Rudolf De Korte - eindelijk dan Nijpels toont leiderschap bij scheiden van de markt Tien jaar wet Arob: wel reden, maar geen tijd om te juichen FRACTI1 Zetel' even..L UITBLAZEN Veel CDA kennen b( van parti. Voorhoeve volstrekte tegenpool van Nijpels Puur natuur GROOT TI Weer geen sar ZATERDAG 28 JUN11986 ACHTERGROND PAGINA 2 ZATERDAG 28 JUNI Verwarring sociale dienst van Tilburg DE STEM COIN WIM KOCK PUUR is het woord dat me het eerst te binnen schiet als ik de indrukken wil samen vatten die het wisselende landschap van Rogaland heeft achtergelaten. Ik zit op de veranda van een nog naar terpentijn ruikend vakantiehuis aan de oever van de Saudafjord. Hoewel we in de namiddag nog met sneeuwbal len hebben gegooid is het een warme dag geweest en een van ons springt in het water van de fjord. Hij komt blauw boven en heeft een half uur en een fikse slok whisky nodig om bij te ko men. Geen wonder. De water vallen en bergstromen voeren, van zeer dichtbij, nog volop smeltwater aan. Als je maar anderhalve dag hebt om Rogaland 'te doen' moet er gekozen worden. De tocht van Stavanger, eerst per speed-boat langs de 600 meter hoge, steil uit de fjord oprij zende Prekestolen (preekstoel) naar het einde van de impone rende Lysefjord en daarna om hoog met de bus over de nieuwe Lysefjordweg met z'n zevenentwintig ijzingwekkende haarspeldbochten naar het Sir- dal, lijkt er een om je vingers bij af te likken. We zitten ech ter in Haugesund en dan ligt een tocht naar Suldal en Roldal meer voor de hand. Langs die route blijkt trouwens ook ge noeg natuur-spektakel voor handen te zijn. De wilde, diep uitgesleten rivier Suldalslagen, vlak naast de rechterwielen van de auto bijvoorbeeld. Het is een van de beroemdste zalmrivie ren van Noorwegen en volgens de knappe blondine van de Sul dal Reiselivslag (VW) worden er soms vissen van 37 kilo aan de haak geslagen. Of de steile klim van Roldal met adembenemende uitzichten op het Roldalsmeer, naar de sneeuw en de bevroren meren van de pas naar Sauda. Al op goed 900 meter ligt er sneeuw, ook vlak langs de smalle weg nog even maagdelijk blank als toen hij viel. Triljoenen drup pels vallen van de sneeuwran- den om stroompjes te vormen, bergbeken, donderende water vallen en kolkende rivieren, die uiteindelijk worden getemd in de watermassa van een fjord, met zijn staalblauwe, gladde wateroppervlak. Het is er een barre woestenij van lichtgrijze rotsen, sneeuwresten en drijfijs. Slechts mossen en taaie grassen vinden hier nog voedsel. Een onthutsend contrast met het praktisch nog aan je voeten lig gend Roldal met zijn duizend tinten groen. Nog groener is het Suldal, waar tussen fjord en steile berg wanden ruimte is gelaten voor weiden die nu vol boterbloe men staan. Hier wordt vanouds geboerd. We bezoeken een oude boerderij, Kolbeinstveit, een verzameling houten gebou wen op palen, waarvan het oudste gedeeltelijk uit het mid den van de I3de eeuw dateert, gedecoreerd met eenvoudig houtsnijwerk en bedekt met dikke, waterdichte en isole rende berkebast en plaggen. Nog steeds wordt op menige boerderij in Noorwegen de geit op het dak gezet om het over tollige gras van de plaggen weg te eten. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllUlllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliP De oude hoeve, nu een so ber museum, is bescheiden van omvang. Toch woonde hier voor Noorse begrippen een he- reboer en Kolbeinstveit heeft in de loop der eeuwen burgemees ters, parlementariërs en hoge ambtenaren voortgebracht. Voor de weg langs het lange meer was aangelegd waren de boeren voor hun transport op het water aangewezen. Om in stijl te blijven schepen wij ons in aan boord van de 'Suldal', een 100 jaar oud voormalig sto- mertje, nu voorzien van een dieselmotor, om ermee door de nauwe poort te varen, gevormd door twee loodrecht oprijzende rotswanden. Noorwegen is een bijzonder land. Woest gebergte, lieflijke, beboste dalen, smeltende sneeuwkappen, schuimende ri vieren, stille meren, bochtige wegen; het zijn allemaal land schapselementen die elders ook voorkomen, maar in Noorwe gen vormen ze een unieke com binatie van rust en eeuwigheid. Toegankelijk en tegelijk onaan tastbaar. Hier krijg je het ro mantische idee dat er nog plek ken moeten zijn waar nooit een mens een voet heeft gezet. Maar de mens woont al sinds eeuwen in de dalen van Roga land en buiten zijn boerenerf, de schaarse dorpen en een en kele weg heeft hij er zijn stem pel niet op kunnen drukken. Zelfs de verwoestende 20ste eeuw krijgt er geen vat op. Europa's grootste waterkracht centrale lijkt eerder opgeslokt door het grootse landschap dan dat zij er door de mens handig in verborgen is. De enige prijs die de genieter van al dit schoons moet betalen is dat hij niet elk moment kan uitstappen voor een pilsje, een kop koffie of een zakje friet. Het ontwaken is wreed. Het afscheidsmaal in Sauda. De wijn. Het is laat geworden. On verbiddelijk is de roffel op de slaapkamerdeur. Half zes. De 27 knopen per uur halende ex press-ferry naar Stavanger ver trekt pas om zeven uur, maar van beschaafde gasten, die nog een lange dag en een verre reis voor de boeg hebben, wordt verwacht dat ze ontbijten. De zon is al uren op. Over het machtige, dubbele kielzog van de reusachtige speed-boat met zijn passagierscabine als die van een jumbo, kijk ik naar het bergland, waar we gisteren nog met sneeuwballen gooiden en dat nu langzaam in de fjord lijkt weg te zinken. De kater van het afscheidsmaal laat los in de koele windstroom en büjft hangen waar hij geboren is. In Stavanger is het 25 gra den. Op Schiphol nog warmer. En benauwder. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans- hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend ©076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek 101053738. T5 Door Frans Boogaard Op en top een gentleman, wars van politiek stunt werk; degelijk, breed georiënteerd, voorzichtig in zijn uitlatingen, maar uiterst beminnelijk in zijn contacten. Het is een korte schets van prof. dr. ir. Joris Voorhoeve (40), die binnenkort het fractievoorzitterschap van de WD overneemt van Nijpels. Politiek nog niet zeer ervaren, maar in zijn optreden zó beheerst en ingehouden, dat hij geen enkel risiko zal lopen. Daardoor ook wat kleurloos, maar de (krappe) meerder heid van de door talloze 'affaires' zo geplaagde WD-fractie, die in Voorhoeve als fractieleider het bijna volstrekte tegen deel van Nijpels heeft gezocht - men zal deze wat steile man niet snel met de duimen omhoog aantreffen - heeft daar blij kbaar weinig op tegen. Pikant is dat toch ook Voorhoeve al een 'affaire' achter de rug heeft. Een Afghaans jongetje, door het echtpaar Voor hoeve opgenomen en medisch verzorgd, bleek na onthullin gen in het weekblad Vrij Nederland geen wees, zoals Voor hoeve zelf steeds had beweerd. Politiek heeft het hem geen kwaad gedaan. In de Kamer, waarvan hij sinds '82 deel uitmaakt, staat Voorhoeve eigen lijk alleen maar bekend als een gedegen buitenland-woord voerder met zeer grote kennis van zaken, van wie de eerste termijn steeds zo evenwichtig en helder is, dat hij de tweede meestal niet nodig heeft. Rechtlijnig en conservatief in zijn politieke opstelling, heeft Voorhoeve geen boodschap aan de 'waan' van de dag. IKV en volkspetitionnement, prima - maar de volksverte genwoordiging houdt haar eigen verantwoordelijkheid. En dus was en is de plaatsing van kruisraketten, tenzij een ak koord in Genève dat overbodig maakt, de auteur van 'Peace, Profits and Principles', het standaardwerk over Nederlands buitenlandse politiek na 1945, een kabinetscrisis waard. In zijn nieuwe functie ziet Voorhoeve, die graden heeft in de ontwikkelingseconomie, filosofie en internationale be trekkingen, het als zijn voornaamste taak te zorgen voor 'narmonieuze verhoudingen' binnen de fractie, tussen de fractie en kabinetsleden en tussen de fractie en partij. De degelijke en voorzichtige Voorhoeve lijkt ertoe in staat. Maar een beetje spanning, lef, bravour en humor gaan bij de VVD wel verloren. Voorhoeve conservatief. De Korte .doener. - FOTO ANP Door Max de Bok Als de redder in de nood, die vier jaar geleden nog niet mocht, is dr. Rudolf de Korte, eindelijk dan gekomen waar hij wilde zijn; aan de top van de VVD. Het 'nieuwe gezicht' van de WD, zoals zijn voorganger Nijpels hem liever aanduidt dan als de nieuwe politieke lei der, kent de WD en de politiek op z'n duimpje. De doctor in de wis- en natuurkunde, de oud-directeur van Unilever Emery, was van '71 tot '78 secretaris van de WD, leidde in 1972 en 1977 de succesvolle verkiezingscampagnes van zijn partij en werd in dat laatste jaar zelf Kamerlid. Het duurde niet lang voordat De Korte in de fractie mee speelde met de eerste violen. Zowel tijdens het kabinet-Van Agt I als tijdens het kabinet-Lubbers I was hij de voor naamste financieel-economisch deskundige van de fractie, het financieel geweten van de fractieleiders Rietkerk en Nij pels. Die rol heeft hem, vanuit zijn eigen ambities te lang, afgehouden van wat hij wilde zijn; minister en als het even kon eerste man van de WD. In de weinige maanden van zijn ministerschap tot nu toe heeft De Korte zich, geheel overeenkomstig het imago dat hij zorgvuldig heeft opgebouwd, laten zien als een doener, harde werker, iemand die weet wat hij wil. Soms is hij een hardloper die een doodloper dreigt te worden. Het is zijn ge woonte om bij alles wat hij wil bereiken hoog in te zetten. Hij neemt dan bewust het risico dat hij als 'verliezer' uit de strijd komt. Lubbers krijgt in vice-premier De Korte een sterke tegen speler, maar ook iemand die van nature loyaal is. De WD en de WD-ministers zullen, anders dan de afgelopen jaren, merken wie hun eerste man in het kabinet is. Ed Nijpels Door Max de Bok Op de valreep moet in elk geval één ding wor den toegegeven: Nijpels heeft zijn karwei be kwaam afgemaakt. Toen het écht niet lan ger kon, de VVD'ers in allerlei groepjes en cote- riétjes vechtend over straat rolden en de men sen in het land met enig leedvermaak gingen toekijken hoe dat zou af lopen, toonde Nijpels zich de leider die hij eer der had moeten zijn. Hij zette zijn fractieleden in conclaaf bijeen met de boodschap dat de deur niet eerder open zou gaan dan na dat zij de zo noodzakelijke beslissingen genomen zouden hebben. Hij nam daarbij een risico door tevoren tot op de letter duidelijk te maken welke oplossing de fractie naar zijn mening zou moeten kiezen. Voor iemand, wiens gezag is aangetast, een rede lijk groot risico. Zou het ne derlaag of overwinning wor den? Het is, zo kan na een door waakte nacht worden vast gesteld, een overwinning ge worden. Niet alleen voor Nij pels, ook voor het gezond verstand in de VVD. Een ge makkelijke zege is het niet geworden. Niet minder dan acht uur heeft de aangesla gen WD-club nodig gehad om tot besluiten te komen. Naar men zegt overigens in een constructieve sfeer. Voor het eerst toonde Nij pels na afloop van de discus sie in de fractie de openheid, die nodig is om geruchten vorming, roddel en ach terklap in te dammen. Voor het eerst sinds lang gaf hij een betrouwbaar verslag van wat zich had afgespeeld. Want één van de problemen in de afgelopen weken is ge weest dat de fractieleider niet geheel naar waarheid verslag deed of zich niet hield aan met de fractie ge maakte afspraken. Daardoor creeërde hij zelf een niet te - FOTOAUDET stuiten geruchtenstroom, die de WD schade heeft gedaan. Een overgrote meerder heid van de fractie wilde Ru- dolf de Korte op de eerste stoel van de fractie zien plaats nemen. Maar hard nekkige Rudolf wilde dat niet. De wens van de fractie had niet alleen te maken met de persoon van De Korte maar ook met de vraag van welke plaats af het politieke gezicht van de WD het best kan worden uitgedragen: vanaf de voorzitterstoel in de fractie of vanaf een vooraan staande zetel in het kabinet? Een vastliggende leer rond dat vraagstuk is er niet. Veelal hangt het antwoord op die vraag af van de personen die voor de functies beschik baar zijn. Vaak ook wordt de vraag pas beantwoord in de loop van een kabinetsperio de. Feit is wel, dat in de WD-historie de politieke leider vrijwel steeds de frac tieleider was. Oud is daarvan het meest sprekende voor beeld. Ook zijn opvolgers To- xopeus en Geertsema maak ten het politieke leiderschap waar in de Kamerbankjes. Met Wiegel in zijn eerste pe riode was het niet anders. Toen Wiegel als vice-premier toetrad tot het kabinet-Van Agt I en Rietkerk fractielei der werd trad een verande ring in. Weliswaar presen teerde Rietkerk zich bij zijn eerste optreden als de nieuwe politieke leider en liet Wiegel zich vanaf dat moment met woorden niet meer voorstaan op het leiderschap, in de praktijk werd de politiek sterkere persoonlijkheid Wiegel gezien als dé eerste WD'er. Met Nijpels ging het weer in de richting van de oude Teer'. Maar het brak hem en de WD toch op, dat de eerste WD-man in het kabinet, Van Aardenne, af gezien van zijn RSV-affaire, een weinig op de voorgrond tredende politicus was, die er abslouut niet in slaagde te genspel te bieden aan een sterke persoonlijkheid als de minister-president. Boven dien liet hij zowel in zijn con tacten binnen het kabinet als Hans Wiegel andere oplossing - FOTO ANP naar de fractie toe zoveel ga ten vallen, dat andere WD- ministers maar al te graag in het vacuüm stapten, Kort hals Altes voorop. Die ervaring zal er niet vreemd aan zijn, dat de frac tie er uiteindelijk voor geko zen heeft de Korte in het ka binet naast Lubbers te zetten. Daarmee breekt de WD in zekere zin met een traditie. Om die breuk niet al te zicht baar te laten zijn presenteert De Korte zich nu als 'team leider', eerste man van het WD-team van WD-minis- ters en fractie. De vraag is dan wat de fractieleider is. Niet zonder verbazing werd het voorstel van Nijpels ontvangen om de buitenland specialist Joris Voorhoeve, every inch a gentleman, ka- ra terologisch en in zijn pre sentatie volstrekt anders ge structureerd dan Wiegel en Nijpels, fractieleider te ma ken. Het is aannemelijk dat Voorhoeve het uiteindelijk gehaald heeft - met 15 stem men voor hem, 10 voor Henk Koning - omdat hij van alle WD-fractieleden het minst belast is met de ruzie-en on deruithalen-sfeer van de laatste tijd. Dat geldt in ze kere zin ook wel voor Henk Koning, maar diens verhou ding met Nijpels en daardoor met de Nijpelianen in de fractie laat toch te wensen over. Bovendien is Koning door de affaire met zijn in grijpen in belastingaangif ten, hoewel hij uiteindelijk vrij-uit is gegaan, niet hele maal onomstreden. Affaires en het oprakelen van oude affaires, dat is het laatste waaraan de WD behoefte heeft. Voorhoeve omschreef gis teren zijn taak zo: te zorgen voor een harmonieuze ver houdingen in de fractie ener zijds en tussen de fractie en de liberale bewindslieden anderzijds en tevens tussen fractie en partij. Bovendien inhoud geven aan de verdere ontwikkeling van het libera lisme naar de jaren negentig. Hij voegde daaraan toe:'Het gaat er niet om wie de baas is, het gaat er om of het team met de beste argumenten de beste resultaten kan beha len.' Politiek leider, teamleider, dirigent, aanvoerder of wat dan ook, dat is allemaal wei nig relevant. Waar het op aan komt is of het nieuwe duo van de WD erin slaagt binnen de kortste keren de rust in de WD te herstellen. Dat is voor de partij noodza kelijk en belangrijk voor de stabiliteit van het kabinet- Lubbers II. Daarom ook lijkt het geen goede gedachte dat vijf hui dige kamerleden en kandi daat-kamerleden die de open zetels van te benoemen mi nisters en staatssecretarissen zullen gaan bezetten, de keuze van Voorhoeve op nieuw aan de orde willen stellen nadat het kabinet is beëdigd. De gevolgde proce dure is misschien niet fraai geweest gezien de belofte van Nijpels en Kamminga aan de 'groep van zeven' dat er geen definitieve keuze van een fractieleider zou worden ge maakt voor het eind van de formatie, de nood steeg in korte tijd zo hoog, dat een in greep noodzakelijk was. Het einde van Nijpels als politiek leider is in zicht. Waarschijnlijk wacht hem, ondanks alles, een minister schap. Door op het laatste moment leiderschap te tonen heeft hij zijn beschadigd imago weer iets kunnen her stellen. De vraag blijft of hij de noodzakelijke bekwaam heden om minister te zijn heeft. De wijze waarop hij in de afgelopen jaren de WD- fractie geleid heeft, de ern stige fouten die hij daarbij gemaakt heeft, het mismana gement dat hij ten toon heeft gespreid, maken het stellen van die vraag niet overbodig. Maar ook gezegd moet zijn, dat Nijpels door de grote in zet, ondanks de - vaak ach terbakse - aanvallen op zijn persoon vanuit de fractie, on derhandeld heeft over het ontwerp-regeerakkoord en door de wijze waarop hij on der dat structureel geweld overeind is gebleven, bewon dering afdwingt. Door Thom Meens Zonder al teveel poespas wordt komende dinsdag in kleine kring herdacht dat de wet Arob (admi nistratieve rechtspraak overheidsbeschikkingen, de wet die onheus beje gende burgers het recht geeft overheden aan te pakken) tien jaar be staat. In kleine kring, want veel tijd om te jui chen en te feesten is er niet bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State, de Arob-rechter. In tien jaar tijd is de werk druk namelijk gigantisch toegenomen en het eind is nog niet in zicht. Zo klopten vorig jaar 15.671 mensen aan bij de afdeling, bijna 2000 meer dan het jaar daarvoor en zelfs meer dan in 1983 - tot dan het topjaar- hun weg naar Den Haag vonden. Een verklaring daarvoor kan de voorzitter van de af deling rechtspraak, mr. P.J.G. Kapteyn desgevraagd niet geven. „Je hebt soms van die periodes dat er ineens een hausse ontstaat." „Kan het niet zijn dat de overheden steeds slordiger worden, steeds vaker denken dat de Arob-rechter wel in grijpt als ze het te bont heb ben gemaakt?" Kapteyn: „Er zijn bestuur ders die inderdaad de neiging hebben van 'ze zoeken het maar uit in Den Haag, als ik mijn zaakjes hier maar gere geld heb', maar ik heb niet het gevoel dat dat aantal toe neemt. Wel hakken gemeen ten vaak de knoop door aan de kant die die gemeente het minste pijn doet. En dat is bij een conflict met een burger doorgaans aan de kant van die burger. Die zaken komen dan wel hier terecht uitein delijk. Gelukkig wel." De burger die zijn recht zoekt in Den Haag moet ove rigens geduld hebben. Een procedure kan uiteindelijk een jaar of langer slepen. Wel kan de klagende burger in spoedeisende gevallen het administratieve kort geding, de schorsing aanvragen. Dan komt de zaak binnen enkele weken op het bord van de voorzitter van de afdeling rechtspraak. Die kan dan al vast een voorlopig oordeel geven. Schorsingen zijn van nut bij onomkeerbare zaken. Bo men die gerooid worden, schuren die moeten worden afgebroken, vergunningen die verleend zijn, vreemde lingen die het land dreigen te worden uitgezet. In dat soort gevallen kan een belanghebbende aan de voorzitter van de afdeling rechtspraak vragen alvast zijn mening te geven, voor uitlopend op de hoofdzaak. De uitspraak van de voorzit ter is bindend voor beide partijen en blijft van kracht totdat de 'afdeling recht spraak' zich in hoofdzaak over de zaak heeft uitgespro ken. Tegenwoordiger krijgt de schorsingszitting echter steeds meer een definitief karakter en zien partijen af van verdere behandeling na P. Kapteyn - FOTO GER DIJKSTRA de voorlopige uitspraak. De rechtspraak wordt in Den Haag geklaard door 13 rechters, voorzitter Kapteyn en 12 anderen. Ze worden bij gestaan door een aantal staatsraden in buitengewone dienst en een grote juridische staf, de secretarie. De afdeling rechtspraak is de tweede poot van de Raad van State, de afdeling ge schillen van bestuur de eer ste. Samen vormen ze de Raad van State, een recht sprekend en adviserend or gaan. Wie naar de hoogste Arob- rechter stapt hoeft niet altijd de gang naar Den Haag te maken. In bijna de helft van de gevallen komt de voorzit ter tot een uitspraak zonder dat partijen zijn opgeroepen. Het merendeel van die geval len wordt om puur formele redenen afgedaan, bijvoor beeld omdat de appellant (degene die de rechter te hulp roept) geen griffierechten be taald heeft, de zaak niet ge motiveerd heeft of het besluit waartegen hij in beroep gaat, niet heeft opgestuurd. Kapteyn: „Er zijn helaas nog steeds mensen die menen dat een brief naar Den Haag met daarin de mededeling 'dat het gaat over de huur subsidie' genoeg is. Die val len dan uit de boot omdat wij te weinig gegevens hebben. Dat is jammer." Dergelijke fouten kunnen een gevolg zijn van het feit dat procederen bij de Arob- rechter zonder j uridische bij - stand mag. Iedereen kan een beroep op de rechter doen, daarvoor hoeft geen advo caat te worden ingeschakeld. De burger die zonder rechtshulp naar de Hofstad afreist, staat desondanks niet alleen. Zo heeft de juridische afdeling van de Arob-rechter de hele zaak al eens bekeken op juridische zaken en voorts is de rechter zelf (die hier overigens gewoon 'staats raad', 'meneer' of 'mevrouw' heet) niet te beroerd om de helpende hand te bieden. „In het algemeen heeft nie mand hier de hulp van een advocaat nodig. Onze recht spraak is actief en dus hellen we weieens over naar de kant van de burger. Want doorgaans staan de overhe den die hier komen sterker, gewoon omdat ze wel juris ten hebben." Zo kan worden voorkomen dat burgers vroegtijdig het loodje leggen als gevolg van spitsvondigheden van juris ten. Kapteyn: „Kijk naar Rot terdam. Die gemeente heeft tien juristen in dienst, alleen al voor Raad van State- werk." Juristen of niet, heel wat gemeenten vangen geregeld bot bij de Arob-rechter, ze ker als het gaat om nieuwig heden. „Neem het marktstand- plaatsen-beleid. Daar hebben wij als afdeling heel wat in gestuurd. Aanvankelijk wei gerden gemeenten markt kramen uit concurrentie- overwegingen op sommige plaatsen toe te laten. Daar hebben wij toen van gezegd dat dat echt niet kan, want in dit land heb jé in principe het recht van vrije vestiging. La ter zag je de argumenten dan veranderen in de richting van de openbare orde. Dat is wel een argument." Ook de rijksoverheid heeft vaak lering getrokken uit uitspraken van de Arob- rechter. Vooral op het gebied van de wet openbaarheid be stuur en dan met name de belastingwetgeving. Kapteyn: „Dankzij ons is het beleid ontstaan dat on dernemingen die de rijks-ac countantsdienst over de vloer krijgen, doorgaans recht hebben op de rapporten. En neem de openbaarheid over kwijtscheldingen van belas tingen. Er was een groep so ciale raadslieden uit het noorden die van de fiscus wilde weten welke richtlij nen er golden voor kwijt scheldingen. De fiscus wilde die niet openbaar maken. Wij hebben toen, de wet open baarheid bestuur toepassend, gezegd dat dat openbaar ge maakt moest worden. Later II heeft de kamercommissie dat overgenomen." Maar er zijn ook minder leuke kanten aan de admini stratieve rechtspraak. „Vreemdelingen-zaken, daar zitten zeer schrijnende II gevallen bij. En dan heb ik het nog niet eens over vluch telingen, maar gewoon over buitenlanders die na jaren Nederlander zijn geworden. I| Die willen dan hun tachtig jarige moeder uit hun boorteland laten overkomen opdat die hier een rustige oude dag kan hebben, ver zorgd wordt door de kinde ren. Dan zul je als staatsraad vaak toch 'nee' moeten zeg gen, hoe erg dat ook is. Want als je er één laat komen zul je I alle andere aanvragen ookl moeten honoreren. Dan moet I het algemeen belang zwaar- j[ der wegen dan het indivi-j duele belang. Maar dat wordt I nogal eens als onredelijk er-I varen. Dat zijn afschuwelijkeI conflicten, dat is uiterst on-| dankbaar werk." Dergelijke woorden zullenII er overigens dinsdag niet opl te tekenen zijn uit de mond! van Kapteyn. Hij zal het rus-1 tig houden, hooguit opnieuw I pleiten voor decentralisatie van 'zijn' afdeling. Of, om op de vreemdelin-| gen terug te komen, pleiten I voor een consistent beleid! van de rijksoverheid. Daatl immers is zijn afdeling nog! het meeste mee gediend. „Een| goed doordacht beleid, dan ook nog eens jaren wordj volgehouden." ZWOLLE (ANP) - Bij de rech terlijke macht dreigt een kri tieke situatie te ontstaan bij d bezetting van de diverse rech terlijke posten. De gerechtshoven en kan tongerechten die van oudshe een belangrijk deel van hui bezetting van buitenaf aan trokken, zouden met niet t> vervullen vacatures kampen Dit zei vrijdag de presiden van de rechtbank in Zwolli mr. F. Fliek bij de installatii Van onze H DEN HAAG De zete probleem waarmee inl de vorming van het nog te maken heeft. Op alle andere punten, sociaal-economisch belei< ming bereikt. De Koning voorstellen aan de fracties TILBURG (ANP) - De ge meente Tilburg gaat in beroep tegen de uitspraak van de voorzitter van de Raad van Beroep in Den Bosch die vo rige week bepaalde dat een in woonster van Tilburg ten on rechte geen WWV-uitkering had gekregen. Gevolg van de uitspraak is dat een grote groep gehuwde vrouwen alsnog voor een uit kering in aanmerking komt. De sociale dienst had de zoge noemde kostwinners-eis niet meer mogen stellen, omdat deze als zijnde strijdig met Eg-richtlijnen inmiddels is af geschaft, aldus de Raad. Desondanks schreef staats secretaris De Graaf (Sociale Zaken) aan alle sociale dien sten in het land dat vrouwen die geen kostwinner zijn geen recht hebben op een uitkering. Het gevolg ervan was dat bij de sociale diensten grote ver warring ontstond. ENSCHEDE (ANP) - Van degen Kamer-verkiezingen op het CD/1 heel overeenkomstig de overtuig van hen is bekend met drie van 11 procent heeft hier geen enkele Dit blijkt uit het afstudeerver binnen de afdeling Bestuurskur school Twente (THT). Haar vragen aan CDA-kiezers tieke vertaling van CDA-kernl spreide verantwoordelijkheid, sol De beide laatste begrippen, die fiek zijn voor het CDA, bleken j de CDA-kiezers. Uit de beantwoording kwam karakteristieke programmapunt, woordelijkheid, laag scoorde bij mocraten: 27 procent. Het punt T JU C ge NA DE TREURIG-STEMMENDE b misschien een bescheiden winstp voorzitter van de Europese raad, toch nog tot een gezamenlijke ops kunnen bewegen. Maar wie nader beziet wat die g is snel door zijn enthousiasme hee -en.dan nog maar eventueel, èn i ket maatregelen als Pretoria niet zet. Van hetzelfde Pretoria dat zich r een Brits onderminister korte tijd Wordt nu blijkbaar verwacht dat h ANC-leider, Mandela, vrijlaat, en National Congress als gespreksps t'ng is natuurlijk net zo onzinnig a van het Zuidafrikaanse bewind di te streven of de verwachting van 1 'hatcher over drie maanden wél to Op de persconferentie na afloop lijk. Lubbers - is zijn Engels werks wanneer Zuid-Afrika nu niets doet, bjoycotbesluit zal kunnen negerei nebben dat een dergelijk besluit Staatspresident Botha kan zichz k'n9 terms met zijn Westeuropese I En ook voor de zwarte Zuidafrik duidelijk. Zij heeft van de EG weinii

de Stem | 1986 | | pagina 2