JO RÖPCKE, 25 JAAR PRESENTATOR FILMPROGRAMMA Duitsers lopen niet warm voor voetbal- ontbijtshow 'Fe zullen meer literatuur brengen9 Rus wint in Knokke de 25e Wereldkartoenale WOENSDAG 25 JUN11986 T2 PAGINA GIDS 1 MÊÊ^Ê—mmm MALHERBE KOOPT NA UNIEBOEK OOK ONDERDEEL ELSEVIER Mf NEDERLAND 1 NEDERLAND 2 BELGIE NED 1 Suske en Wiske: KKEDe hindert Til „Het klinkt hardmaar hoe dichter j e bij de top komt, hoe intelligenterde spelers zijn" Michiel Schapers, tennisser Door onze correspondent Rink Drost BONN - „Nee nee, het is be slist géén ontbijtshow. Het is puur een serviceprogramma voor de voetballiefhebbers die 's avonds en 's nachts niet naar de uitzendingen van de we reldkampioenschappen voet bal kunnen of willen kijken. Een ontbijtshow op de televi sie is niets voor de Duitsers. In dit land staan de televisietoe stellen in de zitkamer en niet zoals in Amerika bij de ont bijttafel." De woordvoerster van de ARD in München, het eerste Duitse televisieprogramma, heeft het over het programma 'Goede morgen, Mexico' dat 's morgens van zes tot negen uur op een van de beide Duitse te levisienetten wordt vertoond. In zes blokken van een half uur, gescheiden door korte nieuwsuitzendingen, worden de hoogtepunten herhaald van de voetbalwedstrijden die de vorige avond en nacht werden uitgezonden vanuit Mexico. Op die manier blijven degenen die tijdens de wedstrijden zelf aan het werk waren of sliepen visueel op de hoogte van de gebeurtenissen tijdens het we reldkampioenschap voetbal. Wie nu veronderstelt dat 'Goede morgen, Mexico' een in de Bondsrepubliek veelbeke ken programma is, heeft het mis. „Ongeveer twee procent van de toestellen is tijdens deze uitzending ingeschakeld," aldus de perswoordvoerster van de ARD. Of ze dat veel vindt? „Daar kan ik niets zin nigs over zeggen. We zien het als een service voor degenen die de directe uitzendingen hebben moeten missen of die nog eens een samenvatting willen zien. De mensen dienen die de directe uitzendingen hebben moeten missen of die nog eens een samenvatting willen zien. De mensen dnen die de directe uitzendingen hebben moeten missen of die nog eens een samenvatting willen zien. De mensen die kij ken stellen het kennelijk op prijs. We doen dit alleen tij dens zeer belangrijke sportge- beurens. We hebben het ook gedaan bij de laatste Olympi sche Spelen." 'Goede morgen, Mexico' is een gezamenlijk project van de ARD en het ZDF, de beide netten die als het erop aan komt geen kans onbenut laten elkaar vliegen af te vangen. Van een echte coproduktie kan niet worden gesproken. Het net dat de vorige avond de di recte verslagen heeft uitge zonden levert 's morgens de samenvattingen. Het ZDF heeft een eigen tv-ploeg in Mexico. De ARD heeft zich la ten vertegenwoordigen door een team van de Südwestfunk. Door Johan van de Beek v en Jo Cortenraedt „Laatst kwam ik iemand tegen in Am sterdam die zei, 'ik ken u niet'. Ik dacht, hoe is dat mogelijk. Is hij soms achterlijk?" Deze uitlating komt niet uit de mond van een omhoog gevallen Nederlandse presen tator, maar is afkom stig van de goedlachse Vlaming Jo Röpcke. De 57-jarige free-lance medewerker van de BRT en docent filmgeschiede nis en communicatiewe tenschappen uit Brugge is naar eigen zeggen een schuchter heer. „Ik ben wars van glamour. Zoek nooit sterren of bekend heden op." Wel geeft hij toe het best leuk te vinden toch bekend te zijn. „Het is natuurlijk ook weieens lastig, maar och, ik ben het heel gewoon gaan vin den dat mensen mij herken nen". Röpcke neemt er zijn gemak van. Voordat we aan tafel aan schuiven zorgt hij voor koud bier en steekt een sigaret op. Hij is joviaal, maar blijft wel ingetogen. Hij straalt zelfver zekerdheid en vooral rust uit, meer nog dan op tv. „Als je van je hobby je be roep kunt maken ben je geluk kig. Ik voel me goed, hou van de fijne dingen in het leven, van lekker etenen van vrouwen." Zijn vrouw, die geïnteresseerd maar af en toe ook smuilend meeluistert, cor rigeert hem: „Van die vrou wen klopt, maar het eten?" Röpcke geeft toe: „Ik eet als een overvoede mus. Overal een klein hapje van." Zondag HIJ IS al 25 jaar een vertrouwd gezicht in de Belgi sche en Nederlandse huiskamers. Hij is zelfs uitge groeid tot een bekende en vooral geliefde Nederlan-1 der: de Belg Jo Röpcke, presentator van het filmpro gramma 'Première'. Een programma zonder quiz zen, kijkersvragen, applausmachines of ander be hang. Hij toont enkel fragmenten uit films die hij op rustige wijze aaneen praat. 'In België ben ik gewoon een huismeubel' Zijn liefde voor film gaat volgens zijn vrouw af en toe wat ver: „Hij heeft nu beloofd dat hij in ieder geval op zon dag niet meer zou werken. Dat we dan samen wat konden on dernemen. Maar dat is hij al weer vergeten. Hij is altijd be zig." Ze zucht. Ze heeft de moed allang opgegeven. Het hoeft nauwelijks verbazing te wekken dat Röpcke haar 15 jaar geleden voor het eerst ontmoette in een Brusselse bioscoop waarvan zij eigena resse was. Haar levensgezel is kennelijk onverbeterlijk. „Ach", zegt Röpcke, „er komt zoveel bij kijken. Stapels post die ik. wil doorwerken. Iedereen krijgt persoonlijk antwoord. In het weekeinde heb ik daar juist de tijd voor. De helft van de brieven die ik ontvang, komt uit Nederland. Fanmail doorgaans. Veel meer dan uit België, waar ik een Door Jos Stijfs WEERT - „Een concern als Elsevier heeft grote over head kosten. Onze exploita tie is goedkoper en klein schaliger. Daardoor komen we goed uit de voeten met het lectuurfonds, dat we van Elsevier willen overnemen". Directeur René C. Mal- herbe de Juvigny van 'M P Uitgeverij bv' in Weert verwacht dat snel een ak koord wordt bereikt met de OR van 'Elsevier Boeken' en de vakbonden. Hij hoopt ook dat dan een afdoende rege ling met de auteurs haar be slag krijgt. Wat gaat M&P aan litera tuur doen, als de nieuwste overname een feit is? Malherbe: „Dat ligt aan de organisatie en de leiding van de bedrijven zelf. Waar ik heel duidelijk over ben is, dat geen extreem hoge voor schotten aan auteurs wor den betaald. De Nederlandse literatuur, die zullen we sterk gaan uitbreiden". „In tegenstelling tot de overname van Unieboek in huismeubel ben. Ik ben geen profeet in eigen land." De maandag en dinsdag zijn voor Röpcke altijd volgeboekt met films kijken. Vaak van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. „Ik zie alle films voordat ze in mijn programma komen. Als je een goed fragment wilt kiezen, zul je dat wel moeten. Op woensdag en donderdag wordt de uitzending samen met drie medewerkers voor bereid, en dan is de week al bijna voorbij". Jo Röpcke, geboren in 1928 in Gent, studeerde aanvanke lijk economie en sociologie. Iedereen voorspelde hem een carrière in het onderwijs, en zelf ging hij daar ook vanuit. „Dat was voor mij vanzelf sprekend. Ik deed weieens wat voor de radio, over films ja. Op een gegeven moment werd ik door de BRT-televisie ge vraagd voor het programma 'Première', dat toen al bestond. In '61 was dat. 'Première' was toen een filmkroniek waarin nieuwe producties werden belicht. Het programma dat hieruit onder leiding van Röpcke in de loop der jaren ontstond, dankt zijn bestaan aan een 'gentlemen's agreement' tussen filmverde lers, bioscopen en de BRT. „Zij leveren de fragmenten, maar wij hebben het recht alle rotzooi weg te laten. Het is dus niet zo dat men mij kan dwin gen fragmenten van films, die we niet willen hebben, toch te laten zien. Niemand misbruikt mij, of probeert dat. We be grijpen elkaar bijzonder goed, conflicten hebben we dan ook al in geen tien jaar meer ge had," zegt Röpcke. De presentator ziet zich niet als journalist. Kritiek leveren op films vindt hij niet zijn be langrijkste taak. Wél het ver schaffen van zinvolle infor matie. „Wat niet wegneemt dat ik, als in een film de paarden be ter acteren dan de spelers, niet zal nalaten dat te zeggen." Het is opvallend dat Röpcke nooit het slagersmes hanteert, als hij een film inderdaad slecht vindt. „Nee, dat heeft geen zin. De kijker is wijs genoeg om zelf te beoordelen wat hij wil zien. Ik kan bijvoorbeeld wel zeggen dat hij niet naar Rambo moet gaan, maar wat schiet hij daarmee op. Ik ver plicht niemand mij te geloven, begrijpt u De bescheiden glimlach is het handelsmerk van Jo Röpcke. Voorzichtig De redactie van 'Première' heeft geen last van censuur, maar gaat wel steeds zeer om zichtig te werk. „Vooral omdat we nu op een vroeger tijdstip zitten, zijn we inderdaad iets voorzichtiger geworden met bloot en geweld. Onlangs ver toonde ik een uiterst geweld dadige scène uit de uitste kende film 'The Year of The Dragon'. Een schietpartij in een restaurant. Ik kon daar niet omheen. Dat fragment was immers bepalend voor die film. Maar juist die week had de bende van Nijvel weer een gruweldaad begaan. Ik heb toen ,in de uitzending gezegd: 'Stuur de kinderen alstublieft enkele minuten de kamer uit. Had ik dat niet gedaan, dan was het een hele rel geworden. De BRT geeft volledig de vrije hand, maar ik vind dat je re kening moet houden met oner varen ogen. In een ander geval liet ik een masturbatiescène zien uit een heel goede film. Daar zijn veel boze brieven op gekomen. Belgen masturberen kennelijk niet." e De ironie valt nu van zijn gezicht af te lezen. Toch beseft hij als geen ander dat het to nen van filmfragmenten geen vrijblijvende zaak is. De for mule van 'Première' is in al die jaren in wezen dezelfde ge bleven. Soms verscheen er weieens een kamerplant op de achtergrond, of kreeg Röpcke een nieuwe fauteuil, maar daar bleef het dan ook bij. „Daar dankt het pro gramma zijn kracht aan. In Nederland kijken ze van ons op. 'Première' staat er altijd in vijftig minuten op, klaar. In Nederland is men met een soortgelijk programma dagen lang bezig. Laatst was de BBC bij ons op bezoek. Zelfs die verbaasden zich over het tempo waarin we werkten. Dat neemt niet weg dat ik na al die jaren nog steeds plan kenkoorts heb als ik in de stoel plaatsneem. Dat is volgens mij de beste garantie voor succes. Als het routine wordt kun je beter ophouden." Dat vindt hij trouwens van de hele BRT, teveel routine. Daarom is het volgens hem goed dat er een commercieel net komt. „Dan wordt de BRT misschien eindelijk wakker, want men is daar allang inge slapen." Ondanks de opkomst van vi deo en videotheken, ziet Röpcke de toekomst van de film optimistisch tegemoet. Hij is ervan overtuigd dat de jeugd uiteindelijk naar de bio scoop zal terugkeren en het tv- scherm, als het om film gaat, als een surrogaat zal zien. Nu reeds zijn de jongeren volgens hem televisiemoe. „Kijk, film is een van de jongste kinderen van de kunst. Er zijn mensen die volhouden dat film geen kunst is, of dat nog bewezen moet worden dat het kunst is. Dit zijn academi sche vragen die mij in het ge heel niet bezig houden. Het is niet van belang. Wél van be lang is dat film bestaat. Het is van deze tijd. Men hoeft er niet voor naar een museum of een zwaar gesubsidieerde opera waar vijftien man in de zaal zitten. We benaderen film dan ook als iets jongs, iets nieuws. Dat er veel rotzooi tussen zit nemen we op de koop toe." Dat Röpcke in 'Première' zijn eigen voorkeuren niet aan de kijker opdringt, neemt niet weg dat hij ze wel deglijk heeft: „Persoonlijk bewonder ik de Amerikaanse cinema het meest, omdat ze zo realistisch is. Amerika biedt momenteel de meeste mogelijkheden op filmgebied. Wat ik haat zijn Franse komische films. De be tere Franse film legt echter de nadruk op de verbeelding. De Fransen hebben, in tegenstel ling tot de Amerikanen, een lichte afschuw van de werke lijkheid en dat zie je ook in hun films. De Franse cinema is nooit realistisch geweest. De Engelsen daarentegen zijn duidelijk geëvolueerd van een droomfabriek naar een ana lyse van de moderne, cynische mens. De Italianen zijn gefi xeerd op de harde politiek. Wij Vlamingen staren ons nog - FOTO GUY VAN GRINSVEN steeds blind op het eigen Vlaanderen. Als we eens een film maken, duiken we in de Vlaamse literatuur en verfil men een boek. Maar een goed boek maakt nog geen goed sce nario. Jullie 'Soldaat van Oranje' was een film die ein delijk eens brak met die tradi tie om steeds in hetzelfde cir keltje te blijven rondlopen." Röpcke heeft veel waarde ring voor wat er momenteel gebeurt in de Nederlandse filmwereld. Volgens hem lo pen de Belgen wat dat betreft een stuk achter. „De Neder landse film is meer gericht op de internationale markt. Er zijn natuurlijk producten bij die niet mijn smaak hebben, maar er zijn toch echt wel goede films gemaakt." Via de tegenstelling tussen Belgische en Nederlandse films komt Röpcke automa tisch op het verschil tussen Belgen en Nederlanders. „De Belg is tamelijk gesloten, an ders dan de Nederlander die er alles meteen wil uitkramen. Maar de Belg laat zich niets wijsmaken. Dat is historisch zo gegroeid. Belgie is sinds Caesar het voetbalveld van Europa geweest. Met ons is al tijd gesjoemeld en geschoven. Dus als iemand met mooie praatjes komt, denkt de Belg, jaja, het zal wel. We zijn ge wend alsmaar te improvise ren. De Belgen staan meer open voor de Nederlandse cul tuur. Ze hebben daar veel meer belangstelling voor dan andersom. Ik heb het gevoel dat de Nederlanders me beter begrijpen, al zou ik nooit bii jullie willen wonen." 1985 kopen we nu géén com pleet bedrijf, maar een ge deelte. Met de overname zijn 20 arbeidsplaatsen ge moeid", aldus de M P -di recteur. De 35 arbeidsplaat sen bij het van Bührmann- Tetterode overgenomen Unieboek konden zonder ge dwongen ontslagen worden veiliggesteld. Malherbe zegt, dat dit ook zal gelden voor het over te nemen fiction- fonds van Elsevier, dat ruim 600 boektitels telt. Uitgeverij Manteau Antwerpen blijft buiten de overname. Of Uit geverij Rap zal volgen, zal de - bij Elsevier onderge brachte - uitgever Thomas Rap kunnen beslissen. Malherbe onderstreept dat het over te nemen Else- vier-fonds niet met verlies draait. Unieboek, dat bij overname verlieslijdend was, boekt nu - zegt hij - weer enige winst. Een ge compliceerde zaak bij de overname van de Elsevier- bv is de regeling van de auteursrechten van tiental len, vooral buitenlandse auteurs, onder wie schrij vers van populaire bestsel ler als Konsalik en Harold Robbins. Rekenaars Malherbe noemt uitgeven niet alleen een kwestie van calculeren. „Veel grote uit gevers waren accountants. Ze maakten hoge oplagen en daaraan koppelden zij de prognose van een geweldig rendement. Maar dat kwam niet uit. Kijk naar Het Spec trum, naar Unieboek. Ze bleven zitten met reusach tige onverkochte voorraden boeken.' Volgens Malherbe produceert M&P overzich telijker, voorzichtiger en kan daardoor blijven groeien". 'Drukkerijtje' „De meesten denken hier een Weert dan we een of an der drukkerijtje hebben", lacht Malherbe. Uit officiële bron (KvK) en uit de mond van R.C. Malherbe de Ju vigny zelf („Ik kom uit Den Bosch, ben getrouwd met een Weerts meisje en draag een oude Franse naam") laat de expanderende Weerter onderneming zich - in het kort - aldus reconstrueren: Midden 1974 richtte R.C. Malherbe in Weert de bv 'M P Boeken' op, met een ka pitaal van f 125.000, waarvan f 80.000 volgestort. Zij was de opvolger van het bureau 'M P Advertising'. M staat voor Malherbe; P stond voor Partners ('Die P heeft nu niets meer te betekenen,' zegt Malherbe.) Onder 'M P Boeken' (non fiction: kookboeken e.d.) staat 'M P Tekst' ('een databank'), verder de non fiction uitge verij (natuur, kookboeken, e.d.) 'René Malherbe Edi- teur' in Parijs en de 100 pCt deelname in de algemene (fictie-) uitgeverij 'Kadmos' in Utrecht. De nieuwe Elsevier-aan- winst komt in de oprichten uitgeverij-bv 'De Boekerij' die naast het eerder overge nomen 'Unieboek' staat. Unieboek bevat zo'n vijf tiental uitgeverijtjes. Inmiddels heeft Malher- be's 'M P' ook een Brits bedrijf, dat ondermeer ook uitgeversrechten op de Amerikaanse markt brengt. Het aanvankelijk daartoe opgerichte 'M&P Books' (non fiction) is nu onderdeel van het door 'M P' enige maanden geleden in Enge land gekochte bedrijf 'Multi Media', dat 175 titels op de markt brengt. Malherbe: „De ontwikke ling van goed lopende vier kleuren-boeken is een spe cialisme, waar veel geld in gestoken wordt. Dat kost 700 tot 800 per pagina". Duidelijk is bij een globale inventarisatie, dat in Weert het beheer berust van Mal- herbe's en 'M P' 's wijd vertakte activiteiten. Daar toe zijn ook nog beheers-bv's te rekenen met namen als 'Dumal bv' en 'Redeco bv'. De productie is behalve in Weert ook in enige andere plaatsen ondergebracht. Laureaat in de sectie 'Bier': William Lieven. Persprijs: Dirk Huygen. Traditiegetrouw, er wa ren al eerder Russische win naars van deze grootste car toonistenwedstrijd ter we reld, werkt de Sovjetrege- ring niet mee om tijdig vi sums te verstrekken. 4 Het zou daarom een mooie stunt zijn geweest eindelijk eens een Russische prijs winnaar lijfelijk te kunnen fêteren om zodoende een kwart-eeuw Wereldkartoe nale een extra-feestelijk tintje te geven. In totaal werden dit jaar 3.500 cartoons ingezonden door 700 tekenaars uit 48 landen. Duizend tekeningen méér dan in 1985, een-tiende deel daarvan is overzichte lijk opgehangen in de Hu morhall van Laguna Beach in Duinbergen. Opmerkelijk 'westers' zijn daarbij de car toons uit China, sinds enkele jaren trouw deelnemer aan de Wereldkartoenale. Tot nu toe was traditie dat elk jaar een bepaald land als 'gastland' een soort over zichtstentoonstelling - van wat op het gebied van car toons wordt gepresteerd - kreeg toebedeeld. Daar is dit jaar van afgeweken. De or ganiserende stichting Hu- morstad vond dat ter gele genheid van het jubileum een terugblik werd gegeven. Daarbij valt op dat de car toon, in wezen eigenlijk en kele lijntjes zwart-wit die messcherp een bepaalde si tuatie laten zien, langzaam maar zeker wordt verdron gen door soms ingewikkelde tekeningen, heel dikwijls in kleur uitgevoerd. Daarnaast is ingespeeld op het thema 'Jaar van het Bier', waarmee in België in 1986 stevig aan de weg wordt Günter Wallraff als (België-Nederlands, net 1, 20.35 Apollo en Hyacinth Door Rein van der Helm KNOKKE (België) - De Russische cartoonist Mik hail Zlatkovsky is winnaar geworden van de 25e Wereldkartoenale in Knokke. Hoewel bijtijds in geseind kon de prijswinnaar niet in eigen persoon de Gouden Hoed in ontvangst nemen. getimmerd. En in de 'poli tieke afdeling' moeten Mar tens c.s. het een aantal ma len duchtig ontgelden. De internationale pers- jury houdt zich nog echter aan dit gegeven: een cartoon moet zwart-wit en simpel zijn. Dit jaar viel de keuze op een tekening van Dirk Huyghe, wiens gehele inge- zonden oeuvre als prijswin nend werd aangewezen. Omdat er echter uiteindelijk I maar één tekening mag overblijven, werd bijgaande prent als de 'Persprijs' aan-1 gemerkt. De Wereldkartoenale is| een van de trekpleisters tij dens het zomerseizoen aan I de Belgische kust. Regen achtige dagen zijn er helaas genoeg en dan biedt een paar uurtjes ronddwalen tussen de honderden geëx-1 poseerde tekening een aar dig tijdverdrijf. De duizen den bezoekers kiezen ook elk I jaar een publieksprijs, waarbij het opmerkelijk is dat de keuze van het publiek I vrijwel altijd afwijkt vanl die van zowel algemene als I persjury. Dikwijls betreft I het een tekening geënt op seks. Wie thuis nog eens op zijn I gemakje de tentoonstelling I wil bekijken kan dit aan del hand van een selectie teke-1 ningen opgenomen in het Kartoenboek, dat dit keer weer voor de twintigste I maal door het Davidsfonds| is uitgegeven. De expositie in de Humor-1 hall van Laguna Beach tel Duinbergen is te zien tot en met 10 september, elke c ook zaterdag en zodag, vanl 11.00-19.00 Uur. Toegangs-| prijs BF 60. 3.50) De opera 'Apollo en Hyr cinth' is een werk van M( zart, dat het wonderkind c elfjarige leeftijd compi neerde. Het was zijn eersl opera, die hij even tusse twee concertreizen i schreef. 'Apollo en Hyacint! moest in 1767 opgevoer worden door de leerlinge van het Benedictijner gym nasium in Salzburg, di ieder jaar hun schoolseizoei met een uitvoering afslotei De Benedictijn en leraar fi losofie Rufinus Widl schree het libretto dat naar de ge woonte van die tijd geën was op een thema uit de my thologie. Van Gewest tot Gewest De regionale nieuwrubriel van de NOS besteedt op nieuw aandacht aan di plannen voor de uitbreiding van het vliegveld Beek. Di vereniging 'Geen uitbrei ding Vliegveld Beek' protes teert tegen deze plannen, dis de aanleg van een nieuwe landings- en startbaan ii oostwestelijke richting in houden. Verder aandacht voor Cor Bruyn, de schrijver van 'Sil, de strandjutter1, aan wie een boek en een ten toonstelling zijn gewijd. Tenslotte: uitbreiding van Miniatuur Walcheren met een Noordzee op schaal. 20.40 Ik, All De BRT zendt thans de ge ruchtmakende ervaringen uit van de Duitse journalist Günter Wallraff, die een tijdlang als Turks gastar beider in een aantal Duitse bedrijven heeft gewerkt. Zowel in de film 'Ganz Un- ten' als in het boek, dat in Nederland onder de titel 'Ik, Ali' verscheen, laat Wallraff zien op welke manier Duits land zijn gastarbeiders be handelt. Als Ali vermomd kreeg Wallraff de smerigste karweitjes op te knappen onder de meest schrijnende omstandigheden. Om de Kumma tmn.. Dit Wint hier ma Hal tut te henpn ..j&m De eerste prijs: Mikhail Zlatkovsky. I OtCK6 MERKT DAT DE DRLL f DE AANVAL MINDER WORT

de Stem | 1986 | | pagina 18