249.- Prestigieus nieuwbouwproject in Goes OPEN HUIS TIJDENS HAVENFEESTEN BIEDINGI 20.1 Drie Ambachten loosl straks over de grens Verdeeldheid over nieuwe dijkgraaf Sluisenaar verbaasd: Die zaak was toch al lang afgehandeld? 9/1 IWANDEL- WAGEN IDE LUXE Noordstraat Terneuzen houdt flinke braderie Vliegende Hollander op festival in Parijs 329.- -HAALPRIJS WOENSDAG 18 JUN11986 VAN ZEELAND RUMOERIGE LEDENVERGADERING WIJST UIT: Woningbouwvereniging Terneuzen zeker nog niet in rustiger vaarwater TIJDENS HA VENFEESTEN KOMEND WEEKEINDE: politierapport S T B U R G| N E U Z E X E LI U I sl aalonderplaat iclusief kopspiege1'! eciaalzaak I TERNEUZEN - CAI Terneuzen begint na de I bouwvakvakantie met de aanleg van een Cen- Itrale Antenne Installatie in de gemeente Ter- I neuzen. VIA SLUIS BIJ PHILIPPINE ro 9W9é) P. VAN HOEVE VERLAAT WATERSCHAP DE DRIE AMBACHTEN examens KANTONRECHTER TERNEUZEN Vrijspraak INSTELLINGEN VOOR GEZONDHEIDSZORG ONDER DAK Terneuzen neeml proef beveiliging YOP's Katspolde) Plaatselijk nieuws Zandstraat A53 W T16 PAGINA ZEELAND c m Van een onzer verslaggevers jERNEUZEN - Tijdens een onrustige ledenvergadering herkoos de Woningbouwvere niging Terneuzen gisteravond je heren A. Janse, J. de Braai tn H. Dietz in haar bestuur. J. Geuze werd met een opvallend grote hoeveelheid stemmen als nieuw lid gekozen. Een tweetal leden uit de bo men- en bloemenbuurt bracht een motie aan de orde om het bestuur stappen te laten ne men tot ontslag van directeur H. Engelsma. Applaus klonk op toen be- hend werd dat Geuze de an dere drie kandidaten met 45 stemmen ver achter zich liet. pat was echter niet het enige teken van onvrede dat geuit werd. Enkele leden wezen het bestuur op belangrijke hiaten in de nieuwe statuten, die de vergadering als gevolg daar van niet kon goedkeuren. J. den Deurwaarder en C. Reuser gaven als reden voor hun motie het falend beleid van Engelsma met betrekking tot de renovatie van 112 wo ningen in de bomen- en bloe menbuurt. Voorzitter A. Janse sprak zich uit tegen de motie, en de vergadering besloot in meerderheid niet tot stem ming over te gaan. „Ik vind dat we niet moeten stemmen, want daarmee doorkruisen we de plannen om de woning bouwvereniging gezond te maken", zei Janse. Met die woorden doelde hij op voorstellen voor een ingrij pende reorganisatie van de vereniging door organisatie deskundige F. van Eindhoven van het Nederlands Christe lijk Instituut voor de Volks huisvesting. Van Eindhoven is door het bestuur, de directie, het personeel en de bonden ge vraagd met reorganisatie voorstellen te komen en kwam zijn bevindingen aan de ver gadering toelichten. Verschillende leden dron gen aan op een grotere open baarheid van zijn rapportage. Voorzitter Janse gaf uiteinde lijk toe een beknopte samen vatting van het rapport ter be schikking te willen stellen. Van Eindhoven riep de leden op unaniem de plannen te steunen. „In principe is er bin nen de woningbouwvereni ging voldoende capaciteit aan wezig om uit de problemen te komen. De vraag is alleen hoe die te mobiliseren. Het is be langrijk dat er geen gespleten fronten ontstaan", aldus Van Eindhoven, die benadrukte dat de woningbouwvereniging bij de uitvoering van de reorgani satie niet zonder 'externe des kundigheid' kan. Aanleg CAI Terneuzen na de bouwvakvakantie Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Tijdens de Terneuzense Havenfeesten zal de Noordstraat Promenade in het teken staan van een bra derie. Net als tijdens het re cente Scheldefest zullen de winkels op zondag open zijn. Tot en met vorig jaar was de braderie naast het Schelde Jazz Festival en de Haven feesten een aparte manifesta tie, maar dit jaar is zij opgeno men in het programma van de Havenfeesten. De winkeliers van de Noordstraat Promenade wor den in hun pogingen hun wa ren op een feestelijke manier aan de man te brengen ge steund door een groot aantal straatartiesten. Vrijdagavond zijn onder meer de buikspre ker Peacock, de komische mu zikale acts van Charlie Pa loma en de illusionist Will Marvin te bewonderen. Speciaal voor de kinderen treedt zaterdag de clown Coco en company op. Sanchez Lo- zano deelt zijn van balonnen gemaakte dieren aan de kin deren uit. De nar Zanos ver zorgt 's middags een jongleursact. Zaterdag is er tevens een pluimveetentoon- steling van 10.00 tot 17.00 uur en een demonstratie van de EHBO-afdeling Terneuzen om omstreeks 14.30 uur. Wiil Marvin en Charlie Pa loma zullen ook zondagmid dag aanwezig zijn. Rudy Su- wijns brengt diverse komische nummers. De markt zal die middag in een vismarkt ver anderen, waar een aantal vis handelaren hun produkten zullen slijten. Bistro La Bou- teille toont enkele gerechten aan het publiek. Om 15.00 uur is er een demonstratie van de hondentrainingsschool uit Koewacht, om 16.00 uur ge volgd door een bordenbalan- sact van de familie 'De Milou- dy's', een binnen de circuswe reld bekende naam. Het acht tien muzikanten tellende ge zelschap 'De Stofhappers' brengt muziek en animatie. Zowel op zaterdag als zondag staan er diverse kunstenaars en beoefenaars van oude am bachten in de Lange Kerk straat. GOES - De zuidelijke afrit van rijksweg A 58 naar het Vlissingse havengebied is gis termiddag van 13.30 tot 16 uur voor het wegverkeer gedeelte lijk gestremd geweest. Hf' verkeer werd gedurende di periode door de gemeente pol tie van Goes over één baan gi leid. Oorzaak van het ongems was een deel van de lading bi staande uit hout dat van et vrachtwagen was afgevalle, Tegen de bestuurder A. V. u Dirksland werd proces vet baal opgemaakt. Twee ri., dende kranen van de firma A uit 's-Heer Hendrikskindert brachten de lading weer op hi voertuig. TERNEUZEN - BeroepsvisS' R. de V. uit Terneuzen dei gisteren bij de gemeentepolit in zijn woonplaats aangif van diefstal van vijf fuike Deze stonden opgesteld in h water van de Hoekse kreek. zijn 2000 gulden waard. TERNEUZEN - Onbekendi hebben tussen zondagmidd; en gistermorgen twee ruiti van het gereformeerde kerl gebouw (Vrijgemaakt) aan Sloelaan te Terneuzen ve nield. Schade ongeveer 10 gulden. digers zitting van de gemeente Terneuzen, de woningbouw vereniging en individuele ge bruikers. De raad moet CAI Terneuzen en de gemeente als machtiginghouder voor het gebied adviseren over zaken als zenderuitbreiding en tech nische problemen. Aanstaande vrijdag stelt CAI Terneuzen de raadscom missie openbare werken van de plannen op de hoogte in een 'informele briefing'. Zaterdag en zondag kunnen belangstel lenden tijdens het open huis in het CAI kantoor aan de Schel- dekade zien hoe de ontvangst mogelijkheden in de nabije toekomst worden. Er zijn dan demonstraties met satelliet ontvangst. Zaterdag is het kantoor geopend van 13.00 tot 21.00 uur en zondag van 13.00 tot 19.00 uur. Tijdens de Havenfeesten is in het gebouw van de |CAI aan de Scheldekade te zien hoe er straks met Ischotelantennes en straalverbindingen over land I twaalf televisie- en zeventien radiostations te ont- I vangen zijn. Half augustus wordt het I ontvangststation gebouwd, I waarbij 'normale' en schotel antennes voor satellietont vangst op de bovenste ring van de watertoren voor een goede ontvangst moeten gaan zorgen. Onmiddelijk daarna worden de eerste huizen op het systeem aangesloten. Eind I augustus 1987 zal heel Terneu- zen aangesloten zijn, in de- [cember van dat jaar gevolgd I door de kernen Biervliet, {Hoek, Sluiskil-West en Jzaamslag. De kleinste kernen I komen vanwege de hoge aan- [legkosten niet in aanmerking |voor de CAI. Met de aanleg is in totaal elf miljoen gulden gemoeid. Aan- I sluiting op het CAI-net ge- j beurt op vrijwillige basis. {Aangeslotenen betalen geen [aansluitkosten, alleen een {abonnementsgeld van ƒ17,17 |per maand. Na een proeftijd van twee maanden kunnen zij {beslissen of ze aangesloten {willen blijven. De CAI werkt {rendabel bij meer dan 10.000 {aansluitingen. De gemeente {Terneuzen biedt mogelijkhe den voor maximaal 13.000 aan fluitingen. De Terneuzenaars rullen binnenkort via een bro- johure op de hoogte worden ge- jsteld van de gang van zaken [rondom de CAI-aanleg. Hoofdaannemer is het Haagse bedrijf RETAM, dat urne landelijke ervaring heeft opgedaan bij de aanleg van CAI-systemen, met als Onderaannemer W. de Bruijn 'lit Terneuzen. Bij de aanleg komt er een iformatiekanaal voor Ter- beuzen, waarbij er mogelijk heden zijn voor lokale omroep «P amateurbasis en een kabel- rant, waar de lokale pers ge bruik van zou kunnen maken. Concrete plannen hierover kunnen pas gemaakt worden fis de besluitvorming over lo- 'ale omroepen in de Tweede Kamer achter de rug is. Voor lopig ontbreken de Duitse ka nalen op het kabelnet. CAI Terneuzen wil wachten tot die enders eind dit jaar via een stellietverbinding goedkoop ontvangen zijn. Een dure itraalverbinding zou de abon- 'ementsprijs flink doen stij- CAI-adminstratrice mevrouw Van Velzen tovert de verschillende kanalen te voorschijn - FOTO WIM KOOYMAN Van een onzer verslaggevers PHILIPPINE - Het water schap de Drie Ambachten be krachtigt morgen (donderdag) een bijzonder samenwer kingsverband met de Zwarte Sluispolder In het aangren zende Belgische gebied. Bij Philippine wordt dan officieel een sluis-in-de-dijk in ge bruik genomen. Langs deze 'duiker' stroomt het water uit het zuidelijk deel vah het wa- terschapsgebied ten westen van het kanaal Gent-Terneu- zen naar Belgie. Het verenigt zich met het water uit de Zwarte Sluispolder. Op dat Belgische gebied wordt op het ogenblik een ge maal gebouwd om het polder water weer te kunnen lozen op het Isabellakanaal waarlangs het afstroomt naar de Braak man. De Drie Ambachten be taalt tien procent mee in de kosten van het gemaal. De mogelijkheid om het water langs deze omweg af te voeren, Een Raad van Overleg gaat pt CAI projekt begeleiden. In P raad hebben vertegenwoor- TERNEUZEN - De Ter neuzense harmonie De "liegende Hollander ^Peelde zondag op het te des carriers', een jnuziekfestival in Mont Rouge, een voorstad van Parijs. De tachtig leden van de Harmonie, de drumband en.de majorettes van De plegende Hollander na wen deel aan een défilé t?en 660 podiumop treden. Naast de Terneu- ense muzikanten waren r ook deelnemers uit e'gië en Zwitserland. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Binnen het waterschap De Drie Ambach ten is verdeeldheid ontstaan over de opvolging van dijk graaf P. van Hoeve. De dijk graaf stopt er aan het eind van het jaar mee omdat hij 65 wordt. Het dagelijks bestuur voelt er veel voor F. Verhelst als op volger aan te wijzen. Maar omdat Verhelst deze functie vanwege zijn leeftijd (hij is 61) na ruim drie jaar al weer moet neerleggen, zijn er stemmen opgegaan voor een open solli citatieprocedure. Een dijk graaf wordt doorgaans voor een periode van zes jaar be noemd. De voorstanders van een open sollicitatieprocedure, die met name in district 2 te vin den zijn, hikken aan tegen de hoge leeftijd van de heer Ver helst. Getwijfeld wordt of de man wel opgewassen is tegen alle belangrijke ontwikkelin gen die in de waterschapswe reld te gebeuren staan, zoals een eventuele verdere concen tratie van de waterschappen en de gevolgen voor het perso neel die daaruit voortvloeien. De Drie Ambachten is volgens district 2 beter af met een jon gere meer energieke vent. Het dagelijks bestuur denkt daar anders over. „Wij menen, gezien de belangrijke en brede ervaring waarover de heer Verhelst beschikt en mede ge zien diens persoonlijkheid, dat deze twijfels ongegrond moe ten worden geacht. Wij blijven dan ook bij ons aanvankelijk oordeel dat in de heer Verhelst een alleszins geschikte kandi daat voorhanden is om de be wuste vacature te vervullen", aldus het dagelijks bestuur in het voorstel. Daarbij wordt aangetekend dat het geen wet van Meden en Perzen is om dijkgraven, net als burgemeesters overigens, voor een periode van zes jaar te benoemen. Gelet op de discussie die tij dens verschillende districts vergaderingen over de opvol ging van Van Hoeve is ge voerd, wil het dagelijks be stuur ruimte open laten voor een andere strategie. Het alge meen bestuur wordt gevraagd zich op vrijdrag 27 juni uit te spreken over de gewenste pro cedure. De aanbeveling Ver helst in stemming brengen, of een open sollicitatieprocedure starten. De vergadering, in het cultureel centrum De Halle, begint om 10.00 uur. SAS VAN GENT - Nijverheids school St-Joseph. Vrije richting: Maureen Hamelink, Mirjam Jor- daan, Esther de Koek, Violetta Pi- ronti, Monique de Ridder, Ingeborg Schauwvliege, Karin Snelders, Sas van Gent; Nancy de Block, Sluis kil; Esther Verhage, Philippine. Verzorgde beroepen: Nancy Heijnsdijk, Joyce van Hurck, Nancy van Hulle, Daphne de Mey, Mirande Wiliemsen, Sas van Gent; Bea de Caluwê, Zandstraat. Van onze correspondent TERNEUZEN - De 38-jarige Sluisenaar J.L. vond het maar vreemd dat hij gistermorgen voor het Terneuzense kanton gerecht moest verschijnen. „De zaak is door mijn rechts-, bijstandsverzekering afge daan en toch volgde nog een proces verbaal." Kantonrechter mr. H. de Mul maakte de man duidelijk dat het civiel-rechtelijk wel zo kon zijn, maar geen enkele verzekering beslist over het strafrechtelij ke. L. zou op 25 september van het vorig jaar op rijksweg N252 te Sas van Gent door zijn rijgedrag in botsing zijn geko men met een andere personen auto bestuurd door R.C. uit Sas van Gent die, zo bleek gis teren, nog een vordering van L. wilde hebben van 405 gul den. De Sluisenaar reed over de rijksweg in de richting Sas van Gent en ging op een gege ven moment twee landbouw- tractors met aanhangwagen passeren. Na er één gepas seerd te hebben ging hij daar na, uit veiligheidsoverwegin gen en om de situatie te over zien, even tussen de twee com- bianties in rijden. Toen hij ook de voorste wilde passeren ont- stond een flankbotsing met het voertuig van C., die ook aan het inhalen was. L. vond dus dat hij werd ingehaald, terwijl hij reeds aan het passeren was. „Hoe is het anders te ver klaren," zo vroeg hij, „dat de botsing plaats vond toen ik reeds naast de tractor reed en dus de aanhangwagen al ge passeerd was." Hij kon met zijn betoog offi cier van justitie mr. D. van der Beid niet overtuigen en deze eiste een boete van 125 gulden of 3 dagen. De civiele vorde ring wees hij af. Kantonrech ter De Mul daarentegen niet en vonniste conform de eis. J.F. uit Sas van Gent was op 23 september van het vorig jaar op de Graafjansdijk te Westdorpe frontaal in botsing gekomen met een bromfietser die bij het ongeval een been brak. Hij had juist daarvoor enkele fietsers ingehaald en reed nog links van de mid- denas van het wegdek. „Een gevaarlijke inhaalmanoeuvre, omdat een eind verder een bocht in de weg lag," zo vond mr. Van der Beid, die een boete eiste van 200 gulden of 4 dagen. Mr. De Kerf, die als verdediger voor F. optrad, vond dat hier sprake was van een overmachtsituatie. „Er liggen daar veel bochten en verder wordt het zicht be moeilijkt door de bebouwing. Toen mijn cliënt de fietsers passeerde was dat zo'n hon derd meter voor de eerstvol gende bocht en was de brom fietser nog niet in zicht." Deze zou ook te hard gereden heb ben. Mr. De Mul was van me ning dat ook de bromfietser, getuige diens afgelegde ver klaring, niet de nodige voor zichtigheid had betracht. Hij kwam dan ook tot vrijspraak. A.Y. uit Axel had op 23 sep tember 1985 op de Graafjans dijk te Westdorpe gereden op een bromfiets waarvoor geen verzekering was afgesloten. Hij had daarbij de pech bij een ongeval betrokken te zijn ge weest. Aan de andere kant had hij geluk dat het verzeke ringsplaatje nog op het voer tuig bevestigd was en de ver- zekeringsmaatchappij alsnog wilde betalen. Y. had de brom mer negen weken daarvoor van een particulier gekocht. Deze had hem wel meegedeeld dat het voertuig niet meer verzekerd was, omdat hij die had laten afschrijven. Eis en uitspraak 130 gulden of 3 da gen hechtenis. Mevrouw J. H. uit Terneu zen liep tegen de lamp toen ze op 18 juli van het vorig jaar over de Guido Gezellestraat in haar woonplaats reed met een snelheid van 71 kilometer. „Duidelijk te hard," conclu deerde mr. Van der Beid. Eis en uitspraak 90 gulden of 2 da gen. Van een onzer verslaggevers GOES - De gemeente Goes gaat een prestigieus gezond heidscentrum bouwen, dat huisvesting biedt aan een groot aantal provinciale in stellingen en regionale depen dances. Het centrum moet een voorbeeld worden voor de ge zondheidsregio Walcheren en op langere termijn ook voor Zeeuwsch-Vlaanderen. In de nieuwbouw aan het Magnoliaplein vlakbij het nieuwe N.S.-station worden de hoofdzetels gevestigd van Zee- lands districtsgezondheids dienst (DGD), Het Zeeuwse Kruis en de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie. Verder vin den de Goese dependances er onderdak van de Regionale Instellingen voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (RIAGG) en het Zeeuws con sultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD). Het is de bedoeling dat ook de polikli niek van het Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland er gehuis vest wordt. Staatssecretaris J. van der Reijden heeft zich in principe akkoord verklaard met deze samenklontering van voorzie ningen, waarmee men op ter mijn bezuinigingen denkt op te kunnen vangen en meer sa menhang hoopt te bewerkstel ligen in de gezondheidszorg. De Zeeuwse gedeputeerde voor de volksgezondheid W. Don (PvdA), die de plannen makerij heeft gecoördineerd, toonde zich gistermiddag bij de presentatie van de plannen zeer verheugd. „Het is niet eenvoudig zoveel koninkrij ken op één lijn te krijgen om er één keizerrijk van te ma ken". Hij noemde het van le vensbelang dat er in een dun bevolkte provincie als Zeeland op het vlak van de gezond heidszorg meer samenwerking en samenhang komt. Dat moet volgens Don 'groeien vanaf de werkvloer'. Het feit dat de in stellingen in het gebouw een gezamenlijk gebruik gaan maken van een aantal voor zieningen moet op den duur tot kostenbesparingen leiden. „Maar", aldus Don, „Het is nog belangrijker dat de mensen elkaar dagelijks zien". De Zeeuwse inspecteur voor de volksgezondheid, S. Lelie, sloot zich daarbij aan: „Zo kan de kwaliteit van de gezond heidszorg bij teruglopende middelen gehandhaafd en zelfs verbeterd worden". Don zwaaide lof toe aan directeur B. Meij van het Ziekenfonds Midden-Zeeland, die als eerste met het plan voor de dag kwam. De uitvoering van het plan zou volgens hem nooit mogelijk zijn geweest zonder de medewerking van de ge meente Goes die als bouwheer op gaat treden en de beschik baar komende ruimtes vervol gens gaat verkopen, respectie velijk verhuren. Men denkt begin 1988 met de bouw te kunnen beginnen. Het gebouw krijgt een ruime op zet. Er is komt 3400 vierkante meter vloeroppervlakbeschik baar voor de eerder genoemde instellingen. Daarnaast nog eens 1100 tot 1600 vierkante meter expansieruimte, waarin men voorlopig enkele andere voorzieningen wil huisvesten. Zo denkt men aan huisvesting van een praktijk voor fysio therapie en van de Zeeuwse huurcommissie. Don sprak de wens uit dat het ooit nog eens zover komt dat de Gezinsverzorging wordt ondergebracht bij het Zeeuwse Kruis. Hij vestigde er verder de aandacht op dat de 24 uur bereikbaarheid per dag van de eerste lijns-gezond- heidszorg in het nieuwe ge bouw zal worden gecentrali seerd. is een gevolg van de lage lij ging van de Belgische polde en de relatief hoge waterstar in de Braakman in de zomei maanden. De Belgische bun zagen zich daardoor genooi zaakt een gemaal te bouw« om hun water weg te pompe Krachtens een tractaat u 1843 is Nederland gedwongt dat water op te nemen. Aanvankelijk zou ook I Drie Ambachten bij Philij pine zelf een gemaal bouwi om het polderwater uit b zuidelijk gebied weg te pon pen naar het Isabellakana; Dat was een pittige invest ring en bovendien moe dwars door de kwestsbare S Pieterspolder zuidelijk ve Philippine een leiding word» gegraven, een oplossing d het waterschap niet bevii Toen de Belgen dan ook op i proppen kwamen met hl plan voor een gemaal bij Is: bellasluis, haakte het Zeeuw; Vlaamse waterschap da: gretig op in. Onderhandelingen met b bestuur van de Zwarte Slui: polder -een gebied van ongi veer 17.000 hectare- en de m nister van landbouw van Vlaamse deelregering wart succesvol. De samenwerkii werd een feit. Het eerste resu taat -de sluis aan de gren; komt morgen in gebruik, h gemaal is pas in de komen» herfst gebruiksklaar. De ti< procent die de Drie Ambacl ten meebetaalt aan dat gema. komt neer op ongeveer 500.0 gulden. „Een schijntje bij w; we anders waren kwijt gi weest," zegt een tevreden cb technische dienst ing. J. Mei sen. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De gemeent Terneuzen neemt momentec een proef met beveiliging vai de voetgangersoversteek plaatsen aan de Michiel d Ruijtersingel en het Wagner hof. Directe aanleiding voor d proef is de brief van een aan tal bewoners van de wijk Kat spolder waarin zij aandrongei op maatregelen die de ver keersveiligheid van de wijl moeten verbeteren. Volgens een woordvoerde van de dienst openbare wer ken loopt de proef vooruit o maatregelen die de gemeent momenteel neemt om de vei ligheid van de zogenaamd 'schoolroutes' in Terneuzen t verbeteren. De zebrapade zijn beveiligd door hekken di overstekende schoolkindere in hun loopsnelheid moete afremmen zodat ze beter uit kijken bij het oversteken. Vo) gens de woordvoerder worde de oversteekplaatsen vaa 'misbruikt' door fietsers, di nu echter niet meer recht streeks kunnen oversteken. Marathon-kaarting - Kaar club DOS in Zandstraat hout zaterdag 21 juni in cal D'Ouwe Smisse een mara thon-kaarting. Het evenemen duurt van 10.00 tot 21.00 uui Er worden zestien bomen ge speeld. Bij een inleg van vijl tien gulden heeft iederee prijs.

de Stem | 1986 | | pagina 17