>nt Makers De wonderwereld van het kleine Ruime overwinning voor Van Kampen IHUWING! lekbed r> geils Muziek spekt kas met veiling en rommelmarkt Basisscholen Hulst in sportieve strijd In oktober besluit over kabel-tv Axel B EN W HULST VRAGEN Werk van werklozen tentoongesteld EBITTEN- RATIE UITSLAG LOTERIJ GRAAFJANSFEESTEN WESTDORPE WOENSDAG 25 JUN11986 VAN ZEELAND ermaatschappij ist-Nederland Kampioenschap schutters van St. Jan wordt er beter van.| erteren Doruitzien, Axel past niet bij aan bouw woningen voor bejaarden Burgemeester reikt kruis- diploma's uit SgfiffSl® FANFARE CLINGE F anfar econcert Ophalen probleem- stoffen Rattenriool Zeeuwse zaken A12 Winnende nummers: 10769 7444 9000 5980 4742 9328 10326 1995 2132 8519 6646 4658 1811 6684 672910310 Prijzen afhalen bij: P. de Smet, Baited- straat 31, Westdorpe (Tel. 01151 3153). T22 PAGINA ZEELAND 2 School hoeft lthVl0eZ Van een onzer verslaggevers geen te dulden Van onze tennismedewerker HULST - Na een goed winter seizoen gedraaid te hebben in de tennisschool te Hulst lijkt het erop, dat Evert van Kam pen uit Kloosterzande een per fecte voorbereiding heeft ge had voor het inmiddels ge starte tennistoernooi te Hulst. Mocht zijn eerste plaats op het schema bij de D-heren voor velen verrassend zijn overgekomen, de 17-jarige Van Kampen bewees zich af gelopen week meer dan voor treffelijk in Middelburg tij dens de Zeeuwse kampioen schappen, waarin hij droor- drong tot de halve finales in de C 2-categorie. Ook in Hulst start Van Kampen met winst op Henk van de Berg, die hij slechts een game toestond. Zijn tegen stander wordt Mario Leen houwers die met identieke cij fers wist te zegevieren over Gerard Jonkman (6-1, 6-0). Jean-Pierre van de Walle en Ad van Doeselaar speelden zich eveneens bij de laatste zestien. Van de Walle toonde zich sterker dan Ben Kint (6-3, 6-4), terwijl Van Doeselaar met schijnbaar gemak won van Voermans met 6-1,6-1. In de C-categorie bij de he ren plaatste Walter Hoek zich voor de tweede ronde hoewel Stefan Buijsse het hem knap lastig maakte. Hoek won met 6-3, 7-5. Samen met Axelaar Jan Verschelling vormt Hoek een dubbelcombinatie, die zich reeds plaatste voor de halve eindstrijd. In drie sets wonnen zij van het duo Mark Vermor- ken/Harold de Puijsseleir (6-1 5-7, 6-1). In de C-categorie bij de dames kwamen de favorie ten nog niet in actie. Wel werden reeds twee par tijen afgewerkt, hetgeen wins opleverde voor Francesc; Adriaansens en Hanneke Loc kefeer. Adriaansens had ken nelijk de nodige moeite me Annelies Hoek, maar de wins ging uiteindelijk naa: Adriaansens met 7-6, 6-4 Hanneke Lockefeer moest te gen Bep van de Vijver even eens tot het uiterste gaar, Hoewel Van de Vijver de eer ste set in de tie-break in haa voordeel besliste, stelde Loc kefeer in het vervolg van d. partij orde op zaken (6-7, 6-5 6-4). HULST - De besturen van de bijzondere basis scholen in de gemeente zijn niet verplicht bij de bouw of verbouwingen van scholen en bij het uitvoeren van onderhoud toezicht door medewerkers van de afdeling gemeentewer ken te dulden. B en W van Hulst antwoorden dat op vragen in de financiële commissie, naar aanleiding van een con structiefoutje in de school te Graauw. vijl u wacht ind gebit? lelpen dit 11 - Zaamslag 53-1650 ig gesloten itraat 8, 4462 ET Goes Sas van Gent rkzaamheden aan een iat de kans dat vanaf 17.00 uur en op donder- gehele dag de druk van Sas van Gent lager zal n er kans is op bruin wa it wasgoed kan achterla- om in die periode voor- t wassen van kleding en van bruin water het te la- et weer helder is. i terecht op het distrikts- telefoon 01150-13645. laatschappij lederland (WMZ) adviseur ar beter slapen Na de vernieuwing van de voorgevel kampt men daar in ics ruimtes met slecht slui tende ramen en het niet goed functioneren van de afstand bediening. Bij dat soort klus sen kan de dienst gemeente werken worden ingeschakeld om het nodige toezicht te hou den. Maar een schoolbestuur kan net zo goed dat toezicht aan anderen opdragen of zelf een oogje in het zeil houden. In het geval van Graauw is ge meentewerken er niet aan te pas gekomen. Het herstel van de construc tiefout gaat ruim 6.000 gulden kosten. Dat geld wordt ge spreid over tien jaar gedekt uit de van het rijk ontvangen uitkeringen voor technisch onderhoud. In de financiële tommissie stelde W. de Brou wer (Gemeenschappelijke Be langen) dat dit euvel door een goed toezicht van gemeente werken had kunnen worden voorkomen. Regelmatig B. Martens (PvdA) consta teerde dat de gemeenteraad regelmatig wordt geconfron teerd met constructiefouten Van OTize correspondente SINT-JANSTEEN - De groot ste kanshebber voor het kam pioenschap van de schutters vereniging St. Jan te Sint- Jansteen is halverwege de strijd reeds bekend. Aan de leiding staat H. Merckx met 27 punten, terwijl R. Gijsel met 20 punten vast op ren tweede plaats staat. Derde nu E. Verschueren met 13 puntjes. Morgen om 19.30 uur is de volgende schieting om dit kampioenschap. Ook degen die belangstelling hebben voor fe schietsport kunnen zich Jan nog eens komen oefenen voor de kermisschietingen. Me zijn op vrijdag 27 juni om '9.30 uur, zondag 29 juni om 14.30 uur en maandag 30 juni om 15.00 uur. uil. En biedt daardoor ïi'orL Vakkundig ossing. Vak ia- ied tijk of vermaken tot een schikt voor alle jaargetij* urspecialist ilst - telefoon 01140-14120. leien.}} e Stem, 076-236911 Van een onzer verslaggevers VTEL - De gemeente Axel zal tiet uit eigen zak bijpassen voor de realisering van 16 jjieuwe bejaardenwoningen in gemeente. Die wil de Regionale j «suwsch-Vlaamse Woning- IBouwvereniging neerzetten in pxel (10) en in Koewacht (6). Naast de bijdrage die het Rk levert, kan uit de gemeen- j kas ook geld worden gege- |Jen ïn de kosten voor het tref- van voorzieningen voor geschikt maken van de poningen voor huisvesting |"'n bejaarden. Per woning, zo deelde wet- louder P. Apers mee tijdens raadsvergadering, komt het '!i elkaar op 2.000 gulden. Het M dat Axel van het rijk Fflgt, is daarvoor echter niet I toereikend. Tijdens de financiële com- yssie werd geopperd dat de ouwvereniging'dat geld zelf aar moet bijpassen, uit het I oordeeltje dat men krijgt I °or het vervroegd aflossen |:ari leningen. B en W blijken le'daar mee eens te zijn en I ;°ken dit de Bouwvereniging "middels laten weten. aan openbare gebouwen. Dit komt naar zijn mening teveel voor en kost onnodig veel geld. Martens vroeg zich dan ook af of dit nu allemaal zo moet, of dat er maatregelen moeten worden getroffen om dit te voorkomen. B en W wijzen er in hun antwoord op dat er aan de af deling gemeentewerken in deze geen algemene taak is toegewezen en dat daarvoor op de begroting ook geen uit gaven zijn geraamd. De schoolgebouwen van het ba sisonderwijs en het speciaal onderwijs, die in beheer zijn van schoolbesturen, zijn 'vol gens B en W overigens niet op dezelfde lijn te stellen als de andere openbare gebouwen in de gemeente. V<m een onzer verslaggevers SINT-JANSTEEN - Bur gemeester F. Jacobs heeft basisdiploma's uitgereikt aan de leden van de Rode Kruis Colonne Hulst. Het was voorzitter L. van Campenhout van de afdeling Sint-Jansteen die de avond opende en met heel zijn bestuur van de plaatselijke EHBO aanwezig was. Daarnaast waren er ook vertegen woordigers van Lams- waarde, Kloosterzande, Terhole, Graauw en Hulst. In zijn toespraakje zei de burgemeester een open oog te hebben voor het werk van het Rode Kruis en voegde er met een aan toe ook een be langrijke taak te zien voor de verschillende EHBO-afdelingen in de gemeente. Vanuit de Rode Kruis Colonne werd de hoop uitgesproken dat men spoedig een eigen onderkomen zal krijgen. De tentoonstelling wordt opgebouwd - foto de stem/corj.de boer Van een onzer verslaggevers HULST - Tot 4 juli is er in het stadhuis van Hulst een expositie te zien van beeldhouwwerken, tekeningen, schilderijen en foto's. De werken zijn gemaakt door de deelnemers die in het kader van het intergemeentelijk baanlozenproject Hulst-Hontenisse het afgelopen seizoen hebben meegedaan aan de activiteiten houtsnijden, tekenen en schilderen en fotografie. De tentoonstelling is eveneens te bezichtigen gedurende het weekeinde vanaf 14.00 uur. De rest van de week tijdens de nor male openingstijden van het stadhuis. CLINGE - De fanfare Weldoen door Vermaak uit Clinge gaa komen weekeinde weer proberen wat geld in het laatje te bren gen voor het uniformen en instrumentenfonds. Dat is hard nodig, omdat er plannen zijn om alle muzikan ten in een nieuw pak te steken. Bovendien moeten er nog wat instrumenten worden aange schaft. Vrijdag begint het om 19.00 uur alvast met een veiling van allerlei oude spullen in de Troubadour. Honderden arti kelen zijn daar bijeen ge bracht. Ze worden door een erkend veilingmeester onder de hamer gebracht. De spul letjes kunnen vanaf 18.00 uur worden bekeken. Zaterdagmiddag is er een rommelmarkt en fancy-fair op het Kerkplein. Die gebint om 13.00 uur. Belangstellenden kunnen zich vermaken met spelletjes al sjoelen, ballen- gooien, touwtje trekken en prangske schieten. Ook wor den er op verzoek plaatjes ge draaid. Verder is het via de aanschaf van een paar lotjes mogelijk om in het bezit te kc men van een volwassen leven varken. Wie dat dier mee naa huis krijgt, wordt duidelij om 19.00 uur, als de trekkin plaats vindt. LAMSWAARDE - Ter gele genheid van de Boudeloofees ten verzorgt de fanfare Vrij heid Eendracht zondag ee koffieconcert in De Luifel t Lamswaarde. Dat begint on 11.00 uul-. Het programma, vermeld een grote variatie. Uitge voerde worden The Medaillon The Cavalier met een bariton solo van P. Broeckaert, Dich ter und Bauer, Gluck Aui Buglers Holiday, Film Festi val, Song for Lilian, een Her] Albert selection en de Wash ington Post. Van onze correspondente HULST - De laatste leerjaren van de 3 basisscholen uit Hulst hielden onlangs een sportmid dag. Dit sportieve treffen is sinds enkele jaren de vervan ger van het atletiekgebeuren dat op de gemeentelijke sport velden werd georganiseerd. Deze worden echter in juni ge sloten en daarom werd de strijd in den Dullaert uitge vochten. Van een onzer verslaggevers AXEL - Er wordt naar ge streefd om in oktober de knoop door te hakken over het wel of niet aanleggen van ka beltelevisie in de drie belang rijkste kernen van de ge meente Axel. Burgemeester A. Hack deelde dat gisteravond mee tijdens de raadsvergadering, naar aanleiding van vragen in een vorige bijeenkomst door P. van den Bosse (CDA). Op het Axelse stadhuis heeft de maatschappij ONAK een offerte in de bus geduwd voor de aanleg van kabeltele visie. Die moet volgens de bur gemeester echter nog wat worden bijgesteld. Daarna neemt het college een stand punt in en hoopt dan in okto ber de raad een voorstel te. kunnen doen over het wel of niet aanleggen van zo'n sys teem in Axel. De mededeling stemde Van den Bosse tot op perste tevredenheid. Een stuk minder tevreden bleek hij over de wijze waarop B en W de werkzaamheden aan de riolen in de Bijloke straat en de Buitenweg willen dekken. De riolering in beide straten vertoont ernstige ge breken. In kas heeft de ge meente 120.000 gulden, maar de aanbesteding van het kar wei is een kleine 10 mille te gengevallen. Met enig geschuif kan men echter dat geld toch bijeen schrapen. Die financiële perikelen ko men overigens later pas aan de orde. De raad werd vooruit lopend daarop alvast wel ge vraagd het karwei aan de laagste inschrijver te gunnen. Dit in verband met de vakan tie die voor de deur staat. Als de aannemer pas na de augus- tus-raad aan de slag kan, lig gen beide straten namelijk tot diep in het najaar opgebroken. De raad stemde in overgrote meerderheid tegen het voor stel van de PvdA'er H. Jonge- pier, om de motie van Oost burg tegen verdere uitbrei ding van kernenergie te steu nen. Jongepier hield zijn colle ga's voor dat een rampenplan weinig zal uithalen als er in derdaad wat gebeurt. „Daarom moeten we het schip keren voor het te laat is". Burgemeester Hack kon zich best verenigen met de in houd van de motie, maar vond die in feite overbodig. „Van de regering uit is zo'n duidelijke verklaring uitgegeven dat alle plannen voor uitbreiding van het aantal kerncentrales zijn stilgelegd, totdat alles eens op een rijlje is gezet. Daar heb ben we alle vertrouwen in". De meerderheid van de raad °ok, want de PvdA kreeg geen verdere medestanders. De zesde klassers waren in gedeeld in groepen van 10 tot 12 man. Als onderdelen ston den Trefbalwedstrijden, esta fette en touwtrekken op het programma. Poule winnaar van het tref- balspel werden, met een eerste gedeelde plaats, Cindy en Mercedes van Nobelhorst. De groep van Mercedes was ook het beste in de estafette en Manno en zijn mannen won nen het touwtrekken. Uiteindelijke totaal uitslag werd:l. Cindy (Nobelhorst). 2. Mercedes (Nobelhorst). 3. Manno (Nobelhorst). 4. Micha (Nobelhorst). 5. Dimitri (Moer- schans). 6. Dennis (Nobel horst). 7. Xandra (Willibror- dus). 8. Toby (Willibrordus). 9. Job (Nobelhorst). 10. Sandra (Moerschans). 11. Meindert (Willibrordus). 12. Tommy (Nobelhorst). Van een onzer verslaggevers AXEL - Het gescheiden opha len van chemisch afval, een proefproject van de gemeen ten Axel, Hulst en Hontenisse, loopt nog lang niet zoals het moet. wethouder P. Apers dinsdag avond aan de Axelse gemeen teraad presenteerde. In de maand mei, de eerste volle maand die gecheked kon worden, werd er in Axel 241 kilo aan probleemstoffen mee gegeven. Voor Hulst lag dat op 278 kilo en voor Hontenisse op 201 kilo. Bedrijven leverden daarnaast nog eens 67 kilo af. „Dat lijkt heel wat", aldus Apers, maar dat is het niet. Ik denk dat er nog heel veel meer gewoon in de vuilniszak ver dwijnt". Volgens de wethou der moet er na de vakantie een stevige campagne worden ge voerd om de mensen te bewe gen zalen als batterijen, verf- resten, bestrijdingsmiddelen en medicijnen apart met de vuilauto mee te eeven Iedere dierentuin zoekt zijn eigen wegen om de collectie te tonen. Ook om iets anders te heb ben dan een ander. Om publiek te trekken, maar vooral om dat publiek iets te bieden, waar het anders niet mee in aanraking komt of er achteloos aan voorbij gaat. Het Noorder Dierenpark in Emmen brengt regelmatig zulke bijzondere attaches. Nu is Emmen uitgesproken het dierenpark dta het verst bij ons vandaan ligt. Niet zo zinvol om er uitgesproken hier over te schrijven mis schien. Daar evenwel de va kanties voor de deur staan en we dan toch wel eens meer de boot pakken, kan het wel. Voor treinreizigers: NS-dag- tocht 46. Opende de Zoo Emmen vo rig jaar een vlindertuin, waar de bezoekers temidden van honderden vlinmders kunnen wandelen (ook Fle- vohof heeft er inmiddels een), nu is er een mierenstad inge richt. Geen gewone mieren, want ofschoon die ook boeiend zijn, die kom je in de keuken genoeg tegen. Het is een ruimte in het Biochron waar drie volken bladsnij- dermieren zijn onderge bracht. Bij elkaar zo'n 20.000 exemplaren. Bladsnijdermieren zijn landbouwers onder de mie ren. Ze kweken onder de grond schimmels op stukjes fijngekauwd blad. Die schimmels dienen als voed sel. De bladstukjes bijten ze uit de bladeren van groene planten en uit de bloemen er van. Zo'n stukje (een paar vierkante centimeter groot) dragen ze als een parasol bo ven zich. Vandaar dat ze ook parsolmieren genoemd wor den. In Emmen krijgen ze niet alleen groen blad, maar ook rode en gele rozen. Daardoor trekt de hele stoet van mie ren als een kleurig lint door de stad. Ook het onder grondse leven met de schim melcultuur is te zien. De twee tot drie centimeter lange ko ningin legt er haar eieren. Ze wordt verzorgd door de mini mawerksters die ook het broed verzorgen. De media- werksters voeren vers blad aan en bouwen het nest; de maximawerksters of solda ten bewaken het volk. De mierenstad is niet de enige attractie die Emmen te bieden heeft. We noemden al de vlindertuin. Er is een rat tenriool en een spinnenafde- ling. Deze twee exposities hoeven we voor een aantal mensen niet te noemen, dat staat wel vast. Ten onrecahte beschouwt men ratten als vies, gevaarlijk en boosaar dig; spinnen als griezels. Ratten kunnen inderdaad ziekten overbrengen en ze kunnen veel schade veroor zaken, toch zij het alles teza men propere, zachtaardige en vooral intelligente dieren. Spinnen zijn meestal niet moeders mooiste, maar wel boeiend. Met recht kan ook gezegd worden dat de spin- nenwereld voor 99 en een klutske percent van de men sen een volmaakt onbekende wereld is. Wie staat er bij voorbeeld bij stil dat er al leen al in ons land rond de vierhonderd soorten zijn? Soorten die allemaal hun eigen manier ontwikkeld hebben om aan de kost te ko men. Waarbij de webspinnen ons het meest bekend zijn, maar waar veel andere ma nieren ruim zo boeiend zijn. Dan is er ook nog het Bioch ron: een lévend beeld van 4600 miljoen jaar aardge- schiedenis. De inleiding, zeg maar, tot de huidige wereld waar wij deel van uitmaken. Tot slot enkele Zeeuwse zaken. Marion Sponselee en nog iemand (de machinist van het gemaal Campen?) meldden de aanwezigheid op 15 en 16 juni van drie flamin go's op het slik bij Kampen/ Hellegat. Best mogelijk dat die langere tijd blijven han gen in de streek, dus de moeite waard om er eens op te letten. Er zwerven (zwierven?) ook weer ooievaars. Me vrouw De Deckere van Sta- tenboom zag rond 14 mei een exemplaar nabij Fort Zand berg en 31 mei eveneens een exemplaar te Statenboom. Mogelijk zijn het Zwin-ooie vaars, maar dat doet er niet toe. Zo'n vliegende of door het weiland stappende uiver is altijd een prachtig en daarbij bijna een voorbij beeld. Er is nogal wat rumoer omtrent wespen of bijen. Volken die hier of daar op duiken en paniek veroorza ken. In hoofdzaak betreft het bijen. Wespen zwermen niet op die manier uit en boven dien is het er nog te vroeg voor. Kort gezegd komt het hier op neer. Als in een bijen volk naast de oude koningin een of meerdere jongere zijn ontstaan, trekt elke koningin een deel van het volk tot zich. Per kast kan er maar een blijven dus de rest moet weg. Een imker zal dat onder con trole trachten te houden. Enerzijds kan hij zo zijn aan tal volken vermeerderen, an derzijds mag hij een be staand volk niet al te erg la ten verzwakken. Bij in het wild levende bijen is het een kwestie van vermeerdering van volken. Zo'n zwerm kan afkomstig zijn van een wild volk, ook bij een imker kan er wel eens iets mis gaan. Wat te doen als zo'n zwerm neerstrijkt? Geen paniek, dat is nergens voor nodig. Nor maal gesproken zijn ze niet agressief. Ze zullen ook niet eeuwig blijven hangen op de plek waar ze neerstreken, maar op zoek gaan naar een nieuw en permanent verblijf. Het probleem lost zich dus vanzelf op. Als ze toch last of angst veroorzaken? Bel een imker. Soms wil hij het volk(je) graag hebben, an derzijds is hij vriendelijk ge noeg om u van uw probleem af te helpen. De verenigingen 'bieëboeren' zijn als imkers- bond of dergelijke te vinden in de gemeentegidsen. Als laatste: wie belangstel ling heeft voor radioreporta ges de eigen streek betreffen de, luister naar het pro gramma 'Er zijn grenzen'. Radio 5, 298 meter, telkens om 17.00 uur op de donderda gen 26 juni en 3 juli. Met bij dragen over Nieuw-Namen, Saeftinghe en Doel. Mieren bezig met het snijden van een blad - foto s emmen zoo Met het stukje blad als parasol op weg naar het nest

de Stem | 1986 | | pagina 15