Rob Brogel Driekwart miljoen winst Schotland OP TELEVISIE Wens Braziliaan Josimar gaat in vervulling Maradona speelt eigen baas FRANKRIJK SIMPEL LANGS ITALIË Poolse coach stapt ook op HUPS SPOTKOOPJES IN MODE BROEKEN. JACKS SWEATERS SHIRTS MANNEN MODE Kolberts Kostuums Regenjassen Shirts enz. ook Feestelijk ge HORECASERVICE^ Enzo Bearzot waardig verliezer Zmuda evenaart record Seeler ARGENTIJNSE VEDETTE BLINKT UIT _A52 m PLUSPUNT: SERVICE MET EEN GROTE S. Fabrieksgarantie fcrtlgt u overal. Maar weest u gerust: wfj bieden meer. Perfecte service én speciale aandacht. Ons slagvaardig en goed geoutilleerd service team staat met raad en daad voor u klaar Voor reparatie en installatie. Zekerheid voor alles. Aanbiedingen gelden zolang de voorraad strekt. Prijswijzigingen voorbehouden. Spinveld 32a Breda Tel. 076-227189 DE STEM^go^. T26 GLASGOW - Voor de Schotse voetbalbond lijkt er, na de uitschakeling in de eerste ronde, toch nog een positief aspect aan het optre den in Mexico te zitten. De penningmeester van de bond rekent erop dat de FIFA ongeveer 1,25 miljoen gulden op de rekening van ajn werkgever zal storten als gedeeltelijke vergoeding in de gemaakte kosten. De voorbereiding van het Schotse team op de wereldti- testrijd en het verblijf van drie weken in Mexico, kostte de bond ongeveer 500.000 gulden. De netto-winst be draagt dus zo'n 750.000 gul den. Dat betekent dat het team per wedstrijd zo'n 250.000 gulden heeft ver diend. Het bedrag, dat als pure winst kan worden be schouwd, kan de Schotten nog goed van pas komen. Alex Ferguson heeft beslo ten zijn taken als bonds coach neer te leggen en zich weer voor de volle honderd procent te gaan bezighouden met Aberdeen, de club waar mee hij de laatste jaren zeer sucesvol is geweest. Als mogelijk opvolgers worden genoemd Jim McLean, manager van Dun dee United en Billy McNeil, teamchef bij Manchester Ci ty. Bij de laatste komt echter een probleem om de hoek kijken. City wil zijn coach wel afstaan maar verlangt van de Schotse bond dan een afkoop-som van 400.000 gul den. Normaal gesproken een onbegonnen zaak voor de armlastige Schotten. Maar met de bijdrage uit Mexico op de begroting een heel an der verhaal. Wereldkampioen naar huls Door Henk Mees MEXICO-STAD - Van het grote voetbalge schiedenisboek is gisteren een saai hoofdstuk afgesloten. Italië mag niet langer pronken met de wereldtitel, die in 1982 al met veel scepsis was ontvangen en nadien nooit kleur is gege ven. In het Olympisch stadion van Mexico-Stad kwam gisteren de volledige ontmaskering. Tegen het élan en de techniek van Frankrijk kon Italië het ditmaal niet redden met de gebruikelijke intimidatiemiddelen. Met souplesse als grootste kwaliteit baande Frankrijk zich een weg naar de kwartfi nales (2-0) waarin het dinsdag Brazilië ontmoet. Voor Italië resteert een vroegtijdige afreis naar huis waar de rotte toma ten al worden verzameld voor ontvangst na de kansloze uit schakeling. Koel en onbewogen sneed Frankrijk de Azurri gisteren de pas af. Snel en vindingrijk scheurde het de Italiaanse muur geregeld open. Uit een half dozijn kansen scoorden de Fransen slechts twee keer, een genadige behandeling voor de Italianen die niet eens de moed konden opbrengen voor een krachtig tegenoffensief. Gelaten en gedemoraliseerd deed Italië gisteren afstand van zijn troon. Even kleurloos als het vier jaar lang aan het bewind is geweest. Met de uit schakeling voor ogen kwamen zelfs de messen nauwelijks op tafel. Meer dan ooit wreekte zich gisteren bij Italië het gebrek aan spelers die het initiatief kunnen nemen, die op avon tuur durven gaan. De rijke Italiaanse clubs hebben voor die rollen stuk voor stuk sterke buitenlanders inge huurd. Ze zijn zo dominant dat voor de Italianen meestal slechts bijrollen zijn wegge legd. Meer dan ooit bleek dat gisteren, temeer omdat bonds coach Bearzot voor de tien po sities op het veld zeven verde digers had gekozen. Voor aan vallende acties was Italië aan gewezen op bevliegingèn van Galderisi, Altobelli en Conti. De laatste twee waren met de verdedigers Bergomi, Scirea en Cabrini ook in de WK-fi- nale van 1982 present. De Italiaanse voorkeur voor een overdosis verdedigers was Italië - Frankrijk 0-2 (0-1). 15. Platini 0-1, 57. Stopyra 0-2. Scheidsrechter: Esposito (Arg); toeschouwers: 65.000. Gele kaar ten: De Napoli en Di Gennaro (Ita) en Ayache (Pra). Italië: Galli; Bergomi, Scirea, Vierchowod en Cabrini; Bagpi, Baresi (46. Di Gennaro), De Napoli en Conti; Altobelli en Galderisi (58. Vialli). Frankrijk: Bats; Ayache, Battis- ton, Bossis en Amoros; Tigana, Giresse, Platini (87. Ferreri) en Fernandez (75. Tusseau); Stopyra en Rocheteau. al snel tot mislukken gedoemd omdat Frankrijk zich in de veertiende minuut via Michel Platini van een voorsprong verzekerde. Platini's eerste treffer op het WK, ook hij schijnt er zin in te krijgen. Vier jaar geleden lieten de Fransen zich in zo'n kansrijke positie de kaas nog van het brood eten. Frankrijk heeft daaruit geleerd. Het Frankrijk van 1986 is nog realistischer dan de al zo zelfbewuste Euro pese kampioen van twee jaar geleden. Voor eigen publiek bleef het toen vaak met kunst grepen in de defensie en steun van de scheidsrechters op de been. Gisteren overwon Frankrijk zelfs de handicap van een ar biter, de Argentijn Esposito, die kennelijk medelijden had met de 'versleten' wereldkam pioenen. Na een overtreding van Vierchowod op de doorge broken wervelwind Giresse verzuimde Esposito in de ne gende minuut van de tweede helft de bal op de penaltystip 'te leggen. Vier minuten later kwam de definitieve executie van Italië alsnog toen Stopyra door Tigana en Rocheteau werd vrij gemanoeuvreerd: 2- 0. Net als de eerste Franse treffer, toen via alles-kunner Fernandez en Rocheteau, werd ook de tweede goal inge- Michel Platini deelt de eerste tik uit. Hij 'stift' de bal over doelman Galli. Zijn clubgenoot Cabrini Juventuskomt te laat. - foto ap Van ome speciale verslaggevers GUADALAJARA - Ook Polen moet op zoek naar een nieuwe I trainer voor het nationale voetbalelftal. An toni Piechniczek (44) kondigde maandag in Guadalajara, twee uur na de nederlaag (0-4) en de uitschakeling tegen Brazilië, zijn ontslag aan. Voor de Poolse tv verklaarde hij„Dit was mijn laatste wed- strijd. Ik heb met Polen twee keer een eindronde om het wereld- I kampioenschap meegemaakt. Het is genoeg zo." leid met een razendsnelle uit braak vanaf het middenveld. In die linie heeft met de sou plesse van Giresse, Tigana en Platini Frankrijks kracht al tijd al gelegen. Gisteren bleek ook dat de Fransen kunnen verdedigen. Alleen Galderisi kwam in de eerste helft aan een kansje toe, dat door Fer nandez op de doellijn werd verijdeld. Daarna mocht zelfs geen Italiaan meer ruiken aan een tegentreffer. Bij afwezigheid van de ge blesseerde Papin greep boven dien Rocheteau zijn kans aan te tonen nog beter in de aan- valsacties te kunnen passen dan de vechtjas Papin. Bij beide treffers fungeerde Ro cheteau als soepel schakelende tussenpersoon. Tegen die aanvalsacties functioneerde gisteren geen enkel Italiaans wapen. Zoals dat al zo sporadisch het geval was in de groepswedstrijden die werden afgesloten met vier punten uit drie wedstrijden en een doelsaldo van 5-4. Italië heeft tijdens de vier wedstrijden in Mexico zijn status als wereldkampioen nauwelijks kunnen onderstre pen. Alleen tegen Argentinië riepen de Azurri herinnerin gen op aan het WK van 1982. Toen werd het hele scala aan smerige trucs, zoals die vier jaar geleden in Spanje rijke lijk werden aangewend, te voorschijn gehaald. Vantevo- ren, in de openingswedstrijd tegen Bulgarije (1-1) was al duidelijk geworden dat er sleet zit op de nu onttroonde wereldkampioen. Vijf minu ten voor het einde nog een voorsprong missen is onge woon voor Italië, van de spaarzame maar gave kansen er maar eentje benutten ge tuigde toen al van offensieve machteloosheid. Vier jaar geleden kwam Ita lië tijdens de voorronden evenmin sterk uit de start blokken. Toen kreeg het in het vervolg alsnog het ritme te pakken. Dat is ze ditmaal niet gegund geweest. Door toedoen van de Fransen, de schlemie len van het WK van 1982. Altobelli was tot de wedstrijd tegen Frankrijk als spits aardig op dreef. Tegen 'de Haantjes' kwam de Inter-speler er niet aan te pas. Op de foto snijdt Bossis hem de pas af. - fotoap MEXICO-STAD - Enzo Bear zot (59) toonde zich na de uit schakeling van zijn Italiaanse ploeg een waardig verliezer. „Frankrijk was vandaag beter op elk gebied. Na veertig jaar sport heb ik geleerd de overwinningen te vieren en de nederlagen te analyseren", zei de stoïcijn, die Italië bij drie eindronden om een wereld kampioenschap onder zijn hoede heeft gehad. „Het Franse elftal verdient applaus. Het is een ploeg op de top van zijn kunnen en rijp heid. Ik wens ze toe, dat ze ver komen in dit toernooi. Frank rijk heeft weer eens laten zien, dat het een grootmacht is op voetbalgebied. Wij hebben de wedstrijd vooral op het mid denveld verloren. Wij hadden een strenge dekking van Pla tini voorzien, maar hij heeft zich daaraan onttrokken. Voor de fouten van mijn elftal neem ik alle verantwoording. Ik heb de spelers gekozen. Wij zullen de wereldbeker onder applaus overhandigen aan onze opvol gers. Over vier jaar in Italië gaan we opnieuw op jacht naar het wereldkampioen schap." Duitsland I: 06.00-09.00 uur: Voetbal bij het ontbijt 13.15-13.45 uur: Mexico gisteren en vandaag 17.15-17.45 uur: Mexico Magazin Nederland II: 19.55-21.50 uur: Engeland - Paraguay (rechtstreeks). Ook op BRT II en Duitsland I 23.55-01.50 uur: Denemarken - Spanje (rechtstreeks). Ook op BRT II en Duitsland I. Van onze speciale verslaggevers GUADELAJARA - „Ik kan mijn grootste wens nu in vervulling laten gaan: een eigen huis met een aardig stuk grond eromheen. Tenslotte krijgen we voor onze vier overwinningen al een premie van 50.000 gulden". Aan het woord is de breed glimlachende Josimar, het 23- jarige Braziliaanse zondags kind dat bij het wereldkam pioenschap debuteerde in de nationale ploeg en zichzelf di rect in de schijnwerpers plaat ste. De donkere verdediger vierde zijn entree op het hoog ste internationale niveau met twee droomdoelpunten. Hij bekroonde zijn eerste interland, vorige week don derdag tegen Noord-Ierland, met een daverend schot in de kruising. „Ik had eigenlijk een voorzet in gedachten", zei Jo simar er na afloop van. „Toen mijn vader dat doelpunt op te levisie zag, sprong hij van vreugde zo hoog, dat hij het hoofd stootte tegen de zolde ring". Zijn oude heer was zeker niet de enige die opveerde. Zijn tweede treffer, maandag in de achtste finale tegen Po len, was eveneens een memo rabele. Josimar krulde zich in het strafschopgebied om ver schillende tegenstanders, be landde eigenlijk veel te dicht bij de achterlijn, maar knalde niettemin met overtuiging in de verre, voor Mlynarczyk on bereikbare bovenhoek. Twee interlandwedstrijden, twee doelpunten. „Ik ben erg blij iets bijgedragen te hebben op weg naar de wereldtitel. En ik zal alles in het werk stellen zo door te gaan om aan de ver wachtingen van Santana en het Braziliaanse volk te vol doen", aldus Josimar. Dat zelfde volk had overigens een week geleden amper gehoord van Josimar, die als voetballer net als vele voorgangers werd ontdekt in de duistere slop penwijken van Rio de Janeiro, waar hij met zeven broers en zussen in een schamel hutje woonde. Toen hij zijn eerste profcontract tekende bij Bota fogo, leek het doel bereikt. Jo simar trouwde en betrok drie jaar geleden met zijn vrouw een bescheiden één-kamerwo ning in de wijk Jacarepagua. Daar woont hij nog steeds, want zijn ontwikkeling kwam tot stilstand, josimar speelde zwak, waardoor Botafogo er niets voor voelde zijn contract, dat al drie maanden geleden is afgelopen, te verlengen. Alleen Tele Santana was zijn al haast afgeschreven talent niet ver geten. Toen superster Leandro op 9 mei, vier uur voor het vertrek naar Mexico, afhaak te, reed de kersverse Brazi liaanse coach hals over kop naar Josimars huis om te vra gen of hij fit was en tijd had. Twee dagen later zat de op de valreep geselecteerde in het vliegtuig naar Toluca, waar de ploeg al met de Mexicaanse voorbereiding was begonnen. Tijdens de trainingen kwam Josimar op de kenners aan de zijlijn wat slungelig over en kon hij niemand imponeren. Zijn plaats was overigens toch al vergeven aan Edson. Toen die echter al in de tweede wedstrijd tegen Algerije een ernstige dijbeenblessure op liep, volgde toch nog een 'van bordenwasser-tot-miljonair'- verhaal op zijn Braziliaans. Na het eerste doelpunt van Josimar vloog direct een be stuurslid van Botafogo naar Mexico om hem een nieuw contract voor te leggen. Een plaats in de basis heeft hij in middels wel veilig gesteld en hij weet dat zijn huis nu bij iedere treffer en elke overwin ning weer iets groter zal wor den. GUADELAJARA "v- De Pool Wladislaw Zmuda heeft het Westduitse idool Uwe Seeler ingehaald op de lijst van spe lers met de meeste wedstrij den op hun naam tijdens we reldkampioenschappen. De verdediger werd bij het duel tegen Brazilië (0-4) zeven minuten voor tijd door oefen- meester Antoni Piechniczek het veld ingestuurd. Het bete kende Zmuda's 21e WK-wed- strijd, aan aantal dat Seller in de jaren 1958-1970 haalde. Voor Zmuda was het een verlaat verjaardagsgeschenk. De tien dagen geleden 32 ge worden Pool, die al jaren in het buitenland speelt en via Verona en New York Cosmos bij de Italiaanse tweede-divi sieclub Cremonese terecht kwam, was door Piechniczek buiten de ploeg gelaten na een avondje doorzakken in het trainingskamp. De 44-jarige coach, die na de nederlaag aankondigde te zul len opstappen, zei, zonder aan records te denken, alleen de beste spelers op te zullen stel len. En daar behoorde Zmuda in zijn ogen, mede door dat voorval, niet meer bij. \jr ii ii i I. ^iëim^ÊÊKi IT ■V Diego Maradona op zijn best. Op volle snelheid langs ereVTa van Uruguay. - fotoap Door Henk Mees PUEBLA - Engeland moet vandaag eerst nog van Para guay zien te winnen. De En gelse pers heeft de messen echter al geslepen. Engelan- d-Argentinië wordt zondag meer dan een kwartfinale in het wereldkampioenschap. De oorlog om de Falkland- eilanden herleeft. Ook in Puebla ergeren de Britten zich aan de spandoe ken waarmee Argentijnse supporters het eigendoms recht van de omstreden eilandengroep opeisen. De Falkland-eilanden volgens de Britten, de Malvinas roe pen de Argentijnen. Het bliksemt, dondert en klettert in Puebla als Diego Maradona na de wedstrijd tegen Uruguay (1-0) met het politieke thema wordt ge confronteerd. Tussenpersoon is Amon Barrassa Maddox, vloeiend Engels sprekend bestuurslid van de Argen tijnse voetbalbond. „Diego, die Engelsen hier zouden graag zien dat je nu in het openbaar een verklaring af legt om de supporters te weerhouden van demonstra ties rond de Malvinas en af te zien van een vijandelijke houding ten opzichte van Engelse supporters. Bryan Robson heeft al aangekon digd dat namens Engeland te willen doen", houdt meneer Barrassa Maddox de Argen tijnse sterspeler voor. Maradona reageert als door eer adder gebeten. „Ik ben hiei gekomen om te voetballen, niet om politiek te bedrijven", antwoordt hij bits. „Maar laat hij toch als jeblieft de Argentijnse sup porters vragen de kwestie te vergeten", proberen de En gelsen nog eens. „Supporters interesseren mij niet", blijft Maradona stug. „Die moeten hier naar het voetballen kij ken en verder hun mond houden." Discussie gesloten. Be dremmeld trekt het groepje Engelse journalisten zich te rug. Geroutineerd draait Diego Maradona zijn bandje verder af. Ditmaal registre ren de opname-apparaatjes zijn betoog. „Laten die En gelsen eerst maar zorgen zich te plaatsen voor de kwartfinales", doet hij schamper. „Ik verwacht wel dat ze het zullen halen, maar ik gun het Paraguay veel liever. Lijkt me ook veel leu ker. Zou ik weer eens tegen Romero kunnen spelen, een vriend van mij." Eenmansbedrijf Ondertussen staren de an dere Argentijnse spelers al bijna een half uur lang ver veeld voor zich uit in de bus. Ook buiten het veld blijkt onmiskenbaar dat het Ar gentijnse voetbalelftal uit een eenmansbedrijf bestaat. Maradona speelt eigen baas, de rest is slechts afnemer, in de betekenis van het verove ren van de bal en het terug opvangen als Maradona dat belieft. Vrije schoppen, hoek schoppen, voorzetten en rus hes, alles komt van Marado na. Hij verricht zoveel werk dat in de staart van het duel met Uruguay het vermoeden van een nog altijd niet gene zen knieblessure weer op komt. Onnodige waaghalze rij kost hem zelfs een pijn lijke trap tegen de knie in de laatste minuut als Bossio het niet kan laten diens duivelse acties uit vorige wedstrijden nog even in herinnering te roepen. In alle vier wedstrijden van Argentinië is Maradona uitdrukkelijk aanwezig ge weest. Bijna alle zeven doel punten vinden hun oor sprong bij zijn linkervoet. „Ik kan uitblinken in dit team omdat iedereen in dienst van de ploeg speelt", eert hij zijn ploeggenoten. „Zoals Maradona hier speelt is hij een voorbeeld voor iedereen", voegt bondscoach Carlos Bilardo daaraan toe. „Maradona speelt hier als een echt lid van de ploeg." Uitblinkersrol Zo koerst de 25-jarige Ar gentijn af op een absolute uitblinkersrol af tijdens dit WK. Vier jaar geleden was hij nog uit cadans te brengen door 'maaimachines op voet balschoenen'. Inmiddels is Diego Armando Maradona dat stadium voorbij. Daar over zeurt hij niet meer. Bij elke gelegenheid pro beert hij daarentegen begrip te vragen voor zijn coach. Bilardo is het mikpunt van kritiek bij de Argentijnse pers. Hem wordt vooral ver weten het artistieke element binnen de ploeg over het hoofd te zien. Na Maradona laat alleen Jorge Valdano, de stijlvolle aanvaller van Real Madrid, zich af en toe gel den. „Het zijn politieagenten in plaats van artiesten", heeft de vroegere Argentijnse bondscoach Luis Cesar Me- notti zich al laten ontvallen. Maradona heeft zich meteen daartegen afgezet. „Dit WK is geen toernooi voor vier of vijf uitblinkers per ploeg. Bilardo heeft dat goed in de gaten. Als vakman sla ik hem hoger aan dan Menotti, hoe fraai die het allemaal misschien ook kan vertel len." Privileges Passarella heeft zich re gelmatig ontstemd uitgela ten over de privileges voor Maradona, die als parade paardje een sterke voorkeur had voor een heel span werkpaarden binnen de ploeg. Nu Passarella niet mee kan doen, zwijgt hij lie ver met kritiek. Ook het talent uit de nieuwe Argentijnse lichting, Claudio Borghi (21), kan zijn kunsten niet vertonen. Te gen Uruguay is voor de mil joenenaankoop van AC Mi lan zelfs op de reservebank geen plaats. Van Daele Bilardo probeert zijn be leid te rechtvaardigen door te wijzen op het ploegbelang. „Borghi heeft de grootste moeite zich weg te cijferen, in dienst van de ploeg te spe len. Dat zal hier toch nood zakelijk zijn", verklaart Bi lardo die in 1970 als speler van Estudiantes in de we reldbekerfinale tegen Feyenoord het brilletje van Joop van Daele vermorzelde. Spelers die in dergelijke kunstjes zijn bedreven, heeft hij in ruime mate mee naar Mexico genomen.

de Stem | 1986 | | pagina 9