VIJF WEKEN ZITTEN DUBBEN WELKE HOME- COMPUTERT MOEST WORDEN? Afval-werkgroep dringt aan op maatregelen ANDERS TE HOGE INVESTERINGEN Groep moet intact blijven om overval te verwerken 'Maai' mondjesmaat geld voor wegen en rioleringen' Winst voor Jos Verschuure LAND: Gewonde na mislukte inhaal manoeuvre ACH,NEEM DAN OOK EVEN DE TTJE VOOR DE BESTE VERZEKERING. VOOR HET OPHALEN VAN KLEIN CHEMISCH AFVAL WOENSDAG 25 JUN11986 3D10T1M VAN ZEELAND Toernooi Rode Kruis: f1000,- RABO-DIRECTEUR CORNELIS: MEERJARENRAMING SAS: politierapport TENNISTOERNOOI GOES: 25 mille voor jeugd en sport Verlies van Vlissingen inl bekerfinale WOENSDAG 2 markten Instinct AI GF.MENF. ZF.F.I JWSF./MIDDELBURG Expositie doopsgezin< gemeente ii Aardenburi Aardenburg - in hl Van onze correspondent SAS VAN GENT - Gistermid dag bracht de werkgroep Mi lieu en Huishouden uit Sas van Gent een kort bezoek aan het Sasse college van B en W. De werkgroep overhandigde op het stadskantoor een sma kelijke taart aan loco-burge meester Jan Platschorre. Wel iswaar een plezierige verras sing, maar vanzelfsprekend niet geheel zonder bijbedoe ling. Reden voor het bezoek aan de gemeente was dan ook er op T16 PAGINA ZEELAND 3 aan te dringen om uiteindelijk een start te maken met het apart inzamelen van klein chemisch afval. De taart was dan ook voorzien van een 'gif kikker', symbool voor de slui pende gevaren die ons boven het hoofd staan bij het onacht zaam weggooien van klein chemisch afval als batterijen, olie, vet, spuitbussen, verf en dergelij ke. De werkgroep heeft de maand juni gekozen als voor lichtingsperiode over klein chemisch afval. Al in de raadsvergadering van novem ber 85 besloot de gemeente raad over te gaan tot het apart inzamelen van het afval. Sindsdien is er echter nog steeds niets gebeurd. Vandaar dat de werkgroep zelf maar het initiatief in handen heeft genomen. Deze week ontvingen de Sassenaren een gele zak in de bus waarin apart chemich af val verzameld kan worden. Daarbij ging een informatie folder. De werkgroep gaf de zak gistermiddag ook in han den van de gemeente en drong hiermee op actie aan. Begin juni bracht de werkgroep een bezoek aan de Sasse basis scholen en vertoonde hier de videofilm 'Gif, mij een zorg'. De gifkikker overhandigde de kinderen boekjes over afval en een afval wijzer. Tot en met 27 juni is er een tentoonstel ling over klein chemisch afval in de openbare bibliotheek te Sas van Gent. Hier krijgt men de gelegenheid op speciale for mulieren vragen te stellen over afval, welke later schrif telijk beantwoord zullen wor den. De leukste vragen worden besproken in het radio-pro gramma 'Vroege Vogels' op zondagmorgen van 8 tot 10 uur op Radio 1. De werkgroep roept ook de bevolking op om er bij de gemeente op aan te dringen zo spoedig mogelijk te starten met het afzonderlijk ophalen van klein chemisch afval. Cokesfabriek: Milieu - maatregelen vergen tijd Van onze correspondent OOSTBURG - Gisteren werd op het Oostburgse gemeente huis de opbrengst overhan digd van het 17e Rode Kruis- toernooi door organisator R.A. Kramer aan de colonne-com mandant K. van de Velde van de afdeling West-Zeeuwsch- Vlaanderen van het Rode Kruis. Dit in het bijzijn van loco burgemeester H. Thomaes, wethouder A. de Feyter op wiens initiatief dit gebeurde en gemeentesecretaris C. Geerse en een delegatie van het Rode Kruis. Organisator R.A. Kramer - met zijn secondant H. van der Weegen present - overhan digde in eerste instantie een cheque met een waarde van 984,50 aan de voorzitter van het Rode Kruis afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen H. Kapsenberg. In totaal is in de 17 jaren dat dit toernooi door gang vond al zo'n 20.000 gulden doorgesluisd naar het Rode Kruis. Het bedrag is een eerste aanzet om tot aanschaf te ko men van een tweedehands PAM-(Personeel-Ambulance- Materieel) voertuig. SLUISKIL - De Cokesfabriek in Sluiskil is be reid maatregelen te nemen tegen milieu-over last, maar vraagt van de overheid wel meer tij d om dat te doen. „In de huidige omstandigheden zou een overmatige verhoging van de produktiekosten de concurrentie kracht van de onderneming ondermijnen en haar mo dernisering en ontwikkeling in gevaar brengen," al dus algemeen directeur H. Véron gistermiddag in zijn 'feestrede' ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het bedrijf. Onder zijn gehoor waren vertegenwoordigers van de overheid present om de bood schap mee te nemen. De Cokesfabriek gaat er prat op de laatste jaren al heel wat te hebben geïnvesteerd in milieuvriendelijke installa ties, waarvan er gisteren - deels symbolisch- drie in ge bruik werden genomen. Een nieuwe vulwagen voor de ovens zorgt voor een belang rijke vermindering van de luchtverontreiniging en is te vens een verademing voor het bedienende personeel. De benzol-installatie, die in het najaar in gebruik komt, is vooral uit commerciële over wegingen gebouwd. Een in stallatie voor de ammonium- Het lint wordt doorgeknipt FOTO'S DE STEM COR J. DE BOER Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT/PHILIP PINE - „Onze eerste opzet is om de groep personeelsleden van ons filiaal aan het Keizer Karelplein in Sas van Gent zo onbeschadigd mogelijk uit dit hele gebeuren te halen. Daar voor is het nodig dat de groep intact blijft zodat ze gezamen lijk over het gebeuren kunnen heenkomen. Dat ze bij elkaar blijven, is heel belangrijk. Ze moeten er samen weer uit zien te komen en als ze bij elkaar blijven, is dat goed-voor het moreel." „Tot tweemaal toe hebben wij maandag, op de dag van de overval, al een groepsgesprek gehad met de personeelsleden en overlegd wat ons te doen stond. Unaniem hebben we af gesproken dat dinsdagmorgen het filiaal weer gewoon ge opend zou 'zijn, dat we de draad weer gewoon oppak ken". Directeur P.J. Cornells van de Rabo-bank Philippine (waarvan het maandag over vallen kantoor in Sas van Gent een filiaal is) is duidelijk begaan met het lot van de Sasse personeelsleden, die maandagmorgen vroeg bij het betreden van hun werkplek oog in oog met gewapende en gemaskerde bankovervallers kwamen te staan. Psycholoog Van onze correspondent SLUISKIL - De automobilist A. G. uit Terneuzen raakte gistermiddag bij een verkers- ongeval gewond. Hij werd per ambulance overgebracht naar het Elisabethziekenhuis te Sluiskil. Het ongeval gebeurde om streeks 17.00 uur op de Koe- gorsstraat. G. was bezig met een inhaalrhanoeuvre en week daarbij wat teveel naar links uit. Hij kwam met zijn voer tuig in de zachte berm naast de rijweg en raakte in de slip. Nadat de personenauto en kele keren over de kop was ge slagen, belanddde deze in de sloot en werd daarbij geheel vernield. G. werd uit de auto geslingerd. De overwegend jeugdige groep personeelsleden - Wi- nanda Audenaerd (24 jaar), Renate de Wit (22 jaar), Corrie Jonkman-van Dorst en Frans Sijsenael (25 jaar) - wordt in zijn streven om zo snel moge lijk het geestelijk evenwicht weer te hervinden onder meer bijgestaan door personeels functionarissen en bedrijfs psycholoog van de Centrale Rabo-organisatie. Ook direc teur Cornelis staat hen met raad en daad bii „Wij zullen alle hulp geven die nodig is. En wil iemand er een dagje of wat er tussen uit dan kan dat. Ik ben overigens dolgelukkig dat iedereen er zonder lichamelijk letsel van is afgekomen. Er is ons echter alles aan gelegen alles in orde te krijgen, ook geestelijk". Filiaalbeheerder Egbert Audenaerd (31 jaar) en zijn vrouw Lieve (30 jaar) hebben voorlopig elders onderdak ge vonden om bij te komen. „Die hebben een enorme dreun ge had", aldus de heer Cornelis. „Hun toestand is overigens niet onbevredigend, het is goed te overzien, gelukkig". Wij hebben altijd gedacht dat Zeeuwsch-Vlaanderen wat minder gevoelig was voor dit soort bankovervallen. Min der in ieder geval dan de door snee stadsbank. En nu blijkt plotseling dat het ook bij ons kan voorkomen." Bij de Rabobank Philippine is afgelopen tijd het onder werp 'wonen boven de bank' aan de orde geweest, juist om dat in Sas van Gent nieuw- bouwplannen bestaan. „Wij hebben besloten geen boven woning meer in te richten, een beslissing die al genomen was voor de dramatische gebeurte nissen aan het Keizer Karel plein plaatsvonden. De be langrijkste reden voor ons was de veiligheid voor onze men sen, maar ook in economisch opzicht is 'wonen boven de bank' niet meer aantrekkelijk. Het kost veel geld een behoor lijke woning in te richten, die dan tegen relatief lage prijs aan het personeel wordt ver huurd. De beveiliging kan ook op een andere manier verkre gen worden". SAS VAN GENT - Het Sasse gemeentebestuur heeft in de komende jaren maar mond jesmaat geld beschikbaar voor het dringend noodzakelijke onderhoud van wegen en rio leringen. Dat blijkt uit de meerjarenraming van het col lege van B en W, zoals die morgen wordt besproken door de gemeenteraad. De planning bestrijkt de jaren 1986-1990. Voor 'niet uit te stellen voorzieningen' heeft Sas vol gend jaar en in 1988 ongeveer 40 mille beschikbaar, in de daaropvolgende jaren iets meer: 60.000 gulden. 'Geens zins alle geraamde investerin gen kunnen worden gereali seerd', aldus het college, dat dan ook een keuze door poli tiek Sas van Gent onvermijde lijk acht. Sommige uitgaven zullen moeten worden doorgeschoven tot 1990 of later, zo wordt dui delijk gemaakt. Een voorbeeld daarvan is de dan noodzake lijke opknapbeurt van het ge meentelijke zwembad. Dat komt de gemeente waar schijnlijk op een investering van 1,6 miljoen gulden te staan. Als het zover is, is naar ver wachting van B en W, de fi nanciële positie van Sas van Gent, de laatste jaren zeer precair, al aanzienlijk verbe terd. Tenminste als een beleid wordt gehandhaafd, dat wei nig uitspattingen toelaat en waarbij de bestuurders ieder dubbeltje omdraaien. Dat be leid zal in de komende twee jaar ook nog leiden tot belas tingverhogingen. In 1987 moet daardoor 79.000 gulden extra in het laatje ko men, in 1988 zelfs 124.000 gul den. Dan echter is Sas finan cieel weer zover boven Jan, dat belastingverlagingen zou den kunnen volgen: 139.000 gulden in 1989 en 130.000 gul den in 1990. Dit is nog een beetje natte vingerwerk om dat tussentijds nog een beroep kan worden gedaan op reser ves, waardoor de genoemde bedragen lager kunnen uitval len. Vast staat inmiddels dat het financiële resultaat over 1985 erg meegevallen is: Sas boekte in dat jaar een batig saldo van bijna 120.000 gulden.'Dit jaar echter is de buidel alweer ver leeg. De post onvoorzien staat nog voor 15 mille in de boeken en daarmee is de koek op. OOSTBURG - Gistermiddag is op de Zuidzandsestraat een snelheidscontrole gehouden. In totaal werden 400 voertui gen gecontroleerd en 28 voer tuigen bleken de maximum snelheid te hebben overtreden. De hoogst gemeten snelheid ter plaatse was 84 km/u ter wijl slechts 50 km/u was toe gestaan. Veiligheid Nu voor de tweede keer bin nen korte tijd een filiaalhou dersechtpaar is gegijzeld, doemt de vraag op of het nog wel verstandig is bankperso neel als het ware als aspirant gijzelaars boven de kluis te la ten wonen. „Daar wordt in bankkrin- gen al langer over gesproken", aldus directeur Cornelis. „Vroeger werd het goed voor de bank en de cliënt geacht als de beheerder boven de bank woonde. Dan kon hij mensen van dienst zijn ook buiten kantoortijden. Er zijn inmid dels, ook bij ons, tonnen in be veiliging gestoken, maar te genover een gijzeling sta je machteloos. Van onze tennismedewerker GOES - Het TSI-tennistoer- nooi te Goes ging deze week van start zonder Middelbur ger Walter Montenarie. De fa voriet voor de eindzege in de C 1-categorie kampte nog steeds met een lastige liesblessure en besloot afgelopen zondag na het behalen van de Zeeuwse titel te Middelburg definitief af te zeggen voor het toernooi teneinde zichzelf wat rust te gunnen. Montenarie, die aanvanke lijk bovenaan het schema prijkte, zou in de eerste ronde geconfronteerd zij n geweest met Jos Verschuure. De 17-ja- rige Verschuure, die tijdens de Zeeuwse titelstrijd goed was voor de uitschakeling van de als tweede geplaatste Antoine van Bockel, kreeg bij de loting Jan Goense als tegenstander in de voorronde. Direct al een felle strijd der halve, want Goense bereikte in Middelburg de kwartfinales waarin hij Montenarie tot drie sets dwong. Ditmaal was Ver schuure hem te slim af, want in drie sets pakte hij de winst via de cijfers 1-6, 6-2, 6-4 waarmee hij de comfortabele plaats inneemt van favoriete Montenarie. Goesenaar Paul Richard Hellemans plaatste zich even eens voor de volgende ronde met een overwinning op Max de Rave van 6-1, 6-1. Het duo Marcel Wolfert/Jos Ver schuure was ook in het dub belspel succesvol. In drie sets versloegen zij Stefan Haver- mans en Manfred de Kok (7-5, 3-6, 6-3). Kersverse Zeeuws kampioen in de C 2-categorie Roel Schuringa, treft in zijn eerste partij Frederick Ouwe hand. Schuringa behaalde af gelopen zondag de titel op Ha rold Schipper en dezelfde Schipper moest nu het onder spit delven tegen Ouwehand met 6-4, 6-3. Michael Ouwe hand plaatste zich eveneens een ronde verder via een zege op Eric Eversdijk met 6-3, 6-3. Marcel van de Berge versloeg Edwin de Lange met 6-0, 6-3 en plaatste zich hierdoor in de volgende ronde tegen Bart Fe- lius. Enkele uitslagen: Dames enkel C 2: Ingrid de Vries-Joyee Scholten 6-1, 6-3, Erica Ouwehand-Joyce Scholten 6-1,6-4. Heren enkel D 1: Raymond de Jong-B. Dorsers 6-3, 7-5, Richard van de Vrie-Arno Jongsma 6-4, 6- 0, Jeroen Gelok-J. de Pree 6-2,6-2. Dames enkel D 1Ellen de Jong- Ada van Dis 6-4, 4-6, 6-2, Tessa Witteman-Els van der Kuijl 6-4, 6- 0. Na de opening wordt het produkt bewonderd sulfaat produktie is in Sluiskil weer op poten gezet omdat dat ook een interessant bij produkt is, maar ook omdat de ammo- niaklozingen in het afvalwa ter er drastisch door vermin deren. Het bedrijf voldoet daarmee aan een eis van pro vinciale waterstaat. Een tweede fase om de waterver vuiling te beperken is nu in studie. De directie voorziet niette min nog problemen met dure milieumaatregelen als de ge meente en de provincie bij hun eis blijven dat er iets moet worden gedaan tegen de steenkoolstof op het opslagter rein aan de Zevenaarhaven. Deze eisen kunnen leiden tot 'belangrijke kosten of zware investeringen.' Hetzelfde geldt trouwens voor de beperking van de zwavel-dioxyde uit stoot. Véron: „We denken dat het onmogelijk is al deze za ken te verwezenlijken zonder spreiding in de tijd en zonder belangrijke hulp vanwege de overheden." Niet alleen vroeg de directeur deze 'spreiding in de tijd', maar ook is volgens hem een Europese toepassing van strengere normen nodig, om zodoende concurrentiever valsing te voorkomen. SLUISKIL - De Cokesfa briek in Sluiskil heeft ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan de ge meente Terneuzen een bedrag van 25.000 gulden aangeboden voor jeugd- en sportactiviteiten. De besteding is voor een deel bepaald door de directie van het bedrijf: 7.500 gul den moet worden besteed aan het onderhoud van het Gildehuis in Sluiskil. Het bedrag werd bur gemeester C. Ockeloen maandag aangeboden tij dens een feestelijk diner door algemeen directeur H. Véron. Met het diner startte de Cokesfabriek de feeste lijkheden rond het 75-ja- rig bestaan, die gisteren een vervolg kregen met de inwijding van drie nieuwe installaties: een sulfaat- en een benzolfa- briek en een nieuwe vul wagen. Dat gebeurde door oud-president J. Le- rebours Pigeonnière, die een lint doorknipte. Van onze sportmedewerker OSS - De wedstrijd van de g miste kansen. Daarmee kan d( finale om de nationale beker I in het amateurvoetbal voor I wat Vlissingen betreft betiteld I worden. Zeker in de eerstel helft, waarin de rood-witte| aanvallers enkele opgelegde kansen om zeep brachten. Toen dan ook het Amster-| damse AZS na amper een mi-| nuut spelen in de tweede helft op 2-1 kwam, was VlissingeiJ een geslagen ploeg. Vanaf datl moment was het verband in| het team zoek en lukte er to-l taal niets meer. AZS won ten-| slotte met 3-1 verdiend. Beide teams kwamen voorj zichtig uit de startblokken, eikaars krachten maar vooral ook de zwakke schakels aftas-f tend. Na een kwartier had t Amsterdamse eersteklasser! het eerst succes. Na een goede| combinatie over rechts, werj de bal teruggelegd naar del vrijstaande middenvelder Leol Heidoorn, die raak schoot, 1-(| Vlissingen kreeg hierna goedel kansen op de gelijkmaker en| nam zelfs het heft in handen, Tien minuten voor rust was| het Frans Schaap, die de, zien de spelverhouding meer| dan verdiende gelijkmaker o het scorebord bracht. Direci na de hervatting werd het 2-f voor AZS toen Walther Eck-I hardt de bal over de uitlo-l pende Vlissingse goalie in 1 doel lobte. Een aangeslaga| Vlissingen kon hierna vuist meer maken. Na een hall uur werd het door toedoen varl Pieter Netten nog 3-1. Slechtf voor de statistiek, want lam daarvoor al had Vlissings] zich bij de nederlaag neerge] legd. Van een onzer verslat BIERVLIET - De West-Zeeuwsch-Vlaa van de NCB bestas jaar en telt momente den. Volgens voorzit Meijer uit Biervliet zijn leden een dwarsd van de agrarische sta regio. „Zowel de hele de kleine boeren zijr de NCB", vertelt hij. 6B no AMSTERDAM, 24 juni - In Bintja 35-50mm werden 10 contracts verhandeld voor levering april ts, gen 19.00 per 100 kg. De stemmiri was kalm. In Bintje 50mm werda 427 contracten verhandeld voor !el vering april bij een prijs van 33.1 tot 32.50 per 100 kg. De sten was goed prijshoudend. GOES, 24 juni - Gloster kl. 1 804 1.09, 70/80 1.31, 60/70 0.78. Golde Delicious kl. 1 '80/90 1.40, 70/80 li 1.48, 60/70 0.54-0.65, kl. 2 80/90 1.32 1.37, 75/85 1.29, 70/80 0.74-1.29,60li 0.35-0.58. Jonagold kl. 2 91 80/90 2.20, 70/80 2.20, 65/70 li 60/65 1.00. Appelen industrie \vi| 21.50. Aardbeien open gr ds x T kl. 1 0.25-0.39. Aardbeien grond kg k. 2 A 1.40-2.00, 1.25-Üj Bramen doos x 150 gr. kl. 1 5.40, k 2 5.50. Frambozen glas doos x li) gr. kl. 1 2.70-5.00. Rode bes 150 gr. kl. 1 1.90. Totaal aantal coJ 8659. Met ingang van maandag juni groenteveiling op maandi woensdag en vrijdag om ha twaalf. Zacht fruit om 12.00 uu| Aanvoeren tot kwart over elf. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslag BIERVLIET - derlandse staan niet bekeil hun vrolijkheic voor niets is e| spreekwoord dc gint met 'als de niet klagen.. Toch hebben ze i ste tijd alle reden i al te blij de were! kijken nu de prijzi de vrije produkten, appelen en uien, al jaren slecht zijn. Bovendien vermind EG de Subsidies voor dere gewassen ook in i tempo. Het inkomen agrariër staat onded druk. De overheid, evenals dustrie, dringt al geruij aan op produktie-ver ring. Zo hebben de si brieken de boeren er m ien op gewezen dat er bieten moeten komen] zonder resultaat. Dit ja er weer dusdanig veel bieten gezaaid dat de landse boeren, zover kend, weer teveel suikt markt zullen brengenj door de prijs wederon druk komt te staan. Bovendien komen er andere zoetstoffen, isoglucose, op de mart forse concurrenten van 1 ker kunnen worden. Ni| niets hebben CSM en Unie zich de laatste tij dl dere sectoren van de f gestort, ze willen kwetsbaar worden. Een van de mogelij voor produktie-beperk het braakleggen van L bouwgrond. De afgelopl hebben verschillende organisaties, en ook r.. Braks, gepleit voor het I leggen. Een maatregi wanneer die wordt uitgi feitelijk ingaat tegen al ren-logica. Agrariërs hun land namelijk zo in Van onze corresponded ®er van de jubileumac] Jen van 350 jaar doopsg herk De Kerck Het Lak Aerdenburgh te Aarde] ls er gedurende de ■baanden in de bijgeb van de kerk een klein ■aonsteiliing te zien van «ukhen van leden v: doopsgezinde gemeente denburg. De deelnemers zijn vrouw Lensen uit Aarde met borduurwerk, H. vdn Hal uit AardenburL schilderijen, G. Schral Jong-Meyst uit Aarde ■bet bijzonder schilde: Boefilé uit Hulst me Sfafisch werk en J. de bh Rotterdam met hoi werk. fn de kerkeraadskar- ®an de hand van fot< ybpsels een overzich maakt van een stukje d even in Aardenburg. wordt aandacht besteei Jdenno's Uytgang uitt jybsdom, dit jaar 450 jal "en. Deze kleine tentoo 'bg is gedurende de ma:: 'bh en augustus te beziel! bP zondag van 10.00 tod br. dinsdag en dondl van 14.00 tot 16.30 uur.

de Stem | 1986 | | pagina 16