Behoud Ledeltheater lijkt twijfelachtig Oostburg looft beloning van 50.000 gulden uit MET FREEK OP DE FOTO Nieuw gebouw voor sociaal en cultureel leven geopend MILIEUFEDERATIE SCHRIJFT INFORMATEUR: SMAAL autoglasservice TEL 074 1-22 55 HET WEER Rode Duivel in Axel DONDERDAG 26 JUNI 1986 Mooi en warm PAGINA ZEELAND 1 T27 WETHOUDER: 'HET WORDT HEEL DUUR' TERNEUZEN - De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) vindt het 'niet opportuun' om het nieuwe plan voor de Westerschelde Oeverver binding op te nemen in een regeerakkoord tus sen VVD en CDA. iz 'HOE PAKKEN WE DE DAGRECREANT' Gerard Joling komt niet Wat minder winst bij Haven van Vlissingen Weer in Europa STEUNPUNTEN VERENIGD ONDER ÉÉN DAK /tMG-.HACHT.- EM U'EEKHHD - 1SERUICE Alle autoruiten v A Glas In rubber op maat /MtèT Gelw'Qd en gehard IW Perspex en lexan iV, Auto-alarm Aluminium schuiframen - J J Zonnedaken VAN ZEELAND Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Of het Oost- burgse Ledeltheater werkelijk behouden blijft voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen begint twijfelachtig te worden. Vol gens wethouder J. Thomaes (financiën) zal het in stand houden heel veel geld kosten. Hij vermoedt zelfs meer dan 150 mille op jaarbasis. Wan neer de exploitatie werkelijk meer dan 150.000 gulden wordt zal de wethouder zich verzet ten tegen de aankoop van het pand. Dan moet het desnoods maar gesloopt worden. Onlangs heeft het Oost- burgse college het principe besluit genomen om het pand aan te kopen, zonder echter precies te weten hoeveel het gebouw waard is, hoe duur de renovatie wordt en hoe hoog de exploitatie zal zijn. Na aan koop wil het college namelijk het gebouw laten opkhappen en het beheer aan een stich ting overlaten. Die stichting zal echter wel een forse subsi die krijgen zodat men in staat is een redelijk programma op te zetten zodat weer veel West-Zeeuwsch-Vlamingen de weg naar het Ledeltheater weten te vinden. De wethouder vermoedt dat aankoop en renovatie zo'n miljoen gulden gaat kosten. „Wanneer het dat bedrag wordt, zitten we al aan 150 mille per jaar en dan komt er ook nog eens het salaris van de beheerder bij, verwarming en onderhoudskosten en een bijdrage voor het programma. Zelfs als aankoop en renovatie 'slechts' een half miljoen kost, dan gaat het vast meer dan 150.000 gulden per jaar kosten en daar pas ik voor", vertelt Thomaes. Volgens hem zal de gemeen teraad een duidelijke keuze moeten maken. Of het behoud van het theater of andere prioriteiten die in het beleids programma zijn overeen ge komen zoals de avond-open stelling van de secretarie, een apart bureau personeelszaken voor de gemeente en verschil lende emancipatie-zaken. „Zonder belastingverhoging kunnen we niet alles uitvoe ren", vertelt hij en laat tevens weten dat hij absoluut niets voor een verhoging van de ge meentelijke belastingen voelt. „We mogen de inwoners niet op extra kosten jagen en ik wil ook een gezond reservefonds blijven beheren. 150 Mille op jaarbasis is voor mij echt de limiet", aldus de Oostburgse wethouder. WOV-plan mag niet in regeer-akkoord' Het is duidelijk waar de bewoners fan van zijn - FOTO DE STE^I/CORJ.DE BOER Van een onzer verslaggevers AXEL - Oscar van Rossem, geboren Gentenaar, woont al vijftien jaar in Axel, maar vlagde pas vorige week voor het eerst voor de Rode Duivels. Dat was de gedenkwaar dige dag van België-Rusland. „Toen moest het gebeuren. Alleen, we hadden geen vlag en er was er praktisch ook geen te krijgen," vertelt Oscar, die zich samen met zoon Mike opwerpt als de grote België-fan. Ze hebben er in huize Van Rossem daarom zelf maar een gemaak,t en die buiten gehangen. Oscar's broer voegde er daar later nog een aan toe. Bovendien ontwier pen ze een spandoek: 'hup België'. Wat anders? En er kwam een sombrero boven de deur te hangen. Volgens de Belgische Axelaar halen de Rode Duivels de finale door Argentinië met 1-0 te kloppen. „Dat is voldoende, niet waar?" Ook Nederlandse buren zij n bij hem aan de buis te vin den. De rivaliteit wordt nooit te fel. „Ik vind een Neder lander ook een fatsoenlijke mens. En misselijke heb je er overal onder," aldus de Axelse Rode Duivel. Van een onzer verslaggevers Het bestuur laat dat per brief weten aan informa teur De Koning. Men spreekt daarin onge rustheid uit over de manier waarop het Zeeuwse provin ciebestuur onlangs het plan voor een tunnel van Terneu- zen naar Ellewoutsdijk pre senteerde. Dat was veel te voorbarig. De ZMF wijst op de bezwa ren die eerder bestonden tegen het tracé Kruiningen-Perk- polder. Dat plan was 'geldver slindend', en bovendien een bedreiging voor het Zeeuwse landschap en de platen in de Westerschelde. Dat het nieuwe industrie naar Zeeuwsch- Vlaanderen had kunnen bren gen, stond de natuurbescher mers al evenmin aan. Groten deels gelden die bezwaren ook voor het nieuwe plan. De tunnelgedachte is finan cieel slecht onderbouwd en hinkt op twee gedachten: aan de ene kant zou de tunnel on derdeel vormen van een inter nationaal wegennet, ander zijds zouden in Zeeland nau welijks nieuwe wegen nodig zijn. De ZMF betwijfelt dat En als er wel nieuwe toevoer wegen moeten komen, dan ontstaat direct een bedreiging voor het landschap, vooral dat in de zeer waardevolle Zak van Zuid-Beveland. Voordeel Het argument dat steeds wordt gebruikt door voorstan ders van de WOV dat Zeeuwsch-Vlaanderen erg geïsoleerd ligt, gaat volgens de Zeeuwse Milieu Federatie niet op: een groot deel van de Zeeuws-Vlamingen voelt zich helemaal niet geïsoleerd; inte gendeel, de ligging wordt eer der gezien als een voordeel. De conclusie luidt dat eerst een grondige studie nodig is naar de 'neveneffecten' van het tunnel-plan, alvorens het op te nemen in een regeerak koord. Van een onzer verslaggevers 1 OOSTBURG - 'Hoe verzin nen we een maatregel zodat de dagrecreant ook mee be taalt aan al onze mooie maar dure kustvoorzieningen?' Al jarenlang breken de mensen van de gemeente Oostburg zich het hoofd over deze vraag zonder een goed antwoord te hebben gevonden. Nu is echter het plan ontstaan om ook de be volking in te schakelen, en dat niet voor niets. Degene die het best uitvoerbare idee levert, kan gedurende twee jaar rekenen op vijf procent van de opbrengst, een belo ning die wordt geschat op in totaal 50.000 gulden. Doordat er nog steeds geen systeem is uitgedok terd om de dagrecreanten te laten mee betalen loopt de gemeente jaarlijks toch mi nimaal zo'n 500.000 duizend gulden mis. Velen denken dat dat bedrag nog veel ho ger ligt. Geld waarmee toch vele leuke dingen voor de inwoners en de recreanten is te doen. Dat bedrag is geba seerd op het aantal dagre- creanten, toch zeker dik een miljoen, dat tijdens de zo mermaanden het Oost burgse kustgebied bezoekt. Als elk van de bezoekers vijftig cent per keer betaalt, dan heb je het half miljoen zo bij elkaar. Het plan moet wel dusdanig zijn dat de eigen inwoners van de ge meente niet hoeven te beta len en ook de verblijfsre- creanten moeten worden ontzien, want die betalen immers toeristenbelasting. Slim De gemeente wil graag dat geld hebben en daarom heeft men nu het vaste voor nemen om de bevolking in te schakelen, want je weet maar nooit, misschien woont er in Cadzand, IJzendijke, Hoofdplaat of mogelijk zelfs buiten de gemeente wel iemand die veel slimmer is als alle ambtenaren, raads- en collegeleden bij elkaar en een lumineus idee heeft. De bedenker van het 'ei van Co lumbus' moet zijn gedach- tenwerk niet voor niets le veren maar kan een forse beloning tegemoet zien. De gemeente is volgens wethouder J. Thomaes be reid vijf procent van de meeropbrengst over twee jaar te schenken aan die gene die het beste idee le vert. Zo kan de 'uitvinder', wanneer het plan echt goed is, toch zo'n ƒ50.000,- tege moet zien. Daarna steekt Oostburg al het binnen stro mende geld in de eigen schatkist. Idee Het idee om de bevolking in te schakelen werd tijdens de laatste raadsvergadering geboren. Toen kwam we derom de niet betalende dagrecreant aan de orde. J. de Vries (PvdA) opperde toen de suggestie om maar eens tipgeld uit te loven, want Oostburg is immers tipgemeente. Wethouder Thomaes heeft die opmer king even laten inwerken en is nu vast van plan het idee te verdedigen. Zover nu be kend zullen alle fracties het voorstel steunen. Natuurlijk zal de uitvoe ring van zo'n idee het nodige kosten, maar het moet toch mogelijk zijn een dusdanig plan te ontwerpen dat winst oplevert. Binnen de gemeente speelt men al geruime tijd met het idee om langs de hele kust betaald parkeren in te voeren en dan alleen diegene die een bootpas heb ben, zowat alle inwoners van Oostburg hebben zo'n pas, mogen hun voertuig daar gratis neerzetten. Dat idee is echter niet zo goed als het lijkt want ook veel in woners van Zaamslag, Bier vliet en Zuiddorpe hebben een bootpas, maar het is echt niet de bedoeling dat die gratis genieten van de ver worvenheden van de Oost burgse kust. Wie dus een goed idee heeft, moet nog even wach ten tot de ideeënbus officieel is goedgekeurd, maar dat zal niet zo lang op zich laten wachten. Van onze correspondente HULST - Het optreden van Gerard Joling in zalencen trum Tiffany in Hulst gaat za terdag 28 juni niet door. De zanger heeft namelijk zijn stembanden geforceerd en moet 14 dagen rust houden. Behalve Hulst zijn nog een stuk of twintig andere optre dens afgelast. Door de grote belangstelling voor Joling is het niet mogelijk hem al snel alsnog naar Hulst de halen. Zijn agenda zit al tot half 1987 volgeboekt. De al gekochte kaarten kunnen bij Tiffany worden ingeleverd. De dansavond met de Tiffa- ny-band, ter afsluiting van het seizoen, gaat echter wel gewoon door. De entree is gra tis. Met de braderie, op 23 augustus, begint dan het nieuwe dansseizoen weer. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - Het gemeen telijk stuwadoorsbedrijf De Haven van Vlissingen heeft vorig jaar de winst zien dalen van 2,7 miljoen tot bijna 2,1 miljoen. De omzet steeg van 54 miljoen tot 59 miljoen. Men wil het divident handha ven op 20 procent. Gezien de omstandigheden vorig jaar is de directie tevreden over de uitkomsten, zo blijkt uit het jaarverslag. Het behandelde ladingpak ket daalde vorig jaar met 8 procent tot 4 miljoen ton. De daling werd nagenoeg uitslui tend veroorzaakt door ontwik kelingen op de oliemarkten. Voor 1986 is de directie gema tigd optimistisch. De investe ringen, vorig jaar 10,9 mil joen, zullen van beperkte om vang zijn. De rentelast zal we zenlijk verminderen. Men ver wacht een toename van het behandelde ladingpakket tot op het niveau van 1984. Het be- drijfsresultaat zal dan zo on geveer gelijk zijn als dat van het afgelopen jaar. Het aantal personeelsleden steeg vorig jaar van 378 tot 442. Dit was nodig om het arbeids intensiever geworden lading pakket goed te kunnen behan delen, terwijl ook de invloed van de arbeidstijdverkorting is opgevangen. Dit jaar zal het aantal personeelsleden naar verwachtingen ongeveer ge lijk blijven. Min. temp. 11 gr. tot 15 gr Mooi en warm weer bij een ■,max. temp. van 24 tot 30 gr. Dit bij een zwakke of matige oos ten wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot maandag: aan houdend mooi en warm weer, met hier en daar onweer op het einde van de periode. I(Bron: Ukkel) Amsterdamonbewolkt24 Eindhovenlicht bew.23 Vlissingenonbewolkt23 Aberdeenlicht bew.20 Athenezwaar bew...-.31 Barcelonalicht bew29 Berlijnlicht bew.25 Boedapestlicht bew.25 Bordeauxzwaar bew.33 Brusselonbewolkt24 Dublinzwaar bew.21 Frankfortlicht bew.26 Genèvelicht bew.28 Helsinkionbewolkt24 Innsbrucklicht bew.26 Klagenfurtonbewolkt26 Kopenhagenonbewolkt25 Lissabononbewolkt25 Locarnolicht bew28 Londenonbewolkt27 Luxemburgonbewolkt24 Madridonbewolkt33 Malagaonbewolkt27 Mallorcaonbewolkt34 Maltaonbewolkt33 Moskouregenbui12 Münchenonbewolkt24 Niceonbewolkt2t Osloonbewolkt27 Parijsonbewolkt26 Praaglicht bew2c Romeonbewolkt26 Splitonbewolkt3C Stockholmonbewolkt2t Warschauhalf bew.22 Wenenlicht bew.24 Zurichonbewolkt26 Casablancalicht bew.2i Istanbulonbewolkt21 Las Pa/maslicht bew.2- Beiroet.onbewolkt21 Tel-Avivonbewolkt2/ Tunisonbewolkt3i Van een onzer correspondenten TERNEUZEN - De cabaretier Freek de Jonge bracht gister middag een bezoek aan Ter- neuzen in het kader van zijn Mexico-actie voor Novib- /Gast aan Tafel. De Jonge kwam naar Ter- neuzen op uitnodiging van het dagverblijf voor ouderen 'De Dagboog'. Een zevental bedrijven en de Industrie bond FNV brachten in totaal f 1600 bijeen, die door de be drijven en de bezoekers van het dagverblijf aan De Jonge werden overhandigd. In ruil daarvoor konden de bewo ners zich samen met de actie voerende cabaretier op de gevoelige plaat laten vereeu wigen. Na de overhandiging maakte hij een korte wande ling door de Noordstraat promenade, vergezeld door de wandelclub van 'De Dag- boog'. Eerder op de dag bezocht De Jonge Vlissingen en Mid delburg, waar iedereen die de actie wilde ondersteunen zich tegen betaling van een tientje met Freek kon laten fotograferen. Zaterdag treedt hij op tijdens de Boulevard of Broken Dreams in Vlissin gen. Dit weekeinde maakt ■hij tevens de eindopbrengst van zijn Mexico-actie be kend. Zo te zien heeft Freek het zojuist ontvangen tientje nog in zijn hand FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Zal de Zeeuwse bevolking via de kunstzinnige vorming, de vol wasseneneducatie en de audio-visuele middelen toe gang krijgen tot een gebied wat eerst het domein van een elite was? Of wordt het Zeeuwse erfgoed vernietigd door de eenheidsdreun van de disco-galm, door een audio-vi suele invasie uit de media- grootmachten Japan, Amerika en -om wat dichter bij huis te blijven- Hilversum? Tussen die twee uitersten bewoog zich gistermiddag de boodschap van Leonard Hen- ny, directeur van het Center for International Media Re- saerch en docent visuele socio logie aan de Universiteit van Amsterdam. Hij sprak bij de officiële opening van de nieuwe huisvesting in Middel burg-Zuid van provinciale steunpuntorganisaties op ge bieden als kunstzinnige vor ming, volwasseneneducatie, sociaal-cultureel werk, jeugd- en jongerenwerk, en kinder centra werk. Multi-mediaal begeleid, on derbroken en becommenta rieerd door een actrice en een musicus, voerde de media deskundige een spel op waar mee hij Zeeland op het hart probeerde te drukken om zich te weren tegen het 'cultureel imperialisme' van de media- grootmachten, dat provincie onderdeel dreigt te maken van een westerse massa-culturele eenheidsworst. Dat gebeurde in een bloed hete ambiance, waarmee zoals de Zeeuwse gedeputeerde J. Boersma opmerkte, meteen een van de belangrijkste ge breken van het nieuwe steun punten-gebouw werd aange geven. Toch toonde Boersma zich gelukkig dat nu een groot aantal provinciale steunpunt- organisaties in één gebouw gehuisvest zijn. Zoals gemeld zijn de betrokken organisaties nu samengebracht in het ge bouw waar tot voor kort de Provinciale Bibliotheek Cen trale en een dependance van de plaatselijke openbare bi bliotheek gehuisvest waren. De Zeeuwse commissari van de koningin, C. Boertien verrichtte de officiële opening Hij onthulde een zuil met ee- fotocollage die laat zien was de steunpuntotganisaties zie. zoal mee bezig houden. Boer tien zei dat moeilijk aan ee: groot en breed publiek is dui delijk te maken wat voc functie de verschillend steunpuntorganisaties nu pre cies vervullen. „Maar bij poli tici en publiek onstaat steed meer begrip dat onderster ning niet gemist kan worden Dat men nu in één gebouw ge huisvest is versterkt volgen Boertien de kans om de onder linge samenwerking te inten siveren.

de Stem | 1986 | | pagina 13