6In gedachten reis ik over de hele wereld' Wit magUverwachten vandeBank voor Zeeland? Wel ei goeie gehai SOMMIGE PUNTEN SLECHT BEDIEND CDA en VVD niet in commissies Sas Terneuzen ruilt grond met NSM Loodgieter met zeebiologische verzameling Bank voor Zeeland N.V. Subsidie Katelijne als ook provincie betaalt Col> DUJAR VRIJDAG 27 JUN11986 VAN ZEELAND T16 PAGINA ZEELAND 3 'GEEN AFSPIEGELING GEMEENTERAAD politierapport -*» Tentoonstelling ter afsluiting brandweerproject markten VRIJDAG 27 JUNI Jeugdbelan verovert Frankrijk Plaatselijk nieuws IJzendijke Aardenburg Oostburg Terneuzen bekijkt betere buslijnen Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen be studeert momenteel mogelijkheden het open baar vervoer in de Scheldestad nog meer te verbeteren. Momenteel lopen zo'n zes buslijnen langs dezelfde route door de stad wat als voordeel heeft dat er een soort halfuursdienst bestaat met uitstekende over stapmogelijkheden. „Bekeken wordt of lijndien sten van deze route kunnen afwijken om belangrijke pun ten binnen onze gemeente te bedienen", aldus een gemeen telijk woordvoerder. Hij doelde hiermee onder meer op verpleeghuis Ter Schorre, de wijk Katspolder en openbare gebouwen op het industriege bied Driewegen (PTT en PZEM) en mr. Haarmanweg (kantoor Woningbouwvereni ging Terneuzen). Door de langgerekte vorm van Ter neuzen en de centrale route van alle busdiensten komen de meer aan de buitenkant gele gen voorzieningen op het ge bied van openbaar vervoer niet aan hun trekken. Over de verbetering van de (stads)busdiensten heeft in middels al een gesprek met streekvervoerbedrijf ZWN plaatsgevonden. Daarbij is ook bekeken op welke wijze eventueel een stadsdienst ge realiseerd kan worden. Stadsdienst „Voor een eigen gemeente lijke busdienst komen we niet in aanmerking omdat lande lijk als uitgangspunt geldt dat gemeenten dan meer dan 50.000 inwoners moeten heb ben. Wat wij hebben voorge steld is bekijken of de ZWN als streekvervoersbedrijf een Terneuzense stadscomponent in leven kan houden. Een vrij unieke oplossing, maar de ZWN is bereid hierover met het Ministerie van Verkeer en Waterstaat in de slag te gaan, omdat ook zij de problemen die er liggen onderkennen", aldus de woordvoerder. Veel hoop op realisering van dit alternatief is er overigens niet. „Er wordt sinds jaar en dag al beknibbeld op de kosten van openbaar vervoer en geld voor dit plan heeft het minis terie waarschijnlijk ook niet, maar het is het proberen waard". Nog dit jaar zal Terneuzen daarom voorstellen tot het 'uitsplitsen' van de huidige busdiensten aan de ZWN voorleggen. „Daar zitten na tuurlijk wel nadelen aan want je tast dan de halfuurdiensten en de huidige uitstekende overstapmogelijkheden aan". Bus-station Wat dat overstappen betreft heeft Terneuzen wel plannen in ontwikkeling een nieuw busstation te bouwen nabij Het Java. Gedacht wordt daarbij ook aan het bouwen van een behoorlijke wacht ruimte voor dé buspassagiers. „De situatie aan het Oostelijk Bolwerk is momenteel be paald niet ideaal, vandaar de plannen voor de nieuwbouw", zo werd gisteren gezegd. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - De poli- tieke tweestrijd in Sas van Gent, aangewakkerd door de omstreden vorming van een nieuw college van B en W heeft gisteravond in de raads vergadering een voorlopig hoogtepunt bereikt. De raads leden van CDA en WD, sa men de oppositie vormend, be sloten om geen lid te worden van de door B en W ingestelde BRESKENS - Op kruising Buitenlust ontstond donder dagmiddag omstreeks 15.15 uur een aanrijding toen me vrouw W. uit Philippine met haar voertuig geen voorrang verleende aan een personen auto, bestuurd door J. S. uit Laarne (B). S. kwam van de boot en kon mevrouw V., die aanvankelijk op de kruising was stil gaan staan, niet meer ontwij ken, toen ze de kruising opreed. Een passagiere van mevrouw V. uit Sluis kreeg een schouderfractuur. Een an dere gewonde was H. uit Koe weit. Beide voertuigen werden geheel vernield. CADZAND - Op het strand te Cadzand is een tas, eigendom van H. van O. uit Roosendaal, ontvreemd. In deze tas bevon den zich duizend peseta's, driehonderd Franse francs, een horloge en een j as. DRAAIBRUG - In de nacht van woensdag op donderdag ontstond een eenzijdig onge val, waarbij een sportwagen, bestuurd door P. H. uit Aar denburg in een slip raakte en in de middenberm terecht kwam. Oorzaak was een stuurfout. SLUIS - Op camping De Mei doorn is de tent van T. B. uit Amersfoort geheel afgebrand. De oorzaak is nog onbekend. TERNEUZEN - Door broei ontstond gistermorgen brand in een huisvuilcontainer op het terrein van Dow Chemical. De snel ter plekke zijnde be drijfsbrandweer had het vuurtje rap gedoofd. Er was dan ook weinig schade en nie mand liep enig letsel op. adviescommissies. Evenmin zullen ze de gemeente verte genwoordigen in besturen van gemeenschappelijke regelin gen en andere instellingen, ze ventien in totaal. Met dat besluit ontlaadde zich de onvrede bij die fracties over het zonder overleg afwij - ken van de door hen opge stelde voordrachten. „De sa menstelling van de commis sies moet recht doen aan de getalsmatige verhouding in de raad", zei CDA-woordvoerder L. van Waes. Met WD-voor- man C. Barbé hield hij een vergeefs pleidooi voor het uit stellen van de beslissing. „Zo ontstaat geen afspiegeling van de raad, het moet anders", bracht Barbé naar voren. „Dictaten opleggen, werkt niet in een democratie", voegde Van Waes er aan toe. Het baatte niet. Loco-burgemeester J. Plat- schorre sprak van een wel overwogen voorstel van B en W. „Je kunt nu eenmaal niet aan alle wensen voldoen", zei hij ook. Raadslid Barbé toonde zich geschokt: „Het college wikt, de meerderheid beschikt, de rest slikt, zo gaat het meestal". Niet echter deze keer. „Wij zoeken geen gekrakeel", ging de VVD'er verder. „Maar we krijgen geen enkel gehoor. Daarom zullen wij als raads leden geen zitting nemen in welke commissie dan ook". Het CDA sloot zich daarbij aan, temeer toen bleek dat de woordvoerders van PvdA en Gemeentebelangen Groot Sas, beiden in het college vertegen woordigd, van geen wijken wilden weten. De oproep van loco Platschorre om de com missies 'niet in de politieke sfeer te trekken', haalde wei nig uit. De Sasse adviescommissies werden vrijwel zonder uitzon dering, ingesteld en bemand met zeven tegen zes stemmen. Dat is sinds de verkiezingen de verhouding tussen 'regering en oppositie' in Sas, die prak tisch onwrikbaar vaststaat. Het lag gisteravond alleen in die zin anders, dat de oppositie consequent onbeschreven blaadjes inleverde, zodat het eigenlijk 7-0 was. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Ondanks grote bezwaren van de PvdA en Links Perspectief ging de gemeenteraad van Terneuzen gisteravond akkoord met de ruil van een stiik grond met de Nederlandse Stikstof Maat schappij voor de toekomstige uitbreiding van de vuilstort plaats in de Katspolder. De PvdA en Links Perspec tief wezen op de mogelijk grote financiële risico's die een bodemsanering van het stuk grond met zich mee kan bren gen. B en W willen pas na de transactie gaan bekijken welke stappen er op sane- ringsgebied genomen moeten worden. A. Bruin (PvdA) stelde dat de samenstelling van de grond dan mogelijk zo vervuild kan blijken dat de saneringskosten erg hoog zul len zijn. „In het slechtste geval zal sanering miljoenen gul dens gaan kosten", aldus Bruin. A. van Himme (Links Per spectief) sloot zich daarbij aan en wees op de aanwezigheid van arseen bij een nabijgele gen stortplaats. Wethouder van milieuzaken J. van Rooijen wees erop dat de nieuwe situatie hoe dan ook een verbetering inhoudt om dat de grond in ieder geval ge saneerd wordt. Van Rooijen: „Stel dat er stoffen zijn die bijvoorbeeld niet met folie af te dekken zijn, dan moet u dat nog afwegen tegen de situatie dat er ergens anders een stort moet komen". Hij sprak van aanvaardbare risico's omdat er zelfs als er van de 35.000 aanwezige kubieke meters grond 10.000 kubieke meter ge- saneerd moet worden, daar maar liefst ƒ225 beschikbaar is, terwijl de meest voorko mende saneringskosten tussen de 100 en 200 liggen. Wethouder van openbare werken A. Doorduijn sloot zich op zijn beurt bij Van Rooijen aan. Doorduijn noemde de ruil 'de meest aan trekkelijke optie', om de vuil- stort tot na het jaar 2000 voort te kunnen zetten. De overblijfselen van het Ondier van het Hellegat FOTO'S DE STEM COR J. DE BOER Van een onzer verslaggevers ZAAMSLAG - Duizenden schelpen, zeedieren op sterk water, gesteenten en minera len, fossielen en niet te verge ten het skelet van 'het ondier uit het Hellegat'. Een greep uit de wonderlijke verzameling die de Zaamslagse loodgieter G. de Zeeuw in zijn woning en werkplaats in de Rozemarijn straat voor het publiek ten toonstelt. Achtendertig jaar geleden nam De Zeeuw toen hij als marinier in het toenmalige Nederlands Indië diende, zijn eerste schelpen van het strand van Sabang mee. Sindsdien is hij blijven verzamelen en heeft zijn huis langzamerhand het aanzien van een klein mu seum gekregen. De Zeeuw: „De zee heeft me altijd al bekoord. Als ik broers had gehad, was ik vast en ze ker gaan varen. Maar als enige zoon in het gezin volgde ik vanzelf mijn vader op als loodgieter. Je zou kunnen zeg gen dat mijn verzameling een compensatie is voor wat ik vroeger gemist heb. In ge dachten reis ik nu over de hele wereld". De pas aangestelde mu- seumconsulente van de pro vincie Zeeland bracht begin dit jaar een bezoek aan de col lectie van De Zeeuw. „Ze kon niet geloven dat ik dit alle maal zelf heb opgebouwd, ver telde ze me. Ze heeft hier drie uur rondgelopen en vond het ongelooflijk dat ik dit alles al leen en zonder enige subsidie doe", vertelt De Zeeuw trots. Nadat hij in Nederland een grote collectie schelpen had verzameld ('Zeeland is daar natuurlijk een prima streek voor') kon hij gaan ruilen met andere verzamelaars en kreeg hij een steeds groter wordende groep kennissen die voor hem uitkeek naar nieuwe dingen. Prima trek- en sluitwerk Zo ontstonden er ook collecties fossielen, tropische schelpen, zeedieren, gesteenten en mine ralen. Oesters Enkele pronkstukken uit de verzameling zijn de zeldzame, fel oranje gekleurde Cowry schelp uit het gebied van de Stille Oceaan en de reuzen- mossel uit Borneo. Maar ook Zeeuwsch-Vlaanderen heeft het een en ander te bieden. Zo bezit De Zeeuw een klomp fos siele oesters van enkele tien duizenden jaren geleden. Deze vond men bij de aanleg van de fundering van het draaipunt van de brug over het kanaal bij Sluiskil. Maar het meest tot de ver beelding sprekend is het skelet van de Butskop, bijgenaamd 'het ondier uit het Hellegat'. Schout Jan de Vos en zijn mannen vingen de Butskop, een walvissoort, in 1757 bij het huidige Zaamslagveer dat toen aan de oevers van de kreek het Hellegat lag. Men kookte traan uit het walvis vlees en bewaarde het skelet van het 'ondier', dat in die tijd veel indruk maakte op de lo kale bevolking. Tientallen ja- Gerrit de Zeeuw met twee pronkstukken. In zijn handen heeft hij een zeldzaam exemplaar dat nog in de groei was ren lag het skelet in een ruimte van de Nederlands Hervormde kerk in Zaamslag totdat De Zeeuw het in zijn bezit kreeg. Kapitein Overal ter wereld heeft de Zaamslagse loodgieter mensen zitten die hem nieuwe dingen voor zijn verzameling toestu ren. Ex-mariniers die nu in Nieuw-Zeeland en Canada wonen sturen hem regelmatig nieuwe exotische aanwinsten. Laatst kreeg hij van een pater die jarenlang op de Salomon seilanden in de Stille Oceaan had gewerkt en die nu naar een bejaardentehuis ging nog een grote verzameling schel pen. Via de loodsen in het ha vengebied kreeg hij goede contacten met de kapitein van een schip uit Hongkong die zelf ook schelpenverzamelaar is. Na zijn pensionering is de kapitein een eigen museum in Southampton begonnen en hij onderhoudt nog steeds goede contacten met De Zeeuw. „Voor je hobby moet je iets over hebben", besluit hij. „Het zou mooi zijn als ik wat meer open was, maar dan zou ik wat van mijn werk moeten laten liggen. Dat gaat niet, want ik heb werk genoeg". De privéverzameling van De Zeeuw is te bezichtigen vrijdag van 18.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.00 uur Wie een afspraak wil maken, kan eventueel ook op andere tijden terecht. Tijdens de bouwvakvakantie is het pri vé museum gesloten. W ILLEM VAN ORANJESCHOOL Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Prins Wil lem van Oranjeschool in Ter neuzen heeft gistermiddag in samenwerking met de brand weer een ontruimingsoefening gehouden in het kader van de 'brandweermaand'. Dinsdag avond is er ter afsluiting een tentoonstelling waar werk stukken over dat thema te zien zijn die de kinderen de afgelo pen weken gemaakt hebben. De hele maand werkte de school nauw samen met de brandweer, die lesmateriaal heeft verschaft en demonstra ties heeft gegeven. De ontrui mingsoefening van gisteren was al eerder 'op het droge geoefend. Het idee voor een brandweermaand ontstond nadat ouders vragen hadden gesteld over de brandveilig heid van het schoolgebouw aan de Leeuwenlaan en nadat het jeugdjournaal aandacht had geschonken aan de brand veiligheid van schoolgebou wen. De tentoonstelling begint dinsdag om 18.30 uur en sluit om 21.00 uur. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM, 26 juni - Aardappel ter mij nmarkt. In Bintje 35-50mm werden 10 contracten verhandeld voor levering april tegen 21.00 tot 20.00 per 100 kg. De stemming was vast. In Bintje 50mm werden 18 contracten verhandeld voor levering nov bij een prijs van 28.50 tot 28.40 per 100 kg, alsmede 1209 contrac ten levering april tegen 38.80 tot 36.50. De stemming was vast. Alerte dienstverlening, oprechte belangstelling voor Uw belangen. Individuele aandacht, in de meest solide banktraditie. De Bank voor Zeeland is de professionele handelsbank, die zich richt op het bedrijfsleven, de landbouw en de visserij. En die daarnaast groot is in effecten, in de betere spaarvormen en in verzekeringen. De verbindingslijnen zijn kort. Snelle besluitvorming is dan ook een belangrijke eigenschap van de Bank voor Zeeland. Dat bevordert snel reageren ten zeerste. Wij lossen Uw specifieke problemen gaarne op. Goes, Grote Markt 21, Telefoon: 01100-31960 Yerseke, Kerkplein 3, Telefoon: 01131-1441 AARDENBURG - Hoewel de Aardenburgse raad positief staal tegenover het vrouwengezondheidscentrum Katelijne is die niet bereid subsidie te verlenen vooraleer ook de provincie dit doet. Dit bleek tijdens de gister avond gehouden raadsverga dering waar de raad werd voorgesteld mee te werken aan het verlenen van een voorschot aan Katelijne. Raadslid R. v. d. Wijnckel was de eerste die zijn beden kingen tegen het voorstel uit te. „De afspraak was indertijd dat wij alleen zouden subsi diëren als er voldoende draag vlak was. De provincie heeft tot nu toe nee gezegd op ver dere subsidieverzoeken van Katelijne en door dit voorstel te aanvaarden handelen we inconsequent", zo zei hij Ook leden H. van Rie en W. van Helden wezen hierop. Vol gens Van Rie tart de provincie overigens een landelijke richt lijn. „Wel een startsubsidie ge ven en dan niets meer in de hoop dat gemeenten het over nemen. Dat is onfris". Zo meende hij. Ook het Belgische raadslid E. Rammelaere vond dat afspraken moeten worden nagekomen. Van Rie suggereerde de provincie maar een brief te schrijven, iets wat wethouder A. Keijmel-Cambier nu niet direct zag zitten. Na enig over een weer gepraat ging de raad akkoord met een vernieuwd collegevoorstel, verwoord door raadsvoorzitter mr. E. Jong- mans. De lopende bezwaar procedure, door Katelijne bij de provincie aangespannen wegens afwijzing van de sub sidie, wordt afgewacht. Valt die positief voor Katelijne uit dan kan het gezondheidscen trum ook op Aardenburgse subsidie rekenen. Want Kate lijne op zich is een goede zaak, zo meende de raad. De verhoudingen in de Aar denburgse raad tekenden zich ook gisteravond weer een paar keer af. Enkele voorstellen, waaronder het instellen van een interim-commissie voor de Hof van Eede, haalden het met de zes stemmen van de 'regeringsfracties' voor en de vijf van de 'oppositie' tegen Akkoord ging de raad met het geven van ongeveer duizenc gulden voor de computer-to- mograaf. De voorwaarde dat dit apparaat ook voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen be schikbaar moest zijn,ontlokte R. v.d. Wijnckel de opmerking dat op die manier het be staansrecht van het Oost- burgse ziekenhuis wordt on dergraven, omdat juist eer van de voordelen hiervan is dat goede contacten met het ziekenhuis in Brugge best gaan. „En die samenwerking moet in stand blijven", zo was zijn mening. Van een onzer verslaggever IrfIDDELBURG/TERNEU ZEN - Reorganisaties en jiiinigingen zoals de ri overheid die aan het door ren is, maken van de versl denzorg een lappendeken vallen niet alleen spaan bij instellingen en hun cl ten, ook de overheid zelf 1 bedrogen uit. De maatreg lijn zo weinig op de pral gericht dat de instellingen aar soms voor de voeten h en aan de andere kant hui kenpakket zien verbrokke Die klacht uit het Zee Consultatiebureau voor A hol en Drugs (ZCAD) in jongste jaarverslag. De ri overheid, aldus het ZCAI bezig de zorg voor alcohol Van onze correspondent IJZENDIJKE - Showb jeugdbelang uit IJzend wordt in Frankrijk veel vraagd. Al vier keer trok dit jaar naar de Franse ziekliefhebbers. Ook binn kort staan deze tochten w op het programma, zoals en 20 juli naar respectieve Cambrai, Lille en Tourneh Ook de eigen bevolking w< niet vergeten, want vand (vrijdag) is er een rondgang Deze fanatieke showb; zou er graag nog wat niet leden bij zien komen in leeftijd van 9 tot 35 jaar. kunnen bij de secties sl blasswerk komen. Ook vooi colourguard zijn nieuwelin welkom. Voor de vlagg groep geldt een minim leeftijd van 12 jaar. Natuur kunnen belangstellenden e< kennismaken met deze she band. Zij kunnen op dinsi (show) en donderdag (muzi vanaf 19.00 uur terecht in plaatselijke jeugdgebouw. Zoektocht - Het feestcon Watervliet en de VW IJze dijke houden van 15 juni to september een toeristis zoektocht over zowel Belgi: als Nederlands Vlaanderen, is in totaal een prijzenbed van 35.000 Bfrs. Inschrijff muiieren zijn te krijgen bi Tack te Watervliet en VW-kantoren te IJzendi en Groede. Polderroute - De riante F derroute, een toertocht ovei kilometer van de Trimc Aardenburg, kende een n tige bezetting. Vier heren negen dames kwamen op afgesproken plaats. Onder deelnemers waren de 84-jar Piet Geijsels uit Sluis en de jarige mevrouw C. de Vriei de Koster, die beiden zon< problemen de tocht uitred De volgende damestoerto van TC Aardenburg is zat dag 30 augustus gepland, w< neer men de Beverhoutsro fietst. Vrouwenbond - De FN Vrouwenbond houdt dinsda juli haar laatste vergader van dit seizoen. Vanaf IS uur kan men terecht in vre wencontact Lotje. Er woi gesproken over de bestuul wisseling en de plannen vc volgend seizoen. Na de pat worden dia's vertoond d< boswachter Riemslag. (AI verrul En v Dujar hee Zo ma fees En wie gen Dl vet

de Stem | 1986 | | pagina 12