VIJFTIG JAAR NCB WEST-ZEEU 1ST JBBEN IOME- "ERT )RDEN? Naar Amerika LANDBOUW ZIT MET OVERPRODUKTIE Verlies van Vlissingen in bekerfinale PAGINA ZEELAND 3 I WOENSDAG 25 JUN11986 T20 PAGINA ZEELAND 4 VAN ZEELAND markten Expositie doopsgezinde gemeente in Aardenburg Plaatselijk nieuws Aardenburg Slijkplaat Schietingen Uitslagen van wedvluchten Vrijheid Zedelijk Van onze sportmedewerker OSS - De wedstrijd van de ge- miste kansen. Daarmee kan de I finale om de nationale beker in het amateurvoetbal voor j wat Vlissingen betreft betiteld worden. Zeker in de eerste helft, waarin de rood-witte aanvallers enkele opgelegde kansen om zeep brachten. Toen dan ook het Amster damse AZS na amper een mi nuut spelen in de tweede helft op 2-1 kwam, was Vlissingen een geslagen ploeg. Vanaf dat moment was het verband in het team zoek en lukte er to- j taal niets meer. AZS won ten-1 slotte met 3-1 verdiend. Beide teams kwamen voor zichtig uit de startblokken,j eikaars krachten maar vooral ook de zwakke schakels aftas tend. Na een kwartier had de Amsterdamse eersteklasser het eerst succes. Na een goede combinatie over rechts, werd de bal teruggelegd naar de vrijstaande middenvelder Leol Heidoorn, die raak schoot, 1-0. Vlissingen kreeg hierna goede kansen op de gelijkmaker en nam zelfs het heft in handen. Tien minuten voor rust was het Frans Schaap, die de, ge zien de spelverhouding meerl dan verdiende gelijkmaker opI het scorebord bracht. Direct na de hervatting werd het 2-1 voor AZS toen Walther Eck-I hardt de bal over de uitlo-l pende Vlissingse goalie in hetl doel lobte. Een aangeslagen] Vlissingen kon hierna geen| vuist meer maken. Na een half] uur werd het door toedoen vanl Pieter Netten nog 3-1. Slechts! voor de statistiek, want langl daarvoor al had Viissingenl zich bij de nederlaag neerge-j legd. Van een onzer verslaggevers BIERVLIET De afdeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen van de NCB bestaat vijftig jaar en telt momenteel 430 le den. Volgens voorzitter O. de Meijer uit Biervliet vormen zijn leden een dwarsdoorsnede van de agrarische stand in de regio. „Zowel de hele grote als de kleine boeren zijn lid van de NCB", vertelt hij. (ADVERTENTIE) De voorloper van deze ge westelijke landbouworgani satie ontstond in 1903 toen ka pelaan Juten uit Sluis de Christelijke Boerenbond op richtte voor IJzendijke, Bier vliet en Hoofdplaat. Tien jaar later werd ook in Oostburg zo'n bond gestart. Op 17 maart '36 werd de eerste algemene kringvergadering van de NCB te IJzendijke gehouden, en telde direct ruim 100 leden. In die tijd stond de NCB vooral bekend als de bond voor de kleine boeren, daar kwam echter snel verandering in toen H. Cammaert uit Hoofdplaat, die een groot be drijf bezat, voorzitter werd. In die tijd droeg de organisatie nog een streng katholiek ka rakter. De geestelijk adviseur drong er bij de leden dan ook op aan om alle niet-katholieke krant en tijdschriften uit het huis te weren. Voor de oorlog kende de kring vijf afdelingen, Aardenburg, Groede, Hoofd plaat, Oostburg en IJzendijke, in '45 kwamen de kringen Biervliet en Eede daar ook nog bij. In '55, de afdeling telt in middels ruim 300 leden, richt de NCB een voorlichtings dienst op, speciaal voor bedrijf en gezin. Adviezen op het ge bied van bedrijfsopvolging en beëindiging worden veelvul dig gegeven, evenals informa tie over het verbouwen van de bedrijven. Twee jaar later pleit de voorzitter van het rayon Zeeland van de bond voor de aanleg van een vaste oeververbinding tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid-Beveland. Toen speelde die kwestie dus al. Begin jaren '70 lanceert EEG-landbouwcommissaris Mansholt zijn befaamde plan. De West-Zeeuws-Vlaamse boeren zijn niet erg ingeno men met dat plan, richten een actiecomité op en gaan in '74 zelfs over tot acties en protest demonstraties. Dat jaar heb ben de boeren ook vreselijk last van het weer, het natte najaar van '74 is nog steeds een spookbeeld voor veel agrariërs. Toen regende het nergens zoveel als in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Twee jaar later zijn er weer problemen, nu door de grote droogte en weer een jaar later wil de wereldomroep bij IJ zendijke een zenderpark bou wen op prima akkerbouw grond. De hele streek komt zo wat in verzet en de omroep laat het plan al snel varen. In '79 wordt door de drie ge- zamelijke landbouworganisa ties een ruilverkaveling aan gevraagd voor de streek. Het plan blijkt echter te ambitieus en wordt niet uitgevoerd. Nu zeven jaar later is men echter wel gestart met een admini stratieve ruilverkaveling voor het gebied Sluis-Oostburg. De andere gebieden, IJzendijke- Hoofdplaat en Biervliet, zullen binnenkort worden opgeno- 'Braakleggen zie ik nog niet gebeuren' AMSTERDAM, 24 juni - In Bintjd 35-50mm werden 10 contractei) verhandeld voor levering april gen 19.00 per 100 kg. De stemmin was kalm. In Bintje 50mm werdei) 427 contracten verhandeld voor le vering april bij een prijs van 33.9 tot 32.50 per 100 kg. De stemming was goed prijshoudend. GOES, 24 juni - Gloster kl. 1 80/5 1.09, 70/80 1.31, 60/70 0.78. Golde Delicious kl. 1 80/90 1.40, 70/80 1.3c 1.48, 60/70 0.54-0.65, kl. 2 80/90 1.32-1 1.37, 75/85 1.29, 70/80 0.74-1.29, 60/73 0.35-0.58. Jonagold kl. 2 91 2.201 80/90 2.20, 70/80 2.20, 65/70 1.501 60/65 1.00. Appelen industrie wif 21.50. Aardbeien open gr ds x 2001 kl. 1 0.25-0.39. Aardbeien open grond kg k. 2 A 1.40-2.00, 1.25-1.70 Bramen doos x 150 gr. kl. 1 5.40, k' 2 5.50. Frambozen glas doos x 15 gr. kl. 1 2.70-5.00. Rode bes doos 150 gr. kl. 1 1.90. Totaal aantal col 8659. Met ingang van maandag 3 juni groenteveiling op maandag woensdag en vrijdag om half-j twaalf. Zacht fruit om 12.00 uir Aanvoeren tot kwart over elf. Van een onzer verslaggevers BIERVLIET - De Ne derlandse boeren staan niet bekend om hun vrolijkheid, niet voor niets is er een spreekwoord dat be gint met 'als de boeren niet klagen Toch hebben ze de laat ste tijd alle reden om niet al te blij de wereld in te kijken nu de prijzen van de vrije produkten, aard appelen en uien, al enkele jaren slecht zijn. Bovendien vermindert de EG de subsidies voor de an dere gewassen ook in een fors tempo. Het inkomen van de agrariër staat onder forse I druk. De overheid, evenals de in dustrie, dringt al geruime tijd aan op produktie-verminde- ring. Zo hebben de suikerfa brieken de boeren er meerma len op gewezen dat er minder bieten moeten komen, maar zonder resultaat. Dit jaar zijn er weer dusdanig veel suiker bieten gezaaid dat de Neder landse boeren, zover nu be kend, weer teveel suiker op de markt zullen brengen, waar door de prijs wederom onder druk komt te staan. Bovendien komen er allerlei andere zoetstoffen, zoals isoglucose, op de markt die forse concurrenten van de sui ker kunnen worden. Niet voor niets hebben CSM en Suiker Unie zich de laatste tijd op an dere sectoren van de markt gestort, ze willen niet te kwetsbaar worden. Instinct Een van de mogelijkheden voor produktie-beperking is het braakleggen van land bouwgrond. De afgelopen tijd hebben verschillende stands organisaties, en ook minister Braks, gepleit voor het braak leggen. Een maatregel die, Wanneer die wordt uitgevoerd, feitelijk ingaat tegen alle boe- fen-logica. Agrariërs willen hun land namelijk zo intensief Van onze correspondent AARDENBURG - In het ka ler van de jubileumactivitei ten van 350 jaar doopsgezinde kerk De Kerck Het Lam Tot Aerdenburgh te Aardenburg, ts er gedurende de zomer maanden in de bijgebouwen van de kerk een kleine ten- taonstelliing te zien van werk- ■tukken van leden van de doopsgezinde gemeente Aar denburg. De deelnemers zijn me- [Wouw Lensen uit Aardenburg borduurwerk, H. Roes- "an Hal uit Aardenburg met schilderijen, G. Schram de Jong-Meyst uit Aardenburg met bijzonder schilderwerk, Boehlé uit Hulst met foto- ifafisch werk en J. de Maree Rotterdam met houtsnij- 'erk. In de kerkeraadskamer is de hand van foto's en psels een overzicht ge bakt van een stukje dopers- 'en in Aardenburg. Ook [ordt aandacht besteed aan enno's Uytgaug uit het Aisdom, dit jaar 450 jaar ge- den. Deze kleine tentoonstel- [g is gedurende de maanden en augustus te bezichtigen zondag van 10.00 tot 12.00 IUri dinsdag en donderdag an 14.00 tot 16.30 uur. O. de Meijer..zo'n systeem alleen voor Nederland werkt niet. mogelijk gebruiken, een deel niet bebouwen druist dus he lemaal tegen hun 'instinct' in. O. de Meijer, voorzitter van de West-Zeeuws-Vlaamse af deling van de NCB en tevens hoofdbestuurlid van de standsorganisatie, ziet per soonlijk ook niets in het braakleggen. Onder andere omdat zoiets tegen de 'natuur' van de boeren ingaat, maar ook omdat hij verwacht dat de produktie op de rest van de akkergronden dan flink wordt opgevoerd. „Bovendien, zo'n systeem alleen voor Nederland werkt niet, het is zelfs de vraag of zoiets voor de EG zal werken, want granen worden overal verbouwd". Zo wijst hij ook op de produktieverhoging van de langbouwgewassen in de Derde Wereld. „De landbouw zit met overproduktie, we moeten proberen daar een markt voor te vinden, maar dat zal erg moeilijk zijn". Hij vindt echter wel dat er produktie-beperkende maat regelen moeten komen. Welke, dat weet hij niet. Wel pleit hij voor een intensievere ruilver kaveling omdat daardoor de produktiekosten van de boe ren verlaagd worden. Hij ver telt dat in de Verenigde Staten momenteel een systeem voor braakleggen wordt opgezet, vooral om het tarwe-over- schot te verminderen. De boe ren daar, die meedoen aan dat systeem, krijgen bepaalde ga rantieprijzen voor hun gewas sen. Brouwgerst Minister G. Braks pleitte onlangs in Schoondijke, waar hij de viering van het vijftig jarig bestaan van de NCB-af- deling opluisterde, voor de in voering van brouwgerst in het bouwschema van de Neder landse boeren. Deze gerstsoort zou volgens - FOTO DE STEM COR J. DE BOER hem als vierde gewas kunnen dienen, naast tarwe, bieten en aardappelen. Helaas is het echter nog steeds zo dat het voor de boeren hier financieel niet aantrekkelijk is om brouwgerst te verbouwen. „De prijs is niet aantrekkelijk", zegt De Meijer. Volgens hem is vlas momenteel ook niet ge schikt als vierde gewas. De vraag naar vlas is nog steeds te klein. „Hoeveel boeren zet ten tegenwoordig voor eigen rekening vlas? Toch nie mand", aldus de voorzitter. „Alleen de vlassers zaaien het". Een tijdje geleden werd de teunisbloem als vierde gewas aangeprezen. Enkele boeren schakelden toen snel over op dit produkt, maar daar zijn ze momenteel toch van terug ge komen, omdat dit gewas veel goedkoper verbouwd kan worden in de landen van het Oostblok. Veel agrariërs hebben de afgelopen tijd het hoofd boven water kunnen houden door al lerlei subsidies. Zo heeft on langs een medewerker van het ministerie van landbouw uit gerekend dat de Nederlandse boer (inclusief de mensen in de aan de agrarische branche ge lieerde bedrijven) gemiddeld dertigduizend gulden per jaar aan overheidssteun ontvan gen. Via de WIR-premie in ons land en via allerlei subsidies op melk, graan en bieten van uit Brussel. „Het klopt, aan de ene kant hebben we teveel bescherming genoten, maar daar staat te genover dat we aan de andere kant te weinig mogelijkheden hebben gehad om via een gun stig belastingsysteem zelf te genslagen op te vangen en met eigen geld het bedrijf te run nen". Hij hoopt alsnog dat de boeren een gunstiger belas tingsysteem krijgen. Nieuw Beleid De NCB heeft dit jaar de commissie 'Nieuw Beleid' in gesteld. Deze gaat voor elke landbouwsector bekijken welke oplossingen er mogelijk zijn, om er zo voor te zorgen dat het boerenvak weer toe komst heeft. De Meijer maakt geen deel uit van die commis sie maar hij verwacht toch dat er oplossingen komen. „Want zo als het nu gaat is het echt niet prettig, we gaan zware ja ren tegemoet". Zo moeten ook veel jonge boeren er over denken nu dui delijk is geworden dat de landbouwpot van de EG niet bodemloos is. Jarenlang is er teveel geproduceerd zonder dat er in Brussel afdoende maatregelen werden genomen. „Vooral de startende agrariërs hebben het tegenwoordig erg zwaar. Wanneer je vader geen bedrijf heeft, is het feitelijk onmogelijk om een zelfstan dige boer te worden, maar ook het overnemen van het bedrijf van je ouders levert vaak enorm hoge financiële ver plichtingen op", zegt De Meij er. Hij vertrouwt er echter op dat over enige tijd de Neder landse boeren weer een wat zonnigere toekomst tegemoet gaan. „We zitten nu duidelijk in een diep dal, maar eenmaal komen we daar wel uit". Anjercollecte - De koninklijke muzieksociëteit Aardenburg- sche Fanfaren maakt donder dagavond een tweede collecte- ronde door Aardenburg. De fanfare collecteert voor het Anjerfonds, waaruit de ver eniging onlangs een bijdrage heeft ontvangen. Koor - Het West-Zeeuws- Vlaams Gregoriaans Koor luistert zaterdag de eucharis tieviering op in de kerk van de Sterre der Zee, aanvang 17.00 uur. GOES - St.-Andries, staande wippen, 54 schutters: Wip 1: eerste hoge vogel: J. Remijnse, Zorgvlied; tweede hoge vogel: J. de Koeyer, Diana; eerste zij vogel: L. de Jonge, ADLM; tweede zij vogel: B. Meij er, SL-Andries; derde zij vogel P. Stou- thamer, Zorgvlied; vierde zij vogel en grootste aantal (7): J. Doene, Victoria. Wip 2: eerste hoge vogel: M. Verdonk, Concordia; tweede hoge vogel: J. van de Guchte, Spes Nostra; eerste zij vogel: D. Boonman, Concordia; tweede zij vogel: C. Stouthamer, Edele Handboog; derde zij- vogel: J. Platschorre; vierde zijvogel: P. Stouthamer, beiden Zorgvlied. HEINKENSZAND - Soranus 2, staande wippen, 46 schutters: Wip 1: hoge vogel: P. Vette, Concordia; eerste zij vogel: P. Rentmeester; tweede zij vogel: G. Haas donk, beiden Willem Teil; derde zij vogel: A. Voet; vierde zij vogel: W. Voet, beiden Soranus; grootste aantal (7): A. de Jonge, Soranus. Wip 2: eerste hoge vogel: R.Be- laert, Diana; tweede hoge vogel: W. Voet, Soranus; vier zij vogels: niet afgeschoten; grootste aantal (7): W. de Jonge, ADLM. TERNEUZEN - De kring Centrum Zeeuwsch-Vlaanderen hield met een deelname van 172 duiven een concours vanuit Sint-Vincent, hoogste snelheid 844,77 meter per minuut. 1 en 4. G. Snelders, 2. W. Rademakers, beiden Sas van Gent; 3. J. Haak, Hoek; 5. Koch-Riemens, Terneuzen; 6. A. van Bouchaut en zoon, Sluiskil; 7. Th. Kox, Sas van Gent; 8. Jac. Elegeert, Koewacht; 9. R. van de Veke, Terneuzen; 10. G. Begijn, Sas van Gent. Inkorfcentrum Hulst, 159 duiven, 882,54 mpm: 1. H. Wijnacker, Pau- lus Polder; 2. Ed de Cock, Hulst; 3. R. Pielaet, Clinge; 4. F. van Kruijs- sen, 5. combinatie Verschuren-An- driessen, beiden Kloosterzande; 6. gebroeders Thijs, St.-Jansteen; 7 en 9. R. Hendriks, Hulst; 8. G. Peersman, Stoppeldijk; 10. J. Rid derhof en dochter, Kloosterzande. Kringconcours West-Zeeuwsch- Vlaanderen/Walcheren, vanuit Chateauroux, 948 duiven, 1029,66 mpm: 1. Aart vasseur, 2. C. van Leeuwen, Oostburg; 3. H. Calon, Hoofdplaat; 4. J. de Smet, Oost burg; 5. M. Jaspers, Middelburg; 6. E. Ulijn, Groede; 7. A. Dezutter, Aardenburg; 8 en 10. C. de Putter, IJzendijke; 9. P. Cornelis, Schoon dijke. Compiègne: De Vrede Sas van Gent, 200 jonge duiven, 1155,31 mpm: 1 en 4. P. Koers, 2. combina tie Elegeert, 3. C. van Rattingen, 5. Th. van Zeele, 6. B. van de Berghe, 7. P. Goethals, 8. Kox-Gaelens, 9. F. Kox, 10. G. Snelders. Met 188 oude duiven, 1209,74 mpm: 1. Th. van Zeele, 2,3 en 9. B. van de Berghe, 4 en 10. R. de Caluwé, 5. combinatie Elegeert, 6 en 8. R. van de Berghe, 7. Th. Kox. VZV Hoofdplaat, 342 jonge duiven, 1151,85 mpm: 1. A. de Poorter, 2 en 4. H. Riemens, 3. P. Scherbeijn, 5 en 10. C. Temmerman, 6 en 9. E. Tem- merman-D, 7. Poorter-Pré, 8. J. Waebeke. Met 173 oude duiven, 1175,65 mpm: 1. R. Pielaet, 2 en 8. H. Calon, 3 en 4. P. de Poorter, 5. J. Boone, 6. E. Temmerman-D, 7. combinatie Den Hamer, 9 en 10. A. de Poorter en zoon. Steeds Sneller IJzendijke, 228 jonge duiven, 1155 mpm: 1. A. du Puy, 2. M. Notschaele, 3 en 4. X. de Cocq, 5. J. van de Zande, 6 en 9. J. Groosman, 7. P. Dellaert, 8 en 10. P. Zegers. Met 239 oude duiven, 1192 mpm: 1. H. Dellaert, 2. H. Baute, 3. J. van de Vlies, 4. P. Dellaert, 5. I. de Cocq, 6. G. de Boevere, 7. J. de Guytenaere, 8. W. van de Slikke, 9. J. den Hamer, 10. M. Mornout. De Getrouwe Duif Cadzand, 197 jonge duiven, 1174,92 mpm: 1 en 2. J. van de Plasse, 3. J. Kools, 4 en 9. Aart Vasseur, 5. Riemens-Van Unen, 6. A. Duininck, 7. M. van Hee, 8. A. de Putter, 10. D. van Kerkhoven. Met 100 oude duiven, 1207,14 mpm: 1 en 2. A. Duininck, 3. Abr. Vasseur, 4 en 5. J. Kools, 6. J. van de Plasse, 7. J. Huigh en zoon, 8 en 9. D. van Kerkhoven, 10. W. de Die. Eerste de Beste Schoondijke, 154 jonge duiven, 1161,2 mpm: 1 en 9. W. van de Velde, 2. J. Temmerman, 3,4,5,6,7 en 8. C. Jansen (met 11 dui ven in concours), 10. C. Boogaard. Met 139 oude duiven, 1201,9 mpm: 1,2,4 en 7. J. de Poorter, 3 en 10. J. Buijze, 5. C. Jansen, 6. J. Dhont, 8. A. de Wever en zoon, 9. G. de We ver. De Bonte Duif Aardenburg in sa menspel met De Grensvliegers Eede, 135 jonge duiven, 1194,3 mpm: 1. E. Rammelaere, 2 en 10. J. Gernaert, 3. A. Dezutter, 4. A. Breijaert, 5. R. de Clerck, 6 en 9. R. Braet, 7 en 8. H. Cocquit. Met 135 oude duiven, 1221,6 mpm: 1 en 8. M. de Smet, 2. Ph. Rammelaere, 3. O. de Vriend, 4 en 9. E. Verhulst, 5. E. Gernaert, 6. E. Rijckaert, 7. J. de Vreeze, 10. H. Cocquit. Samenspel Hulst en St.-Jansteen, 412 oude duiven, 1183,26 mpm: 1. Ed van Goethem, 2,3 en 4. R. Danc- kaert, beiden St.-Jansteen; 5 en 8. P. d'Hondt, Hulst; 6. P. Rottier, St.- Jansteen; 7. T. Taalman en zoon, Hulst; 9. J. Verheijden, St.-Jan steen; 10. L. van de Havert, Hulst. Met 163 jonge duiven, 1150,89 mpm: 1,4,8 en 9. J. Dhanis, Hulst; 2,6 en 7. Joh. van Spaandonck, St.-Jan steen; 3. Ed Willaert, 5. P. Luijks, 10. S. Provoost, allen Hulst. Herleving Kloosterzande, 157 jaar lingen, 1166,99 mpm: 1. H. van Dijk, 2. R. de Kort, 3 en 4. E. de Kever, 5. A. Lauret, 6. R. Mahu, 7. Rudy van Goethem, 8. René van Goethem, 9. A. de Keijzer en zoon, 10. R. de Booij en zoon. Met 135 oude duiven, 1159,41 mpm: 1. J. Voet, 2. E. de Ke ver, 3. R. de Kort, 4 en 10. A. Lauret, 5. S. Neeteson, 6. A. Hemelaar, 7. Th. Voet, 8. F. Roctus, 9. A. de Keij zer en zoon. Nieuw Leven Koewacht, 105 jonge duiven, 1111,31 mpm: 1. R. Clap- dorp, 2,3 en 10. H. de Vliegher en zoon, 4 en 8. P. van Goethem en zoon, 5. B. Rombout, 6 en 9. Ch. Suy, 7. P. Mathijs. Met 119 jaarlingen, 1190,99 mpm: 1. W. van de Bilt, 2. R. de Laruelle, 3. O. van Damme, 4 en 8. G. Schalkens, 5. gebroeders Van Hoeve, 6. R. Zaman, 7. Jac. Ele geert, 9. P. Coene, 10. G. van de Heijden. Met 101 oude duiven, 1190,99 mpm: 1. W. van de Bilt, 2 en 9. R. Clapdorp, 3. G. Schalkens, 4. P. Mathijs, 5,8 en 10. R. de Laruelle, 6. Th. de Waal, 7. O. van Damme. Vh i?" I' I I iUi ■5" Een van de emigrantenschepen van de Red Star Line. Er zullen wellicht weinigen van de jongere generatie zijn aan wie het bekend is dat van het midden van de vorige eeuw tot aan de Eer ste Wereldoorlog duizenden uit onze streken naar Ame rika zijn geëmigreerd. Een voorlopig onderzoek heeft uitgewezen dat bijvoorbeeld uit Aardenburg, Eede en St.- Kruis gedurende die periode bijna 2000 mensen naar Noord-Amerika zijn ver trokken. En dan te bedenken dat die gemeenten toen sa men niet eens 4000 inwoners telden! Naar verhouding zij er zelfs uit dorpen als Retran- chement, Groede, Nieuw- vliet, Zuidzande en Cadzand meer mensen geëmigreerd. Volgens de jaarlijkse öpga- ven van emigranten die door de gemeenten aan de pro vincie moesten worden ge daan, was het motief van de landverhuizing in de regel lotsverbetering. In het midden van de ne gentiende eeuw was West- Zeeuwsch-Vlaanderen een nagenoeg volledig agrarisch gebied. De slechte toestand waarin de landbouw na 1820 was komen te verkeren, oefende een ongunstige in vloed uit op het lot van de arbeiders, die voornamelijk landarbeiders waren. Vooral het lot van de arbeiders die van seizoenwerk afhanke lijk waren en gedurende de wintermaanden van de be deling moesten leven, was triest. Zij waren ondervoed en leefden in krotwoningen. Deze mensen waren straat arm, de arbeidershuisjes hadden een lemen vloer waar wit zand op werd ge strooid en op zolder sliep men, ook in de winter, onder de pannen, soms gedekt met jutezakken, omdat men geen dekens had, want die kon men niet betalen. Daar kwam nog bij dat zich sinds 1843 de aardap pelziekte op de velden open baarde en onder de planten grote verwoestingen aan richtte. De aardappel was bij uitstek het voedsel van de arbeider. Het was dan ook in deze periode dat de emigratie naar Amerika op gang kwam. Daarnaast was er nog een groep die omstreeks 1845 emigreerde. Dit waren de le den van de afgescheiden christelijke gereformeerde gemeente, die met name in Groede en omgeving vrij talrijk waren, maar ook in andere plaatsen voorkwa men. Deze zochten vrijheid van godsdienst. Als voorma lige lidmaten van de her vormde kerk hadden ze door een afgescheiden gemeente te stichten een koninklijk besluit overtreden en dit kon de regering niet straffeloos toelaten. Hun bijeenkomsten werden verboden en straf fen dreigden bij overtreding. Het land van belofte was Amerika. Daar was vrijheid en kon men een beter be staan opbouwen, zo werd het voorgespiegeld. De reis daarheen was al lesbehalve een plezierreis, vooral niet in de beginpe riode rond 1850. Per ezels wagen, kar, paard en wagen of zelfs te voet moest gepakt en gezakt de ongeveer 100 kilometer naar Antwerpen worden afgelegd. Later toen er treinen waren aangelegd, ging het tot aan Maldegem, waar men op de trein kon stappen. In Antwerpen scheepte men in op een zeil schip. Een van de maatschap pijen die toen een geregelde vaart naar Amerika onder hield, was de Geregelde Scheepvaart Maatschappij op Noord- en Zuid-Amerika Steinmann Co. Deze maatschappij had her en der agenten, die contacten leg den met de landverhuizers. Met hen werd een over tochtsverdrag gesloten, waarin stond aan welke be palingen men zich moest houden. Iedere volwassene mocht 200, ieder kind 100 pond bagage meenemen. Wilde men meer meenemen dan moest daar extra voor worden betaald. Kinderen beneden één jaar mochten gratis mee, de anderen voor de helft van de prijs. De landverhuizers moesten voor de afvaart tij - dig op de aangegeven plaats in Antwerpen aanwezig zijn op verbeurte van hetgeen vooraf was betaald. De maatschappij zorgde aan boord voor slaapplaatsen tussendeks, voor zoet water, licht en zonodig voor ge neesmiddelen. De landver huizers moesten zelf voor beddegoed, dekens, kleine eet- en drinkschotels en wasbenodigdheden zorgen. Had men die niet bij zich, dan kon men die 'tegen een zeer billijke prijs' ten kan tore van de maatschappij in Antwerpen bekomen. Voor de reis naar New York, New Orleans of Que bec en alle overige havens van Noord-Amerika, moest door de kapitein volgens de Amerikaanse wetsbepalin gen proviand voor 70 dagen meegenomen owrden en wel per volwassen persoon 30 pond beschuit, 15 pond rijst, 15 pond gerst, 10 pond meel, 15 pond bonen en erwten, 10 pond spek of gezouten var kensvlees, 10 pond gezouten rundvlees, 50 pond aardap pelen, 2 pond koffie, 2 pond zout en 2 kannen azijn. Op de langzaam varende zeilschepen was men met veel mensen langdurig sa mengedrongen in enge ruimten. Bij storm moest men steeds tussendeks blij ven onder naar onze maat staven erbarmelijke hygië nische omstandigheden. Bij tegenwind moest er geroeid worden. Kinderen werden aan boord geboren en stier ven. Volgens de wetten van de staat New York werden geen landverhuizers boven de 60 jaar, noch gebrekki- gen, verminkten, krankzin nigen, doven, stommen, blinden, weduwen met vol wassen kinderen, ouderloze kinderen beneden 13 jaar en meisjes met kinderen zonder echtgenoot toegelaten. Evenmin werden in New York toegelaten diegenen die geen middelen bezaten om verder te reizen. Rond de eeuwwisseling was het vervoer van emi granten naar Amerika door het gebruik van stoomsche pen reeds veel verbeterd. Toen was het vooral de En gelse Red Star Line die van uit Antwerpen vertrok en in vele plaatsen agenten had. Ook werd toen vanuit Rot terdam vertrokken. Daar was het de in 1872 opgerichte Nederlandsch-Amerikaan- sche Stoomvaart Maat schappij die op New York en Baltimore voer, de latere Holland-Amerika Lijn. In 1891 vervoerde deze maat schappij 52.637 emigranten uit verschillende Europese landen naar Amerika. Iedere zaterdag vertrok er een schip uit Rotterdam. De reis durude toen ongeveer tien dgen. Er was een eerste, tweede en derde klas. De meeste landverhuizers warne op de derde klas ana- gewezen. Bij een wet van de Amerikaanse regering van november 1882 was bepaald dat voor iedere emigrant een bepaalde ruim beschikbaar diende te zijn. Kisten en kof fers werden zeevast in het benedenruim geborgen en men kon daar slechts een maal in de week toegang krijgen, omdat dit door het meer of minder slingeren en werken van het schop hoogst moeilijk was. De mannelijke onge huwde landverhuizers bo ven de 14 jaar kregen een af zonderlijke verblijfplaats teogewezen door een schot of latwerk van de anderen ge scheiden. Aan deze bepaling werd uit zedelijk oogpunt streng de hand gehouden. De slaapplaatsen waren zoda nig ingericht dat iedereen net voldoende lengte en breedte had om met zwaar slingeren van het schip geen gevaar te lopen er uit geslin gerd te worden en vrij on zacht zijn buurman wakker te maken. Men sliep er in twee bed den boven elkaar. Aan boord gekomen werd de landver huizer naar zijn afdeling ge bracht, die met een letter was aangegeven. Drie lange stoten met de stoomfluit kondigden het vertrek aan. De loopstelling met leunin gen werd weggenomen en het schip vertrok. In New York aangekomen werden de landverhuizers op Ellis Island in een buiten gewoon groot gebouw on dergebracht waar een strenge controle volgde en waar dagelijks 10.000 immi granten afgehandeld kon den worden en al dan niet toegelaten. Werd men toege laten dan volgde nog een lange reis naar de plaats van bestemming, soms ver het binnenland in. Werd men niet toegelaten dan werd men terug op een schip ge zet. Dat zich hier dikwijls drama's afspeelden, laat zich denken!

de Stem | 1986 | | pagina 17