Grote drukte in de hitte KORTING KORTING KORTING IEFPRIJZEN 1198.- >PE'S Bsm PRIJS STUNT ffiïïïïT Staat moet deel oliewinst teruggeven BAH KADO VERDEELDHEID OVER UITLEG AKKOORD tt en leiier IS N Korthals Altes en Winsemius zetten positie op spel Recreatiepark in Nw-Vossemeer Barcelona favoriet voor 1992 400 hardrijders in fuik bij Etten-Leur juni L Merijntje Hoe is het met Eugenie Herlaar? Jongensboek van Kuyper en Diepstraten IC? 126ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1,10 CONTROLE VAKANTIEVERKEER OP RIJKSWEG A58 L L lEORECORDER en In gratis film huren! kies uit meer dan 150 gebruikte bestel- en vrachtwagens 5T - BRESKENS - BRUGGE Van qier Reijden: RAAD VAN STATE GEEFT OLIEMAATSCHAPPIJEN GELIJK Benzine duurder Bernhard 75 r. DE STEM „de 4 in1 krant Buisbaby's ZATERDAG 28 JUN11986 Dat probl IntJ Stam Imm minatana Stamt •paclaa belangstelling bban Kleintjes rubrl ligt kom BREDA - Voor de komende dagen wordt een hittegolf voor speld. En in die golf beweegt zich een andere golf: vijf mil joen vakantiegangers in ons land en ons omringende landen. Waar iedereen mee te maken krijgt is de hittegolf. Weers- voorspellers houden het voor de komende dagen op tempe raturen boven de 30 graden. De hittegolf zal zeker tot dins dag aanhouden, waarna het wat koeler wordt: rond de 25 graden. In de grootste hitte gaan velen naar hun vakantiebestem ming. Weer anderen voelen zich geroepen een dagje uit te gaan, naar zee bijvoorbeeld. En de rijkspolitie ziet de bui al hangen: knooppunten in het wegenstelsel zullen extra ver stopt raken. Gisteravond diende de voorbode van vele en lange files zich al aan. In het oosten en midden van het land werd al bumper aan bumper gereden. Vandaag en morgen krijgen Brabant en Zeeland de grootste verkeersgolf te verwerken. Van een onzer verslaggevers ETTEN-LEUR - Tijdens een vijf uur durende controle op rijksweg A58 heeft de gemeen tepolitie van Etten-Leur giste ren meer dan 400 processen- verbaal uitgeschreven voor hardrijders. Voor dertig Duitse overtre ders was speciale opvang ge regeld om te voorkomen dat de verbalen tussen wal en schip zouden geraken. Voor zover mogelijk werden Nederlandse hardrijders in de richting Etten-Leur gefoto grafeerd. Dat leverde volgens korpschef C. Holleman tien volgeschoten foto-rolletjes op, 380 overtredingen. Voor de Duitsers werden drie motoragenten ingescha keld. Wie te hard reed werd door een agent naar een schaftkeet bij het kruispunt met de Oude Bredaseweg ge leid. Daar gaven twee agenten tekst en uitleg terwijl meteen een proces-verbaal werd uit geschreven waarbij 28 van de dertig Duitsers meteen hun boete betaalden. De geconstateerde snelhe den lagen tussen de 97 en de 136 km per uur. Er mag maxi maal 80 worden gereden. „We hadden deze dag geko zen in verband met het vakan tieverkeer. Wij zijn van plan deze controles een aantal ke ren te herhalen", aldus de Et- ten-Leurse korpschef. iste VHS-machine bij tre" tegen een verras- I 4 programma's over EG zet Z-Afrika onder druk Gisteravond is van Schip hol een Nederlandse expedi tie vertrokken die de 7788 meter hoge berg Rakaposhi in Pakistan gaat bedwingen. Expeditieleider Dries Nijsen, Mathieu van Rijswick uit Roosendaal, Ton van den Boogaard, Robert Eckhardt en Rudolf de Koning gaan onder auspiciën van de Ko ninklijke Nederlandse Al pen Vereniging. Tot nog toe behaalden slechts vijf expe dities de top van de Raka- oshi. Het is voor het eerst dat een Nederlandse expedi tie probeert een zo hoge berg in de Karakoram te beklim men. Mathieu van Rijswick ml op de flanken van de Ra kaposhi een dagboek bijhou den voor de Stem-lezers: Groeten van de Rakaposhi. Zie De Stem Gids Weekend 1155-4356 01178-1506 Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De 'verzoening en rust' waarop de nieuwe VVD-leider De Korte hoopt, dreigt onmiddellijk wreed verstoord te worden nu de VVD-ministers Korthals Altes (Justitie) en Winsemius (VROM) voorwaarden gaan stellen aan hun heroptreden in het nieuwe kabinet. Korthals Altes wil zijn mi nisterschap niet prolongeren als Nijpels minister wordt en keert zich daarom tegen het co-formateurschap van De Korte, van wie verwacht mag worden dat hij Nijpels voor een ministerspost zal voordra gen. Winsemius wil van VROM (ADVERTENTIE) jnplatenzaak in Zeeland io- en videoapparatuur 1 VVD-trein weer op rails met dwarsliggers weg en aast op Economische Zaken, maar vreest dat De Korte die post voor zichzelf zal opeisen. Bovendien voelt Win semius zich enigszins 'gedis kwalificeerd' door het feit, dat de WD De Korte als vice-pre mier naar voren heeft gescho ven, terwijl Lubbers een en andermaal te verstaan heeft gegeven in Winsemius een goede vice-premier te zien. In kringen rond het kabinet wordt er ernstig rekening mee gehouden, dat Winsemius op stapt als hij Economische Za ken niet zou krijgen. Beide ministers waren gis teren niet bereid tot persoon lijk commentaar. Korthals Al tes liet weten het een goede zaak te vinden dat de perso nen-keuze in de WD nu ge maakt is. Winsemius' woord voerder deelde mee, dat de mi nister geruchten in deze sfeer niet kon bevestigen. Zie ook pagina 2 Van een onzer verslaggevers NIEUW-VOSSEMEER - Er zijn plannen om een terrein van ruim honderd hectaren nabij het Schelde-Rijnkanaal op grond gebied van de gemeente Nieuw-Vossemeer te veranderen in een recreatiepark. In het park kan men dan terecht voor zowel dag als verblijfsrecreatie. Dit laatste houdt in dat er een flink aantal vakantiewoningen komt te staan. Ook aan zwemaccommodatie, een restaurant en andere recreatieve voorzieningen wordt gedacht. De plannen worden momenteel uitgebroed door een project-ontwikkelaar. Wie dat is, wil burgemeester A. Rijstenbil van Nieuw-Vosse- meer op dit moment nog niet kwijt. „De plannen zijn daarvoor nog te prematuur. Ook de gemeenteraadsleden zijn nog niet he lemaal ingelicht. Meer informatie aan hen wordt gegeven tij dens de raadsvergadering van 8 juli", zei de burgemeester van Nieuw-Vossemeer gisteren. Het terrein waar het om gaat, is bij de aanleg van het Schelde-Rijnkanaal gebruikt voor specieberging. Een klein stukje van het gebied hoort bij de gemeente Steenbergen. Over de aard van het recreatieproject wil burgemeester Rijst enbil nauwelijks meer zeggen dan dat het een 'mooi plan' is en dat het beslist geen pretpark wordt zoals bijvoorbeeld De Efte- ling. Ondanks het feit dat zowel aan dag- als aan verblijfsre creatie wordt gedacht meent burgemeester Rijstenbil dat, het geen in Nieuw-Vossemeer komt, niet te vergelijken is met een doorsnee recreatiepark op dit gebied. „Zoals het park voor Nieuw-Vossemeer zijn er nog maar weinig parken in Neder land", aldus de burgemeester. Over een bestemming voor het terrein, waar het recreatie park moet komen, had de gemeente Steenbergen ook al nage dacht. Die zat namelijk met de vraag waar in eigen streek de beste plaats zou zijn voor een mestbank. MEXICO (ANP) - Staats secretaris Joop van der Reijden heeft in Mexico Stad, tijdens een perscon ferentie de Amsterdamse kansen op de Olympische Spelen van 1992 lager in geschat dan die van Bar celona. Van der Reijden: „Ik heb gehoord dat een aan tal latijnse IOC-leden vierkant achter de kan didatuur van Barcelona staat, maar ook dat er in de laatste maanden en zeker de laatste week in Lausanne nog veel kan veranderen en dat de mensen die ik in de Do minicaanse Republiek sprak de kandidatuur van Amsterdam ook po sitief benaderen. Daarom is mij van alle zijden op het hart gedrukt de strijd vol te houden." Van onze verslaggevers DEN HAAG - De Europese Top vergroot de druk op de regering van Zuid-Afrika. Meteen na het maken van de afspraak ontstond echter een spraakverwaaring over de uitleg van het akkoord. De uitleg daarvan door voorzitter Lubbers stond vrijwel haaks op die van president Mitterrand, premier Thatcher en bondskanselier Kohl. Volgens de afspraak zal de Britse minister van Buiten landse Zaken, Sir Geoffrey Howe, naar Zuid-Afrika af reizen met de opdracht de re gering in Pretoria te bewegen tot een dialoog met de zwarte groeperingen. De termijn daarvoor is drie maanden. In die periode moet Zuid-Afrika zonder condities vooraf de zwarte leider Nelson Mandela en andere politieke gevange nen vrijlaten en het verbod opheffen op het Afrikaans Na tionaal Congres, het Panafri- kaans Congres en andere poli tieke partijen Als aan die voorwaarden niet wordt vol daan door Pretoria, en als de missie van Howe mislukt zul len er sancties getroffen wor den „die nodig mochten zijn: een verbod op nieuwe investe ringen en een boycot van ko len, ijzer, staal en gouden munten uit Zuid-Afrika", al dus het compromis. Premier Lubbers legde dat gisteren als volgt uit: „Bij mijn rondvraag heb ik gecon stateerd dat geen van de lid staten de genoemde sancties nog zal blokkeren. Een aantal had liever nu sancties gezien, anderen wilden de intentie uitspreken dat wellicht tot maatregelen overgegaan wordt. De kracht van het com promis is dat we, als de missie van Howe niet slaagt, tot sancties overgaan en dat nie mand meer kan zeggen: we zijn tegen sancties, dus blijven we er van afzien." Lubbers gaf toe dat voor het ingaan van de maatregelen de twaalf minis ters van Buitenlandse Zaken daar officieel hun goedkeu ring aan moeten hechten. De uitleg van Lubbers werd onder meer gedekt door de Belgische premier Martens, maar president Mitterrand verklaarde: „Over drie maan den zal de situatie opnieuw bezien worden. In ieder geval is het nemen van sancties geen automatisme." Mevrouw Thatcher wees op het woord 'mochten' in het compromis, dat volgens haar geen zekerheid inhoudt. „Als de missie van Howe mislukt zijn verdere maatregelen niet uitgesloten", vertaalde zij het compromis. „Er is geen sprake van een ultimatum", stelde zij Alsof ze het afgesproken hadden uitte bondskanselier Kohl zich in dezelfde zin: „We hebben gesteld dat verdere maatregelen niet uitgesloten zijn als ons signaal door Zuid- Afrika niet juist wordt ont vangen." De onenigheid na afloop van de Top werd door EG-diplo- maten gekenschetst als: „De tegenstanders van een boycot zijn er in geslaagd mogelijke sancties opnieuw drie maan den voor zich uit te schuiven." Howe, die een dusdanige te genzin tegen de reis naar Pre toria etaleerde, dat zijn pre mier hem op zeker moment toebeet: „Als je vind dat het geen nut heeft, kun je beter meteen naar huis gaan", loopt geen geringe kans dat zijn missie mislukt, omdat inmid dels ook zwarte leiders in Zuid-Afrika hebben gezegd weinig in de reis te zien. De grote fracties in de Tweede Kamer reageerden verdeeld op de uitkomst van de Top. Weisglas (WD) zei blij te zijn dat de EG in staat is gebleken tot besluitvorming. Volgens De Boer (CDA) valt het resultaat zijn fractie tegen, maar het CDA zal toch nog even doorgaan op de 'Euro-be nadering'. Wallage (PvdA): „We heb ben al twee missies gehad, van de EG en het Gemenebest. De uitkomsten zijn bekend. Het wordt tijd dat wij in Europa daaraan eens konsekwenties gaan verbinden, in plaats van steeds weer krediet te geven." DEN HAAG - De oliemaat schappijen die actief zijn op de Noordzee krijgen enkele hon derden miljoenen guldens te rug van de Nederlandse Staat. Dat is het gevolg van een uit spraak van de Raad van State. Deze Raad stelde de oliemaat schappijen in het gelijk in een geschil met het ministerie, van Financiën over de te verdelen winsten. Van de winst die de olie maatschappijen behalen met de wipning van olie en gas op het Nederlandse deel van het continentaal plat, moeten zij volgens de 'Mijnwet Continen taal plat' de helft afdragen aan de Staat. Bij de bereke ning daarvan spelen zowel de vennootschapsbelasting als de ontvangen investeringspre mies een rol. Het ministerie van Finan ciën heeft de maatschappijen steeds voorgehouden dat zij de investeringspremies in minde ring moesten brengen op de verschuldigde vennootschaps belasting. De aldus berekende vennootschapsbelasting werd vervolgens afgetrokken van het aan de Staat toekomende winstaandeel. Op deze wijze vloeide een deel van de WIR- premies terug in de Staatskas. Die wijze van berekenen hebben de oliemaatschappijen met succes aangevochten. Het ministerie van Economische Zaken heeft nog niet precies uitgezocht hoe de uitspraak van de Raad van State uit pakt. Aan de ene kant wordt het aandeel van de Staat nu kleiner, maar anderzijds brengt de vennootschapsbe lasting meer op. Volgens een globale bereke ning levert de beslissing van de Raad van State de olie maatschappijen echter een voordeel op van 200 tot 300 miljoen. De correctie gaat in beginsel terug tot 1967, toen de voorwaarden voor de win ningsvergunningen in de Mijnwet zijn vastgelegd. De PvdA-Kamerleden Van der Hek en Vermeend hebben aangekondigd opheldering te zullen vragen over deze kwes tie aan de ministers Ruding en Van Aardenne. Zij leggen ver band met het zogenaamde He renakkoord met Shell en Esso, dat bepaalde afspraken in houdt over de omvang van in vesteringen die deze maat schappijen in Nederland doen, tegen de achtergrond van de grote aardgaswinsten die zij hier behalen. Een woordvoerder van Eco nomische Zaken wijst er op dat de winstverdeling voor de Noordzee op zichzelf niets heeft te maken met dat 'Gent lemens Agreement'. Bij deze afspraak zijn alleen Shell en Esso als partners in de gas winning in Slochteren betrok ken. Op de Noordzee zijn tien tallen andere maatschappijen actief. EZ verwacht ook niet dat de voorwaarden voor de winningsvergunningen op de Noordzee na de uitspraak van de Raad van State worden ge wijzigd. „Wij zijn er juist trots op dat Nederland de oliemaat schappijen door de jaren heen een evenwichtig en stabiel fis caal-financieel regiem biedt". ROTTERDAM (ANP) - De li- terprijzen van benzine gaan met ingang van dinsdag 1 juli met 1 cent omhoog. De prijs verhoging van de benzine is het gevolg van de stijging van het tarief van de zogenoemde 'verplichte voorraad afdracht'. Prins Bernhard wordt morgen 75. Een terugblik op zijn leven en loopbaan leert dat de prins een beminnelijk mens is, die net ais ieder ander zijn gebreken heeft. Duidelijk is wel dat zonder zijn inbreng ons koningshuis er anders uit zou zien. Eugenie Herlaar was destijds de eerste journaal-lezeres in ons land. Door haar goede manier van presenteren zorgde ze ervoor dat vrouwen in Hilversum meer te doen kregen dan alleen maar programma's aankondigen, in het kader van de serie 'Hoe is het eigenlijk met. zochten we Eugenie op in Heerhugowaard. De literatoren Johan Diepstraten en Sjoerd Kuyper schreven onder de titel 'De verborgen steen' samen een kinderboek. Dat werd uiteindelijk een spannend jongensboek, omdat de twee daar vroeger als kind het meest door gefascineerd werden. (ADVERTENTIE) R0LLEfi Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd. DE NIEUWE HEET: J Adres:j i Postc.:Plaats: j Bank- of gironummer:o Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand per automatische afschrijving ad 22.60 i kwartaal per acceptgirokaart ad68.05 j j kwartaal per autom. afschrijving ad 66,25 J i (voorkeur aankruisen). - j Zodra de nieuwe abonr j vang ik uw ROLLER-BALLPEN. I Mijn naam: i Adres:J i i j Postc.:Plaats: J handtekening x> S i Stuur deze bon ingevuld aan De Stem, i j antwoordnr. 112,4800 VB Breda (postzegel betalen wij) Het 'genetic engineering', het manipuleren met zaad- en eicellen, boekt steeds opmerkelijker resultaten. Die resultaten en de manier van werken roepen echter ethische en morele vragen op. Bijvoorbeeid: 'Hoe ver kunnen we gaan bij het maken van een kind

de Stem | 1986 | | pagina 1