EELAND Orgelconcert in Hulster Basiliek ire- jers m /v GROTE ELECTRONISCHE reatie BV ZONDAGS OPEN {BELGISCH KAMERLID: Scouting Axel wil structurele hulp aan de Derde Wereld Zaamslag: apart en charmant George z Sponselee w 'Betere afspraken nodig over opvang ramp centrale Doel' Handel Waaslandhaven verdubbeld IE STEM WOENSDAG 18 JUN11986 Tunnel AXEL - Leden van de christelijke openbare bibliotheek in Axel kunnen vanaf vrijdag in een oogwenk beschikken over zo'n 65.000 tijd schriftartikelen die sinds 1979 zijn verschenen. N TENTEN )00 m2 showruimte I er van ALLE lek-, opname- ratuur tste nieuws \er Muslkmesse. Inspecteur Zeeland: 18583 nu,p'rivétel'0115°- examens Westermveekend Clinge trekt 300 deelnemers Geloven Koninginnedag Plaatselijk nieuws Nieuw-Namen Hulst Axel Heikant St.-Jansteen te zoenen I bulieren A, jubileum, receptie, loving, overwinning, Vam, openbare dank, Jiag best eens in de ■na familieberichten, Jbuur hoeft het niet te |en nog geen tientje). |m f 1,90. Eén grote B5. Voor het plaatsen ^ling met een formaat i wij 13,50 toeslag. I aanvraag Bij niet It 4,00 adm.kosten bn niet geretourneerd, lef uw tekst 2 dagen In van onze kantoren. 1 stuurt u eveneens 2 1 naar Postbus 3229, Jelijke opgaven worden Aerd indien naam en Ik indien Uw betaling Jiouden ons het recht Ipgaaf van redenen te eren. gsnleuws lom op donderdag. BAASJE fc. Toch hebben ze mij vet- Tie jubileum daar denk ik pg vele jaren er tegenaan iKareltje. de provinciale griffie van Zee i erzorging bij een gemeentese liding en ervaring maxima i selectie betrokken, ouw L. Langeraar, tel. 01 n van de chef van de afdelin an Zeeland, onder vermeldir VAN ZEELAND T22 PAGINA ZEELAND 2 Van een onzer verslaggevers gEVEREN - Het goederenver keer per schip in de Waas landhaven, net over de grens 0„ het linker-oevergebied, is afgelopen jaar zowat verdub- beld- In 1984 werd nog een kleine 500.000 ton in- en uitgaand verkeer geteld, vorig jaar liep ,jat op tot meer dan 951.000 ton. jlet gaat daarbij vooral om petroleumprodukten en gas sen en bouwmaterialen. Een en ander blijkt uit het jaarverslag van de Maat schappij voor het Grond- en Industrialisatiebeleid van het Linkerschelde-oevergebied. In het verslagjaar steeg het aantal arbeidplaatsen op de' linkeroever met 143 naar 5.501. Het zijn vooral de bedrijven Bayer, Dredging International en 3M die meer personeel aan trokken. Voorlopig blijkt er geen noodzaak het industriegebied nog uit te breiden. Tot nu toe werd 3.630 hectare grond ont eigend, met daarop 247 wonin gen en 211 boerderijen. In de landbouwwereld is men daarom niet rouwig om de huidige pas op de plaats. Hoewel met verschillende kandidaat-investeerders on derhandelingen werden ge voerd, konden in de loop van 1985 toch maar twee bedrijven worden gestrikt zich te vesti gen. Het betreft Polefin Gas Terminal (P.G.T.) en Depauw en Stokoe, een controle firma die kwaliteits- en kwantiteits bepalingen van petrochemi sche produkten uitvoert. In september vorig jaar rolden een promotiestudie en een 'In vestment Guide' van de per sen, maar die hebben dat jaar nog geen vruchten kunnen af werpen. Evenmin als het tripje van een promotiecom missie naas de Verenigde Sta ten en Canada. In 1985 concentreerden de infrastructuurwerken zich vooral op het Vrasenedok. De eindafwerking van dit dok wordt voorzien begin 1988. De Raad van Bestuur blijft erbij dat een gelijktijdige aanleg van een' spoorwegkoker in de Liefkenshoektunnel goedko per zal blijken dan dat dit in een later stadium zou moeten gebeuren. Zoals bekend heeft de regering besloten het voor lopig enkel bij een autotunnel te houden. De raad heeft er nu echter bij de minister van ver keer nogmaals op aangedron gen het ingenomen standpunt te herzien. Ook voor wat de toeganke lijkheid van het havengebied betreft handhaaft de maat schappij het oude standpunt dat de aanleg van het Baal- hoekkanaal de beste oplossing is. Bibliotheek Axel biedt lezers nieuwe service De Axelse bibliotheek sluit namelijk aan op TACO (Tijdschriften en Andere documentatie Centraal On Line) van het Nederlands Bibliotheek en Lectuur cen trum te Den Haag. Eind dit jaar zal het aantal 'tijdschriftartikelen in deze 'electronische kaartenbak' op gelopen zijn tot zo'n 200.000. Het TACO-systeem geeft toe gang tot artikelen over een on gekende variëteit aan onder werpen. Van schilderen tot lassen, van welzijnswerk tot onderwijsgeschiedenis. Wie één of meer artikelen ter in- wil hebben, kan zijn wensen kenbaar maken en de bibliotheek kan hem dan de teksten bezorgen. Artikelen uit 150 verschil lende tijdschriften worden door een team van bibliothe carissen in Den Haag gelezen en op trefwoord in de compu ter ingevoerd, met vermelding van tijdschrift, datum en pa ginanummer. Tijdschriften jjjtejn over het algemeen actue ler dan boeken, en ontwikke lingen op een bepaald gebied zijn voor de geïnteresseerde dan ook op de voet te volgen. Met name is dat praktisch voor informatiezoekers voor een scriptie, project of studie. Maar ook bedrijfsleven en overheid, zo wordt gesteld, hebben vaak behoefte aan up- to-date informatie. Axel is samen met de open bare bibliotheek Kapelle en de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg de enige die deze le zersservice in Zeeland kan bieden. Vanaf vrijdag 20 juni kunnen belangstellenden een kijkje komen nemen als het systeem in werking treedt. Ook is die dag een doorlopende dia-voorstelling over on-line literatuuronderzoek te bekij ken. burg, tel. 01180-31011 Van onze correspondente •HOLST - In het kader van de zomerorgelconcerten speelt vrij dag 20 juni de Amerikaanse musicus Susan Carol Woodson op liet Loys Isoré orgel in de basiliek in Hulst. Telefoon 01172-1665 Woodson is een veelbelo- I vende jonge organiste die haar opleiding kreeg in de Ver- I enigde Staten en zich daarna I verder specialiseerde in I Frankrijk en België. Zij do- I ceerde aan de Yale School of I Music en was als organiste I verbonden aan verschillende I kerken in Connecticut en de I Amerikaanse kerk in Parijs. I Zij verzorgde concerten in het I kader van het Festival van I Vlaanderen en in diverse grote I steden in België waar zij mo menteel verblijft. Zij staat aan het begin van een muzikale carrière. Zij volgde meester- cursussen bij grote musici in de orgelwereld zoals Marie Claire Alain en Flor Peeters. In Hulst speelt zij werken van Sweelinck, Byrd, Buil en Böhm, naast de Passacaglia in d-klein van Buxtehude en en kele composities, waaronder de Praeludium en Fuga in G van Bach. Aanvang 20.00 uur. an een onzer verslaggevers I BRUSSEL De Belgische ^volksvertegenwoordiger H. |%kerbuyck wil dat er duide- jbjke, snelle en bindende af- I spraken komen tussen Neder- pnd en België over de handel de bij mogelijke ongevallen CBU0 VOOR ZUIDWEST NEDERLAND NG VAN APPARATUUR - ferkrljgbaar bij tijdschriftenzaken, muziekwinkels <n warenhuizen. 3t rechtstreeks te bestellen loot overmaking 'an 14.95 op jlronummer 31.03.562 >.n.v. AUDET B.V.. onder vermelding 'an MM Koopgids 1986. [Jantoren [Ijfneuzen, Hulst en Goes, pressen ep telefoon- pnmersop pagina 2. Openingstijden: ^0-12.30/13.30-17.00 uur. Nactie Prneuzen: Rein van der [alm (editie-chef), Jan arisen (piv. chef), Emile ,T on, Co Meertens, Joep I/ommelen, Cor de Boer |l, Ton Koomen (sport). Vs,; Frank Deij„Eugène L .raeten. Middelburg: i ®nk Postma. Advertentie-exploitatie I) in het kerncentralepark te Doel. Hij heeft minister Nothomb van binnenlandse zaken met klem gevraagd dat te bewerk stelligen. Aanleiding is de recente ramp in de kerncentrale te Tsjernobyl. Terwijl in Neder land de koeien op stal moesten, werd een paar kilometer ver der over de grens gedaan of er geen vuiltje aan de lucht was. Maar er zijn meer zaken die dringend om overleg vragen. Zo werd bij de opstelling van- het hulpplan voor Doel Neder land niet geraadpleegd. An dersom gebeurde dat ook niet toen in Nederland het plan 'vaststelling alarmering Doel I en II' werd vastgesteld. Bo vendien wijken ook de normen voor lozing van radio-activi teit in Nederland en België van elkaar af. Minister No thomb heeft nog niet op het verzoek gereageerd. KAPELLE - Aan de Groene School te Kapelle slaagden voor het di ploma vakbekwaam akkerbouwer: C. Brooijmans en S. Zwarekant, Hulst; E. Neve Ossenisse; R. Pie- fcers. Vogelwaarde. Van onze correspondent CLINGE - Het traditionele Westernweekend in Clinge lokte zo'n 300 deelnemers naar het terrein van S.V. de Schut terij aan de Statenboomweg. Het was voor de achtste keer dat er in cowboysfeer in verschillende categoriën werd gestreden om de prijzen. Die werden na afloop uitgereikt door voorzitter W. van Tienen. De uitslagen: kanonschie- ten: 1. Vinke, 2. Van Isems, 3. Buts, duel-schieten: 1. H. Kok kelkoren, 2. K. Herwijnen, 3. D. Talsma, geweer dames: 1. H. Vos, 2. J. Fermont, 3. J. de Braai, revolver dames: 1. M. van Haastrecht, 2. L. van de Hoef, 3. mevr. Vinke, dienstge- weren; 1. P. Crielaard, 2. P. Bijnsdorp, 3. H. Naessens, vrij- geweren: 1. W. Lauwers, 2. J. Fermont, 3. P. van Rooy, pi stoolschieten: 1. G. Kleyheeg, 2. F. Hogenes, 3. H. Naessens, revolver heren: 1. N. Veld, 2. F. Houtepenne, 3. E. Tegelaar, korpsen vrij geweer: I. SV Schutterij, 2, Dad's Army, 3. SV op de korrel, dienst/stan daardgeweer; 1. J. de Gheyn, 2. SV. op de korrel, 3. C.O.M., re volver schieten: 1. Mercurius Aalten. Het Western weekend werd zaterdagavond muzikaal op geluisterd door het country- orkest The Arizona Rangers. Van een onzer verslaggevers AXEL - Scouting Axel zou graag zien dat er in Axel structurele hulpacties op touw worden gezet voor ont wikkelingslanden. „Als de gemeente Axel jaarlijks geld toezegt, zullen wij de sponsorloop blijven organi seren". Die wens maakte Thijs van Sterkenburg van Scou ting Axel gistermiddag aan het gemeentebestuur be kend bij de overhandiging aan burgermeester Hack van de opbrengst, ruim twaalf mille, van de spon sorloop van afgelopen week end. Deze droeg het geld op zijn beurt over aan Hans Jongepier, coördinator van de actie Zeeland Helpt Ne pal. Waardering voor eikaars inzet klonk er gistermiddag van drie kanten. ,J)oor de grote deelname, ook van het gemeentebestuur van Axel, bleek dat iedereen goed be grepen had waarom het ging", prees Thijs van Ster kenburg. Burgemeester Hack noemde de actie, waarbij onder meer 35 ver enigingen in Axel betrokken waren, een groot succes. Zelf raakte hij door het gebeuren zo enthousiast dat hij zich zaterdagmiddag liet overha len mee te lopen in de spon sorloop. Hij had zich aan vankelijk verontschuldigd omdat hij het startschot moest geven. Zijn aanwezig heid leverde 255 gulden op. Hack wees in zijn waar deringswoorden op de grote nood die er in de Afrikaanse landen is. „Voor julle is het gewoon dat ie naar een goede school gaan. Maar aan dergelijke goed voorzienin gen ontbreekt het in Nepal. Helaas is er een grote kin dersterfte". Hij toonde zich dan ook blij dat Axel, met de inbreng van Scouting Axel, zo goed voor de dag is geko men. In andere plaatsen is beduidend minder opge haald. Of er structureel hulp ge boden kan worden is aan de raad. Hack zelf juicht elk initiatief in die richting toe. Voor Hans Jongepier staat het buiten kijf dat die structurele hulp er moet ko men. „Het is natuurlijk fan tastisch wat er in Axel is ge beurd, maar met zo'n een malig gebaar zijn we er na tuurlijk nog niet. De situatie dagr is zo dat er blijvende aandacht nodig is" Het geviel dat we afgebeeld klompje in handen kregen. Souvenier Zaamslag. Der tien centimeter lang, keurig in wat onduidelijk bruin ge verfd, opschrift en versie ring in goud, voorzien van ophanghaakje. Het hangt dan ook ten onzent. Souve nier Zaamslag! Wie wil er nu een souvenier van Zaam slag? Langs de andere kant: waarom niet? Zo'n klompje brengt je op het idee Zaam slag eens anders te zien dan een stuk 50 km. tussen het Overste Veer en De Kraag. Al wandelend krijg je een beeld van een charmant dorpje, heel kleinschalig met nauwe knusse straatjes, vooral de wijk nabij de christelijke school in de ruime omgeving van de Weststraat. Die school zelf is ook gebouwd in een stijl die je weinig ziet. Goed voorbij de school zit je eigenlijk al weer 'op den buiten': een bloemrijke wei, een met kli mop doorgroeide heg. Echt zo'n heg die verwachtingen opwekt: erin en eronder kun je de meest onverwachte dingen ontmoeten. Zal het een winterkoning zijn die sluip-door-kruip-door speelt, of stuit je in de herfst op een doortrekkende bef lij ster? Groeit er alleen maar paardebloem en kleefkruid of stoot je op dat plantje dat je al in geen jaren meer ge zien hebt? De tocht vervolgende kom je op de Terneuzense-of Axelsestraat of op het Plein, waar heel aardige vooroor logse huizen de aandacht vragen. Wat heel sterk op valt voor een dorp van rond de drieduizend inwoners: de winkels. Hoeveel dorpen in onze streek hebben al lang hun middenstand teloor zien gaan? Zaamslag niet! Waar vind je nog twee warme bakkers zoals hier? Bakkers ook die elk hun eigen specia liteiten hebben. Speciaal ge noeg om er eens voor te stoppen en binnen te lopen op het Plein of in de Roze- marijnstraat. Ook zoiets: waar elders zal je een Roze- marijnstraat in kunnen wandelen! Er zijn ook twee slagers, twee supermarkten, twee kappers. Je kunt er te recht voor woninginrich ting, voor huishoudtextiel, voor baby-,kinder-, heren en dameskleding. Insiders beweren dat Zaamslag op het gebied van kleding het beste assortiment van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen heeft. Eenmaal netjes in het nieuwe pak kun je er ook nog terecht voor schoenen. Meer belangstelling voor antiek of hobby-artikelen? Bankzaken misschien? Ook dat kan, Zaamslag heeft nog veel te bieden dat andere dorpen lang niet meer heb ben. Zaamslag heeft ook veel geloven, dus vele kerken en scholen: tot voor kort vier lagere scholen en twee kleu terscholen. Die vele geloofs- inrichtingen, dat maakt Zaamslag duidelijk 'de an dere kant van het Hellegat'. Het Hellegat dat het Land van Hulst scheidde van het Eiland van Zaamslag, later opgenomen in het Land van Axel. Het Hellegat scheidde de roomsen van de protes tanten, de „moej's 'n kere kieken wient'r nou op den diek rieën" van „moeje nou 's kijken wie and'r op den dijk raien". Verschillende klederdrachten oost en west van het Hellegat, die uit het Land van Axel nog spaar zaam in zwang, die van het Land van Hulst lang uit de mode. Het Land van Axel waar „Weerlicht waor kom jie noe vandaon?" dat het Land van Hulsterse:„V.... waor ij je gij nou gezeten?" vervangt Waar ze niet graag horen dat er „donder op" gezegd wordt, maar "A je dienken dan'k noe nie op mien mieter g'ad ennen," veelvuldig gebruikt wordt. Anderzijds kan men al leen in Zaamslag op het idee komen de gemeenten te ver- Pittoresk dorpsgezicht. zoeken in alle officiële stuk ken de naam Gerard van der Nissestraat voluit te schrij ven. Afgekort is het al gauw onbetamelijk: GVD Nisse straat. Zeker als het ge schreven is in het moderne computerschrift. Voor ons die stammen van de andere kant van het Hellegat is Zaamslag een aparte en heel andere wereld geweest. Niet gebleven. Het blijkt ook ge woon een aardig dorp te zijn, met vriendelijke mensen die een eigen fijne humor ken nen en... bedrogen kun je overal worden, maar in Zaamslag toch niet zo gauw. Langs de andere kant: als vreemdeling kom je er niet zo gemakkelijk in. Het en thousiasme waarmee konin ginnedag gevierd wordt en heel het dorp stijf staat van de vlaggen, is iets eigens aan Zaamslag. Het is hun goed recht, maar zelf zul je die geestdrift niet op kunnen brengen. Als buitenstaander kun je plezier beleven aan 'Zott'n - FOTO'S ERIK OSSEWAARDE Arjaan,' een in 1948 versche nen boek geschreven door Joh. C. Maas, die van 'André de Koerier.' Maar veel Zaamslagenaren konden dat indertijd niet. Je kunt op Zaamslag het fraaie voor malige gemeentehuis bekij ken - erna de openbare pis bak met drie staapnplaatsen - de sobere, maar mooie Grote kerk aan het Plein en ook daar, op nummer 3, de zee-biologische verzameling van G. de Zeeuw. Een zeer fraaie collectie schelpen, zeesterren, koralen, fossie len etcetera. Open vrijdag van 18.00 tot 21.00 uur en za terdag van negen tot twaalf en van één tot vijf. Andere dagen op afspraak, toegang gratis en gesloten tijdens de bouwvak. Het caféwezen is minder ontwikkeld in Zaamslag, dat zal het geloof wel meege bracht hebben. Toch valt er een goede pint te drinken in de drie cafe's: twee in het dorp en een in Griete. Vooral daar is het goed toeven op het terrasje onderaan de zeedijk. Er zijn slechtere plekken op deze wereld. Gezinsfietstocht - Ook dit jaar heeft de jeugdcommissie van de W Hulsterloo weer een ge zinsfietstocht op touw gezet. Jeugdleden van dertien jaar en ouder mogen zelfstandig meedoen, jongere voetbal lertjes onder begeleiding. De afstand bedraagt 22 kilometer en er kan worden ingeschre ven tussen 13 en 13.30 uur in de kantine. De fietstocht gaat door op zondag 22 juni en bij slecht weer wordt het evene ment verschoven naar 6 juli. Kaarting - Uitslag kaarting in café Marjo bij J. de Loos. Win naars: 1. R. Sturm en G. Strooband, 2. Ida de Winckel en J. Vermeirsen. Afvallers: 1. Aug. Verhulst en Rob Verbist, 2. W. Schelfhout en Theo Praet. H. Vormsel - Mgr. H. Ernst van Breda heeft in de parochie van de H. Jozef te Nieuw-Na men het H. Vormsel toege diend aan veertien kinderen, de H. mis werd verzorgd door het St. Ceciliakoor onder lei ding van G. Pollet. Popfestival - De stichting 'Van de straat af' uit Nieuw-Namen organiseert voor 5 juli een busreis naar het popfestival te Torhout. Deelnemers kunnen zich vooraf opgeven bij Sigrid Lockefeer (01144-255) of bij P. Goosen (0114-432). Kaarting - De uitslag van de kaarting bij J. de Loos was als volgt: 1 Th. Praet en R. Sturms, 2 Alb. Apers en E. de Koning, 3 L. van Roeyen en D. van Vlierberghe. Kaarting - De uitslag van de kaarting bij Du Commerce is als volgt: 1 A, Verhulst en L. van Vlierberghe, 2 A. Apers en E. de Koning. Oud papier - W Hulsterloo houdt zaterdag 14 juni oud pa pier op. De route begint om 9.00 uur. Playbackshow - In het café De Kroon in de Kleine Bagij ne straat in Hulst wordt zondag 22 juni een playback en sound- mixwedstrijd gehouden. Aan vang 14 uur. Medewerking verleent discobar El Djedda, in samenwerking met dj-s van radio Reynaert, Atlantis en music Galery. Boerenbond - De jaarlijkse uitstap van de rk. Boerenbond bracht hen dit jaar naar de CHV te Veghel waarna in de namiddag een bezoek werd gebracht aan een textielfa briek in Goirle. De dagwer dafgesloten met een dineh Viswedstrijd - Voetbalvereni ging Hulsterloo hield haar jaarlijkse viswedstrijd op de Oosterschelde. Kampioen werd Paul Staes. Hij haalde dertien vissen boven met een totale lengte van 268 centime ter. Staes nam hierdoor de wisselbeker over van Gust. de Block. De verdere uitslag was als volgt: 2 F. Smet, 3 Paul de Kind, 4 Eddy van Walle, 5 Gust. van Ecken. De poedel prijs ging naar Roger Sturms. Bejaardenreis - De Katholieke Bond Voor Ouderen in Axel heeft een busreisje gemaakt naar het werkeiland Neeltje Jans. Er gingen 54 ouderen mee. Na een bezoek aan het eiland en een rondvaart op de Oosterschelde werd reis voort gezet via de Grevelingendam, Volkerak en Hellegatsplein. Daarna werd gedineerd in Hooegerheid in Familieland. Via Antwerpen ging het weer huiswaarts, waar de bus rond 20.30 uur arriveerde. Bejaardenschieting - Van daag, woensdag 18 juni, wordt in café 't Helleken een bejaar denschieting gehouden. Aan vang 13.30 uur. Bingo- en kaartmiddag - In het gemeenschapscentrum 't Heike wordt donderdag 19 juni weer een kaart-en bingomid dag gehouden. Aanvang 13.30 uur. Schuttersvereniging St.-Jan - Binnen de schuttersvereniging St.-Jan duurt de strijd om het kampioenschap voort. De lei ding is nog steeds in handen van H. Merckx met 19 punten. Op de tweede plaats volgt R. Gijsel met 17 punten, die te vens de leiding heeft bij de be ginnende schutters. De derde plaats wordt gedeeld door E. Verschueren en E. Savooy met 12 punten. De volgende schie ting is donderdag 19 juni. Op 26 juni is er een kampioens- schieting. Eventuele liefheb bers kunnen zich bekwamen in de schietsport op kermis- schietingen die vrijdag 27 juni beginnen. Prijskaarting - In café Der Ouden Arend namen 40 kaar ters aan de prijskaarting deel Uitslag: 1. E. de Block (won afl zijn partijen), 2. mevrouw De Waal-Kind, 3. E. Verstraeten.

de Stem | 1986 | | pagina 15