PAS UIT EN NU AL IN UITVERKOOP Adriaan van Dis komt toch terug Hier en N Herstelde versie van 'Ulysses' na 7 jaar klaar DINSDAG 17 JUNI 1986 Alphaville Outfield Intimate Stranger Doctor The Medics The Fixx NEDERLAND 1 NEDERLAND 2 DUITSLAND 2 Suske en Wiske hJ, OfCKE: De hinderla „De tijd is de beste schminker ter wereld. Hij is uniek en grondig en je krijgt alle rimpels van hem die je verdient Claude Lelouch, cineast. Festival Nieuwe Muziek voor tiende maal 'eigenwijs, maar integer' MUZIEKCRITICI noemen het een uniek fenomeen, een curio sum van internationale allure. Maar de politici in Zeeland sou- batten nog steeds over de vraag of hun drie ton subsidie voor apparaat en programma wel in goede handen is. Toch beleeft Middelburg ook dit jaar weer een Festival Nieuwe Muziek. Het paradepaardje van vooruitstrevend cultureel Zeeland is aan de tiende editie toe. Het festival maakt ruim baan voor eigentijdse muziek, ge componeerd of geïmproviseerd en afkomstig uit de hele wereld. Maar ook de randgebieden uit de beeldende kunst, de jazz- en de popmuziek vinden er een podium. Onder het motto 'al het geld voor de avant-garde' heerst vanaf donderdag in de Zeeuwse hoofdstad weer drie weken lang een klimaat, waarin enkele van 's werelds grootste componisten en uitvoerenden van heden daagse muziek het artistiek klimaat van nieuwe impulsen moe ten voorzien. Door Henk Postma MIDDELBURG - Eén keer per jaar, in de Randstedelijke scha duw van het Holland Festival, verandert Middelburg in een 'metropooltje', waar de mondiale muziek- avant-garde zich mag presenteren aan een beperkt, maar geïnte resseerd publiek van kenners, gewone be langstellenden en een enkele locale kunst snob. Deze keer voor de tiende maal. Het Festival Nieuwe Muziek operereert buiten de schijn werpers die de grotere, mo dieuzere en op commercieel succes mikkende muziekspec- takels van een aureool voor zien. Maar door de jaren heen heeft de 'eigenwijze, maar in tegere' programmering van dit Zeeuws gebeuren gefun geerd als wegbereider voor vernieuwende tendenzen in de rest van Nederland. Muziek critici noemen het festival dan ook 'één van de onmisbare pei lers van het eigentijdse mu ziekleven'. En ze roemen vooral de bijzonder informele, zo niet rommelig aandoende, ambiance die het festival ken merkt. 'Wanbeheer' Organisator is de Stichting Nieuwe Muziek Zeeland, op volger van Jeugd en Muziek dat vier jaar geleden aan 'fi nancieel wanbeheer', zoals de subsidiërende bestuurders dat uitdrukten, ten onder ging. In feite gaat het om een een mansbedrijfje in de persoon van manager Ad van 't Veer, die zich in voor en tegenspoed steeds weer heeft weten te om ringen met een groep vrijwil lige bestuursleden. Volgens de commissie Su therland, een nationaal drie manschap waardoor het sub sidiërende provinciebestuur zich heeft laten adviseren, verricht Van 't Veer met zijn vrijwilligers een klus waar voor eigenlijke drie professio nele stafmedewerkers nodig zouden zijn. Maar zo'n ver gaande professionalisering zit er nog niet in. De Zeeuwse sta ten twijfelen zelfs of Zeeland zich de 'luxe' van het festival nog langer moet veroorloven. Reden waarom ze het gebeu ren ook deze keer weer als 'proef' betiteld hebben. Extra Muziekcitici schrijven het aan het Festival Nieuwe Mu ziek toe dat inmiddels interna tionaal gerenommeerde com ponisten als Iannis Xenakis en Morton Feldman, maar bij voorbeeld ook de Japanse avant-garde componisten, voet aan de grond kregen in Nederland. Reden genoeg dus voor de organiserende stich ting om het tweede lustrum van een extra tintje te voor zien. Extra geld hadden pro vinciebestuur en gemeente Middelburg er niet voor over. Maar dankzij de goodwill die manager Ad van 't Veer met zijn geesteskind heeft weten te veroveren, speciale bijdragen van het ministerie van WVC en de opbrengst van radio-op names. komen tijdens het Van onze rtv-redactie HILVERSUM - Adriaan van Dis zal in het nieuwe winterse), zoen voor de VPRO een programma presenteren. De VPRo deelde dit mee, nadat Van Dis bij de BRT en in het weekblad Di Tijd had laten doorschemeren dat hij van het scherm zou ver. dwijnen om zich geheel te wijden aan het schrijven van boeken. Volgens de VPRO-persdienst wordt op dit moment gewerltl aan het concept voor een nieuw programma. Als beide partijen zich kunnen vinden in de nieuwe formule, zal Van Dis in het na. jaar terugkeren op de VPRO-tv. Eén van de topattracties van het Festival Nieuwe Muziek is het Kronos Strijkkwart (USA), dat voor het eerst naar Neder land komt. Het speelt recent werk van Amerikanen als Rihm, Young, Glass, Riley, Marcus, Young en Graves. - foto michele clement' De Amerikaanse componist Morton Feldman, 'meester van de stilte', komt naar het festival om met collega-componis ten een vijfdaags college te geven. Zijn adagio: „We hebben niet nog een componist en nog meer noten nodig als daar niet een hele goede reden voor is". - foto wim riemens tiende festival meer grote componisten en uitvoerenden naar Middelburg dan tot nu toe het geval was. Zo geeft de Amerikaan Morton Feldman een vijfdaags 'masterclass'- college, waaraan onder meer meedoen de componisten Ian nis Xenakis (Frankrijk/Grie kenland), Kaija Saariaho (Noorwegen), Per Norgard (Denemarken) en Bunita Mar cus (Amerika). Feldman en Xenakis schre ven bovendien elk een speciale festival-compositie, terwijl Nieuwe Muziek een elpee pre senteert met recent werk van Xenakis. Ensembles en solis ten die tot de top van de he dendaagse muziek-praktijk gerekend kunnen worden, waaronder Sound Space Ark (Japan), het Kronos Kwartet (USA) en Nieuwe Muzieks 'eigen' Xenakis Ensemble, brengen tal van wereld- Euro pese en Nederlandse premiè res ten gehore. Veel componis ten, waaronder ook de Frans man Mache, lichten verder hun werk toe met lezingen, discussie en audio-visuele middelen. Daarnaast komen twee pio niers uit de Benelux, Karei Goeyvaerts en Jan Boerman over hun werk vertellen. Ook hun muziek wordt tijdens het festival gespeeld. Daarvoor treden onder meer aan het Amsterdams Universiteits koor, het Xenakis Ensemble, de Slagwerkgroep Amster dam, het Nederlands Studen ten Kamerkoor en een Koor Nieuwe Muziek. Het laatste gezelschap is recentelijk, mede onder auspiciën van de stich ting Nieuwe Muziek opgericht en treedt nu voor het eerst op. Het festival-programma kan globaal worden ingedeeld in programma's rondom één componist, de zogenaamde componisten-dagen (Mache, Xenakis, Feldman, Norgard, Boerman en Norgard), en in landendagen (composities uit Amerika, Japan en Italië). Maar er is ook werkte horen van mensen als Glass, Marcus, Riley, Young, Rihm, Graves, Schaeffer, Ore, Scelci, Grims- son, Andriessen en Meijering. Wat de geïmproviseerde muziek betreft wordt onder meer aandacht besteed aan de Groningse gitarist Jan Kuy- per, winnaar van de Podium- prijs 1985. Hij geeft drie con certen met verschillende for maties, waaronder Future Shock, de pop/funk/jazz- groep van Maarten van Nor den. Een andere improvisator is de Amerikaanse stem-kun- stenares Shelly Hirsch, die op treedt met de Australische multi-instrumentalist Jon Ro- Blazersensemble Uit de hoek van de 'maxi male' minimal popmuziek ko men verder de Groningse for- Iannis Xenakis. Aan het werk van deze Grieks/Franse componist en theoreticus besteedt Nieuwe Muziek conse quent aandacht. Xenakis schreef speciaal voor dit tiende fes tival een compositie. Verder presenteert Nieuwe Muziek een elpee met recent werk van Xenakis. - - foto willem mieras matie Kleg (8 gitaren, 4 saxo foons, „F 'drummer) en de Vlaamse groep Maximalist naar Middelburg. Tot de an dere uitvoerenden behoren het Nederlands Blazersensemble met de slagwerkgroep Den Haag (werk van Scelsi), het Orgella Kwartet, het duo Jo- hansen/Hoogewerf, slagwer ker Gerry Hemmingway (USA), het Gijsbrecht van Aemstelkwartet, slagwerker Johan Faber en het trio van Aki Takahashi. Aandacht is er ook voor 'Zeeuwse' muziek. Zo vullen popmuzikanten van de stich ting Muzikanten voor Muzi kanten drie zaterdagmidda gen onder het motto 'regio-ex perimenten', is er een optreden van Nieuwe Muziek's work shop geïmproviseerde muziek. Het duo Ta venier/Mol speelt moderne composities. De Bel gische muzikant/beeldende kunstenaar Jacques Charlier kleedt de festivalruimten aan met 14 recente schilderijen. Hij geeft bovendien een 'play back-show' met zijn 'chansons idiotes'. Muziekinstallaties zijn er verder van Floris van Manen/Trimpin en Martien Groeneveld. De meeste evenementen spelen zich af in het Centrum Nieuwe Muziek in de Klove niersdoelen. Wie zich daar do nateur maakt voor minstens 15 gulden mag het hele festival verder gratis bijwonen. Niet- donateurs betalen een tientje per dag. Belangstellenden krijgen op aanvraag een pro gramma-folder toegestuurd. Daarvoor kan men bellen naar nummer 01180-23650. Tijdens het festival, dat duurt van donderdag 19 juni tot zondag 6 juli, is verder verder een spe ciaal festival-boek verkrijg baar, waarin de concerten uit voerig worden toegelicht. LONDEN (RTR/AFP) - Westduitse geleerden heb ben zeven jaar gedaan over het corrigeren van fouten van niet-Engels- sprekende Franse druk kers die 64 jaar geleden 'Ulysses' van James Joyce publiceerden. Het maken van de giste ren gepubliceerde gecorri geerde versie van het 650 bladzijden dikke boek heeft even lang geduurd als Joyce deed over het schrijven. De roman, die een van de meest omstreden boe ken van zijn tijd was, werd gezet door Franse druk kers die geen Engels ken den, omdat Britse uitge vers er niet aandurfden. De Westduitse taalge leerde Hans Walter Gabler en zijn groep deskundigen hebben per bladzijde ge middeld zeven weglatin gen, transposities en an dere tekortkomingen her steld met gebruikmaking van een computer voor het vergelijken van verschil lende edities en manus cripten. „Zonder computer zou den we er misschien wel vijftien jaar over hebben gedaan", zei Gabler. „Ik weet werkelijk niet waarom een Duitser deze taak moest volvoeren, maar ik was geboeid door Joyce en omdat het groten deels onbekend terrein was, besloot ik het eens te proberen". De nieuwe editie herstelt vele fouten die aanvaard zijn als behorende tot de raadselachtige stijl van Joyce. De raadselachtige zin 'the paper the beard was wrapped in' is gewoon de zetfout van een drukker voor 'the paper the bread was wrapped in'. The Bodley Head and Penguin, uitgevers van de nieuwste harde- en slappe-bandversies, beslo ten het werk te publiceren op dezelfde datum - 16 juni DE zomer-reieases zijn er weer! Dat betekent dat er normaal gesproken amper aardige platen uitkomen. Wat wel verschijnt zijn veelal volstrekt overbodige elpees die zo richting uitver- koopbakken kunnen. Hier volgt een aantal in vogel vlucht. GEEN leukere groepjes dan familie-groepjes. Het hui dige succes van de broertjes en zusjes Five Star en uiter aard dat van de diverse ge zinsleden Jackson is voor veel ouders te verleidelijk om hun kroost van een nor male jeugd te laten genieten. Zo zijn de broers en zussen Leroy, Eddie, Eugene, Haini, Rudy, Kathi, Elizabeth en Moana samen in het groepje The Jets geperst en hebben ze een eerste elpee gemaakt. De kindertjes Jets maken keurige onbevlekte disco, die andere ouders met een men geling van vertedering en jaloezie zal doen toekijken, maar die in termen van mu zikale waarde absoluut niets te betekenen heeft. Niette min zullen de Jets hit na hit scoren en zullen de afzon derlijke leden straks ook nog allemaal solo-platen gaan maken. De kassa's zullen rinkelen en de pulp-bladen hebben er weer een dank baar onderwerp bij. Zo lang als het duurt natuurlijk. DOMME Duitse disco is misschien wel een dubbele tautologie, maar niettemin is het een treffend begrip om PW SPI AAK EINDREDACTIE WIM VAN LEEST de impact van de groep Al phaville (je weet wel van 'Big in Japan') mee te be schrijven. Duitse bandjes zijn ver antwoordelijk voor het af- grijnselijke geluid dat nu al een aantal jaren de hele zo mer lang onder de noemer 'Euro-disco' de mediterrane danstenten en later de di verse nationale hitlijsten teistert. En of het nou de Modern Talkings, de Sand ra's, de Boney M.'s of de Al- phavilles zijn, het onbenul druipt er van af. Alphaville spant wat dat betreft de kroon, want waar de meeste van dat soort bandjes ronduit toegeeft al- leende zakken te willen vul len, daar heeft Alphaville de pretentie echt iets aan de popmuziek toe te voegen. Die hoogmoedswaanzin heeft er toe geleid dat de nieuwe elpee 'Afternoons in Utopia' zowaar een concept elpee is geworden. En alsof dat nog niet erg genoeg is, blijken de teksten te zijn ge schreven door iemand met een fikse religieuze tic en blijkt een gelijkgestemde geest voor de arrangemen ten te hebben gezorgd. 'Afternoons in Utopia' is dan ook de belachelijkste plaat die ik in jaren gehoord heb. DE groepjes The Outfield en Intimate Stranger zijn bijna net zo erg. Hun muziek is namelijk een slechte imi tatie van Men at Work, ter wijl Men at Work op zijn beurt nooit verder is geko men dan het niveau van een zoveelsterangs kopie van The Police. The Outfield en Intimate Stranger hebben dus het ni veau dat bijna elk Neder lands bandje na een jaartje stevig repeteren ook kan be reiken. Originaliteit en creativiteit zijn begrippen die in het woordenboek van The Outfield en Intimate Stranger niet voorkomen. Platen maken mogen ze ech ter wel en The Outfield had hier zowaar een hitje met 'Your love'. De absurditeit van de Nederlandse hitlij sten had niet treffender geïlllustreerd kunnen wor den. MAAR in Engeland zijn ze nen de Britse muzieksien in-1 neemt, maar ik beschouw I 'Walkabout' als een hoop I pretentieuze nonsens. Ditl soort muziek is me te be dacht en te zeer gecon-| strueerd om nog leuk te zijn I In het begin van de jaren! zeventig barstte het van dit| soort overbodige groepen e ik heb even gehoopt dat de l punk hiermee voorgoed hadl afgerekend. Niets is echteI minder waar. I Meer dan ooit sterft het van de bandjes die| onder het mom van de een o' andere wave of trend over-l bodigheid in platen persen 't Is zonde van het geld, tijd en de moeite. Maar ja del wereld wil bedrogen worden! en wie zijn talen een beetje! kent, weet dat 'The Fixxf dan een zeer toepasselijk naam is. The Fixx: overbodigheid in plaat geperst wat dat betreft zo mogelijk nog gekker. Daar trekt de single-koper geld uit om een bijna exacte kopie van 'Spi rit in the sky' van Norman Greenbaum te kopen. Die kopie is vervaardigd door het groepje Doctor The Medics dat behalve via an dermans songs ook door een ietwat bizar uiterlijk pro beert op te vallen. Jongelui, laat u niet be dotten, Doctor The Medics is een onbeduidend bandje met even veel inhoud als de 'Story' van vorige week. De verpakking ziet er wellicht leuk uit, maar het stelt echt niets voor. GEWAARDEERDE col lega Jip Golsteijn zei laatst in RUR dat een popjourna list aan zijn relevantie moet gaan twijfelen als blijkt dat muziek die hij absoluut niet goed vindt, toch aan blijkt te slaan bij de massa. Wat dat betreft kan ik dus wel meteen ophouden, want aan de reli-pop van U2 en Simple Minds kan ik hele maal niets aan vinden en dat terwijl elke scholier vanaf mavo-3 tot en met zowat elke derdejaars student Bono Vox en Jim Kerr als muzikale messiassen vere ren. Ik blijf het echter gal mende echo-bakken vinden en een groep als The Fixx is voor mij van hetzelfde laken een slechtzittend pak. In de serieuze muziekbla den zal de een of andere re censent wellicht zijn best doen om de elpee 'Walka bout' van The Fixx heel aannemelijk te maken en zal hij vertellen dat de groep een geheel eigen plaats bin- De agenda voor de komendf| weken ziet er als volgt uit: Queen, 19 juni in Leid® (Groenoordhal) en 17 juni I Brussel (Vorst Nationaal) ,1 Waterboys, Robert Cray, Lloïu Cole and the Commotions, T^l Talk, Elvis Costello, UB 40, Sl®'l ply Red en Simple Minds, 5ju"| in Torhout en 6 juli in WerchtfiT Marillion, 19 juni in Rotterdam! (Ahoy) I Frankie Miller, Gil Scott-He»J| INXS, Bangles, Madness e.a., juni in Den Haag (Parkpop) Black Uhuru, Dennis BroW;', I Yeliowman en The Wallers, -I juni in Amsterdam (Regg' Sunsplash in Edenhal) Black Uhuru, Dennis BroW I Yeliowman, The Gladiators ''l The Wallers, 26 juni in Deurl*| bij Antwerpen (Arena) James Joyce: raadselachtige I stijl. - foto archief de stem - als die ene dag in Dublin in 1904 die in Ulysses wordt beschreven. Onder de eigentijdse schrijvers die afstand na men van de kleurrijke taal en onsamenhangende syn taxis waren D.H. Lawren ce, die Ulysses 'het smerig ste, onfatsoenlijkste, meest obscene geval dat ooit is geschreven' heeft ge noemd, en Virginia Woolf, die het naar de prullen mand verwees als 'ziek makend'. Gabler heeft ook delen teruggehaald die uit vorige edities waren weggelaten en waarin de sleutel zou kunnen worden gevonden tot filosofische kwesties die in het boek worden aangesneden. Letterkundigen hebben zich het hoofd gebroken over het antwoord op een smeekbede die Joyce's al ter ego in Ulysses, Stephen Dedalus, richt tot zijn dode moeder: „Teil me the word... The word known to all men". Gabler heeft de zin gerestaureerd tot: „Lo ve, yes. Word known to all men". DINSDAG 17 JUN11986 VANAVOND besteedt 'Hier en land 1 aandacht aan de problen wakers in Nederland, die een gi gingen op de justitie-begroting bewaarders en met de staatssec Korte-Van Hemel. Verder aand kelingen rond de noodtoestand i OQ nn l Avonturen van 2J.UU Sherlock Holmes •s Werelds beroemdste de tective Sherlock Holmes komt vanavond voor de zo veelste maal tot leven in een Engelse serie van Granada Television. Het is dit keer Jeremy. Brett, die de creatie van Sir Arthur Conan Doyle gestalte mag geven en David Burke speelt zijn hulpje dr. Watson. Het eerste avon tuur, waarin Holmes en Watson betrokken raken heelt 'Schandaal in Bohe- men'. De heren in Baker Street krijgen op een avond bezoek van een gemaskerde man. Deze blijkt later de ko ning van Bohemen te zijn, die Holmes om hulp komt vragen. De koning staat op het punt te trouwen, maar hij wordt gechanteerd door de mooie en vastberaden Irene Adler, een vrouw met wie hij ooit een verhouding heeft gehad. at H( ui 19.12] Rock around de Kremlin ze M ze ve dii ha Sa de vr on ja, nu Sinds 'Live Aid' weten we dat er ook Russische popmu ziek bestaat. De campagnes van de autoriteiten hebben deze 'decadente' muziek vorm niet tegen kunnen In houden. In Moskou en Le- sel ningrad behoren jeans, va walkman en skateboards tot fil: het normale straatbeeld. De stc platenzaken dreunen van de sci discomuziek en in discothe- kij ken zie je breakdancers aan vai het werk. De IKON-film vei 'Rock around the Kremlin' hei geeft een indruk hoe belang- mi rijk popmuziek voor de Rus- nei sische jongeren is. In Lenin- gel grad, dat het Liverpool-van- elk het-Oosten wordt genoemd ste is de eerste officiële door de da: staat gecontroleerde roek- club gevestigd. Een aantal groepen heeft van de autori- teiten toestemming om pla- IJ ten op te nemen. 20.15 Tödllche Llebe Sarah Erdman heeft zich verloofd met Manfred Roth, die enkele jaren ouder is. De gelieven leven op een eilandje, maar hun omge ving en vooral hun familie leden halen hen uit de droom. Sarah is vastbesloten met Manfred te trouwen, hoewel ze het een en ander van zijn verleden en zijn af komst weet. Haar jongere zuster Jane en ook haar vriendin Petra staan afwij- Op Eei tig fes 'Hi He mii eer one spr Du fes vei ohi na sen wa me one

de Stem | 1986 | | pagina 16