom, die gisteren geen hinder leek te hebben van een blessure, onbenut ge laten strafworp, betekende de ommekeer. Hongarije liet door doelpunten van Doczy uit tot 6-4. Daar bleef het bij, vooral ook omdat bij Nederland de overtal-situatie veel te wensen over liet. Tien keer had de ploeg het voordeel van een ex tra man en slechts drie keer was dat ook zinvol. De karakteristieken zijn: Nederland-Hongarije 9-9 (1-2,2-2,4-2,2- 3). Scheidsrechters: Van der Vreeken (Bel) en Hoepelman (Ned); toeschouwers: '350. Scoreverloop: Imre Toth 0-1 (man meer), Meszaros 0-2, Noordegraaf 1-2, Szileczky 1-3 (m.m.), Sandor Toth 1-4 (strafworp), Noordegraaf 2-4, De Vries 3-4, Piel stroom 4-4 (strafworp), Van Belkum 5-4 (m.m.), Kiss 5-5 (m.m.), Havekotte 6-5, Van Belkum 7-5, Gyonski 7-6 (m.m.), Imre Toth 7-7 en 7-8 (m.m.), Van Winsen 8-8 (m.m.), Imre Toth 8-9 (m.m.), Noorde graaf 9-9 (m.m.). Nederland-Hongarije 4-6 (2-2,2-2,0-2,0- 0). Scheidsrechters: Van der Vreeken (Bel) en Nonnekes (Ned); toeschouwers: 600. Scoreverloop: Van Belkum 1-0 (man meer), Gaspar 1-1 (m.m.), Vlad 1-2 (m.m.), Van Winsen 2-2 (m.m.), Piel stroom 3-2, Kiss 3-3, Pielstroom 4-3 (strafworp), Doczy 4-4 (m.m.), Doczy 4-5, Meszaros 4-6. CARLSBAD (Reuter) - De 21- jarige Amerikaanse motocros ser Rick Johnson heeft zater dag de Grote Prijs van de Ver enigde Staten in de 500cc- klasse gewonnen. Hij won in Carlsbad, Cali- fornië, beide manches met overmacht. De wedstrijd werd beheerst door rijders uit het gastland. In de eerste race werden de eerste vier plaatsen ingenomen door Amerikanen, in de tweede manche gingen drie crossers uit het gastland de concurrentie vooraf. Beide malen was de Belg André Malherbe de beste niet- Amerikaan. Door de vijfde en de vierde plaats liep hij in de strijd om de wereldtitel weer wat punten in op de Brit Da vid Thorpe. Deze eindigde in Carlsbad in beide manches als zesde. Kees van der Ven zag in Cali- fornië zijn achterstand op de koplopers alleen maar oplo pen. Hij voegde een schamele vijf punten toe aan zijn totaal van 137. Uitslagen: eerste manche: 1. Johnson (VSt) Honda, 2. Ward (VSt) Kawasaki, 3. Bailey (VSt) Honda, 4. Lechien (VSt) Ka wasaki, 5. Malherbe (Bel) Honda, 6. Thorpe (GBr) Honda, 7. Ge boers (Bel) Honda, 8. Jobé (Bel) Kawasaki, 9. Carlq- vist (Zwe) Yamaha, 10. Frank (VSt) Yamaha. Tweede manche: 1. Johnson, 2. Bailey, 3. Ward, 4. Malherbe, 5. Geboers, 6. Thorpe, 7. Jobé, 8„Carlqvist, 9. Frank, 10. Corrado ftta\ Stand WK: 1. Thorpe 205, 2. Malherbe 198,3 Geboers 175,4. Jobé 145, 5. Van der Ven 142,6. Persson (Zwe) 131,7. Carlqvist 108. LEUSDEN (ANP) - Flip van 't Hull is zaterdag op de Leus- derheide Nederlands kam pioen schieten met het groot kaliber geweer geworden. Van de maximaal te behalen 600 punten schreef de schutter uit Rotterdam er 583 op zijn naam. Dat was niet genoeg om zich op dit onderdeel te kwalifice ren voor de strijd om de we reldtitels, eind augustus in Zweden. Omdat Van 't Huil bij het 'drie-houdingen' wel de limiet heeft gehaald, ligt voor hem al een ticket naar Zweden klaar. De tweede plaats was voor Theo Timan uit Den Haag. Hij schoot net als nummer drie, Maarten Korting uit Leusden, 581 punten bij elkaar. Bij de teams ging het goud naar het Twentse Ros uit Almelo met 1677 punten. De tweede plaats werd gedeeld door KSVR (Rotterdam) en NWS (Gro ningen) met 1669 punten. Eindstand NK schieten groot kaliber ge weer: Individueel: 1. Flip van 't Huil (Rotterdam) 583 punten, 2. Theo Timan (Den Haag) 581, 3. Maarten Korting (Leusden) 581. Teams: 1. Twentse Ros (Almelo) 1677, 2. KSVR (Rotterdam) 1669, 3. NWS (Gro ningen) 1669. FONTAINEBLEAU (ANP) - Tineke Bartels heeft zondag in Fontainebleau met Olympic Duco de zesde van twaalf kwalificatiewedstrijden voor de wereldbeker dressuur ge wonnen. De jury waardeerde het optreden van de amazone uit Hooge Mierde met 7.21. Door haar zege is Bartels in het klassement tien plaatsen gestegen naar de derde positie. De Zwitser Christine Stückel- berger, die bij de wedstrijd in Fontainebleau niet bij de bes ten eindigde, is eerste. De fi nalewedstrijd wordt volgend jaar maart in Dortmund ge houden. De uitslag Is: 1. Tineke Bartels (Ned) Olympic Duco 7.21, 2. Ulla Hakanson (Zwe) Flamingo 7.15, 3. Dominique d'Es- mee (Fra) Fresh Wind 7.02,4. Jane Bartle (GBr) Pinocchio 6.85, 5. Alois Lah (Joe) Monteaura 6.76. Stand na zes van de twaalf wedstrijden: 1. Christine Stückelberger (Zwi) Gau guin de Lully 33 punten, 2, Lah 30,3. Bar tels 19, 4. Hakanson 18, 5. d'Esmee en Bartle 17, 7. Helen Aubert (Ned), Mesier X 14,9. Annemarie Sanders (Ned), Amon (Ned) 13. WEESP (ANP) - Met twee overwinningen op West- Duitsland hebben de Neder landse basketballers de voor bereiding op het wereldkam pioenschap, zaterdag op Tene- rife begint, afgesloten. Zater dag won de ploeg van Ruud Harrewijn met twee punten (91-89), zondagmorgen werd het verschil in de slotseconden wat groter: 104-98. De wedstrijden tegen West- Duitsland werden op het ver zoek van het buurland inge last. De Westduitsers zagen af van een meerlandentoernooi in Tsjechoslowakije en zoch ten naarstig naar een oefen- partner. Voor de nationale ploeg kwamen de duels ook goed uit. Na de af straff fingen in Griekenland en Spanje was de ploeg hard toe aan een suc cesje om met enig zelfvertrou wen aan het wereldkampioen schap te beginnen. Dat succesje kwam er. Niet in de vorm van sprankelend basketbal, maar via twee overwinningen op een West duitse ploeg, die evenals de Nederlandse op de mondiale strijd slechts mag hopen op een incidentele uitschieters. Na de overstap van Blad, Schrempf en Jackel naar de profrijen in de Verenigde Sta ten is de Westduitse basket- balploeg terugggezakt naar het niveau van de subtopper. Desondanks mocht de kracht van West-Duitsland iets hpger ingeschat worden dan Nederland. Coach Harre wijn zei voor de wedstrijd: „Als wij deze wedstrijden ge- lijkopspelen, zijn ze al waar- devol. Verliezen met twintig of dertig punten kunnen we niet meer hebben na die aframme lingen in Valencia". De interim-coach weet de zware nederlagen in de twee vierlandentoernooien aan een combinatie van factoren. „In Griekenland en Spanje was het verschrikkelijk heet. Tem peraturen die wij niet kennen. Na tien, vijftien minuten ston den alle spelers te puffen en kwamen ze geen meter meer vooruit. Ook omdat we in de ochtenduren pittig trainden, was de pijp tijdens de wed strijd snel leeg. Na een paar wedstrijden zat er goed de klad in. Niemand geloofde er meer in en als de tegenstander andermaal vlak voor de rust een gat sloeg, liep het verschil vlot op". In het eerste duel speelden Nederland en West-Duitsland zaterdag miezerig basketbal. Onaantrekkelijk, dodelijk saai, met ongeconcentreerde spelers die met losse flodders schoten. Alleen Ronald Schilp schoot met scherp. In de twee perioden (er werd 4 x 12 minu ten gespeeld) d&t hij in actie kwam, scoorde hij 17 punten, gevolgd door Jelle Esveldt met 15, Marco de Waard met 13 en Hans Heydeman met 12. Ne derland won met 91-89 na de periodestanden 25-27, 23-19, 26-23 en 17-20. Zondag ging het er een stuk agressiever aan toe. Vooral van Westduitse kant. De spe lers van coach Klein waren kennelijk geirriteerd over de nederlaag en staken al gauw het brandje aan. De Neder landse arbiter Van Rhenen, die samen.met zijn Westduitse collega George het duel floot, trad tamelijk streng op en de botsing was geboren. Behncke, de Westduitse center die lonkt naar een prof contract in de Verenigde Sta ten, kreeg het flink aan de stok met Van Rhenen en liep tegen drie technische fouten op. Deuster maakte het zo bont dat Van Rhenen hem in de derde periode voor de verdere duur van de wedstrijd op de bank liet afkoelen. Tussen het gooi- en smijt werk werd er ook nog gebas ketbald. Chaotisch weliswaar, maar door Marco de Waard bleef het duel een interessant kijkspel. De 24-jarige forward van Den Helder was de abso lute uitblinker met 31 punten (vijf driepunters). Op de stand 98-98 stelde hij 19 seconden voor het einde de tweede zege veilig met een gave driepun ter. Raymond Bottse kwam zon dag niet in actie. Hij bles seerde zich zaterdag aan het dijbeen en keek toe. Ronald Schilp, die zondag een baaidag opnam en uitsluitend afzwaai ers produceerde, hinkte mee door een lichte blessure onder de voet en Christ van Dinthen, de in de Verenigde Staten ge schoolde forward die door dik en dun gaat, spaarde zijn om zwachtelde knie enigszins. Op Tenerife openen de bas ketballers het toernooi met de wedstrijd tegen Argentinië. De Zuidamerikaanse ploeg vormt voor Harrewijn een on bekende factor. Hij verwacht dat het duel de sleutelwed- strijd wordt voor Nederland voor het halen van de tweede ronde. „Canada en Joegoslavië zijn te sterk voor ons. Nieuw- Zeeland en Maleisië normaal gesproken te zwak. Dan gaat het dus tussen Argentinië eii Nederland". a Nederland - West-Duitsland 104-96 (21- 24,34-23,24-21,25-30).Scorers Nederland: Hagens 10, Schilp 0, De Waart 31, Esveldt 7, Smits 19, Van Dinthen 9, Van de Lage- maat 10, Van Noord 7, Heydeman 11. Scorers West-Duitsland: Andres 2, Koch 17, Deuster 0, Greunke 8, Villwock 2, Welp 13, Sowa 11, Gnad 10, Wadehn 18, Arpe 6, Schroder 0, Behncke 11. Zaterdag: Nederland-West-Duitsland 91-89 (25-27, 23-19, 26-23, 17-20).Scorers Nederland: Hagens 7, Schilp 17, De Waart 13, Bottse 0, Esveldt 15, Smits 7, Ebeltjes 4, Van Dinthen 6, Van de Lage- maat 2, Van Noord 8, Heydeman 12. Scorers West-Duitsland: Andres 4, Koch 11, Deuster 6, Greunke 8, Villwock 2, Welp 11, Sowa 8, Gnad 12, Wadehn 4, Arpi 9, Schroder 0, Behncke 14. Van onze 1 MEXICO-STAD - De wd Mexicanen een grote dece de, door iedereen als ijdel titel al als een ballon uit e reldkampioensdchap voetl dustrie gevoelig in probleir Niet de met veel bravoul cultuurliefhebbers bracht^ denamerikaanse land, ma Mexicaanse ministerie val wilde eindelijk, na wekeij hebben gekregen om infd fen. Want wat meer officii het aantal toeristen op dej ruime schatting zijn. Maar José Salazar, vc daar niets van weten. Hij| leurstelling. „De hotels in i houden, hebben gedurend 'Het De trieste gang van Jeaij gekomen en de kansen var l0N03»NA X, Bernard Genghini (gel verlenging 4-2 te laten aai ZEIST (ANP) - Ondanks genstand van de meerdt de betaalde clubs moet sie met ingang van hi 1987-1988 niet bestaan ui maar uit zestien teams. Dit standpunt heeft hel stuur betaald voetbal KJ4VB ingenomen na tw zittingen. Het besluit is ceerd in het bulletin Bet; bal, dat zaterdag met breide bijlage bij de vei in de postbus belandde, komende seizoen ligt klaar voor een na-comp; hoogste klasse voor Euro bal, dat evenwel pas kan de UEFA goedkeuring ve De eerste reacties va stuurders op de inkrimp over het algemeen nej verwacht, dat er op ons ii zeer korte termijn een Wone ledenvergadering geschreven", zei voorzit gers van eredivisiecl Sprengers is woordvoerc twaalf zuidelijke clubs, met een alternatief plan men, dat binnen het bet

de Stem | 1986 | | pagina 10