Met geluk alleen kontje er niet OP TELEVISIE VARIA 'GEBAARTJES' KEIZER DOOR FIFA NIET IN DANK AFGENOMEN Mpopp IUITENDIENST Argentinië favoriet na uitschakeling Frankrijk Finalisten houden balans in evenwicht !>X< soto r GEMEENTE WOUW ALUNCD COMPUTERS EN SOFTWARE: ALLES IN ÉÉN VISIE Ie ra- KARL-HEINZ RUMMENIGGE SPEELT ZIJN LAATSTE WK-WEDSTRIJD: Platini niet tegen Belgen Berthold terug bij Westduitsers FRANCE-SOIR: 'Broederlijke finale Kassa voor Argentijnen Je zult maar200 rollen tapijt In één winkel tegenkomen T26 ZATERDAG 28 JUN11986 antewerken kan geplaatst t onderhouden van wegen, gen, sportvelden, openbare ewerkers. door derden. i waterbouwkunde of irkzaamheden. wel in woord als geschrift. en in Wouw. en ervaring kan een minimum 2.643,- en gebruikelijke an bij de directeur openbare -1951. et verschijnen van dit blad eester en wethouders van vermelding van ectieprocedure worden IS TOCH GOEDKOPER 0 BREDA -BEL CRUMWEG 32 076-711134OONGEN-ST JOSEPHSTMAT 92 01623-21 Maradona boven alle partijen Door Henk Mees MEXICO STAD - Wat zal morgen uiteindelijk het sterkst zijn: het elastiek van Argentinië of het Duitse staaldraad? Het elastiek is in de loop van het toernooi steeds soe peler geworden, maar lijkt te kunnen knappen als het bij Maradona een keertje niet loopt. Het staaldraad is gaandeweg alleen maar hechter geworden, maar valt gemakkelijker te ontwijken. Zeker voor Maradona. Vanaf het duel op twee juni voornamelijk op -verdedigen tegen Zuid-Korea, heeft Ma radona steeds zijn doel in het vizier gehad en gehouden. Ook daardoor toont Maradona aan dat hij op de 'Mundial'86' bo ven alle partijen heeft ge staan. Geen enkele ploeg heeft van de eerste tot de laatste stap hetzelfde ritme aan kun nen houden. De Russen en de Denen hebben daardoor snel af moeten haken. Maradona, de voetballer die vier jaar ge leden door Hans Kraay nog als een 'straatvechter' werd afge schilderd op het niveau van types als Vercauteren, heeft zes wedstrijden achtereen ver rukkelijke staaltjes laten zien. De rustpauzes tussendoor zijn hem van harte gegund, de vaart is er geen moment voor goed door verdwenen. Voor de Argentijnse ploeg is het langer zoeken geweest naar de kruissnelheid. Coach Bilardo is tenslotte uitgeko men op een systeem met twee aanvallers, Maradona en Val- dano. De aanvankelijk geko zen variant met Pasculli of Borghi op rechts, en Maradona als zwerver in het centrum, is vanaf de kwartfinales niet meer toegepast. Het nieuwe patroon heeft het evenwicht op het middenveld bij de Ar gentijnen vergroot, de druk op de defensie verminderd. Ook Franz Beckenbauer heeft pas in de loop van het toernooi een ploeg gevonden die West- Duitsland het minst kwets baar maakt. Met drie voor stoppers achterin en drie ingestelde middenvelders heb ben de Duitsers de lekken kunnen stoppen. Een spranke lende ploeg is het geenszins die de finale heeft gehaald als te genstander van Argentinië. Maar het kan geen toeval zijn dat West-Duitsland morgen voor de vijfde keer in de finale staat en voor de vierde keer in de kleine 25 jaar dat de Bun- desliga bestaat. De ervaren toernooi voetbal lers uit West-Duitsland heb ben ook in Mexico hun krach ten uitstekend weten te dose ren. Dat is een eerste vereiste gebleken in deze vier weken lange cyclus. De helft van die tijd is uitgetrokken voor een afvalrace waarin slechts acht van de 24 ploegen het loodje hoefden te leggen. Onder die kunstmatige formule is het WK lange tijd gebukt gegaan. Pas in de derde serie groeps wedstrijden,- toen de meeste koppen waren geteld, gingen de boeien langzaam los. Het gevolg is geweest dat de 'Mundial' een langdradige, saaie aanloop heeft gekend waarin niemand durfde te verliezen en de ledematen van de tegenstander vaak belang rijker leken dan het vijande lijke doel. De Sovjets en de De nen hebben zich aan die be hoedzame manoeuvres kun nen onttrekken. De Denen raakten door hun succesvolle start zelfs zo overmoedig dat ze met een gerust hart de con frontatie met Spanje in de achtste finales aangingen en West-Duitsland de minder Diego Armando Maradona is een beetje populair tegenwoordig. Journalisten en supporters trachten een hek te slechten teneinde zo dicht mogelijk bij de ster van de 'Mundial' te gera ken. - FOTO AP lastige hindernis Marokko gunden. De 'snelstarters' zijn er ver volgens vlug uitgeknikkerd. In het knock-out-systeem, dat vanaf de achtste finales is ge hanteerd, was iedere misstap, elk moment van achteloosheid, meteen fataal. Zo hebben De nemarken en de Sovjet-Unie moeten ervaren. Een bittere pil in een toernooi waarin Bul garije en Uruguay met degra- datiecijfers naar de tweede ronde promoveerden. De telkens weer nieuwe for mules geven al aan, dat ook de FIFA nog altijd geen ideale vorm voor de WK-eindronden heeft kunnen vinden. Om de vier jaar wordt iets anders uitgeprobeerd. Steeds weer blijken er tal van haken en ogen aan te zitten. In Mexico is vooral in de kwartfinales naar voren gekomen dat het spelen van bekerwedstrijden in een competitie, die de sterkste als kampioen moet opleveren, tot rare uitkomsten kan leiden. Van de vier kwartfinales moesten er drie via straf schoppen worden beslist en viel in de vierde wedstrijd de beslissing pas na een handsbal van Maradona. Het was heus niet de eerste keer dat een scheidsrechter in Mexico in opspraak raakte. Het schortte zowel aan de communicatie tussen scheids rechters en grensrechters als aan kordaat ingrijpen tegen spelverruwing. Bij het Euro pees kampioenschap van twee jaar geleden in Frankrijk liep het soepel met trio's uit een en hetzelfde land. In Mexico is herhaaldelijk de gedachte op gekomen dat de naar de zijlijn verwezen scheidsrechters ook aan hun eigen verdere kansen stonden te denken als ze weer eens verzuimden de verant woordelijke leidsman correct bij te staan. Diverse scheidsrechters heb ben zich in Mexico niet op hun gemak gevoeld. De strikte op drachten van bovenaf inzake bijvoorbeeld het zo veel moge lijk vergeten van blessuretijd, in verband met de tv-belan- gen, hebben menig arbiter in een keurslijf gedwongen dat tot vaak onbegrepen beslissin gen op het veld leidde. Nog koddiger is het achteraf te ho ren waarom Jan Keizer de stille wenk heeft gekregen voortijdig op te krassen. De FIFA-heren blijken niet ge diend te zijn geweest van de parmantige gebaartjes waar mee Keizer zijn beslissingen aan de spelers uitlegt. Keizer deed dat als enige, werd na af loop van Italië-Argentinië ge constateerd. Hem werd vrien delijk verzocht, zich voortaan uniform te gedragen in woord en gebaar. En hij kon het ver der vergeten toen hij bij Span- je-Denemarken drie'even cor rect als consequent toege kende strafschoppen opnieuw met geheven armen illustreer de. Met een aangepaste arbi trage is gaandeweg ook het peil van het toernooi gestegen. De halve finales draaiden niet meer op een loterij uit zoals in de fase voordien toen Brazilië en Frankrijk het niveau haal den waarmee het toernooi morgen waardig als finale had kunnen worden afgesloten. Beide ploegen liggen inmid dels uit de race naar de hoof- prijs. Argentinië-West-Duits land kan een behoorlijk alter natief worden, maar het zal dan wel voornamelijk van Maradona moeten komen. Die verdient op z'n eentje al een wereldbeker voor zijn presta ties, maar moet dan ook tegen West-Duitsland op bescher ming van de scheidsrechter kunnen rekenen. Daar heeft de Argentijn, die tijdens het WK in Spanje vier jaar geleden door de Italiaanse vernietigingsmachine Gentile werd gesloopt, in de eerste zes wedstrijden weinig over te klagen gehad. Andersom be klaagt Maradona zich lang niet meer zo irritant over hem aangedaan onrecht als in het verleden. Hij is zelf niet alleen volwassener geworden, maar realiseert zich vermoedelijk even zeer dat zijn eigen ploeg met stevige kornuiten als Giusti, Batista en Enrique ook van wanten weet. Het is kennelijk een noodza kelijk kwaad geworden in het huidige topvoetbal dat elke ploeg over dergelijke body guards beschikt, willen de eenzame vedetten een uitblin- kersrol kunnen vervullen. Door Ted van Leeuwen GALINDO - De rust in La Mansion Gaiindo is een kunstma tige. De spelers van de Westduitse voetbalselectie verpozen twee dagen voor de finale op het oog weliswaar ontspannen langs de rand van het zwembad, maar gelachen wordt er weinig, nerveuze trekjes ontwaart de passant des te meer. Aanvoerder Karl-Heinz Rummenigge bevindt zich als enige speler temidden van zijn gezin, vrouw, drie kinderen en een kindermeis je. De door een ernstige spierblessure achtervolgde sterspeler, heeft zijn achter ban in een nabij gelegen ho tel ondergebracht en de bijna dagelijks voorko mende familie-reünies bete kenen voor hem een uit komst in zijn min of meer kommervolle verblijf in Me xico. De Mundial had het hoog tepunt in zijn carrière moe ten worden, maar net als vier jaar geleden wordt hij door het noodlot bezocht. Een op 12 maart in een oefenwedstrijd tegen Brazi lië opgelopen spierblessure, die in april in de EC-wed- strijd van zijn club Inter Mi lan tegen Real Madrid ver ergerde, heeft hem van een belangrijk deel van zijn kracht en scherpte beroofd. Tijd voor een interview heeft hij eigenlijk niet, maar Rummenigge blijkt een gentleman in optima forma. Geld en roem hebben hem absoluut niet aangetast. „Ach so, het moet vandaag ömdat er in Holland op zon dag geen krant uitkomt. En u komt helemaal uit Guada lajara om mij te intervie wen, nee dat kan ik niet weigeren." De vedette kust vrouw en kinderen gedag en neemt het woord. „Mijn probleem is, dat ik te lang niet gespeeld heb. Meer dan twee maanden, dat is te veel van het goede. Op een WK komt men niet in vorm. Ik heb al het mogelijke ge daan, ik heb me zelfs door Richard Smith laten behan delen. In de eerste ronde heb ik hooguit 20 minuten ge speeld. Ik heb me half dood getraind, maar ik kom ge woonweg niet in vorm". „Alleen tegen Marokko heb ik een hele wedstrijd ge- speeld, en zelfs dat was niet de bedoéling, maar het moest omdat Rudi Voller helemaal niet kon voetbal len". „Het gaat niet alleen om mij, maar ook Voller en Littbarski hebben - na ope raties - de hele aanloop ge mist en dat wreekt zich hier. Je komt lucht en kracht te kort. Maar wat geeft het al lemaal, we hebben de finale bereikt, dat alleen is belang rijk". Duitsland begon zwak in de voorronde-groep, er wa ren problemen binnen het team en er stond geen vast elftal. Alles lijkt nu opgelost, het spel is nog niet briljant, maar er wordt gewerkt en gewonnen. Rummenigge: „Dat klopt. We zijn in de loop van het toernooi steeds beter gaan spelen. Het lijkt wel of wij elke wedstrijd aan kracht en uithoudingsvermogen win nen. Bij de Russen en de Fransen is dat kennelijk net andersom het geval geweest. De teamgeest is nu perfect, geen wonder natuurlijk. Er zijn inderdaad problemen geweest, maar minder ern stige dan de Duitse pers wil doen geloven. Ik heb ruzie gehad met Schumacher, maar achteraf bezien is dat niet meer dan een bui voor het stof geweest. Becken bauer heeft ook diverse pro blemen gehad, maar mis schien heeft dat ons wel sterk gemaakt. Als ploeg ze ker. We zijn naarmate het toernooi vorderde ook zelf bewuster geworden, de spe lers zijn naar elkaar toege groeid en het elftal is homo gener dan toen we begon nen. Het is ook wel eens an ders geweest." Vier jaar geleden bedierf ook^al een spierblessure het WK in Spanje voor Rumme nigge. Als speler heeft hij eigenlijk alles al bereikt. Een Europa Cup met FC 'Ka lle' Rummenigge Bayern München, waar hij tien jaar speelde, het Euro pees kampioenschap in 1980 met Duitsland en tweede op de WK van Spanje. Alleen wereldkampioen is Rumme nigge nog nooit geweest. „Dat is het noodlot van een voetballer. Netzer in '74, Bonhof in '78 en Hansi M"ul- ler in '82 hadden hetzelfde. Nog net op tijd voor een WK hersteld van een zware bles sure, maar tijdens het toer nooi geen kracht. Je kunt er kwaad om worden, maar het valt niet te veranderen". Daarom ben-ik ook zo op de finale gebrand. Dit wordt mijn laatste WK. In septem ber word ik 31, bij de vol gende WK ben ik dus bijna 35, uitgesloten dat je als aanvaller dan nog speelt. Cruijff heeft zijn interland- carriëre ook al in 1978 afge sloten. Als spits wordt er veel van je verlangd. De mensen snappen niet dat je als 33-, 34-jarige niet meer zo scherp bent als toen je 25 was. Maar dat beeld heeft iedereen nog wel in gedach ten". „In de voorhoede spelen is lichamelijk zo zwaar, onge looflijk. Je kunt natuurlijk ook zeggen, ik heb lak aan wat de mensen, zo lang de FOTO AP trainer maar tevreden is. Dat is het alternatief, maar ik denk niet dat ik daar ooit voor kies. Nee, dit is mijn laatste WK". In 1974 kocht FC Bayern München Karl-Heinz Rum menigge voor 30.000 DM van Borussia Lippstadt. In 1976 speelde Rummenigge zijn eerste interland, de finale tegen Argentinië wordt zijn 95e. In 1984 had Inter Milan 12 miljoen Mark voor hem over. Daarmee is Rumme nigge na de Argentijn Diego Maradona (waar Napoli 20 miljoen gulden voor betaal de) en de Uruguayaan Enzo Francescoli (die voor 17 mil joen gulden naar Racing Club de Paris gaat) de op twee na duurste voetballer op aarde. Bij Inter verdient Rum menigge 1.204.829.200 Lire, ongeveer twee en een half miljoen gulden per jaar, bijna 6000 gulden per dag. Niet gek voor iemand die vlak voor hij zijn eerste profcontract tekende van 400 Mark in de maand moest rondkomen. Rummenigge: „Na tien jaar was ik bij Bayern uitgeke ken. Ik was bang mijn hele leven rond te moeten lopen met de vraag: hoe zou het ergens anders geweest zijn. Geld speelde geen belang rijke rol in mijn beslissing. Bij Bayern verdiende ik, vooral dankzij reclame-op drachten, ook veel, al is het in Italië natuurlijk nog be ter. Aan geld moet je niet te veel denken, het hoort in je portemonnaie te zitten en niet in je hoofd. Ik heb geen seconde be rouw gehad van mijn stap. Italië is gewoonweg fantas tisch om te voetballen, daar naast voor mij en mijn fa milie een geweldige levens ervaring. Elke wedstrijd is een nieuwe uitdaging. Daar wordt het voetbal nog echt beleefd. Bovendien vind ik de Italiaanse mentaliteit fantastisch. Geen land heeft zoveel voetbalgekken. Ik hoop van ganser harte dat de relatief vroege uitschake ling van Italië geen nega tieve invloed op het voetbal daar heeft". Een wereldkampioen schap hoort de beste teams in de finale te hebben. Mor gen speelt Duitsland tegen Argentinië. Rummenigge: „Brazilië heeft net als vier jaar geleden het mooiste voetbal gespeeld. Maar ze zijn in schoonheid gestor ven, al hadden ze pech dat Zico die strafschop miste. Nu staan de twee econo misch beste teams in de fi nale. Ploegen die met een compacte defensie spelen. Voor het toernooi al had ik Argentinië als finalist ge tipt. Ik heb toen ook gezegd dat wij altijd goed zijn voor een verrassing". „Pas na de eerste ronde ben ik er echt in gaan gelo ven. We zaten in de zwaar ste poule, maar gelukkig was toen een nederlaag nog niet fataal. Bovendien wa ren we na de tweede wed strijd al zeker. Daarna be gon iedereen er in te gelo ven. Het KO-systeem ligt ons Duitsers goed, we heb ben de capaciteit in een wedstrijd te groeien. Alleen tegen Mexico hebben we ge luk gehad, want met dat pe nalty-schieten kun je even gemakkelijk winnen als verliezen. Alles of niets, ja, dat ligt ons wel. Want met geluk alleen kom je natuur lijk niet in de finale. Fortuin houdt een keer op. Over het hele toernooi houden pech en geluk elkaar in even wicht". DEN HAAG (ANP) - Nu Frankrijk is uitgeschakeld voor de finale in Mexico, ver wacht de meerderheid van de Nederlanders dat Argentinië wereldkampioen wordt. Dit concludeert bureau Inter/ View uit een donderdag ge houden peiling onder duizend personen van vijftien jaar en ouder. Van de ondervraagden denkt 69 procent dat Argenti nië zondag de wereldbeker zal winnen. Slechts negentien op de honderd personen heeft vertrouwen in de ploeg van Franz Beckenbauer. De overi gen durven geen voorspelling te doen. Voor het begin van de halve finales waren Frankrijk en België, de latere verliezers, nog favoriet. Frankrijk werd door 32 procent getipt als win naar van het toernooi, gevolgd door België (29%), Argentinië (25%) en West-Duitsland (7%). De belangstelling voor het wereldtiteltoernooi is volgens het bureau van Maurice de Hond de laatste weken toege nomen. Voor het begin van de Mundial gaf zestig procent van de ondervraagde mannen en vrouwen op de verrichtin gen van de landenteams nauwlettend te zullen volgen. In de periode voor de halve fi nales steeg de aandacht tot 72 procent. Na de uitschakeling van Frankrijk en België liep de belangstelling enigzins te rug. PUEBLA (AFP) - Michel Platini maakt geen deel uit van het Franse elftal dat zaterdag tegen België uitkomt in het duel om de derde plaats op het we reldkampioenschap voet bal. De aanvoerder heeft trainer/coach Henri Mi chel verzocht hem buiten het elftal te houden. Hetzelfde verzoek kreeg Michel van doel man Joel Bats, midden velder Alain Giresse en libero Maxime Bossis. Bovendien kan Michel geen beroep doen op Luis Fernandez, geschorst, William Ayache, ziek en Dominique Rocheteau, geblesseerd. Michel zal zaterdag tegen België met het volgende elftal beginnen: Rust; Bibard, Le Roux, Battiston en Amoros, Tigana, Vercruysse, Genghini en iSosseau, Papin en Stopyra. Reserves zijn: Bergeroo, Bossis, Ferreri, Xuereb en Bello- ne. MEXICO-STAD (AFP) - Drie Argentijnse overwinningen, drie Westduitse zeges en twee gelijke spelen. De finalisten van het toernooi in Mexico hebben elkaar tot dusver in evenwicht gehouden. De laat ste ontmoeting, in 1984 in Dus- seldorp, eindigde in een over winning van Argentinië. De wereldkampioen van 1978 ver sloeg de winnaar in '54 en '74 met 3-1. Overzicht van de interland wedstrijden tussen Argentinië Vandaag Nederland II 19.55-21.50 uur: om de derde plaats: Frankrijk - België Duitsland II 22.35-23.50 uur: Das Aktuelle Sportstudio, met informatie uit Mexico. Morgen Duitsland II 19.30-19.55 uur: vooruitblik op de finale. Nederland II 19.55-22.00 uur: finale: Argen- tinië-West-Duitsland, ook op Duitsland 2 en BRT 2. Duitsland II 23.45-00.30: WK-studio in Me xico, interviews na de finale. TELEVISIEBEELDEN hebben aangetoond, dat de arbiters in het voetbaltoernooi om de we reldtitel zeventien keer een cardinale blunder hebben ge maakt. Dat bleek in Mexico- Stad, toen waarnemers alle uitzendingen nog eens op een MEXICO-STAD (Reuter/ DPA) - Thomas Berthold speelt zondag in de finale van de Mundial mee in in het Westduitse elftal. De 21-jarige verdediger van Eintracht Frankfurt moest het duel in de halve finale tegen Frankrijk (2-0) missen vanwege een schorsing. Zijn vervanger Wolfgang Rolff (Hamburger SV) keert terug op de reserve bank, evenals Rudi Voller die de licht geblesseerde Karl- Heinz Rummenigge verving. De aanvaller van Inter Mi lan speelt zondag vanaf de af trap mee. De Argentijnse coach Bilardo brengt geen veranderingen aan in zijn op de vedette Diego Maradona geënte ploeg. De opstellingen: Argentinië: Pumpido; Cucciuffo, Ruggeri, Brown, Olarticoe- chea; Giusti, Batista, Enrique, Burru- chaga; Maradona en Valdano. West-Duitsland: Schumacher; Ber thold, Förster, Eder, Briegel; Brehme, Jakobs, Matthaus, Magath; Allofs en Rummenigge. rijtje hadden gezet. Tot de grote fouten behoorden die van de Australiër Christopher Bambridge, die in een schot via de lat van de Spanjaard Miquel Michel geen doelpunt zag bij een achterstand van 0- 1 tegen Brazilië, en die van de Tunesiër Ali Bennaceur, die de inmiddels beroemde hands bal van Maradona tegen En geland over het hoofd zag. DE ARGENTIJNSE president Alfonsin zal zondag niet de fi nale tegen West-Duitsland bijwonen in verband met de economische problemen in het Zuidamerikaanse land. Alfon sin vertelde de Mexicaanse ambassadeur vrijdag, dat hij met pijn in het hart de uitno diging van president De La Madrid niet kan aanvaarden. en West-Duitsland: 1958 Mal- mö: Argentinië - West-Duits and 1-3; 1966 Birmingham: Argentinië - West-Duitsland 0-0; 1973 München: West- Duitsland - Argentinië 2-3; 1977 Buenos Aires: Argentinië - West-Duitsland 1-3; 1979 West-Berlijn: West-Duitsland - Argentinië 2-1; 1981 Monte video: Argentinië - West- Duitsland 2-1; 1982 Buenos Aires: Argentinië - West- Duitsland 1-1; 1984 Düssel- dorp: West-Duitsland - Ar gentinië 1-3. PARIJS (DPA) - Het Franse dagblad France- Soir heeft de uitschake ling van de 'Haantjes' door West-Duitsland in Mexico nog niet kunnen verwerken. In een voor beschouwing op de finale tussen het team van Franz Beckenbauer en Argentinië stelt de krant dat deze beide landen een innige relatie onderhou den die dateert uit de ja ren veertig. „De finale tussen West-Duitsland en Ar gentinië wordt een broe derlijke ontmoeting", voorspelt France-Soir. „Het ene land was een smeltkroes van natio- naal-socialisme en het andere heeft de Nazi's na de ineenstorting van het Derde Rijk onderdak ge boden". Van onze speciale verslaggever MEXICO STAD - Voor de spe- Iers van Argentinië is morgen tienduizend dollar de man meer te verdienen dan voor die van West-Duitsland. De Argentijnse bond heeft een overwinningspremie van 50.000 dollar (ƒ125.000,-) per speler uitgeloofd, de West duitse bond vindt 40.000 dollar 100.000,-) hoog genoeg. (ADVERTENTIE) 't gaat om de inh AC

de Stem | 1986 | | pagina 9