ARGENTIJNSE PLOEG IN DIENST VAN EEN SPELER Als we wereldkampioen stop ik9 Agnolin terug op hoogste niveau Mexico is toch present in halve finale rooo WESTDUITSE DOELMAN SCHUMACHER HOUDT ALLES, BEHAL VE ZIJN MOND m PAGINA SPORT 1 OP TELEVISIE Rocheteau niet tegen Westduitsers Maradona alleskunner, Valdano geweten Door Henk Mees MEXICO STAD - Als Pele het vroeger eens af iet weten, kon Brazilië altijd rekenen op Didi of Garrincha. Oranje moest in 1978 zonder Cruijff naar Argentinië, en Rensenbrink stond op. Maar hoe moet het met Argentinië als Ma radona plotseling uit zou vallen? „In 1982 zijn we er in de openingswedstrijd van het WK in geslaagd Maradona uit de wedstrijd te houden. Dat hopen we nu weer te bereiken zonder er een vaste man op te zetten. Gewoon door hem op te vangen waar hij opduikt", neemt België's bondscoach Guy Thijs zich voor aan de vooravond van België - Argen tinië, vandaag de tweede halve finale van het WK. „België moet niet denken er te zijn met mij uit te schake- i Onze hele ploeg speelt goed, niet alleen Maradona", stelt de absolute hoofdrolspe ler van het WK zelf daar te genover. „Ik voel dat ik een goed toernooi aan het spelen ben, dat is waar, maar dat geldt voor de hele ploeg. De basis van ons succes is dat iedereen zich opoffert". Voor wie? zo luidt dan de volgende vraag. „Iedereen voor elkaar", antwoordt Diego Armando Maradona, nu 25 jaar en meer dan ooit de we reldster van de jaren tachtig. ,Ze moeten allemaal in dienst van Maradona spelen. Ook Valdano en Burruchaga, die allebei best in staat zijn op eigen houtje te avonturieren en de ploeg te leiden", stelt Ce- sar Luis Menotti met enige af gunst daar tegenover. Menotti, de coach van het Argentijse elftal dat in 1978 ten koste van Oranje de we reldtitel veroverde, dreigt in Mexico zijn aureool van su- percoach te zien verbleken. In Argentinië betaalt het dagblad Clarin hem dagelijks vijfhon derd dollar voor wat quasi-in- tellectuele hersenspinsels van uit Mexico. Nu Carlos Salva dor Bilardo op het punt staat hem naar de kroon te steken, begint Menotti zich steeds fel ler af te zetten tegen het Ar gentijnse team en het beleid van zijn landgenoot. Menotti: „Bilardo is te ver gegaan. In Argentinië lopen heel wat be tere spelers rond dan hier elke wedstrijd staan opgesteld. In mijn tijd stonden de beste spe lers in het elftal. Bilardo heeft zich helemaal aan Maradona overgeleverd". Het strekt Bilardo tot eer, dat hij de uitlatingen van Me notti achteloos aan zich voor bij laat gaan. Vroeger was Bi lardo een fel bijtertje in de ploeg van Estudiantes. Joop van Daele, nu trainer van Pa- pendrecht, kan daarover mee praten. Zijn brilletje werd in de wereldbekerfinale voor clubteams van 1970 een prooi van de vuisten van Bilardo. Zestien jaar later is Bilardo (43) rustend huisarts en als bondscoach van 'Argentina' de ontwikkelaar van een spelpa- troon, dat het WK van '86 toch iets nieuws biedt. Nimmer tevoren is de rol van een speler zo nadrukkelijk zichtbaar geweest, de op drachten voor de rest daarop zo duidelijk afgestemd. Bi lardo is in zijn systeem-ont wikkeling zelfs zover gegaan betere spelers daarvoor te passeren. Potentiële WK-deel- nemers als de in Italië spe lende Barbas (Lecce) en Ra mon Diaz (Avellino) moesten er zelfs voor thuisblijven. „Ze passen niet in het systeem, verlangen een eigen rol, dat kan niet. Als Argentinië we reldkampioen wil worden, moet het zo. Maradona heeft het vermogen op zijn eentje Diego Maradona: „Ik voel dat ik een goed toernooi aan het spelen ben, maar dat geldt voor de hele ploeg". - fotoafp wedstrijden te beslissen. Dat wil ik hier uitbuiten". In de aanloop naar het WK heeft Bilardo met die ideologie veel weerstanden moeten trot seren. Passarella, de ster-ver dediger, verzette zich, maar staakte de oppositie noodge dwongen toen hij ziek werd in Mexico. Op zijn beurt moest Maradona van zijn coach vier kilo in gewicht afnemen. Bi lardo vond het 'dikkerdje' van Napoli te zwaar, wilde hij al thans geen gevaar lopen tegen de messcherpe tackles op het WK. Overtuigender dan ver wacht beantwoordt Maradona aan de eisen van Bilardo. Vlotter en soepeler schikken zijn medespelers zich daarom naar hem. Ook Valdano, ster aanvaller bij Real Madrid, en Burruchaga de spelmaker van het Franse Nantes. „Valdano beheerst wellicht als de beste aanvaller ter wereld de fore- checking", prijst Maradona zijn collega-aanvaller. „Val dano weet precies waar hij po sitie moet kiezen om het de te genpartij moeilijk te maken bij het opbouwen van een aan val. Hij wijst ook de anderen aan hoe ze zich dan op moeten stellen. Op die manier is Val dano van bijzondere waarde voor ons. Hij denkt voor ons allemaal". Valdano als het geweten, Maradona als de alleskunner van de Argentijnse ploeg. En de rest? „Wij kennen een ijze ren wet", dicteert Bilardo. „Een tegenstander die balbezit heeft, mag geen seconde tijd worden gegund. Die moet met een worden aangepakt, liefst in een kring van een man of drie". Elke wedstrijd brengt Argentinië die lessen in prak tijk. Als ratten storten ze zich vanuit alle hoeken op de te genpartij zo gauw ergens ge vaar dreigt. Voor de ontsnappingen is Argentinië steeds weer op Ma radona aangewezen. Zoals zo haarfijn bleek tegen Enge land. Eventjes gunde de ve dette zich rust, of Engeland kwam terug tot 2-1. Binnen de kortste keren zorgde Mara dona vervolgens weer voor dreiging en werd de druk ach terin weggenomen. Op die ma nier weet Argentinië telkens fraai te camoufleren waar de zwakke plekken achterin pre cies liggen. Van wedstrijd tot wedstrijd wordt daarom ook de opstelling aangepast. Ma radona: „Dat is geen teken van angst. Bilardo weet precies welke ploeg hij het veld in moet sturen om de tegenstan der op de beste manier aan te vallen. Daartoe past hij af en toe wat tactische wissels toe. Tegen Engeland werd bijvoor beeld Pasculli uit de ploeg ge laten. Bilardo vond dat we de Engelse middenlinie moesten vastzetten. Daar lag de priori teit en daarom werd Pasculli opgeofferd voor een midden velder". Wat dat tegen België bete kent, houdt Bilardo nog voor zich. Vast staat intussen wel dat Argentinië nog maar twee spelers over heeft van de ope ningswedstrijd van 1982, toen België via een treffer van Er- win Vandenbergh met 1-0 ze gevierde. Alleen Maradona en de toen als invaller ingezette Valdano zijn over van de toen malige ploeg, die nog groten deels het geraamte van de we reldkampioenen-ploeg van 1978 herbergde. Aan Belgische kant zijn alleen nog Pfaff, Ge- rets, Ceulemans en Vercaute- ren van de partij. „Gerets is één van de beste mandekkers ter wereld, en misschien wel de beste van deze Mundial", looft Mara dona de huidige PSV-verdedi ger. Net als destijds zal Mara dona bij uitwijkmanoeuvres over links regelmatig op Ge rets botsen. Italië (Bagni), Bul garije (Sadkov) en Uruguay (Barrios) hebben tot nu toe ge probeerd Argentinië via man dekking op Maradona aan banden te leggen. De pogingen waren even vruchteloos als de ruimtedekking waarop Mara dona tegen Zuid-Korea en En geland werd onthaald. Het is de vraag of tijdens dit WK nog een afdoende strategie zal worden ontvouwd de speler te temmen, die drie van de negen Argentijnse WK-goals scoorde en op eentje na alle andere in leidde. „Gebeurt dat op een dag, dan zal blijken dat Argentinië sterk genoeg is om hier een vooraanstaande rol te spelen", houdt Bilardo de moed er in. „Het is waar dat ons spel ge heel op Maradona is afge stemd, maar de Europese ploe gen moeten niet denken dat ze er zijn met Maradona uit te schakelen. Zo ze dat al lukt. Ik herinner ze aan de toernee, die wij twee jaar geleden zonder Maradona door Europa heb ben gemaakt. Toen hebben we met 2-0 van Zwitserland ge wonnen, met 2-0 van België en met 3-0 van West-Duitsland. De basis van de ploeg, die nu hier speelt, heeft bij die toer nee aangetoond kwaliteiten te kunnen aanwenden zonder dat Maradona of Valdano er bij is". MEXICO STAD - Voor de Italiaanse scheidsrechter Luigi Agnolin, spelleider in het duel tussen Frank rijk en West-Duitsland, betekent dit optreden een terugkeer op het hoogste niveau in de voetbalwe reld. De 43-jarige Agnolin kreeg zes jaar geleden ruzie met de Italiaanse scheidsrechtersbond, om dat hij zich nogal kritisch uitliet over de structuur van deze organisatie. Zijn bazen namen die kritiek niet in dank af en schor sten Agnolin voor acht maanden. Daarmee leek het in ternationale doek geval len voor de in Friuli ge boren Italiaan. Agnolin floot na zijn schorsing echter zo sterk, dat de Italiaanse scheidsrech- terscommisie niet om hem heen kon. Ook de FIFA slaat Ag nolin hoog aan. Tijdens de strijd om de wereld titel in Mexico floot de Italiaanse leidsman niet alleen Hongarije - Sov jet-Unie, maar ook de wedstrijd tussen Argen tinië en Uruguay, een duel dat de FIFA-leiding met angst tegemoet zag. Agnolin doorstond de zware beproeving glans rijk. De partij tussen de twee Zuidamerikaanse landen ontaardde, mede dankzij zijn strenge op treden, niet in een grove schoppartij. Na dit duel leek Agno lin een grote kanshebbers voor het fluiten van de fi- bale in Mexico. De eige naar van een groot sport- complex in Bassano del Grappa had daar ook op gehoopt. Maar de wed strijd Frankrijk - West- Duitsland is geen teleur stelling voor hem. Door Ted van Leeuwen GUADALAJARA - „Als we wereldkampioen wor den, trek ik me onmiddellijk terug uit de nationale ploeg. Dan is er voor mij geen doel meer. Lukt het niet, dan wil ik de honderd interlands volmaken". Voor het gilde der West- duitse doelverdedigers is het te hopen, dat 'Der Mannschaft' inderdaad wereldkampioen wordt, anders staan zij tenminste nog drie jaar in de scha duw van Harald 'Toni' Schumacher. Vandaag speelt de fanatieke doelman tegen Frankrijk 'pas' zijn 73ste interland. De perfec tionist beschouwt zichzelf als de absolute nummer één en sprong in mei bijna uit zijn vel, toen teamchef Franz Bec- kenbauer reserve-keeper Uli Stein tegen Nederland in het doel zette. „In het doel is maar één plaats te vergeven en die is voor mij", zegt Schumacher. „Ik kan geen plaats op de bank accepteren, tenzij er iemand komt die bewijst stukken be ter te zijn. Als die er niet is, wil ik spelen en dan doet het er niet toe tegen wie dat is". Schumacher's woede-uit barsting, die hem de eerste van een kleine reeks aanva ringen met Beckenbauer ople verde, had een diepere oor zaak. Sinds een jaar zijn Schu macher en Stein gebrouilleerd. Diens beschamende verwijde ring uit de Westduitse WK-se- lectie vorige week, is daar een direct gevolg van. De doelman van HSV had voor de Mundial geen interviews gegeven, maar bij het eerste de beste in Mexico was het raak en ver joeg Beckenbauer zijn tweede doelman uit de selectie. Schumacher over Stein: „Ik begrijp het niet. We hebben jarenlang een prima verstand houding gehad. Sinds het toer nooi vorig jaar in Mexico is die verstandhouding bekoeld. Stein was het bankzitten ken nelijk beu". De Hamburger er kende zijn Keulse collega niet langer als 'vanzelfsprekend beter' en vertelde tegen wie het horen wilde, dat Schuma cher slechts dankzij zijn naam in het nationale elftal speelde. Stein vergeleek het aantal te gentreffers dat hij in de com petitie had moeten incasseren, met de 66 goals die Schuma cher met diens 1. FC Köln om de oren gehad had. Volgens Stein was Schumacher ver van het oude niveau verwij derd. Schumacher: „Het is na tuurlijk wel een verschil of je bij HSV of bij Köln speelt. Ik was af en toe net een schiet schijf. Dat Stein in het Duitse elftal wil komen, vind ik een legitiem streven, maar laat hij dat dan niet via allerlei intri ges spelen. Ik heb dan wel al tijd een grote mond, maar strijd wel met open vizier". De 32-jarige Schumacher, die al veertien jaar voor 1. FC Köln speelt, debuteerde op 25 mei 1979 op IJsland in het Westduitse team, toen hij in viel voor Sepp Maier. Schu macher is dan ook de opvolger van de legendarische Bayern- doelman. Kort voor het EK van 1980 kreeg Maier een auto-ongeluk, dat ook het eind van zijn carrière betekende. Norbert Nigbur, de tweede doelverdediger, was net door zijn knie gegaan. Omdat Bur- denski en Kargus net in een vormcrisis verkeerden, kreeg Schumacher zijn kans. Hij won de concurrentiestrijd met Walter Junghans glansrijk. „Sepp Maier was in mijn ogen onaantastbaar. Hem heb ik altijd als de beste gezien, de enige ook achter wie ik op de bank wilde zitten". Schuma cher heeft het niet cadeau ge kregen. Hij heeft weinig ta lent. Door (nog) altijd een uur eerder op de training te ko men, heeft hij zich tot één der beste keepers ter wereld ont wikkeld. Hij heeft een rotte knie, maar laat zich pas na zijn carrière opereren. Verder is hij van een aantal menis cussen verlost, heeft hij zijn kruisbanden gescheurd, zijn vingers en zijn neus gebroken, het laatste overigens met me dewerking van Nico Jansen. Door die mentaliteit is Schumacher de enig overge bleven persoonlijkheid in het Westduitse elftal. Hij houdt alles, behalve zijn mond, maar de vaak pittige kritiek van de model-professional is altijd opbouwend bedoeld. „Het in teresseert me niet wat ande ren van mij vinden. Ik zeg al tijd wat ik denk, al is het ver velend dat het altijd negatief wordt uitgelegd. Anderen zijn het vaak met mij eens, maar durven geen mond open te doen. Ik krijg dan de zwarte piet". Tekenend voor het karakter van Schumacher is, dat hij op de dag van het vertrek van Stein, West-Duitsland de halve finales binnenloodste. Niet alleen keerde hij tegen Mexico de strafschoppen van Quirarte en Serfin, bovendien sleepte hij zijn ploeg door de eindfase van de wedstrijd, toen West-Duitsland na het wegsturen van Berthold met tien man speelde. Met Allofs is Schumacher de enige, die goed speelt in de tot nu toe zwaar tegenvallende Westduitse ploeg. Schumacher: „Er zijn veel oorzaken. Door de blessures van Rummenigge en Voller moeten we anders spelen. Twee keer hebben we in Mon terrey gespeeld, waar nauwe lijks te voetballen valt. Maar Duitsland zit bij de laatste vier, dus zo slecht kunnen we nu ook weer niet zijn". Schumacher werd met West-Duitsland in 1980 Euro pees kampioen en in '82 'vice- weltmeister' achter Italië. Nu wil hij de hoogste tree beklim men en daarvoor moet alles wijken. „Ik ben groot gewor den door wilskracht, instelling en ambitie. Daar kun je ver mee komen. Misschien kunnen we als ploeg op die basis zelfs wereldkampioen worden". Van onze speciale verslagge- MEXICO STAD - Gast land Mexico heeft zich toch voor de halve finale om het wereldkampioen schap geplaatst. In de persoon van scheidsrech ter Antonio Marquez Ra mirez, die als spelleider fungeert bij het treffen tussen Argentinië en Bel gië, is Mexico vandaag op het veld van het Azte ken-stadion present. De 50-jarige Marquez Ramirez floot eerder in het toernooi de wedstrijd tussen Denemarken en Uruguay, die overtui gend door de Denen met 6-1 werd gewonnen. De grijzende man in het zwart vestigde in dit duel dé aandacht op zich door Miguel Angel Bossio van Uruguay na twintig mi nuten uit het veld te stu ren. Bossio kreeg eerst geel van de Mexicaan voor een onbesuisde trap in de richting van Michel Laudrup en direct daarna rood voor een aanslag op de dure benen van Frank Arnesen. Marquez Ramirez, in het dagelijks leven rech ter van beroep, had zijn handen vol aan de provo caties van de Zuidameri kanen, die er op rekenden bij de Mexicaan wel een potje (of ledematen) te kunnen breken. De Mexi caanse scheidsrechter ging slechts één keer in de fout. Vlak voor rust liet Enzo Francescoli, de vedette van Uruguay, zich theatraal in het Deense strafschopgebied vallen, waarna Marquez Ramirez naar de elf-me- terstip wees. Dit 'goed- makertje' werd door Francescoli in een doel punt omgezet, maar bracht de overwinning van het Deense elftal niet in gevaar. Vandaag krijgt Rami rez opnieuw met een Zuidamerikaans land te maken, de laatste verte genwoordiger uit dat voetbalgekke continent. Dan moet hij Diego Ma radona, de ster van het toernooi, beschermen te gen eventuele Belgische aanslagen. Voor aanvang van het toernooi zouden de arbiters geïnstrueerd zijn de 'Maradona's' in bescherming te nemen. Uit ruim drie weken fluitpraktijk blijkt daar van weinig. De Argen tijnse technicus heeft in Mexico herhaaldelijk een beroep gedaan op de scheidsrechters om ein delijk eens tegen het harde spel van sommige ploegen op te treden. Of Antonio Marquez Rami rez te elfder ure aan de noodkreet van de kleine, getergde balgoochelaar gevolg geeft, moet van daag blijken. Nederland II: 19.55-21.50 uur: West-Duits land - Frankrijk in Guadala jara. Ook op Duitsland 1 en BRT II. 23.55-01.50 uur: België - Ar gentinië in Mexico Stad. Ook op Duitsland I en BRT II. Van onze speciale verslaggever GUADALAJARA - Domini que Rocheteau zal ontbreken in het Franse elftal in de wed strijd tegen West-Duitsland, die vandaag in Guadalajara wordt gespeeld. De aanvaller van Paris Saint Germain ondervindt te veel hinder van een spierbles sure. Rocheteau zal vervangen worden door Bruno Bellone. In het elftal van Frankrijk keert verdediger Ayache terug. Hij was voor het duel tegen Brazi lië geschorst. Ayache neemt de plaats in van zijn vervanger Tusseau. Harald Schumacher: „Ik zeg altijd wat ik denk, al is het vervelend dat het altijd negatief wordt uitgelegd". fotoap

de Stem | 1986 | | pagina 7