even. UITBLAZEN EG-top zal geen krachtige besluiten opleveren VS gaan Europa voor Sancties als laatste wapen tegen apartheid 'Voorkomen van meerlingen vaak gevolg van slechte begeleiding' Oud-in nieuwe MAAR Autobahn Service DE STEM CC Wel woorden,! .m WOENSDAG 25 JUN11986 ACHTERGROND T5 PAGINA? WOENSDAG 25 jur HAAGS 'ONDERONSJE' STAAT IN TEKEN VAN EXTERNE FACTOREN ONDANKS GROTE AMERIKAANSE BELANGEN OOK NEDERLAND KAN ECONOMISCHE DRUK OP ZUID-AFRIKA OPVOEREN LEIDSE CHIRURG NA GEDEETELIJKE ABORTUS OP VIJFLING: STRENGER VERVOLGEN Fiscus gaat sneller geld innen Brabantse opvl de DE Duitse Autobahn kent vrijwel ieder een. Het autosnel wegennet is de trots van het na-oorlogse Duitsland, schrijft dr. Werner Dollin- ger, Bundesminister ftir Verkehr, in de feestbro- chure ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van GfN. GfN staat voor Gesel/schaft für Nebenbetriebe der Bundesau- tobahnen mbH. Het is een parti culiere onderneming die ver antwoordelijk is voor de servi cepunten langs het autosnelwe gennet. Tankstations, wegres taurants en motels, winkels, kinderspeelplaatsen, ruimten voor babyverzorging, informa tiecentra voor toeristen en zelfs kapellen, waar de 'liebe Auto- fahrerinnen en liebe Autofahrer' (minister Dollinger in de bro chure) even tot bezinning kun nen komen. Vrijwel iedereen kent de Autobahn, zei ik al. Je kunt er het gaspedaal eens flink van katoen geven en je hoeft er dan niet schielijk in te houden als je in de verte een poütieauto ziet. Vorige week scheurden we, in kolonne van minimale lengte - twee auto's dus, met een gan getje van 170 km/u noord waarts, naar de Deense grens. Snel rijden vermoeit ook snel ler, maar uitrusten kun je in de Raststatte. Ook de auto's krij gen dorst van het zwoegen. Duitse pompbedienden hebben hart voor auto's. Ongevraagd betten ze met zorgzame hand het windscherm. Dat is eigen lijk het enige dat me opvalt aan de vlekkeloze service langs de autosnelweg. Poetst er in Ne derland nog wel eens iemand ongevraagd uw voorruit? Duitse pompbedienden achten dat niet beneden hun waardigheid. Ze doen het trouwens terwille van de Verkehrssicherheit, lees ik. Niet voor jou dus. Als ik uit de Raststatte bij Osnabrück niet een paar bro chures had meegenomen, zou ik geloof ik, nooit beseft heb ben hoe perfect de Duitsers hun snelwegzaakjes hebben ge regeld; hoezeer het autowegen- net een samenhangend systeem is, niet spontaan gegroeid maar zorgvuldig bedacht, ontworpen en uitgevoerd. Met de gratis brochure Autobahn Service blijk ik meteen een prima wegenat las van heel West-Duitsland in handen te hebben. Naast de wegenkaarten staan tabellen waarop je precies kunt zien waar je loodvrije benzine kunt krijgen of waar je de baby een schone luier kunt omdoen. Daarnaast liggen er nog spe ciale brochures voor gehandi capten en voor automobilisten met kleine kinderen voor het grijpen. WIMKOCK huis zijn gegaan en met de auto naar Denemarken, Noorwegen of Zweden reizen. Volgens Ellbjorg (door de o moet eigen lijk een streepje) van Caspel van het Noors Verkeersbureau, die onze colonne aanvoert en later ook op de Noorse bergwe gen steeds een stevig tempo zal aanhouden, vormen de Neder landers, na de Duitsers, het grootste contingent vakantie gangers in Noorwegen. Auf die Autobahn sind Sie nie allein luidt de slagzin van de GfN en daarmee doelt ze niet op de drukte die kan heersen op het stuk tussen Bremen en Hamburg. Ook niet over de NAVO die ons nergens zicht baarder beschermt dan op de Noordduitse laagvlakte. Ge vechtsvliegtuigen scheren laag over de velden en bij een van de Raststatten staat een lange colonne tanks op diepladers van de BAOR, the British Army on the Rhine. Met de eeuwige metgezel van de (per jaar) 100 miljoen autosnelweggebruikers bedoelt de GfN zichzelf en haar Rund um die Uhr Service. Dag en nacht en op zon- en feestdagen. Er kan eerste hulp geboden worden en sommige stations beschikken zelfs over een voorraad bloedplasme lees ik, helemaal gerustgesteld ter wijl Ellbjorg er weer stevig aan trekt alsof ze Hanstholm de zelfde dag nog wil halen. Hansr tholm is een van de veerhavens aan de noordkust van Jutland, vanwaar men oversteekt naar Noorwegen, Zweden of Fin land. Voor een dagreis is het wat ver. Het is spitsuur wanneer we bij Hamburg de Elbe-tunnel in duiken. Boven Hamburg wordt het een stuk stiller op de weg. We stoppen nog een keer om koffie te drinken en wat in de zon te zitten. Het voorbijschie tende landschap is weinig op windend en maar af en toe zien we een flits van een bewoonde, stedelijke wereld. Bij Rends- burg bijvoorbeeld, als we over de hoge brug het Noord-Oost zeekanaal en de Eider overste ken. Duitslands laatste stad Flensburg blijft ook buiten beeld. De grensovergang is er een van de zoveelste categorie; een geüniformeerde Duitser en een dito Deen samen in een hokje, nergens in geïnteres seerd, zelfs niet in paspoorten. We overnachten in Aaben- raa. Dat mag met dubbele A's geschreven worden omdat er steeds minder apparatuur is met toetsenborden waarop die Scandinavische A met het o'tje erop voorkomt. We eten tong schar en bekvechten over de vraag of Aabenraa aan een fjord of gewoon aan een baai ligt. Iemand haalt er een kaart bij. Het is een fjord. De Aaben raa fjord. We eten varkenskoteletten in de Raststatte bij Wildeshau- sen. Een typisch Duitse schotel. Groot stuk vlees gebed in groenten en aardappelen. Har tige smaak die om een groot glas koud bier vraagt. Zeven tien D-marken. De ober, die het gezag uitstraalt van een baas, spreekt een paar woorden Nederlands. Wildeshausen ligt zo'n beetje op 'lunchhoogte' voor Nederlanders die 's mor gens om een uur of negen van muinuin Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584-Rabo rek 101053738. Door onze correspondent HET Nederlandse voorzitter schap van de EG van het afge lopen half jaar geeft weinig aanleiding te verwachten dat de Top van 12 regeringslei ders, die donderdag en vrijdag in Den Haag gehouden wordt, krachtdadige besluitvorming met zich meebrengt. De voor bereiding daartoe is te gering van inhoud geweest. Hoewel verrassingen op een Europese Raad, zoals een Top offi cieel heet, nooit uitgesloten zijn -de positieve en negatieve voorbeelden daarvan zijn legio-, ziet het ernaar uit dat het Haagse onderonsje voor namelijk in het teken zal staan van de externe factoren. De hoofdmoot van de Haagse Top wordt gevormd door de vraag: wil de EG zware strafmaatregelen tegen Zuid- Afrika en zo ja, wanneer? Maar al leen een wonder zal in deze kwestie tot een gelijkluidend standpunt lei den. Natuurlijk staat er ook een ver dere Europese integratie op de agenda, de huidige, zorgwekkende financiële situatie als gevolg van dollar- en olieprijs en landbouw overschotten, het intensiveren van de strijd tegen drugs ook, maar voornamelijk lijkt het te gaan over onderwerpen,die van buitenaf op Europa aanstormen. Zo zullen de regeringsleiders met spijt constateren dat de reactie op de kernramp in Tsjernobyl er een was van paniek die een adequaat beleid in de weg stond. Zonder twij fel zullen de regeringsleiders de aanzet willen geven tot een soort 'rampenplan', waarvan pas later zal blijken dat de nationale belangen de boventoon voeren boven die van de EG. Grote aandacht zal ook uitgaan naar de verstoorde verhoudingen tussen de V.S. en de EG, die blijken uit niet immer parallel lopende me- ningenover de brandhaarden in de wereld, het Midden-Oosten, Cen- traal-Amerika en Zuid-Afrika. Het is maar de vraag of de Britse pre mier, mevrouw Thatcher, in het Europese koor mee wil zingen of dat zij haar sopraan in dienst stelt van een duet met president Reagan. In het laatste geval is er van een Euro pees geluid geen sprake. De voort durende onmin waarin de V.S. en de EG leven over landbouwprodukten en staal zal de eis opleveren te ko men tot „een intensivering van de dialoog met de V.S." en de opdracht aan de volgende voorzitter, Groot-1 Brittannië, dat tot stand te brengen. Door Frank van Ooijen DE KANS is gering dat deze week besloten wordt om in EG-ver- band vérgaande sancties tegen Zuid-Afrika af te kondigen. Economisch eigenbelang maakt de Gemeenschap al ge ruime tijd vleugellam. De tijd lijkt rijp voor Nederland om in navol ging van bijvoorbeeld Ierland en Denemarken zelfstandig stappen te overwegen. Kan Nederland wel vol doende gewicht in de schaal leggen om de regering-Botha ook daadwerkelijk te raken. Hoe ver gaan onze banden met Zuid-Afrika op econo misch terrein eigenlijk? Minister van den Broek heeft zich in de afgelopen vier jaren altijd uitgesproken tegen het nemen van eenzij dige maatregelen tegen Zuid-Afrika en zich verscho len achter 'het gemeenschap pelijk beleid van de EG'. Om dat Nederland een veel te on belangrijke handelspartner zou zijn om Zuid-Afrika in problemen te brengen met een eenzijdige boycot. Omdat economische sancties de zwarte bevolking en de zwarte buurstaten zwaar zouden treffen (ook al wordt er door henzelf uitdrukkelijk om een boycot gevraagd) en omdat het financieel en van uit werkgelegenheidsoog- punt bezien niet verstandig zou zijn om de relatie met Zuid-Afrika te verbreken. Na de presentatie van het rapport van 'wijze mannen' van het Gemenebest draai den minister Van den Broek en het CDA bij. De regering- Botha bleek op geen enkele wijze bereid om met de lei ders van zwarte organisaties rond de tafel te gaan zitten en werkelijke hervormingen in te voeren. Het CDA wil nu verdergaande stappen on dernemen dan de coalitie partner WD. Wat kan Ne derland doen? Het economisch verkeer van Nederland met Zuid- Afrika loopt langs verschil lende lijnen: •Handel (met name de steenkool-import en olie-ex- port). •Investeringen van Neder landse multinationals in Zuid-Afrika. •Kredietverlening door Nederlandse banken. •Technologie-overdracht (patenten en licenties). Volgens het ministerie van economische zaken bedroeg de invoer vanuit Zuid-Afrika vorig jaar zo'n 522 miljoen, 45 miljoen gulden meer dan in 1984 (de goedkope rand sti muleerde de uitvoer door een prijsdrukkend effect; vorig jaar nam de totale Zuidafri- kaanse uitvoer maar liefst met 44 procent toe t.o.v. 1984). De import bestaat uit chemi sche- en landbouwproducten en minerale grondstoffen, waarbij vooral de invoer van steenkool 144 miljoen in '85) een stijgende tendens vertoont. Het voorstel van Neder land om een invoerverbod voor Zuidafrikaanse wijn, groenten en fruit in te stellen heeft met een totaalwaarde DONDERDAG komen de EG-ministers van bui tenlandse zaken voor de laatste keer in de half jaarlijkse periode van het Nederlands voorzit terschap bijeen om te praten over ondermeer economische strafmaat regelen tegen Zuid-Afri ka. De kansen op Euro pese sancties van beteke nis zijn uitermate klein. Bij de voorgaande top in Luxemburg, op de dag dat zwarte Zuid-Afrika de doden van Soweto herdacht, kon men het zelfs niet eens wor den over een gemeenschappe lijke verklaring in reactie op het uitroepen van de nood toestand in dat land. Het voorstel van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) om een invoerstop van Zuidafrikaanse wijn, groente en fruit af te kondigen, een relatief 'zachte' maatregel die noch voor West-Europa noch voor Zuid-Afrika diep in het vlees snijdt, is als voorbarig afgedaan en naar de prulle- bak verwezen. Met name Groot-Brittannië en West- Duitsland zijn uit angst voor financiële verliezen, felle te genstanders van sancties om dat ze uitgebreide economi sche relaties onderhouden met Zuid-Afrika. De Verenigde Staten lijken nu het voortouw te nemen in het onder druk zetten van de blanke minderheidsregering aan de Kaap. Vorige week nog maakte Bank America, de op één na grootste bank in de VS, bekend dat er geen le ningen aan Zuid-Afrika meer verstrekt worden voor dat het apartheidsysteem is afgeschaft. De grootste Ame rikaanse bank Citybank overweegt om dezelfde stap te ondernemen en andere ban ken blijven niet achter. Een maatregel die alleen ingegeven is door mededogen met de onderdrukte zwarte meerderheid? Nee, de banken hebben op basis van koele be rekening en analyse gecon cludeerd dat met de Zuidafri kaanse schuld van 55 miljard gulden, de terugbetalingspro blemen en de toenemende so ciale onrust, de financiële ri sico's te groot geworden zijn. Sinds het begin van 1985 heb ben al zo'n 48 grote Ameri kaanse ondernemingen en fi nanciële instellingen Zuid- Afrika de rug toe gekeerd. Wall Street Journal schreef onlangs dat de regering van Pieter Botha minder onder de indruk is van de 'diploma tieke oorvijgen' van president Reagan of minister Shultz dan van enkele advertenties die Amerikaanse multinatio nals in alle Zuidafrikaanse kranten plaatsten. Daarin riepen Coca Cola, Union Car bide en Citibank en tiental len andere ondernemingen de regering op om de apartheid af te schaffen en alle politieke organisaties van zwarten te legaliseren. Een belangrijke stap van deze bedrijven, waar Botha zeker niet omheen kan. Totaal onverwacht heeft een meerderheid van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden zich ook nog uit gesproken voor een sluitend handelsembargo en een in vesteringsstop. Gezien de grote Amerikaanse belangen in Zuid-Afrika en de macht van de 'andersdenkende' Se naat en het veto-recht van president Reagan, is het zeer de vraag of het ook zover zal komen. Maar het Amerikaans bedrijfsleven en het Huis hebben in ieder geval meer dreigende taal in de richting van Pretoria gestuurd dan in West-Europa tot nu toe het geval is geweest. En let wel, de VS zijn de belangrijkste handelspartner van Zuid- Afrika en na het Verenigd Koninkrijk de belangrijkste investeerder. MET DE noodtoestand en de veiligheidswetten in Zuid-Afrika heeft de blanke minderheidsregering de zwarte meerderheid weer in een houdgreep. Alleen het Westen schijnt op dit moment nog daadwerkelijk in staat om invloed uit te oefenen op Pretoria. De handen van Botha zijn op dit moment alleen nog gebonden door de lus die het westers bedrijfsleven in het verleden gestrikt heeft. Met het vertrek van iedere onderneming uit Zuid-Afrika wordt de strop aangetrokken. De brandende kwestie van de economische sancties tegen Zuid-Afrika is nog nooit to belangrijk geweest als op dit moment. Wat kan Nederland doen? Van den Broek: bijgedraaid na rapport van 'wijze mannen'. - FOTO ANP van 52 miljoen gulden noch voor Nederland, noch voor Zuid-Afrika ernstige gevol gen. Voor Groot-Brittannië ligt dat wel anders: de Britse invoer van deze drie product groepen bedraagt bijna een miljard gulden. De uitvoer van Nederland naar Zuid-Afrika omvat slechts 1,5 procent van de Zuidafrikaanse importbe hoefte met een totaalwaarde van bijna 900 miljoen gulden in 1984. Belangrijkste pro ductgroepen: electronica, chemische en agrarische pro ducten en machines. Volgens een recente publicatie van het komitee Zuidelijk Afrika, 'De bloedband Den Haag- Pretoria', ligt het belang van de Nederlandse uitvoer niet direct in de omvang maar in de aard van het uitvoerpak- ket. Dat pakket zou een groot aantal hoogwaardig techno logische goederen omvatten die Zuid-Afrika zelf niet kan produceren. Nederland neemt als handelspartner van Zuid-Afrika de zevende plaats in. Volgens het Amsterdamse Shipping Research Bureau (SRB) dat de olieleveranties aan Zuid-Afrika probeert te registreren, is de tijd voorbij dat vanuit Rotterdam maan delijks zo'n 100.000 ton ruwe olie naar Zuid-Afrika ver dwijnt, zoals in de periode '79-'82. De herkomst van de geïmporteerde olie in Zuid- Afrika wordt steeds meer in het Midden-Oosten vermoed. Rotterdam is weliswaar niet meer 'de poort naar Zuid- Afrika', maar volgens een studie van de Rotterdamse Erasmus-universiteit uit 1985 zou een sluitende olieboycot voor de Rotterdamse haven toch betekenen dat er zo'n 22 banen in de overslagsector verloren zouden gaan. Er slipt dus toch nog regelmatig een lading olie door het net, die zelfs het SRB niet kan achterhalen. Maar Neder land neemt in ieder geval niet meer die prominente plaats in als olieleverancier van Zuid-Afrika als enkele jaren geleden. Van nog groter economisch gewicht dan de handel zijn de Nederlandse investerin gen in Zuid-Afrika. Zuid- Afrika biedt het bedrijfsle ven uitstekende winstmoge lijkheden. De lonen zijn laag, de grondstoffenreserve is zeer groot en de infra-struc- tuur kent zijn weerga niet op het continent. De preciese omvang van de Nederlandse investeringen in Zuid-Afrika is niet bekend, maar men schat dat ons land op de lijst van investeerders ergens tussen de vijfde en tiende plaats zit, vergelijkbaar met landen als Canada en Japan. De 29 Nederlandse bedrijven (of bedrijven die grotendeels in Nederlandse handen zijn) met vestigingen in Zuid- Afrika worden aangevoerd in investeringsomvang door Unilever, Shell, Philips en de Steenkolen Handelsvereni ging- Voor de Zuidafrikaanse overheid is de aanwezigheid van deze ondernemingen van groot belang. Shell levert de benodigde olieproducten, ook de brandstof voor het leger, Philips levert buiten het pakket civiele goederen ook artikelen die voor militair gebruik aangewend kunnen worden zoals bepaalde elec tronica, telecommunicatie en nachtkijkers, etc. En verder verdwijnt natuurlijk een deel van iedere gulden die aan de Zuidafrikaanse fiscus be taald moet worden in de be- groting voor defensie. De derde poot van de Ne- I derlandse economische be trekkingen met Zuid-Afrika wordt gevormd door de kre dietverlening. De Amro- bank en de ABN hebben in het verleden honderden mil joenen guldens geleend aan de Zuidafrikaanse overheid, Na enkele acties tegen deze I banken in Nederland hebben de directies beloofd geen di recte kredieten meer te leve ren aan de Zuidafrikaanse overheid of staatsbedrijven maar nog wel aan bedrijven als Philips die dat geld even tueel kunnen aanwenden voor investeringen in Zuid-1 Afrika. Verder wordt er nog steeds I op bijna onnavolgbare wijze geld doorgesluisd via bank- consortia waaraan Neder-1, landse banken deelnemen. Maar niet alleen de Neder-1 landse banken hebben de geldkraan naar Zuid-Afrika in het recente verleden open gehouden. Ook de overheid heeft daar zijn deel aan had. Zo stemde minister Ru- II ding in november 1982 nog in I met een IMF-krediet van 1,1 miljard dollar voor beta- lingsbalanssteun. Nederland koos als één van de tien be langrijkste IMF-leden niet de kant van de landen die deze situatie willen aangrij pen om de politieke druk op Pretoria te vergroten. Tot slot verkoopt Neder land aan Zuid-Afrika hoog waardige technische kennis zoals vorige week een FNV- studie weer aantoonde in het I geval van Shell. De in het J Amsterdamse Shell-lab ont-[ wikkelde verfijnde methoden om uit steenkool benzine en I gasolie te fabriceren, zijn vo- rig jaar naar Zuid-Afrika verdwenen. Voor dit land dat met een internationale olie-1 boycot worstelt, is deze ken-1 nis uiteraard van essentieel! belang om zo'n boycot tot een 1 waardeloos middel te maken. I Uit het onderzoek bleek ook I dat bijna tweederde van del know how opgedaan in Am- sterdam, gepatenteerd is in Zuid-Afrika. De anti-apartheidstrijder Allan Boesak zei dat Neder land bloed aan zijn handen I had. De uitgebreide economi sche relaties met Zuid- Afrika maken duidelijk I waaróm hij dat zei. De Ne derlandse 'bloedbanden' met] Zuid-Afrika zijn van een on- miskenbaar economisch be-1 lang voor Zuid-Afrika. Del Nederlandse regering moetl zich beraden over te nemen I maatregelen tegen het| blanke bewind dat echte her vormingen, het overleg metl de zwarten en machtsdeling| pertinent afwijst. Helen Suzman van del Zuidafrikaanse (blanke) op-1 positiepartij PFP gelooft niet| dat sancties de blanke rege ring 'op de knieën kunnen! dwingen en de chaos alleen I maar zullen vergroten doorl meer werkloosheid en ar-r moede'. Maar er is in het ver leden geen pressiemiddel on gebruikt gelaten om afschaf-l fing van apartheid te be l werkstelligen. De strop vanl de economische sancties (oil de dreiging daarmee) is hetl enige wapen dat op Botha nog indruk maakt. Van onze Haagse redactie „HET EXTREME aantal meerlingen zal fors om laag gaan. Dat kan ge makkelijk met de stand van de techniek. Vier, vijf of zeslingen hoeven niet per se voor te ko men. Meestal is er dan niet goed opgepast en begeleid". Dat zegt de Leidse chirurg dr. H. Kanhai naar aanlei ding van het rumoer dat is losgebarsten na de abortus van drie van de vijf vruchten van een vrouw in het Leidse academische ziekenhuis. De abortus kwam deze week in de publiciteit, hoewel die al driekwart jaar geleden werd uitgevoerd. De ingreep heeft voor wat opschudding gezorgd omdat de tweede medische hande ling (de abortus) nodig was door een eerdere handeling van buitenaf (de door hor moonbehandeling opgewekte eisprong). Dat lijkt een beetje op het paard achter de waeen spannen. De Amsterdamse gezondsheidsrechtdeskundi- ge, prof. Leenen, heeft zich openlijk al afgevraagd of hier de medische ethiek niet in de knel is gekomen. De Leidse chirurg Kanhai is het daarmee eens. „Het kan niet de bedoeling zijn van medisch ingrijpen. We hebben de abortustechniek in huis, maar je moet tegelijk hopen dat je die niet te vaak hoeft toe te passen", aldus Kanhai. Hij verwacht overigens dat in de toekomst de kans op een herhaling van het Leidse abortusgeval niet al te groot is. „Dit geval dateert al van bijna een jaar geleden. We doen per week wel tientallen inducties van hormonen, maar ik heb niet meer verno men dat er sinds dien nog abortussen op meerlingen zijn uitgevoerd. De techniek gaat dus nogal snel vooruit". Kanhai zegt dat het voor komen van het Leidse abor tusgeval vooral een kwestie van begeleidende zorg is. De hormoonbehandeling op zichzelf is niet zo vreselijk ingewikkeld en is voor de medische wereld een lo- pende-band-verrichting. De methode wordt alleen ge bruikt bij kinderloosheid. Die kan worden vastgesteld aan de hand van de aanwe zigheid van vrouwelijke hor monen in urine of baarmoe- derhalsslijm. Voor reageer buisbevruchtingen is een in jectie met hormonen nodig om eitjes te winnen, die na derhand bevrucht weer terug in de baarmoeder worden ge plaatst. De hormoonbehan deling hoeft niet altijd de aanzet voor deze omslachtige weg te zijn; in de meeste ge vallen dient de methode al leen om de eisprong te be werkstelligen, waarna langs normale weg de bevruchting kan plaatsvinden. De manier van werken kan alleen tot resultaat lei den nadat er eitjes zijn ge produceerd. Een tweede be handeling zorgt voor de fei telijke eisprong. De moderne medische stand houdt nauwlettend in de gaten (via onder meer echografie) hoeveel eitjes er zijn. Produceert het lichaam te veel in eens, dan zou men bijvoorbeeld kunnen afzien van sexueel verkeer. Kanhai erkent dat meerlingen (drie of meer vruchten) bij de hui dige stand van de weten schap in wezen fouten in de' begeleiding zijn. „Er is dan een kink in de kabel geko men bijvoorbeeld omdat er onvoldoende is gemonotori- seerd", aldus Kanhai. In het geval van de 34-ja- rige vrouw die in Leiden van drie van de vijf vruchten werd afgeholpen is dus sprake van onvoldoende aan dacht geweest. De abortus wordt mede daarom ook ac ceptabel gevonden; naast het gegeven dat een vij fling tot een sociale catastrofe zou hebben geleid. Een vraag die tot nu toe| nog onduidelijk is beant woord is hoe de keuze op drie vruchten is gevallen I Een woordvoerder van hetl ziekenhuis in Leiden sprakl van „toeval dat er uiteinde lijk twee meisjes zijn gebo-l ren". Toch blijkt dat niet z°l heel veel met toeval te makenl te hebben. Kanhai: „In de re gel geldt dat naarmate vrucht hoger in de baarmoe l der is genesteld de overlc-l vingskans het grootst zijnl De vruchten die dus het laag ste zaten zijn uiteindelijk gel kozen voor de abortus". Hel helemaal achterwege latei van een (gedeeltelijke) aborl tus had hoogstwaarschijnlijk tot de dood van alle vijf foetussen geleid. Toch wil Kanhai niet veel weten van het redmió l del. Dat collega's van hetl roepen dat deze methode iij de toekomst wel vaker worden toegepast wijst van de hand. „Het is natuur! lijk niet de bedoeling dat »'l deze aanpak vaak nodig helj ben". DEN HAAG (ANP) - Dl E. Andriessen, voorzii van de Raad van Besti van Koninklijke Emballa industrie Van Leer BV Amstelveen volgt half S. J. van Eijkelenburg op voorzitter van het Ned lands Christelijk Werk versverbond (NCW). Het NCW-bestuur he gisteren besloten Andri sen tijdens de algemene v gadering voor deze funi voor te dragen. Andries: was tussen 1963 en 1965 i nister van Economische I ken in het kabinet-Mai *4» Ca DEN HAAG Minister ding (Financiën wil midd] een aantal wetswijziging een snellere en doelmatig, invordering van rijksbelastl gen. Dat zou aan extra inkol sten een half miljard guld' meer opleveren. Tevens zal inning van onroerend goe belasting worden overgeh veld van het rijk naar de meenten. Hij wil de belastingontva' ger de wettelijke bevoegdhe geven het faillissement aan! vragen van iemand die zil belastingschuld niet voldoet! Ook wil hij de betalingsteT mijn voor naheffingsaansl gen verkorten van een maa| tot tien dagen. Naheffingsaa slagen worden opgelegd een maand na het eind van 1 tijdvak waarop de belastil betrekking heeft, de belastil nog niet op aanslag is betaalf Ruding wil ook streng gaan vervolgen. Daarnal gaat hij de procedures rondl voorlopige aanslagen van il komstenbelasting en vennoa schapsbelasting en de naha fingen voor de loonbelastij jtroomlijnen. DEN HAAG (ANP) - Mev Schaijk is gisteren beëdigd Tweede Kamer. Mevrouw Roosen, 52 jaar] van Zeil op die is benoemd tol Mevrouw Roosen-Van Pel maatschappelijke organisatie van de Katholieke Vrouwen] Bosch en Breda, is voorzitter vrouwen Nederland, bestuur! voorzitter van de Centrale val DE COMMISSIE kleine crimfl overuren gemaakt. De verkil Roethof en de zijnen duidel nieuw kabinet het elkaar nietl enige invloed te kunnen uitol koord werd haast gezet achfl rapportage. Daardoor heeft dl male tijd van drie jaar niet tei| pure lijkt overigens niet al te de kwaliteit van het produkt stemming begroet. Eén van de voornaamste de maatschappij te gootsch] aandacht is voor het individu! benadering kan de kleine crl mening van de commissie, cf weer vervangen worden doon jn een tijd waarin de roep om luider wordt, dat een commis 9en dat de toenemende kleine— maar veel meer als maatschii benaderd. De commissie stad ™nQs nog verklaarde de Brecl kalthoff dat de kleine criminl een in de fundering getouchel vtng. Opvoeders, opleiders erf pe bestrijding het voortouw i betoog in deze krant. Normbesef en sociale conti S|eve maatregelen! Dat is def meegeeft. Op zich is het een I Kend mens zich in kan vindel Plannen moeten niettemin gr[ L)e meeste van de maatregels aen voorstaan kosten geld, ve pat geld (meer conducteurs,! vandaan moet komen. De poll yenoten verder moeten, zijn ®en beleefd applaus als waarq pommissie. Voor het overige] van extra bezuinigingen. I T|jdens de verkiezingen had °ver de bestrijding van de crirj ue verbale getuigenissen om L Jn dat -net als destijds met hl ertegenwoordigers van depl erken. Een probleem dat zo| waar bovendien ook nog eer enoren gaan, verdient zo sne

de Stem | 1986 | | pagina 2