131953 Iische dienst! incierei delen. 'School wordt melkkoe zwakkere broeders' STICHTING WELCOM GROUP ypotheek. fieuwe abri's laten iog op zich wachten Zeeland krijgt lang verwachte scanner Dienstplichtige wil oefenen voor scherpschutter iank n.v. \n/bedbijfsleideü| ind ismonteur |traktorchauffeur| iselman B.V.I Zeilwedstrijden Otheense Kreek VREES HEAO VLISSINGEN BIJ MONSTERFUSIE: HET WEER Colleges nemen tunnelplan onder loep Voor tafels in gezellig familieverband ergadering kreek VVV Wassenaar stierf natuurlijke dood Wetgeving Bestuur Warmer Weer in Europa CEL VOOR WAPENBEZIT fIFORMATIE: )-LIJN lesgeld bij school van s en Wetenschappen Specialiteitenrestaurant Teteringen 076-713381 VRIJDAG 13 JUNI 1986 VANZEELAND IPAGINA ZEELAND 1 T27 stigd te Hoogstraten (Bel van Breda) zoekt voor f aratie van zijn machinep; nschreven taken en het Ia Ichnische dienst zal tot zijl ppassen en eventueel vel hinepark, afhankelijk vand hen van de door ons vkunde (ten minste MTS-nJ besturingstechniek, ïroduktielijnen jiogen, met instelling gericitl Iproduktie (ook al zal dit, inf etekenen, dat er buiten i [rerkt zal dienen te worden)! geving Breda. 140 jaar. [aan: 907 AE Oosterhout i voor ons plantuitjes teel pdrijf Irkeur schriftelijk, aan: Postbus 2 Jen pussen 8.00 en 17.00 uur) I Ministerie il gesprek et bestuur Van een oneer verslaggevers ZUIDZANDE DEN HAAG - Op zo kort mo gelijke termijn willen ambtenaren van het Mi nisterie van Justitie een gesprek met het be stuur van de in opspraak geraakte adoptiever eniging Stichting Welcome Group uit Zuid- zande. De voorzitster van de stichting verblijft momenteel, [met een aantal adoptie-ouders, in Zuid-India om daar [kinderen 'op te halen'. Op het departement maakt pen zich zorgen over de be langenbehartiging door de ptichting. „Wij zijn geconfron- erd met klachten van ouders [en daarbij komt ook het oriën- lerend onderzoek dat momen el door het Openbaar Minis terie naar de handel en wan- [del van de stichting wordt in gesteld", aldus een woordvoer der van het ministerie. „Wij willen een openhartig gesprek pet de stichting om alles eens boor te praten". Van een onzer verslaggevers L - De stichting Streek W Zeeuwsch-Vlaanderen loudt maandag 16 juni een al- iemene bestuursvergadering het gemeentehuis te Axel, ianvang 20.00 uur. Na de opening door voorzit- Jer F. Lievens komen voorste len omtrent taakverdeling en pet te voeren beleid door het pagelijks bestuur aan de orde. Vervolgens bespreken ze het financieel verslag '85 van de gtreek VW's West- en Oost- euwsch-Vlaanderen en het financieel verslag '86 van de Etreek VW Zeeuwsch-Vlaan- ileren. bf voor de unieke Rente-RuJ rur ook naar uit gaat, bij te| bnen vindt u in elk geval do |et hun adviezen de weg voi naken naar een verantwoord! ten aanzien van hypotheken! pte weg naar uitvoerige infor| over deze belangrijke maten is de bon of de telefoon! Van ome correspondent Sas van gent - De 56-ja- fjge J. Jansen uit Sas van Gent, die gistermorgen leven loos werd aangetroffen bij een terras van een café-restaurant tan de Westkade in zijn woon plaats, is een natuurlijke dood pestorven. Dat heeft een lijkschouwing pri het mortuarium van het pisabethziekenhuis te Sluis kil uitgewezen. De man werd omstreeks ze ven uur gevonden door een [krantenbezorger, die alarm ploeg. Omdat het slachtoffer lichte verwondingen aan het [hoofd had, werd in eerste in stantie misdrijf niet uitgeslo- jten en de Westkade geruime [tijd door de politie afgezet. jDaarna volgde een onderzoek door de rijkspolitie bijgestaan door de technische recherche. Zoals gemeld, hettben ouders geklaagd dat door de Stichting afspraken niet wor den nagekomen en onduide lijkheid overafgedragen gel den bestaat. Ook hebben di verse ouders het gevoel dat zij, bij bezoeken aan India om de hen toegewezen kinderen op te halen, misbruikt zijn voor de- viezensmokkel. Twee ouder paren hebben inmiddels de rechter al ingeschakeld om de door hen betaalde gelden (en afgegeven adoptiepapieren) terug te verkrijgen. Naar aanleiding van de pu- blikaties rond de Welcome Group hebben meer adoptie ouders contact gezocht met het Bureau Ongeruste Adoptie ouders in Vlaardingen. Inmiddels is een nieuwe wetgeving die het werk van adoptieverenigingen moet re gelen in de maak. Kernpunt van het wetsontwerp is het in voeren van een vergunning stelsel. Nu is het zo dat ieder een die dat wil, mag bemidde len bij het het verkrijgen van adoptie-kinderen, zolang men natuurlijk geen strafbare fei ten pleegt. Het wetsontwerp is voor ad vies naar de Raad van State geweest. Momenteel wordt op het departement van Justitie de laatste hand gelegd aan het ontwerp. Dan is het woord aan de Tweede Kamer, die het ont werp tot wet moet verheffen. „Hopelijk kan dat allemaal snel gebeuren, maar dat hangt uiteraard van de Kamer af", aldus de Justitie-woordvoer- der. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Zondag 22 juni zijn er op de Otheense Kreek zeilwedstrijden van de Dow Zeil Club. De westrijden zijn verdeeld in vier categorieën: Laser, Partner, Optimist en Zeil plank. Er worden drie man ches gevaren, die beginnen om 11.00, 13.00 en 15.00 uur. De in schrijving staat voor iedereen open en begint om 10.00 uur bij de haven. De overige wedstrij den zijn gepland op 30 augus tus en 6 oktober van dit jaar. uur mij uw brochure over NG hypotheken. ers invullen en de bon in een onge' p zenden aan: Noordbrabantse Gemeenten ■r 76, 5600 VB Eindhoven. Van een onzer verslaggevers ERNEUZEN - Bushaltes op enkele plaatsen in Zeeuwsch- aanderen (Terneuzen, Hengstdijk en Biervliet) vertonen sinds Lm? w» Pen '-ege aanbük. Het vertrouwde buskotje is verdwe- t rest, is een gat in de grond, afgezet met enkele hekken. voo busreizi8er za' het echter niet lang zonder deze onmisbare Icon moeten stellen, want de bedoeling is dat door Alre- snoprt n(^erneming van c'e Nederlandse Spoorwegen) Dia=t1f,Z0genaarntïe reclame-abri's worden neergezet. Alrecon [land bjd zo'n 500 van deze abri's door geheel Neder- f abrOoa7lenwerHpg met de gemeenten zijn vorige week de oude leldero v, we8gehaald en - indien zij in goede staat verkeerden - enipf. P'aatst- Net plaatsen van de nieuwe ondervindt echter LnLa, jaging' Het had deze week moeten gebeuren. Een ■bf t,,.n 'f r van de ZWN had goede hoop dat binnen een dag Ivoorzi nU ontmantelde bushaltes van een wachthokje zijn Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Zeeland krijgt de langverwachte mo biele computer-thomograaf, ook wel tc-scanner genoemd. Staatssecretaris J. van der Reijden heeft dit gisteren schriftelijk duidelijk gemaakt. Het medisch apparaat komt nog dit jaar in gebruik. De staatssecretaris heeft wel een aantal, voornamelijk financiële voorwaarden ge steld. Maar daaraan, zo ver klaarde de Zeeuwse gedepu teerde voor de volksgezond heid W. Don (PvdA) gister avond, kan worden voldaan, mede dankzij de geldinzame lingsactie van de speciaal daartoe opgerichte stichting kankerpreventie Zeeland. Om de exploitatie accepta bel te maken, is een eigen Zeeuwse bijdrage nodig van zo'n 750.000 gulden. De stich ting heeft in enkele maanden tijd al 610.000 gulden toegezegd gekregen door bedrijven, ge meenten en particulieren. Don dankte gisteren het Tweede Kamerlid M. Beinema (CDA) die de staatssecretaris hardnekkig met vragen over de kwestie heeft achtervolgd. Op de laatste serie vragen ant woordde Van der Reijden gis teren dat de Zeeuwse geldin zamelingsactie niet van in vloed is geweest op zijn beslis sing. Volgens Beinema dekt de staatssecretaris zich met deze ontkenning in tegen preceden ten. De actie heeft volgens hem wel degelijk en net op tijd de doorslag gegeven. De computer-thomograaf, waarmee op gemakkelijke en pijnloze wijze onheil in het menselijk lichaam kan wor den opgespoord, komt be schikbaar voor alle Zeeuwse ziekenhuizen. Het wordt de eerste verrijdbare tc-scanner in Nederland. Van der Reijden heeft het apparaat 'voorals nog' toegekend voor een 'be perkte periode van ca. drie jaar'. Dit omdat hij het ge bruik van de mobiele scanner als een experiment ziet. Gede puteerde Don is ervan over tuigd dat het experiment zal bewijzen dat het verrijdbare apparaat bestaansrecht heeft. De aanschaf van de mobiele computer-thomograaf kost ongeveer 3,3 miljoen gulden. Daarnaast krijgt men met ex ploitatiekosten te maken. De exploitatie komt in handen van de Stichting Streekzieke- huis Walcheren, dat daarbij zal moeten handelen naar ge noegen met de Stichting Kan kerpreventie Zeeland en de andere Zeeuwse ziekenhuizen. Volgens de landelijke nor men heeft de regio pas recht op een computer-thomograaf bij een inwonertal van min stens 450.000. In Zeeland wo nen ongeveer 360.00 mensen, maar de staatssecretaris heeft, nu Zeeland zelf ook geld op ta fel zal leggen, rekening willen houden met de afgelegen lig ging van de provincie en de geringe bevolkingsdichtheid. Tot nu toe is de Zeeuwse be volking voor computerthomo- grafie op Rotterdam en België aangewezen. Volgens Don zul len Zeeuwsvlamingen geen toestemming meer krijgen om van de scanners in België ge bruik te maken, uitgezonderd wanneer ze daar zijn opgeno men of wanneer sprake is van accute noodgevallen. Spandoeken in de kerk Door Henk Postma VLISSINGEN - Docent Ch. van Wattum aan de Zeeuwse school voor hoger economisch en administratief onderwijs te Vlissingen gaf zijn eco nomie-college gisterochtend in een gewijde ruimte. Maar zijn betoog over de macro- economische verschrikkingen van minister Deetmans bezuinigingen op het hoger beroepsonderwijs vond al lerminst een ingetogen gehoor. Het lesuurtje in de Onze Lieve Vrouwe Kerk te Vlissingen, bijge woond door ruim tweehonderd stu denten, was onderdeel van een de monstratieve actie. De onderwijs kundig verpakte schimpscheuten, waarmee Van Wattum zijn college kruidde, kregen dan ook rumoerig bijval. Een holle dreun van roffe lende voeten en een enkele rauwe kreet ondersteunde het instemmend applaus dat meermalen tegen de kerkmuren opklonk. Dit schools protest onder Jezus' Kruisweg was de reactie op een ad vies van het ministerie van onder wijs om de toeloop van nieuwe stu denten op te vangen in lege kerken of bioscopen. Daarover beschikt men in Vlissingen niet, maar de katho lieke parochie zag er geen bezwaar in om haar gebedshuis beschikbaar te stellen voor een illustratieve sa menkomst. Niet eens zozeer de krakkemikkige huisvesting van de HEAO-school, verspreid over houten barakken in Vlissingen en een afgekeurde lagere school in Souburg, baart docenten en studenten zorg; veel meer nog is men beducht voor een verslechtering van het onderwijs aan de school. De HEAO, al in een scholengemeen schap verenigd met de hogere tech nische school en de school voor fysio- IN DE hoogste regionen van het Zeeuwse onderwijs maakt men zich op voor een mon sterfusie. Gedwongen door het schaalvergrotings- en bezuinigingsbeleid van het ministe rie van Onderwijs staan de zeven Zeeuwse scholen voor hoger beroepsonderwijs op het punt' om een samenwerkingsorgaan te vormen, dat hen het vege lijf moet redden. Eind deze maand steekt men de koppen bij elkaar om te fusie te bezegelen. Ondertussen rommelt het binnen de school voor hoger economisch en administratief onderwijs (HEAO) te Vlissingen, waar ook veel Zeeuwschvlamingen zich op laten leiden voor een lucratieve baan in de maatschappij. Docenten en studenten vrezen voor kwaliteitsvermindering van het HEAO-onderwijs omdat hun op zich zelf vrij sterke school zal worden 'leeggezogen' door de zwakkere broeders onders de fusie-partners. Tijdens een protestbijeenkomst gebruikte voorzitter F. van Sloten van de HEAO-medezeggenschapsraad gisteren een beeldspraak die de Zeeuw en met name de Vlissinger moet aanspreken. Hij voorzag voor de HEAO een func tie als 'melkkoe, zoals De Schelde dat voor het RSV-concern geweest is en maakte ge wag van 'verbijstering die door de gelederen van de docenten heensiuipt'. De studenten zochten hun heil liever in de kerk. „Fusie is ruzie", schreeuwde één van de spandoeken die ze daar ontrolden. therapie, vreest de dupe te worden van een fusie met de andere Zeeuwse scholen voor hoger onderwijs, zoals die door minister Deetman opge drongen wordt. Binnen de huidige scholenge meenschap vloeien financiën voor de 'op zich gezonde' HEAO naar de 'noodlijdende' partners, die er hun boventallige docenten mee betalen. Dat wordt, zo vreest men, na de fusie met de andere scholen nog erger. Ge plaagd door dalende leerlingen-aan tallen zakken die steeds dieper weg inde rode cij f ers. - Na de fusie moeten vacatures bij de HEAO in eerste instantie worden opgevuld met boventallige docenten van de fusie-partners. Die zijn daar toe bevoegd, mits ze zich hier en daar wat bij laten scholen. Maar of ze daarmee ook 'bekwaam' zijn, wordt op de HEAO betwijfeld. Men kan voorlopig putten uit een ruime voorraad, want in totaal be schikken de fusie-partners over een arsenaal van zo'n 70 boventallige personeelsleden. De HEAO heeft bo vendien te kampen met een vaca ture-stop, waardoor het er naar uit ziet dat in de eerste helft van het ko mend schooljaar vier kernvakken voor het eerste en tweede leerjaar moeten vervallen. Dat soort manoeuvres, vrezen stu denten en docenten, zal de waarde van hun diploma verminderen waardoor ze -eenmaal op de arbeids markt- de concurrentie met afgestu deerden aan 'betere' HEAO-scholen zullen verliezen. Zover is het nog niet. De Vlissingse HEAO mag zich -anders dan de fu siepartners- verheugen in een stij gende toeloop van studenten. Ko mend schooljaar stijgt het aantal do centen aan de HEAO boven de 600. Daarmee wordt de magische grens overschreden, die recht geeft op een zelfstandig voortbestaan. Maar in plaats daarvan, zo heeft de medezeggenschapsraad uitgere- - FOTO WILLEM MIERAS kend, vloeit straks de helft van de HEAO-gelden naar de noodlijdende fusiepartners, die samen tegen een budgettekort zouden aankijken van bijna 4,5 miljoen gulden. Een dergelijke solidariteit gaat de meeste studenten en docenten veel te ver. Men maakte zich er gisteren dan ook sterk voor niet aan de fusie mee te doen. Voorzitter F. van Sloten van de medezeggenschapsraad vindt dat zijn bestuur eerst de eigen belangen maar eens veilig moet stellen? Het bestuur, uitgenodigd om vra gen te beantwoorden, weigerde gis teren op de protestbij eenkomst te verschijnen. Volgens bestuurslid M. Lindhout omdat de communicatie dient te verlopen via de medezeggen schapsraad. Hij kon nog niet zeggen of het bestuur de protesten zo sterk ter harte neemt dat voorlopig van ondertekening van de fusie-overeen komst wordt afgezien. Belangrijkste doel, zo benadrukte hij, is ervoor te waken dat alle vor men van hoger beroepsonderwijs in Zeeland behouden kunnen blijven. „De ene sector wordt daarbij niet voorgetrokken boven de andere". Ook al stijgt het aantal leerlingen op de HEAO komend schooljaar tot bo ven de 600, dan betekent dat volgens Lindhout nog niet dat de school ook op langere termijn zelfstandig kan blijven voortbestaan. Woordvoerder Marinus Elenbaas van het studenten-actiecomité riep de leerlingen gisteren op te wachten met het betalen van collegegeld. „Wie betaalt er nou 1392 gulden per jaar om te mogen verblijven in dit soort krakkemikkige gebouwen voor een diploma, waarmee je straks niet eens aan de bak komt". j Min. temp. 6-9 gr. Zonnig en geleidelijk warmer weer bij max. temp van 16-22 gr. Zwakke tot matige noordoos ten wind. De vooruitzichten voor zaterdag tot dinsdag: zonnig en vrij warm met och tendnevel. Dinsdag tijdelijk wolkenvelden en iets frisser. (Bron: Ukket) Amsterdamlicht bew17 Eindhovenlicht bew.18 Vlissingenonbewolkt16 Aberdeenzwaar bew.14 Barcelonalicht bew Berlijnzwaar bew15 Boedapestlicht bew19 Bordeauxonbewolkt.22 Brusselhalf bew17 Dublinzwaar bew18 Frankfortzwaar bew18 Genèvehalf bew15 Helsinkionbewolkt25 Innsbruckzwaar bew11 Klagen furtzwaar béw.18 Lissabononbewolkt30 Locarnozwaar bew.22 Londenlicht bew20 Luxemburg.... half bew16 Madridonbewolkt31 Malagalicht bew26 Mallorcalicht bew26 Moskouonbewolkt26 Münchenregen9 Nicehalf bew22 Osloonbewolkt19 Parijs..-.half bew18 Praagregen11 Romeregen22 Splitzwaar bew.26 Stockholmzwaar bew19 Warschauhalf bew.28 Wenenregen13 Zurichregenbui12 Istanbulhalf bew22 LasPalmasonbewolkt24 Beiroetzwaar bew26 Tunishalf bew.31 Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De acht Zeeuwsvlaamse colleges van B en W gaan het onlangs gelan ceerde plan voor een tunnel onder de Westerschelde nauw keurig onder de loep nemen. „We willen geen kreten sla ken. Als we met een oordeel komen, zal het doordacht zijn," aldus gisteren burge meester C. Ockeloen na afloop van het periodieke B en W- overleg, waarvan hij voorzit ter is. De bedoeling is dat de wet houders van ruimtelijke orde ning en verkeer (en eventueel de burgemeesters met die por tefeuilles) zich samen gaan buigen over het plan van de provincie. Aan vraagtekens zullen zo mogelijk oplossingen worden gekoppeld. „Het moet een evenwichtig geheel wor den," aldus Ockeloen. Iedere bestuurder is volgens hem doordrongen van het be lang van het project. Het ver voer van produkten van en naar Zeeuwsch-Vlaanderen kost extra geld vanwege het ontbreken van een vaste oeververbinding. „En dat gaan ten koste van de investerin gen," menen de colleges, die eventuele meningsverschillen over vorm en tracé van de tunnel gisteren wisten te ver hullen. Een gezamenlijk verzoek van de burgemeesters en wet houders aan de Nederlandse Spoorwegen om alle busver bindingen in Zeeuwsch- Vlaanderen op te nemen in het NS-spoorboekje, heeft niet tot resultaat geleid. De colleges deden het verzoek op aandrin gen van de gemeente Oost burg. Volgens de NS is het echter onmogelijk. „Er kan geen overzichtelijk geheel ont staan," aldus de reactie van de Spoorwegen. Van onze correspondente MIDDELBURG - De 20-jarige J.Z. uit Krabbendijke zal tot zijn grote teleurstelling voort aan door het leven moeten gaan met een strafblad. De Middelburgse politierechter mr. De Wilde legde hem na melijk een gevangenisstraf op van drie weken waarvan twee weken voorwaardelijk voor het illegaal in bezit hebben van twee vuurwapens met bij behorende munitie. Met zijn oproepkaart voor de militaire dienst op zak be sloot Z. er het allerbeste van te maken en voor zichzelf had hij bepaald dat dat een opleiding betekende tot scherpschutter. 'Om alvast te oefenen' had hij daartoe eind vorig jaar een kogelgeweer aangeschaft plus een alarmpistool, waarvan hij de loop zodanig uitboorde dat het geschikt werd voor het af vuren van scherpe patronen. In een schuur oefende hij ver volgens vrijwel dagelijks op een schietschijf, 'maar een stel kennissen heeft mij verraden', aldus Z. Officier van j ustitie mr. Nij - meijer' hield de aspirant scherpschutter voor dat het 'verschrikkelijk gevaarlijk was' wat hij had gedaan. „Da gelijks krijgen we te maken met de afschuwelijke resulta ten van diefstal van vuurwa pens door mensen die daar be slist wel kwade bedoelingen mee hebben", aldus de officier van justitie. Het bezit van vuurwapens zonder vergun ning wordt door justitie dan ook zwaar opgevat en algauw bestraft met een gevangenis straf van vier weken. Maar gezien de leeftijd van Z. wilde hij het in zijn geval houden op vier weken waarvan drie we ken voorwaardelijk. Bijna in tranen verzocht de jongeman politierechter mr. De Wilde hem een dergelijke schending van zijn strafblad niet aan te doen. Maar na lang nadenken, deelde mr. De Wilde hem mee dat hij zover niet kon gaan. Wel verlaagde hij de geëiste straf tot drie we ken waarvan twee weken voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar.

de Stem | 1986 | | pagina 9