eren Oud-minister Andriessen nieuwe voorzitter NCW Vluchtauto in Bouchaute gevonden Kamer akkoord met kabinetsvoorstel sancties Zuid Afrika I'MAAR ZUIVEL GAAT SOMBERE TOEKOMST TEGEMOET PANDABEREN OP SOESTDIJK Nijpels ontkent zijn aanspraak op defensie DE STEM COMMENTAAR Wel woorden, nog geen daden WOENSDAG 25 JUN11986 BINNENLAND Fiscus gaat sneller geld innen Brabantse opvolgster Van Zeil Officier wacht op meer bewijsstukken ABP-zaak loopt vertraging op INFORMATEUR: NIET PRATEN OVER PERSONEN BUIT SLAAPKAMERBENDESAS VAN GENT ANDERHALVE TON T28 PAGINA 3 erika en Zuid-Afrika. Het e vraag of de Britse pre- vrouw Thatcher, in het koor mee wil zingen of dat opraan in dienst stelt van met president Reagan. In geval is er van een Euro- :d geen sprake. De voort- nmin waarin de V.S. en de over landbouwprodukten 1 de eis opleveren te ko- „een intensivering van de et de V.S." en de opdracht olgende voorzitter, Groot- dat tot stand te brengen. iedere gulden die aan de 'dafrikaanse fiscus be id moet worden in de be ting voor defensie. De derde poot van de Ne- rlandse economische be kkingen met Zuid-Afrika rdt gevormd door de kre- etverlening. De Amro- ank en de ABN hebben in t verleden honderden mil- nen guldens geleend aan Zuidafrikaanse overheid, a enkele acties tegen deze nken in Nederland hebben directies beloofd geen di- te kredieten meer te leve- n aan de Zuidafrikaanse erheid of staatsbedrijven aar nog wel aan bedrijven s Philips die dat geld even- eel kunnen aanwenden oor investeringen in Zuid- rika. Verder wordt er nog steeds p bijna onnavolgbare wijze eld doorgesluisd via bank- nsortia waaraan Neder- ndse banken deelnemen, aar niet alleen de Neder- ndse banken hebben de eldkraan naar Zuid-Afrika het recente verleden open ehouden. Ook de overheid eeft daar zijn deel aan ge- ad. Zo stemde minister Ru ng in november 1982 nog in et een IMF-krediet van 1,1 Tjard dollar voor beta- ingsbalanssteun. Nederland oos als één van de tien be- angrijkste IMF-leden niet e kant van de landen die eze situatie willen aangrij ns om de politieke druk op etoria te vergroten. Tot slot verkoopt Neder- and aan Zuid-Afrika hoog- aardige technische kennis oals vorige week een FNV- tudie weer aantoonde in het eval van Shell. De in het Amsterdamse Shell-lab ont wikkelde verfijnde methoden om uit steenkool benzine en gasolie te fabriceren, zijn vo rig jaar naar Zuid-Afrika verdwenen. Voor dit land dat met een internationale olie boycot worstelt, is deze ken nis uiteraard van essentieel belang om zo'n boycot tot een waardeloos middel te maken. Uit het onderzoek bleek ook dat bijna tweederde van de know how opgedaan in Am sterdam, gepatenteerd is in Zuid-Afrika. De anti-apartheidstrijder Allan Boesak zei dat Neder land bloed aan zijn handen had. De uitgebreide economi sche relaties met Zuid- Afrika maken duidelijk waaróm hij dat zei. De Ne derlandse 'bloedbanden' met Zuid-Afrika zijn van een on miskenbaar economisch be lang voor Zuid-Afrika. De Nederlandse regering moet zich beraden over te nemen maatregelen tegen het blanke bewind dat echte her vormingen, het overleg met de zwarten en machtsdeling pertinent afwijst. Helen Suzman van de Zuidafrikaanse (blanke) op positiepartij PFP gelooft niet dat sancties de blanke rege ring 'op de knieën kunnen dwingen en de chaos alleen maar zullen vergroten door meer werkloosheid en ar moede'. Maar er is in het ver leden geen pressiemiddel on gebruikt gelaten om afschaf fing van apartheid te be werkstelligen. De strop van de economische sancties (of de dreiging daarmee) is het enige wapen dat op Botha nog indruk maakt. DEN HAAG (ANP) - Dr. J. E. Andriessen, voorzitter van de Raad van Bestuur van Koninklijke Emballage industrie Van Leer BV te Amstelveen volgt half 1987 S. J. van Eijkelenburg op als voorzitter van het Neder lands Christelijk Werkge versverbond (NCW). Het NCW-bestuur heeft gisteren besloten Andries sen tijdens de algemene ver gadering voor deze functie voor te dragen. Andriessen was tussen 1963 en 1965 mi nister van Economische Za ken in het kabinet-Marij- nen. Hij is afkomstig uit de Christelijk Historische Unie, één van de fusiepartners van het CDA. Andriessen werd in 1928 in Rotterdam geboren en haalde in 1951 aan de Eras mus Universiteit zijn docto raal examen in de economie en promoveerde in 1955 op een dissertatie over de 'ont wikkeling van de moderne prijstheorie' aan de VU te Amsterdam. Hij bekleedde vanaf 1951 een groot aantal functies. Tot 1955 was hij hoofd economisch en socio logisch instituut VU in Am sterdam. Van 1955 tot 1959 was hij directeur algemene economische politiek van het ministerie van Eecono- mische Zaken. Andriessen bekleedt voorts een aantal neven functies. Hij is voorzitter van de Raad van Commissa rissen van Elsevier NDU en lid van de Raad van Com missarissen van de Ballast Nedam Groep. Tevens is hij voorzitter van de Neder landse Filmacademie en voorzitter van de Raad van Commissarissen van de Postbank. De nieuwe voorzitter van het Christelijk Werkgeversverbond (NCW), dr. J. E. An driessen. FOTO ANP Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Tweede Ka mer steunt in grote meerder heid de pogingen van de Ne derlandse regering om in EG- verband te komen tot verder gaande sancties tegen Zuid- Afrika. Voorlopig gaat het daarbij om een importstop van Zuidafrikaanse groenten, fruit en wijn. Tijdens een uitgebreid de bat gisteren in de Kamer zei Van den Broek (Buitenlandse Zaken) dat het langzaam op voeren van de economische druk moet leiden tot die fun damentele veranderingen, waartoe het bewind in Preto ria blijkens de waarneming van de 'groep van wijze man nen' van het Gemenebest nü nog niet bereid is. De import stop heeft de instemming van PvdA en D66, al vinden zij de voorstellen niet ver genoeg gaan. Wallage (PvdA) noemde de voorstellen 'uiterst beperkt', maar ook 'een stap in de goede richting'. Hij vindt wel dat het kabinet en de regeringspar tijen hun houding jegens het regime-Botha laat hebben ge wijzigd. Zij hebben naar zijn mening te lang vastgehouden aan de gedachte dat de Zuid afrikaanse regering met be trekkelijk milde maatregelen tót een dialoog was aan te zet ten. „Er heeft eerst veel bloed moeten vloeien." Aarts (CDA) zei dat Van den Broek volledig op de lijn zit die zijn fractie vorig jaar juni al aangaf. Hij zei te hopen dat de Eurotop donderdag en vrij dag het niet laat bij een ver bale afkeuring van de toe stand in Zuid-Afrika. Ook Weisglas (WD) zei sancties 'onder bepaalde voorwaarden en op bepaalde wijze' niet uit te sluiten. Maar tegelijk moet alles op alles worden gezet om de dialoog in Zuid-Afrika op gang te brengen. Campina boekt goed resultaat STRENGER VERVOLGEN Een vraag die tot nu toe nog onduidelijk is beant woord is hoe de keuze op de drie vruchten is gevallen. Een woordvoerder van het ziekenhuis in Leiden sprak van „toeval dat er uiteinde lijk twee meisjes zijn gebo ren". Toch blijkt dat niet zo heel veel met toeval te maken te hebben. Kanhai: „In de re gel geldt dat naarmate de vrucht hoger in de baarmoe der is genesteld de overle vingskans het grootst zijn- De vruchten die dus het laag ste zaten zijn uiteindelijk ge kozen voor de abortus". Het helemaal achterwege laten van een (gedeeltelijke) abor tus had hoogstwaarschijnlijk tot de dood van alle vijf de foetussen geleid. Toch wil Kanhai niet te veel weten van het redmid del. Dat collega's van hein roepen dat deze methode in de toekomst wel vaker worden toegepast wijst M van de hand. „Het is natuur lijk niet de bedoeling dat we deze aanpak vaak nodig heb ben". DEN HAAG - Minister Ru- ding (Financiën wil middels een aantal wetswijzigingen een snellere en doelmatiger invordering van rijksbelastin gen. Dat zou aan extra inkom sten een half miljard gulden meer opleveren. Tevens zal de inning van onroerend goed- belasting worden overgehe veld van het rijk naar de ge meenten. Hij wil de belastingontvan ger de wettelijke bevoegdheid geven het faillissement aan te vragen van iemand die zijn belastingschuld niet voldoet. Ook wil hij de betalingster mijn voor naheffingsaansla gen verkorten van een maand tot tien dagen. Naheffingsaan slagen worden opgelegd als een maand na het eind van het tijdvak waarop de belasting betrekking heeft, de belasting nog niet op aanslag is betaald. Ruding wil ook strenger gaan vervolgen. Daarnaast gaat hij de procedures rond de voorlopige aanslagen van in komstenbelasting en vennoot schapsbelasting en de nahef- fingen voor de loonbelasting stroomlijnen. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN - Het coöperatieve zuivelcon cern DMV Campina is gezien de moeilijke om standigheden tevreden met het in 1985 be haalde resultaat. Dit jaar zal de onderneming nog iets beter draaien, voorspelt directievoor zitter drs. W. Overmars. Tegelijk is hij somber over de toekomst van de zui velsector in het algemeen. De Brusselse contingente- ring werkte voor Campina uit in een 2,5 lagere omzet van ƒ2,4 miljard. Door de lagere melkaanvoer staan machines stil en moeten maatregelen worden genomen tegen onder bezetting. Het personeelsbe stand daalde vorig jaar verder van 3.645 naar 3478. Er is zoals bekend een reor ganisatie afgekondigd, die on dermeer de sluiting inhoudt van de boterfabriek in Venray en de boterproduktie-afdelin- gen in Bergeijk en Boekei. Op termijn gaat ook de melkfa briek in Sittard dicht. Het was de bedoeling een grote boter fabriek te bouwen in Veghel, maar dit plan wordt met het oog op de onzekere toekomst opnieuw doorgerekend. In het najaar valt daarover een be slissing. DMV Campina voelt zich als coöperatief bedrijf 'gepakt' door de afschaffing van de in vesteringssteun voor onderne mingen die geen winst maken, de zogenaamde negatieve WIR. Een coöperatie maakt per definitie geen winst. De afschaffing van deze steunre geling scheelt Campina jaar lijks ongeveer 10 miljoen. De zogenaamde prestatie- prijs (de behaalde melkprijs voor de aangesloten boeren) kwam vorig jaar uit op ƒ77,57 per 100 kg, dat is ƒ0,38 meer dan in 1984. Meer maatgevend voor het succes van het con cern vindt Overmars echter de verdiensten voor zo ver die de interventie-opbrengst te bo ven gaan. Die bedroegen vorig jaar 110, een toename met 8 miljoen ten opzichte van 1984. De verwachtingen voor 1986 hebben betrekking op dit re sultaat en niet op de melkprijs die de 8500 Campina-leden in Brabant en Limburg zullen ontvangen. Deze hangt im mers mede af van EG-beleid en van het vet- en eiwitge halte van de melk. Campina voorziet moeilijke jaren voor de zuivel. De melk- produktie moet na de eerdere beperking opnieuw drie pro cent terug. Met de export bui ten de EG zal het moeilijk blij ven, vanwege de lagere dollar koers en de geslonken olie-in komsten van belangrijke zui- velconsumenten in o.m. het Midden-Oosten. DEN HAAG (ANP) - Mevrouw Rietje Roosen-Van Pelt uit Schaijk is gisteren beëdigd tot lid van de CDA-fractie van de Tweede Kamer. Mevrouw Roosen, 52 jaar en boerin, volgt partijgenoot Piet van Zeil op die is benoemd tot burgemeester van Heerlen. Mevrouw Roosen-Van Pelt is sinds jaren actief in tal van maatschappelijke organisaties. Zo was zij twaalf jaar voorzitter van de Katholieke Vrouwen Organisatie in de bisdommen Den Bosch en Breda, is voorzitter van de Katholieke Plattelands vrouwen Nederland, bestuurslid Nederlandse Vrouwen Raad en voorzitter van de Centrale van Plattelandsvrouwen. DE COMMISSIE kleine criminaliteit heeft de afgelopen weken overuren gemaakt. De verkiezingsuitslag maakte ook voorzitter Roethof en de zijnen duidelijk dat de wegbereiders voor een nieuw kabinet het elkaar niet al te lastig zouden maken. Om nog enige invloed te kunnen uitoefenen op het te creëren regeerak koord werd haast gezet achter de totstandkoming van de eind rapportage. Daardoor heeft de commissie de haar gegeven maxi male tijd van drie jaar niet ten volle benut. Die versnelde proce dure lijkt overigens niet al te veel afbreuk te hebben gedaan aan de kwaliteit van het produkt want het eindrapport is met brede in stemming begroet. Eén van de voornaamste conclusies van de commissie is dat de maatschappij te gootschalig is geworden, dat er te weinig aandacht is voor het individu. Alleen door een meer persoonlijke benadering kan de kleine criminaliteit worden aangepakt, is de Tening van de commissie, die het liefst zou zien dat systemen *eer vervangen worden door mensen. Het is op opmerkelijk dat '"een tijd waarin de roep om meer politie en meer cellen steeds «der wordt, dat een commissie de stelling op tafel durft te leg- üen dat de toenemende kleine criminaliteit niet alleen als justitieel maar veel meer als maatschappelijk probleem dient te worden benaderd. De commissie staat in haar mening niet alléén. On- ®ngs nog verklaarde de Bredase hoofdofficier van justitie mr. A. kaïthoff dat de kleine criminaliteit bestaat uit de gevolgen 'van een in de fundering getoucheerde, zo niet beschadigde samenle- |jng. Opvoeders, opleiders en geestelijke voorgangers zullen bij be bestrijding het voortouw moeten nemen', aldus Kaltoff in zijn betoog in deze krant. Normbesef en sociale controle in plaats van nog meer repres- S|eve maatregelen! Dat is de boodschap die de commissie ons begeeft. Op zich is het een gedachtengang waar ieder welden kend mens zich in kan vinden. Maar bij de haalbaarheid van de Wannen moeten niettemin grote vraagtekens geplaatst worden, "e meeste van de maatregelen die Roethof en zijn commissiele- uen voorstaan kosten geld, veel geld. Roethof geeft niet aan waar bat geld (meer conducteurs, concierges, meer winkelpersoneel) •andaan moet komen. De politieke partijen die straks als coalitie genoten verder moeten, zijn voorlopig niet verder gekomen dan een beleefd applaus als waardering voor de inspanningen van de commissie. Voor het overige gaan ze druk door met het vinden •en extra bezuinigingen. Tijdens de verkiezingen had iedere politieke partij de mond vol b"sr de bestrijding van de criminaliteit. Nu is de tijd gekomen om verbale getuigenissen om te zetten in daden. Het mag niet zo ®!n dat -net als destijds met het eerste interimrapport is gebeurd- aifegenwoordigers van departementen weigeren om mee te ™erken. Een probleem dat zo diep invreet in de maatschappij en «aar bovendien ook nog eens vier miljard gulden per jaar mee •arloren gaan, verdient zo snel mogelijk een grondige aanpak. MAASTRICHT (ANP) - Officier van Justitie, mr. J. Laumen, heeft gisteren, op de dertiende zittingsdag van het ABP-proces tegen ir. J. van Zon, opnieuw om uitstel gevraagd. Ditmaal wil hij de afhandeling van het eerste en voornaamste punt uit de tenlastelegging tegen Van Zon, het samen met hoofdverdachte Masson accepteren van ruim een miljoen gulden aan giften van het Haarlemse bouwbedrijf J. P. A. Nelissen, voor onbepaalde tijd uitgesteld zien. Als reden gaf hij aan de rechtbank op dat het Openbaar Mi nisterie nog steeds zit te wachten op een aantal voor dit onder deel essentiële stukken, te weten de transcripties van het ver hoor dat begin juni, in het kader van een Nederlands rechts hulpverzoek aan het Kanaaleiland Jersey, is afgenomen aan John Hedley Vibert. Dat was de beheerder van de BV's van Van Zon en Masson die volgens het openbaar ministerie zijn ge bruikt om steekpenningen door te sluizen. Dat.de schriftelijke verslaglegging van dit verhoor nog niet aan de rechtbank kan worden gepresenteerd, heeft volgens mr. Laumen onder meer te maken met de komende EG-topconfe- rentie in Den Haag; daardoor is de vertaaldienst van Buiten landse Zaken nog steeds niet toegekomen aan de vertaling van dit verhoor. Van Zon's advocaat, mr. F. Duynstee, maakte fel bezwaar te gen de zoveelste poging van de officier om 'de zaak op de lange baan te schuiven'. De rechtbank zal vrijdag over het verzoek van de officier beslissen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - VVD-onder- handelaar Ed Nijpels ken schetst berichten als zou hij bereid zijn minister van De fensie te worden als 'uit de lucht gegrepen'. Zijn bereid heid is gisteren breed uitge meten in NRC/Handelsblad. Ook informateur De Koning reageerde gisteren, ongebrui kelijk, op de publicatie, waarin eveneens werd gemeld dat Nijpels reeds namen ge noemd heeft van komende WD-ministers (behalve hij zelf ook De Korte, Korthals Altes, Smit-Kroes en Winse- mius).* De informateur liet weten dat hij in een vroeg stadium met De Vries en Nijpels is overeengekomen, dat er tij dens de informatie „geen-keu zen met betrekking tot toe komstige bewindslieden zullen worden gemaakt." Aan het communiqué van de informateur voegde Nijpels toe „dat het bericht over het ministerschap van defensie uit de lucht is gegrepen en de tweede canard (blunder, red.) is na het staatssecretariaat voor politie." Een week gele den meldde het Algemeen Dagblad, dat voor Nijpels dat nieuwe staatssecretariaat zou worden gecreëerd. WD-voorzitter Kamminga, lid van het formatieteam van de VVD, ontkent dat er in die kring al gesproken is over na men van personen voor het ministerschap of het staatsse cretariaat. Een vooraanstaand WD'er Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - De Rijks wacht in Bouchaute (België) heeft gisteren op de kruising Hendekensstraat/Basse vel - destraat - net over de grens bij Sas van Gent - de auto gevon den waarmee de berovers van de Rabobank in Sas van Gent maandagmorgen zijn ge vlucht. Van de daders en de buit (ruim anderhalve ton) is nog geen spoor gevonden. Zoals gemeld gebruikten de over vallers de auto van filiaalhou der Egbert Audenaerd om te verdwijnen. De politie startte gisteren in Bouchaute een uit gebreid buurtonderzoek. De bankoverval is uitge voerd door echte professionals, zo is de mening van politie en Egbert Audenaerd, de ge gijzelde filiaalhouder van de bank in Sas van Gent. - foto de stem cor de boer justitie. De vermoedelijk uit België afkomstige gangsters hebben afgelopen maanden meer van dit soort overvallen in België gepleegd. Steeds is er sprake van drie Fransspre kende zuidelijke types. Hun vaste patroon (woning van be heerder binnendringen, bewo ners gijzelen en vervolgens de komst van het overig perso neel afwachten) heeft hen al in de Belgische pers de bijnaam van 'de Slaapkamerbende' be zorgd. In Sas van Gent was de gij zeling gisteren het gesprek van de dag. Het echtpaar Audenaerd is ter plaatse goed bekend. Egbert Audenaerd is een bekend voetballer en te vens trainer van zwemclub De Bruinvis. Het in' gijzeling genomen echtpaar is inmiddels 'onder gedoken' om bij te komen van de zeer ingrijpende gebeurte nissen, waarvan het in de nacht van zondag op maandag het slachtoffer werd. Zij krij gen alle medewerking van Eg berts werkgever, de Rabo-or- ganisatie, waarbij onder meer de bedrijfspsycholoog is inge schakeld. De vader van de filiaalhou der is vol lof over de mede werking van het bankbedrijf. „De opgedane ervaringen moeten slijten", aldus de heer Audenaerd sr. gistermiddag. Volgens hem zijn z'n zoon en schoondochter onder bijna on draaglijke psychische druk gezet. „De eerste tijd waren ze nog samen, maar om nog meer druk uit te oefenen - de over vallers moesten en zouden geld hebben - werden Egbert en zijn vrouw daarna geschei den. Daarbij werden bepaalde bedreigingen geuit. Onnodig te zeggen dat zoiets ondraag lijk is. Vreselijk". Het is voor de tweede maal in vrij korte tijd dat Westdor- pe, waar de familie Aude naerd van afkomstig is, met bankovervallers wordt gecon fronteerd. Enige tijd geleden werd de Centrale Volksbank in de Bernhardstraat overval len. „Maar bij die betrokken filiaalhouder duurde het ge lukkig maar drie minuten, toen stonden de rovers weer buiten. Egbert en Lieve heb ben meer dan vijf uur geboeid en gekneveld gelegen. Je leest zo dikwijls van dit soort zaken in de krant. Dan denk je: ver van m'n bed, en: pech gehad. Maar nu gebeurt het in je on middellijke omgeving, iets waar je normaal gesproken nooit bij stilstaat". Vijftien kinderen vérkleed als pandabeertjes onthaalden prins Bernard en prinses Juliana op een muzikale omlijsting bij de overdracht van een nieuwe Panda Natuurbus voor het Wereld Natuur Fonds. - fotoanp sloot tegenover ons niet uit, dat de berichtgeving is inge stoken door het CDA in een nieuwe poging Nijpels buiten spel te zetten. Het feit, dat de commissaris van de Koningin in Friesland, Wiegel, op suggestie van een dagblad heeft laten weten be reid te zijn op te treden als co- formateur naast Lubbers, wordt in WD-kring voorals nog voor kennisgeving aange nomen. Wiegel zegt het recru- teren van een vice-premier, ministers en fractieleider van 'cruciaal belang' voor de toe komst van de VVD te vinden. De verhoudingen in de WD- fractie noemt hij volkomen verziekt. Hij wijt dat aan „de wijze waarop Nijpels inhoud heeft gegeven aan het leider schap." JS V? Het wordt inderdaad hoog tijd dat er wat wordt gedaan aan de kleine criminaliteit. Het rap port is aangeboden aan de mi nister. Het is onderweg geluk kig niet gestolen. De conducteur moet terugko men, de huismeester, de con cierge. Ach, het moet gewoon weer zo worden als vroeger. Iedereen gaat naar huis als de lantaarns aangaan en stapt om tiep uur in bed. Dat scheelt heel veel. De kleine misdaad zit overal. Nu zijn er weer acht staatsse cretarissen overbodig. Ze kun nen hun koffers pakken. Straks moeten er ook nog 75 Kamerleden naar huis. Nu moeten de andere staatsse cretarissen dubbel zo hard werken. Met z'n achten moe ten ze op de winkel passen. Dat kan natuurlijk nooit goed gaan. Zo lok je winkeldiefstal uit. Misdadig is ook dat de Neder lander zijn volkslied niet kent. Je krijgt antwoorden als: „Het Wilhelmus? Zegt me niet zo veel. Maar als ik de videoclip zie, weet ik het wel weer". Knoeien met vis die niet ge vangen mag worden. Pen sioenmiljoenen schuiven in zakken waar ze niet horen. Dat is de alledaagse kleine cri minaliteit. En dat Nederland niet naar Mexico mocht. Hier laat ik het verder bij. Ik laat dit land van kleine boeven even in de steek voor een korte vakantie. MERIJN Orders industrie DE ORDERONTVANGST van de industrie is in mei vrijwel onveranderd gebleven ten op zichte van april. Ten aanzien van de bedrijvigheid veran derde er in mei evenmin iets in vergelijking met de maand daarvoor. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Voor de komende drie maanden ver wachten de ondernemers dat de bedrijvigheid zich rond het huidige niveau zal blijven be wegen. Asielzoekers HET KABINET wil asielzoe kers (waaronder de in ons land verblijvende Tamils) in de toekomst in nauwe samen werking met de gemeenten opvangen. Het kabinet wijst de woonplaats aan, de ge meenten zorgen zelf voor woonruimte. Als er niet direct een woonplaats is te vinden mogen de vluchtelingen voor maximaal twee maanden in pensions worden onderge bracht. Per asielzoeker zal 1.885 gulden per maand aan de gemeenten worden uitge keerd. Daarvan krijgt de vluchteling zelf 446,40 gulden. De totale kosten raamt het mi nisterie op 140 miljoen gulden per jaar. Quaker Oats VOOR DE driehonderd werk nemers van Quaker Oats met produktiebedrijven voor voedsel voor mens en dier in Rotterdam, Etten-Leur, IJ- muiden en Santpoort wordt de werkweek met twee uur ver minderd tot 36 uur. Er komen 25 arbeidsplaatsen bij. In de twee jaar dat de nieuwe cao loopt, stijgen de lonen met 2,5 procent, terwijl tevens eenma lig één procent loonsverhoging wordt uitbetaald. Vrijwillig vervroegd uittreden is moge lijk als men 61 jaar is, wat tot nu toe 62 jaar was. De cao geldt tot 31 maart 1988. Visserij boos HET GEORGANISEERD vis serij bedrijfsleven heeft ern stige kritiek op het rapport van de Europese Commissie over Nederlandse overtredin gen van de EG-vangstbeper- kingen en de slechte controle daarop. De indruk zou worden gewekt dat er in Nederland geen controle zou zijn maar Nederland heeft juist het meest geavanceerde controle systeem samen met Duitsland. Desondanks heeft staatssecre taris Ploeg (Visserij) aange kondigd dat de controle zal worden verscherpt. Hij over weegt het ministerie zelf de vangstregistratie te laten doen. Staatslening DE JONGSTE staatslening 1986 heeft het minister Ruding f 1,8 miljard opgeleverd. Tegen een koers van 100 procent wordt 52 procent van de in schrijvingen toegewezen. Het effectieve rendement van de lening is daardoor 6,25 pro cent. Het ministerie van Fi nanciën toonde zich tevreden met de opbrengst.

de Stem | 1986 | | pagina 3