oord' Masson zette Wilma onder druk WERKGEVERS: KINDERTAL BEPAALT HOOGTE MINIMUMINKOMEN 'Toen ik 't skelet zag, wist ik het zeker: dat is 'm' PvdA-plan langdurig werklozen aanvaard Toch gesprek over inhoudelijk akkoord euthanasie Twee van Breda De mythe-King Kong WOENSDAG 18 JUN11986 BINNENLAND AR: DE STEM CQMMRNTA AR Man lichtte bedrijven op voor zes ton Geen nieuw bureau wetgeving in Kamer Maandag besluit over invoering van basisbeurs 'Giromaten' in gebruik NAAR EEN NIEUW KABINET BINNENLAND T5 P Alii IMA a grenzen op, plegen en verdwijnen er over de grenzen, tatieve bezigheid, |rheden hebben er op. Bedreigend ook |hthebbers, getuige em maar duidelijk Ivan president Rea- fbië, omdat Gadaffi ërs de hand boven I zou houden. ;ting van Ameri- elangen grijpt de persoonlijk aan, niet reageren zijn Jn de president een vinden. Hij ziet im- kans een einde te fen de onrust. duidelijk voorbeeld ve in ons land niet. hebben echter te net misdaad over de I Om er een halt aan loepen hebben onze Ibbers verdragen met overheden gemaakt, pn om elkaar bij de ng van misdaad te Een geheel nieuw in de geschiedenis j strafrecht. Overhe- Iter handhaving van lust macht willen de ernen nog niet eerder el overheden, die sa- eigingen van buiten den te keren met af- elkaar daarbij te bteeds geldt en mis- Imeer dan ooit, dat ]iitoefening tot tevre- van de 'machtson- enen' moet leiden. wordt de uitoefening Icht ontnomen. Zo is Iving van orde een Ijdend zwaard. T28 PAGINA 3 pnen geen zin meer nvolle straf is, naast onmisbaar element Jigesloten te houden. i niet in die juridische leven. Hij meent dat |id een fundamenteel de strafwet is. Dat te- |ich vasthouden aan de slang is levenslang' is niet sterk. „Levenslang Nederland 20 jaar, met ed gedrag 13 jaar". |pggen wat opportunis- geen zin heeft om de lieid te stellen, omdat de |eertig jaar zo sterk is dat de twee toch niet kunnen aarden. Feij bt is onze verantwoor dt". |jt dat hij als burge niet met de twee van emoeien, maar met ge- aangelegenheden, zegt 3e twee zijn inwoners i, waar ik op afstande- lee te maken heb". bij zijn vele buiten- fecten dat de naam van natisch wordt geasso- |e gevangenhouding van Jtse oorlogsmisdadigers. I prettige associatie voor pger van de stad. Vooral Nederland het enige fee land is dat nog niet pkend met deze oorlog- burgemeester, zo zegt Ite te doen om de discus- |gang te krijgen. Hij ver dat zijn suggestie om de Kabinetsformatie te rege lden overgenomen. Zelf Ide voorkeur aan dat een 1-derheid van de tweede 1 voor vrijlating zal uit- par ook die hoop is klein. dan wel zin om de nek in? Heeft deze politieke pij er misschien mee te Feij in Breda op zijn It zit en zich geen zorgen lolitieke toekomst hoeft te (lelemaal niet", zegt Feij baar. „Ik ben altijd mijn begaan". paren, van circulaires en iere Haagse bevelschrif- de strijd tussen regering bonden op de onderhande gstafel moet worden ge- erd, onderstreept Van erbeek nog eens. „Dat is principe", zegt hij. „Bin- i de grenzen van de rede- kheid moet je blijven on- rhandelen. Staking is echt allerlaatste wapen". Hij geeft het voorbeeld van besparingen die Van Leij- ihorst wilde opleggen aan it basisonderwijs. Die be- linigingen zouden 1800 on- rwijzers naar de WW engen. „De ABOP koos en voor het stakingsmid- 1", glimlacht Van Over- ;ek fijntjes, „wij hebben ■inventariseerd welke ta ;n de scholen dan niet meer uden kunnen uitvoeren. ervolgens hebben we tegen et ministerie gezegd: zorgt J maar dat die taken vanaf u worden verricht Het mid- el geeft je minder publici- ■it dan een staking, maar jrteert wel effect". De nieuwbakken voorzit- ir zal gezien het verwachte .rakke financiële beleid van et kabinet Lubbers II met oed zitvlees gespekt moeten ijn. Tenzij de symboliek van et naderende onweer zich [oorzet: die avond bleef de chtertuin van de onderwijs* 'oorman ook gespaard van nslagen en regenvlagen. SER: Kinderbijslag omhoog Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De werkgevers en werknemers in de Sociaal Economische Raad willen de kin derbijslag verhogen als mensen met een mini mumuitkering in koopkracht achteruit gaan. De werknemers willen daarnaast belastingverla ging voor de minima. De werkgevers daarentegen wijzen elk belastingvoordeel af, maar kiezen voor het toekennen van eenmalige uitkeringen. Werkgevers en werknemers laagste loon een goed functio neren van de arbeidsmarkt belemmert, omdat het geen recht doet aan het doel. Im mers aanvankelijk is het mi nimumloon afgestemd op een huishouding met twee volwas senen en twee kinderen. De modale huishouding ziet er echter niet meer zo uit. Ook in de bijstand wordt nu al ge werkt met vier groepen: wo ningdelers krijgen 60% van het minimumloon, alleen staanden 70 eenoudergezin nen 90 en echtparen (met of zonder kinderen) 100 De werkgevers willen nu elf ver schillende bijstandsgroepen, te beginnen met inwonende al leenstaanden die 50% van het minimuloon zouden krijgen oplopend naar 109 voor twee ouders met vier kinderen. vrijdag in de SER over deze voorstellen aan het kabi net beslissen. Behalve over een algehele verhoging van de kinderbijslag, zullen beide partijen elkaar niet vinden. De werkgevers komen met het voorstel opnieuw op de mi nimuminkomens te bezuini gen, door de hoogte van het in komen te koppelen aan het aantal kinderen per gezin. Dat zou een bezuiniging van 160 tot ƒ390 miljoen opleveren. Niet alleen via de bijstand, maar ook via de nieuwe Toe slagenwet en de IAOW. Als voor dit voorstel geen meerderheid te krijgen is, zul len de werkgevers voorstellen het minimumloon voor nieuw komers met 15% te verlagen en de minimumuitkeringen op het huidige peil te bevriezen. De vertegenwoordigers van de vakbonden verzetten zich te gen iedere aanpassing van de hoogte van de inkomens van de minima. Zij pleiten voor handhaving van de koppeling van minimumloon en netto uitkering aan de welvaarts stijging. Opnieuw nemen de werkge vers in hun voorstellen stel ling tegen het huidige mini mumloon. Zij vinden dat dit De werknemers protesteren heftig. Zij vinden dat er, na alle bezuinigingen in de afge lopen jaren, niet verder gekort mag worden op de minima. Volgens de vakbonden zullen door het plan van de werkge vers grote groepen echte mi nima erop achteruit gaan en zullen 60.000 tot 100.000 werk nemers een beroep moeten doen op een toeslag omdat hun loon onder het minimum zakt. „IK ROEP REGERING en parlement op om 1 september 1986 de Twee van Breda heen te zenden. Een betere datum waarop niet het recht maar de barmhartigheid dient te zegevieren, kan nau welijks worden gevonden" Met die zinnen in een zelf-geschreven bijdrage aan NRC Han delsblad rakelt Frans Feij, WD-senator en burgemeester van Breda, de aloude discussie op over het al dan niet vrijlaten van de twee in de Bredase Koepel geïnterneerde oorlogsmisdadigers Fi scher en Aus der Fünten. Het honderdjarig bestaan van het Wetboek van Strafrecht lijkt Feij een uitgelezen moment voor gratiëring. Waarmee de Bredase eerste burger zich in het kamp schaart van hen die weliswaar oog hebben voor het psychisch lijden dat vrijlating van 'de twee' bij oorlogsslachtoffers veroorzaakt, maar zich tegelijk verzetten te gen het volstrekt zinloos vasthouden van twee hoogbejaarde mensen. Of, zoals Feij zegt: „Ook in ons strafrecht en zijn toe passing gelden humane en ethische aspecten". Voor die opvatting, maar ook voor de omgekeerde, gebaseerd op de geestelijke nood van landgenoten die toch al zoveel gele den hebben, valt veel te zeggen. Het was het dilemma dat ook premier Biesheuvel ruim veertien jaar geleden al deed opmerken dat de discussie over de vrijlating „één van de meest ingrijpende beslissingen is waar een regering en kabinet zich voor geplaatst kunnen zien". Juist omdat dit bijna onverminderd nog geldt, roepen twee van de oplossingen die Feij aandraagt zulke grote vraagtekens op. Feij wil afspraken over dit onderwerp in de kabinetsformatie, maar dat betekent dat de (in)formateur zelf dit zo gevoelige on derwerp tot nationaal discussiepunt maakt, met 150 parlementair journalisten - die nu eenmaal de totstandkoming van het nieuwe kabinet moeten volgen - op de eerste rang. Dat dreigt te ontaar den in een onzindelijke vertoning, waarnaar niemand mag verlan gen. 0e tweede oplossing, een autonoom besluit van de nieuwe mi nister van Justitie en maar zien wat de Kamer doet, heeft, althans op dit moment, het nadeel dat zij een oneigenlijk politiek element in de discussie brengt. Geen enkele partij namelijk zal haar eigen minister zo kort na de ambtsaanvaarding laten vallen, los van het eigen oordeel over dat besluit. Aan de argumenten van Feij voor vrijlating van 'de twee' en voor het hoog houden van het Nederlandse strafrecht doet het al lemaal niet af. Maar een gedegen brief van de WD-senator/burgemeester aan de kabinets(in)formateur, gesteund door de WD-onderhan- delaar, was een logischer marsroute geweest dan een podiumar- tikel in een avondblad. De thriller-King Kong - met alle klassieke en kleurrijke elemen- ten: een spion of een dubbelspion, een verrader of naïeve prins, i een geheimzinnige moord of zelfmoord, een romance in de cel en de mogelijkheid van een leeg graf - is voorlopig geëindigd met aen anti-climax. In de schemerochtend van 17 juni zijn in het Rot terdamse Crooswijk de stoffelijke resten van Chris Lindemans, j alias King Kong, gevonden. Zij zijn onweerlegbaar geïdentifi ceerd als die van King Kong. Verdoezeling van veel feiten heeft de mythe-King Kong veertig I icar levend gehouden. De opening van zijn graf heeft althans met een deel van die mythe afgerekend en zal aan veel speculaties j lhll zou levend en wel in Zuid-Amerika wonen, geheime diensten i zouden hem in het niets hebben laten verdwijnen etc.) een eind maken. Dat is een goede zaak. Dver King Kong zijn in de loop der jaren door het doofpotten beleid van een aantal naoorlogse kabinetten een hoop leugens kS?0' 'ot zelfs voor de Parlementaire Enquêtecommissie I940- L a?n ,oe- Het optreden van de dubbelspion heeft menig ver zetsstrijder en officier, tot in de hoogste regionen, in grote verle- I uenheid gebracht. De zwijgzaamheid en geheimzinnigheid over 6 zaak-King Kong zijn een ideale voedingsbodem geweest voor L^W-theorieën, die zelfs Spy Catchers werk hebben ver schaft. mJ®rw'i' de affaire-King Kong in velerlei opzichten wel altijd een ysterie zal blijven, is sinds gisteren in iedr geval één mysterie opgelost: King Kong is dood. s hn zaken als deze komt naar het woord van 's Rijks geschied- vai voc)6''Clr' L°U C'6 ^on9' re9e'mali9 'een periodieke koortsaan- I ro|^aar bet wezenlijke punt in de affaire-King Kong - dat hij geen I a vhan betekenis heeft gespeeld in het mislukken van de slag om biic t overeincl- Op dit omstreden punt echter zullen pu- kan met beweringen van het tegendeel blijven komen. Zo bl een stukje van de mythe in ieder geval nog een tijdje levend Een beeld van het opgravingswerk Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM - „Er is geen enkele twijfel meer moge lijk: het skelet dat we opge graven hebben is dat van Christiaan Lindemans, van King Kong dus." Drs. M. Voortman, patholoog-ana toom en directeur van het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk en zijn team wisten het bij de eerste blik op de stoffelijke resten in het Rotterdamse graf zeker. In 1946 is daar, op de be graafplaats van Crooswijk, King Kong begraven en nie mand anders. Op drie punten bleek het skelet overeen te komen met wat met zekerheid bekend is over de medische status van Chris Lindemans. De sche del vertoonde de sporen van een schedellichting, verricht bij de sectie op Lindemans' lijk na diens merkwaardige dood in 1946. Ook was het linker dijbeen halverwege duidelijk misvormd en ge zwollen, gevolg van een ge nezen botbreuk na een mo torongeluk dat King Kong in zijn jonge jaren had. En, sterkste bewijs, het linker enkelgewricht was volledig vergroeid. Ook de broer van King Kong, Henk Lindemans, aanwezig bij de blootlegging van het graf, zei na afloop bij het kerkhof met grote stelligheid: „Toen ik het skelet zag wist ik het zeker, dat is hem. Terwijl ik dacht dat hij er niet zou liggen." Het opgegraven geraamte van de verzetsstrijder/dub belspion is meegenomen voor nader laboratoriumon derzoek in Rijswijk en wordt later herbegraven. Maar, weet drs. Voortman zeker, het onderzoek zal niets aan de conclusies ver anderen. DEN HAAG - „Het woord is nu aan de werkgevers", zegt Wil lem Vermeend (PvdA) opgelucht. Anderhalf jaar krijgen de werkgevers de kans te bewijzen dat ze de bestrijding van de langdurige werkloosheid serieus nemen. De Tweede Kamer heeft hen gisteren met de aanvaarding van het initiatief-wetsvoorsel van de PvdA'ers Vermeend en Moor een duwtje in de rug ge geven. Vanaf 1 oktober hoeven werkgevers die langdurig werklozen aantrekken vier jaar lang de werkgeverspre mies niet te betalen. Dat scheelt 15 op de loonkosten. Daarnaast kunnen ze boven dien een subsidie voor scho ling van 4.000,- per langdurig werkloze aanvragen. Het gaat om mensen die al langer dan drie jaar werkloos zijn en tussen de 21 en 55 jaar oud. Ook voor het aantrekken van gehuwde vrouwen kun nen de werkgevers een beroep doen op de nieuwe regeling. Helemaal vlekkeloos kwam het wetsvoorstel niet door de Kamer. De PvdA'ers spraken in hun initiatief over langdu rig werklozen tussen de 18 en 55 jaar. Dat vonden CDA en WD te ver gaan. Op voorstel van de WD'ers Linschoten werd de 18 jaar opgetrokken naar de 25.- Compromis-resultaat is dat nu de regeling geldt voor lang durig werklozen tussen de 21 en 55 jaar. De meerderheid van de Kamer aanvaardde gisteren dat compromis. TILBURG (ANP) - Een 37-ja rige Rotterdammer heeft het afgelopen jaar diverse bedrij ven in Nederland voor in to taal 650.000 gulden opgelicht. De man werd eind april al in Rotterdam aangehouden, maar de gemeentepolitie van Tilburg, waar gedupeerden aangifte deden, heeft dinsdag pas het onderzoek in deze zaak kunnen afsluiten. De verdachte maakte ge bruik van 12 tussenpersonen die op eigen naam auto's en computers huurden of in huurkoop namen en leningen afsloten. DEN HAAG (ANP) - In meer derheid ziet de Tweede Kamer niets in het voorstel de dien sten van de Tweede Kamer zelf uit te breiden met een bu reau wetgeving. Dat bleek dinsdag bij het debat over het rapport van de Kamercom missie over (eigen) organisatie en werkwijze, de commissie- Dolman. Deze commissie werd inge steld mede naar aanleiding van het rapport van de RSV- enquêtecommissie, waarin felle kritiek tot uiting kwam op de Tweede Kamer zelf, die in de uitoefening van haar controletaak „weinig alert, vergeetachtig en onoplettend" werd genoemd. De commissie- Dolman kwam met tal van voorstellen tot verbetering van de werkwijze en daardoor tot verbetering van de kwali teit van de Kamer. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Deet- man (Onderwijs) neemt maandag een beslissing over het al dan niet ingaan van het nieuwe systeem van studiefi nanciering per 1 oktober. Op vragen van PvdA-ka- merlid Wallage antwoordde Deetman gisteren dat deze week de geautomatiseerde verwerking van aanvragen voor het nieuwe stelsel van studietoelages wordt getest. Afhankelijk van het slagen van deze kwaliteitstoets zal Deetman een beslissing ne men. TILBURG (ANP) - Op het hoofdpostkantoor in Tilburg is dinsdag de eerste giromaat (gelduit gifte-automaat) van de Postbank officieel in ge bruik gesteld. Voortaan kunnen ruim 130.000 houders van een giromaatpas in het ge bied Eindhoven-Tilburg dag en nacht, zeven da gen per week, contant geld opnemen bij vijftien giromaten in dat gebied. Met de giromaatpas en bijbehorende geheime pin-code kan via een gi romaat vijfhonderd gul den per dag ineens of in kleinere bedragen wor den opgenomen. De giro maten worden in de bui tenmuur van elf postkan toren geplaatst, zodat ook buiten de openingstijden van de postkantoren over contant geld kan worden beschikt. In de komende jaren zullen ook in de rest van Nederland enkele hon derden giromaten wor den geplaatst, die via het datanet van PTT-Tele communicatie met de Postbank-Netwerkcom puter in Breda zullen worden verbonden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - CDA en VVD praten toch weer over een in houdelijk akkoord over eutha nasie. Leek maandag een procedu reel akkoord het maximaal haalbare, De Vries (CDA) en Nijpels (VVD) proberen nu toch op één lijn te komen over de 'zachte dood' vóór de advie zen van de Raad van State binnen zijn. Beide onderhandelaars ho pen volgende week zover te zijn, al leek dat optimisme gis teren niet gerechtvaardigd: „We zitten tussen een impasse en een doorbraak", aldus De Vries. Maar Nijpels sloot de mogelijkheid van een niet meer dan procedureel akkoord allerminst uit. Informateur De Koning sprak gisteren ruim twee uur over euthanasie, waarbij ver schillende (mondelinge) voor stellen van De Vries en Nij pels, die deels werden gese condeerd door Borgman en Dees, in de prullenbak ver dwenen. De Koning zelf heeft de fractieleiders nog geen voorstellen voorgelegd. Vandaag praat het informa tietrio over de mediawetge ving en wet gelijke behande ling. Aan gesprekken over on derwijs komt het trio niet toe, omdat de fracties nog steeds geen stukken hebben overlegd. Wanneer het overleg over de euthanasiekwestie wordt her vat is niet bekend. Volgens de woordvoerder van de infor mateur behandelt het infor matietrio tussendoor tal van kleinere onderwerpen. Tot af geronde akkoorden heeft ove rigens ook dat nog niet geleid. Mogelijk wordt ook zater dag doorgepraat, dan over het blok sociale economie. Dat kan aan de hand van berekeningen van het Centraal Planbureau, dat zich heeft gebogen over de tweede set voorstellen van De Koning, het zogenaamde 'non paper II'. Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT - De directeur beleggingen van het ABP in Heerlen, mr. drs. A. Masson heeft de bouwgigant Wilma in een vergadering op 10 decem ber 1982 zó onder druk gezet dat het bedrijf wel met aanne mer J.P.A. Nelissen in zee moest om het stadscentrum Nieuwegein (aanvankelijke aanneemsom 65 miljoen) te bouwen. Als Wilma niet meedeed, dan financierde het ABP niet. Het was slikken of stikken, herinnerde een van de direc teuren van Wilma zich tegen over een rechercheur en: „Hij zette ons voor het blok". Een maand tevoren was er ook al een bespreking geweest tussen directeur S. de Graaf van Wilma en ir J. van Zon, waarin de eerste zich absoluut niet van zins toonde om Nelis sen mee te nemen, omdat Wilma volledig voor eigen kosten een plan voor dat stadscentrum had ontwikkeld en aan het ABP aangeboden. „Ik waardeer uw strijdlust, maar ik zou het toch maar doen", had Van Zon de Graaf toen voorgehouden en vervol gens het gesprek beëindigd. Omstreeks diezelfde periode was er ook een etentje gepland tussen Masson, de hoofddirec teur J. van der Dussen van het ABP, directeur H. Veringa van Amstelland (het moederbe drijf van aannemer Nelissen) en wethouder W. Hagenaar van Nieuwegein. Een wethou der die de post stadscentrum niet in zijn portefeuille had. Op grond van de uitspraken van Hagenaar tijdens dat etentje vertelde Masson op die bewuste 10 december aan de Wilma-directie dat ook Nieu wegein vond dat er een bouw combinatie van Wilma en Ne lissen gevormd moest worden. In Nieuwegein ontstond grote beroering toen dit bekend werd. Achteraf vertelt Hage naar dat hij zich als privé- persoon heeft uitgelaten over de deelname van Nelissen aan het kostbare winkelcentrum. Duidelijker dan bij de twee vorige bouw-projecten (Half weg en De Binckhorst) werden op de negende dag van het ABP-proces in Maastricht, gisteren, de wegen zichtbaar die in deze affaire - en in zijn algemeenheid altijd in de bouwwereld - zijn bewandeld en de lijnen die in deze 'ons- kent-ons'-wereld lopen afge stoft. Gelijklopend hiermee treedt ook de figuur van Mas son meer en meer op de voor grond. „Hij was de spits", liet rech ter mr J. Wortmann zich ont vallen. Om even later langs de neus weg te vragen waarom de heer en mevrouw Masson verdachte Van Zon tot execu teur-testamentair hadden be noemd. „Ik wist er niets van", antwoordde Van Zon, „ik was stomverbaasd". „Nieuwegein" is het derde project dat Nelissen samen met het ABP ontwikkelde en waarbij Van Zon van Nelissen ƒ400.000 kreeg. De centrale vraag luidde gisteren: waarom was Masson zó ge brand op de combinatie met Nelissen. Wilma had het plan kant en klaar ingediend bij het ABP en het stond alge meen bekend als een goed pro ject. Het kan toch niet zo zijn, klonk het ongelovig uit de mond van officier van justitie mr H. Laumen, dat het ABP het slagen van zo'n project af hankelijk stelt van een of an der aannemertje, ,,'t Komt op mij over alsof Masson de be langen behartigt van het Am- stelland-concem". Masson beroept zich met Van Zon op het bestaan van oude rechten voor de firma Nelissen, volgens de aannemer stammend uit begin jaren '80 toen er een bouwcombinatie Stadscentrum Nieuwegein werd opgericht, waarin Wilma en Amstelland/Nelissen zaten. Die combinatie klapte uit elk aar en Wilma ging alleen door. „Die oude rechten zijn het enige argument die door het ABP worden gehanteerd. Is ooit door juristen bij het ABP uitgezocht waarop ze zijn ge baseerd", vroeg Laumen. Vol gens Van Zon niet. Hij had een broertje dood aan juristen, zei hij, voor elk dubbeltje dat je uitgeeft is er dan arbitrage nodig. Dus als de directeur een standpunt inneemt volgt de rest in gesloten geheel, consta teerde Laumen. „Ongeacht of hij de procedureregels over schrijdt. In een achterka mertje met Hagenaar wordt er beslist en het hele ABP holt achter hem aan". Merijn heeft vrij Huurwoningen te goedkoop ONGEVEER 450.000 huishou dens die in een huurwoning van een woningbouwvereni ging leven, wonen te goedkoop volgens de maatstaven van de rijksoverheid. Dat blijkt uit een onderzoek van de Natio nale Woningraad in opdracht van het ministerie van volks huisvesting. De woningbouw verenigingen bezitten 1,6 mil joen huurwoningen. Hiervan moet 28% nog extra in huur worden verhoogd, bovenop de normale jaarlijkse huurver hoging per 1 juli om op het ni veau van de 'minimaal rede lijke huurprijs' te komen. Akzo Hengelo aan de slag Hoewel ze zwaar teleurgesteld zijn over de houding van Akzo komen de stakers bij Akzo Zout Chemie in Hengelo niet terug op hun besluit vandaag om zes uur aan het werk te gaan. Dit heeft districtsbe stuurder Maatje van de Indus triebond FNV gisteravond in Hengelo meegedeeld, 's Mid dags was besloten tot het beëindigen van de staking bij AZC in Hengelo. De stakers bij de Akzo-vestigingen in Delf zijl en Emmen spraken zich uit voor het doorgaan van hun actie. 'Vrouw Nu uit de markt DE UITGAVE van het blad 'Vrouw Nu' wordt gestaakt. Dit heeft uitgeverij Spaarne- stad in Haarlem dinsdag mee gedeeld. Spaarnestad lan ceerde het blad in februari na de voorgenomen introductie van het blad 'Vrouw in Beeld' van De Telegraaf. De uitgave van 'Vrouw in Beeld' is inmid dels al gestaakt. Architecten HET NEDERLANDS Archi tecten Genootschap en de Ver eniging van Nederlandse Praktiserende Architekten zijn samengegaan in de Ne derlandse Architecten Vereni ging. De nieuwe vereniging heeft 350 leden. Gedachten achter de fusie zijn een krach tiger optreden richting over heden en andere organisaties in de bouw, en betere onder steuning van kleine architec tenbureaus. Beelden KONINGIN Beatrix heeft dinsdag in Arnhem de inter nationale beeldentoonstelling Sonsbeek '86 geopend. Sons- beek '86 duurt tot medio sep tember. Er worden meer dan honderdduizend bezoekers verwacht. Bij de opening wa ren onder anderen de ambas sadeurs van Amerika, Frank rijk en Italië aanwezig. De beeldententoonstelling vergde een investering van ruim twee miljoen gulden. Schadevergoeding DE FAMILIE van de op 21 mei overleden C. Mooij hebben een aanklacht ingediend tegen het verpleeghuis Oostergouw in Zaanstad en een schadever goeding van 150.000 geëist. De familie van de 81-jarige demente bejaarde vindt dat het verpleegtehuis beoorde- lingfouten heeft gemaakt die mede aanleiding zijn geweest voor de dood van de man. Vierdaagse RUIM 25.000 wandelaars zul len deelnemen aan de 70ste Vierdaagse van Nijmegen, die van 15 tot en met 18 juli wordt gehouden. Dat is een nieuw record. Er hebben zich tot nu toe deelnemers uit 36 landen ingeschreven. Nieuw is de deelname van een groep in Nepal wonende Engelsen, de zogenoemde 'Gurka's'. Olympische Spelen DE PROVINCIE Noord-Hol land gaat akkoord met de aan koop door de gemeente Am sterdam van grond in het tuinbouwgebied Sloten voor ruim 84 miljoen gulden. Am sterdam wil in dit gebied 5475 woningen bouwen. Krijgt de hoofdstad de Olympische Spe len 1992, dan wordt in het tuinbouwgebied tevens het Olympisch Dorp gevestigd, al dus dinsdag de provincie. Lintje Schoo DE INDONESISCHE regering heeft een hoge onderscheiding toegekend aan minister Schoo voor ontwikkelingssamenwer king. Zij krijgt de 'Bintang Mahaputra Adipradana' van wege haar „grote verdiensten voor de goede betrekkingen" tussen Nederland en Indone sië. Het is de hoogste onder scheiding die door de Indone sische regering aan buitenlan ders wordt toegekend.

de Stem | 1986 | | pagina 3