Hoever kunnen we daarbij gaan Een verkenning in het vakgebied van de moderne verloskunde Wffifflfi Va Mc ZATERDAG 28 JUN11986 W2 Worstelingen Band Mogelijkheden Controle Abortus Wie betaalt Fonds Normaal Politiek Commercie ZATERDAG 28 JUN1191 Man van de wereld Internationaal an alle vormen van 'non-coïtale reproduktie' (voortplanting zonder geslachtsgemeenschap) zijn we in de afgelopen jaren ook in ons land het meest vertrouwd geraakt met de techniek van de IVF, de In Vitro Fertilisatie, in de volksmond beter bekend als de 'reageerbuis-methode'. Toch loopt Nederland ver achter in Europa. Ter vergelijking: bij ons werden tot nog toe een kleine vijftig IVF- kinderen geboren, in België meer dan driehonderd. En in Europa zijn al meer dan tweeduizend reageerbuis-baby's ter wereld gekomen. Is de geneeskunde bij onze zuiderburen en elders in Europa ambachtelijk verder ontwikkeld? Zijn de gynaecologen en microbiologen in ons land krullenjongens? Of worden ze juist in hun medische voortvarendheid geremd door discussies over de financiering en de ethiek? Extra actueel werd de afgelopen week het vraagstuk van de toelaatbaarheid van 'genetic engeneering', toen bekend werd dat een artsenteam in Leiden een jaar geleden een abortus heeft uitgevoerd op drie embryo's van een vijfling. Een kind makenHoever kunnen we daarbij gaan? Een verkenning in het vakgebied van de moderne verloskunde, in het wereldje van de 'genetic engeneering'. Door Peter Schouten IN DECEMBER '84 sprak ik met Marja (37) en Theo (36) uit Tilburg, di rect na hun eerste en toen nog vergeefse poging om door middel van de reageer buis-methode alsnog een kind te krij gen. Het was een gesprek tussen hoop en vrees. Maar op 3 september van het vorig jaar werd hun dochtertje Michèle geboren. Kern gezond. En in werkelijk alle genetische ken merken een volle dochter van die twee. Voor de statistieken was Michèle het derde positieve resultaat van de IVF-kliniek van de twee Tilburgse ziekenhuizen Maria en St.-Eli- sabeth. Voor haar ouders was ze echter veel meer. Michèle was de vervulling van het ver langen van twee gezonde mensen, die hun bei der geluk dolgraag gestalte wilden geven in het ouderschap. Het was gewoon een droom die werkelijk heid werd. Last van het geweten en ethische schroom, die er tijdens de behandeling nog wel even waren, verdwenen op slag bij de ge boorte van hun dochter. „Waar zijn we eigen lijk mee bezig Ja, dat hebben we ook vaak gedacht. Maar dat is nu over. Al die twijfels zijn weg", zegt Theo nu. Als het om ethische discussies gaat, zijn we in een verzuild land als het onze wel het een en ander gewend. Jarenlang hield het vraag stuk van de abortus-wetgeving ons verdeeld, met de euthanasie gaat het waarschijnlijk pre cies dezelfde weg op. Het mag daarom geen verwondering wekken, dat het onderwerp van de 'non-coïtale voortplanting' andermaal stof zal geven aan eindeloze theologische worste lingen over de vraag: waar en op welk mo ment precies wordt het menselijk leven be zield De aanvankelijke bewondering voor de we tenschappelijke prestatie van Steptoe en Ed wards, die acht jaar geleden in London het eerste reageerbuis-kind Louise Brown ter we reld brachten, heeft intussen plaats gemaakt voor een heel andere stemming: die van 'Wacht nou eens even, waar zijn we precies mee bezig Gaat de mens bij een In Vitro Fertilisatie op de stoel van de schepper zitten Speelt hij godje Prof. dr. J. van Es, hoofdredacteur van Medisch Contact, het weekblad van de Ko ninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst, werpt zijn licht op die vraag in een hoofdartikel van het blad. Van Es citeert de ethici Singer en Wells: „Slechts dat is natuurlijk, wat zich zonder menselijke interventie in de natuur afspeelt. Zó gezien is IVF onnatuurlijk. Maar de ge neeskunde is dat dan ook. Uit een theologisch oogpunt is datgene natuurlijk waarin de speci fiek menselijke vermogens worden uitgeoe fend. Zó gezien is IVF wél natuurlijk". Terwijl de medische stand en de ethici zich nog druk bezig houden met de vraag 'Mag al les, wat kan zijn Marja en Theo dat sta dium, samen trouwens met de inmiddels ruim tweeduizend andere Europese IVF-ouderpa- ren, al lang gepasseerd. „Michèle is onze dochter. En daarmee basta", zegt Marja. De moderne mogelijkheden om onvrucht baarheid te bestrijden maken de band tussen coïtus (geslachtsgemeenschap) en zwanger schap losser. Maar dat gold aan de andere kant ook al voor de moderne middelen tot an ticonceptie. Wat dat betreft zijn we er de laat ste decennia, óók ethisch, flink op vooruit ge gaan. Prof. Van Es: „Denk aan de vrouw, die in goed overleg met haar man door diens broer werd bevrucht, maar die tengevolge daarvan toch jarenlang door schuldgevoelens over dit op overspel gelijkende handelen werd ge kweld". IVF-ouders kennen zulke gewetens kwellingen nauwelijks. Toch zeker niet, wan neer de arts-microbioloog in de broedstoof in zijn laboratorium embryonen heeft gekweekt, die tot stand gekomen zijn na bevruchting van de eitjes van de échte moeder met sperma van de échte vader. Anders wordt het, wanneer bij die medische handeüng donor-sperma van een vreemde en dus onbekende vader wordt gebruikt. En dan zullen we u de andere va rianten nog maar besparen. De discussie over de toelaatbaarheid van die laatste variant, een bevruchting dus met het donor-zaad van een anonieme vader, wordt weliswaar minder bepaald door het ge weten van de betrokkenen dan in het hiervoor Een kind maken De Tilburgse arts-microbioloog dr. M. Peeters beoordeelt onder de microscoop de embtyonen, die hij bij de moeder wil gaan inplanten. - foto de stem johan van gurp geschetste verhaal van de moeder en de zwa ger-vader het geval was. Het is immers veel meer een medische en daardoor een minder emotionele handeling geworden. Maar toch. Zelfs in dit betrekkelijk vroege stadium van de ethische discussies over de non-coïtale voortplanting worden er hier en daar toch al duidelijke stellingen betrokken. Prof. dr. A. Haspels, hoogleraar inde verloskunde in Utrecht en onder meer hofleverancier van een aantal van onze prinsen, neemt - ook in Me disch Contact- duidelijk afstand van een aantal mogelijkheden. Draagmoederschap en gastmoederschap worden volgens hem in alle landen van de EG terecht afgewezen. „In de Verenigde Staten heeft dit reeds tot grote moeilijkheden geleid. De draagmoeder wenst zich niet aan de voor schriften van de genetische ouders te houden, als het bijvoorbeeld gaat om roken en alcohol. Een kind met aangeboren afwijkingen wordt door de genetische ouders geweigerd. Een 'goed' kind wordt door de gastmoeder gehou den. Vrouwen worden draagmoeder om geld te verdienen". Haspels meent, dat deze problemen het gastmoederschap ethisch ontoelaatbaar ma ken. Zo goed als hij het 'ontaarde moeder schap' afwijst, zo is hij ook tegen elke mani pulatie met menselijk voortplantingsmate- riaal, als die niet direct gericht is op de bevre diging van het bonafide ouderverlangen van patiënten. Op experimenten met genetisch materiaal dient zich daarom het ethisch gesprek dan ook toe te spitsen. Haspels: „Zoals de mor- ning-after-pil en het spiraaltje innesteling van een pre-embryo in de baarmoeder voorko men, hetgeen algemeen is geaccepteerd, zo is ook wetenschappelijk onderzoek op pre-em- bryo's toegestaan, mits het in het belang is van het vruchtbaarheidsonderzoek en mits het onderzoeksprotocol door een ethische com missie is goedgekeurd". Wanneer Haspels het onderzoeksprotocol slechts goedgekeurd wil hebben door een ethi sche commissie, is hij al behoorlijk tolerant. Er gaan stemmen op die om een strengere aanpak vragen. En om een sluitende wette lijke regeüng. De Rotterdamse hoogleraar in de fysiologie van de voortplanting Prof. dr. G. Zeilmaker bijvoorbeeld, die bevruchte eicellen diepvriest alvorens ze in te planten en er dan soms een paar 'overhoudt', zou zich de kritiek op de hals kunnen halen van vakgenoten en Prof. dr. A. Haspels: geen gastmoeders - foto anp ethici die menen dat het beheer van ingevro ren genetisch materiaal minstens controleer baar moet zijn voor hen, van wie dat mate riaal afkomstig is. Daarmee wil de integriteit van Zeilmaker op geen enkele wijze in het geding gebracht zijn. Het geeft alleen maar aan, dat de be hoefte aan controle en inzicht toeneemt, naar mate de menselijke voortplanting verder wordt gemedicaliseerd en het medisch labora torium in veel gevallen de plaats wordt, waar de de conceptie plaatsvindt en de schepper dus zijn werk doet. Extra actueel werd de afgelopen week het vraagstuk van de toelaatbaarheid van 'genetic engeneering', toen bekend werd dat een art senteam in het academisch ziekenhuis van Leiden een jaar geleden een abortus heeft uit gevoerd op drie embryo's van een vijfling. De moeder was door het artsenteam behandeld met een hormoonpreparaat teneinde de vruchtbaarheid te vergroten. „Juridisch en ethisch volstrekt aanvaardbaar", haastte prof. Van Hal, het hoofd van de Leidense vrou wenkliniek, zich te zeggen. Maar prof. H. Leenen, hoogleraar in de so ciale achtergronden gezondheid en gezond heidszorg aan de Universiteit van Amster dam, zag wel degelijk ethische problemen in de combinatie van de hormoonbehandeling en de abortus. „Watje doet", verklaarde hij in de Volkskrant, „is eerst een behoefte schep pen om die later weer af te breken". En het RPF-Kamerlid Meindert Leerling verzocht de regering schriftelijk om een onderzoek in te stellen naar de abortus in Leiden. Zo verwarrend als de gedachtenwisselingen over de toelaatbaarheid van alle non-coïtale voortplantingstechnieken zijn, zo ondoor grondelijk is ook de houding van de instanties die de niet goedkope behandelmethoden moe ten betalen. Er is, dankzij dubbelzinnige ad viezen van de Gezondheidsraad, nog altijd geen duidelijk standpunt van de overheid. Het gevolg: particuliere assuradeuren vergoeden de kosten van een IVF-behandeling al jaren, maar ziekenfondspatiënten staan nog altijd in de kou. Die tegenstelling tussen particuliere patiën ten en ziekenfondsverzekerden is niet alleen schrijnend, ze is onduldbaar. Steeds meer bij het ziekenfonds verzekerde kinderloze paren hebben, vanuit een ethisch oogpunt volstrekt terecht, hun laatste hoop gesteld op een In Vi tro Fertilisatie-behandeling. Ze staan op lange Tot aan de inplanting worden de bevruchte eicellen in een broedstoof bewaard. - foto de stem /johan van gurp Staatssecretaris Van der Reijden en de Zie kenfondsraad houden het been stijf: zieken fondsverzekerden krijgen de kosten van een IVF-behandeling NIET vergoed, - fotoanp wachtlijsten bij klinieken, die wel willen hel pen maar dat niet kunnen omdat er geen geld is. Vrouwen van achter in de dertig kunnen, medisch geïndiceerd, beter niet te lang op die wachtlijst staan. Want met het vorderen der jaren neemt ook de kans op kinderen met af wijkingen (bijvoorbeeld mongoloïden) toe. Prof. Van Es ontleent aan de ethici Singer en Wells de stelling, dat iedereen, die bereid is de vaak ontmoedigende weg van een IVF-be handeling op te gaan, daartoe ook de kans moet krijgen. Want het willen krijgen en heb ben van een kind is geen gril. En daarbij moet zeker de onrechtvaardige ongelijkheid tussen particuliere patiënten en ziekenfondsverzeker den worden weggenomen. Die ongelijkheid is in het totale veld van de gezondheidszorg on rechtvaardig, maar toch zeker in dat van de verloskunde. Als kinderen welvaartsobjecten gaan worden, zijn we ook ethisch op een heil loze weg. Theo en Marja hebben geluk gehad. Zolang de minister en de gezondheidsraad nog bakke leiden over de financiering van de IVF-behan deling, besloten de directies van de beide Til burgse ziekenhuizen een fonds te vormen, van waaruit de eerste pogingen van het Tilburgse IFV-team bekostigd werden. Daarvan hebben onder meer Theo en Marja geprofiteerd. Want ze hoefden uit eigen portemonnee slechts een geringe bijdrage bij te passen. Maar dat fonds had natuurlijk een bodem. En die werd zichtbaar. Andere paren, die net zo veel recht op de behandeling hadden en heb ben als Theo en Marja, zouden daarom nu moeten kiezen tussen twee onaantrekkelijke alternatieven: op een lange wachtlijst ge plaatst worden, of vluchten naar het buiten land. Dat laatste is, hoe bizar, namelijk aan de orde van de dag. Jarenlang was ons land een toevluchtsoord voor Europese vrouwen, die thuis geen abortus konden krijgen. Onze eigen vrouwen sturen we nu, als tegenliggers, voor een 'omgekeerde behandeling' dezelfde weg op- De Centrale Raad voor Beroep heeft eind vorig jaar bepaald dat de kosten van een IVF- behandeling onder de 'normale ziektekosten' vallen en dat In Vitro Fertilisatie al sinds '83 behoort tot 'gewone geneeskundige hulp, ge bruikelijk in de kring der beroepsgenoten'. Niettemin houden de Ziekenfondsraad en staatssecretaris Van der Reijden het been stijf: ziekenfondsverzekerden krijgen de kos- Op 2 mei j.l. heeft minister Deetman van On derwijs en Wetenschappen de medische centra aangewezen, waarin onderzoek zal worden ver richt naar de effectiviteit en de kosten van IVF. Een gotspe: in Europa zijn al meer dan tweedui zend IVF-baby's geboren, als de Nederlandse regering eindelijk besluit een onderzoek naar de effectiviteit van de behandelwijze toe te staan. - fotoanp ten van een IVF-behandeling NIET vergoed. Volgens mr. A. van Malestein, de raadsman in de zaak waarin aan de Centrale Raad bo venstaande uitspraak werd ontlokt, hebben de bewindsman en de Ziekenfondsraad geen been om op te staan. Hij adviseert patiënten en artsen, die door de IVF-besluiten van be windsheden gedupeerd zijn, dan ook om naar de rechter te stappen. Volgens Van Malestein vechten ze, zowel in Kroonberoepen, bij de AROB-rechter als voor de burgerrechter voor bij voorbaat gewonnen zaken. De rechter zal volgens hem, op grond van jurisprudentie die ruim voor handen is, de IVF-besluiten van be windsheden gegarandeerd 'onverbindend ver klaren'. Maar dan hebben we het wél over een mal lotige vorm van rechtszekerheid. Ziekenhui zen en artsen weten welhcht de weg naar de rechter nog wel te vinden. Maar voor kinder loze ouderparen, voor wie de verkenningen op het gladde pad van de fertilisatie toch al volop emotioneel geladen zijn, is de extra weg naar de rechter natuurhjk helemaal een hjdensweg. Je mag dat mensen trouwens helemaal niet aandoen: een verwijskaart naar de rechter. „Edelachtbare, wij zouden zo graag een kind hebben. Vindt u óók niet, dat we daar recht op hebben?" Wat zou er dan moeten gebeuren Volgens Van Malestein heeft staatssecretaris Van der Reijden nog steeds de mogelijkheid om de ab solute uitsluiting van IVF uit het pakket van de gezondheidszorg ongedaan te maken en een andere basis te kiezen voor eventuele kleine beperkingen. Hij zou bijvoorbeeld kun nen besluiten, dat alle patiënten de behande lingen tot een maximum van drie pogingen krijgen vergoed, mits op grond van het Ver- strekkingenbesluit een eigen bijdrage wordt betaald. En als de staatssecretaris onverhoopt niet bereid zou bhjken op die suggestie van Van Malestein in te gaan, dan is er altijd nog de mogelijkheid dat vanuit de politiek druk op hem wordt uitgeoefend. Wie echter dezer da gen de worstelingen van coalitie-partners CDA en WD met het vraagstuk van de euthanasie heeft gevolgd, zal in de politieke bemoeienis met het probleem van de non-coï tale voortplanting nog veel minder fiducie hebben. Wanneer we kijken hoe dicht IVF als ge zondheidsvoorziening bij de mensen staat, is niet alleen de vraag van de financiering aan de orde. Ook het aantal en de spreiding van de plaatsen, waar de behandeling genoten kan worden, zijn belangrijk. Welnu, op 2 mei j.l. heeft minister Deetman van Onderwijs en Wetenschappen zijn voor nemens in besluiten omgezet en de medische centra aangewezen, waarin met subsidie van de Ziekenfondsraad onderzoek zal worden verricht naar de effectiviteit en de kosten van IVF: vier academische ziekenhuizen en één al gemeen ziekenhuis (te weten Tilburg). Een gotspe: in Europa zijn al meer dan tweedui zend IVF-baby's geboren, als de Nederlandse regering eindelijk besluit een onderzoek naar de effectiviteit van de behandelwijze toe te staan. In het verlengde van dat toewijzingsbesluit heeft Deetman ook nog besloten, dat de IVF- behandeling in andere dan de vijf aangewezen centra verboden is. Bijgevolg weerhield hij het Academisch Medisch Centrum en het Acade misch Centrum in Utrecht ervan om IVF als gezondheidsvoorziening aan te bieden. Van Malestein: „De minister is hier toe echter niet bevoegd, noch op grond van de Wet Ziekenhuisvoorzieningen, noch op grond van de Wet Weten schappelijk Onderwijs, noch op grond van enige andere wetsbepaling". We lopen, naar het woord van Rik de Saedeleer, rond met metersdiepe zakken, volumineuze zadeltassen, onder de ogen vanwege het nachte lijke voetbal. Je kunt de bewon deraars van Jean-Marie en Ma- radonna er nu zo uitpikken: ze zijn herkenbaar aan een afge mat Mundial-koppie. We zijn er wat weerloos van geworden en hebben er, bij het aanbreken van de dag, moeite mee uit de chaos te blijven. Veel mensen maken thans, hun sigaret uit in de koffie en voegen een schepje suiker toe aan de peuken in de asbak. Ik ben, zoals zovelen in de ban van de bal, enigszins aan het dolen. Het bijbeltje, dat ik al tijd onder handbereik in mijn bureaula had liggen, is weg. Heeft hier een vrome dief toe geslagen? Nu moet ik vele dag- marsen terug in de herinnering en daar een archeologisch veld openen, op zoek naar fragmen ten van het verbleekt geraamte van mijn bijbelkennis. Kijk, dat spandoek achter de goal in Me xico met de code John 3 16 is geen cryptische boodschap aan John dat hij de trein van 3 uur 16 moet zien te halen. 'Neen, het zijn de coördinaten voor het opdelven van een bijbel tekst die als een van de hoek stenen van het christendom fungeert: Zozeer heeft God de wereld hef gehad, dat hij zijn eniggeboren zoon heeft ge schonken, zodat zij die in hem geloven niet zullen ten onder gaan maar leven in eeuwigheid. Ik ben er zeker van dat Ameri kaanse fundamentalisten, die in Latijns Amerika nijver en lo nend bekeringswerk doen, voor een hand vol zilverlingen ten behoeve van de aankoop van een paar kaartjes, de aandacht hebben weten te trekken die bijvoorbeeld Philips in de Me xicaanse arena's vele miljoenen heeft gekost. Godsdienst in Amerikaanse sluier en commer cie zijn zeer met elkaar verwe ven. Ten zuiden van de Rio Grande gaan voetbal en gods dienst ook hand in hand. Diego Maradonna bewees dat toen hij handig een doelpunt stal en daar de volgende exegese van gaf: dat doelpunt is gemaakt door de hand van Diego (God) en het hoofd van Maradonna. Het zal nog even duren voor aleer hier te lande spandoeken oprijzen achter het doel van Stanley Menzo met bijbelse ad viezen of dreigementen met rode kaarten naar het helle vuur. Onze kerken zijn te be scheiden. Vrome monniken kunnen slechts aan een extra cent komen door zwaar bier te brouwen met ingebouwde peni tentie of zuinig om te gaan met door kloosterlijke vergrijzing aardig oplopende AOW-pen- ningen. Er zijn reeds stemmen van geleerde paters die, als pri meur in de kerkgeschiedenis, Willem Drees nog tijdens zijn leven tot de eer der altaren wil len verheffen. Dat zou op zijn eeuwfeest moeten gebeuren: Sint Willem Drees. De oude staatsman vindt dat best goed, want hij heeft nog nooit iemand voor het hoofd gestoten. Bovendien hoort hij, bij het voleinden van zijn 99e, niet zo best meer. In Amerika, waar kerken geen belasting mo gen betalen, pakken ze het alle maal veel groter aan. De Wa- tergategebouwen zijn gefinan cierd met kerkpenningen en het aartsdiocees New York was, al thans in de dagen van kardi naal Spetlman, eigenaar van een gorgeldrankbottelarij van gigantische omvang. Het was een echt ecclesiastisch produkt: de fles had een streng uiterlijk; de inhoud deed tegeüjkertijd aan wierook en formaldehyde denken; als men er van nipte krompen de vullingen in de kie zen en krulde het tandvlees de wortels van het bit bloot. Er ontstond dan een harma- geddon onder de bacteriologi sche fauna, bafff! Het spul was ook goed voor na het vloeken en bij onzuivere gedachten enbf begeerten kon je wat van door slikken. Want dan hoeft het niet meer. Je voelt je dan aan de binnenzijde gebalsemd. Heel wat celibatairen hebben er de duivel mee uit het lijf gehou den. .orgen wordt prins Bern 75. Vijftig jaar geleden staptf de vrij onbekende Bernhard1 Lippe-Biesterfeld ons nation; leven binnen. „Zou ik niet toevallig getroir met de Nederlandse troonopvolgster, dan stond il aan het hoofd van een internationaal concern", hee: prins der Nederlanden meer eens verklaard. Een ding is zeker, als het toet toendertijd niet een stevig ha was geholpen, dan had zijn Ie heel anders uit gezien. Minder glamour, gala en glit minder groten der aarde, mir uithoeken van de wereld. Aanzienlijk minder foto's vai te land, ter zee en in de lucht Minder voorrechten, minder avontuur, veel minder ogen c gericht. En dus minder appla minder kritiek. Maar hij werd nu eenmaal echtgenote van Juliana en da de prins der Nederlanden. H in die positie veel stof tot spr en schrijven. Weinig mensen kunnen in de winter van hun bestaan terugkijken op zo'n boeiend, afwisselend en kleui leven als hij. Tegelijkertijd zu weinig mensen op die leeftijd vraagtekens toebedicht krijgt Door Heieen Crul EEN PORTRET van de prins Bernhard kan niet an< het portret van een omstrer zijn, die op op zijn eigen, ristieke manier geweigerd h onbeduidend aanhangsel v vrouw te worden. 1936. Juliana, prinses der I den is 26 jaar en nog steeds trouwd. Met haar huwelijk én lingen staat of valt het voortbe: het Oranjehuis. Nederlandse tigden in de Europese hoofdst; gen van koningin Wilhelmina dracht discreet, maar gedreven naar geschikte kandidaat-echtge Juliana leeft in een vrij beslt wereldvreemd kringetje, ver van malige jet-set, in de schaduw 'grote', dominerende moeder ei nauwelijks in de gelegenheid schikte man te ontmoeten. Hoewel Wilhelmina haar nooit zou dwingen tot een huw; der liefde - ze had genoeg van verbintenissen van dichtbij met en gezien - vindt ze het wel zaa liana uitsluitend in contact zorgvuldig gescreende kandidat buitenlanders, want dit zou min plicaties en mogelijk pijnlijke opleveren dan wanneer Julian; van de Nederlandse adel zou tro In Parijs woont in die dagen oom en een tante- graaf Bern Lippe-Biesterfeld, de internatio tegenwoordiger van een van de Duitse chemie-concerns. Een op actieve, ambitieuze, charmante de wereld, die dan ook voo wordt uitgenodigd op allerlei lunches en soirees van verschillt bassades en internationale bedri Zo loopt hij de Nederlandse lastigde in Parijs tegen het overlegt met Wilhelmina en voor Bernhard wordt op groen g toeval wordt op diplomatieke wil zeggen vriendelijk, maar be holpen. Kort daarop ontmoet Bernhai bleue, maar sympathieke Julian de Olympische Spelen in Garm tenkirchen, eerst binnenshuis en de skipistes. In de maanden bloeit hun liefde op. Na hun huwelijksreis in aj keert er in Nederland opeens t geklede Juliana terug, die door 1 in Parijs is meegetroond naar lons, waar zij kleding aanschai niet uitzag of het gemaakt was dorpsnaaister", zoals Bernhard liet ontvallen. Met de joyeuse entree van ging er in Nederland behalve ook een internationale wind Bernhard pelde de kneuterig! van ons koningshuis. Hij stom van begin af aan sterk door zijn tionale) achtergrond en zijn Wilhelmina: het recht op een ei baan - want hij had uiteindelijk trekkelijke carrière in het moeten opgeven - en een eigen komen. Huiverend moet hij in die hinderd zijn door de schaduw voorganger: prins Hendrik, di één officieel erkende én wa daad op zijn naam heeft staan derschap van Juliana. En zelfs hem niet altijd door iedereen gej Het toeval was Bernhard, die helmina de titel kreeg van 'de' Nederlanden, echter wederom zind. Hij maakt er zelf geenszin heim van dat het uitbreken Tweede Wereldoorlog hem zeer heeft bij het zoeken naar en de van zijn positie als prins-gemaal Als redder van de Oranje-dy als enige man in een door vrouv mineerde monarchie kreeg hij

de Stem | 1986 | | pagina 26