'Liever de hongerdood dan de kogel lerer DE BIESBOS MORGEN SURINAMERS HONGER EN TEGEN UITWIJZING: sSSssiT Tsjernobyl: in een klap de helft van alle atoomproeve Amnesty voor gevt moslims WOENSDAG 25 JUN11986 EXTRA OP WOENSDAG= PAPIER VOOR UW PEN Mevr. Franken Boerderijtje kijken Korea PAPIER VOOR UW PEN HENGEÏ RUBRIEK ECN-DESK UNDIGE: KERNRAMP TE WIJTEN AAN MENSELIJKE FOUT WOENSDAG 25JUNL AMSTERDM Beurs over vol T11 PAGINA 4 Door Frans Boogaard DEN HAAG - „Wij hebben daar geen en kele kans. We zijn er aan de haaien overge leverd. En niemand in Nederland zal erover horen. Een zonne steek, een auto-onge luk of een korjaal die plotseling omslaat - dat is toch geen ge welddadige dood?". Sinds vorige week dins dag alweer bevolken 25 Surinamers het Binnen hof. Ir) twee tenten en een cam per, omringd door dranghek ken met spandoeken als 'Lie ver de hongerdood dan de ko gel'. En een kruis voor alle slachtoffers van de december moorden van '82, toen de Suri naamse dictator Bouterse zich alleen met het geweer kon handhaven. Al hongerend proberen ze nu te voorkomen dat de Ne derlandse autoriteiten hen een enkele reis richting Parama ribo cadeau doen. „We zijn er fysiek slecht aan toe," geeft John Mohamad moesman toe, enkele uren voordat de eerste zes van zijn lotgenoten naar het ziekenhuis zullen worden gebracht. „Maar we gaan door tot de dood. We hebben geen keus, want in Suriname overleven we het evenmin." Mishandeld De 25 Surinamers die vorige week dinsdag hun hongersta king begonnen - de groep is inmiddels uitgebreid tot ruim veertig personen, variërend in leeftijd van 20 tot 53 - is alle maal een vluchtelingenstatus onthouden. Toch lopen ze vol gens Romeo Hoost, woord voerder van de Raad voor de Bevrijding van Suriname en op het Binnenhof hun begelei der, stuk voor stuk levensge vaar als ze worden terugge stuurd. „In de groep zit een voorma lig tuinman van Bouterse, die ervan wordt verdacht een bom in het huis van de bevelhebber te hebben gelegd. Je kunt De hongerstakers in de tent op het Binnenhof. Links in wit shirt John Mohamadmoesman. overal op zijn lichaam nog de sporen van mishandeling zien. Zo iemand kan beter niet te ruggaan. Verder een stuk of vijftien ex-militairen die het met Bou terse aan de stok hebben ge kregen; een paar vrouwen die in Paramaribo al door leden van de Militaire Politie zijn verkracht en mensen die voor ons in Suriname sabotageda den hebben gepleegd, en die later via Frans en Brits Guyana naar Nederland zijn gekomen. Deze mensen terug sturen is misdadig". De meeste risico's loopt on getwijfeld Mohamadmoes man, ex-parlementariër van de Pendawa Lima, die na de vlucht uit Suriname van de Javaanse verzetsleider Somo- hardjo de leiding van de partij èn van het ondergrondse ver zet op zich nam. Hij werd gearresteerd en na zware mis handeling ingesloten in Fort Zeelandia. „Via Cayenne ben ik naar Nederland gevlucht. Maar Justitie zegt nu dat ik het land vrijwillig verlaten heb", zegt Mohamadmoesman, die zich in Nederland ook weer onmid dellijk bij het Surinaamse verzet aansloot en sinds maart van dit jaar zelfs lid is van de Bevrijdingsraad. Volgens Hoost en Moha madmoesman zijn er in de procedure die tot de uitwijzing hebben geleid nogal wat vreemde zaken gepasseerd. Zo zou niet gevraagd zijn de pro cessen-verbaal te onderteke nen, zodat de verbalisant niet weet of zijn verklaringen cor rect zijn weergegeven. Daar naast beklaagt het tweetal zich erover dat de herziening die hun advocaat in voorberei ding heeft, geen schorsende werking meer heeft: de appel lant moet in het buitenland de uitslag van zijn beroep af wachten. „We hebben sterk de indruk dat dit alles te maken heeft - FOTO PERRY HOKKE met het ontmoedigingsbeleid dat Nederland tegenwoordig voert. Het staat ook in de overwegingen: dat Nederland een dichtbevolkt land is, en dat daarom ten aanzien van vreemdelingen die niet voor asielverlening in aanmerking komen, een restrictief toela tingsbeleid wordt gevoerd", aldus Hoost. Hij heeft zijn hoop nu ge vestigd op bemiddeling van Justitie-specialisten in de Ka mer. Zij bezochten de honger stakers en onderkenden hun probleem. Hoost: „Ik heb ook gebeld met de griffier van de Kamer commissie voor Buitenlandse Zaken, maar hij zei letterlijk: We hebben deze week geen tijd meer, belt u na de vakan tie nog maar eens terug". De betrokken griffier, jonk heer mr. W. H. de Beaufort, erkent dat hij zich heeft uitge laten zoals Hoost heeft weer gegeven. „Maar het is momen teel mijn standaard-ant woord. Als ik geweten had dat het hongerstakers betrof, had ik mij natuurlijk wat minder zakelijk opgesteld". Bij Justitie is de eerste reac tie waarom de betrokken Su rinamers geen kort geding hebben aangespannen, om via de civiele rechter te bewerk stelligen dat ze in Néderland de uitslag van hun herziening kunnen afwachten. Somohardjo, voorzitter van de stichting voor opvang van Surinaamse vluchtelingen Makmur, wil daarvan even wel niet horen: „Onze actie is er juist ook tegen gericht dat het vragen van herziening niet meer leidt tot schorsing. Daar tegen protesteren we niet met een kort geding, maar met deze hongeractie". Dat toch ook het kort geding er nog komt, wil de Javanenleider overigens niet uitsluiten, „maar daarvoor hebben we nog tijd genoeg". Staatssecretaris Korte-van Hemel, momenteel veelvuldig op bezoek in de Kamer, zegt van de hongerstaking nog geen kennis te hebben geno men. Ze kent ook de dossiers van de hongerstakers niet. „Maar hun beroepsmogelijk heden zijn blijkbaar nog niet uitgeput. Tot zolang ligt er voor mij geen bijzondere taak". Ten overvloede bevestigt de bewindsvrouwe nog eens, dat Nederland in het algemeen geen vreemdelingen uitwijst naar regimes die hen met le vensgevaar bedreigen. „In het algemeen niet en dus ook in dit geval niet". Op het Binnenhof gaat de actie door, sinds maandag zelfs verscherpt. Hoost: „Een aantal mensen drinkt nu ook geen water meer". Donderdag, de laatste dag voor het zomerreces van de Kamer, wordt op het Binnen hof de jaarlijkse barbecue voor Kamerleden gehouden. Maar tegen die tijd zullen de hongerstakers, desnoods met geweld, al verwijderd zijn. Hoost: „Dat heeft de politie al aangekondigd. In verband met de Eurotop, zeiden ze". V$u|0,P" In Vrij Nederland van 31 mei j.l. heeft een officier van justitie mensen die een uit kering ontvangen aan de schandpaal genageld door te beweren dat misschien wel zestig procent van hen frau deert. Mevrouw Franken, de officier die zich in het rechtsgebied Breda bezig houdt met de bestrijding van misbruik van sociale uitkeringen, heeft hiermee een flater geslagen, waarop terecht van vele zijden ver ontwaardigd is gereageerd: haar beweringen zijn crimi naliserend, stigmatiserend, en gewoon beledigend vdor alle mensen die van een so ciale uitkering afhankelijk zijn, en dat is een groot deel van de samenleving. Zij maakte het nog bonter door in De Stem van 9 juni j.l. te verklaren dat ze het nog gemeend heeft ook, en dat staat dan onder de kop: 'Ik kom juist op voor de so ciaal zwakkeren'. Onder dat citaat zouden we eerder ex cuses verwachten. Mevrouw Franken legt uit dat haar definitie van fraude een 'enge' is, en daar kunnen we het mee eens zijn als met 'eng' bedoeld wordt: griezelig. Wat ze er verder zelf over zegt is niet juist. Ze spreekt over 'fraude in de strikt juridische zin van het woord'. Maar het begrip fraude heeft helemaal geen juridische betekenis; het is nergens in een wet te vin den. Valsheid in geschrifte, dat bestaat 'juridisch' wel, oplichting ook, maar fraude kun je niet uitleggen in de juridische zin van het woord. Fraude is een maat schappelijke waardering, met een zware emotionele lading van afkeuring, van het gedrag van iemand die de zaak bedondert, iemand die welbewust bedrog pleegt om zichzelf te bevoordelen. Die mensen zijn er wel. Maar onze ervaring is dat er veel en veel méér mensen zijn die hun best doen de steeds ingewikkelder en on mogelijker wordende regels, die de overheid hen oplegt, na te leven. Wij zien dat de overgrote meerderheid van goede wil is, maar wel eens verdwaalt in het oerwoud van regelge ving. Een oerwoud, dat ook sociale diensten niet altijd bevalt; mevr. Franken ziet gelukkig ook dat de rijks overheid deels schulp heeft aan wat zij fraude noemt. Toen de voordeursregeling werd ingevoerd klaagde een groot aantal gemeenten dat ze de regeling onduidelijk vonden en dat ze niet in staat waren de maatregel rechtvaardig uit te voeren. Maar als mevr. Franken dat in de gaten heeft, dan is het toch absurd om uitkerings gerechtigden, die het ook onduidelijk vinden, als frau deurs weg te zetten. Overigens komt het, naar wij ervaren, maar al te vaak voor dat mensen wél keurig volgens de regels handelen, maar dat sociale diensten si tuaties verkeerd beoordelen. Bedragen worden dan te ruggevorderd omdat de schijn bestaat dat ten on rechte uitkering werd ver leend, maar aan het eind van de procedure blijkt dan dat die schijn, helemaal of gedeeltelijk, ook alleen maar schijn was. En dan zijn er nog ontzet tend veel gevallen, waarin mensen het niet helemaal goed doen, maar waarvan je je kunt afvragen of ze het. stempel 'fraude' verdienen. We noemen twee voorbeel den. In een uitzending van Ra dio BEO, onze prille plaatse lijke omroep, was j.l. dins dag een vrouw aan het woord over haar ervaringen met de sociale dienst in Bre da. Door een misverstand tussen de sociale dienst en de raad voor de kinderbe scherming, die de alimenta tie voor haar kind incas seert, kreeg zij iedere maand teveel uitkering. Het bedrag dat zij teveel kreeg betaalde zij netjes iedere maand te rug aan de sociale dienst, iedere keer met het drin gend. verzoek het nu eens goed te regelen en haar uit kering dus te verlagen. Dat gebeurde maar niet, en na verloop van tijd zei ze op de sociale dienst: nou houd ik dat geld, en ik betaal het te rug wanneer jullie mijn uit kering hebben verlaagd. Dat is dus 'fraude'. Een ander voorbeeld. Een vrouw heeft een zoontje, dat in verband met een handi cap naar een speciale school moet. Ver weg, ter ver om te fietsen, dus ze vraagt de so ciale dienst of die een strip penkaart voor de bus willen betalen. Nou is ook haar bril kapot gevallen: ze heeft een nieuwe nodig, en het zieken fonds vergoedt dat niet, dus daar vraagt ze ook bijstand voor. De beslissing luidde dat bijstand werd verleend voor taxikosten voor het vervoer van het zoontje naar school en terug. Daar had ze niet om gevraagd, maar dat werd toegekend. De bril kreeg ze niet. Ze werd geacht van haar bijstands uitkering maandelijks ƒ94,- opzij te leggen voor het ge val cjat haar bril stuk ging, de wasmachine het opgaf en dergelijke calamiteiten. Is het dan schokkend of crimi neel, dat die mevrouw, als ze bekomen is van haar ver bijstering, een paar ochten den zwart gaat werken om die bril bij elkaar te verdie nen Maar 'fraude' is het wel; mevr. Franken zou er misschien wel werk van ma ken. Gevaarlijk misleidend is hetgeen mevr. Franken ver telt over de vrouw die gaat samenwonen, zonder dat op te geven aan de sociale dienst, en dan nog een ken nismakingsperiode krijgt. De praktijk is heel anders: de vrouw krijgt zeker geen kennismakingsperiode, als blijkt dat ze 'stiekem' is gaan samenwonen; haar uitkering wordt stopgezet, en ze krijgt een vordering tot terugbetaling van een stuk van de bijstand die ze ontving toen ze samenwoon de. Wonderlijk is ook de ver zuchting van mevr. Franken dat het openbaar ministerie in l.at vervolgingsbeleid af hankelijk is van de zaken die de verschillende ge meentes doorgeven. Een aantal sociale rechercheurs is, op aandringen van het openbaar ministerie, als on bezoldigde ambtenaren in rijksdienst, bij de sociale diensten ondergebracht. Deze opsporingsambtenaren hebben tot taak van de op gespoorde strafbare feiten spoedig proces-verbaal op te maken en dat door te zenden aan 'hun baas', de officier van justitie, en dat is me vrouw Franken. De gemeen ten hebben daarin niet de zeeffunktie die zij sugge reert. Wel is er na overleg, en in samenwerking met de officier van justitie en met de gemeente vooraf'bepaald welke zaken de eerste aan dacht krijgen, en aldus is het de gemeente die de recher cheur op het spoor zet van vermeend misbruik. Inmiddels is uit onderzoek gebleken dat veel mensen beneden het bestaansmini mum leven. Enerzijds blijkt de hoogte van de uitkerin gen ontoereikend om er nor maal van te wonen en ge zond van te eten, ook als er geen cent wordt besteed aan overbodige uitgaven. An derzijds zijn er veel mensen die wel aanspraak hebben op een (aanvullende) bij standsuitkering, maar daar, uit trots of uit schaamte, geen gebruik van maken. We mogen dan ook aan het bestaan van de Algemene Bijstandswet niet dé illusie ontlenen dat de samenleving een bestaansminimum ga randeert voor alle leden. Het is verontrustend dat velen onder ons leven onder het bestaansminimum, en we wachten op de magistraat die zich daar publiekelijk zorgen over maakt. Mevr. Franken heeft doen blijken slechts vanuit een beperkte invalshoek, sterk politiek gekleurd, zicht te hebben op het gebruik van sociale uitkeringen. Juist omdat zij in haar functie geacht mag worden zoiets als het in de maatschappij levend rechtsbewustzijn te verwoorden had het haar gesierd meer terughoudend heid te betrachten. Eerst zei ze een vuurtje te willen op stoken, nu zegt zij de brand te willen blussen. Ze had ge woon niet met vuur moeten spelen. Pieter Oudkerk Advocatenkollektief Breda 'Leuk met het hele gezin naar een boerderij. Kunnen de mensen zien, waar de melk vandaan komt. Ook zit er een leuke quiz bijHoe veel kilo frites krijg je uit tien kilo aardappels? Maar waarom laat de NOB niet zien hoe het in de bio-indu- strie toe gaat? Dan is een heel leuke quiz-vraag: Hoe groot is een kooi in een leg batterij. Antwoord:; ±50x45 cm en daar zitten dan 5 kip pen in. Mogen de mensen niet zien hoe fokzeugen leven? Op een rooster en aan een ketting van 50 cm moeten zij aan de lopende band big getjes produceren. Ook mis ik in het artikel een bezoekje aan een bedrijf waar ze kist kalveren en mestvarkens fokken. Is een kijkje in een legbatterij niet leerzaam? Durft de NCB dit soms niet aan? Nee, natuurlijk niet. Want op deze manier zien de mensen en vooral de kinde ren, waar hun stukje vlees en hun eitje vandaan ko men. Dit hele gedoe van boer derijtje kijken, is de mensen belazeren. De kinderen moet niet ziek thuis komen van het friet eten, maar van alle ellende die ze gezien hebben. De NCB zal er echt wel voor zorgen dat de deuren van de bio-bedrijven voor de con sument gesloten blijven. Deze dieren staan in het donker en mogen niet 'ge stoord' worden. Oosterhout, Ans Zeeven Gaarne mijnerzijds een re actie aangaande een 'onwe^ tende' opmerking/schrijven in Dagblad De Stem van donderdag 12 juni jl. De kop luidde: IOC biedt Noord- Korea twee sporttakken aan. Daaronder stond o.a. 'Na de Tweede Wereldoorlog in 1945 werd het Koreaanse schiereiland in twee delen gesplitst. Het communisti sche noorden en het kapita listische zuiden. Dat zgn. splitsen in een Noord- en een Zuid-Korea was toen een 'denkbeeldige' lijn, nabij de 38e breedtegraad, op de kaart. Die lijn was er om na de Japanse capitulatie ten noorden de Japanse over gave aan de Sovjets te be werkstelligen, en ten zuiden ervan aan de Amerikanen. Het waren de Sovjets die eind 1945 er een echt in tweeën gedeeld Korea van maakten. Zij hebben toen alle wegen geblokkeerd, te lefoonverbindingen, spoor wegverbindingen enz. afge kapt/verbroken. En als laat ste in 1948 alle stroomvoor zieningen, afkomstig van de in het noorden aanwezige talrijke waterkrachtcentra les. Vanaf die tijd 1945 heb ben zij, de Sovjets, het noor delijke deel onder commu nistisch regime gebracht. Op 9 september 1948 werd de Democratische Volksre publiek Korea (DPRK) uit geroepen met als premier (tot op heden), Kim II Sung (15-4-1912). Kim II Sung had met nog een twaalftal Noord-Koreanen zijn oplei ding bij Stalin in Rusland genoten. Heeft daar tijdens W.O.II als kapitein o.a. in Stalingrad meegevochten tegen de Duitsers. Er was dus direct na W.O.II geen sprake van het 'communisti sche' noorden en het 'kapita listische' zuiden. Geheel Ko rea was toen in 1945 zo arm als een kerkrat. Dit tot na de Koreaanse oorlog van 25 juni 1950-27 juli 1953. Het was naar westerse maatsta ven een arm en ongezond (o.a. veel besmettelijke ziek ten) land. De hygiënische verhoudingen waren reeds voor 1945 slecht. Tevens heb ben de Japanse overheersers er van 1910-1945 op grote schaal, en dit vooral tijdens W.O.II, roofbouw gepleegd. (Tevens waren er ca. 80% analfabeten, daar gedu rende die 35 jaar geen Kore- aans onderwezen mocht worden. Alleen Japans. Naar verhouding met het zuiden met zijn toen voor 80% landbouw, was het in dustriële noorden, o.a. met zijn talrijke waterkracht centrales en vele delfstoffen, rijker dan het zuiden. 'Wie sprak er over het commu nistische noorden en het ka pitalistische zuiden na W.O.II?' Breda, R. v.d. Pol. „=«sps*g0,6N Door Rien van Nunen DE Biesbos is al jaren een van mijn favoriete visplaat- sen. Bij tijd en wijle is het er goed toeven. Toch mag de Biesbos zich niet meer over een grote belangstelling van sportvissers verheugen. Inte gendeel schijnen hengelaars ■de Biesbos steeds meer de mijden als heerste er een plaag. En die is er ook, want de Biesbos is druk, té druk voor sportvissers om er een dag te vissen. Dat gaat hoog uit een paar (ochtend-)uren goed, voordat de eerste uitge slapen jachteigenaar zo dicht mogelijk langs je uisbootje probeert te varenEn ook sportvissers hebben meestal enkele tientjes boothuur moeten neerleggen. Het is in de Biesbos als met de natuur ter plekke, het wordt allemaal minder. Of men moet woekerende brandnetels en omgevallen wilgebomen 'natuur' vinden. Ondanks dat valt er nog heel wat te genieten, van uitbun dig vogelleven tot prachtige stille kreken toe. Behalve vis, want daar schijnt de Biesbos volgens de sportvisser niet genoeg van te hebben. En het is waar, de voornvangsten blijven bijvoorbeeld verach ter, de brasem is lang niet meer zo groot als ze voor een tiental jaren geleden waren en van rietvoorn en snoek durven sportvissers al niet meer te spreken. Het geknoei met de Biesbos heeft dus ein delijk resultaat... En dan toch vis vangen? Jawel, want bij tijd en wijle trekken scholen bra sems door de Biesbos en voor wie de weg kent zijn er nog altijd stekken genoeg. Onder de takken bijvoorbeeld in de kreken en langs de voor naamste vaarwegen. De Bies bos is altijd al een 'moeilijk' viswater geweest, vanwege het voor onbekenden on doordringbare karakter en niet in de laatste plaats door de reactie van de vis dit 'an ders' is. Nóg steeds kan men tegen de kant of onder de struiken de beste resultaten boeken als het water 'op komt'. Het water in de Biesbos 'trekt' nog altijd, onder in- vloed van de omringende ri vieren, de wind, regenval en het spuiregiem van de Stel. lendamse spuisluizen. Zuid. westenwind heb ik altijd als erg gunstig ervaren in het Gat van de Plomp, de Kerk- sloot en de Vissen. Elders m de Biesbosch, b.v. de Turfzat hoeft dat niet altijd, maar het water moet wel stromen aldaar, liefst flink. Probeer dan eens een handje maden tussen de takken of een snuifje voer om de paar mj. nuten, maar pas op de vis kan hier zo groot zijn als el ders op meer open stukken en dan met die takken. Biesbosvissers doen ergoej aan een serie pennetjes aan te schaffen die welke bij het vissen tussen het riet en takken niet vlug beschadi gen. Stroompennetjes zijn erg goed als het ondiep is er flink trek staat. Kies het even kan voor de overig Biesbos lange slanke pennen met het grootste gedeelte ran het drijflichaam aan de bo venkant vanwege de altijd aanwezige stroom. Als alternatief voor voomvissen of brasemvisset geldt het vissen op snoek baars. Oefen dat uit in vroege ochtenduren en roei in de mondingen van de gangen naar de Biesbos. Dal kan zowel onder de kant gen de stenen dammen, mei de pan, alswel slepend, „i gevoel", middenin de mon ding. Let er wel op dat voor anker gaan hier in verbant met de scheepvaart gevaar lijk is. Het is echter probleem wat verder rm binnen op snoekbaars te ris sen in de diepe geulen dieii toegang zijn tot de eigenlijk Biesbos. Van een onzer verslaggevers LEIDEN - De ramp in de kerncentrale van Tsjernobj heeft alleen al in de maand mei voor een radio-actiet neerslag gezorgd, die gelijk is aan de helft van de fall out van alle bovengrondse kernbomproeven uit vijftiger en zestiger jaren. De ontploffing van een van de vier reactoren van de Oekraïense centrale is hoogst waarschijnlijk veroorzaakt door een menselijke fout. Dat zijn de voornaamste conclusies van een onderzoek van het Energie Onderzoeks centrum Nederland (ECN) te Petten naar de gevolgen van 'Tsjernobyl' voor Nederland op een afstand van 2000 kilo meter en de toedracht van de ramp. Ir. K.J. Brinkman, ECN-deskundige in reactor- bouw en kernsplijting en drs. J. Davids, hoofd van de ge zondheidsafdeling van het ECN, lichtten deze week hun onderzoeken toe voor een ge hoor van Leidse studenten in een van de collegezalen van het de Gorlaeus-laboratoria te Leiden. Ir. K. Brinkman, zeer goed op de hoogte van het systeem van de RMBK 1000-reactor het type Tsjernobyl, noemde het laconieke gedrag van de Rus sen na de explosie een sterke aanwijzing dat er een mense lijke fout in het geding is ge weest. „Als er echt sprake is geweest van een fout in het systeem, zouden de Russen nooit de drie andere reactoren van Tsjernobyl weer opgestart hebben. Daarom houd ik het vooralsnog op een menselijke fout. Iemand heeft zich niet aan procedures gehouden of er waren geen procedure-voor- schriften." aldus Brinkman. 500 ton Bij experimenten zijn en kele van de 1700 koelkanalen drooggekookt in het grote gra- fietblok, waarin het reactor water door de splijtstof wordt opgewarmd. De reactor was min of meer stilgelegd, had nauwelijks vermogen ei? er was nauwelijks watercircula tie. Door dat droogkoken is de stoomdruk hoog opgelopen; enkele buizen zijn gebarsten. Er ontstond een begin van brand en door een reactie met het zircoon-materiaal van de koelhuizen werd waterstofgas gevormd, dat vervolgens ex plodeerde. Waarschijnlijk zijn er toen splijtstof-elementen de reactorhal geblazen, ieder geval is de boventa van de afsluiting van de re; torkern vernield en de bra kan zich hebben voortgepla door plastic muurverf op wanden van de reactor: Tenslotte is de 500 ton zwi en 35 meter hoge macht waarmee de splijtstofsta' verwisseld konden won zonder de reactor af te schal len, van bovenin de hal op kern gevallen. En daarir kwam de radio-activil rechtstreeks in de atmosfe De temperatuur in de moet toen ongeveer 5000 den Celsius bedragen hebt' Aldus een schets van de itf waarschijnlijke toedracht het ongeluk volgens ir. Brit man van het ECN. 250 keer Drs J. Davids liet aan hand van talloze meetresu ten zien, dat de totale st lingsdosis ten gevolge Tsjernobyl in mei rond plaats Petten voor kinde 0,07 milliSievert (7 millire en voor volwassenen 0,071 liSievert (4 millirem) is weest. Dat is respectieve! 3,5 en 2 procent van de tot jaardosis aan natuurlijke at tergrondstraling in Nes land. De toename van strait veroorzaakt door een neers die gelijk is aan de helft de fall-out van alle bo« gronds atoombomproeven de vijftiger en zestiger j» werd gemeten in de lucht de bodem en in de koeirrf Maartensbrug en Lutjewh bij Petten. Daar kwamen op 2000 k meter van de onheilsplek verschillende radio-ad stoffen voor. Davids scha dat in het rampgebied straling ongeveer 250 kee' hevig moet zijn geweest zei te verwachten, dat d»-: langzaam vervallen stof cesium-134 en 137 de kon" tientallen jaren nog 0,45 rt Sievert (45 millirem) aanb straling in Nederland g zal worden. Van onze correspo LONDEN - „Maak or wat barmhartiger. S de ene Ierse poster. C staat te lezen: „Troirv voor het lever. Stem De Ieren vaa de rep morgen de keuze. In eer tholieke premier dr. Gai van de Fine Gael-parti uitgeschreven referendi stemmen voor of tegen toelaatbare echtscheidin De grondwet van Eire is in Europese die echtscheidinger ding van tafel en bed is in Ie DEN HAAG/LONDE? (ANP/AÏP/DPA) - Amnest; International heeft een beroe] gedaan «p de Indonesische re gering om de rechten van isla mitische gevangenen te res pecteren en hun een eerlijl proces te garanderen. De mensenrechtenorganisa tie pleit voor het vrijlaten vai gevangenen die zijn gearres teerd alleen omdat zij hun me ning hebben gegeven zonde geweld te gebruiken. Volgens een rapport vai Amnesty, dat vandaag word uitgebracht, zijn de afgelopei twee jaar honderden moslim; gearresteerd. Ruim 100 vat hen zijn intussen veroordeeld in de meeste gevallen to zware gevangenisstraffen Veel gevangenen zijn geslager of op andere manier mishan deld terwijl zij 'incommunica do' werden gehouden, dat wi zeggen dat familie, advocater of artsen niet tot hen worder toegelaten. Onder de arrestanten zijt geestelijken, studenten en pro minente politici. De meester voerden oppositie tegen he' voornemen van de regerinj van president Sceharto de of ficiële ideologie 'Pancasila' oj te leggen. Veel moslims be schouwen deze handelswijze als een aanzet tot afschaffinj van de islam in Indonesië. He merendeel van de 160 miljoer Indonesiërs isechter moslim. De arrestatiegolf begon n; de rellen in 1984 in Tanjunj Priok, de hrvenwijk van Ja karta. Militairen openden toer het vuur op een menigte var 1.500 demoistranten waarbi; minstens 3» doden zijn geval len. Deze jebeurtenissen zijr volgens Annesty door het be- wind-Soeharto aangegreper om critici te vervolgen. Enkele door Amnesty ah gewetentgevangenen bestem pelde arrestanten behoren to de gematigde oppositie die grotendeels bestaat uit gepen- BEUF.SOVERZICHT AMSrERDAM (ANP) - De Amster damse effectenbeurs gaf dinsdagmor gen ever de volle breedte een lichte da ling van de koersen te zien. De lager doller drukte de internationale aande len en de koersdaling in Wall Stree betekende evenmin een stimulans KLM bleef wel overeind en had ron< het middaguur vier dubbeltjes aan d< koers toegevoegd op 49,20. Dit wen toegeschreven aan het beursklimaat ii de Verenigde Staten, waar de lucht vaartwaarden momenteel worden ge viaagd. Op de aandelenmarkt gebeurd weinig en op de obligatiemarkt wa het bijna helemaal stil. Nadat maan dag bij lichte stijgingen de handel ge ring in omvang was, verkeerde dins dagmorgen iedereen in afwachtinj van de inschrijving op de jongst< staatslening met een rente van 6,21 procent. De koers vai uitgifte zal naa verwachting niet ver boven de 100 pro cent uitkomen en de opbrengst zal vol gons handelaren in de buurt hggen var fl miljard. Op de aandelenmarkt moesten Ko ninklijke Olie en 'Jnilever, die maan dag nog stijgingei heten zien, achter uit. Unilever had rond het middaguu 6,30 prijsgegevei op 482 en Konink hjke.Olie 2,60 of 196,10. Akzo, Hoog ovens en Philips beperkten de verlie zen tot een gulden of minder. De ban ken moesten zender uitzondering te rug, waarbij de FGH met zeven dub beitjes op ƒ43,50 naar verhouding he uieest. De verzekeraars raakten eer gulden of meer kwijt, met uitzondering van Stad Rotterdam die rond het mid daguur twee twarljes was verloren oj 129. 7* antoniis an toni vs congr.c.l.v. daniel gasthuis y* gasthtis y gasthuis gasthuis y* hooghuys protz.hs «Prot.zhs prot.z.hs aeneas (oostb.) (oostb.) lourdes de brouwer (tilburg) (tilburg) (tilburg) (tilburg) (het) klokkenberg liduina ('s-h'bosch) ('s-h'bosch) ('s-h'bosch)

de Stem | 1986 | | pagina 4