Paalwormen vreten sluizen Hansweert op RABO: OMZEILEN SUPERHEFFING GEVAARLIJK SPEU Afwijzing van toenadering oorzaak moord R0LLEfi BAU KADO Leger als buffer om kampen Vloeken mag van Kroon Bij na-akkoord over sociaal-economie Berging kernafval moet berekend zijn op explosie LEUK 126ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers ƒ1,10 KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND TWEE WEKEN DICHT EINDHOVEN - De Nederlandse melkveehou ders spelen een gevaarlijk spel door peperdure grond te kopen om zo meer melk te mogen pro duceren. Inkomen van huisartsen 139.400 gld VS waarschuwt Las Yegas voor kernproef Op andere punten dichter bij elkaar Winsemius geeft COVRA richtlijnen: WOENSDAG 25 JUN11986 Geen oorvijg van EG voor Zuid-Afrika „Liever de hongerdood dan de kogel Keizer grijpt mogelijk naast WK-finale Jo Röpcke: Wars van glamour S Stuur deze bon ingevuld aan De Stem, j antwoordnr. 112,4800 VB Breda (postzegel betalen wij) DE STEM „de 4 inl krant dl» ..Kleintjes" In De Stem. gfiKlat er zoveel bijzondere en int»reesante aanbiedingen In staan. Elke dag weer I DE STEM «rffcDAG&/ HANSWEERT - Paalwormen hebben fun dering en deuren van twee sluizen te Hans- weert in het kanaal door Zuid-Beveland zó ernstig aangetast, dat Rijkswaterstaat heeft besloten om beide sluizen met onmid dellijke ingang te sluiten. Het gaat om de middensluis en de westsluis. De sluizen zijn bijna honderd jaar oud. De maatregel is getroffen omdat er kans op instorting bestaat. Een derde sluis, de oostsluis, verkeert in minder slechte staat, maar omdat de rollen onder de deuren dringend vernieuwd moeten worden, gaat deze sluis van 9 tot 25 september dicht. Die twee weken is de scheepvaart op het kanaal gestremd. De 950 schepen die weke lijks van het kanaal gebruikmaken - vooral voor de vaart op en van Terneuzen - moe ten via de Schelde-Rijnverbinding of het kanaal door Walcheren omvaren, een ver traging van een halve tot een hele dag. To tale schade voor de binnenvaart hierdoor: 1 tot 1,5 miljoen gulden. De schippersvereniging Schuttevaer is inmiddels door Rijkswaterstaat van de voorgenomen sluiting van het kanaal op de hoogte gesteld. De gebreken aan de sluizen zijn bij een uitgebreid onderzoek door Rijkswaterstaat aan het licht gekomen. Daarbij bleek dat er water onder de fundering van de sluizen stroomde (onderloopsheid) met als gevolg dat de paalworm, die in (zout) stromend water uitstekend gedijt, zijn gang kon gaan. Bij de oostsluis heeft men door het storten van grind de activiteiten van de worm een halt kunnen toe roepen, bij de midden- en westsluis viel niets meer te redden. Met man en macht wordt er nu aan ge werkt om de twee sluizen, die in Hansweert in aanbouw zijn en waarvoor jaren geleden Hansweert-Oost tegen de vlakte moest, eer der te voltooien. De sluizen zouden dit jaar al gereed zijn gekomen, maar omdat de Oosterscheldewerken miljoenen meer kost ten dan geraamd, raakte de sluizenbouw in Hansweert in de knel. Zie verder regio gedeelte Geen geld voor melkgrond Van een onzer verslaggevers Het is volgens Rabobank-topman drs. H. Wijffels geen uitzondering dat er 70.000 tot 100.000 wordt be taald voor een hectare weidegrond waaraan produk- tierechten zijn verbonden. Zulke investeringen wor den door geen enkele zekerheid gedekt, waarschuwde hij. Dat veel boeren deze uitweg uit de Brusselse produktiebe- perking kiezen, merkt de Ra bobank heel duidelijk aan de met 40 toegenomen krediet- vraag uit de melkveehouderij. De bank weigert echter deze windhandel in produktierech- ten te financieren. De veehou ders krijgen alleen krediet op basis van de gangbare grond prijs: ƒ30.000 tot ƒ35.000 per hectare. Voorzitter P.J. Loonen van de Coöperatieve Zuivelvereni- ging Campina sprak gisteren tijdens de jaarvergadering van deze zuidelijke coöperatie van 'een zeer gevaarlijke en ongewenste ontwikkeling'. Hij DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) is van plan, het aanvaardbare inkomens niveau voor huisartsen voor 1985 vast te stellen op 143.400 sulden en voor 1986 op 139.400 gulden. De minister heeft dat mede namens de staatssecretarissen van Economische Zaken en van Volksgezondheid bekend gemaakt. Hij heeft de Tweede Kamer (die 30 dagen heeft om op het besluit te reageren) meegedeeld, dat over de - ge middelde - inkomensniveaus overeenstemming is bereikt met de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV). Het inkomensniveau van de huisartsen is gebaseerd op het salaris van een vergelijkbare ambtenaar die iets meer dan sen ton verdient. Daar komt dan een toeslag bovenop voor Pensioen en andere sociale voorzieningen die de huisart sen, omdat ze geen werknemer njn, zelf moeten betalen. (ADVERTENTIE) exclusieve occasions en classic cars op voorraad: mercedes-benz (meer dan 100 st, alle leeftijden en typen), Porche, bmw, saab, volvo, rover, audi, rolls-royce, alfa romeo, bugatti, cisitalia, hispano suiza, ferrari, isotta fraschini, lamborghini, lancia, maserati, osca en diverse originele sportwagens. II wees op de problemen van de Amerikaanse landbouw, waar een groot aantal faillissemen ten is gevolgd op een soortge lijke ontwikkeling van de grondprijzen. Nu al treden volgens Loo nen problemen op bij bedrijfs opvolging. Eventuele andere kinderen zien de huidige ont wikkeling ook en kunnen het voortzetten van het bedrijf op basis van zulke prijzen onmo gelijk maken. Zowel Loonen als drs. Wijf fels, die over enkele maanden voorzitter wordt van de hoofd directie van de Rabobank, denken dat het huidige sys teem van melkquota's niet houdbaar is. De geldende su perheffing moet volgens Wijf fels worden aangepast, ver soepeld en uiteindelijk afge schaft. „Hoe langer daarmee wordt gewacht, hoe moeilijker het wordt". Wijffels: „Mijn persoonlijke opvatting is dat de Neder landse zuivelsector zijn belan gen uiteindelijk maar op één plek kan veiligstellen en dat is de markt". Doorgaan met het kopen van produktierechten, tegen prijzen die omgerekend 2 tot 3,50 per kilo melk be dragen, leidt tot een op de duur onhoudbare kostprijs verhoging. PAHUTA MESA (DPI) - De Verenigde Staten zullen van daag hun zesde ondergrondse kernproef van dit jaar houden. De proef op bet testterrein in de woestijn van Nevada zal een kracht hebben die varieert van 20 tot 150 kiioton, zo deelde een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van energiezaken mee. De woordvoerder zei dat de bevingen wellicht buiten het testgebied merkbaar zullen zijn. Zo is bedrijfsleiders van hoge gebouwen in Las Vegas aangeraden geen riskante werkzaamheden, zoals bij voorbeeld glazenwassen, uit te laten voeren tijdens de kern proef. AMSTERDAM (ANP) - Drie op de vier Nederlanders (78 procent) kennen het nationale volkslied nauwelijks. Slechts 9 procent kan het eerste couplet van het Wilhel mus vlot opzeggen, terwijl 13 procent dit met nogal wat moeite kan. Dit blijkt uit een onderzoek dat in mei werd ge houden door het instituut voor marktinformatie Interview. LIBANESE troepen hebben posities ingeno men rondom drie Pales tijnse vluchtelingen kampen in het zuiden van Beiroet, om toezicht te houden op de nale ving van een dankzij Syrië tot stand gekomen wapenstilstand die erop is gericht een einde te maken aan de 30-daagse oorlog tussen rivalise rende groeperingen. De actie van de 270 gemo toriseerde militairen werd drie uur vertraagd omdat leden van de Amal-militie en Pales tijnse guerrilleros rondom het kamp Sha- tila elkaar met machi negeweren bestookten. De bevolking kwam na de tussenkomst van de soldaten opgelucht de straat op. - fotoap DEN HAAG (ANP) - Gemeenten mogen geen vloekver- bod instellen. Een dergelijk verbod is in strijd met de be paling in de Grondwet die het openbaren van gedachten of gevoelens beschermt. Dit heeft de Kroon bepaald bij het besluit om het vloekverbod in zes Veluwse gemeenten te vernietigen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft dit be kendgemaakt. Minister De Korte gaat ervan uit dat andere gemeen ten die een vloekverbod hebben ingesteld dit uit eigen be weging zullen schrappen. KLOOSTERZANDE - Het niet kunnen verwerken van een afwijzing. Dat is waarschijn lijk het motief achter de moord en de zelfmoord in Hulst. Volgens een politiewoord voerder is uit het onderzoek gebleken dat de man geruime tijd toenaderingspogingen deed en dat het meisje niet op die avances inging. Zoals gemeld werden maan dagmiddag in een auto in de Zoutestraat nabij scouting- centrum 't Jagertje de leven loze lichamen aangetroffen van het 22-jarige meisje Lies- beth de Klerk uit Klooster- zande en de 39-j arige eveneens in die plaats woonachtige C.L. Het meisje werd door twee revolverschoten om het leven gebracht, waarna C.L. de hand aan zichzelf sloeg. Het drama speelde zich af tussen 12 en 13 uur. Vermoedelijk heeft C.L. het 22-jarige slachtoffer afge haald bij de Blaauwe Hoeve. Het meisje werkte daar sinds kort als fysio-therapeute en had op dat tijdstip middag pauze. wit gesprekken met mensen die het tweetal persoonlijk kenden blijkt dat de twee keer gehuwde en gescheiden C.L. al geruime tijd speciale gevoe lens voor de jonge vrouw koesterde. De toenaderingspo gingen werden door het slachtoffer echter steeds abrupt afgebroken. Aangeno men wordt dat de afwijzing de dader in een vlaag van ver standsverbijstering tot zijn wanhoopsdaad heeft gebracht. Het drama heeft inmiddels voor grote verslagenheid ge zorgd bij de tennisclub in Kloosterzande, waarvan bei den lid waren. Vermoedelijk hebben ze elkaar daar leren kennen. Omdat het meisje ook nog kampioene was van de club kenden vrijwel alle leden haar. „Dit slaat bij ons in als een bom", aldus een lid. „We zagen natuurlijk wel dat hij achter haar aan zat en dat ze steeds de boot afhield. Maar dit hadden we toch niet ver wacht. Je vraagt je af hoe het zover kon komen". Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Informateur De Koning stevent af op een volledig akkoord over het sociaal-economisch beleid. Er is alleen nog verschil van mening over de mate waarin herbezetting bij ar beidstijdverkorting kan plaats hebben en of er dan nog wel ruimte is voor lastenverlichting voor burgers en bedrijven. Ook de vraag wat er moet gebeuren met eventuele financiële meevallers is nog niet beantwoord. Ze kunnen gebruikt worden voor een hogere herbezetting, voor lastenverlichting of voor verder terugdringen van het financieringstekort. Tot opluchting van het informatietrio, De Koning, De Vries (CDA) en Nijpels (WD) hebben de nieuwe rekensommen van het CPB uitgewezen dat de vier doelstellingen van het komende regeringsbeleid - werkloosheid naar 500.000 in 1990, financie ringstekort naar 5,5% in dat jaar, tenminste handhaving van koopkracht voor allen en gelijkblijven van dé collectieve lasten druk - gehaald kunnen worden. Het CPB moet nu alleen nog en kele kleine technische berekeningen uitvoeren. Op de punten van gelijke behandeling en mediawet zijn de onderhandelaars gisteren 'dichter tot elkaar' gekomen, aldn" de woordvoerder van de informateur. Ook met onderwijs is het in formatietrio "vrij ver gevorderd'. Zie ook pagina 3 Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De kernafval- berging die de Centrale Orga nisatie VoorRadio-actief Af val (COVRA) in Borsele wil bouwen, moet berekend zijn op gasexplosies. Ook zal de COVRA, als toe komstig exploitant, moeten aangeven hoelang de afval- berging dienst moet doen en welke milieu-effecten optre den bij de sloop van de inrich ting, vijftig tot honderd jaar na de bouw. Dat blijkt uit de richtlijnen die de demissionaire minister van Milieubeheer, Winsemius, de COVRA heeft gegeven. De COVRA moet nog een milieu effect-rapport opstellen dat op de vestigingsplaats, Borsele, is toegesneden. Een eerder alge meen milieu-effectrapport van de COVRA werd door de voorlopige commissie inzake de milieu-effectrapportage als volstrekt ondermaats van de hand gewezen. De gevolgen van gasexplo sies die Winsemius nu in kaart gebracht wil zien, hebben te maken met de grootschalige LPG-aanlanding in de Wes- terscheldemond. Maar in haar nieuwe milieu-effectrapport zal de COVRA nog een groot aantal andere milieugevolgen moeten beschrijven. Daartoe behoren de straling en lozing van radioactieve stoffen in de lucht en het oppervlaktewater, de eventuele bodem- en grondwaterverontreiniging en de eventuele uitstoot van ver brandingsovens. Het milieu-effectrapport moet tegelijk worden inge diend met een vergunnings aanvraag inzake de wet op de kernenergie. Daarna is er ge legenheid tot inspraak. Winse mius wil dat de aanwezigheid in de directe omgeving van de kernafvalberging van indu strieën en andere bedreigende installaties in het MER-rap- port wordt meegenomen. Zij kunnen te elfder ure leiden tot een keus voor een andere lo- katie. Zoals bekend is tot het laatst toe Moerdijk naast Bor sele kandidaat geweest als vestigingsplaats voor de kern afvalberging, wéarin al het radio-actief materiaal van de Nederlandse kerncentrales, ziekenhuizen en laboratoria voor vijftig tot honderd jaar moet worden opgeslagen. De Verenigde Staten verko pen op dit moment Zuid- Afrika meer diplomatieke en economische oorvijgen dan West-Europa. De Twaalf van Europa komen morgen bijeen om straf maatregelen tegen Pretoria te bespreken. De kansen daarop zijn bijzonder klein. Zie pagina Achtergrond Vijfentwintig Surinamers protesteren op het Binnen hof tegen hun mogelijkè uitwijzing. Zij zijn in hon gerstaking en vastbesloten. „Liever de hongerdood dan de kogel", zeggen zij. Zie pagina Extra op Woensdag Jan Keizer, de Nederlandse scheidsrechter bij de Mun- dial, komt waarschijnlijk nog voor de ontknoping naar huis. De Volendamse fluitist, aanvankelijk aller- wege gezien als gegadigde voor het leiden van de fina le, lijkt weinig kans te heb ben op die eindstrijd. In het mondiale voetbal is het een stilzwijgende afspraak, dat een arbiter tijdens een toer nooi niet tweemaal het zelfde land leidt en dat een scheidsrechter uit het buur land van één der finalisten niet in actie komt. Jo Röpcke (57) is al een kwart eeuw presentator van het Belgische filmpro gramma 'Première'. De goedlachse Vlaming: „In België ben ik gewoon een huismeubel, ik ben wars van glamour.", Zie pagina Gids 1 Mei deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd. DE NIEUWE ABONNEE HEET: Naam: f Adres: Postc.:Plaats: Bank- of gironummer: i Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt J het abonnementsgeld betaald per: J maancj per automatische afschrijving ad 22.60 i kwartaal per acceptgirokaart ad68.05 O kwartaal per autom. afschrijving ad66,25 i (voorkeur aankruisen). j Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ont- i vang ik uw ROLLER-BALLPEN. S Mijn naam: I Adres: i Postc.:Plaats: i handtekening

de Stem | 1986 | | pagina 1