Eis 18 maanden tegen Opel-dief Weerman Willy Forse verhoging zuiveringsheffing Drie Ambachten Vissersfamilie fors beboet HET WEER 'TIJD RIJP VOOR ADVIES Opnieuw groente primeurs op Zeeuwse veiling ZATERDAG 28 JUN11986 Het blijft warm PAGINA ZEELAND 1 OP DE LAATSTE DAG VAN DE VAKANTIE Nachtelijke roofoverval op Duitse familie in Zoutelande SCHADE DIEFSTALLEN EEN TON ALGEMEEN BESTUUR AKKOORD ZLM schenkt vijf mille voor medisch apparaat Weer in Europa Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius WEGENS ONTDUIKEN EEG-BEPALINGEN VAN ZEELAND T27 Van een onzer verslaggevers ZOUTELANDE - Een jong Duits gezin is tijdens de laat ste nacht van zijn vakantie in Zoutelande slachtoffer gewor den van een roofoverval. Rond half drie gisternacht werd het .echtpaar bruut ge wekt door drie gemaskerde mannen, die via de gefor ceerde tuindeur van de vakan tiebungalow op park Kustlicht waren binnengedrongen. Het echtpaar werd bedreigd met een geweer en vervolgens met waslij ndraad vastgebonden. De overvallers spraken Engels en zeiden dat er niets met de aanwezige baby zou gebeuren als het echtpaar zich koest hield. Daarop doorzochten zij de gehele bungalow en verdwe nen na ongeveer een half uur met honderd Duitse mark, dertig gulden, rijbewijs en paspoorten, foto- en filmca mera, twee gouden ringetjes en drie gouden kettinkjes. De overvallers vluchtten weg met de auto van de Duit ser, een rode Volkswagen Pas sat, die gistermorgen nabij Parkzicht werd teruggevon den. Het echtpaar waar schuwde de politie pas om half vijf 's morgens, bang als het was geworden door de dreige menten van de overvallers. De drie (vermoedelijk jonge) mannen waren allen gekleed in een blauwgebleekte spij kerbroek. Een droeg een don kerblauwe pull-over met lange mouwen, de tweede had een donkerblauwe pull met daarop dwarsgeplaatste rood witte strepen en de derde droeg een grijs wollen vest met knopen. Staten: Stop groei provincie-apparaat MIDDELBURG - De Zeeuwse staten willen een halt toeroepen aan wat zij ervaren als een ongebreidelde en niet altijd even hoogstnood zakelijke uitbreiding van het provinciale amb tenarenkorps. Dat bleek gisteren toen de statencommissie voor be stuurszaken zich boog over de plannen van Gedepu teerde Staten voor de provinciebegroting 1987. Van onze correspondente MIDDELBURG - Geen auto was de afgelopen twee jaar veilig voor de 33-jarige T.O. uit Terneuzen, en vrijdag moest hij zich voor de rechtbank in Middelburg dan ook verantwoorden voor een lange reeks diefstallen en uitlokking hiervan, vooral in Bel gië en Zeeuwsch-Vlaanderen. De officier van justitie mr. Van der Bel noemde de man een 'Opel-fanaat', want het waren vooral auto's van dit merk die 'geruisloos' in het niet verdwenen. O. 'versneed' ze eenvoudig in onderdelen, terwijl de rest als schroot werd verkocht. In totaal zou hij op deze manier een schade hebben veroorzaakt van onge veer 100.000 gulden, een be drag waarnaar de gedupeer den, aldus de officier van jus titie 'uiteraard wel kunnen fluiten'. Omdat O. in het ver leden ook al werd veroordeeld, onder meer voor autodiefstal len, eiste hij een gevangenis straf van achttien maanden. Hoewel het in totaal zou gaan om zestien auto's die O., De kritiek, afkomstig uit alle fracties, richtte zich op de sterke greep die de verschil lende griffie-afdelingen heb ben op het financieel beleid. De afdelingen, althans de meeste, leveren elk jaar trouw hun bijdrage aan bezuinigin gen. Maar wat men inlevert valt veelal in het niet bij de claims die men legt voor het binnenhalen van extra perso neel. Daardoor wordt beslag gelegd op de steeds kleiner wordende budgetten die kun nen worden aangewend voor het oplossen van noden en knelpunten in de samenleving. „Nieuw beleid moet gericht zijn op toekomstige behoeften van de samenleving. De be schikbare ruimte moet niet al leen intern worden aange wend", zei het statenlid J. Boogerd-Quaak (D66). Voor haar hadden statenleden als J. van Zwieten (WD), J. de Boe (CDA) en G. de Vries-Hommes (PvdA) al vraagtekens gezet bij de zes nieuwe full-time functionarissen en enkele part-time krachten, waarmee Gedeputeerde Staten komend jaar de griffie-afdelingen wil len versterken. Ze wezen erop dat een toekomstige reorgani satie van het griffie-apparaat (er loopt al geruime tijd een intern doelmatigheidsonder zoek) door nieuwe jaarlijks te rugkerende personeelsuitga ven wordt bemoeilijkt. Er was ook een roep om meer geld voor de subsidiëring van gemeentelijke riolerings projecten en stads- en dorps vernieuwing. Met name WD en CDA benadrukten dat er ook nog veel geld nodig is om te voldoen aan de materiële behoeften van het griffie-ap paraat. De PvdA vroeg aan de ene kant aandacht voor knelpun ten, die door arbeidstijdver korting ontstaan, maar vroeg zich aan de andere kant af of het geen tijd wordt een extern reorganisatiebureau in de arm te nemen. „Immers, niemand voelt zichzelf overbodig". CDA-gedeputeerde J. Ven- tevogel (financiën en perso neelsbeleid) had daar wel oren naar. Hij zei al veel eerder van plan te zijn geweest hulp van buitenaf te halen, maar toen zouden de andere gedeputeer den daar nog niet rijp voor zijn geweest. Nu dringt vol gens hem ook bij de andere ge deputeerden het besef door dat fermere ingrepen noodzake lijk zijn. Nu in de afgelopen jaren al de lucht uit de ver schillende griffie-afdelingen is geknepen, kan van de afde lingshoofden niet worden ver wacht dat ze op eigen initiatief echt in eigen vlees gaan snij den. „We willen geen grote schoonmaak houden, maar als je de efficiëncy wilt verbete ren, moet je dat zeker doen". Van een onzer verslaggevers AXEL - Het algemeen bestuur van het waterschap De Drie Am bachten is gisteren akkoord gegaan met een flinke verhoging van de zuiveringsheffing voor volgend jaar. Een gezin moet volgend jaar 174 gulden gaan betalen. Dat is 21 gulden meer dan dit jaar. Eigenlijk valt dat nog een paar gulden mee, want aan vankelijk zag het er naar uit dat de heffing op 177 gulden zou komen. Dat komt voorna melijk vanwege de daling van de r'ente voor vaste financie ringsmiddelen die zich inmid dels heeft voorgedaan. Dat rentevoordeeltje wordt zo doende ten bate van de belas tingplichtigen gebracht. De verhoging van de zuive ringsheffing is deels om alvast een spaarpotje aan te leggen els tegen 1989 de lasten van een nieuwe zuiveringsinstal latie bij Terneuzen op de be groting gaan drukken. Door nu alvast ieder gezin wat meer te laten betalen kan worden voorkomen dat de heffing straks met grote sprongen om hoog gaat. Hoofdingeland Weemaes bleek nogal moeite te hebben met de verhoging van 21 gul den per gezin. „Ik weet wel dat we die zuiveringsinstallatie moeten betalen", aldus Wee maes, „maar er moet toch ook gedacht worden aan de minst draagkrachtigen. Natuurlijk, de vervuiler betaalt, maar ik ben het alleen niet eens met de manier waarop". Dat ontlokte de heer Dees de reactie dat het allemaal best is om te pleiten voor lastenverlichting, maar dat de algemene vergadering zelf het'fiat heeft gegeven aan de zuiveringsinstallatie. „Dus die verhoging hebben we zelf over onze ingelanden afgeroe pen". Mevrouw Hack greep het agendapunt aan om ervoor te pleiten het waterschap dichter bij de burger te brengen. „Zo dat de mensen weten waar voor ze betalen". „We probe ren waar het maar mogelijk is informatie te geven", stelde dijkgraaf P. van Hoeve. Dat konden de twee belangstellen den op de publieke tribune maar "moeilijk geloven, toen diezelfde dijkgraaf hen even later sommeerde de zaal te on- ruimen, omdat de vergadering achter gesloten deuren werd voortgezet, i Bekertjes stapelen op het schoolplein. Van onze correspondent SCHOONDIJKE - De ver- nieuwde protestants- christelijke basisschool de Wegwijzer mocht zich giste ren in een flinke belangstel ling verheugen. De officiële opening werd om 14.00 uur verricht door de inspectrice van het basisonderwijs, me vrouw Kroon. Zij deed het na eerst de sleutel ontvangen te hebben van de kleuters, die met hun juf van hun tijdelijke onder komen naar de nieuwe klas waren gebracht. De deur werd geopend en vervolgens werden de kleuters door de oudste leerlingen naar bin nen gedragen onder het motto 'zij horen er voortaan ook bij'. Daarna volgde een TV-voorstelling voor de kinderen, en het officiële ge deelte met een druk be zochte receptie. 's Morgens was de vlag gehesen en werd door de kinderen een poppen- wandkleed voor de school aangeboden. Alle moeders hadden hiervoor een pop ge maakt die op hun kind lijkt. Om 15.15 uur werd op het zonovergoten schoolplein het startsein gegeven voor de fancy-fair. Er waren ver schillende kraam-spelacti- viteiten zoals sjoelen, toren bouwen, ringwerpen, kege len, grabbelton. De op brengst van de fancy-fair komt ten goed aan een schoolvoorzieningenproj eet - FOTO WIM KOOYMAN in Nepal. Het totaalbedrag bleek na telling 1409,25 groot. „Aanzienlijk meer dan we hadden gehoopt"., al dus juf Ineke Berendsen. Tijdens de fancy-fair werden de Schoondijkse jo jo kampioenschappen ge houden. Dimitri van Rie hield het hét langst vol, en nam de beker mee naar huis. Van 16.00-19.00 uur was er open huis voor ouders en be langstellenden, die onder het genot van een kop koffie het verbouwde en vergrote schoolgebouw konden be- zichtingen. Behalve een ge meenschapsruimte is er aan de school een activiteiten ruimte toegevoegd. De ruimten voor de onderbouw zijn geheel nieuw. Van een onzer verslaggevers GOES - De Zuidelijke Land- bouwmaatschappij (ZLM) in Goes heeft een bedrag van vijfduizend gulden geschon ken als bijdrage in de aankoop van een mobiele computer-to- mograaf. Met dit apparaat kan kanker-onderzoek wor den verricht op een voor de patiënt minder onaangename wijze. Zeeland kwam aanvanke lijk niet voor een dergelijk in strument in aanmerking, ge zien de geringe bevolkings dichtheid van de provincie. Zeeuwen zijn daarom tot nu toe aangewezen op dergelijke apparatuur in Rotterdam, Breda of België. Zoals bekend heeft de staatssecretaris van Volksge zondheid laten weten dat Zee land, waar al een flink bedrag voor de tomograaf is ingeza meld, binnen afzienbare tijd over een dergelijk apparaat kan beschikken. meestal samen met een neefje of een van zijn broers, had ge stolen, waren hem er slechts negen ten laste gelegd. Het eerste geval dateerde van 19 juni 1984, toen hij zijn neefje opdracht gaf twee auto's te 'organiseren' in Woensdrecht. De voor O. 'laatste slag' sloeg hij op 20 maart van dt jaar. Die nacht pikte hij met een te voren gestolen auto uit een loods in Axel een aanhangwa gen geladen met kaas, en in Sas van Gent een paardentrai ler. „Wat moest u eigenlijk met al die kaas?" zo vroeg recht bank-president mr. Nomes. „Kaas kan je altijd overal wel kwijt", stelde O. resoluut. Het was dan ook een chro nisch geldgebrek door schul den die hij had gemaakt, dat O. telkens weer tot de autoroof bracht. Maar ook persoonlijke problemen, waardoor hij ge makkelijk te beïnvloeden was door de criminele broers, wa ren een belangrijke oorzaak, aldus zijn verdediger mr. Wie- land. Intussen ziet de toekomst er voor O. wat minder somber uit. Hij heeft definitief gebro ken met zijn familie, heeft de kans om, eenmaal op vrije voeten, een omscholingscursus te volgen die voldoende zicht biedt op een betaalde baan, en is vastbesloten met zijn nieuwe relatie een ander pad te gaan bewandelen, zo besloot de verdediger, die de geëiste gevangenisstraf onder deze omstandigheden 'absurd hoog vond'. De rechtbank doet over 14 dagen uitspraak. Minumum temperaturen van 14 tot 17 graden. Zaterdag mooi weer. Maximum tempera tuur 27 graden aan zee tot 32 graden elders. Zwakke tot ma tige overwegend oostenwind. Vooruitzichten voor zondag tot woensdag. Het blijft zonnig en warm tot dinsdag. Nadien iets minder warm en wat bewol- GOES - Opnieuw werden er deze week op de Coöperatieve Tuinbouwveiling Zeeland te Goes de eerste partijen van enkele groenterassen in dit seizoen aangevoerd. Dat betrof onder andere een levering van doperwtjes en tuinbonen, waarvan de prijzen resp. 3,90 en 0,85 per kg be droegen. De eerste princesse- bonen van Zeeuwse bodem brachten 6,80 per kg op. Het zomerse weer blijft! Dat prachtige weer dat we nu al ruim twee weken onafgebroken kennen heerst ook de rest van vol gende week. Dat hebben we te danken aan een hogedrukgebied dat ijzersterk is en boven de Noordzee ligt. Het heeft een lucht druk van 1025 Hectopascal en daardoor zonnig en zeer warm weer. De temperaturen zullen tijdens de komende dagen eerder bij de 30 dan in de buurt van de 25 graden Celsius zijn. Gisteren dreigde er wat onweer boven Frankrijk, daar is een depressie boven de Golf van Biskaje schuldig aan. De onweers wolken kunnen vandaag de zuidelijke grens van België bereiken, maar komen hoogstwaarschijnlijk niet tot bij ons. De wind blijft oostelijk, kan variëren van noord-naar zuid-oost, maar is vrij krachtig zonder enige verkoeling te brengen en dat betekent goed strandweer. Maar gezien de nu en dan forse oostelijke wind is afdrijven naar zee een aanwezig gevaar. De oostelijke wind veroorzaakt ook onderstromingen naar de kust toe en daarin kunnen heel wat kwallen meedrijven. Voor de duivenliefhebbers is er voor zondag wat twijfel. Boven Bretagne wordt een kleine onweersstoring verwacht en die kan voor variabele wind zorgen. Ook de duiven die uit Duitsland komen kunnen geplaagd worden door een lokaal onweer ter plaatse. Eveneens in België kan het onweer morgen wat toenemen, maar die kans is erg gering. In tussen blijft de bovenlucht tijdens onweer een vraagteken. Toen het maandag plotseling verslechterde ging dat razend snel. In nauwelijks een kwartier nam de wind toe van 2 tot 7 Beaufort. De temperatuur kelderde in een half uur van 31 naar 21 graden! De wolkenformaties reikten naar 15000 meter hoogte. Om u een idee te geven wat daar allemaal gebeurde met de op stijgende zeer warme lucht, het volgende. Op 5000 meter hoogte is het 22 graden onder nul, op 7000 meter is dat al 33 graden en op 12000 meter komt men temperaturen tegen van 54 graden on der nul! De warme lucht wordt daar compleet veranderd in ijs. Dan vormen zich ijskristallen, maar door de steeds stijgende lucht veert die kristal op en neer en wordt een serieuze hagel steen. Hagelstenen met een doorsnee van 10 tot 12 mm. zijn geen uitzondering. Dat dreigt nu iedere keer als er onweer komt, vooral als de lucht uit het oosten aandrijft gebeurt dat zeer plaat selijk. De spreuken van deze week: 'Met Sint-Antonius-macht (29 ju ni), rijpt het koren dag en nacht'. Afgeleid van afgelopen maan dag: 'Juniregen is Gods zegen komt zon daarbij, dan maakt hij boer en stadslui blij. Amsterdam Eindhoven Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Dublin Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagen furt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen licht bew.29 licht bew29 onbewolkt29 half bew.21 onbewolkt29 onbewolkt28 onbewolkt28 half bew28 onbewolkt29 onbewolkt30 half bew20 onbewolkt30 onbewolkt31 zwaar bew.30 onbewolkt28 onbewolkt28 onbewolkt26 onbewolkt24 onbewolkt29 onbewolkt30 Luxemburg.... onbewolkt29 Madridonbewolkt Malagaonbewolkt26 Mallorcaonbewolkt28 Maltaonbewolkt32 Moskouonbewolkt21 Münchenonbewolkt26 Niceonweer29 Oslozwaar bew27 Parijsonbewolkt32 Praagonbewolkt26 Romeonbewolkt28 Splitonbewolkt30 Stockholmzwaar bew.26 Warschaulicht bew26 Wenenonbewolkt28 Zürichonbewolkt29 Casablancahalf bew26 Istanbulzwaar bew23 Las Palmaslicht bew24 Tel-Avivonbewolkt29 Tunislicht bew32 (ADVERTENTIE) Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 of 9364 5-baans67Xl80cr^ Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Ontduikin- gen van de EEG-vangstbeper- kingen kostten diverse leden van de Colijnsplaatse vissers familie S. gistermiddag in to taal 17.250 gulden boete. Dat was tenminste de eindsom van de tien vonnissen die de Mid delburgse politierechter, mr. De Wilde, velde. Zou hij ge hoor hebben gegeven aan de eisen van de officier van justi tie, mr. Beaumont, dan was de schade voor de vissers opgelo pen tot in totaal 21.500 gulden. De eerste boete werd uitge deeld voor vissen binnen de 12 mij Is zone met het 'grote tot zeer grote' schip Arnemuiden 14. De overtreding vond plaats in 1984 en kwam voor verant woording van de fa S. Zn. Het unieke feit deed zich daar bij voor dat de schipper was aangegeven door collega-vis ser B., die zelf ook al verschil lende malen voor het hekje van de strafrechter is versche nen. De Arnemuiden 14, waar mee het delict was gepleegd, zou anderen hebben wegge drukt en andermans netten hebben beschadigd, kortom er zou sprake zijn geweest van 'ergerlijk gedrag, dat veel weg had van piraterij', zoals de of ficier van justitie dat uitdruk te. Deze nam dit soort bijzaken overigens niet in ogenschouw, maar bepaalde zich tot het feit dat urenlang binnen de 12- mijlszone was gevist met een veel te omvangrijk, een 'groot tot zeer groot' vaartuig. Hij eiste het normale tarief van 5000 gulden. De politierechter hield het op een boete van 4000 gulden omdat hij 'de verhou dingen onder de vissers niet wilde belasten'. Daarmee kwam hij eniger mate tegemoet aan het ver zoek van de advocaat, mr. K. Flos, die er op wees dat een zware boete geen goed zou doen aan de verhoudingen binnen de visserij -gemeen schap. J. S., die de firma verte genwoordigde, bracht nog in het midden dat de verklikker zelf bepaald geen schone lei had en uit naijver zou hebben gehandeld. Dat echter liet de politierechter koud. Logboek De andere negen overtre dingen hadden allemaal be trekking op het onjuist bij houden van het logboek, waarin de hoeveelheden ge vangen vis moeten worden op getekend. Deze overtredingen vonden allemaal in 1985 plaats. De zwaarste boete was opnieuw voor de Arnemuiden 14, die in Lauersoog betrapt werd op de aanvoer van 15.043 kilo schol, terwijl het logboek slechts van 6.000 kilo melding maakte. Ook hier was de eis 5.000 gulden, het gebruikelijke tarief. De Wilde maakte er 4.000 gulden van. De andere overtredeingen werden gemaakt met de Kort- gene 17 (twee keer), de Kort- gene 17 (drie keer) en de Kort- gene 12 (drie keer). Daarbij ging het soms over overschrij dingen met enkele veelvouden van de toegestane hoeveelhe den schol en tong. Mr. Flos vroeg clementie omdat de 'kleine vissers' door nieuwe EEG-regelingen 'behoorlijk in de tang genomen' zijn. „Als we ons op een rigide manier hou den aan de EEG-normen dan is het binnen de korste keren met deze schippers gedaan". Hij noemde een boete van 500 gulden per geval al een zeer zware klap omdat het 'naakte bestaan' van de vissers in het geding zou zijn. Maar Mr. Beaumont hield vast aan eisen, zoals die ge bruikelijk zijn. Rekening hou dend met het gegeven dat de vissers nog aan de nieuwe EEG-normen hadden moeten 'wennen', halveerde de politie rechter de eisen voor de eerste overtredingen. Latere overtre dingen strafte hij met het volle pond. Dat betekent dat schip per J.S. van de KG 17 één keer 1000 en één keer 2000 gulden moet betalen, schipper H.S. van de KG 14 één keer 250 en twee keer 500 gulden, schipper J.S. van de KG 12 één keer 1000 en twee keer 2000 gulden.

de Stem | 1986 | | pagina 17